Jane O Brien Marjon ten Velden

Vergelijkbare documenten
Kind aan het woord. 21 april Marjon ten Velden MSc OT. Opleiding Ergotherapie Faculteit Gezondheid HvA

Uitgebreide toelichting van het meetinstrument

COSA-NL. Child Occupational Self Assessment. Handleiding Versie 2.2 NL

MOHO EN DE MOHOST. Robbert Kruijne Docent/onderzoeker Lectoraat Ergotherapie, participatie en omgeving Hogeschool van Amsterdam

"Ik heb wat nieuws geleerd en ik kan dat overal doen! De nieuwste inzichten rondom transfer van leren

Het meetinstrument heeft betrekking op de volgende categorieën Lichaamsregio Overige

Adviesrapport Met stip op één

Vanuit het perspectief van de cliënt Het afnemen van de COPM bij hulpbehoevende ouderen en anderen in hun omgeving

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

faculteit gedrags- en maatschappijwetenschappen Vroege ontwikkeling Motorische ontwikkelingspatronen bij jonge kinderen met ZEVMB

leven met een chronische ziekte

Play History. Takata, N. (1974). Play as a prescription. In M. Reilly (Ed.), play as exploratory learning (pp ). Beverly Hills, CA: Sage.

Photovoice. Een visueel middel voor onderzoek (PAR) Ook een bruikbaar middel in. de ergotherapie?

Leerdoelen. Feedback the motor of learning. Waarom is feedback belangrijk? Generiek model van het leren. Hoe goed is onze feedback?

Begaafde leerlingen komen er vanzelf... Implementatie van een verandering van de pedagogische beroepspraktijk op basis van praktijkgericht onderzoek.

Het meetinstrument heeft betrekking op de volgende categorieën Lichaamsregio algemeen

Reflectie #Zo dus! Hieronder vind je een aantal oefeningen om te leren reflecteren waar je zelf mee aan de slag kunt.

Je kunt er niet om heen!

Voorbereiding op de studiekeuzecheck 1. Lees aandachtig het meegezonden artikel. 2. Maak hiervan een samenvatting van 10 regels. 3.

CREATIEF VERMOGEN. Andrea Jetten, Hester Stubbé

Vrije Universiteit Amsterdam Faculteit der Letteren Afdeling Nederlands Tweede Taal De Boelelaan HV Amsterdam

Feedback. in hapklare brokken

DE NETWERKTHERMOMETER LEERLINGEN INSTRUCTIE

Electronisch affect monitoren met feedback-interventie in de behandeling van depressie: een randomized controlled trial

Handleiding LIFE-NL (Listening Inventories For Education, Nederlandse vertaling) Vragenlijsten naar effect van geluidsapparatuur

Handleiding SCOPE-NL. Nederlandse versie van de SCOPE (versie 2.2) Versie: Januari 2011

Children s Assessment of Participation and Enjoyment (CAPE)

Spaarne Coaching 360º 360º feedback is een krachtig instrument, maar dient op de juiste wijze gebruikt te worden.

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

KBS BIJ THEMA 5 METACOMMUNICATIE

Docentprofessionalisering. Interprofessioneel Onderwijs. Hester Smeets , Congres V&VN

Hup AIOS Hup. Hoe bevorder je een actief leerproces?

Running head: WERKZAAMHEID CLIËNTGERICHTE SPELTHERAPIE 1. Werkzaamheid van Cliëntgerichte Speltherapie bij Kinderen met Internaliserende

UNIVERSITY OF TWENTS MEESTERSCHAP 1/25/2017 FORMATIEF TOETSEN IN DE KLAS: TIPS VOOR IN DE LES

feedback Flexibel en online Robuust 360º Werkboek Robuus Hartelijk dank voor het gebruiken van Robuust 360º Haal het maximale uit 360º

SPELVARIANTEN. Bonus: Ondertussen oefen je met het geven en ontvangen van feedback en bouw je aan het vertrouwen in jouw team.

Werkwijzer Verslagkring:

Agenda van vanavond!

Doe workshop ABA. Caroline Peters BCABA,

Onderhandelen en afspraken maken

Werkvorm voor gesprek middenkader

TMA 360º feedback Flexibel en online. TMA 360º feedback werkboek. Dank u voor het gebruiken van de TMA 360º feedback competentie-analyse

RE-BOOK IT Re-use knowledge

Energieverdeling & coaching

Online-dating in studiekeuzeprocessen voor een succesvolle doorstroming naar het hbo

Waarom doen ze nou niet gewoon wat ik zeg! Motiveren tot gedragsverandering; Wat is lastig en wat kun je doen?

