OOST WEST THUIS BEST



Vergelijkbare documenten
Lesbrief. Introductie

Vormen van een raket Raketten

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Ik heb een nieuw horloge, zegt papa. Kijk.

Rapportage Werksoorten. Bea het Voorbeeld. Naam: Datum:

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

LESBRIEF BIJ VOORSTELLING WOLFJE VAN THEATERGROEP ARTHUR GROEP 3-4-5

Thema Op het werk. Lesbrief 14. Opdrachten

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

ADHD: je kunt t niet zien

Assertiviteit. BOL 1 e jaars AG studenten

Het verhaal op reis. groep 1-2. melle de muis. Bijlagen Les 1. media. spoor

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Vormen van een raket Raketten

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Inhoud. Woord vooraf 7. Het allereerste begin 9. Oervaders 19. Israël als moeder 57. Wijsheid voor ouders en kinderen 83. Koninklijke vaders 113

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Maak van je kind een maker!

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Dino en het ei. Duur activiteit: 30 minuten Lesdoelen: De kleuters: kunnen een prent linken aan een tekst; kunnen het verhaal navertellen.

Weer naar school. De directeur stapt het toneel op. Goedemorgen allemaal, zegt hij. * In België heet een mentor klastitularis.

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

Afval Anne en de Sorteerbrigade

Ik help je wel. illustraties Karlijn Scholten verhaal Isabelle de Ridder

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

3 Hoogbegaafdheid op school

Wanneer ze op het schoolplein rond keek, dan zag ze dat sommige kinderen blij waren en andere kinderen verdrietig.

Hosanna. Hosanna! Hosanna! De Heer komt voorbij. Zwaai met de takken en zing nu blij.*

Gemeente van onze Heer Jezus Christus, lieve mensen, jongens en meisjes,

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 7-8

Arie Aardvarken. Lesbrief

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Lesideeën groep 1 en 2

Reflectiegesprekken met kinderen

Docent HET HOUTEN HUIS

Vollenhove Wonen op een havezate

ik? Houd je spreekbeurt over GGNet

Doel. Doelgroep. Een film in je hoofd

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

Verhaal: Jozef en Maria

t Vuil Reclametruukske

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

maakboek In dit Klooikoffer Maakboek vertel je over je werkstuk. Zo leren anderen van jouw werk. Dat is toch gaaf?

Lesideeën groep 3 en 4

Korte cursus sinterklaasgedichten schrijven

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

Arie Aardvarken. Lesbrief. Tips

Liefde is vrij van zichzelf, om te leven voor de ander.

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

december 2012 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte Kerstkaart

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Activiteiten bij 'De tovenaar die vergat te toveren'

De Olympische SKOS Spelen

Hoe stel je prioriteiten?

Techniekkit: Oost Nederland. Domein: Overbrengingen. Competentie: Ontwerpen Toepassen Reflectie. Leergebied: Aardrijkskunde

REKENEN MET AFLATOUN HOEVEEL MUNTJES? (15 MINUTEN) MUNTJES!! (15 MINUTEN) MEL & JOL OP DE MARKT (30 MINUTEN) VAN GROOT NAAR KLEIN (15 MINUTEN)

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Colofon: Inge Bramsen, Kees Willemse, Chris Kuiper & Mieke Cardol, Kenniscentrum Zorginnovatie van Hogeschool Rotterdam, 2015.

LOPKE OVERZICHT ALGEMENE FICHES, VERHALEN EN ACTIVITEITENFICHES DERDE KLEUTERKLAS. ECEGO-Expertisecentrum voor Ervaringsgericht Onderwijs

hebben verzorgde tanden An Melis

Luisteren, hoe leren kinderen dat?

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Overzicht sessies ouders Overzicht sessie kinderen Sessie 1 Introductie Sessie 2 Het verhaal en de veiligheid Sessie 3 Veiligheid en tips

Naam: Welkom op De Leer!

Voorbereidende les. Basisonderwijs. Educatieteam

Mijn huis, mijn thuis

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Kinderen, lief maar. Wegwijzer Steenwijk Woensdag 12 november Carolien Boschma en Sjoukje Huisman Centrum voor Jeugd en Gezin

Tornado. Maartje gaat voor het eerst logeren. s Nachts belandt ze met haar vriendinnetje Eva in een tornado en beleven ze een heel spannend avontuur.

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

Inkijkexemplaar INLEIDING. zelfbeeld. Leskatern 1

Mr Finney. Lesbrief Een tuin onder water. Deze lesbrief is een uitgave van Hogeschool Utrecht 1

Gefeliciteerd. De allerbelangrijkste regel als we het hebben over kinderen en honden is:

AMIGA4LIFE. Hooggevoelig, wat is dat? T VLAARDINGEN

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Theatergroep Locals. Lesbrief

Rups-nieuwtje. Best, september Beste ouders,

PLEINGEIN SPELENDERWIJS IN GESPREK OVER HET SCHOOLPLEIN

De olifant die woord hield

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Onlangs heeft u met uw klas een bezoek gebracht aan het Kinderboekenmuseum. Wij hopen dat u dit heeft ervaren als een leuk en leerzaam bezoek.

