Leerkrachtenbundel: Waterschaarste het spel

Vergelijkbare documenten
ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

Lesvoorbereiding: Transport en logistiek (beroepen: planner, magazijnmedewerker en vrachtwagenchauffeur)

Racen maar!

Bijlage 5 5.I. colade. Op naar de top. Arschoot Elien. Economische groei. 4 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding.

KLOK MONOPOLY. Iedere speler heeft 1 pion en de 32 huisjes in dezelfde kleur nodig. Je neemt dus maar de helft van de paarse kaartjes uit de doos!

Kraters slaan. Rekenoefening groep 5&6. Doel. Materiaal. Voorbereiding. Beschrijving. groep 5&6 - Kraters slaan

Uitgeverij Schoolsupport

Gestrikt voor Vaderdag

Gestrikt voor Vaderdag

Lesbrief Planologie van een wijk Waarom is mijn wijk zo ingericht? En hoe zou ik zelf een eigen wijk inrichten?

Jaarthema-activiteit Door dik en dun Het grote geluksonderzoek

Gestrikt voor Vaderdag

Gestrikt voor Vaderdag

Spellen bij kern 2 Spel 1: Stickers plakken Spel 2: Wie maakt de meeste woorden? Spel 3: Woorden maken Spel 4: Zelf typen Spel 5: Letterboek maken

Spelleidraad. Een educatief spel over Milieu, Mobiliteit, Duurzaamheid en Verkeersveiligheid

Lesvoorbereiding: Bouw (tegelzetter, metselaar, schilder)

Mijn rechten in de jeugdhulp

Balance Me. Arschoot Elien. Herhaling boekhouden. 3 de jaar ASO. D hauwers Fien. Leerlingenhandleiding. (Afbeelding: persoon met vergrootglas, sd)

Pak de jas! Werkvorm: Spel. Materiaal: Dobbelsteen Zes gekleurde jasjes. Verloop:

Meer doen met de rijtjesboeken

Klimaat: een thema in het Vlaams onderwijs?

7-15 jaar. Ontwikkeld en uitgegeven door

Opdrachten Oppervlakte

Versterk spelenderwijs je emo-zelfbeeld en je omgang met anderen.

1 ste graad 2 de graad 3 de graad. Communicatie. Creativiteit. Praatronde - klasraad (Vakoverschijdende eindtermen: Gemeenschappelijke stam)

Reis naar andere hemellichamen

Spelregels IK BOX spel (3 of 4 personen)

Workshop levensverhalen van Duitse soldaten infobrochure voor leraren

Heel populair strategisch spel dat snel gaat en zonder uitzondering geschikt is voor alle leeftijden. Met dit spel kunt u zelfs korte

6. Meningsvorming. doel Kritisch denken voorbereiding op een gesprek over verschillende oplossingen/meningen/enzovoort.

blok 11 groep 4 Malmberg s-hertogenbosch

Kern 2: teen - een - neus - buik - oog. Spellen bij kern 2. In deze kern leert uw kind: Letters: t n b oo ee Woorden: teen - een - neus - buik - oog

Het Zenuwslopende Zenuwstelsel

DE GROTE VERKEERSTOETS

Spelregels. Het spelen van levend ganzenbord

Op een leuke manier de tafels stampen

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

HET GROTE STOEISPEL. 2 : wentelteef - Een iemand gaat op zijn buik liggen op de mat - Probeer je tegenspeler om te draaien

DOELSTELLINGEN EN VOET BUURTAMBASSADEURS

MONOPOLY Kampioenschap spelregels:

SPELREGELS. Benodigdheden: Het speelbord, de dobbelsteen, de zandloper, pionnen, vragenkaarten, kwartetkaarten en Match-it! kaarten.

Balance Me. Bijlage 1. Arschoot Elien. Herhaling boekhouden. 3 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Ontdek je mee het leven in vijver en sloot? Zeg niet gewoon vis tegen een vis. Visinitiatie en Visdeterminatie voor de 3 de graad

De kinderen zitten in een hoefijzeropstelling, omdat er iets gaan gebeuren vooraan in de klas. Iedereen moet dat goed kunnen zien.

