LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Vergelijkbare documenten
LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

LESBRIEF NR 2 OPDRACHT 1 ANDERS? VOOR GROEP

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Lesbrief nr 1. Opdracht 1. voor Groep

4 manieren om Samsam te gebruiken

5 manieren om Samsam te gebruiken

Begrijpend lezen. Burgerschap. Bij Samsam nr. 4 / 2017 Rijk of arm? Kijk voor meer filmpjes en informatie op samsam.net

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 1, 2017

Opdracht 1 Deze week ga je precies bijhouden wat je allemaal eet en drinkt. Dat kun je noteren in je weekmenu, dat je van je juf of meester krijgt.

Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

4 manieren om Samsam te gebruiken

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Het ontstaan en de geboorte van een baby

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Lesbrief bij Actie voor onze roze juf. Netty van Kaathoven

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Vloggen... Je kiest een kinderrecht wat voor jou belangrijk is. Bijvoorbeeld het recht om te spelen of het recht om naar een dokter te kunnen gaan.

Le s b r i e f Ma r o k k o, h e r e w e c o m e! In t r o d u c t i e

sam LESBR EF NR. 4 sam

Ontbijtles STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

LESBRIEF NR 1 OPDRACHT 1 FEEST! SAMSAM = 40 JAAR! VOOR GROEP

Thema brief thema Dierentuin

Instapmodule Niveau A1

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen.

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Een gezonde lunch. Een gezonde lunch. Ontbijt en energie

De school is van ons

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

inhoud blz. 1. Eten 3 2. De maaltijd 4 3. Het bestek 5 4. Planten en dieren 6 5. Uit eten 8 6. Eten in andere landen Dat lust ik niet

Lesbrief: Variëren met eten Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Ik heb geen idee wat het betekent. Ik heb dit woord wel eens gezien of gehoord.

Lesbrief: Reis rond de wereld Thema: Hoe kom ik daar?

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Eten en drinken in de dierentuin

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

HOE NIEMAND MIJ GELOOFDE EN IK BIJNA ALLES VERLOOR

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

Les over tussendoortjes

Prettige en niet prettige aanrakingen

Wat eten we van vandaag? tafelklets! Kies een pagina. Lees, proef, kruis aan, vertel, kies, lach, eet en klets!

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 7: Bij ons thuis. Lesoverzicht

LESBRIEF NR 1 OPDRACHT 1 FEEST! SAMSAM = 40 JAAR! VOOR GROEP 5 + 6

Met hulp: vragen over de tekst bedenken en beantwoorden

Winkelen in het bos?

Waarom hebben rijkere mensen minder kinderen?

Woordenschat Taal Actief groep 4 Thema 7 Les 1

Les 4. Eten en drinken, boodschappen doen

Instapmodule Niveau AA

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

THUIS IN DE WERELD LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 7 EN 8 TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! THUIS IN DE WERELD PAG > 1

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal.

Word jij een goede productiemedewerker?

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

Lesbrief Robotje. Opdracht 1: voorkant opdrachtkaart

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Hoe werk je met het projectenboek?

1. Streep de foute antwoorden door. Vroeger kwam het voedsel vooral uit de buurt / Nederland / de rest van de wereld.

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Perspectief 3 e editie 3 / 4 VMBO Project Doorgeven

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

STEENSOEP OMA VERTELT EEN VERHAAL

BOER IN DE BUURT DIT IS HET WERKBOEK VAN:...

HOE NIEMAND MIJ GELOOFDE EN IK BIJNA ALLES VERLOOR

HANDLEIDING Leerkracht

Hoeveel water verbruik ik?

Mediawijsheid. Werkblad Introductie Auteursrecht. Auteursrecht

Algemene inleiding. Maak het onbespreekbare bespreekbaar met Jouw Stad in de Klas

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

LESBRIEF NR 3 OPDRACHT 1 REPORTERS- CLUB + APP VOOR GROEP

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Een uitgebreide uitgeschreven aanpak vindt u in de Instapmodules (zie ww.nieuwsrekenen.nl bij Basismateriaal ).

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Rouw en verlies Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 8-12 jaar

Hap, slik, weg! SNELLE HAP

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

Sociaal op social media

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Zonder dieet lekkerder in je vel!

