7.1 Scheepsjournaals



Vergelijkbare documenten
De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben.

De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben.

5.1 Monumenten. De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben.

9.2 Bakstenen. Thema/ onderwerp: Werkblad

8.2 Fort Elmina. De leerkracht bespreekt de vragen met de leerlingen die op hun plaats zitten.

10.2 Literatuur. Inleiding: De leerlingen zitten op hun plaats en luisteren naar de leerkracht. Ze hebben niks voor zich.

4.1 Leven van een slaaf

10.1 Literatuur. Organisatie : Inleiding De leerlingen zitten op hun plaats, hebben niks op hun tafel liggen en luisteren naar de leerkracht.

VOC. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Van de Oost naar de Republiek

2. Naar het pretpark!

Tora TORA SCHOOLOPDRACHT. Torarol Vervaardiger: onbekend Materiaal: perkament, hout Jaartal: onbekend

De Drakendokter: Gideon

6.1 Marron. Thema/ onderwerp: Drama

Les 5 : eigen familiegeschiedenis

Leven aan boord Monsterrol

China. Chinese karakters. Vakgebied: Beeldende Vorming. Lesduur: 60 minuten

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Voorbereidende les Het geheim van kapitein Jan May

Handleiding voor het maken van je eigen webpagina op de schoolsite

Docentenhandleiding Trigamo

Projectintroductie e. Projectintroductie les 1

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Bijlage I Lesopzet voor leerlingen groep 7 en 8. welkom

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw (NT2) 1/5

1-Kennismaking met archeologie

Een weg door de geestelijke stromingen vragenlijst voor het boeddhisme. Naam:

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Les 1 Pratende dingen

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

Durf jij Afrika te ontdekken?

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Liefde, voor iedereen gelijk?

Bijlage interview meisje

De grote Geronimo Stilton omnibus

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

SAMEN DELEN. een lesbrief in het kader van de schoenendoosactie

Les 1 Kikker en de Vreemdeling

Mini-docu - Les 1 Het begin van je documentaire

De laatste wens van Maarten Ouwehand

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Ontdek. ons zoute DNA. Zonder de scheepvaart geen Nederland. basisonderwijs 2015/2016

Plan van aanpak horizon verbreden Zuid-Afrika

Grafieken jaar. Rekenles over het maken van grafieken. Rekenen. 60 minuten. Weerstation, data, grafieken

MENU. Tekenevenement Tussen de lijnen = GROEI! 1. Help de boom - groep 1 t/m 4 (hoofdopdracht)

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

Voorbereidende les bij:

Spinoza SPINOZA SCHOOLOPDRACHT. Baruch de Spinoza Vervaardiger: onbekend Materiaal: olieverf op linnen Jaartal: 1670

DOOR NELE VANHEX EN ADRIANE LEILICH

Les 2: Bescherm jezelf

Dossier opdracht 5. Kijk op leerlingen en leren

Duur van de les Introductie (klasgesprek) 10 minuten Kern (video, gesprek) 10 minuten Afsluiting (werkblad) 30 minuten

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Michiel de Ruyter. Pagina 41 Pagina 55

Met Word een hoger cijfer halen. Word ken je al, toch kun je nog veel meer doen met Word. Nog beter leren omgaan met Word

Docentenhandleiding Cultuurmenules. Haags Historisch Museum. Help de grote Den Haag Man Groennie Gele

Om mee te beginnen: boekfragment en opdrachten

Beste jongens en meisjes,

VERVANGTAAK LICHAMELIJKE OPVOEDING VOOR LANGDURIG GEBLESSEERDEN

Taak Wie ben ik? Groep Zwaarte Vakgebied Voorbereiding Rol leerkracht Kerndoelen Code ariq,

4 manieren om Samsam te gebruiken

Schooljaar: 2013/2014. Groep: 7a. Makers: Jesse m, Lucas, Nikki, Näara, Nancy en Sem

LESTIP voor 1 vmbo: Wat een wereldkaart!

