De kleuters kunnen globaal vergelijken. WI-GET bijlage 6: speelkaarten van 1 tot 6

Vergelijkbare documenten
Activiteit 1. Waarnemen De nieuwe klas verkennen. Doelen. Materiaal. Voortaak

Activiteit 14. Muziek Pompoenlied. Doelen. Materiaal. Voortaak

Breukenpizza! Ga je mee om de wonderlijke wereld van de breuken te ontdekken? Bedacht en ontwikkeld door Linda van de Weerd.

LES: Vergroting. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Hoe vaak past het? (zie p. 5) rood kleurpotlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Breuknotatie, breuken in verschillende verschijningsvormen

Steekkaart: nummer 5W

T-shirts op een rij. Doel van de les - de telrij opzeggen tot en met 20 - terugtellen vanaf een willekeurig getal in het getallengebied

Activiteit 1. Waarnemen Ik kijk en ik knuffel. Doelen. Materiaal. Voortaak

spelregels SPELREGELS spelen en leren, kijk eens wat ik al kan!

Carnavalsschilderij: Doel: Het stimuleren van de fijne motoriek en de hand oog coördinatie. Materiaal: Schilderspapier Verf Kwasten Plakband Schorten

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX LEERJAAR 4 WISKUNDE

15 min NL Spelregels _ikleer_naar groep2_guide.indd :10

Fiche voorbereiden van activiteiten

LES: Groepjes maken 2

SPELREGELS. spelen en leren, kijk eens wat ik al kan!

maken de kinderen een waterorgel en laten elke lettergreep uit een lied horen op dit orgel. Groep 1 Groep 2 samengestelde woorden in

MUZO AD 19 Genoegen beleven aan muzisch bezig zijn.

- een lege verpakking van drie ijsjes - eventueel zes ijsstokjes en vijf poppetjes

THEMA 9: MIJN OMA EN OPA WONEN IN BRAZILIË. webversie

6 Nimmt! Geen kaartspel voor stommelingen! Uitgever : Amigo, 1995 Auteur : KRAMER Wolfgang Spelers : spelers vanaf 10 jaar Duurtijd : ± 45

20 Ideeën met speelkaarten

Activiteit 8. Taal Kringgesprek Ik ben bang... Doelen. Materiaal. Voortaak

Fiche voorbereiden van activiteiten

(hoeveelheden 6 en 10 of 4 en 6 centraal)

KLOK MONOPOLY. Iedere speler heeft 1 pion en de 32 huisjes in dezelfde kleur nodig. Je neemt dus maar de helft van de paarse kaartjes uit de doos!

1. Een stempelkaart maken

A. Cooreman. 6 MV 3D volume, constructies en problemen

Thema 5: Lijken dieren op elkaar? webversie

10 Stappen voor het maken van een Mindmap

Nieuwsbrief groep 3 juli 2017

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren problemen op te lossen door pijltjes in een bepaalde volgorde te plaatsen en blokjes te herhalen.

leerjaar WISo wijsen wiskunde onderwijs leerjaar doelenkatern reken- en wiskundemethode voor het lager onderwijs

Fiche voorbereiden van activiteiten

Extra oefenen: woordrijtjes met ie

Nieuwsbrief groep 3 augustus 2016

Lees hieronder de spelregels, het is ongetwijfeld een feest der herkenning. Alleen nu spelen jullie de hoofdrollen. Maak er wat moois van!

leerjaar WISo wijsen wiskunde onderwijs leerjaar doelenkatern reken- en wiskundemethode voor het lager onderwijs

TACTIC THE GREAT TOUR. Categorie F/G

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

30 augustus 13 september. RKBS De Banier. Nieuws vanuit de school. Welkom op school. Kennismakingsgesprekken. September

Magnetische en beschrijfbare dobbelsteen: de taalontwikkeling (1)

De prinses met de lange haren

Combinatoriek en rekenregels

Uitgeverij Schoolsupport

Algemene instructies voor de Integratielessen. Introductiefase

Scenario bijeenkomst studiekeuzegesprekken (SKG)

Reken doe-activiteiten en spelletjes

Fiche voorbereiden van activiteiten

Werken aan getalinzicht voor kleuters 2

op weg naar groep 3 Inhoud - 4 lottokaarten - 48 lotto fiches - 4 kruiswoordplaten - 90 letterkaartjes - 10 cijferkaarten - 1 plaat met de heks

rekentrainer jaargroep 6 Vul de maatbekers. Kleur. Zwijsen naam:

TAFELTASJE. Tafeltasje is een rugzak met daarin allemaal leuke spelletjes om de maal- en deeltafels in te oefenen. juf Tessa

Rekenactiviteiten voor de onderbouw

Fiche voorbereiden van activiteiten

LEERJAAR 3 WISKUNDE VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX. P Metend Rekenen RONDJES LOPEN De leerlingen berekenen de omtrek en duiden hem aan.