Les 3 Voorspellen Leestekst: Mijn droom. Introductiefase:

Lesbrief. groep 1-4. bij de verteltheatervoorstelling. Winnie de Poeh: het verhaal van Kanga en Roe. door Marjo Dames / Sterk-Verhaal

Lesbrief HyperISH. ISH_lesplan.indd :23

OPBOUW ZELFSTANDIGE BASISHOUDING BIJ KINDEREN

Transcriptie:

Lesmateriaal horend bij de theatrale dansvoorstelling OOST WEST THUIS BEST van Rauher Engel Foto: Kees van Putten Rauher Engel Concept & idee: Dagmar Chittka Auteur: Marleen Weijman 5 nov 09

Inleiding Educatie Pakket Dit lespakket is geschikt voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Omdat dit een brede leeftijdsgroep is, en de kinderen over verschillende vaardigheden beschikken, zijn de oefeningen opgebouwd uit een basisoefening, deze zijn geschikt voor alle kinderen, en eventueel een uitbreidingsoefening. Deze uitbreidingsoefening is met het logo van Rauher Engel aangegeven in het lespakket en staat onder de basisoefening. De uitbreidingsoefening is te herkennen aan het Rauher Engel logo: Tevens zijn de oefeningen te onderscheiden in voorbereidende oefeningen en oefeningen die te gebruiken zijn nadat de kinderen de voorstelling hebben gezien. Dit pakket is opgebouwd uit vier thema s: 1. Theaterbezoek 2. Jij & Ik 3. Thuis 4. Rommel & orde Bij elk thema hoort tevens een kringgesprek. Pagina2 van 7

ACHTERGROND INFORMATIE OVER DE VOORSTELLING Na een spannende reis vol avonturen keren Minne en Mol samen terug naar het huis van Mol waar het een grote chaos is. Hoog tijd om de mouwen op te stropen en aan de slag te gaan. Ze ruimen op en maken schoon, koken eten en zetten het vuil buiten. Tijdens deze alledaagse handelingen komen ze elkaar voortdurend tegen. Ze bewegen zich door één en dezelfde ruimte en dat veroorzaakt heftige botsingen tussen Minne en Mol. Mol houdt van structuur en wil alles ordenen, want dat geeft hem overzicht. Hij wil graag dat de spullen een eigen plek krijgen en dat ze daar altijd blijven. Minne begrijpt dat niet, want zij wordt er juist gelukkig van als de spullen steeds een andere plaats innemen. Door het verplaatsen van de spullen verandert de ruimte en daar houdt ze van. Ze vindt het saai als alles steeds hetzelfde is. Ze willen zich allebei thuis voelen in het huis, maar hoe doe je dat als je daar verschillende ideeën over hebt? DE ACHTERLIGGENDE GEDACHTE De twee personages zijn daarom genoodzaakt zich in te leven in de behoeftes van de ander, wat als gevolg heeft dat ze kritisch naar zichzelf gaan kijken. Door kennis te maken met de gewoontes van de ander, kunnen ze pas begrijpen wat ze zelf doen. Door hun blik te verruimen, komen ze erachter dat er meer mogelijk is dan alleen datgene wat ze al kennen. Zo ontdekt Mol dat een opgeruimd huis en de controle die dat met zich meebrengt ook nadelen heeft en komt Minne erachter dat chaos niet altijd alleen maar interessant is, maar ook een belemmering kan zijn. Het levert een spannende confrontatie op tussen de twee tegenpolen, waarin ze zich laten verrassen door zichzelf, maar vooral ook door de ander. Pagina3 van 7

THEMA 1: THEATERBEZOEK - Weet jij wat een theater is? - Ben jij al eens in een theater geweest? - Wat is het verschil tussen een theater en een bioscoop? - In een theater mag je vaak niet eten/drinken en niet door de voorstelling heenpraten. Waarom zou dat zijn? Een van de personages in Oost West Thuis Best is een mol. Wat voor een soort dier is een mol? Wat doet een mol? En hoe gedraagt een mol zich? Beantwoord deze vraag voor het zien van de voorstelling en bespreek dit met de klas in de kring. OEFENING 1 Ga in een grote kring staan. Laat zien hoe je het theater bezoek vond. Als je het heel leuk vond maak je een grote sprong, als je het minder leuk vond maak je een kleine sprong. Roep tijdens het springen een woord wat aangeeft hoe je het theaterbezoek vond! (bijv: leuk, spannend, saai, mooi!) OEFENING 2 DE STOELENDANS Maak een kring met stoelen, net als bij het gewone spel Stoelendans. Zet eventueel muziek aan. De kinderen lopen in een kring. Haal 1 stoel weg. Degene die zonder stoel komt te staan moet aangeven wat hij/zij het leukst, mooist of spannendst vond van de voorstelling. Pagina4 van 7

