Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Vergelijkbare documenten
Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

Mediawijsheid. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Mediawijsheid. Auteursrecht bij muziek. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Mediawijsheid. Algemene handleiding leerkracht. Doel van het lespakket. Inzetten van het lespakket

Mediawijsheid. Werkblad Auteursrecht bij foto s. Foto s en auteursrecht

Mediawijsheid. Auteursrecht in geschriften. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Mediawijsheid. Werkblad Auteursrecht bij films. Films en auteursrecht

Werkblad Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Mediawijsheid. Werkblad Introductie Auteursrecht. Auteursrecht

Lesbrief Theater Dakota

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Les 1.3 Lichamelijke beperking

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Lesfiche. Doel: Leerlingen laten nadenken over het bewerken en publiceren van foto s van anderen.

Les 1 : de basis van PowerPoint

Lespakket. SpangaS Mediawhizz

Functioneringsniveau begrijpend lezen M7-E7

Tekst lezen en vragen stellen over de tekst

Wie ben jij? HANDLEIDING

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

KiesWijzer. een les over kiezen voor het voortgezet onderwijs

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Leren als een expert!

Tekst lezen en vragen stellen over de tekst

Media & Privacy Lessenserie Gotcha!

Winkelen in het bos?

Lesbrief: Wijs online Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

P a g i n a 1 v a n 2 3 P r o j e c t : I n s t a c h n i e k K. V a n k e i r s b i l c k

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Laat uw leerlingen het artikel Bang! Eng! Griezelig! lezen op pagina 12/13 van 7Days.

Sociaal op social media

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

LESMATERIAAL BOVENBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 5-

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

In deze workshop leer je een aantal simpele trucjes om je foto s aanzienlijk op te leuken.

Teleblikles 'Dit ben ik! Mijn ideale online profiel'

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

WHO AM I - ONLINE? EEN LESBRIEF OVER ONLINE IMAGO TER VOORBEREIDING OF NA AANLEIDING VAN DE 2.0 VAN STUDIO BOCK&BAAS

Ik geef mijn grenzen aan (lessenserie Omgaan met pesten)

IEDEREEN BEROEMD! Filmfan. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materiaal. Doelen STERKE SCHAKELS

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

WERKBOEK SOCIALE MEDIA

groep 5/6/7/8 Voorbereiding: ± 5 minuten - Groot vel papier en stiften klaarleggen - Naamkaartjes van de leerlingen maken en in een bakje stoppen

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

SOCIALE MEDIA IN DEZE LES

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Lesbrief les 2 groep 7 en 8 Voed je lijf met de Schijf van Vijf

lesmodule 4 sleutel tot verandering: oplossingen lesmodules 1

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

Edu4all LOB. 1. Leren Kiezen. Licentie: Voor het activeren van de licentie kijk op pagina 5 van dit werkboek.

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Als jij een leraar zou zijn, wat zou je de klas dan willen leren over cyberpesten? Hoe zou je aan iemand anders kunnen uitleggen wat pesten is?

PGO Les Groep 4: Over Mengen, Ontmengen en Primaire Kleuren

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

(1 m.) Klassikale aftrap Docent stelt jou als gastdocent voor

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN DE BEESTENBENDE

Sire Filmpjes maken - Docent

INSULA NEWS INSULA NEWS

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Signaleringslijst voor leerlingen met autisme!

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Project Mens&Maatschappij. Hoofdstuk 5. Mensen en regels. Namen: Klas:

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Duurt eerlijk het langst?

Les 5 : eigen familiegeschiedenis

TROETEL JE NIEUWE KIND MAAR

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Lesbrief Alles goed? Alles goed is een voorstelling van Timo van den Heuvel De Spraakversterker. Voor meer informatie:

Lesbrief bij Security4kids. De Rome Club. Dit lesmateriaal is gemaakt voor bovenbouw basis & onderbouw middelbaar

Bodyclap. Make the Music with your body

5 manieren om Samsam te gebruiken

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Jongens & meisjes, snap jij het?

MAATSCHAPPELIJKE STAGE

DE WERKVORM IN HET KORT

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

FOTOREGELS. Uitleg en regels rondom het gebruik van foto s. Het auteursrecht. Als ik een foto koop, krijg ik dan ook de rechten op de foto?

