Leerkrachtenhandleiding Peperduur

Vergelijkbare documenten
Nieuws in de klas Postbus AA Amsterdam t: f: e: w:

Docentenhandleiding Wiskunde A, B of C?

Speelkaarten.indd :14:06

Docentenhandleiding Wiskunde A, B of C?

Voorbereidende les Het geheim van kapitein Jan May

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

Aan welke kerndoelen heb je gewerkt?

AAN WELKE KERNDOELEN HEB JE GEWERKT?

Docentenhandleiding. Museum & School Gezondheid en Ziekte, vroeger en nu. Geachte mevrouw/mijnheer,

Een kasteel in de buurt bezoeken

Alles telt tweede editie. Kerndoelanalyse SLO

Voorbereiding en planning van een thema

Onder onze voeten Schoolbezoek Min40Celsius. Lesbrief

Voorbereidende les Peperduur

Rijk Romeins Leven. Museum Park Matilo Cultuurlijn Tijd Groep 5. Handleiding voorbereidende les

Handleiding Echt gebeurd!

Leerlijnen TULE SLO. Jory Tolkamp

Voorbereidende les Peperduur

Rekenwonders. Kerndoelanalyse SLO

Maatwerk rekenen. Kerndoelanalyse SLO

Wis en reken. Kerndoelanalyse SLO

Canon en kerndoelen geschiedenis PO

Het Grote Rekenboek. Kerndoelanalyse SLO

lesbrief vervolgles Ulrum

INHOUD DE TIJDSWINKEL. groep 3-4 HOE MENSEN IN VERSCHILLENDE TIJDEN LEVEN

IPC en de kerndoelen

DE RODE DRAAD VAN TWENTE

Geschiedenis/erfgoed

Toelichting beelden tijdbalk Argus Clou Geschiedenis

Mens en maatschappij (aardrijkskunde, economie, geschiedenis, godsdienst)

Mentor Datum Groep Aantal lln

Onderzoekend en ontwerpend leren met zaakvakken. Heleen van Ravenswaaij MSc, Dr. Tim van Wessel

Mentor Datum Groep Aantal lln

Wie ben jij & wie ben ik?

NEDERLAND VIERT 100 JAAR DE STIJL

Wereldgrachten. Ontdek de geschiedenis van de Amsterdamse grachtengordel. handleiding. groep 7+8

HIERIN VINDT U DE OPBOUW VAN HET PROGRAMMA EN DE GANG VAN ZAKEN IN DE PRAKTIJK

Richtlijn Kerndoelen. Verwijzing naar - Datum vaststelling April Datum bijstelling

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Boerderijeducatie project Handleiding Leerkrachten

Handleiding bij de cd-rom Terug in de Tijd behorende bij een bezoek aan de Menkemaborg en het gebruik van de junior-audiotour

Docentenhandleiding Buitenspel

Lesbrief Op zolder bij oma Aletta

Jagers & boeren Waarvan leefden de jagers-verzamelaars? Jagers & boeren Waarvan leefden de boeren? Van de jacht en van vruchten en planten

STOOM, MACHINES EN ARBEIDERS

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

Toelichting beelden tijdbalk Argus Clou Geschiedenis groep 5

Leerlijn Oriëntatie op Tijd VSO

Nieuwe stappers en stenen per augustus 2015 Aan deze lijst kunnen geen rechten worden ontleend

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Docentenhandleiding. Museumles groep 5&6 Het grootste schilderij van Nederland! Panorama Mesdag. Detail Panorama Mesdag Dorp Scheveningen

Docentenhandleiding. Jij als onderzoeker. Groep 4 t/m 8. mei 2017

Overzicht vakgebieden ZML SO en subdoelen & koppeling leerlijnen SO & VSO

Maak samen met Kobe een museum

Uit De Ophaalbrug, werkmateriaal bij de overstap basisonderwijs voortgezet onderwijs, sept. 2003

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Leerlijnen groep 8 Wereld in Getallen

Kobe maakt een museum Docentenhandleiding Groep 1 t/m 3

Dit ben ik: selfies en portretten

Maak samen met Kobe een museum

HvhV Mysterie van de Koppige Kogel LeerstofIntegratie. vs 01

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Docentenhandleiding. Museumles groep 7&8 Skyline Scheveningen. Panorama Mesdag

- 1 - Docentenhandleiding

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Basisschool De Vlonder Heufkens LV UDEN

Kerndoelen onderbouw voortgezet onderwijs (op basis van artikel 11b WVO)

