Studenten ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Vergelijkbare documenten
TOOLBOX FIRST TIME VOTERS

Europese Raad WERKBLAD

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Raad van de Europese Unie

Handleiding voorbereidende les bij Provinciespel. basisonderwijs. Versie 26 april 2018

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

VOOR OF TEGEN VUURWERK?

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

1. (DIA 2) Wie weet welke politieke partijen meedoen?

Instructie: Rollenspel EU

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

HANDLEIDING VOOR DOCENTEN

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Beslissingen nemen (niveau 1 en 2)

Wetten maken. Benodigdheden: Het werkblad Wetten maken óf De losse bladen van wetten maken. Duur 20 minuten. Handleiding:

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Verdieping Hoe zorg je dat er meer mensen stemmen?

Aantal groepjes Leerlingen per groepje Werkgevers: 3 Werknemers: 3 Kabinet: 2

Debat: Maatschappelijke stage

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Activiteit Campagne voeren

Instructie: Rollenspel EU

Nederlands in Uitvoering

Derde Kamer Handboek Politiek 2

Module 9 Kennis delen en coachen

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Handboek Politiek 2. Derde Kamer der Staten-Generaal

Wie ben jij? HANDLEIDING

Workshop B Hoe kan ik stemmen?

Leren als een expert!

Workshop Tweede Kamerverkiezingen

BREXIT WAT HEB JE NODIG? LEERDOEL Leerlingen weten waar de Brexit over gaat. HOE LANG DUURT HET? 25 JANUARI 2019 AAN DE SLAG MET #1

CHALLENGE 3 Fast Fashion Fast Food - Stappenplan

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Instructie: Rollenspel mishandeling

Workshop A Hoe werkt de gemeenteraad?

Debat: Vergadering van de Raad van Ministers

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Handleiding In Dialoog met studenten aan de hand van uitkomst JOB-monitor:

De activiteit in het Brussels Parlement voorbereiden of verwerken in de klas? Niet verplicht, wel leuk!

Mijn doelen voor dit jaar

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

Handboek Politiek 2. Derde Kamer der Staten-Generaal

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Opa, wie is God? Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 0-8 jaar

KONING OF PRESIDENT?

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

De studenten maken vanuit verschillende perspectieven nieuws over vluchtelingen en ontdekken hoe moeilijk het is om objectief te blijven.

Kom in actie! (niveau 3 en 4)

phovoir Rollenspel EU besluitvorming Docentenhandleiding

Onderhandelen en afspraken maken

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

DEBAT. Debat over het Amerikaanse kiesstelsel OMSCHRIJVING

Het Socratisch Gesprek als methode voor kritisch denken

DEBAT DEBAT OVER HET AMERIKAANSE KIESSTELSEL HANDLEIDING OMSCHRIJVING

Moeilijke besluiten voor de Europese Raad

MODULE III BESLISSINGEN NEMEN IN EUROPA? BEST LASTIG!!!

werkbladen, telefoons en opnametoestel

Let s talk about sex Eerste hulp bij seksuele voorlichting

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Training. Vergaderen

Doelgroep: groep 7 en 8 (voor groep 5 en 6 is opdracht 7 vondsten zoeken meer geschikt)

Handleiding voorbereidende les bij Provinciespel. Praktijkonderwijs. Versie 24 mei 2018

Groep 7/8 Rechten van het kind

Werkblad 3, erfgoed presenteren groep 8

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

LOB excursie opdracht

Op weg naar zelfsturing en kleinschaliger zorg: de eerste stappen

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Workshop C Waarom is stemmen belangrijk en hoe maak ik mijn keuze?

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 2

HANDLEIDING WORKSHOP STEM JIJ OOK?

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

Initiatiefase fase 1 Initiatie betekent met iets beginnen of iets opstarten.

Gaan stemmen of niet gaan stemmen? (Uit: Kompas)

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

phovoir Chocoladerichtlijn Docentenhandleiding rollenspel

SPELINSTRUCTIE - JE GAAT HET MAKEN EEN SPEL VAN BOUWEND NEDERLAND

Ontwikkel je eigen ijsje!