WORKSHOP. NAAM ORGANISATIE Integratiedienst Leuven - Wereldkleur TITEL WORKSHOP Liedjes en dans in Swahili (Oost-Afrika) Type ASO TSO BSO KSO

RECHT OP ANDERS ZIJN DOELSTELLING

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren problemen op te lossen door pijltjes in een bepaalde volgorde te plaatsen en blokjes te herhalen.

Doktor Proktor lesbrief groep 3-4. behorend bij de verteltheatervoorstelling: 'Doktor Proktor's Schetenpoeder' door Marjo Dames/ Sterk-Verhaal

Stefanie Rohner + Christian Wolf. Spelregels

Lesvoorbereiding: Chemie, kunststoffen en life-sciences (beroep: Onderzoeker)

Door: Christophe Gryson, Ann-Sophie Fevery, Kim Janssens, Jan Vanhee & Christophe Vermeir

Kern 6: geit-pauw-duif-ei

DONOR IN HART EN NIEREN

Jaarplan Jaarplan PAV 5dejaar

De kinderen zijn bereid om te reflecteren over taal en over taalgebruik. De kinderen kunnen verschillende vormen van rollen uitvoeren.

Het medezeggenschapsspel

Spelregels. Het spelen van levend ganzenbord

Kikkergymles. Kun jij springen als een Kikker? Wie maakt de allergrootste kikkersprong? Oefen het met deze leuke gymles!

Richt je op 1 groep bij de finish, de plekken die overblijven zijn van de andere groep. Elke groep/leerling sprint twee keer.

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

Aardoliealarm in het bos

PEDAGOGISCH DOSSIER DE RONDE VAN BELVUE

TAFELTASJE. Tafeltasje is een rugzak met daarin allemaal leuke spelletjes om de maal- en deeltafels in te oefenen. juf Tessa

Lesvoorbereiding : Voedingsindustrie (beroepen : kwaliteitsverantwoordelijke, productieoperator en onderhoudstechnicus)

Over lege winkelrekken en andere weerberichten

LES 21. GROEP: 3 t/m 8 Springen, Tikspelen, Mikken. DOELSTELLINGEN: Groep 3/4. Freerunning:

Leerlingenbundel: Waterschaarste het spel

Doe-het-zelfpakket: geschiedenis

Dit spel bedoelt te kijken naar je leven: terugkijken èn vooruit kijken.

PEDAGOGISCH DOSSIER DE RONDE VAN BELVUE

aardrijkskunde PROVINCIES VAN NEDERLAND

2. De doelgroep. 3. Het aantal deelnemers

TUK TUK TAXI. 2-4 spelers 7+ jaar 40+ minuten

(Update uit: Rechtvaardig, menswaardig, een educatief pakket rond economische, sociale en culturele rechten)

Jongerenverwerking Franciscus Spreekt (duur: 60 minuten)

Winkelen in het bos?

GROEPSGEDOE HANDLEIDING

De leerlingen leren dat gedachten invloed hebben op gevoelens

spelregels Paul de Leeuw

Verdeling van de groepjes

rekentrainer jaargroep 7 Fietsen op Terschelling. Teken en vul in. Zwijsen naam: reken-wiskundemethode voor het basisonderwijs

groep 3 en 4 spelend ontdekken van de ruimte

rekentrainer jaargroep 7 Fietsen op Terschelling. Teken en vul in. Zwijsen naam: reken-wiskundemethode voor het basisonderwijs

WORKSHOP. Type ASO TSO BSO KSO

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

Vakoverschrijdende eindtermen/ontwikkelingsdoelen globaal voor het secundair onderwijs

Docentenhandleiding Wiskonopoly

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Meer specifieke informatie kunt u vinden in de desbetreffende praktijkoefeningen en in de Rond af van deze box bij de taak Het Warenhuisspel.

SPELREGELS. spelen en leren, kijk eens wat ik al kan!

Groen rood geel blauw. Bruin roze oranje paars

Brug 3ko-1lo: Brug schrijfmotoriek Leerplan schrift.