INHOUDSOPGAVE. HOOFDSTUK 6 AFRONDEN Inleiding Cijfers Verstandig afronden 48 BLZ

PTA - HAVO

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

Stedelijk Dalton Lyceum locatie Overkampweg

Lesbrief Door het stof kruipen Op onderzoek naar je eigen school

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

Algemene Docentenhandleiding bij de lesmaterialen over de archeologie van Vlaardingen

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Kijk je rijk. Primair Onderwijs groep 5 en 6

Programma van Toetsing klas 2 Cobbenhagenmavo 2015/2016

Terwijl veel plaatsen in de buurt van Veenendaal al in april waren bevrijd, duurde dit in Veenendaal veel langer.

STUDIEWIJZER HAVO COHORT Versie november 2010

Lesbrief schuttersstukken voor de groepen 1 en 2

Agenda onderwijsavond bovenbouw

Nieuw Land zet vensters open Docentenhandleiding bovenbouw basisonderwijs

FIRST LEGO League als onderwijsprogramma

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Welkom in mijn Museum

Programma van Toetsing klas 2 Cobbenhagenmavo 2012/2013

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

PRIMAIR ONDERWIJS

Waar wacht je op?! Zwaartekracht! COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

leerlijnenpakket VSO 2012

Leerjaar 4: Doelenlijst Rekenen/Wiskunde voor leerroute A, B en C

Wat krijgen de leerlingen te zien? Het Spetterlab Oude kunst Prehistorie

TREED BINNEN DAPPERE RIDDERS

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Schilderspraktijken. Ary Lamme, Ary Scheffer aan het werk in het atelier, Primair Onderwijs groep 7 en 8

Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas

Toetsen en evalueren in het rekenonderwijs op de basisschool? Miniconferentie,26 maart 2013 Wilmad Kuiper Anneke Noteboom

Leerlijnen rekenen: De wereld in getallen

VOORBEREIDING DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

VOORSTEL HERZIENE KERNDOELEN BASISONDERWIJS

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw (NT2) 1/5

Transcriptie:

Leerkrachtenhandleiding Peperduur Geachte mevrouw/meneer, Voor u ligt de leerkrachtenhandleiding bij het onderwijsprogramma Peperduur. In deze handleiding vindt u informatie over het museumbezoek. Het programma Peperduur sluit aan bij de leergebieden Nederlands, Rekenen/Wiskunde, Oriëntatie op jezelf en de wereld en Kunstzinnige oriëntatie, en de kerndoelen daarbinnen. Heeft u suggesties, vragen of wilt u meer informatie, neem dan contact op met de afdeling Publiek & Presentatie van het museum: tel. 071-7519962 of reservering@rijksmuseumboerhaave.nl. Met vriendelijke groet, De medewerkers van de Afdeling Publiek & Presentatie Bezoekadres Postadres Rijksmuseum Boerhaave Rijksmuseum Boerhaave Lange St. Agnietenstraat 10 Postbus 11280 2312 WC Leiden 2301 EG Leiden 1