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

Handleiding Les 1: Een toren bouwen. Zet de leerlingen zo snel mogelijk aan het werk. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak.

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 1

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Reflectie verslag Vakdidactiek

1. Verdeel de klas in 8 groepen van 3 à 4 leerlingen. 3 liberalen, 3 confessionelen en 2 socialisten.

Banger voor spinnen dan voor terreur.

Dieren deel 1 luisteren en noteren X Muziek noteren X Luisteren O Individueel X Duo 1. Inleiding: Oriëntatie: 3. Delen oefenen:

1 Introductie. We wensen je veel plezier met deze kaarten! Pieternel Dijkstra en Petra Bunnik

Wij menen het! Vertel de leerlingen dat je een brief hebt gekregen van een aantal onderzoekers die hulp nodig hebben.

Transcriptie:

ROLLENSPEL EUROPESE BESLUITVORMING KORTE OMSCHRIJVING De studenten gaan in verschillende groepjes de weg van Europese besluitvorming naspelen. Ze gaan met elkaar in debat en moeten lobbyen. Als(gast)docent ben je tijdens deze werkvorm erg belangrijk om de verschillende rondes in goede banen te leiden. Groepjes werken soms zelfstandig, maar ook onder jouw begeleiding. DOELGROEP Mbo 3-4 LEERDOEL Studenten ervaren de manier waarop in de Europese vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden. DUUR 45 minuten BENODIGDHEDEN PowerPoint A5-kaarten met rolbeschrijvingen (8 stuks) te downloaden van website ProDemos Let op: dit materiaal gaat uit van een Brexit. Indien het Verenigd Koninkrijk wel deelneemt aan de Europese Parlementsverkiezingen zal het materiaal op de website hierop aangepast worden Werkbladen (12 stuks) te downloaden van website ProDemos Pen en papier voor aantekeningen

DE WERKVORM STAP VOOR STAP STAP 1 Verdeel de studenten in acht verschillende groepjes. Bedenk goed hoe je de rollen verdeelt op basis van het aantal aanwezige studenten. Er zijn minimaal 10 studenten nodig om de werkvorm uit te kunnen voeren. Het is in ieder geval belangrijk dat alle rollen meedoen. Let op: Niet alle groepjes zijn even groot! Hieronder zie je de ideale verdeling: 1. Europese Raad: 2 studenten (minimaal 1 student) 2. Europese Commissie: 2 studenten (minimaal 1 student) 3. Raad van de Europese : 5 studenten (minimaal 3 studenten) 4. : Verdeel de overige studenten evenredig over de 5 fracties van het : - Conservatieve Europese Fractie (minimaal 1 student) - Liberale Europese Fractie (minimaal 1 student) - Sociale Europese Fractie (minimaal 1 student) - Groene Europese Fractie (minimaal 1 student) - Europese Fractie van Nationalisten (minimaal 1 student) STAP 2 Geef ieder groepje de A5-kaarten met rol en rolomschrijving die bij hun groepje hoort. De kaart met de naam van de rol ligt op de plaats waar het groepje steeds verzamelt. Geef ieder groepje een paar minuten de tijd om de rolomschrijving te lezen en te bespreken. Loop zelf rond en licht moeilijke woorden en begrippen toe. STAP 3 Toon de slide met de casus op de PowerPoint en vertel studenten over de casus. Benoem dat het een fictieve casus betreft, en dat de landen en fracties voorbeelden zijn. Wat in de werkvorm staat hoeft dus niet te zijn wat zij in het echt vinden. CASUS Wil de Europese geld uitgeven aan snellere en goedkopere treinverbindingen tussen Amsterdam, Brussel, Londen, Parijs, Berlijn en Kopenhagen? Jullie gaan met elkaar bepalen of de Europese geld uit gaat geven (investeren) aan een beter en goedkoper treinnetwerk tussen grote Europese hoofdsteden. De vraag is: wil iedereen voor dit plan stemmen?

