Bewust en gezond winkelen. Doelstellingen. De leerlingen kunnen een gezonde keuze maken op basis van het etiket.



Vergelijkbare documenten
De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De kinderen kunnen reflecteren over hun eigen eetgewoonten.

Infofiche 2. De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

Bewust en gezond winkelen

Infofiche 1. De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De leerlingen kennen de basisprincipes van een gezonde voeding.

Infofiche 1. De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De leerlingen begrijpen het principe van de actieve voedingsdriehoek.

Infofiche 2. De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

DE ACTIEVE VOEDINGSDRIEHOEK: OM DAGELIJKS EVENWICHTIG TE ETEN EN VOLDOENDE TE BEWEGEN.

Doelstellingen. De leerlingen kennen de gevolgen van een tekort aan calcium.

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

gearchiveerd DIS 2276 Voedingssupplementen - Verpakking en etikettering (inclusief handelsnormen) [2276] v1

De actieve voedingsdriehoek. Bekijk aandachtig de menu s van Jana en Stef. Wie heeft volgens jou het lekkerste menu? Waarom?

Infofiche 1. Melk kan je drinken, maar ook eten. Doelstellingen. De leerlingen weten wat zuivelproducten zijn.

KlasseLunch. Over gezond eten 1. Docentenhandleiding KlasseLunch 2008:

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

Toemaatjes voor kids > Quiz je slim

Gearchiveerd op 29/08/2008

Infofiche 1. De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

Infofiche 1. Elke dag 3 maaltijden en maximaal 3 tussendoortjes. Doelstellingen

Dienstverlenende werkzaamheden Les 7

2. RECEPTEN. 2.1 Wok met rijst, kip en groentjes. Portie voor 4 personen

De voedingsmiddelendriehoek.

De docent verdeelt de cursisten in groepen van 4. De cursisten luisteren naar de aflevering van Lijf en Leden.

Gezonde voeding. Jan Yperman Ziekenhuis Briekestraat Ieper N Diensthoofd keuken

Kieskeurig dossier: De Actieve voedingsdriehoek

VC Groot Dilbeek Denkcel opleidingen

Infofiche 1. Veilig voedsel. Doelstellingen. De leerlingen zien in dat het belangrijk is om veilig met voedsel om te gaan.

Voeding in de zwangerschap

Gearchiveerd op 05/01/2015

Gezond eten moet dat?

Melk voor jong en oud. Doelstellingen

Goede voeding voor je kind. Uitleg over basisvoeding en een dagmenu

Infofiche 1. voor jong en oud. Doelstellingen

Infofiche 2. Veilig voedsel. Doelstellingen. De leerlingen weten waarom voedingsmiddelen correct moeten worden bewaard.

Hoe werk je nu met de driehoek?

Eet evenwichtig en beweeg voldoende met de actieve voedingsdriehoek

DIS 2419 Distributie: Voedingsmiddelen etikettering [2419] v1

Goede voeding voor je kind. Uitleg over basisvoeding en een dagmenu

Gezond eten met de actieve voedingsdriehoek

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De leerlingen kunnen de actieve voedingsdriehoek opbouwen.

Wat erin zit, staat erop! Etiketten

Zuivel is belangrijk. Melk is goed voor... ELK!

Eet, drink en. beweeg!

Gezond eten en drinken voor kinderen in de basisschoolleeftijd

Eiwitbeperkt dieet. Over een eiwitbeperkt dieet. Almere, Dieetadvies voor: Eiwitbeperkt à gram eiwit per dag

25 Geheimen om KILO'S A F T E V A L L E N!

Inleiding VOOR JE HET WEET, MAAK JE DE LEKKERSTE MAALTIJDEN IN EEN SCHONE EN OPGERUIMDE KEUKEN!

Nieuwsgierig over voedselverspilling en wat je er zelf aan kan doen?