Handleiding leskist (groep 1-2) De Kleine Mol. Recreatieterrein Oortjespad

Uitspanning Het Klaverblad Holstweg 44a Olst. Binnenspelen

Transcriptie:

2010 Leerkrachtenbundel: Waterschaarste het spel Nathalie Beinsberger, Jasper Thierie, Tristan Moens, Jorgy Kostakis, Jonathan Rollin Xios Hogeschool Limburg

Inhoud Inleiding... 2 Spel: waterschaarste... 3 Eindtermen... 3 Benodigdheden (voor 30 leerlingen en 5 begeleiders)... 4 Voorbereiding van de standen... 6 Groepsindeling... 6 Speluitleg... 7 Afsluiting... 9 Conclusie... 10 1

Inleiding Beste directie Beste leerkrachten Deze bundel is ontworpen rond millenniumdoelstelling 7: Een duurzaam leefmilieu. Meer bepaald rond het waterkort dat in deze doelstelling beschreven staat. Om deze millenniumdoelstelling over te brengen aan leerlingen, is een spel ontwikkeld over de waterproblemen die gespeeld kan worden met leerlingen uit de eerste of tweede graad. Deze groepen kunnen eveneens gemengd worden. Het is vooral belangrijk dat leerlingen kennis maken met de millenniumdoelstellingen omdat er in deze wereld, zelfs nu nog, veel gebieden zijn waar hierrond een grote onenigheid bestaat. Meestal zelfs dichterbij dan ze zelf beseffen. In dit spel leren leerlingen meer over het waterprobleem en wat zij in deze wereld kunnen doen om dit te voorkomen. Voor meer informatie kan je terecht op volgende link: http://waterschaarste.wikispaces.com. 2

Spel: waterschaarste Eindtermen De eindtermen die tijdens dit spel aan bod zullen komen zijn: - Participeren aan milieubeleid en zorg op school - Zoeken naar mogelijkheden om zelf duurzaam gebruik te maken van ruimte, grondstoffen, goederen, energie en vervoermiddelen - Tonen van interesse en uiten van appreciatie voor de natuur, het landschap en cultureel erfgoed Gemeenschappelijke stam: - Empathie: houden rekening met de situatie, opvattingen en emoties van anderen - Initiatief: engageren zich spontaan - Kritisch denken: kunnen onderwerpen benaderen vanuit verschillende invalshoeken - Samenwerken: dagen actief bij tot het realiseren van gemeenschappelijke doelen - Zelfbeeld: verwerven inzicht in de eigen sterke en zwakke punten. 3

Benodigdheden (voor 30 leerlingen en 5 begeleiders) 3 Lokalen o Lokaal 1: een hoofdlokaal met: - Het speelbord o Lokaal 2: het Rode kruis o Lokaal 3: een werkplaats - Een winkelstand - Een ontziltingsstand Een waterput Groot speelbord met 21 vakjes. (Zie figuur: speelbord) Speelbord 4

4 gekleurde pionnen. (Hiervoor kan je vier flessen gebruiken die je in een bepaalde kleur verft. Tip: doe een beetje water in de fles zodat de pion stevig blijft staan.) Grote dobbelsteen Zelfgemaakte druppels (ontziltingsstand, winkel en waterput) Geldbriefjes (voor de werkplaats en in het startlokaal) Waterput 3 bekers Vragen en antwoorden (voor de Rode kruisstand) Werkopdrachten (voor de werkplaats) Kaartjes met omstandigheden (waterput) Rode kruisjes (de Rode kruisstand) 4 Kladbladen 4 potloden Verkleedkleren Extra benodigdheden: zie werkopdrachten bij benodigdheden Speelbord en benodigdheden downloaden Ga naar : http://waterschaarste.wikispaces.com/ en klik in de navigatie op downloads. 5

Voorbereiding van de standen Startlokaal: o 2 begeleiders waarvan 1 verkleed als winkelier o het speelbord o een dobbelsteen o de pionnen o 1 blad onzuivere druppels o 5 bladen met 5 biljetten o een winkelstand voorzien van 1 blad zuivere waterdruppels (30 druppels). o een ontziltingstand voorzien van 1 blad zuivere waterdruppels (30 druppels) Het Rode kruislokaal: o 1 begeleider verkleed als rode kruis medewerker of verpleger. o de opgestelde vragen en antwoorden o 3 bladen met rode kruisjes De werkplaats o 1 begeleider verkleed als arbeider o 15 bladen met 5 biljetten o 3 bekers gevuld met de opdrachten die opgerold zijn De waterput o 1 begeleider verkleed als waterput (stok in de nek met aan weerzijden een emmer aan een touwtje o 5 bladen met zuivere druppels o 2 bladen met onzuivere waterdruppels o Papiertjes met omstandigheden Groepsindeling De groepen verdelen zodat een groep uit minimaal 3 en maximaal 8 leerlingen bestaat. 6