Kraanwater, je hebt het elke dag nodig. Om te drinken bijvoorbeeld, maar

Bijlagen J. Wiersma et al., Neem de regie over je depressie, DOI / , 2015 Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Media

Hoe rijk is een GP ervaring? Proeven en Opbrengst Gericht Werken: Hoe zit dat?

VOORBEELD. Uw lesobservatie en de leerlingvragenlijst. Naam docent: Lerarenopleiding Rijksuniversiteit Groningen

Evaluatierapport. Workshop ADHD. Fontys PABO Limburg. Drs. Arno de Poorter Drs. Anne van Hees

Pijnpunten PBS. W i n d e s h e i m z e t k e n n i s i n w e r k i n g

Ik doe het! Kind aan het woord! Een vergelijking van instrumenten gericht op participatie voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar.

GAS geven: Doelgericht werken aan taal en lezen in Passend Onderwijs

Prettige en niet prettige aanrakingen

Workshop voorbereiden Authentieke instructiemodel

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

Hogeschool van Amsterdam, Expertise Centrum Ergotherapie

Feedback op Toetsen. Renske de Kleijn. Onderwijskundig onderzoeker en adviseur Centrum voor Onderwijs en Leren - UU. 5 april 2016

Uitleg Werkwijzers Bovenbouw Dit zijn de beschrijvingen van alle presentaties die je moet doen en het werkstuk dat je maakt.

HOE GEEF IK DE WEEK VORM? Handvatten voor de invulling van een werkplek tijdens de Week van de Mobiliteit

op (afnemende) sturing Een interventie gericht op docenten bij het opleiden en begeleiden van studenten naar zelfstandig beroepsbeoefenaars.

Voorbereidingsopdrachten voor de bijeenkomsten van de basistraining

Hoe werkt advies? Ze weten niet wat Ze weten niet waarom Ze weten niet hoe. HersenletselCongres november

Praktische tips voor het voeren van een gesprek

Als wij dit soort vragen stellen dan gaan wij uit van de talenten en mogelijkheden van cliënten.

Waarom doen ze nou niet gewoon wat ik zeg! Workshop Motiverende Gespreksvoering Hoe werkt advies? drs. Hilde Jans psycholoog

Handleiding bij DVD. een Parkinson patiënt

Bayley III-NL Motoriekschaal

Project DigiTaal. Taal leren met tabletgames. Siméacongres Johanna Schulting Marjan ter Harmsel

Vraagje. Een honkbalknuppel met bal kost 1,10 De knuppel kost één euro meer dan de bal Hoe duur is de bal? Wat komt er als eerste op in je hoofd?

Introductie stage-scriptie combi. Orthopedagogiek G&G, 25 augustus 2011

DUUR WAT HOE MATERIAAL

Stappenplan voor het maken van een presentatie

N A Ï S I S S U E N O. 1. NaïS Zine. Download tijdelijk gratis INSPIRATIE STORYTELLING B2P BUSINESS TO PERSONAL

Rondleiding collega. Bij deze opdracht toon jij vaardigheden en werkhouding aan door een rondleiding op je stagebedrijf te

Uitgebreide toelichting van het meetinstrument. Canadian Occupational Performance Measure (COPM)

Vergelijken met de theorie Beoordelen en waarderen van eigen denkbeelden en aanpak aan de hand van theorie

Effectief behandelen door systematische feedback van cliënten

Hoe reageer jij op professionele media?

Competentieprofiel: Voorbeeld

Ik ben BOOS. oefenboekje om te leren omgaan met boosheid. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Ergotherapeutische Energiemanagement interventies en de effecten op vermoeidheid

Week van de opvoeding

Welke vragenlijst voor mijn onderzoek?