Transcriptie:

Lesbrief 3 Beroemd blijven Voorbereiding Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen; - De leerlingen leren dat het belangrijk is om met beide benen op de grond te staan en ervan te genieten als je beroemd bent; - De leerlingen leren dat je goed moet letten op je imago en privacy, en dat auteursrecht je helpt met het kunnen geven van toestemming voor het gebruik van teksten en foto s met jouw afbeelding (portretrecht); - De leerlingen leren mediawijs om te gaan met het gebruik van een foto waar zij zelf op staan en met foto s die zij maken waar anderen op staan. Activiteitenoverzicht: 1. Voorkennis activeren + lesdoelen: 10 minuten; 2. Video bekijken en bespreken + discussie: 20 minuten; 3. Opdracht beroemd worden : 15 minuten. Materiaal: 1. Achtergrondinformatie leerkracht; 2. Video Stephanie van Eer; 3. Werkblad les 3 Beroemd worden; Materiaal extra opdracht: 4. Video Auteursrecht bij foto s + werkblad. Inleiding 10 min (klassenopstelling: groepjes) Voorkennis activeren Geef de klas een paar minuten om op te schrijven wat ze nog weten van de vorige les over beroemd worden. Bespreek na en vraag eventueel door. Voorbeelden van antwoorden kunnen zijn: beroemd worden is geen doel opzich, dat je ook reclame (promotie) moet maken voor je werk, dat als je illegaal muziek downloadt, de maker niet betaald krijgt voor zijn harde werk, dat je muziek wel

zonder te betalen voor eigen gebruik mag draaien, maar dat je anders een vergoeding moet betalen. Tijdens de eerste les hebben jullie een woordweb gemaakt over wat er belangrijk is als je beroemd wilt worden. Zijn daar nog nieuwe dingen bijgekomen na de tweede les? Wat waren ook alweer de tips van Armin als je beroemd wilde worden? [dat het belangrijk is dat je zelf iets maakt (muziek), dat het belangrijk is dat je iemand hebt die promotie voor je maakt] Lesdoelen Leg uit dat we het vandaag gaan hebben over de categorie acteurs. Vertel de leerlingen de lesdoelen van deze les. Kern 20 min (klassenopstelling: groepjes) Video Bekijk de vlog van Tobias met Stephanie van Eer. Geef hierbij de volgende kijkvragen: Hoe is Stephanie beroemd geworden als actrice? [door haar allereerste tvprogramma Spangas. Ze is daar terechtgekomen doordat ze auditie heeft gedaan voor de rol van Shirley]; Wanneer is Stephanie begonnen met oefenen met haar talenten? [op de basisschool: zingen en dansen]; Welke tips geeft Stephanie aan Tobias over beroemd worden? Noem er twee. [het is belangrijk dat je altijd met beide benen op de grond blijft staan en blijf ervan genieten, want het is hartstikke leuk]; Wat is volgens Stephanie een nadeel van beroemd zijn? [je levert een deel van je privacy in]. Bespreek de vragen klassikaal. Discussie Aan het einde van zijn vlog vraagt Tobias aan Stephanie of hij een foto met haar mag gebruiken om reclame te maken voor zijn vlogs. Stephanie legt uit dat ze graag in de gaten wil blijven houden waar haar naam en foto precies voor gebruikt worden. Leg de klas uit dat er naast teksten, tekeningen en muziek, ook voor foto s een auteursrecht geldt. Als jij tijdens je vakantie foto s hebt gemaakt, heb je auteursrecht op deze foto s. Maar hoe zit het dan als iemand anders foto s van jou heeft gemaakt? Als je beroemd bent en dus geld kan verdienen met een foto waar jij op staat of anderen van jouw portret als beroemdheid willen profiteren, moet de

