2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP



Vergelijkbare documenten
3.6 MET ÉÉN LUCIFER! basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP TIP TAALAANBOD

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

De Drakendokter: Gideon

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: ZEG HET MET EEN T- SHIRT

TAALKIT 1 VERDERE OPVANG IN DE ONTHAALKLAS SECUNDAIR ONDERWIJS HANDLEIDING

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

6.3 GEURENLOTTO. basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP. intro. intro

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: MIJN KAR MOOIE KAR

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Sociaal netwerk. Handleiding voor begeleiders

Activiteiten introductiefase

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

DE BAAN OP! Een interessant bedrijf kiezen. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Voordoen (modelen, hardop denken)

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: DE JUISTE BOOR

Graffiti in de klas Een manier om anderstalige nieuwkomers te alfabetiseren?

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Dit boek is van. Plak hier je pasfoto

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Een overtuigende tekst schrijven

Beroepsgerichte Vorming, opleiding handel en administratie of Project Algemene Vakken

LEERKRACHTGEDEELTE HOE-FILES: HOE ZIE IK ER SEXY UIT?

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

De leerlingen leren omgaan met gevoelens van zichzelf en anderen, met name gevoelens die horen bij hun leeftijd.

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Vollenhove Wonen op een havezate

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Studielessen voor kinderen van 4-7 jaar

LEERKRACHTGEDEELTE: LETTERS MET JE LIJF

Het houden van een spreekbeurt

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Je eigen nieuwjaarsbrief

Grenzeloze vrijheid? Discussiebijeenkomst tienerclub

wie ben k? Ik ben... Samen aan de slag met de Ik ben teksten van Jezus

werkblad en computers met internetaansluiting

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

Document vertellen en presenteren voor de groepen 1, 2, 3 en 4. Doelen van vertellen en presenteren in groep 1 en 2:

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

taal portfolio Taalportfolio 9+

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Thema 7 Activiteit 5. medelln. en leerkracht

Dit ben ik Naam: juf Alma van den Bergh School: o.b.s. de Torenuil Groep: 7a Datum: juni 2015

Checklist Presentatie geven 2F - handleiding

Begrijpend lezen. E i n d s i g n a l e r i n g k e r n 1 1. Inhoud De Eindsignalering bestaat uit de volgende toetsen:

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

Liefde, voor iedereen gelijk?

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Voordoen (modelen, hardop denken)

Hoe maak ik een werkstuk?

Inhoudstafel Luistermoment La J Kinderen Lees dit alvorens te beginnen... 2 Doel van de activiteit... 2 Overzicht... 2 Praktische voorbereiding...

Thema 1 Activiteit 4. Een leesworm in de boekenhoek (2A) Ra ra ra, wat ben ik?

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

ADHD: je kunt t niet zien

Lesideeën groep 3 en 4

Werkblad 3.1 Opdracht 3, module 3, les 3

Reflectiegesprekken met kinderen

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: HET T-SHIRT IS BETER DAN HET BOEK

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Spreken. Les 3: Wat zeg je? De supermarkt OPDRACHTKAART.

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILES: HOE TUNE IK MIJN AUTO?

opdrachten voor een vrijetijdsticker

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Workshop BSO Rakker-Pret.

lesmateriaal Taalkrant

VERVANGTAAK LICHAMELIJKE OPVOEDING VOOR LANGDURIG GEBLESSEERDEN

Handleiding les 1: Een verhaal schrijven over jouw dag in 2034 voor een toekomsttentoonstelling

en gezinsvorming Voortplanting Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 5: Hoe ben ik geboren? Lesoverzicht Basis

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

SPOT EEN JOB! Op bezoek bij een interimkantoor. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Gedicht groep 7-8. Gedicht

VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX LEERJAAR 4 TAAL

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Eerste hulp bij jouw CV met ouders!