WAT GAAT ER GEBEUREN? 1. Voorbereiding (5 minuten) 2. Ronde 1 - Eerste lezing (10 minuten) 3. Ronde 2 - Eerste lezing Raad van de Europese (5 minuten) 4. Ronde 3 - Schorsing (5 minuten) 5. Ronde 4 - Tweede lezing (5 minuten) 6. Ronde 5 - Tweede lezing Raad van de Europese (5 minuten) 7. Ronde 6 - Stemmen over het voorstel (5 minuten) STAP 4: VOORBEREIDING (5 MIN.) Zet alle groepjes apart aan het werk: geef alle groepjes een opdracht en een werkblad (onderaan deze handleiding) om zelfstandig mee aan de slag te gaan. Ze hebben maximaal 5 minuten de tijd voor het debat in het begint. Als ze eerder klaar zijn kun je hier tijd winnen. RONDE 1 - EERSTE LEZING EUROPEES PARLEMENT (10 MIN.) Alle groepen krijgen nu een andere opdracht die in 10 minuten uitgevoerd wordt. Geef de groepen één voor één instructie en let op de tijd. Stel jezelf op als voorzitter bij het debat van het groepje. Welke groep doet wat in Ronde 1? De Europese Raad komt straks pas in actie tijdens de schorsing. Geef hen de taak om het gesprek van de Raad van de Europese en het debat van het Europees Parlement goed te volgen. Fluister hen in dat het niet verboden is om leden van de Raad van de Europese tussen de vergaderingen door tips en aanwijzingen te geven. Commissie beginnen met het voorlezen van het voorstel. Daarna kunnen de Raad van de Europese en het Europees Parlement aan de slag. De Europese Commissie mag daar naar luisteren, maar niks zeggen. De Commissie moet afwachten tot de eventuele aanpassingen zijn medegedeeld. Europese heeft tien minuten om te beslissen of ze voor of tegen het voorstel zijn. Of misschien willen ze wel een aanpassing voorstellen. Kondig aan dat je na de eerste lezing in het Europees Parlement bij hen terugkomt. Let op: Ze mogen hiervoor even op een andere locatie gaan zitten. Het gaat in debat. Aan het einde stemmen ze over de voorgestelde aanpassingen. Let op: Als docent ben je voorzitter van het debat, maar je moet ook met een schuin oog in de gaten houden of de andere groepjes aan de slag zijn.

HET DEBAT 1. In de PowerPoint staat achter iedere Europese Fractie een klokje ingesteld op 30 seconden. Gedurende die 30 seconden mag die fractie vertellen of ze voor of tegen het voorstel van de Europese Commissie zijn en waarom. Ze mogen ook een voorstel doen voor een aanpassing van het voorstel. Schrijf deze op en breng ze aan het einde in stemming! 2. Tussen de verschillende fracties door is telkens 1 minuut de tijd voor kritische vragen van andere fracties. Je kunt hiervoor het klokje starten. 3. Als alle fracties aan de beurt zijn geweest, wordt gestemd over de aanpassingen die zijn voorgesteld. 4. Het is aan de Europese Commissie om de aangenomen aanpassingen mee te nemen naar de Raad van de Europese. 5. Als de tijd voorbij is kondig je de eerste lezing in de Raad van de Europese aan. Alle deelnemers uit andere groepjes zijn hierbij publiek. RONDE 2 - EERSTE LEZING RAAD VAN DE EUROPESE UNIE (5 MIN.) Welke groep doet wat in Ronde 2? De Europese Raad komt straks pas in actie tijdens de schorsing. Geef hen de taak om het gesprek van de Raad van de Europese goed te volgen en te bedenken of ze het nog eens zijn met de richting die het opgaat. Commissie beginnen met het voorlezen van het voorstel. Daarna kun je met de Raad van de Europese het gesprek aangaan. De Commissie moet goed bijhouden welke aanpassingen van het worden goedgekeurd door de Raad, en welke aanpassingen de Raad zelf wil doen. Europese gaat stemmen over de voorstellen voor aanpassingen van het en doet zelf suggesties voor aanpassingen die ze net hebben bedacht. Het is publiek bij het gesprek van de Raad van de Europese. Ze mogen niet deelnemen aan het gesprek. De Europese Commissie begint met het aankondigen van de aanpassingen die door het worden voorgesteld. Daarna moeten de volgende dingen gebeuren: 1. Breng de voorgestelde aanpassingen van het in stemming. Europese kan voor of tegen deze aanpassingen stemmen. Geef aan de Europese Commissie de opdracht om bij te houden welke aanpassingen goedgekeurd worden. 2. Vraag vervolgens aan de Raad van de Europese hoe hun gesprek net is verlopen en welke aanpassingen zij zelf voorstellen. Geef aan de Europese Commissie de opdracht om bij te houden welke aanpassingen er worden voorgesteld. Tip: Je hebt hier 5 minuten voor, dus er is geen tijd voor veel discussie. Er moet vooral gestemd worden.

