Voor alle professionals in het onderwijs. leesonderwijs!



Vergelijkbare documenten
FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Nypels Speelt. 8 ingrediënten voor verbindend samenwerken

Argumentenkaart Pensioenbeslissing. Werknemers

Weer naar school. De directeur stapt het toneel op. Goedemorgen allemaal, zegt hij. * In België heet een mentor klastitularis.

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Het is de familieblues. Je kent dat gevoel vast wel. Je zit aan je familie vast. Voor altijd ben je verbonden met je ouders, je broers, je zussen.

PESTPROTOCOL CBS De Borgh

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

Omgaan met gedrag op Basisschool De Bareel

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

AMETHIST Developing People

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

ik? Houd je spreekbeurt over GGNet

13 Acquisitietips. AngelCoaching. Coaching en training voor de creatieve sector

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

Peiling: gezag op school krijgt dikke 7 en scholen sanctio Een op de drie van pesten

Prinsjes. Prinsesjes. Kinderen zijn. en, de ouders hun lakeien. Onderzoek: Gezag leraar aan erosie

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

COMMUNICATIE training. effectief communiceren met iedereen

5 Assertiviteit. 1 Inleiding

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

ADHD: je kunt t niet zien

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

Prinsjes. Kinderen zijn ouders hun lakeien. Onderzoek: Gezag leraar aan erosie

Een land waar. mensen goed geïnformeerd zijn over handicaps

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

1 Ben of word jij weleens gepest?

Informatie voor ouders

Omgaan met Gedragsproblemen

Lesbrief 14. Naar personeelszaken.

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

Deel het leven Johannes 4:1-30 & december 2014 Thema 4: Gebroken relaties

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

Aan de slag blijven. Schematisch overzicht van thema s, leerdoelen en inhoud

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

CBS De Wieken Januari 2015

Zelfbeeld. Het zelfvertrouwen wordt voor een groot deel bepaald door de ideeën die het kind over zichzelf heeft: het zelfbeeld.

B a s S m e e t s w w w. b s m e e t s. c o m p a g e 1

3 Hoogbegaafdheid op school

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Uitgave van Stichting Be Aware Januari 2015 WIL JE MINDER GAMEN?

Lou en Lena: NEE tegen geweld!

1.Inleiding: De Plug & Play Business Formule

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Het Mozaïek-kinderprotocol tegen pesten (voor kinderen van groep 3 t/m 8)

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

Wie de leerling liefheeft. Van niet aanspreekbaar Naar wel hanteerbaar

Netje is een meid! Vrolijke meid, uit een vissersdorp!

Hoe maak ik mijn kind weerbaar? Saskia de Ridder, MSc Kinder-& Jeugdpsycholoog

Communicatie op de werkvloer

Onderzoekend leren geïnspireerd op sterrenkunde

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

- 21 INSPIRERENDE QUOTES VOOR LEERKRACHTEN -

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Curriculum Vitae Paula Ingelse

Pedagogisch klimaat. Na.v. leerling-ouder en personeel enquête Beoordeling uitslagen

1. Luister naar het gesprek. 2. Lees de zinnen. 3. Welke informatie hoort u? Kruis aan: JA of NEE.

Bij pesten zijn er altijd 5 partijen: de pester, het slachtoffer, de grote zwijgende groep, de leerkrachten en de ouders.

MEE. Ondersteuning bij leven met een beperking. Omgaan met mensen met een licht verstandelijke beperking. Voor verwijzers

Die nacht draait Cees zich naar me toe. In het donker voel ik heel zachtjes zijn lippen op mijn wang.

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

Wat doe je op een dag? Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tijd Tij

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

Welkom in de derde klas!