Introductie van het programma Inleiding Rijksmuseum Boerhaave is genoemd naar de beroemde Nederlandse geleerde (Herman Boerhaave) aan het begin van de 18de eeuw. Rijksmuseum Boerhaave is het museum voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen en van de geneeskunde. Die geschiedenis wordt in het museum getoond vanaf halverwege de 16de eeuw en geeft een beeld van de ontwikkeling van de natuurwetenschappen en de geneeskunde. Rijksmuseum Boerhaave wil de geschiedenis van deze wetenschappen aantrekkelijk en inzichtelijk maken. Vroeger was peper zo kostbaar dat je met peperkorrels kon betalen. Diederick de Wilde, een schipper van de VOC, reisde naar Indonesië om peperbalen in te kopen. De leerlingen helpen Diederick tijdens zijn ontdekkingstocht bij het navigeren op zee, ze ontdekken onbekende voorwerpen zoals schelpen en helpen hem ook berekenen hoe hij zijn schip het beste kan beladen zodat hij zoveel mogelijk kan meenemen en het schip niet zinkt. Onderzoekend leren Leerlingen onderzoeken zeventiende-eeuwse scheepvaartinstrumenten. Ook maken ze kennis met bijzondere objecten die schippers op zeereizen ontdekten en verzamelden en lossen rekenkundige problemen op waarbij duidelijk wordt wat afstand, inhoud en vorm met elkaar te maken hebben. Doelgroep Groep 5-6 basisonderwijs. Doelstellingen De leerlingen leren welke zeventiende-eeuwse instrumenten men in de tijd van de VOC gebruikte in de scheepvaart. De leerlingen komen er achter wat voor bijzondere objecten ontdekkersreizigers tijdens hun zeereis verzamelden. De leerlingen leren een balans te gebruiken. De leerlingen leren wat de relatie is tussen inhoud en vorm. De leerlingen leren een kompas te gebruiken. De leerlingen leren te meten met handen en duimen. De leerlingen kunnen de omtrek opmeten van een ronde vorm. De leerlingen kunnen schelpen ordenen. Aansluiting kerndoelen Het programma sluit aan bij de leergebieden Nederlands, Rekenen/Wiskunde, Oriëntatie op jezelf en de wereld en Kunstzinnige oriëntatie. Hieronder vindt u in het bijzonder een omschrijving van de kerndoelen aansluitend bij de leergebieden Rekenen/Wiskunde, Oriëntatie op jezelf en de wereld en Kunstzinnige oriëntatie. Leergebied Rekenen en Wiskunde 23. De leerlingen leren wiskundetaal gebruiken. 24. De leerlingen leren praktische en formele rekenwiskundige problemen op te lossen en redeneringen helder weer te geven. 26. De leerlingen leren structuur en samenhang van aantallen, gehele getallen, kommagetallen, breuken, procenten en verhoudingen op hoofdlijnen te doorzien en er in praktische situaties mee te rekenen. 29. De leerlingen leren handig optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen. 2

32. De leerlingen leren eenvoudige meetkundige problemen op te lossen. 33. De leerlingen meten en leren te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld, lengte, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur. Leergebied Oriëntatie op jezelf en de wereld Mens en samenleving 42. De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en temperatuur. Tijd 52. De leerlingen leren over kenmerkende aspecten van de volgende tijdvakken: jagers en boeren; Grieken en Romeinen; monniken en ridders; steden en staten; ontdekkers en hervormers; regenten en vorsten; pruiken en revoluties; burgers en stoommachines; wereldoorlogen en holocaust; televisie en computer. 53. De leerlingen leren over de belangrijke historische personen en gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die voorbeeldmatig verbinden met de wereldgeschiedenis. Leergebied Kunstzinnige oriëntatie 56. De leerlingen verwerven enige kennis over en krijgen waardering voor aspecten van cultureel erfgoed. Aansluiting lesmethodes Het programma sluit aan bij de volgende lesmethodes: Groep 5 Rekenen Rekenen komt aanbod bij alle opdrachten in het programma. Het sluit aan bij de volgende thema s uit de rekenlesmethodes: Meetkunde: inhoud Meetkunde: lengtematen Meetkunde: omtrek Meetkunde: wegen Meetkunde: Hoeveelheden afmeten bij recepten Optellen Vermenigvuldigen Sorteren Geschiedenis Argus Clou geschiedenis Groep 5. Thema 3: Droge voeten, stampvolle steden. Les 4: Wonen aan het water. Speurtocht Groep 5. Thema 5: Ontdekken en uitvinden. Les 2: Wat een uitvinding. Groep 5. Thema 5: Ontdekken en uitvinden. Les 3: Handel op zee. Groep 5. Thema 5: Ontdekken en uitvinden. Les 4: Spullen uit het verre oosten. Groep 5. Thema 5: Ontdekken en uitvinden. Les 5: Wat waren ze toen al knap. Wijzer door de tijd Groep 5. Thema 4: specerijen en schilderijen, les 1: Op ontdekkingsreis. Groep 5. Thema 4: specerijen en schilderijen, les 2: Kooplieden en schilders. Groep 5. Thema 4: specerijen en schilderijen, les 4: Rijke en arme mensen. Brandaan Groep 5. Thema 5: De wereld ontdekken, les 1: Kooplieden op reis. 3