UNICEF en kinderrechten

Transcriptie:

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6 Bij Samsam nr. 2 2018 Aan tafel Burgerschap Samsam komt 5 x per jaar uit met een magazine, en een werkblad. Daarbij hoort een website met filmpjes en aanvullende informatie: samsam.net Met Samsam werkt u aan kennis, vaardigheden en gedrag op het gebied van burgerschap. Elke editie heeft een thema dat aansluit bij mondiale vraagstukken over democratie, kinderrechten, identiteit en duurzaamheid. Wat heeft u nodig? Voor elke leerling een magazine en werkblad. De filmpjes kunt u klassikaal op het digibord bekijken. Tijdsduur Een les met Samsam duurt ongeveer 50 minuten. Lesdoelen De opdrachten in het werkblad sluiten aan bij de kerndoelen en leerlijnen Oriëntatie op jezelf en de wereld (34-39, 47-50) en de doelen van burgerschapsonderwijs en mensenrechteneducatie in het primair onderwijs van SLO. Het werkblad combineert burgerschap met begrijpend lezen, woordenschat en wereldoriëntatie. Als leerlingen leren hoe ze teksten beter kunnen begrijpen en hun woordenschat vergroten, krijgt nieuwe informatie over de wereld meer betekenis. Meer over Samsam in de klas vindt u op samsam.net/leerkrachten/samsam-in-de-klas. Samsam nr. 2 Aan tafel Introductie Voorkennis ophalen Doelen formuleren Verwerking Afsluiting Bekijk samen het filmpje over Hajar die boodschappen doet op de Dappermarkt op samsam.net/markt. Bespreek met uw leerlingen opdracht 1 van het werkblad. Welke gebruiken hanteren uw leerlingen voor, tijdens en na het eten? Geef aan dat deze gebruiken per gezin verschillend kunnen zijn. Mogelijk hebben uw leerlingen in de klas ook verschillende gebruiken. Schrijf de gebruiken op het bord. Noteer gebruiken die al uw leerlingen hanteren in de ene kolom en gebruiken die per gezin verschillen in een andere kolom. Vertel dat uw leerlingen deze les meer leren over verschillende gewoontes en gebruiken rondom het thema Aan tafel. Uw leerlingen maken het werkblad. Het antwoordblad staat op samsam.net/lesbrieven Bespreek met uw leerlingen wat ze hebben ingevuld. Vraag uw leerlingen wat zij hebben geleerd over het onderwerp. Wereldwijd zijn er veel verschillende gebruiken en gewoontes aan tafel te noemen, maar ook in Nederland zijn er vele overeenkomsten en verschillen te zien. Begrijpen uw leerlingen waar deze gebruiken vandaan komen? Kunnen zij met deze gebruiken rekening houden als ze bij een vriendje of vriendinnetje komen eten met andere gewoontes? Of als zij in een ander land op vakantie gaan?

Werkblad GROEP 5/6 Gemaakt door: Samsam nr. 2 / 2018 Aan tafel 1 Voor het lezen a Bekijk samen het filmpje over Hajar op samsam.net/markt. b Wandel & wissel uit! Wat weet jij al over het onderwerp van deze Samsam? Loop de klas. Als jouw leerkracht sta stil roept, vorm je een duo met een klasgenootje dat het dichtst bij jou staat. Jouw leerkracht geeft aan over welke vraag jullie nadenken en praten. De vragen zie je hieronder. Wat weet jij al over het onderwerp van deze Samsam? Wat eet jij graag? Wie kookt er thuis bij jullie? Zijn er dingen die jij thuis niet mag eten of drinken? Zijn er afspraken waar jij je aan tafel aan moet houden? Wat vind jij beleefd om te doen als je aan tafel zit? Wat vind je onbeleefd? Alle vragen besproken? Schrijf op of teken in het vak hieronder waar jij het over gehad hebt met klasgenoten. 1

2 Boerenkool op je pannenkoek Lees de tekst Boerenkool op je pannenkoek op pagina 12 en 13 van Samsam. a Amen (12) vertelt dat het eten in Ethiopië veel meer smaak heeft. Ze noemt hiervoor drie redenen. Welke? b Lees het tussenkopje Vasten. Hoe ziet injera eruit, denk je? Zet een kruisje. c Hoe komt het dat het in Ethiopië gemakkelijker is om injera te maken dan in Nederland? d Stelling: Aan tafel smaakt alles Lees het tussenkopje Handen wassen. lekkerder dan op de bank. Amen vertelt over twee gebruiken aan tafel. Welke twee noemt ze? Ben jij het hiermee EENS of ONEENS? Ga naar samsam.net en geef jouw mening! e Welke gebruiken gelden bij jou aan tafel? Zet een kruisje achter de zin. Kun je nog meer gebruiken bedenken? Schrijf ze op. Klaar? Praat erover met een klasgenootje. Ik was voor het eten mijn handen. Als we aan tafel zitten wacht ik tot iedereen heeft opgeschept, voordat ik begin met eten. Als ik graag eten wil dat aan de andere kant op tafel staat, vraag ik of iemand het door kan geven. Ik eet met bestek (mes, vork, lepel). Ik eet aan tafel. Als ik aan het eten ben, praat ik niet met volle mond. Ik gebruik geen telefoon aan tafel. Ik wacht tot iedereen zijn eten op heeft, voordat ik van tafel ga. 2