Deel 12/12. Ontdek die ene aanpak waarmee je al je problemen oplost

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

Lessenserie over Taal & Respect. Klas 1 - VMBO

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Inleiding 2. Wie is Christine? 4. Tip 1: Houd het doel van feedback voor ogen 5. Tip 2: Richt feedback op gedrag, niet op de persoon 6

Peer to peer interventie copyright Marieke Kroneman les 3 van 4 debat

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Dit boekje is van... Mijn naam is: Mijn gezinsvoogd heet: Het telefoonnummer van de gezinsvoogd is:

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Het kinderprotocol. Inhoud: 1. Inleiding; het kinderprotocol 2. Goed gedrag kun je leren 3. De schoolregels 4. Pesten/ gepest worden 5.

Pestprotocol OBS IJsselhof

Nationaal congres Taal en Lezen. 15 oktober 2015 Begrijpend luisteren

O, antwoordde ik. Verder zei ik niets. Ik ging vlug de keuken weer uit en zonder eten naar school.

Er is geen slachtoffer en dader; beide partijen zijn even sterk. Plagen kan de sociale weerstand van kinderen vergroten. Vaak speelt humor een rol.

WERKBLADEN Seksuele intimidatie

Geestig Omgaan met (ongewenst) gedrag van kinderen in groep

Protocol gedrag. Recht op veiligheid Iedere leerling heeft recht zich veilig te voelen in de klas en in de school.

Karin de Galan. Karin de Galan (1967) is sinds 1991 trainer en coach.

Actief luisteren (De ander helpen zo duidelijk mogelijk te zijn)

Transcriptie:

Onderwijsnl Voor alle professionals in het onderwijs nummer 4 juni 2013 www.primaonderwij s.nl verschij nt 6x per jaar Extra dikke editie Klaar voor de start? Zo vul je een jaar lang leesonderwijs! &Gedrag in de klas met o.a. respect voor de leraar taalontwikkeling voorbode op slecht gedrag ouderbetrokkenheid 3.0 onderwijs en het kinderbrein hoogbegaafdheid leren differentiëren

36 Respect voor de leraar! Zeker vijf leerlingen spelen met hun mobieltje onder de les, de lerares doet of zij niets ziet en praat stug door. De leraar vraagt een leerling zijn boeken te pakken waarop deze hem toebijt je ziet toch dat ik bezig ben? Heb jij ook het gevoel dat je gezag afneemt in de klas en dat leerlingen steeds brutaler lijken te worden? Je bent niet de enige, zo blijkt uit recent onderzoek van CNV Onderwijs onder 4.000 leraren. Waar ligt die afname nou aan: mondigere leerlingen, de ouders die hun kinderen behandelen als prinsjes en prinsesjes, de individualistischere maatschappij of de leerkrachten zelf? En vooral: wat kunnen we doen om het tij te keren? Een rondje langs alle betrokkenen. tekst Linda Blankenstein Respect 36-39.indd 36 07-05-13 15:36

