TOPs! Positief denken, doen en leren van elkaar

Vergelijkbare documenten
TOPs! Positief denken, doen en leren van elkaar

TOPs! Positief denken, doen en leren van elkaar

1Wat is examenvrees eigenlijk?

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Deze gevoelens en emoties blijven bestaan totdat jij er aan toe bent om ze te uiten.

Verbindingsactietraining

voorwoord VOORBEELDPAGINA S Bestelnr De ander en ik

Deze folder legt uit hoe je SNAP kan gebruiken voor een blijvende verandering.

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

TOPs! Positief denken, doen en leren van elkaar

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Leerstraf TACt Individueel. Informatie voor jongeren

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

Bijlage Stoere Schildpadden

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Ondersteuning bieden bij emotionele problemen

Banger voor spinnen dan voor terreur.

Reflectiegesprekken met kinderen

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Advies en verkoopvaardigheden

Wil jij minderen met social media?

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Zelfbeeld. Het zelfvertrouwen wordt voor een groot deel bepaald door de ideeën die het kind over zichzelf heeft: het zelfbeeld.

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

PeerEducatie Handboek voor Peers

Ik ben BANG. oefenboekje om te leren omgaan met angst. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Vertel aan je kind dat het nodig is de school in te lichten om het pesten te laten stoppen;

Inhoud. Hallo!...5. Wie is wie? Even voorstellen...7. Wat is mijn PrOP? PrOP opstellen Doelen voor mijn PrOP...19

Workshops. Wie ben ik, wat voel ik, wat kan ik. Ontworpen door: SJOKA

Oefeningen om om te gaan met moeilijke momenten. Algemeen. Overzicht:

Zullen we vrienden zijn?

Hoe je je voelt. hoofdstuk 10. Het zal je wel opgevallen zijn dat je op een dag een heleboel verschillende gevoelens hebt. Je kunt bijvoorbeeld:

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Samen werken = samenwerken bij De Belvertshoeve

- Een docent controleert of jij je huiswerk op hebt geschreven. - Je hebt aanmoediging nodig om je huiswerk te noteren.

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

HET KOMPAS DOEL BENODIGDHEDEN: WERKINSTRUCTIE: OPDRACHT IN DE KLAS:

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Early HeartSmarts. Gebruikers gids. Welkom

Workshop communicatie

Hoe ontstaat hyperventilatie?

PAD informatie voor ouders

TRAINING 1. Tijd: Onderwerp: Waarom Resultaat Werkvorm Materiaal

gedragsregel in verhaal: pesten

Bij u schuil ik, u bent mijn schild,

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Breng je onbewuste belemmeringen in beeld! Orang Malu Coaching

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

Onco-Move. Bewegen tijdens chemotherapie

Zand erover. verzoeningsviering voor de tweede graad. VAN IN 2013 Tuin van Heden.nu - Viering

Wanneer vertel je het de kinderen? Kies een moment uit waarop je zelf en de kinderen niet gestoord kunnen worden.

18 tips om te werken aan je eigen inzetbaarheid

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

Waar gaan we het over hebben?

Online Psychologische Hulp Angst & Paniek

Jouw Belang Jouw ouders bespreken gezamenlijk over én met jou wat jouw belang is. Zodat jouw ouders

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Assertiviteit. e-book

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Omgaan met Boosheid en Agressie 1. Grip op Agressie (GoA), module 4

Weet wat je kan. Vooruit komen

Als opvoeden even lastig is

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

Prettige en niet prettige aanrakingen

DUUR WAT HOE MATERIAAL

Cursusspel. GGNet Communicatie

Het verkoop-adviesgesprek. Waar gaat deze kaart over? Wat wordt er van je verwacht? Verkopen

Een Positief. leer en leefklimaat. op uw school

Angstige leerlingen in de klas en het Vriendenprogramma. Drs. N.E. de Vries

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Sociaal op social media

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

E-BOOK 10 GOUDEN TIPS OVER KINDEREN EN EMOTIES. kinderen en Emoties 10 GOUDEN TIPS OVER KINDEREN EN EMOTIES

Ik ga een grote uitdaging niet uit de weg. Taken die moeilijk zijn, vind ik veel leuker dan eenvoudige taken.