Ouders de regie? Verwachtingen en ervaringen van ouders met de GODIVA videomethode. Marike Boonzaaijer, MSc. 23 januari 2016

VERMOEIDHEID na een CVA

Vragen sollicitatiegesprek. Basisvragen

SUPPORTED BY THE RIGHTS, EQUALITY AND CITIZENSHIP (REC) PROGRAMME OF THE EUROPEAN UNION

TOETSTIP 9 SEPTEMBER 2005

J L. Nordwin College Competentiemeter MBO - 21st Century & Green Skills. Vaardigheden Gedragsindicatoren. 21st Century Skill - -

Workshop meetinstrumenten

Samen beslissen in het dagelijks leven, SDM of Shared Decision Making bij mensen met dementie. Valerie Desmet & Ruben Vanbosseghem

Speakers Corners : book history-science-talents

Module 9 Kennis delen en coachen

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

Professionele leergemeenschappen in de lerarenopleiding Onderzoek naar de integratie van evalueren om te leren

Als huiswerk voor de tweede bijeenkomst moeten de cursisten oefening 03.2 & 03.3 maken

De ACLs in de praktijk. Margreet Heuvelman, Msc Wieneke van Doorn, Cognitief Revalidatie Therapeut

Transcriptie:

CHILD OCCUPATIONAL SELF-ASSESSMENT COSA 2.2 NL Workshop Kansen voor Kinderen 2016 Jane O Brien Marjon ten Velden Opleiding Ergotherapie Faculteit Gezondheid

Opzet workshop Welkom Inleiding op de COSA 2.2 Invullen van COSA zelfevaluatie Voorbeelden Dialoog Interpretatie MOHO & bevindingen voor interventie Oefenen door Doen in subgroepjes Plenaire samenvatting / feedback Conclusie en Take home message 2

Wat is de COSA? Cliëntgecentreerd instrument voor zelfevaluatie en resultaatmeting Brengt visie van het kind in kaart; 7 18 jaar Eigen gevoel van handelingscompetentie Het belang van dagelijkse activiteiten 25 items met betrekking tot handelingen Zelfzorg, spel en vrije tijd, leren Betrekt het kind bij de interventieplanning Gebaseerd op het Model Of Human Occupation 3

COSA Vernieuwd COSA Manual 2.2 (Kramer et al, 2014) COSA 2.2 NL (2016) is Nederlandse versie van herziene Amerikaanse COSA 2.2 Onderbouwt het gebruik van de COSA als evidencebased meetinstrument door Ergotherapeuten Maakt mogelijk voor jeugd om hun visie te delen tijdens interventieplanning Toegenomen culturele relevantie en in gesprek gaan zal therapeutische verstandhouding tussen therapeut en kinderen verbeteren 4

1. Nieuwe evidence Veranderingen in COSA 2.2 2. Rechten van de jeugd: Niets over ons, zonder ons 3. Bewustwording en integratie van culturele diversiteit 4. Aanpassingen voor toegankelijkheid van de COSA 5. In gesprek gaan (dialoog) 6. Therapeutisch redeneren 7. Tips voor het bijhouden van resultaten met behulp van de COSA (GAS, POMP) 8. Nieuw Formulier Handelingsprofiel 5

Nieuw in gesprek gaan (dialoog) met het kind (ten Velden et al., 2013) Voorbeeldvragen om het kind aan te moedigen hardop na te denken Vertel me waar je allemaal aan denkt, terwijl je een vraag leest. Waar dacht je aan toen je die score koos? Voorbeeld van doorvraag-vragen gebaseerd op observaties Ik zag dat je aarzelde (glimlachte/fronste) toen je deze vraag zag waar dacht je aan? Je tikt veel met je potlood hoe voel je je nu? Bedenk dat dit is wat jij vindt er is geen goede of foute reactie. Voorbeeld follow-up vragen over specifieke items Kan je me meer vertellen over hoe je deze activiteit voor elkaar krijgt? Kan je mij een voorbeeld geven over hoe je [activiteit] uitvoert. Wat denk je; wat maakt dat het voor jou moeilijk is om [activiteit] uit te voeren? 6

Nieuw COSA en therapeutisch redeneren Inzicht in hoe COSA reacties weerspiegeling kunnen zijn van Wil Anticipate possibilities Interpreteren van hoge/lage competentie scores Interpret the experience Choose what to do Interpreteren van hoge/lage belangrijkheids scores Experience the activity Figure 10-1: Volitional Process (modified from Kielhofner, 2008) 7

Nieuw kritische reflectie op professionele aannames Stap 1: Wat zijn mijn aannames over dit kind? Stap 2: Wat zijn de potentiele consequenties van deze aannames? Stap 3: Alternatieven voor mijn aannames bepalen.