RONDE 3 - SCHORSING (5 MIN.) Welke groep doet wat in Ronde 3? De Europese Raad komt nu in actie. Zij mogen de Europese Commissie vertellen wat zij tot nu toe denken van het debat. Wat moet de Europese Commissie regelen om hen tevreden te stellen? Commissie alle aanpassingen die zijn goedgekeurd verwerken in een nieuw voorstel voor de tweede lezing. Ook de Europese Raad heeft misschien wensen die erin verwerkt moeten worden. Aan de Europese Commissie de lastige taak om iedereen tevreden te stellen. Europese moet even afwachten tot de tweede lezing. Het moet even afwachten tot de tweede lezing. (Help hierbij als docent, dit kan ingewikkeld zijn!) RONDE 4 - TWEEDE LEZING EUROPEES PARLEMENT (5 MIN.) Het komt in deze ronde weer samen. Er is deze ronde is geen tijd voor een debat. Welke groep doet wat in Ronde 4? De Europese Raad is in deze ronde publiek. Commissie het aangepaste voorstel voorlezen aan het. Europese moet even afwachten tot de tweede lezing in de Raad die hierna zal plaatsvinden. De fracties in het mogen kort aangeven wat zij ervan vinden (10 seconden) en of zij vinden dat hun eigen voorgestelde aanpassingen er genoeg in terugkomen. Ze mogen daarna nogmaals eigen aanpassingen meesturen, ook als deze net zijn afgewezen door de Raad van de Europese.

RONDE 5 - TWEEDE LEZING RAAD VAN DE EUROPESE UNIE (5 MIN.) Laat het plaatsnemen als publiek en vestig de aandacht op de Raad van de Europese. Welke groep doet wat in Ronde 5? De Europese Raad is in deze ronde publiek. Commissie vertellen of het akkoord is gegaan en wat zij eventueel nog aangepast wil hebben. Europese moet stemmen of ze met de aanpassingen akkoord gaan. Het is in deze ronde publiek. RONDE 6 - STEMMEN OVER HET VOORSTEL (5 MIN.) De laatste 5 minuten van het rollenspel wordt er definitief gestemd over het voorstel. Welke groep doet wat in Ronde 6? De Europese Raad is in deze ronde publiek. Commissie vertellen welk voorstel zij in stemming willen brengen. Europese moet als tweede stemmen over het voorstel van de Europese Commissie. Het moet als eerste stemmen over het voorstel van de Europese Commissie. VOLGORDE STEMMING: 1. Commissie het voorstel voorlezen dat zij in stemming willen brengen. 2. Vraag daarna aan het om erover te stemmen. De helft + 1 moet voor stemmen om het voorstel aangenomen te krijgen. 3. Europese mag daarna stemmen. 3 van de 5 landen moeten het eens zijn met het voorstel van de Europese Commissie. 4. Kondig daarna aan of het voorstel het heeft gehaald, en of er dus snellere treinverbindingen tussen een aantal Europese hoofdsteden komen met Europees geld.

REFLECTIE Gebruik de laatste paar minuten om kort wat ervaringen van studenten te bespreken. Laat hen weer in een normale opstelling zitten. VOORBEELDVRAGEN: - Hoe hebben ze het ervaren? - Wat was ingewikkeld bij het maken van een beslissing? - Wie is heeft er het meest te zeggen in de Europese?