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

Informatie voor ouders

BROKKENKAARTEN IN DE KLAS

Omgaan met Gedragsproblemen

E Grenzen. E1 Niet zomaar meegaan 3 E2 Privé 8 E3 Grenzen in aanraken 13 E4 Ja en nee 19 E5 Fijne en vervelende geheimen 25

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

1. Ik merk vaak dat ik probeer iets te bereiken wat op de een of andere manier op een mislukking uitloopt

Nazorg na een ingrijpende gebeurtenis Informatie voor ouders

Ken jezelf, dan leer je de ander beter kennen!

Transcriptie:

TOPs! Positief denken, doen en leren van elkaar Selectie uit de Trainershandleiding (Hulpverleningsvariant) Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden door middel van druk, fotokopie, microfilm of op andere wijze zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van Stichting 180 Postadres: Postbus 37, 3734 ZG Den Dolder. Website: www.180.nl

Startbijeenkomst 1: Kennismaking, regels en afspraken Doel: Kennismaken met elkaar, groepsafspraken maken. Materiaal trainers: Bijlage 1 en 2, flip-over papier, post-its, pennen Materiaal jongeren: Werkblad 1 en 2, afsprakenkaart Opbouw van de bijeenkomst: welkom/uitleg opbouw bijeenkomst; wie zijn mijn groepsgenoten; regels en afspraken voor onze groep; afsluiting/vooruitblik. 1. Welkom en uitleg opbouw bijeenkomst (5 minuten) Heet de jongeren welkom, stelt jezelf voor en presenteer de opbouw van de bijeenkomst. 2. Kennismaking (25 minuten) Introductie. Leg uit dat jullie elkaar de komende periode veel zullen zien, namelijk tijdens de TOPs!- bijeenkomsten. Tijdens deze bijeenkomsten zullen de jongeren regelmatig opdrachten met elkaar gaan uitvoeren, praten over allerlei situaties die je in je leven kan meemaken, en elkaar helpen om met moeilijke situaties om te gaan. Het doel van TOPs! is om jongeren te leren om positief te denken en positief te doen. Dit kun je alleen te bereiken door goed samen te werken, en het beste in elkaar naar boven te brengen. Om goed te kunnen samenwerken, is het prettig om elkaar wat beter te leren kennen. Daarom beginnen we deze eerste bijeenkomst met een kennismaking. Opdracht: kennismaken. Vraag de jongeren om zichzelf kort voor te stellen. Dit betekent dat zij in ieder geval hun naam en leeftijd zeggen, en iets vertellen over hun woonplaats, gezin, dagbesteding (school/werk) en hobby s. Wanneer zij willen, mogen ze meer informatie over zichzelf delen met de groep; bijlage 1 kan hierbij als hulpmiddel worden gebruikt. Bijlage 1 - Vragenlijst kennismaken Vraag 1: Wie zijn voor jou belangrijke personen? Vraag 2: Wat kun je vertellen over je achtergrond? Vraag 3: Waar ben je trots op? Vraag 4: Wat zijn jouw kwaliteiten? Vraag 5: Wat wil je graag leren? Vraag 6: Wat wil je nog meer over jezelf vertellen? TIP: In plaats van zichzelf voorstellen, kun je de jongeren ook opdelen in subgroepen van 2 tot 3 jongeren. Laat de jongeren elkaar bevragen. Na afloop volgt een plenaire terugkoppeling, waarbij iedere jongere een ander groepslid voorstelt. 3. Oefening: Het sportveld (20 minuten) Teken een sportveld op een flip-overvel (zie afbeelding hieronder). TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 2

