BIOLABO NAVERWERKING



Vergelijkbare documenten
BIOLABO. Voorbereiding in de klas

Fossiele brandstoffen? De zon is de bron!

Speluitleg: Gebruik bij de speluitleg het bestand Hoe wordt het spel gespeeld op

In de weer voor het klimaat

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

Rechtvaardige Rechters in actie

Er zit biodiversiteit in je klas!

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Verschillende voedselketens

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Beste docent, Hartelijke groet, Krista te Brake, Projectleider educatie Ja Natuurlijk Annabelle Zegers, Assistent educatie Ja Natuurlijk

Energie in je lichaam

Winkelen in het bos?

Voedselweb van strand en zee

Kwelder. Planten en zout water. Proefje. VO onderbouw

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Les 2, Het Kennisrenspel

3 Voedselweb van het wad

Activiteit 2: de ecologische voetafdruk uitgelegd

onderzoek werkblad naam: Biodiversiteit les & In de klas Buiten - zoekkaart Bodemdiertjes of site dierenzoeker.nl of de app dierenzoeker

Over taaie taboes en lastige liefdes

Werkblad. LES 5: Spijsvertering (2) GROEP 3-4

Les 1 : de basis van PowerPoint

De tijd vliegt! Naam: Klas: School: Datum:

Etikettering: weet wat je eet.

De leerlingen weten dat een plant water, lucht, licht, een geschikte temperatuur en voedingsstoffen nodig heeft om te kiemen en te groeien.

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Liefde, voor iedereen gelijk?

De tussenstand VOLG DE WEDSTRIJD VIA

Werkstuk wizard Hulpvragen

Wilgenhof. Lesaanbod

Het mysterie van ons bord

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

Team 5: Natuur. Onderzoek naar de natuurlijke zonnecel

Dag van Respect & Twinning

Witte wasjes, bonte wasjes

Museumexpeditie. G ro e p 5 e n 6. Jouw naam:

WERKBLADEN VOOR DE LEERLINGEN

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Inhoud. Voorwoord 3. Voeding 6. Slaap 22. Houding 30. Naar de dokter 37. Kleding 65. Mode 74. Kleding wassen 77

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

Opening van het thema op vrijdag 5 november.

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Arme maaltijd - Rijke maaltijd

Natuur In Zicht - Biodiversiteit

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? PLASTIC SOEP Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H? t e a H t

Museumexpeditie. g r o e p 7 e n 8. Jouw naam:

eten en verteren proefexemplaar bovenbouw primair onderwijs

BIODIVERSITEIT IN GEUREN EN KLEUREN

Activiteitenschema Archeologie

Groep 8 Basisles: Verschil in energiebronnen

5. Hoe komt het dat de brulkikker niet meer in Nederland voorkomt?

Wat krijgen de leerlingen te zien? Het Spetterlab Oude kunst Prehistorie

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

antwoorden en uitleg bij Micropia-onderwijsmateriaal primair onderwijs (groep 7-8)

BIJ-ODIVERSITEIT. Kinderen verklaren waarom wij voor veel producten afhankelijk zijn van de

Stadswerken. Dierverzorgen. Foto: Hans Kraaijkamp. Informatieblad en handleiding. Groep 5 t/m 8.

Natuurschatten SPEELNATUUR

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Lesbrief Assenstelsels. Versie 1

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Afval als voedsel - voedsel maken zónder olie

Les Koolstofkringloop en broeikaseffect

Tim zoekt de koe Zuivelopdrachten bij het voorleesboek Tim zoekt de koe

Schrijven op het menu

Groep 8 Basisles: Elektriciteit opwekken

Uitgeverij Schoolsupport

SummerLabb: een leerzame combinatie van bijzondere verhalen, proefjes en interactieve experimenten. Opdracht voor in de klas: Poep is Goud

Wat krijgen de leerlingen te zien? Het Spetterlab Oude kunst Prehistorie

Bernd Roemmelt / Greenpeace HET KLIMAAT EN DE NOORDPOOL

Ecosysteem havo/vwo 3-4

Inleiding Het spel Algemeen doel van het spel

Je wereld kleurt taal

Ecosysteem en evolutie. vmbo

Nederlands in Uitvoering

De aarde viert feest

Boer in Beeld Ontwikkelingsdoelen voor type 1

Voedselhygiëne. Doelgroep: bovenbouw. Doelstelling: kinderen inzicht geven in de principes van voedselhygiëne.