Nieuw Scoreformulier zonder symbolen 9

Nieuw COSA Handelingsprofiel 10

Nieuw Overzicht van mogelijke aanpassingen (Kramer et al., 2012) Aanpassing Planning Manier van aanbiedene Accommo dations (Kramer et al., Manier van reageren Voorbeelden Timing Afnemen in delen Verduidelijking: o Voorbeelden en demonstraties o Anders formuleren van woorden o Plaatjes en symbolen Visueel-perceptuele alternatieven: o Hardop lezen o Verminderen van visuele input Uitnodigend format Niet-geschreven versie Keuzemogelijkheden vereenvoudigen 11

COSA afnemen: Algemene aanwijzingen 1. leg uit hoe de COSA-items zijn georganiseerd 2. leg de categorieën en de symbolen uit 3. leg uit hoe te reageren 4. wanneer een item niet van toepassing is mag het kind het item overslaan 5. stel het kind gerust 6. benadruk dat er geen goed of fout is 7. moeite hebben of niet belangrijk vinden is niet gelijk aan slecht of verkeerd 8. voorbeeld item 12

Invullen Scoreformulier met / zonder symbolen leg het kind de COSA uit scores Competentie en Belangrijkheid gecombineerd per item of afzonderlijk bepaald door het kind kind gebruikt Voorbeeld item om schaalverdeling Competentie en Belangrijkheid te oefenen kind vult formulier in, therapeut ondersteunt en is alert op frustratie 13

Invullen Kaart Sorteer-versie Geschikt voor kind dat moeite heeft met invullen COSA-formulier Therapeut noteert reacties op blanco COSA formulier zonder symbolen 1. leg het kind de COSA uit 2. leg de kaartjes met Competentie beoordelingen neer Laagste onderaan/hoogste bovenaan 3. kind pakt item kaart 4. doorgaan tot alle items beoordeeld zijn 5. leg de kaartjes met Belangrijkheid boordelingen neer 6. kind pakt item kaart 7. doorgaan tot alle items beoordeeld zijn 14

Oefenen met COSA in sub-groepjes Kies een casus Selecteer in overleg met het kind de meest geschikte versie van de COSA en neem deze af Oefen met dialoog: heb een gesprek Ga met het kind doelen voor interventie opstellen Geef per sub-groepje een korte terugkoppeling (pitch) Vragen/discussiepunten Afsluiting en Take home message 15

Oefenen door Doen

Einde Workshop

Dank Veel dank aan alle kinderen en therapeuten Speciale dank aan Mette en Inge voor hun Nederlandse COSA film Ook dank aan de Nederlandse studenten: Mireille Pasop Iris Chaigneau Feline Hielkema Mitchel de Jong Merel Brouwer Anneloes Keesmaat Jessica Huijgen Maaike Kaslander

Referenties Kielhofner, G. (Ed.). (2008). Model of Human Occupation: Theory and application (4th ed.). Baltimore, MD: Lippincott, Williams and Wilkins. Kramer, J., ten Velden, M., Kafkes, A., Basu, S., Federico, J., & Kielhofner, G. (2014). Child Occupational Self Assessment (version 2.2). Model of Human Occupation. Chicago, IL: Clearinghouse. Kramer, J., Heckmann, S., & Bell-Walker, M. (2012). Accommodations and therapeutic techniques used during the administration of the Child Occupational Self Assessment. British Journal of Occupational Therapy, 75(11), 495-502. O'Brien, J., Bergeron, A., Duprey, H., Olver, C., & St. Onge, H. (2009). Children with disabilities and their parents' views of occupational participation needs. Occupational Therapy in Mental Health, 25(2), 164-180. doi:10.1080/01642120902859196 O'Brien, J., Asselin, E., Fortier, K., Janzegers, R., Lagueux, B., & Silcox, C. (2010). Using therapeutic reasoning to apply the Model of Human Occupation in pediatric occupational therapy practice. Journal of Occupational Therapy, Schools, and Early Intervention, 3(4), 348-365. Ohl, A. M., Crook, E., MacSaveny, D., & McLaughlin, A. (2015). Brief Report Test retest reliability of the Child Occupational Self-Assessment (COSA). American Journal of Occupational Therapy, 69, 6902350010. http://dx.doi.org/10.5014/ajot.2015.014290 ten Velden, M., Couldrick, L., Kinébanian, A., & Sadlo, G. (2013). Dutch children's perspectives on the constructs of the Child Occupational Self-Assessment (COSA). OTJR: Occupation, Participation and Health, 33(1), 50-58.