3 Verschillende eetgewoontes en afspraken aan tafel Lees Dit eten wij op pagina 8/9 van Samsam. a In Samsam lees je over verschillende gerechten. Maar hoe zien ze er eigenlijk uit? Trek een lijntje! Kun je ook vertellen wat het gerecht precies is? Schrijf het erbij. Let op, er blijft een notitieblaadje en een fotovak leeg. Teken hier jouw favoriete gerecht en schrijf de naam erbij. pad thai nshima polenta harira sojabonen b Welke gerechten zou jij wel willen proeven? Zet er een groene streep onder. Zijn er ook gerechten die je liever niet wil proeven? Zet er een rode streep onder. c TIP! Vraag aan jouw juf of meester of je de filmpjes bij deze pagina mag bekijken. Je vindt ze op: samsam.net/suriname samsam.net/ethiopie samsam.net/ramadan 3

4 Kruiswoordpuzzel HORIZONTAAL 3. Welke knol komt oorspronkelijk uit Brazilië? (pag. 4) 5. Welk gerecht eet Jay het liefst met zijn handen? (pag. 7) 8. In welk land is het beleefder om een stukje brood af te breken in plaats van te snijden? (pag. 6) 11. In welk land is de moeder van Amen (12) opgegroeid? (pag. 12/13) 12. In de top vijf basisvoedsel wereldwijd staan maïs, rijst,, aardappel en cassave. (pag. 8/9) 13. Romy eet op sommige feestdagen geen varkens, konijnen, kamelen, vissen zonder schubben of schaal- en schelpdieren. Ze eet dan (pag. 7) VERTICAAL 1. Lee (12) woont in een land waar kikkers en krekels op het menu staan. Welk land is dit? (pag. 3) 2. Wat betekent het woord paling in het Indonesisch? (pag. 4) 4. Vlees en importeren uit China mag niet, omdat mensen bang zijn dat er zo ziektes worden verspreid of het eten onderweg bederft. (pag. 5) 6. Meelwormen, sprinkhanen, en kakkerlakken zijn insecten die je kunt eten. (pag. 3) 7. In welk land werd maïs voor het eerst verbouwd? (pag. 8/9) 9. Hoe noem je deegballetjes van maïsmeel en water in Zambia? (pag. 8/9) 10. In sommige landen is het onbeleefd om met je linkerhand eten aan te raken. Voor welk land op pagina 6 geldt dit? (pag. 6) 4

Antwoordblad GROEP 5/6 Bij Samsam nr. 2 / 2018 Aan tafel Opdracht 1 a X b Eigen antwoorden. Ter beoordeling aan de leerkracht. Opdracht 2 a 1. Het voedsel wordt verbouwd door de mensen zelf. 2. De zon schijnt veel meer op het voedsel. 3. Ze gebruiken veel meer kruiden. b Het juiste antwoord is de eerste foto. Op de tweede foto zie je een pannenkoek en op de derde foto zie je een wrap. c Het beslag moet een paar dagen op een warme plek staan, zodat het gaat gisten. In Ethiopië is het overal de goede temperatuur. In Nederland is het een stuk kouder, waardoor het lastiger is om injera te maken. d 1. Kinderen en volwassenen wassen de handen van ouderen met een kannetje water. Dat is een teken van respect. 2. De jongsten helpen de ouderen met eten door hen hapjes te voeren. e Eigen antwoorden, ter beoordeling aan de leerkracht. Opdracht 3 De gerechten kunnen op verschillende wijzen gemaakt worden. De foto s kunnen er daardoor iets anders uitzien dan uw leerlingen eventueel gewend zijn. Opdracht 4 Pad thai een Thais noodle-gerecht. Harira een Marokkaanse linzensoep. Nshima deelballetjes van maïsmeel en water. Polenta een dikke pap van maïsmeel. Sojabonen een peulvrucht die van de sojaplant komt. Het wordt veel in Azië en Zuid-Amerika gegeten.