LEREN CLASSIFICEREN. Classificatie van ongewervelde dieren. Werkblad Niveau 3



Vergelijkbare documenten
Opmerking voor de docent. Dieren determineren. Werkwijze

Leerlingenhandleiding

Het rijk van de dieren

Ordening Dieren - B 2

1. In welke 4 rijken worden organismen ingedeeld? 3. wat is de functie van de celkern in een cel?

STAM VAN DE SPONSEN (Porifera)

Beestige bundel van: 1

INFOFICHE. HOEK 1: Lichaamssymmetrie. Zie kijkwijzer

Systematiek in planten- en dierenrijk

Inhoudsopgave. Oriëntatie Herkennen van diersoorten en rassen Voeren van dieren Huisvesten van dieren...

Reflectiekaart. Vooraf: Wat moeten ze kunnen: Wat moeten ze kennen: Omschrijf wat kinderen volgens jou moeten kennen en kunnen

Ordening. Bacteriën Schimmels Planten Dieren

Ordening. Planten Dieren Bacteriën Schimmels

Opdracht 1 Deze opdracht doe je in de klas en kun je niet hier nakijken.

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 3de graad

Meercellig Tweezijdig symmetrisch Exoskelet. Dit is een stekelhuidige

Werkstuk Biologie De ordening van het leven

Dit kan nog gewijzigd worden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

die dit programma zelf willen begeleiden TWEEDE EN DERDE GRAAD SECUNDAIR ONDERWIJS

Kaartenset ongewervelde dieren

Deel 1: het koraalrif

EINDTERMEN Bosbiotoopstudie

Determineren vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Samenvatting Biologie Hoofdstuk 4 Ordening

Houden van dieren 91123a.indd :45

Eerste graad A-stroom

Om de organismen in te delen moet je letten op de volgende kenmerken: celwand, celkern en bladgroenkorrels.

108 keer beoordeeld 10 maart Biologie samenvatting Thema 4

Praktische opdracht Biologie Evolutie en ordening PO

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 2de graad

Het Strand KNNV basiscursus 2012

Werkstuk Biologie Dierenrijk

KATIE SCOTT JENNY BROOM. Het dierenboek. Een fascinerende reis door het dierenrijk

T4. Ordening. EB 10. Soorten en rassen EB 11. Indelen in steeds kleinere groepen EB 12. Beoordelingspracticum de mossel

VIVARIUM. Werkblad Niveau 4. De geleedpotigen. Spinachtigen. Blijf even bij de ingang van de insectenzaal staan.

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Pedagogische gids (voor leerkrachten)

Lesvoorbereiding. Student leraar secundair onderwijs groep 1

INSECTEN EN SPINACHTIGEN

Bijenhotel Handleiding leerkracht

Doelstelling 1: Je moet de organismen kunnen indelen in 4 rijken en van elk rijk de kenmerken kunnen noemen.

Galerij van de Evolutie

ordenen Lokaalles VO onderbouw

LESPAKKET ORDENING EN EVOLUTIE

ordenen Doe-het-zelf-les VO onderbouw

Wat is classificatie? = het ordenen van gegevens Volgens criteria Voor iedereen bruikbaar

Museumexpeditie. Naam:

Samenvatting door F woorden 3 juni keer beoordeeld. Biologie voor jou

Ze hebben daarbij o.a. kennis opgedaan over diverse beeldaspecten op het gebied van kleurtoepassing en compositie, ruimte en perspectief.

Taxonomen (ca. 1850): Organismen vertonen kenmerken van zowel planten als dieren. Wetenschappers gingen dus op kenmerken letten.