De anatomie van een gerecht. Doelstellingen

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen

Wat is goede voeding? Aanbevelingen & tips voor kinderen 9 t/m 18 jaar

Grafiek 1: Aanbeveling versus huidige inname. Gemiddelde aanbeveling per dag (ADH) voor volwassenen (19-59 jaar) 2 (uitgedrukt als 100 %)

Gelukkig Gezond! Verwerkingsles etiketten lezen

Health Products. Slank Shake gebruikers handleiding

Inleiding. Dit boek helpt je om meer inzicht te krijgen in het etiket en bij het maken van gezonde, veilige en duurzame keuzes.

leefstijl INFoBlad de Taal van het ETIkET Droge koek bv. Vitabis, letterkoekjes, soldatenkoek

Voeding bij chronische longziekten

Infofiche 1. Ik ontbijt. Jij toch ook? Doelstellingen

AUGURKEN MET SLAGROOM. Een evenwichtig menu samenstellen. Inhoud

De actieve voedingsdriehoek, een handig hulpmiddel!

Geef je kind elke dag

Ondervoeding: een miskend probleem

Drankenbord. Opdracht 6A. Opdracht

G e z o n d e t e n m e t d e Schijf van Vijf

Gezond eten en drinken voor je kind van 1 tot 3 jaar

Ontbijt Frittata. Bereidingswijze. Ingrediënten

Landbouwer als. expert. Een landbouwer werkt met kennis van zaken. Daar mag je zeker van zijn. Goed geboerd

WAT ETEN WE VANDAAG? 1 Waarom moet je eten?

Gearchiveerd op 01/03/2013

Werkblad. Melk is gezond. Opdracht 1 (aansluitend bij infofiche 1) 6 de leerjaar

Gezond gewicht: BOFT. Gezonde eet- en beweegadviezen. voor ouders van kinderen van 4 tot 12 jaar

Dieetadviezen bij wondgenezing

GEZONDE VOEDING. Duur 90 min.

Quiz je slim : OPLOSSINGEN

Optimale voeding voor de Ventourist

KlasseLunch. Over gezond eten 1. Werkbladen KlasseLunch 2008:

Voeding en sport. 31 oktober 2012 RedFed - Carmen Lecluyse

Infofiche 1. Eten: vroeger en nu. Doelstellingen

Doelstellingen. De leerlingen weten hoe kaas wordt gemaakt.

Borstvoeding. de beste voeding voor je baby

Voedingsadviezen na een Whipple-operatie

Geef kanker. minder kans. eet volop. groente en. fruit

21 dagen afslank dieet

niveau 2, 3, 4 thema 5.5

Gezond bewegen 27 februari 2017

PATIËNTEN INFORMATIE. Ondervoeding. in het ziekenhuis Afdeling Diëtetiek

Kopieerblad 2. Lekker eten uit de Schijf van Vijf

Actieve voedingsdriehoek: De eet-wijzer!

H Voedingsadvies voor ouderen met (dreigende) ondervoeding

week 45 5 november 2013 B2

De Wegg oitest (V)MBO

Glucose Tolerantie Test (GTT)

Gezond eten en drinken voor kinderen in de basisschoolleeftijd

Werkblad. De anatomie van een gerecht. Opdracht 1 (aansluitend bij infofiche 1) 6 de leerjaar

De aardappel: van het veld tot op je bord

Workshop Korfbal & Voeding: maximaal effect door minimale aanpassingen. Miracle Performance

THEMA VOEDING Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo

FAVV ENQUÊTE: DE MENING VAN DE CONSUMENTEN

Bijlage 1: Resultaten van controles in de korte keten en vergelijking met conventionele keten (Bron: FAVV)

Trainen is 1 ding VOEDING EN SPORT. 2 november 2013 Carmen Lecluyse. Voeding en sport - Carmen Lecluyse. maar er komt meer bij kijken

Transcriptie:

Infofiche 1 Doelstellingen De leerlingen zien in dat het zinvol is om een boodschappenlijstje op te stellen vooraleer boodschappen te doen. De leerlingen kunnen het etiket lezen en verschillende etiketten met elkaar vergelijken. De leerlingen kunnen een gezonde keuze maken op basis van het etiket. Vroeger kweekten en teelden veel mensen hun eigen voedsel. Ze hielden kippen voor eieren, een koe voor de melk en misschien ook nog een varken voor het vlees, ze gingen zelf vissen, ze hadden een eigen groentetuin en een paar fruitbomen, ze maakten zelf brood enz. Vandaag verloopt het dagelijkse leven helemaal anders. We kopen quasi alles in de winkel. En we hebben geluk, want de keuze is nog nooit zo groot geweest. Handig? Ja, maar het kan soms ook best lastig zijn om uit het grote aanbod de juiste keuze te maken. Want natuurlijk willen we het graag lekker én gezond. Met de actieve voedingsdriehoek in ons achterhoofd weten we al uit welke voedselgroepen we elke dag iets moeten kiezen om gezond te blijven. Een boodschappenlijstje zorgt ervoor dat we niets vergeten maar het biedt ook nog een ander voordeel. Als we thuis een boodschappenlijstje opmaken kunnen we even rustig nadenken over wat we zullen eten en klaarmaken om tot een evenwichtig en gevarieerd menu te komen. In de winkel nemen we daar meestal niet de tijd voor en bestaat de kans dat we verkeerde keuzes maken.

