Tijd van regenten en vorsten: De gouden eeuw

Vergelijkbare documenten
De Trek onderdeel de Gouden Eeuw

1 Meester Rembrandt. 5 Zou Rembrandt arm of rijk geweest zijn? Hoe weet je dat?

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 4

Lees het verhaal over Columbus de ontdekkingsreiziger (deel 1)

HANDEL LES 2. De Oostzeevaart of de Sontvaart. Aangenaam. De naam is Bicker, Jacob Bicker, directeur bij de Oostzeevaart.

Voorbereidende les bij de rondleiding Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Geschiedenis Werkblad voor leerlingen bij Gouden Eeuw (groep 7 en 8)

De gouden eeuw. Tijd van regenten en vorsten

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw (NT2) 1/5

Werkblad 1 (Bij bladzijde 2 en 3 van het lesboek)

Naam: DE GOUDEN EEUW en Rembrandt

Wat denken de jongens? Trek een lijn naar het denk-wolkje. Het is niet eerlijk, ik ben arm en hij is rijk. Ik wil graag vrienden blijven

MULTATULI. Saïdjah en Adinda

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 6

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw Geschiedenis Werkblad voor leerlingen (groep 7 en 8) 1/14

Verslag van het nationaal archief Den Haag

2 De oprichting van de VOC en de WIC zorgde ervoor dat overal op de wereld Zeeuwse en Hollandse schepen voeren.

Vraag 1c. In welke plaatsen waren VOC- vestigingen in Nederland?...

Het Rijksmuseum We gingen naar het rijksmuseum over de gouden eeuw. We vonden de nachtwacht heel erg mooi want hij is heel bijzonder omdat het van

Jagers & boeren Waarvan leefden de jagers-verzamelaars? Jagers & boeren Waarvan leefden de boeren? Van de jacht en van vruchten en planten

SPEURTOCHT. door het Noordelijk Scheepvaartmuseum. leeftijd: 7-9 jaar

Hollandse Meesters. Dit werkboekje is van:

Samenvatting Gouden Eeuw ABC

Leerkrachtenhandleiding Peperduur

Voor de ouders of verzorgers

Oost-West wat je van ver haalt. Kijktocht Voortgezet onderwijs havo vwo onderbouw

Werkstuk Geschiedenis VOC in de gouden eeuw

een zee van tijd een zee van tijd Werkblad 17 Ω Over Indië en Suriname Ω Les 1: Van Batavia tot Jakarta Naam:

Inhoud 1. De zee is groot 2. Zonder zee geen leven 3. Golven 4. De zee is zout 5. De zee en rivieren 6. De kleur van de zee

Naam: Samenvatting Gouden Eeuw.

Werkblad Meander Thema 1: Onderweg

Geschiedenis groep 6 Junior Einstein

Module 5 Geschiedenis en geografie

Werkblad Meander Thema 5: Over de grens

Rembrandt van Rijn ( ) Het beroemdste werk van Rembrandt

Lees het verhaal over master Roelof en slaaf Tomboy (deel 1).

Tijd van de wereldoorlogen: De tweede wereldoorlog

Bloei van de Republiek hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

8 4 Streken en klimaten

Driehoekshandel hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Handelsvloot. Regenten en Vorsten Groep 6 Handleiding voor de leerkracht

1b nr. 1 Wie of wat?

De schatkamer. Dit werkboekje is van:

rijks museum Verdiepend programma Jij & de Gouden eeuw Bijlage: Onderzoeksvragen voor leerlingen 1/6 Ontsnapping Hugo de Groot Eeuw?

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Schoolkrant groep 5/6

8 6 Samenwerking in de wereld. Lees het verhaal Bijna de derde Wereldoorlog.

Driehoekshandel hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Werkstuk Geschiedenis Gouden Eeuw

lo-pen bo-ten ha-len ze-ven spa-nen ko-gels ne-gen re-gen ra-ket wa-ter ka-no va-ren dra-ven ma-nen zwe-ven ho-ge

Op bezoek in Het Beroepenhuis

Tijd van Monniken en ridders: Het Christendom

GESCHIEDENIS. voor de onderbouw HANDBOEK

Spelregels. Spelmateriaal

Lastige woorden 3 Blad 1

Wat gaan we doen? Kies uit: bijzondere dagelijks gratis aanstaande praktisch. 1 Dick en Anna gaan vrijdag trouwen. Dat is over twee dagen.