THEMA 2: JIJ EN IK - Wat denk jij, zijn alle mensen verschillend of zijn er ook mensen hetzelfde? - Wat is het grootste verschil tussen bijvoorbeeld jou en je beste vriend(in) of je broertje/zusje? - Zijn jongens en meisjes verschillend? Waarom wel/niet? - Wat zijn karaktereigenschappen denk je? OEFENING 1 Maak tweetallen. Teken op dik karton je klasgenootje en iets wat bij hem of haar past. Dat kan bijvoorbeeld een voorwerp zijn of een (huis) dier. Je klasgenoot maakt ook een tekening van jou. Bespreek na afloop met elkaar in de klas de tekeningen. Klopt de tekening? En past het voorwerp bij het juiste kind? Waarom wel/niet? OEFENING 2 KARAKTERTIKKERTJE! Ga allemaal aan 1 kant van het lokaal/gymlokaal staan. Een tikker staat in het midden en roept woorden die allemaal met een karakter eigenschap te maken hebben. Bijvoorbeeld: Vrolijk, verlegen, lief. Bespreek dit eventueel eerst in een voorbereidend kringgesprek. De kant waar alle kinderen beginnen betekent: Ja, dit ben ik! De overkant betekent: Nee, dit ben ik niet! Als de tikker een woord roept lopen de kinderen dus naar de andere kant als ze de karaktereigenschap niet bezitten. OEFENING 1 MIJN SPIEGEL! Jullie gaan elkaar spiegel spelen. Maak tweetallen en ga tegenover elkaar staan. Degene die voor de spiegel staat maakt de beweging, de ander speelt de spiegel van het eerste kind. Maak dus precies dezelfde bewegingen en probeer elkaar zo goed mogelijk na te doen. Wissel de rollen af. Het eerste kind maakt typische bewegingen van Minne, de ander typische bewegingen van Mol. Bespreek de karakters van Minne en Mol eventueel in een voorbereidend kringgesprek. Pagina5 van 7

THEMA 3: THUIS - In wat voor huis woon jij? Een gewoon huis, een flat? - Hoe ziet jouw huis er van binnen uit? - Hoe ziet jouw droomhuis eruit? - Wat doe je thuis het allerliefst? - En wat het minst graag? - Heb je een eigen plek of kamer in het huis waar jij woont? - Wat zijn jouw favoriete spullen in jouw huis? OEFENING 1 HET DROOMHUIS Maak groepjes van 4 kinderen. Op een groot tekenvel gaan jullie jullie droomhuis tekenen. Maar let op, het huis moet voor alle vier de kinderen leuk en een droomhuis zijn! Er mogen dus alleen maar spulletjes op de tekening die jullie alle vier leuk vinden bij een huis! Presenteer jullie huis aan de rest van de klas. Leg uit waarom jullie hier met zijn vieren kunnen wonen en waarom het dan nog steeds voor alle vier een droomhuis is. OEFENING 2 -- SPIEGELEN Maak een kring. Eén kind begint met het uitbeelden van een handeling dat het zelf thuis doet (wassen, koken, slapen, spelen, eten, opruimen, tv kijken, etc.) De andere kinderen doen de beweging mee. Het kind wat het eerste raadt wat het eerste kind uitbeeldt, mag iets nieuws uitbeelden. OEFENING 1 HET HUIS VAN MINNE EN MOL Maak tweetallen. De een is Minne, de ander Mol. Bedenk samen hoe je het ideale huis voor Minne en Mol inricht en maakt! Teken daarna op een groot stuk papier samen een plattegrond. Welke kamers mogen echt niet ontbreken? OEFENING 2 VOORWERPEN IN DE KRING Neem jouw 3 lievelingsvoorwerpen van thuis mee. Dat kan van alles zijn, jouw bord, een knuffel, speelgoed. Vertel in de kring waarom deze voorwerpen belangrijk voor jou zijn! Pagina6 van 7

THEMA 4: ROMMEL & ORDE - Is jouw kamer vaak netjes of maak je veel rommel? - Vind je rommel vervelend of juist fijn? Waarom? - Vind je het leuk om op te ruimen? Waarom wel/niet? - Heb jij thuis klusjes? Welke klusjes moet je doen? OEFENING 1 ROMMELTIKKERTJE Het leukst voor buiten op het schoolplein of in de gymzaal! Wijs 1 tikker aan. De tikker kan je niet tikken als je een woord roept dat met opruimen te maken heeft (bijv bezem, emmer, dweil, doekje, etc!) OEFENING 2 SAMEN OPRUIMEN Maak met behulp van karton, scharen en lijm gereedschap waarmee je kunt opruimen. Waar veeg je bijvoorbeeld de vloer mee? En waarmee doe je de afwas? OEFENING 1 ROMMEL!! Hoe reageert Minne en hoe reageert Mol op rommel? Maak groepjes van vier en laat dit door middel van een dansstukje of een toneelstukje aan elkaar zien! Pagina7 van 7