Groep 5. Thema 5: De wereld ontdekken, les 2: Naar Oost-Indië Groep 5. Thema 5: De wereld ontdekken, les 3: Op reis. Tijdstip Groep 5. Les 19: Handel en wandel in de stad. Een zee van tijd Groep 5. Thema 5: Leven van de zee, les 1: Spiegelschip. Groep 5. Thema 5: Leven van de zee, les 2: Een lange zeereis. Groep 5. Thema 5: Leven van de zee, les 3: Zeerovers. Groep 5. Thema 5: Leven van de zee, les 4: Arm en rijk in Amsterdam. Groep 6 Rekenen Rekenen komt aanbod bij alle opdrachten in het programma. Het sluit aan bij de volgende thema s uit de rekenlesmethodes: Meetkunde: inhoud Meetkunde: lengtematen Meetkunde: omtrek Meetkunde: wegen Meetkunde: Hoeveelheden afmeten bij recepten Optellen Vermenigvuldigen Sorteren Geschiedenis Argus Clou geschiedenis Groep 6. Thema 3: Verre reizen en peperdure pepers. Les 1: Kaarten en verhalen. Groep 6. Thema 3: Verre reizen en peperdure pepers. Les 2: Een andere route. Groep 6. Thema 3: Verre reizen en peperdure pepers. Les 3: Veilig naar Azië. Speurtocht Groep 6. Thema 1: Gouden eeuw. Les 1: De zeilschepen komen terug. Groep 6. Thema 1: Gouden eeuw. Les 2: Rijke koopman. Brandaan Groep 6. Thema 1: Handel overzee, les 1: Handel in Amsterdam. Groep 6. Thema 1: Handel overzee, les 2: VOC. Groep 6. Thema 1: Handel overzee, les 3: Werken voor VOC. De trek Groep 6. Thema: De gouden eeuw, les 1: Hoe ziet leven in de gouden eeuw eruit. Groep 6. Thema: De gouden eeuw, les 2: Ik kom meer te weten over gouden eeuw. Voorbereidende en verwerkende les De voorbereidende en verwerkende les zijn te downloaden via de website van Rijksmuseum Boerhaave via deze link. Bezoek aan het museum Voorwaarden Scholen zijn verplicht vooraf te boeken Wij verzoeken u de leerlingen van te voren in groepjes van 5 à 6 leerlingen in te delen. Wij vragen om één begeleider per groepje vanuit school. Van de ouders en de leerkracht wordt een ondersteunende rol verwacht. 4

Het is niet toegestaan om in het museum te eten. In het museum is een museumcafé en een tuin waar de leerlingen eventueel iets kunnen drinken en eten. Om de tijd optimaal aan de museumles te besteden, vragen wij u de leerlingen van te voren of na het programma te laten eten en drinken. Leerlingen mogen in het museum foto s maken zonder hun flits te gebruiken. Leerlingen laten hun jassen en tassen in de garderobe en mogen deze niet mee het museum nemen. Opzet van het programma Uw klas wordt in het museum ontvangen door een ervaren museumdocent. Wij verzoeken u om op de afgesproken tijd aanwezig te zijn bij het museum, omdat er anders tijd van het onderwijsprogramma verloren gaat. Introductie (15 minuten) De museumdocent begint met een introductie in de onderwijsruimte over wat er in het museum te zien is. Bovendien volgt er een toelichting op de Gouden Eeuw en ontdekkingsreizen, het thema van het programma. De museumdocent vertelt over de zeereis van schipper Diederick de Wilde, deze reis liep helaas niet goed af. De leerlingen krijgen de vraag om Diederick te helpen met een berekening. Hoe zwaar zijn de peperkorrels en hoeveel kan hij meenemen om zijn schip goed te beladen zodat het schip niet zinkt? Workshop in educatieruimte (30 minuten) Na deze introductie gaan de leerlingen zelf aan de slag. In groepjes voeren de leerlingen de opdrachten uit. Ze berekenen hoeveel peperkorrels er in 5 gram zitten. Hiervoor mogen ze gebruik maken van verschillende materialen en manieren. Opdrachten op zaal (50-60 minuten) De leerlingen bezoeken in groepjes de vaste presentatie. Hierbij worden de leerlingen in groepjes van 5 à 6 leerlingen verdeeld. Wij vragen u of u deze groepen al van te voren kunt samenstellen. Ieder groepje gaat onder begeleiding van een begeleider vanuit school het museum in. De leerlingen maken vragen op zaal, ontdekken de geschiedenis van de Gouden Eeuw en bekijken objecten die tijdens ontdekkingsreizen werden verzameld. De begeleiders beschikken behalve over een opdrachtenboekje ook over een begeleidershandleiding met daarin een plattegrond van het museum en een antwoordenvel. Zo kunnen zij de leerlingen op weg helpen mochten ze er niet uitkomen. Afsluiting (10 minuten) Na het bezoek aan de vaste presentatie verzamelen alle leerlingen zich weer in de educatieruimte. De ontdekkingen in het museum worden klassikaal nabesproken onder begeleiding van de museumdocent. 5