Bespreken omgaan met elkaar tijdens het uitvoeren van een teamsport. Vraag de jongeren hoe je met elkaar omgaat in een teamsport en waarom dit belangrijk is. Centraal staat de vraag: welke bijdrage kan een goede omgang met elkaar leveren aan de prestaties van het team? Individueel opschrijven van regels en afspraken in het omgaan met elkaar. Maak de koppeling van het team naar de groep : Wij zijn ook een soort team. Ook binnen ons team of onze groep is het belangrijk om juiste afspraken te maken in de manier van omgaan met elkaar. Vraag de jongeren om individueel voorstellen voor groepsafspraken op te schrijven op een post-it. Beargumenteren van afspraken. Nodig de jongeren uit om hun post-it een plekje te geven op het sportveld. Daarbij moeten ze de afspraken die ze hebben geformuleerd, toelichten aan de groep (welke afspraak + waarom). Vergelijken van individuele afspraken met de afspraken TOPs! (bijlage 2). TIP: In geval van tijdgebrek, kan dit onderdeel van de bijeenkomst worden doorgeschoven naar Startbijeenkomst 2. Geef de jongeren vervolgens de opdracht om hun afspraken te vergelijken met de afspraken die door TOPs! zijn geformuleerd. De groep maakt daarbij gebruik van bijlage 2. Bijlage 2 - Regels en afspraken Iedereen doet mee tijdens de bijeenkomsten. (Waarom is het belangrijk dat iedereen bij het gesprek betrokken is?) Spreek om de beurt. (Wat kun je zeggen als je iemand per ongeluk onderbreekt?) Luister als de ander praat. (Is wachten op je beurt hetzelfde als luisteren?) Toon respect voor anderen, ook als je het er niet mee eens bent. (Waarom is dit volgens jou belangrijk? En hoe toon je precies respect?) Als je kritiek hebt op een ander, geef hem of haar dan de kans om te antwoorden. (Waarom is het belangrijk om de ander de kans te geven om te reageren? ) Blijf bij het onderwerp. (Waarom is het belangrijk om bij het onderwerp te blijven? ) Wat besproken wordt is vertrouwelijk. (Wat betekent vertrouwelijk?) Stuur naar de overeenkomsten. Doel is een integratie van de eigen afspraken met die van TOPs! en het creëren van draagkracht voor deze afspraken. Maak samen met de jongeren een selectie uit de verschillende afspraken, en laat de jongeren de uiteindelijke groepsafspraken noteren op de afsprakenkaart. Controleer of de afspraken voor iedereen duidelijk zijn door de jongeren de afspraken te laten uitleggen. 4. Afsluiting en vooruitblik Benoem dat de jongeren elkaar tijdens deze bijeenkomst wat beter hebben leren kennen, en dat zij afspraken hebben gemaakt over hoe zij met elkaar zullen omgaan. Beloon de actieve deelname door middel van een compliment. Kondig aan dat de groepsafspraken regelmatig zullen terugkeren tijdens TOPs!-bijeenkomsten. De volgende bijeenkomst gaan de jongeren werken aan het neerzetten van een sterke groep. TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 3

Omgaan met boosheid 3: Lichamelijke signalen Doel: Tijdens deze bijeenkomst leren jongeren herkennen wat en waar zij signalen in hun lichaam voelen wanneer zij een emotie ervaren. Materiaal trainers: Bijlage 3 en 4 Materiaal jongeren: Werkblad 3 en 4 Opbouw van de bijeenkomst: welkom/uitleg opbouw bijeenkomst; terugblik vorige bijeenkomst; bespreking huiswerk; lichamelijke signalen; oefenen; terugblik, huiswerk en afsluiting. 0. Voorbereiding: hang een aantal silhouetten in de ruimte (zie bijlage 3). 1. Start: welkom, bespreking groepsafspraken en uitleg opbouw bijeenkomst 2. Terugblik op de vorige omgaan met boosheid bijeenkomst Laat de jongeren kort herhalen wat tijdens de vorige bijeenkomst aan bod is gekomen: - externe triggers; - interne triggers; - denkfouten en spanningsverlagende gedachten. 3. Bespreking van het huiswerk 4. Zelfcontrolevaardigheid: lichamelijke signalen herkennen Leg uit dat jongeren vandaag leren dat gevoelens te voelen zijn in het lichaam. a. Adrenaline Vraag de jongeren om een aantal keer een fysieke inspanning te doen, en daarbij hun hartslag te meten. Stap 1: Hartslag meten aan de pols Draai je hand met de nagels naar onder en je handpalm naar boven; Leg de andere hand aan de onderkant van de pols; Voel met de vingertoppen op de plek waar de duim overgaat in de pols. Tel een minuut lang hoe vaak je hart slaat (of tel 30 seconden en vermenigvuldig de uitkomst met 2). Stap 2: Fysieke inspanning Maak een push-up, kom direct daarna staan en spring zo hoog mogelijk op, waarbij je je armen strekt. Herhaal dit tien keer. Stap 3: Hartslag meten aan de pols Meet direct na de inspanningsoefening opnieuw je hartslag. Vraag de jongeren: Wat is er veranderd aan je hartslag? Laat een jongere de versnelde hartslag op een silhouet invullen. Wat voelen jullie nog meer in jullie lichaam? (zweten, droge mond, warm hoofd, ) Laat zo veel mogelijk jongeren een lichamelijk signaal op het silhouet invullen. TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 4