!"#$%&'&(%)*#+&,-#./##

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

Ik kan nog veel gekker. Ze trekt haar wang nog iets hoger. Blijf even zo griezelig kijken, zegt oma. Dan maak ik een foto. Ze pakt haar telefoon en

Bij de tijd Groep 6 thema 2, les 1 Een middeleeuwse stad Werkblad 1. dit is Joris. hij werkt in de her-berg. hij is blij en voert de kip-pen,

Melkweg. Waar woon je? Lezen Alfa A. Het huis

Geschiedenis kwartet Tijd van jagers en boeren

Melkweg. Van kop tot teen. Lezen van Alfa A naar Alfa B. Gezondheid: Het lichaam

Woorden herkennen. blauw brr chocomel december dooien glijden haard hagel jas. koude pegel pepernoot rood schaatsen sinterklaas sjaal sneeuw storm

Aapjes kijken. Je leert: Je bent met je ouders op vakantie. Vandaag mag jij kiezen waar je naartoe wilt. Dat is niet zo moeilijk: naar het apenpark!

Hans Hagen & Philip Hopman. en de hoed van oma Blootje

Leesboekje eten en drinken

Inleiding. Wat is het Vasa schip? Koningshuis Vasa ( )

De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben.

Melkweg. Een dak boven je hoofd. Lezen van Alfa A naar Alfa B. Wonen: Het huis

VERHALEN RONDLEIDINGEN WORKSHOPS ARCHEOLOGIE ONDER WATER FORT DE SCHANS KAAP SKIL MUSEUM VAN JUTTERS & ZEELUI


Even voorstellen: Pool:

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Melkweg. Een dagje ouder. Lezen van Alfa A naar Alfa B. Ouder worden

Geschiedenis van Suriname : Suriname van Engelse naar Nederlandse landbouwkolonie

Schuttersmaaltijd ter viering van de Vrede van Munster, Bartholomeus van der Helst, 1648

Lastige woorden 4 Blad 1

1 De tropische regenwouden liggen.. de evenaar. 2 Nederland ligt.de evenaar. 3 Het Amazone gebied ligt. de evenaar.

Melkweg. Help je mee? Lezen van Alfa A naar Alfa B. Vrijwilligerswerk

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw Geschiedenis Werkblad voor de leraar (groep 7 en 8) 1/14

Liefde ik heb je zo lief! Kijktocht Voortgezet onderwijs havo vwo onderbouw

Geloof wees gerust. Kijktocht Voortgezet onderwijs havo vwo onderbouw

VOC. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Melkweg. Wat eet u? Lezen Alfa A. Gezond eten

DRIJVEN EN ZINKEN LES 3. Drijven en zinken

Ja, dat weet ik natuurlijk niet. Ik heb hem nog niet geprobeerd. Uitproberen? Wij? Dat doe je toch eerst met een beest?

Melkweg. Hoe gaat het? Lezen Alfa A. De dokter

Nella s nieuwe kamer is heel mooi. Op het bed liggen zijden lakens en een wollen deken.

Melkweg. Hier is de bon. Lezen Alfa A. Naar de winkel

Maria. door de ogen van schilders. Uitgave van stichting Kinderen bidden voor Kinderen

Schooljaar: 2013/2014. Groep: 7a. Makers: Jesse m, Lucas, Nikki, Näara, Nancy en Sem

HOTTENTOTTENTEN- TENTENTOONSTELLING

De Robot van groep 5. Robot van Nine, Alexander. Thoon, Fatiha,

B I N G O. Autobingo. zomer. 2. Gele auto. Slapend iemand. Rivier Brommer Rode auto Trein Zee. Zelfde auto als die van jullie

WOUTER KLOOTWIJK ANNE, HET PAARD EN DE RIVIER MET ILLUSTRATIES VAN ENZO PÉRÈS-LABOURDETTE LEOPOLD / AMSTERDAM

Bij de tijd Groep 6 thema 3, les 1 De Opstand Werkblad 1. dit is Klaas. Klaas is veer-tien jaar. hij loopt al heel lang.

De leerkracht zorgt ervoor dat alle leerlingen een gatentekst en een ontdekkaart hebben.