Speluitleg Bij de start van het spel krijgt elk groepje 10 ; 5 waterdruppels, een blad en een potlood. De groepjes moeten gedurende het spel proberen om zoveel mogelijk zuivere waterdruppels te verkrijgen en alle vragen en antwoorden te noteren die ze bij de rode kruisstand hebben gekregen. De groep die het meeste aantal zuivere druppels behaalt en de meeste juiste antwoorden bij de rode kruisstand noteert, wint het spel. De leerlingen plaatsen de pionnen op het vakje START. Elk groepje gooit met de dobbelsteen en het groepje dat het hoogste gooit mag beginnen. De pionnen kunnen op één van de volgende vakjes terecht komen: De leerlingen krijgen 10 euro elke keer als ze op het vakje staan. Niet als ze er gewoon voorbij gaan. De leerlingen gaan naar de plaats van de waterput. Bij de waterput trekt het groepje een kaartje. Op het kaartje staat hoeveel water ze krijgen of wat er is gebeurt. In het begin van het spel staat de waterput redelijk ver van de startplaats, maar per 5 rode kruisjes die de leerlingen kunnen inleveren bij de waterput komt de waterput 5 meter korter. Ga naar het Rode kruis. Beantwoord hier een vraag over watertekorten in Namibië of algemeen over water. Je hebt te kampen met uitdroging. Geef 1 zuivere waterdruppel af. 7

Proficiat, je bent jarig. Trakteer elk groepje op een druppel. Ontziltingsstand: dit is een plaats in het lokaal waar de groepjes zeewater kunnen omzetten in zuiverwater. Dit zuiveringsproces kost 15 per druppel. Regenval: je zuivere water wordt overspoeld met regenwater. Wissel 1 zuivere waterdruppel in tegen een zeewater druppel. Winkelstand: dit is een plaats in het lokaal waar de groepjes water kunnen kopen met het geld dat ze verdiend hebben op de werkplaats. Dit water kost 10 per druppel. Werkplaats: de leerlingen verplaatsen zich naar het voorziene lokaal van de werkplaats. In dit lokaal doen de leerlingen een werkopdracht. Ze krijgen 5 als ze slagen in hun opdracht. Als ze niet slagen, krijgen ze niets. Na de opdracht gaat men terug naar het startlokaal. 8

Afsluiting Elk groepje vertelt nu om beurt aan de andere groepjes welke informatie ze verkregen hebben bij het Rode Kruis. De begeleiders vullen dit gesprek verder aan en geven extra informatie. Hierbij kan men gebruik maken van de vragen van de Rode kruis stand. Mogelijke vragen die er gesteld kunnen worden om een gesprek te verlengen: o Wat kunnen wij doen aan de waterschaarste in de wereld? o Hoe komt het dat wij een overvloed aan zuiver water hebben en andere landen niet? o Kunnen wij deze mensen rechtstreeks helpen? o Na het spel krijgt elke leerling de leerlingenbundel waarin de leerlingen invuloefeningen krijgen en hun kennis kunnen toepassen in het bundeltje. In dit bundeltje zitten eveneens de oplossingssleutels. Deze bundel is te downloaden op onze website: http://waterschaarste.wikispaces.com downloads. 9

Conclusie Dit werk beoogt inzicht te geven aan millenniumdoelstelling 7, meer bepaald aan het probleem van waterschaarste op onze aarde. Om leerlingen uit de eerste of tweede graad van deze problematiek bewust te maken, is een spel ontwikkeld. Op die wijze kan er op een speelse manier duidelijk gemaakt worden wat het probleem inhoudt en hoe zij zelf kunnen bijdragen aan een duurzaam leefmilieu. 10