Leg uit dat emoties in het lichaam gevoeld worden en dat deze altijd optreden na een lichamelijke inspanning of wanneer er iets in de omgeving speelt. Leg uit dat dit onder invloed van adrenaline gebeurt. Adrenaline helpt om snel en sterk te reageren wanneer er gevaar dreigt. Door adrenaline kun je bijvoorbeeld heel hard rennen om te vluchten, jezelf verdedigen of goed presteren bij wedstrijden. Lichamelijke signaleren horen dus bij het leven. b. Lichamelijke signalen Bespreek nog eens wat er de vorige keer besproken is: Gedachten worden opgeroepen door externe triggers in een gebeurtenis. Herhaal welke gedachten er allemaal de vorige keer besproken zijn. Benoem dat gedachten invloed hebben op gevoelens. Gevoelens zijn waarneembaar in het lichaam. Benoem dat dit de lichamelijke signalen worden genoemd. Sta stil bij de lichamelijke signalen die jongeren tijdens de fysieke oefening hebben ervaren. Geef aan dat jongeren hun lichamelijke signalen kunnen herkennen in situaties die boosheid oproept. Het herkennen van lichamelijke signalen helpt om op tijd te merken dat er iets is wat boosheid veroorzaakt. Het op tijd signaleren van boosheid maakt het makkelijker om boosheid te controleren. Bespreek met de jongeren welke gedachten zij de vorige bijeenkomst genoemd hebben. Vraag aan de jongeren welke gevoelens zij kunnen ervaren bij die gedachten. Sta stil bij het feit dat gedachten bepalen hoe iemand zich voelt. Zorg ervoor dat de basisemoties (boos, bedroefd, bang en blij) erbij staan. Voorbeelden van lichamelijke signalen: BOOSHEID snelle hartslag, zweten, trillen, droge mond, warm hoofd, spanning in je spieren, kortademigheid VERDRIET tranen, hoofdpijn, buikpijn, geen honger, moe, geen energie hebben ANGST snelle hartslag, hartkloppingen, zweten, duizeligheid, droge mond, pijn in de borst, misselijkheid, kortademigheid, hoofdpijn BLIJDSCHAP veel energie hebben, lachen, tranen van vreugde Schrijf deze gevoelens vervolgens boven de silhouetten. Ga met de jongeren na, bij elk gevoel, wat zij en waar zij signalen voelen in hun lichaam. Schrijf dat in het silhouet. Sta vooral stil bij de lichamelijke signalen die jongeren bij boosheid voelen. Deze signalen moeten jongeren gaan herkennen. Bekrachtig de inbreng van de jongeren. Moedig hen aan om zoveel mogelijk plekken en signalen in hun lichaam te benoemen. Sta ook stil bij de overeenkomsten tussen lichamelijke signalen veroorzaakt door boosheid en lichamelijke inspanning. Dit helpt jongeren te begrijpen dat even rusten, zoals je dat na een fysieke inspanning doet, helpt om de lichamelijke signalen te verminderen. Benadruk dat hetzelfde geldt voor lichamelijke signalen veroorzaakt door boosheid. Vertel dat de jongere zelfcontrolevaardigheden gaan leren die helpen om even rust te nemen zodat lichamelijke signalen verminderen. 5. Voordoen: trainer doet de Zelfcontrolevaardigheid voor <<tekst weggelaten>> 6. Oefenen: jongeren oefenen de Zelfcontrolevaardigheid met behulp van het ingevulde werkblad Zelfevaluatie 2 <<tekst weggelaten>> 7. Terugblik <<tekst weggelaten>> 8. Huiswerk <<tekst weggelaten>> 9. Afsluiten TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 5