Docentenhandleiding Coldcase Evolutie van olifantachtigen

Museumexpeditie Werkboek jaar

Praktische opdracht Biologie Natuurlijke ordening

Thema 5 Evolutie Basisstof 2 Evolutie van de mens

Hoofdstuk 2 Classificatie van planten

7.1. Hoe kan ik eerste documenten maken en ordenen?

Samenvatting Ordening Biologie voor Jou Brugklas 7 e editie. Ordenen = het indelen in groepen op basis van hetzelfde kenmerk

BIOLABO. Voorbereiding in de klas

*Een Heterotroof wil zeggen dat ze Organische stoffen nodig hebben om te kunnen leven. Deze nemen ze op uit de omgeving.

groen in de stad BIOTOOPWANDELING BIOTOOPWANDELINGleidraad natuurreservaat bourgoyen-ossemeersen biotoopstudie 1 MO biotoopstudie

De leerlingen lopen langs het strand en zoeken naar organismen uit zee.

Download het originele werkstuk in de bijlage voor de foto's van de bloemen.

Opmerking 2: laat de tussenstap aanvankelijk luidop doen, later (als het vlot gaat) in stilte.

Vakopdrachten. Opdracht Geschiedenis Londen. Voor geschiedenis moet je in het British Museum en in het Imperial War Museum opdrachten doen:

LESPAKKET ORDENING EN EVOLUTIE

Werkstuk groep 7 Een dier

De indeling van het dierenrijk zie je hieronder in de mindmaps van Brent, Guus en Febe!

Gaan stemmen of niet gaan stemmen? (Uit: Kompas)

Dieren (deel 2) Indeling dierenrijk. Cursus Natuur-in-zicht. 2 hoofdgroepen: GEWERVELDEN. * In deze cursus ligt de nadruk op de gewervelden 15/09/2011

Dieren ademen hv12. banner. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Aan de slag in de vlindertuin

Voorbereidende les Het geheim van kapitein Jan May

Het Strand cursus veldbiologie 2016

4 SOCIAAL TECHNISCHE WETENSCHAPPEN

Activerende didactiek

Lesboek onderbouw klas 1 & 2

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Handleiding ZorgDomein Mijn Profiel

Dieren 1. Cursus Natuurgids

Het strand, kwallen en krabben

DE GESCHIEDENIS VAN DE AARDE

Onderzoekscompetenties (OC) in de 1e graad

Score. Zelfevaluatie. Beoordeling door de leerkracht. Datum: Klas: Nr: Naam:

Secundair onderwijs - Tweede graad ASO/KSO/TSO - Natuurwetenschappen - Vakgebonden eindtermen

Antwoorden door een scholier 1825 woorden 28 februari keer beoordeeld

Instapmodule Niveau A2

Tentoonstelling Beeldende Kunst Middeleeuwen

inh oud 1. Leven onder water 3 2. Dieren en planten 3. Vissen 4. Kwallen 5. Zoogdieren 6. Schaaldieren 7. Stekelhuidigen 8. Zeewier 9.

Lesopbouw Onderzoekend Leren Wetenschap in het basisonderwijs

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

I NSECTEN 2. Kleine Beestjessafari

Bedrijf en effecten - 3 Talenten en beroepen

Biotoopstudie: Bodemonderzoek in hoogstamboomgaard

Inhoud. 1 Planten in allerlei soorten en maten 6. 2 Zorg voor planten Plagen en ziekten Voortplanting: een nieuw begin 90

Persdossier ikgeeflevenaanmijnplaneet.indeklas.be 28 september 2010

Enquête COMPUTERGEBRUIK THUIS. 1. Heb jij een computer thuis? Bijlage 30

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

GENTMOMENTEN. lessenreeks n.a.v. de stadsklassen 21 tot 23 april 2009

Peiling natuurwetenschappen eerste graad A-stroom. dr. Daniël Van Nijlen Colloquium 16 juni 2016

Determineren vmbo-b12. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Transcriptie:

LEREN CLASSIFICEREN Classificatie van ongewervelde dieren Werkblad Niveau 3 In de tentoonstellingszalen van het museum krijg je een overweldigend beeld van de grote verscheidenheid aan dieren. Op basis van een aantal goed gekozen morfologische kenmerken is het mogelijk deze dieren te ordenen. Om dit te oefenen maken we geen gebruik van de walvissenzaal, want daar wordt slechts één orde van de zoogdieren belicht. Ook de galerij met het overzicht van de zoogdieren is daarvoor niet geschikt, want zoogdieren vormen slechts één klasse van de stam van de chordadieren (= gewervelde dieren). Om te leren classificeren oefenen we best in de schelpenzaal en de insectenzaal, waar 9 stammen ongewervelde dieren aan bod komen. Ter herhaling geven we een overzicht van het classificatiesysteem dat in de biologie algemeen van toepassing is, sinds de Zweed Linnaeus het in 1753 invoerde. We nemen de mens als voorbeeld: Rijk: Orde: Familie: Geslacht: Soort: dieren chordadieren (gewervelde dieren) zoogdieren primaten (opperdieren) mensachtigen mens recente mens (Homo sapiens L.) Om dieren vlot te kunnen ordenen moeten de gekozen criteria vooraf duidelijk zijn. eencellig uitwendig niet gesegmenteerd tweezijdig symmetrisch meercellig uitwendig gesegmenteerd veelzijdig symmetrisch aanhangsels niet geleed aanhangsels geleed vrijlevend in kolonie levend 1

Opgave 1: kenmerken observeren Geef aan tot welke stam en klasse volgende dieren behoren, nadat je de gevraagde kenmerken hebt geobserveerd. Het nummer bij de tekening verwijst naar de toonkast, de letter (I= insectenzaal, S= schelpenzaal) naar de zaal. De klasse waartoe het te onderzoeken dier behoort staat vermeld in de toonkast, de naam van de stam vind je bovenaan de toonkast (bij insecten en schaaldieren werd de naam van de stam niet vermeld). De kenmerken geef je als volgt weer: ja of nee tweezijdig of meerzijdig (gebruik de symbolen) uitwendig, inwendig of geen (denk er aan dat van verschillende dieren enkel het overgebleven skelet wordt getoond) al of niet gelede aanhangsels vrij levend of in kolonie overige opvallende kenmerken (paarde)anemoon S 10 en 12 (figuren + aquaria) havenpissebed I AR zeepier S 19 afgeknotte strandgaper S 52 2 NB. Bij het observeren van kenmerken hoef je je niet te beperken tot één exemplaar van een diersoort. Als de gevraagde kenmerken op het aangegeven exemplaar onvoldoende duidelijk zijn, zoek je verwante exemplaren waarop die kenmerken wel duidelijk zijn.

julikever I ML zeekat S 30 en 32 (gewone) zwemkrab I AR slangster S 48-49-50 gewone (brood)spons S 6 koraal (fossiel) S 15 3

Opgave 2: stammen determineren De onderstaande dichotomische tabel moet je toelaten op een eenvoudige wijze de verschillende stammen van de ongewervelde dieren te onderscheiden. Om de naam van de negen stammen op de juiste plaats in de determinatiesleutel te kunnen noteren, observeer je om het even welk tentoongesteld dier en ga je na welke kenmerken het beantwoordt. De naam van de stam waartoe het dier behoort vind je bovenaan de toonkast (dit geldt niet voor de insecten). Per stam kun je enkele vertegenwoordigers opgeven. 1. - eencellig - meercellig 2. - uitwendig gesegmenteerd lichaam - lichaam niet gesegmenteerd zie 2 zie 3 zie 4 3. - zonder gelede aanhangsels - met gelede aanhangsels 4. - huid bedekt met (stekelige) kalkplaatjes - huid niet bedekt met kalkplaatjes 5. - veelzijdig symmetrisch lichaam - tweezijdig symmetrisch lichaam zie 5 zie 6 zie 7 6. - vastzittende kolonies met poriën - organismen (vrij of in kolonie) met netelcellen 7. - week lichaam (meestal) voorzien van een schelp - week wormachtig lichaam zie 8 zie 8 8. - rolrond lichaam, meestal puntig uitlopend - afgeplat lichaam (naar Macro-Micro 7, 1986, Plantyn) 4