fotograaf of die ander eerst om jouw toestemming vragen. Maar ook als je niet beroemd bent, hoef je het niet goed te vinden dat een foto waar jij herkenbaar op staat door een ander wordt gebruikt, als jij daar problemen mee hebt of kunt krijgen. Het auteursrecht heeft ook een portretrecht om jouw privacy te beschermen tegen ongewenst gebruik van een foto waar jij herkenbaar op staat (portret). Deel de klas in twee groepen. Leg uit dat jij drie klasgenoten jullie ziek meldden voor school, maar dat jullie die dag niet ziek in bed lagen. Jullie deden mee aan een straatvoetbaltoernooi en wonnen. Na afloop heb jij een foto gemaakt van je klasgenoten met de beker. Je staat zelf niet op de foto. Omdat je ontzettend trots bent op jullie overwinning, wil je de foto in de schoolkrant laten zetten. Projecteer de volgende stelling op het bord: Ik mag de foto van mijn vrienden delen, want ik heb het auteursrecht over de foto. De klas gaat over deze stelling discussiëren. De ene groep is voor de stelling en de andere groep is tegen de stelling. Bespreek klassikaal na en leg uit: maak je een foto van je vrienden alleen voor eigen gebruik, dan hoef je geen toestemming te vragen. Wil je de foto van je vrienden delen op social media of publiceren in de (school)krant, dan moet je je wel afvragen of het kan dat iemand daar bezwaar tegen kan hebben. Als je iedereen kent die op de foto staan, is het natuurlijk simpel om hun voor de zekerheid eerst om toestemming te vragen. Als je niet iedereen kent die op de foto staat, dan moet je in ieder geval even goed nadenken of die onbekende personen er problemen mee kunnen krijgen dat zij op deze foto staan afgebeeld. Als het heel duidelijk is dat iemand daar last mee kan krijgen omdat uit de foto blijkt dat hij of zij iets doet dat niet mag, dan moet je dat nooit zonder toestemming doen. Soms is dat niet heel duidelijk, blijkt wellicht ook uit de discussie. Het is al heel goed als de leerling even nadenkt voordat hij/zij een foto van iemand anders zonder diens toestemming publiceert of deelt. De persoon die herkenbaar is afgebeeld heeft namelijk via het auteursrecht recht op bescherming van zijn privacy, dat heet portretrecht. Let op: wil je je klas meer leren over auteursrecht? Laat ze dan aan de slag gaan met de extra opdracht Auteursrecht bij foto s (20 min.). Hierbij kijken de leerlingen een nieuwe video van vlogger Tobias. Vervolgens lezen ze een leestekst, waar ze

opdrachten bij moeten maken. Zie Extra opdracht video auteursrecht aan het einde van deze lesbrief. Slot 10 min (klassenopstelling: groepjes) Opdracht beroemd worden Leg uit dat ieder groepje goedkeuring heeft gekregen voor hun plan om beroemd te worden (werkblad les 2). Misschien is een aantal groepjes zelfs al begonnen met de uitvoering van hun plan. Vandaag gaan we verder nadenken over een ander belangrijk onderdeel van beroemd worden, namelijk hoe maak je promotie (reclame) voor jezelf? Jullie gaan een foto van je groepje maken om die te kunnen gebruiken ter promotie. Deel werkblad 3 uit en laat de leerlingen aan de slag gaan. Tijdens de presentatieles (les 4) moeten ze aan het begin of het einde van hun presentatie hun groepfoto laten zien. Extra opdracht Video auteursrecht 20 min Laat de video over auteursrecht bij foto s zien. Ga daarna in gesprek met de leerlingen. Enkele vragen om het gesprek aan te gaan met de leerlingen: - Wat is er gebeurd in de video? - Is het een leuke en goede wedstrijd? Waarom wel of niet? - Wat vind je van de reactie van het zusje van Tobias? Terecht? - Wat zou Tobias aan kunnen passen, waardoor de wedstrijd wel eerlijk en goed is? Verwijzing werkblad Auteursrecht bij foto s (http://teachersinmedia.s3.amazonaws.com/auteursrechts/les%204%20opdrachten.p df) Laat de leerlingen de leestekst van het werkblad Auteursrecht bij foto s lezen en opdracht 1 maken. Ze mogen dit zelfstandig of in duo s doen. Bespreek de vragen klassikaal. Wil je je leerlingen na deze les nog meer leren over auteursrecht? Bekijk dan ook eens het lespakket Auteursrecht ontdekken op KlasseTV. Wijs je

leerlingen op de website www.auteursrechtvoorjou.nl met alle voor kinderen nuttige informatie over auteursrecht, geschikt gemaakt voor groep 7/8. Nuttige praktische informatie voor docenten over bestaande regelingen voor onderwijsgebruik zijn te vinden op www.onderwijsenauteursrecht.nl.