Rob Bervoets - 3 Balo a 0. Het verhaal achter het spel

Kleuren. Meten en wegen. Tellen en getalbegrip. Vormen. Doel: Bouw een kasteel voor Ridder Ruighart. Doel: Kleuren herkennen op het ridderschild

MAGISCHE WISKUNDE IN DE KLEUTERKLAS

Netwerk Dalton in 3. Materiaal periodetaak reken en lezen. 02 november

Kennismaking met programmeren

40 Suggesties met...

Ideeën om spelenderwijs thuis de rekenvaardigheid te stimuleren

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

LES: Vier op een rij 2

Maarten Stevens

LEERJAAR 3 WERELDORIËNTATIE

GK.LEZ.01, WI GK.LEZ.02.01, WI GK.ORD.02, WI GK.RTL.01, WI GK.RTL.02, WI GK.RTL.03, WI GK.RTL.04.01, WI GK.RTL.05.01

Voorbereiding op je bezoek bij het muzieum

Met Word een hoger cijfer halen. Word ken je al, toch kun je nog veel meer doen met Word. Nog beter leren omgaan met Word

Welke supermens vliegt het verst?

Algemene instructies voor de strategie: Voorspellen. Introductiefase bij de eerste les: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?

rekentrainer jaargroep 6 Vul de maatbekers. Kleur. Zwijsen naam:

Les 11. Meetkundige begrippen. Lijnen. een gebogen lijn een gebroken lijn een rechte. Een rechte benoemen we met een kleine letter.

rekentrainer jaargroep 5 Timo loopt steeds verder weg. Teken Timo bij de kruisjes op de weg en maak de tekening af. Zwijsen naam:

Fiche voorbereiden van activiteiten

LES: Vier op een rij. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Vier op een rij (zie p. 5) kleurpotloden, potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Computationeel denken

wwww.wijzeroverdebasisschool.nl

Versje met afspraken

Muzische vorming Beeld Muziek Beweging Drama Media Fiche 55

Van 10 juni tot 13 juni Tweede en derde kleuterklas: juf Nele

Schoolbrede start (15 min) Zie hoofdstuk Schoolbrede start.

Spelregels: Als de kaartjes wel bij elkaar horen, neemt de speler deze uit het spel en mag hij nog een keer proberen.

Thema 6: Kun je verloren lopen in je gedachten? webversie

Kleuren. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Meer waardering op je werk. Eenvoudig & effectief!

Vrij CLB Regio Hasselt. Is mijn kind klaar voor het eerste leerjaar? Een grote stap! Welkom. Wat is schoolrijpheid? Aspecten van schoolrijpheid

Vingertwister. Spelvariant met drie vingers

Activiteit Doel Beschrijving doel Planning Uitvoering

Spelmateriaal. Doel van het spel. 4 Score-stenen. 4 Huizen 1 Einde spel -kaart. 62 Geveltegels (dubbelzijdig) elk 10 x blauw, geel, rood, groen

aantal evaluatielessen

LICHTTECHNIEK BIJ MUSICALS

Escaperoom. Gamification in de klas

flitsletters spellenbundel Voor speelse oefenmomenten, thuis en in de klas.

Kunnen ICT gebruiken om eigen ideeën creatief vorm te geven. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

bijlagen groep 7 en 8

getalkaartjes 20 spelsuggesties voor thuis!