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

Voorbereiding/nodig. Het doel wat we deze week willen bereiken is:

PREVIEW. Probeer nu 1 dag DAVID DE JONGE JAREN VAN VIJF DAGEN: GOD, SPORT & JEZELF MET PRAKTISCHE, SPORT- EN PERSOONLIJKE VOORBEELDEN

Prettige en niet prettige aanrakingen

Transcriptie:

2.5!"FAMILIETREKJES # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP - luisteren: begrijpen van instructies voor een zoekopdracht, in dit geval een stamboom samenstellen van een denkbeeldige familie - begrijpen van mededelingen, vragen en reacties bij de uitvoering en de oplossing van een zoekopdracht over familierelaties - spreken: kort antwoorden op gesloten vragen over de uitvoering en de oplossing van een zoekopdracht over familierelaties - lezen: informatie halen uit zinnen om een zoekopdracht op te lossen - schaar en lijm - kopieerbladen blz. 19 - klassikaal - in heterogene tweetallen - klassikaal Start de les door aan de leerlingen te zeggen dat jullie vandaag een familiestamboom gaan maken. Aangezien heel wat leerlingen het begrip stamboom waarschijnlijk niet kennen, toon je best een voorbeeld van je eigen familiestamboom en maak je de relaties tussen de verschillende personen duidelijk. Deel vervolgens aan de leerlingen kopieerbladen blz. 19 uit. Daarop staat de stamboom van een denkbeeldige familie met erboven de foto s van de familieleden. Laat de leerlingen het gedeelte met de foto s uitknippen. Maak hen duidelijk dat de foto s van één familie zijn en dat ze thuishoren in de kadertjes op het andere deel van het blad. De kadertjes vormen samen de familieboom. Laat de leerlingen uitzoeken hoe de familie in elkaar zit. Hiervoor moeten ze de portretten goed bekijken. Let wel: de plaats van de kinderen is willekeurig. Als de leerlingen vastraken, zeg dan dat er onderaan kopieerbladen blz. 19 een kort tekstje geschreven staat die de leerlingen in de zoektocht naar de juiste familieboom kan helpen. Lees dat tekstje niet voor. Het is de bedoeling dat de leerlingen zelf de nodige informatie achterhalen in de tekst. Indien je merkt dat bepaalde leerlingen toch problemen ondervinden, of indien ze zelf aangeven dat ze ergens vastlopen, geef dan de nodige ondersteuning. Wijs de leerlingen er in de eerste plaats op dat ze moeten zoeken naar de belangrijkste woorden in de zin. Best doe je dat eens voor met de eerste zin. Wijs aan waar de personen staan in de zin en laat hen de labels uit de familiestamboom vergelijken met de personen uit de zin. Lees vervolgens het eerste deel van de zin voor: De moeder en oma A van de familie hebben dezelfde. De leerlingen weten zo om welke personen het gaat en dat iets bij hen hetzelfde is. Nu moeten ze alleen nog decoderen wat beide personen gemeenschappelijk hebben. Indien de leerlingen de woorden mond en haar (steunwoorden) niet herkennen of zelf aangeven dat ze vastzitten, ga dan in op de klank-letterkoppeling (zie inleiding: prototypetaken en tips voor feedback). Aangezien de tweede zin structureel haast dezelfde is als de eerste, zullen de leerlingen zich daar wel alleen kunnen behelpen. Vergelijk achteraf de oplossingen van de leerlingen en laat hen argumenteren waarom ze een bepaalde persoon op een bepaalde plaats zetten, bijvoorbeeld een oude man moet wel grootvader zijn, die en die persoon hebben dezelfde kin en dus denk ik dat hij de vader van die man is... Er komen dus zowel familierelaties als uiterlijke trekken aan bod. Ook in deze opdracht zal het nodig zijn om de leerlingen bij het formuleren van hun antwoord te helpen door gesloten vragen te stellen, waardoor ze een deel van de formulering of enkele nodige