BENODIGDHEDEN o Werkbladen o Antwoordkaarten o Eventueel verdiepingsopdracht

Nationaal congres Taal en Lezen. 15 oktober 2015 Modelen. Contactgegevens

Goud en roem, wapenjongen van zeerover Laurens de Graaf. door Arne Zuidhoek. voor groep 7 en 8

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Onder onze voeten Schoolbezoek Min40Celsius. Lesbrief

Accent op beweging. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Doelgroep: groep 5 t/m 8 (vraag 9 is vooral geschikt voor groep 7/8. Groep 5/6 kan deze vraag overslaan)

14 februari is het Valentijnsdag! Vol verwachting kloppen de harten van de vele jongens en meisjes.

DOCENT. Thema: verhalen HIER STOND EEN KASTEEL! groep 3 en 4. Stadshagen

;k;lk. Les 2 Journalistieke regels

de klas met een belangrijke vraag.

Kijken naar het heelal

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Informatieboekje. Spreekbeurt, leeskring en nieuwskring / 2016 groep 8

Leerplan/lessenserie Cultuur in de Spiegel:

DOEL: Weten wat de gevolgen en risico s kunnen zijn van het plaatsen van (persoonlijke) informatie op internet.

Drukte bij de molen groep 5/6

Transcriptie:

Thema/ onderwerp: Ontdekkaart 7.1 Scheepsjournaals Korte samenvatting van de leeractiviteit: De leerlingen vullen de woorden op de goede plek in in de gatentekst. De leerlingen bevragen het scheepsjournaal en maken op deze manier kennis met de scheepsjournaals. Vakgebied(en): Geschiedenis Aardrijkskunde Tekenen Doelstelling(en): De leerlingen hebben kennis gemaakt met het voorwerp door het, aan de hand van de ontdekkaart, te bevragen. De leerlingen weten waarom er scheepsjournaal gemaakt werden. Didactische werkvormen: Klassikaal Individueel Benodigde tijd: Inleiding: Kern: Verwerking/ afsluiting: 15 minuten 20 minuten 5 minuten Voorbereiding: Kopieer de gatentekst Voorwerp (of een afbeelding) in de klas Tekenmateriaal Organisatie De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben. Inleiding: De leerkracht zorgt ervoor dat er scheepsjournaals aanwezig zijn in de klas. Kern: Alle leerlingen hebben een ontdekkaart voor zich. Verwerking/ afsluiting: De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen op hun plaats zitten. 1

Lesverloop: Inleiding: De leerkracht laat het voorwerp zien en zet de leerlingen aan het werk met de gatentekst. De gatentekst wordt klassikaal besproken. Kern: De leerlingen bevragen het voorwerp a.d.h.v. de ontdekkaart. Verwerking/ afsluiting: De leerkracht bespreekt de ontdekkaart met de leerlingen. Aanvullende ideeën: De leerkracht kan gebruik maken van de site: http://slavernij.kennisnet.nl hierop staan scheepsjournaals die de leerlingen kunnen bekijken en gebruiken. De leerkracht kan het fragment van Omroep Zeeland Bij de tijd over scheepsjournaals laten zien. Onderwijsleermaterialen: Bijlage 7.1.a: Informatie scheepsjournaal Bijlage 7.1.b: Gatentekst scheepsjournaal Bijlage 7.1.c: Scheepsjournaal MCC bron: scheepsjournaal MCC-schip Johanna Maria Cortes 1758 Bijlage 7.1.d: Ontdekkaart scheepsjournaal 2

Bijlage 7.1.a: Informatie scheepsjournaal In de tijd van de VOC, WIC en MCC waren de kapiteins verplicht om en scheepsjournaal bij te houden. In deze scheepsjournaal schreven ze op waar ze op dat moment voeren, wat voor weer het was, wat er op een boort gebeurde en wie er overleden waren. Het was een groot dagboek over het leven aan boord van het schip. Er zijn nog van deze scheepsjournaals bewaard gebleven, als je deze leest proef je de sfeer aan boord en kun je heel de reis volgen. In de inleiding kun je lezen wie er mee op reis gingen, wat iedereen verdiende en welke goederen er mee gingen. Alles werd genoteerd. 3