Opgave 3: klassen onderscheiden 1. WEEKDIEREN In toonkast 29 van de schelpenzaal wordt een overzicht gegeven van de weekdieren. De schema s en exemplaren tonen aan welke delen (bouwplan) de verschillende weekdieren gemeen hebben. Ze beschikken alle over een week lichaam, een schelp en een spierige voet (bij naaktslakken is de schelp echter gereduceerd of afwezig). Geef aan op basis van welke criteria de stam van de weekdieren in onderstaande klassen werd onderscheiden. Geef van iedere klasse de naam van enkele typische vertegenwoordigers. klasse vertegenwoordiger(s) kenmerken 1. S 29 2. S 37 tot 47 3. S 29 4. S 33 tot 36 5. S 30 en 32 5 NB. Weekdieren die in ons land voorkomen vind je in toonkast S 52 en 53.

2. STEKELHUIDIGEN In toonkast 48-50 van de schelpenzaal (!) zie je een overzicht van de verschillende klassen van stekelhuidigen. Het gemeenschappelijke bouwplan van deze dieren wordt duidelijker met behulp van onderstaande schema s, die van iedere klasse de lichaamsvorm en oriëntatie weergeven, waarbij: mondopening buikzijde voorzien van voetjes rugzijde Omschrijf van iedere klasse de lichaamsvorm, uitgaande van de bouw van de (gekende) zeester, die bestaat uit vijf armen rond een centrale schijf. klasse lichaamsvorm 6

Opgave 4 Evaluatie: determinatiesleutel maken Veronderstel dat de 10 dieren waarvan je de kenmerken geobserveerd hebt (eerste opgave), je vondsten zijn van een excursie aan de kust. Maak nu zelf een determinatiesleutel, gebaseerd op logische criteria, om dié dieren te ordenen. Ga daarbij dichotomisch te werk, zoals in de gebruikte determinatietabel. 7 Educatieve Dienst KBIN Tekeningen: A.M. Borremans, M. Camps en G. Ceulemans

Museumles: leren classificeren Classificatie van ongewervelde dieren Informatie voor de leerkracht: didactische verantwoording Een museumbezoek met een grote groep leerlingen efficiënt laten renderen is geen eenvoudige opgave. Een actief bezoek, waarbij wordt gewerkt met opdrachten, die vooraf in de verschillende klassen ingeleid kunnen worden en achteraf op school geëvalueerd, is één van de mogelijkheden. Dit is de wijze waarop de museumles leren classificeren is opgevat. De les is bedoeld voor leerlingen van het 4 de jaar Secundair Onderwijs die de tentoonstellingen over ongewervelde dieren (Schelpenzaal en Insectenzaal) in het museum voor Natuurwetenschappen bezoeken. Deze museumles kan toegepast worden als synthese van de waarnemingen op terrein, na een excursie, of als synthese van het thema classificatie van ongewervelde dieren. Als voorkennis wordt verondersteld dat men reeds inzicht heeft in het feit dat het selecteren van goede criteria een noodzaak is om te kunnen classificeren. De geselecteerde criteria om gewervelde dieren te classificeren, worden dan ook aangegeven. Tijdens het museumbezoek komen, na een korte inleiding, achtereenvolgens volgende opdrachten aan bod: kenmerken observeren: de opgegeven kenmerken, die geschikte criteria zijn om ongewervelde dieren te classificeren, leren observeren en toepassen stammen determineren: op basis van de opgegeven kenmerken, ongewervelde dieren in stammen onderbrengen klassen onderscheiden: zelf de criteria analyseren die gebruikt worden om klassen binnen een stam te onderscheiden Als evaluatie kan achteraf op school een determinatiesleutel worden opgesteld voor die tien organismen waarvan de determinatiekenmerken genoteerd werden tijdens de eerste opdracht. Het bezoek neemt ongeveer 75 minuten in beslag (inleiding: 15 min; opdrachten: 1 uur) en biedt het voordeel dat de leerlingen in groepjes, zelfstandig, de opdrachten kunnen afwerken. Bovendien kunnen de opdrachten in willekeurige volgorde worden uitgevoerd zodat wordt vermeden dat teveel mensen voor een zelfde toonkast staan. 8