GEDRAG IN DE KLAS 37 De juf: Ouders willen alle problemen voor hun kind oplossen Annemarie Braun geeft al vele jaren les aan groep 1/2 en zag kinderen en ouders veranderen: Het probleem ligt niet bij de kinderen maar bij hun ouders. Zij drukken een grote stempel op wat er gebeurt in de klas. Als ik bij voorbeeld een ontwikkelingsvoorsprong bij een leerling constateer, is dat voor ouders meteen reden om te eisen dat hun kind een groep overslaat. De prestatiedrang bij ouders neemt toe en de kinderen voelen die druk ook. Prinsjes en prinsesjes Het lij kt volgens Annemarie wel of er steeds meer probleemkinderen komen: ze heeft leerlingen met ADHD, PDD nos, ontwikkelingsvoorsprong en faalangst naast de gewone dingen. Ik zit echt weleens met mij n handen in het haar. Ouders willen steeds meer met mij overleggen want ze willen alle hobbels en moeilij kheden voor hun kind wegnemen. Maar kinderen moeten juist leren ook om te gaan met teleurstellingen. Dat lukt niet als ouders hun kinderen behandelen als prinsjes en prinsesjes. Alles wat ze doen is geweldig en knap. Die kinderen beginnen niet meer zoals vroeger verlegen aan school maar komen binnen met een houding van hier ben ik! Gevolg is vaak een kind dat steeds zij n zin wil doordrukken in de klas wat leidt tot onrust en soms vechtpartij tjes. Sommige ouders begrij pen het als ik hierover met ze praat en zorgen thuis voor meer regels. Het effect is meteen merkbaar in de klas. Maar bij andere ouders dringt mij n boodschap niet door. Niet hun vriendje We praten ook niet meer met elkaar over opvoeden. Vroeger ging je te rade bij familie of buurvrouw. Tegenwoordig is het meer ieder voor zich en mag je niks over andermans opvoeding zeggen. Misschien ben ik ouderwets maar ik wil dat de kinderen mij met juf Annemarie aanspreken. Ik wil een beetje afstand houden want ik ben niet hun vriendje maar hun leraar. De vakbond: Samen verantwoordelijk Helen van den Berg, voorzitter van CNV Onderwij s, plaatst het afnemende gezag van de leraar in een breder perspectief. Het past in de algemene maatschappelij ke ontwikkeling dat respect voor gezagsdragers en hulpverleners tanende is. Vroeger was de wil van de leraar wet, hij had altij d gelij k. Kreeg je straf op school? Dan kreeg je thuis nog meer straf want je zou het wel verdiend hebben. Tegenwoordig komen ouders op hoge poten verhaal halen bij de school als hun kind straf krij gt. Kinderen en ouders zij n mondiger geworden, we hebben kortere lontjes. Regels De oplossing zit m volgens Helen vooral in samen praten en verantwoordelij kheid delen. Hoe groter de ouderbetrokkenheid, hoe minder problemen er zij n. Het is zeer belangrij k dat scholen, ouders en leerlingen onderling goede afspraken maken én met elkaar blij - ven praten. Stel duidelij ke regels op en zorg dat ouders en leerlingen die kennen voordat ze op school komen. Ouders zij n niet tegen regels, ze vinden alleen vaak dat die regels vooral voor anderen zij n en niet voor hun eigen kind. En dat school verantwoordelij k is voor de prestaties van hun kind. Maar school en ouders moeten samen de verantwoordelij kheid dragen. We willen allemaal het beste voor onze kinderen. Wetten In februari buitelden de politici over elkaar heen na een oproep van scholen en vakbonden over het groeiende wangedrag op scholen. PVV-Kamerlid Harm Beertema pleitte voor een harde aanpak: Leerlingen die zich misdragen moeten zonder pardon van school af. De PVDA vond dat de mondigheid op school te ver is doorgeschoten. Wat verwacht CNV Onderwij s van de politiek? We lossen respectloos gedrag in ieder geval niet op met meer wetten, dat zorgt alleen maar voor meer werkdruk. Scholen moeten het vooral zelf doen: maak én houd het onderwerp bespreekbaar, stel oudercontracten en klasseregels op, wissel goede voorbeelden uit met andere scholen. En wees als school ook niet bang om je regels en grenzen te bewaken. Als ouders steeds boos komen klagen over onterechte behandeling van hun kind, wij s ze er dan op dat ze ook een andere school kunnen zoeken. Tip: 4 juni congres Gezag in het geding in Driebergen-Zeist.