Bijlage 7.1.b: Gatentekst scheepsjournaal Scheepsjournaals Zoals je weet waren er in de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, West Indische Compagnie en Middelburgse Commercie Compagnie nog geen of typemachines. Zelfs simpele pennen waren er niet eens. En als ze er toen waren geweest hadden heel veel mensen er ook niet veel mee gekund. Ze waren.. Dat betekent dat ze niet konden lezen en schrijven. Alleen de mensen die de goede banen hadden konden lezen en schrijven. Toch is er in die tijd, ook aan boord van de schepen, geschreven. Er werden.. gemaakt. Stukjes tekst waarin wordt verteld wat er die dag is gebeurd. Vaak was het de. die zulke stukjes schreef. De ene keer waren ze langer dan de andere keer. Dat lag ook aan het weer. Als het goed weer was en er was verder geen gevaar, dan was er veel tijd om te schrijven. Als het slecht weer was of er dreigde gevaar, was er weinig tijd om te schrijven. Die korte journaals waren eigenlijk hetzelfde als onze journaals nu. Er werd in verteld wat er die dag is gedaan, wat er is gebeurd, welke is afgelegd. Er werd zelfs een weerbericht bijgeschreven: wat voor weer het was en hoe hard de wind was. De journaals werden geschreven voor de.. van de WIC en de MCC. Natuurlijk werden ze niet op dezelfde dag uitgezonden of gelezen, ze hadden een beetje vertraging. kapitein - computers analfabeet - route bewindhebbers dagverslagen 4

Scheepsjournaals Zoals je weet waren er in de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, West Indische Compagnie en Middelburgse Commercie Compagnie nog geen computers of typemachines. Zelfs simpele pennen waren er niet eens. En als ze er toen waren geweest hadden heel veel mensen er ook niet veel mee gekund. Ze waren analfabeet. Dat betekent dat ze niet konden lezen en schrijven. Alleen de mensen die de goede banen hadden konden lezen en schrijven. Toch is er in die tijd, ook aan boord van de schepen, geschreven. Er werden dagverslagen gemaakt. Stukjes tekst waarin wordt verteld wat er die dag is gebeurd. Vaak was het de kapitein die zulke stukjes schreef. De ene keer waren ze langer dan de andere keer. Dat lag ook aan het weer. Als het goed weer was en er was verder geen gevaar, dan was er veel tijd om te schrijven. Als het slecht weer was of er dreigde gevaar, was er weinig tijd om te schrijven. Die korte journaals waren eigenlijk hetzelfde als onze journaals nu. Er werd in verteld wat er die dag is gedaan, wat er is gebeurd, welke route is afgelegd. Er werd zelfs een weerbericht bijgeschreven: wat voor weer het was en hoe hard de wind was. De journaals werden geschreven voor de bewindhebbers van de WIC en de MCC. Natuurlijk werden ze niet op dezelfde dag uitgezonden of gelezen, ze hadden een beetje vertraging 5

Bijlage 7.1.c: Scheepsjournaal MCC, bron: scheepsjournaal MCC-schip Johanna Maria Cortes 1758 6

Vertaling 7

Bijlage 7.1.d: Ontdekkaart scheepsjournaal Ontdekkaart scheepsjournaal Je ziet een scheepsjournaal voor je liggen. Hoe ziet het eruit: Wat voor kleur heeft het? Hoe ruikt het? Hoe klinkt het? Hoe groot is het? Hoe dik of hoe dun is het? Waar is het van gemaakt? Is het voorwerp compleet? Is het nieuw of is het oud? Is het beschadigd of is het versleten? Is het versierd? Hoe is het versierd? Hoe is het gemaakt: Is het met de hand gemaakt of met een machine? Uit hoeveel delen bestaat het? Ouderdom (hoe oud?) en herkomst (waar komt het vandaan?): Hoe oud zou het voorwerp zijn? In welk land is het gemaakt, gevonden? Wie is de eigenaar? Van wie is het nu? Waarde: Wat was de waarde van het voorwerp vroeger? Wat is de waarde van het voorwerp nu? Wat is de waarde voor jou? Heeft het voorwerp nog steeds dezelfde functie als vroeger? Wat vind jij? Wat vind jij van het voorwerp? Trekt het je aan, nu je er meer over weet? Teken het voorwerp na. 8