Transcriptie:

FICHE 1 Doel GO! OVSG VVKBaO De kleuters snappen wat hoger en lager is en kunnen dat verwoorden. De kleuters kunnen globaal vergelijken. WI-GET-2.1 De kleuters kunnen symbolen vergelijken naar aantal en de vergelijking verwoorden. DB-WI-GET-01-1 De kleuters kunnen hoeveelheden met woorden benoemen: meer (hoger), minder (lager). (8) Materiaal - bijlage : van 1 tot Vooraf Goed om weten Neem de uit bijlage, kopieer ze zes keer en lamineer ze. Kleef er een stukje magneetband op zodat je ze makkelijk kunt ophangen. Zorg voor twee rijen. Een rij voor kandidaat 1 en een rij voor kandidaat 2 Maak er een echte show van. Jij bent de presentator en de kleuters zijn de kandidaten. De kleuters spelen het spel per twee. In bijlage zitten tot. Je kiest de kaarten naargelang het niveau van de kleuters. Kleuters die de getallen tot 10 kennen, kun je tegen elkaar laten spelen met gewone. Op de kaarten staan zowel de cijfers als de getallenfiguren. Als het niet lukt met de woorden hoger en lager dan kun je meer en minder gebruiken. Evaluatie Representeren 4 Spelen met letters en cijfers Gelijkheid en verschil ontdekken in letters en cijfers Letters en cijfers classificeren Letters, woorden en cijfers naleggen BC 4 3 FICHE 1 229

1 Introductie Goede morgen/middag iedereen. Welkom bij het spel: Hoger lager. De kandidaten zullen straks tegen elkaar strijden en spelen met cijfers. 2 Kern uit bijlage 2.1 De kaarten Ik toon jullie de kaarten waarmee we gaan spelen. Hoeveel bollen tel je? Welk cijfer staat er op de kaart? Wat is nu de hoogste kaart? De kaart met het cijfer, de kaart met bollen. Welke is de laagste kaart? De kaart met het cijfer 1, de kaart met 1 bol. Sommige kleuters zullen de getallenfiguren op het zicht herkennen, anderen zullen zich fixeren op de cijfers en nog anderen zullen de tijd nodig hebben om de bollen te tellen. Bij de eerste kaarten laat je de kleuters de bollen tellen. Als dat goed lukt, verwoorden de kleuters de aantallen. (Naam kleuter) hoeveel bollen staan er op de kaart? Ken je dit cijfer? 2.2 Hoger of lager Eerst zullen we eens oefenen. Je toont de eerste kaart in je handen. De kleuters benoemen de kaart en verwoorden of de volgende kaart hoger of lager zal zijn dan die eerste kaart. Welke is de eerste kaart? Kaart 2. Zullen we samen eens de bollen tellen? 1, 2. Inderdaad, dit is kaart 2. Ik leg nu de volgende kaart ernaast. Welk kaart is dit? Kaart 4. Is die kaart nu hoger of lager dan de eerste kaart? Staan er meer of minder bollen op? Je gaat zo door met kaart 1 en 5, kaart en 3. Indien nodig herhaal je dat nog eens met de kleuters die er behoefte aan hebben. 2.3 Het spel Je legt het spel uit. Dit is de rij van kandidaat 1. Op de rij staat al een kaart maar die kun je nu nog niet zien. Dit is de rij van kandidaat 2. Op deze rij staat ook een kaart maar je kunt die kaart ook nog niet zien. Ik heb hier allemaal kaarten in mijn hand. Jullie mogen die nog niet zien. Ik draai de eerste kaart om. Welke kaart staat er? Een kaart met daarop cijfer 2. Nu moeten jullie raden of de bovenste kaart hier in mijn handen hoger of lager zal zijn dan de kaart met cijfer 2. Je kiest een kleuter en laat hem/haar antwoorden, bv. hoger. Je neemt de kaart en zet ze naast de eerste kaart. Is deze kaart hoger? JA, dan mag je verder gaan. Wat denk je nu? Zal de volgende kaart hoger of lager zijn? Neen, ze is gelijk. Jammer, de volgende is aan de beurt. Neen, ze is lager. Jammer, de volgende is aan de beurt. Nu spelen er twee kandidaten. Wie als eerste zijn rijtje vol heeft, is de winnaar. 3 Afsluiter De winnaar van het spel mag twee nieuwe spelers kiezen. 230 FICHE 1 3 BC 4

Bijlage a 1 1 1 1 1 1 BC 4 3 FICHE 1 231

Bijlage b 2 2 2 2 2 2 232 FICHE 1 3 BC 4

Bijlage c 3 3 3 3 3 3 BC 4 3 FICHE 1 233

Bijlage d 4 4 4 4 4 4 234 FICHE 1 3 BC 4

Bijlage e 5 5 5 5 5 5 BC 4 3 FICHE 1 235

Bijlage f 23 FICHE 1 3 BC 4