38 Scan deze pagina met Layar om te kunnen reageren en voor meer informatie over gedrag in de klas. De docent: Elke school heeft een boegbeeld van gezag nodig Bram Kluiters is docent Aardrij kskunde in het VSO. Zelf heeft hij geen ordeprobleem in de klas maar hij signaleert wel tendensen die volgens hem van invloed zij n, zoals de regionalisering van het onderwij s- management. Op veel scholen is er geen teamleider meer op school aanwezig of hij heeft het te druk met schooloverstij gende activiteiten. Je hebt een boegbeeld van gezag nodig op wie je direct rug kunt vallen als er bij voorbeeld een boze teouder aanklopt of een klas zeer onrustig is. Iemand die achter je staat maar ook een relatieve buitenstaander met overwicht zorgt dat een goed gesprek al genoeg is om de gemoederen te bedaren. M/V werkt het beste Een andere tendens die Bram signaleert is de feminisering van het onderwij s. Volgens mij speelt dat een rol bij het afnemende gezag van de leraar. Vrouwen zij n toch meer van het uitpraten terwij l mannen over het algemeen strakkere regels hanteren: zo is het en niet anders. Mannen zij n ook wat fysieker ingesteld, ze schrikken niet van een vechtpartij tje zoals vrouwen, ze weten dat dit hoort bij jongens. Een goede mix van mannen en vrouwen werkt het beste in het onderwij s. Gefrustreerde ouders In het speciaal onderwij s heeft Bram veel te maken met gefrustreerde ouders. Zij lopen vaak vast in een woud van regels, paperassen en hulptrajecten. Ze reageren hun verdriet, frustratie en teleurstelling regelmatig op mij af. Dat kan ik niet wegnemen bij ze maar ik kan wel luisteren, uitleg geven en mij n afspraken met hen nakomen. Ik bel hen ook regelmatig zodat ik weet wat er speelt. Minder bureaucratie, minder regels, kleinere klassen, meer vertrouwen in de kunde van leraren en scholen en niet elke paar jaar het hele onderwij s omgooien: als ik het voor het zeggen had in de politiek, dan wist ik het wel. Maar als docent heb je maar uit te voeren, helaas. Toch blij ft het een prachtvak. De trainer: Communiceren is een spel Youandi van Staa geeft trainingen effectief en respectvol communiceren met kinderen; volgens haar dé oplossing om respect en gezag in de klas te herstellen. Communiceren is een spel en leraren en ouders hebben niet genoeg kennis en inzicht in hoe ze dit spel moeten spelen. Veel mensen kennen maar twee manieren om in conflictsituaties te reageren. Ze laten hun macht gelden óf ze hebben geen zin in strij d en proberen het onduidelij k met een grapje of vraag. Deze reacties kúnnen trouwens prima werken! Maar als ze niet werken, probeer dan eens effectiever te reageren. Bij voorbeeld de schoonmaakster kan niet dweilen als de stoelen op de grond staan. Laat de klas vervolgens reageren en luister daar actief naar. Zo kom je tot een oplossing die voor beiden werkt. Luister Youandi geeft cursussen gebaseerd op de Gordon-methode. Haar cursus is praktisch en gericht op het aanleren van vij f direct toepasbare vaardigheden: actief luisteren (spiegelen met zinnen waar je dus voor kan zetten), confronterende ik-boodschap, overleggen over een win-win oplossing, kennisoverdracht via een vraaggesprek en conflicten tussen kinderen zo begeleiden dat ze deze zelf leren oplossen. Als leraren alleen al actief luisteren zouden combineren met hun machtsboodschap, zou dat enorm schelen: Jij hebt het idee dat ik dit niet eerlij k heb nagekeken en daar baal je van. Leerlingen, en zeker pubers, willen gehoord worden, zich begrepen voelen. Met een luisterend oor geef je iemand niet zij n zin of gelij k. Je kunt bij je beslissing blij ven. Eigen problemen oplossen Veel leerkrachten willen alle problemen van kinderen zelf oplossen en dat vreet energie. Laat het probleem waar het is, bij het kind. Biedt een luisterend oor maar laat kinderen zelf met een oplossing komen, dat lukt negen van de tien keer. Eigenlij k zou goed communiceren met elkaar, hoe kom je op voor jezelf terwij l je rekening houdt met de ander, onderdeel van het lespakket op school moeten zij n.