Kijken naar sterrenbeelden

4 Gedrag. 4.2 Aapt een aap echt na? 4.4 Hoe leven dieren samen in een groep? 4.1 Opdrachten Opdrachten

Blijde Wei. Lesaanbod

De wereld op zijn kop

De lesactiviteit Het Beste Bos Ede is een samenwerking van Het Groene Wiel en IVN Ede.

Groep 6 Basisles Energie

WERK AAN DE WINKEL Hoe vind je een job?

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 8. Algemeen. Titel. Schimmels. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Onzichtbaar leven. Bovenbouw primair onderwijs

Kikkergymles. Kun jij springen als een Kikker? Wie maakt de allergrootste kikkersprong? Oefen het met deze leuke gymles!

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De leerlingen kunnen de actieve voedingsdriehoek opbouwen.

Les Energie besparen LESSENSERIE ENERGIETRANSITIE. Werkblad

Kinderen zijn de consumenten van de toekomst. Als ze jong vertrouwd raken met het bestaan. van voedselproductieketens en de herkomst van

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Sheet 2: Bekijk met de kinderen de tussenstand van Afval the Game op Instagram en/of Facebook. Hoe gaat het bij de kinderen met inzamelen?

Een poster voor een goed doel maken

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

Afsluitende les. Leerlingenhandleiding. Alternatieve brandstoffen

Transcriptie:

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.

BIOLABO NAVERWERKING

INHOUD 1. Inleiding 2. Biodiversiteit, wat levert het op? 2.1 Inleiding 2.2 Voorbereiding 2.3 Opdracht 2.4 Afsluiter 2.5 Nuttige links

1. Inleiding Biodiversiteit is belangrijk voor de mens. Een veelheid en verscheidenheid aan dieren en planten levert de mens heel wat op. De brede waaier aan voedsel, gezondheidsproducten, brandstoffen en materialen die we ter beschikking hebben, danken we aan biodiversiteit. Ook op school doen we elke dag beroep op dingen die we aan de natuur te danken hebben. We sturen de leerlingen op zoektocht door de school om hen de oorsprong van deze veelvoorkomende zaken te laten opzoeken. 2. Biodiversiteit wat levert het op? 2.1 Inleiding Ter voorbereiding van de opdracht denken de leerlingen klassikaal na over de herkomst van onderstaande producten. Zit er in jouw brooddoos elke dag hetzelfde? Van welke elementen uit de natuur komt je lunchpakket? Welk brood eet jij het liefst? Er is een variatie aan broodsoorten door de grote variatie aan granen, pitten en noten. Wij ademen zuurstof in en ademen CO2 uit. Waar blijft de zuurstof die wij nodig hebben vandaan komen? Welke andere producten haalt de mens uit bossen? Van welke natuurlijke materialen worden je kleren gemaakt? Bekijk het etiket van je T-shirt. Door welke natuurlijke stoffen krijgt onze kleding verschillende kleuren? 2.2 Voorbereiding Maak groepjes van 2 à 3 leerlingen. Geef hen in groep 4 post-its, een leeg blad en 2 pennen. Zorg dat de leerlingen op een computer, in boeken, kunnen zoeken naar de grondstoffen waaruit voorwerpen bestaan. 2.3 Opdracht 1. Baken voor elk groepje leerlingen een zone af waarin ze op zoek gaan naar voorwerpen en de grondstoffen waaruit ze bestaan. Bv. in boekentassen, in turnzakken, in de hoeken in de klas, De leerlingen kleven post-its op producten of voorwerpen die ze tegenkomen. 2. De spelers noteren op de post-it welke dieren, planten, microben of schimmels nodig waren om dit product of voorwerp te maken. Vaak zijn het er meerdere. 3. De leerlingen mogen bronnen raadplegen om de oorsprong van hun producten te achterhalen. 4. Elk groepje noteert op het lege blad welke producten ze onderzochten en wat hun bevindingen zijn. 5. Overloop de vondsten van de leerlingen. Breng alles samen op het bord. 2.4 Afsluiter Bespreek met de leerlingen de vraag: Waarom is de diversiteit van de natuur zo belangrijk voor de mens?. De leerlingen hangen opnieuw post-its met hun argumenten op het bord Bespreek de argumenten met de leerlingen en groepeer ze in de grote hoofdthema s: materialen, gezondheid, voeding, brandstof, diensten.

2.5 Nuttige links Wil je weten wat je thuis kan doen om de biodiversiteit een handje te helpen? Surf naar www.ikgeeflevenaanmijnplaneet.be/nl/biodiversiteit/in-je-huis-tuin-en-straat_72.aspx. Wil je afronden met een gratis ontleenbare tentoonstelling over biodiversiteit? Surf naar http://www.pnc.be/biodiversiteitvanvitaalbelang.