woorden impliciet aangereikt krijgen: Waarom heb je deze man bovenaan geplakt? Is hij oud of jong? Inderdaad, oud, hij moet dus wel grootvader zijn, hé. En waarom heb je deze jongen daar geplakt? Heeft hij dezelfde kin als de man boven hem? Nee, dezelfde bril? Ja, hé. Lijkt hij ook op zijn moeder? Heeft hij plat haar of krullen? Inderdaad, krullen, en de vrouw boven hem ook Kom tenslotte ook even terug op de geschreven tips. Lees ze luidop voor en laat de leerlingen meevolgen. Toon als afsluiting de fiches mond en haar. TAALAANBOD WOORDEN: bril - schaar - relatie - uiterlijk - stamboom lichaamsdelen: kin - neus - haar - mond - ogen familierelaties: zoon - dochter - vader - moeder - grootvader - grootmoeder beschrijvende termen: oud - jong - dezelfde - verschillend plaatsaanduidingen: links - rechts - boven - onder handelingen: knippen - plakken - kijken - zoeken - vergelijken STRUCTUREN: gedragssturing (gebod) vragen: Is deze man jong of oud? $ differentiatie DOEL VERLOOP - luisteren: begrijpen van instructies voor een zoekopdracht, in dit geval een stamboom zoeken van een denkbeeldige familie - begrijpen van mededelingen, vragen en reacties bij de uitvoering en de oplossing van een zoekopdracht over familierelaties Maak deze taak receptief door van de minder gevorderde leerlingen geen taalproductie te eisen. Stel hen vragen waarop ze kunnen antwoorden door ja of nee te knikken, door gebaren te maken of door iets aan te wijzen: Waarom heb je deze jongen geplaatst onder die oude man? Toon eens wat ze hetzelfde hebben? En wat is bij hem hetzelfde als bij zijn moeder. Toon het maar. Inderdaad, het krullende haar Laat de minder gevorderde leerlingen bij het luidop voorlezen van de twee tips met de vinger de woorden aanwijzen die de leerkracht voorleest. % differentiatie DOEL - luisteren: begrijpen van open vragen over de uitvoering en de oplossing van een zoekopdracht over familierelaties - spreken: uitgebreid antwoord geven op open vragen over de uitvoering en de oplossing van een zoekopdracht over familierelaties - lezen: informatie halen uit een korte persoonsbeschrijving om er de passende afbeelding bij te zoeken - schrijven: overschrijven van een juiste naam bij de passende afbeelding MATERIAAL - kopieerbladen blz. 20 VERLOOP Maak deze taak mondeling productief door aan de gevorderde leerlingen open vragen te stellen die aanzetten tot productie: X, vertel eens wie jij bovenaan hebt gezet en waarom. Is deze man volgens jou de zoon van dit koppel? Waaraan zie je dat? Breng lees- en schrijfvaardigheid in de taak door de gevorderde leerlingen de juiste namen bij de passende tekeningen te laten overschrijven. Deel daarvoor kopieerbladen blz. 20 uit. Daarop staan de verschillende namen van de familieleden en een beschrijving van hoe ze eruit zien. Laat

de leerlingen op basis van die beschrijvingen de juiste namen bij de passende afbeeldingen overschrijven. Oplossing oma A = Els opa A = Jan opa B = Louis oma B = Magda moeder = Stephanie vader = Filip kind 1 = Kristof kind 3 = Hanne kind 2 = Sofie

Familietrekjes Al deze portretten zijn van mensen uit dezelfde familie. Hoe zit de familie in elkaar? Zet de portretten in de juiste kadertjes. oma A oma B opa A opa B moeder vader kind 1 kind 3 kind 2 Deze tips kunnen je helpen bij het oplossen van de familiestamboom: - De moeder en oma A van de familie hebben dezelfde mond. - De vader en oma B van de familie hebben krullend haar

Familietrekjes Schrijf de passende naam bij de overeenstemmende persoon. LOUIS: SOFIE: FILIP: JAN: HANNE: Louis is 65 jaar. Hij heeft een lange baard. Sofie is de jongste dochter van Filip en Stephanie. Ze heeft lang krullend haar. Filip is de zoon van Louis. Hij draagt dezelfde bril als zijn vader. Jan is de vader van Stephanie. Hij heeft een snor. Hanne is de oudste dochter van Filip en Stephanie. Ze draagt een ronde bril. STEPHANIE: Stephanie is de vrouw van Filip. Ze heeft lang haar. MAGDA: ELS: KRISTOF: Magda is de vrouw van Louis. Ze heeft sterk krullend haar. Els is de vrouw van Jan. Ze draagt een kleine bril. Kristof is de zoon van Filip en Stephanie. Hij heeft krullend haar.