GEDRAG IN DE KLAS 39 De leerling: Het kan van beide kanten beter Anouk Ruitenbeek zit in de derde klas van het tweetalig VWO en in de leerlingenraad. Zij ziet vooral de wisselwerking tussen het gedrag van leerlingen en docenten. Mij n docenten krij gen over het algemeen een voldoende als het gaat om gezag in de klas. Ik denk dat het moeilij ker is geworden de laatste jaren. Leerlingen zij n brutaler geworden. Een docent riep verdwij n uit mij n ogen! waarop de leerling onder zij n tafel kroop en daar rustig zij n brood opat. Erger Hoe vaak maakt Anouk respectloos gedrag mee? Eén tot twee keer per dag. Leerlingen reageren bij voorbeeld onbeschoft, luisteren niet als de docent iets vraagt, zij n drukker met hun mobieltjes dan met de les of komen elke dag te laat binnen. We krij gen bolletjes (strafpunten red.) voor storend gedrag, niet gemaakt huiswerk Praktijktips of een slechte werkhouding in de klas. Teveel bolletjes betekent nakomen en strafwerk. Ik weet zeker dat het zonder regels veel erger zou zij n. Respect verdienen Volgens Anouk moet een docent niet doen alsof hij alles beter weet. Docenten maken ook fouten, geef ze gewoon toe. En een docent moet wel deskundig zij n. We hadden een leraar die dacht dat wij hem in de maling namen toen we hem erop wezen dat een berekening niet klopte. Hij geloofde zelfs de rekenmachine niet. Moeilij k om dan respect te hebben. Het gedrag van docenten en leerlingen beïnvloedt elkaar. Als een docent chagrij nig de klas inkomt en meteen tegen ons gaat schreeuwen, krij g je geen respect. Waarom zou je voor zo iemand iets doen? Stel duidelijke regels op. Niet teveel en liefst samen met je leerlingen. Wat vind je echt belangrijk? Wat wil je dat ze wél doen? Zorg dat iedereen de regels kent, hang ze op in de klas en besteed er geregeld aandacht aan. Oudercontracten zijn ook een idee. Wees consequent, als leraar en als school. Doe wat je zegt te gaan doen als een leerling zich niet aan de regels houdt. De straf moet natuurlijk wel in verhouding staan met het gedrag. Betrek ouders bij de school. Houd de lijnen kort en open, blijf met ze in gesprek om escalatie te voorkomen. Kom je er zelf niet uit? Schakel de schoolleiding, collega s of hulp van buitenaf in of laat je bijscholen. Laat je bijvoorbeeld coachen door een meer ervaren collega. Juf Annemarie: Iedereen heeft orde houden moeten leren in de praktijk. Dat leer je niet op de Pabo en duurt echt wel een paar jaar. Respect moet je ook verdienen door voorbeeldgedrag. Zweetplekken dwingen geen respect af, een ongeschoren hoofd of onverzorgde kleding ook niet, zegt docent Bram. Wees altijd goed voorbereid en weet waar je het over hebt. Leerling Anouk: Soms is de les al begonnen en zijn docenten nog bezig hun les voor te bereiden. Leer actief luisteren en vragen, vervelend gedrag ontstaat vaak als kinderen zich niet gehoord en begrepen voelen. Enkele stellingen uit het onderzoek Leraren die geen orde kunnen houden in de klas zijn niet geschikt voor hun vak. Eens: 52 procent Oneens: 48 procent Leerlingen moeten een leraar met u of meneer/ mevrouw aanspreken. Eens: 64 procent Oneens: 36 procent Straffen als het schoolplein aanvegen om 7 uur in de ochtend moet in ere worden hersteld. Eens: 41 procent Oneens: 59 procent Ouders zijn thuis de baas. De leraar op school. Eens: 92 procent Oneens: 8 procent Wie tien maal uit de klas is verwijderd, moet definitief geschorst worden. Eens: 52 procent Oneens: 48 procent In een conflict met een leerling heeft de leraar altijd gelijk. Eens: 11 procent Oneens: 89 procent Alle leerlingen moeten een goed-gedrag-contract sluiten met de school. Eens: 68 procent Oneens: 32 procent Oorzaken, gevolgen en oplossingen voor specifiek gedrag in de klas lees je op de volgende pagina s!