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Transcriptie:

Tijd van regenten en vorsten: De gouden eeuw Meester Rembrandt Zet een X, is het waar of niet waar? waar niet waar Rembrandt is een schilder van nu Op het plaatje staat het schilderij De nachtwacht Het schilderij is heel beroemd Op het schilderij staat een meisje in het licht Rembrandt was heel rijk Schilder jij wel eens? Wat schilder je dan? Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 1

Meester Rembrandt 1 2 Samuel vecht met de jongens Hij zegt: later koop ik een schilderij De jongens zeggen slijmbal en ze duwen hem. Het meisje kijkt, ze staat in het licht Samuel belt aan bij Rembrandt Hij zegt: u kunt mooi schilderen Rembrandt is blij Samuel mag in de leer bij Rembrandt Vraag 1. Waarom wil Samuel een schilderij kopen? Hij wil rijk worden Hij vindt dat Rembrandt mooi kan schilderen Vraag 2. Wat vond Rembrandt mooi aan plaatje 1? Rembrandt vond de lichtval op het meisje mooi Rembrandt vond de rode sjaal van Samuel mooi Vraag 3. Wat moest Samuel eerst doen toen hij in de leer ging? Hij ging eerst schilderen Hij moest eerst kwasten poetsen en hout schuren Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 2

Een rijk land Dit schip lijkt oud, maar het is nieuw Het lijkt een schip uit het jaar 1600 Een VOC-schip uit de gouden eeuw Met zo n boot gingen de kooplieden ver weg, bijvoorbeeld naar Indië Kleur de woorden: gouden eeuw = groen Indië = rood kooplieden = blauw VOC = geel Zet een rondje om het goede antwoord. Wat is de afkorting voor Verenigde Oost-Indische Compagnie? VOC Indië Het schip op het plaatje is.. oud nieuw Van wie was een VOC-schip in 1600 koopman koning Hoe heet de tijd van de VOC Steen-tijd gouden eeuw Vraag. Waarom heet de tijd van 1600 tot 1700 de gouden eeuw? Omdat Nederland een goud-mijn had Omdat Nederland toen heel rijk was door de handel Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 3

Een rijk land Wat zat er in een VOC schip? Trek lijnen van het schip de vracht. Computers Cacao tabak Choco pasta Chinees porselein Plastic bekers Thee koffie Nintendo s Nootmuskaat Auto s Koffie cupjes Zet een X, is het waar of niet waar? waar niet waar Er werden ook slaven verkocht door de VOC Een VOC schip ging alleen naar Indië Een VOC schip reisde over de hele wereld Nederland had wel 11000 schepen in de gouden eeuw Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 4

Een rijk land 1 2 De VOC matroos: - het werk was gevaarlijk - het werk was zwaar - het ruim was muf - het eten was slecht - soms zonk de boot De VOC koopman: - hij was rijk - vaak woonde hij in Amsterdam - hij had een pakhuis vol koopwaar - hij was streng voor de matroos Op welk plaatje zie je dit? Zet een X. Plaatje 1 Plaatje 2 Een arme matroos, soms was hij een wees Een rijke koopman uit de gouden eeuw. Een muf ruim van een schip De beurs van Amsterdam Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 5

Niet moeilijk doen Nu In Nederland wonen veel mensen uit andere landen. Dat heet immigranten Soms is hun huid bruin Vaak hebben ze een ander geloof In de gouden eeuw In de gouden eeuw woonden er ook veel immigranten in Nederland. In ons land was je veilig en vrij. Je mocht zelf een geloof kiezen Een immigrant was wel vaak arm Vraag 1. Wat is een immigrant? Dat is iemand uit het buitenland die in Nederland woont. Dat is iemand uit het buitenland die in Nederland op vakantie is. Vraag 2. Waarom kiest een immigrant voor Nederland? Omdat de immigrant in Nederland heel rijk wordt Soms omdat het hier veilig is en soms omdat Nederland rijk is. Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 6

Een oud schip nabouwen 1 2 Dit is een wrak van een schip Het is een VOC schip Het wrak is oud en kapot Van het wrak leer je veel over een VOC-schip. Dit is een oude tekening Het is een VOC schip Van de tekening leer je ook veel Je leert hoe je een oud schip kan na-bouwen. Vraag 1. Wat doet de duiker op plaatje 1? Hij zaagt het wrak open en leert over het schip Hij wil de vis vangen Vraag 2. Wat leer je van plaatje 2 over een VOC schip? Het schip heeft 3 masten. Het is dus een zeilboot. Het schip heeft een motor Vraag 3. Hoe leer je nog meer over hoe je een VOC schip moet bouwen? Je vraagt het aan een VOC koopman Je leest oude boeken uit de gouden eeuw Bij de Tijd - Groep 7 - Hoofdstuk 4 - De gouden eeuw 7