Infofiche 1 Maar zelfs met een boodschappenlijstje in de hand, moet je ter plaatse nog keuzes maken uit het grote aanbod aan producten. Er staat immers niet één soort yoghurt in het rek, maar er staan er wel vijf, zes, zeven. En er ligt niet één kaassoort, maar een hele reeks. Zelfs bij de flessen water is de keuze enorm. Het etiket kan ons helpen de gezonde keuze te maken. Materiaal Per leerling een exemplaar van een gezond boodschappenlijstje (zie kopieerblad 1 bij infofiche 1) Per leerling een exemplaar van de leestekst Etiketten lezen met Tom en Lies (zie kopieerblad 2 bij infofiche 1) Verschillende verpakkingen van yoghurt of het etiket ervan Per leerling een exemplaar van het werkblad (opdrachten 1 en 2) Hoe gaan we te werk? Opdracht 1 Hou met je klasgenoten of met de kinderen uit je werkgroepje een gesprek op basis van de vragen bij opdracht 1 van het werkblad. Opdracht 2 Lees aandachtig de tekst Etiketten lezen met Tom en Lies. Neem het werkblad en voer opdracht 2 uit. Heb je de opdracht correct uitgevoerd? Het resultaat van de opdracht wordt verder besproken en geëvalueerd tijdens de klasbespreking. Klasbespreking Wat heb je geleerd? Wat is je het meest opgevallen of bijgebleven? Is het product dat jij het lekkerste vindt ook het meest gezonde? Ben je op het etiket nog termen tegengekomen die je niet kent? Welke? Ben je de betekenis gaan opzoeken? Wat heb je gevonden? Gaan jullie voortaan vaker het etiket raadplegen? Indien neen, waarom niet?

Kopieerblad 1 bij infofiche 1 Gezond boodschappenlijstje Als geheugensteuntje is ook de gemiddelde dagelijks aanbevolen hoeveelheid per persoon aangegeven. Water (1,5 liter per persoon per dag) Melkproducten en kaas (3 tot 4 glazen of 450 tot 600 ml melk(producten) en 1 tot 2 sneetjes of 20 tot 40 g kaas per persoon per dag) Bruin brood (5 tot 12 sneetjes of 150 tot 360g per persoon per dag) Vlees, vis, eieren, vervangproducten (100 g per persoon per dag) Aardappelen (3 tot 5 stuks of 210 tot 350 g per persoon per dag) afgewisseld met graanproducten zoals deegwaren, rijst, granen. Smeervet en bereidingsvet (een mespuntje smeervet per sneetje brood en 1 eetlepel bereidingsvet per persoon voor de bereiding van de warme maaltijd) Groenten (300 g per persoon per dag, zorg voor variatie en denk ook aan rauwkost voor bij de boterham) Bemerking: Bij het schoonmaken verliezen de groenten wat aan gewicht. Koop daarom altijd iets meer dan 300 g groenten per persoon. Verwerkte en diepvriesgroenten zijn al schoongemaakt, dus daar geldt: 300 g gekocht, is 300 g op het bord. Restgroepproducten = extra s (niet nodig - slechts af en toe en altijd met mate) Andere boodschappen Fruit (2 tot 3 stuks per persoon per dag, zorg voor variatie)