Bijlage 3 - Silhouet TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 6

Sociale vaardigheid 4: Omgaan met negatieve druk van vrienden Het nut van de vaardigheid: In allerlei situaties kunnen verschillende mensen (je vrienden, je ouders, je klasgenoten, ) proberen om je over te halen. Binnen TOPs! focussen we op druk van je vrienden. Onder druk van je vrienden kun je dingen gaan doen die je niet wilt. Als je vrienden willen dat je iets gaat doen, is het belangrijk om goed na te denken over de voordelen en de nadelen. Dan neem je een betere beslissing. Daardoor voorkom je problemen en word je niet in een hoek gedreven. Je zelfcontrole wordt groter wanneer je voor jezelf kiest in plaats van voor wat anderen van je willen (je bent sterk!). De denk- en doe-stappen: 1. Bedenk wat anderen willen dat je gaat doen en waarom. (Denk) Luister naar anderen, bepaal wat ze echt willen, probeer te begrijpen wat er gezegd wordt. Denk na over wat zij willen bereiken. 2. Bepaal wat jij wilt en waarom. (Denk) Weersta de verleiding, stel uit, denk na over de gevolgen. 3. Bedenk tegen wie je dat gaat zeggen. (Denk) 4. Bedenk wat je gaat zeggen. (Denk) 5. Zeg wat je hebt besloten en waarom. (Doe) Geef redenen, praat tegen één persoon, praat kalm en vastberaden, kom voor jezelf op. Voorbeeldsituaties voor oefening: Jongere heeft te maken met druk vanuit zijn vriendengroep om mee uit te gaan, terwijl hij een toets wil voorbereiden. Jongere heeft te maken met druk vanuit zijn vriendengroep om zijn verkering te beëindigen. Jongere heeft te maken met druk van vrienden die zijn net nieuw aangeschafte scooter willen lenen om te zien hoe snel deze kan. TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 7

Bijlage 1 Werkblad sociale vaardigheden Naam: Datum: 1 Welke vaardigheid ga je gebruiken? 2 Wat zijn de stappen van de vaardigheid? 1. 2. 3. 4. 5. 3 Waar ga je de vaardigheid gebruiken? 4 Bij wie ga je de vaardigheid gebruiken? 5 Wanneer ga je de vaardigheid gebruiken? TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 8

Invullen nadat je de vaardigheid gebruikt hebt 6 In welke situatie heb je de vaardigheid gebruikt? Wat ging eraan vooraf? 7 Welke stappen heb je gebruikt? 1. 2. 3. 4. 5. 8 Hoe goed ging het? heel goed goed redelijk slecht 9 Wat kun je de volgende keer anders doen om het te verbeteren? 10 Wanneer en bij wie kun je de vaardigheid opnieuw gebruiken? TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 9

TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 10

Moreel dilemma 13 Ingrijpen of niet? Danny loopt in een drukke winkelstraat waar alleen voetgangers mogen komen. Plotseling raast er een scooter voorbij. De scooter rijdt Danny bijna van zijn sokken. Een andere voetganger springt nog net op tijd weg, en roept: Hè, kun je niet uit je doppen kijken?. De scooter stopt, de bestuurder stapt af, en loopt dreigend op de voetganger af. Eikel, had je wat? zegt hij met luide stem. Wat moet Danny zeggen of doen? 1 Moet Danny iets zeggen tegen de mannen die ruzie maken? ja nee weet niet 2 Moet Danny ertussen springen en de mannen uit elkaar houden? ja nee weet niet Stel nu dat de scooterbestuurder de voetganger hard in de buik stompt. De voetganger reageert hierop door de scooterbestuurder een vuistslag in het gezicht te geven. 3 Moet Danny de politie inschakelen wanneer er een knokpartij ontstaat? ja nee weet niet 4 Als Danny ziet dat de scooterbestuurder een mes op zak heeft, moet Danny dan de politie inschakelen? ja nee weet niet 5 Moet je in het algemeen mensen kunnen aanspreken op regels? ja nee weet niet 6 Moet je de politie bellen om vreemden te beschermen? ja nee weet niet 7 Hoe zou jij deze situatie oplossen? TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 11

Bijlage 1 Werkblad TIP-bijeenkomst 1 Welk onderwerp wil je bespreekbaar maken? Mijn leerdoel Mijn gedrag n.a.v. denkfouten Mijn gedrag n.a.v. TOP-gedachten Mijn gedrag n.a.v. het corrigeren van denkfouten Mijn verlof Externe stage 2 Beschrijf de Gebeurtenis 3 Wat waren je Gedachten tijdens deze gebeurtenis? 4 Hoe noem je deze Gedachten? TOP-gedachten denkfouten corrigeren van denkfouten 5 Wat waren je Gevoelens tijdens deze gebeurtenis? 6 Beschrijf jouw Gedrag na deze gebeurtenis 7 Hoe noem je dit Gedrag? TOP-gedrag Probleemgedrag 8 Wat waren de Gevolgen van jouw gedrag? 9 Welke vraag wil je aan de groep stellen zodat zij jou kunnen helpen? TOPs! trainershandleiding (selectie) pagina 12