Leestekst ETIKETTEN LEZEN MET TOM EN LIES Alvorens naar de winkel te gaan, stelt de mama van Tom en Lies een boodschappenlijstje op. Zo vermijdt ze dat ze iets vergeet mee te brengen maar het biedt ook nog een ander voordeel. Als ze thuis een boodschappenlijstje opmaakt, kan ze even rustig met papa en de kids overleggen over wat ze zullen eten en klaarmaken. Alle voorstellen zijn welkom, zolang het menu maar lekker én gezond is. Gezond wil zeggen evenwichtig samengesteld en gevarieerd. Maar zelfs met een boodschappenlijstje in de hand, moet ze ter plaatse nog keuzes maken uit het grote aanbod aan producten. Er staat immers niet één soort yoghurt in het rek, maar er staan er wel vijf, zes, zeven. En er ligt niet één kaassoort, maar een hele reeks. Zelfs bij de flessen water is de keuze enorm. Ze weet intussen wat iedereen thuis lekker vindt, maar ze vindt het ook belangrijk om een gezonde keuze te maken. Het etiket kan in geval van twijfel helpen. Als Tom en Lies mee gaan winkelen toont mama hen wat er allemaal op het etiket staat. Ze zijn intussen specialisten ter zake geworden. Wat hebben zij geleerd?

de verkoopsbenaming De verkoopsbenaming vertelt wat je koopt. de gemiddelde voedingswaarde De voedingswaarde geeft aan hoeveel voedingsstoffen het product bevat. Zo kan je te weten komen of een product bijvoorbeeld mager of vezelrijk is. De fabrikant is niet altijd verplicht om deze informatie te geven. Vandaar dat je ze misschien op sommige verpakkingen niet terugvindt. De voedingswaarde per 100 g of per 100 ml product maakt het mogelijk om producten snel en makkelijk met elkaar te vergelijken. Sommige producenten geven daarnaast ook de voedingswaarde per portie of per verpakkingseenheid. Let erop dat je de juiste vergelijking maakt: per 100 g of per portie. Hou er ook rekening mee dat de porties kunnen variëren naargelang het product. de ingrediëntenlijst De ingrediëntenlijst is een opsomming van alle voedingsmiddelen, voedingsbestanddelen en toevoegsels (bv. bewaarmiddelen, aroma s, kleurstoffen) die bij de productie of de bereiding werden gebruikt en nog in het eindproduct aanwezig zijn. De volgorde waarin de ingrediënten worden opgesomd is niet zomaar lukraak gekozen: de ingrediënten die het meest in het product voorkomen, staan vooraan in de lijst. Toevoegsels of additieven worden vermeld met hun volledige naam of met hun overeenkomstig E-nummer. Additieven die wettelijk zijn toegelaten en dus veilig zijn, hebben een E-nummer. allergeneninfo Sommige mensen zijn allergisch aan bepaalde voedingsmiddelen. Ze worden ziek, krijgen jeuk of staan ineens vol bobbels nadat ze ervan hebben gegeten. Aan de hand van de allergeneninfo kunnen zij nagaan of ze het product veilig kunnen gebruiken. nettogewicht of nettohoeveelheid Zo weet je hoeveel je koopt. Soms staat er een e bij. Die geeft aan dat, wanneer je het product zou wegen, het een beetje meer of minder kan zijn dan is aangegeven op de verpakking. Een kleine afwijking is dus toegestaan. bijzondere bewaarvoorschriften en gebruiksvoorwaarden Het is belangrijk dat een product correct wordt bewaard en gebruikt. Daarom kan je op een etiket bijvoorbeeld Koel bewaren lezen. Als de bewaarvoorschriften niet wor-

den nageleefd, is er meer kans op bederf. Soms wordt ook een gebruiksaanwijzing gegeven, bv. schudden voor gebruik, mengen met water of melk. de houdbaarheidsdatum Je leest bijvoorbeeld ten minste houdbaar tot of te gebruiken tot. De houdbaarheidsdatum geeft aan hoe lang een product houdbaar is en dus veilig kan worden gebruikt. Kijk dit altijd in de winkel na om te vermijden dat je vervallen producten koopt. Hou het ook thuis in het oog om te vermijden dat je producten uiteindelijk moet weggooien. De houdbaarheidsdatum is maar geldig zolang je de verpakking niet openmaakt. Zodra de verpakking is opengemaakt blijft het product soms nog maar enkele dagen goed. het lotnummer Als er ergens in de voedselketen iets is misgegaan, moet men heel snel kunnen achterhalen welke producten uit de handel moeten worden genomen of teruggeroepen. Dit kan door middel van het lotnummer. naam en adres van een verantwoordelijke voor het voedingsmiddel Dat kan de naam en het adres zijn van de producent, de verpakker of de invoerder. De consument kan daar terecht met klachten over het product. de plaats van herkomst De oorsprong of de plaats van herkomst.