Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Vergelijkbare documenten
Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Maak eerst een aantal schetsen van het bord over welk verbod voor welk soort afval. Kies binnen de groep er één uit en werk deze in het groot uit

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

Opmerking: deze les is combineerbaar met de les Sociale wetenschappen - Opruimactie als sociaal gebeuren

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Lesvoorbereidingsformulier

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Doelstellingen Vakgebonden eindtermen Aantonen dat verantwoord handelen van individu en maatschappij noodzakelijk zijn voor het milieu.

Lesbrief bij meedoe-voorstelling De Rattenvangster.

Weg met zwerfafval! Handleiding voor een introductieles voor leerlingen van groep En daarna: aan de slag

Lesbrief thema: Identiteit

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Plasticvervuiling in de oceaan - De Oceaan

WIE IS HET? Wie is het? KIJKEN SAMENWERKEN NADENKEN WETEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Opdracht Afvalspel. afval. Afval, wat is dat eigenlijk? Je ziet hier het woord afval staan met daar omheen een aantal vakjes.

Naam activiteit. Werkvorm. Materiaal. Wat is afval?

lesprogramma Duurzaamheid les 1: maken Cradle to Cradle uitgelegd voor kinderen

Thema 1 Activiteit 4. Een leesworm in de boekenhoek (2A) Ra ra ra, wat ben ik?

Thema 1 Concentratie. Waarom? Wanneer? Hoe? Kringgesprek

Balance Me. Bijlage 1. Arschoot Elien. Herhaling boekhouden. 3 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding

Teken en leesles nummer 1 (groep 3 en 4) groot en klein. Inleiding

Deze educatieve presentatie heeft tot doel de leerlingen te informeren over waarom jullie school inktpatronen en lasertoners inzamelen.

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

LESVOORBEREIDING. Gegevens over de student Gegevens over de school en de klas Gegevens over de les Naam: Vak: Muzische vorming Groep: 1A

Leidraad leerkracht 3 de en 4 de leerjaar

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: ZEG HET MET EEN T- SHIRT

Van afvalberg tot afvaldal

Doelstellingen. Naam activiteit. Werkvorm Materiaal. Werkboekje afval en de Ladder van Lansink

Mens in actie. Zo groot ben jij!

Zintuigen. Expertgroep 5: Sterretjes zien. Naam leerling:... Leden expertgroep:...

Workshop Handleiding. Sinterklaas en Kerstmis. wat is jouw talent?

De modellijst. Wat heb je nodig voor het nieuwe schooljaar?

Afval Anne en de Sorteerbrigade

De algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

lesformulier en -planning

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

lesbrieven avonturenpakket de uitvinders en het zonnewiel leerlingenbestand Lesbrief 1: Opdracht 1: Maak een energieweb

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN HET ZONNEWIEL

BEZOEK AAN HET CONTAINERPARK

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lessenpakket.

Bedoeling: Doelen: Leerplandoelen wiskunde (VVKBaO):

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

KUNSTSTOFFEN: DE WATERRAKET

NEDERLAND VIERT 100 JAAR DE STIJL DESTIJLUTRECHTAMERSFOORT.NL ONTDEK HET IN UTRECHT & AMERSFOORT! LESSUGGESTIES 100 JAAR DE STIJL GROEP 1 T/M 4

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: MIJN KAR MOOIE KAR

China. Chinees tempels. 2 lessen tekenen van Chinese tempels. Vakgebied: Tekenen. Lesduur: 60 minuten per les

TEKENEN. beeldende vorming. Vlakvullingen. hoofdstuk 13: vlakvulling

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Inhoudstafel Luistermoment Centrum-West Lees dit alvorens te beginnen... 2 Doel van de activiteit... 2 Overzicht... 2 Praktische voorbereiding...

Handleiding leerkracht

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Lesbrief nr 3. Opdracht 1. Club + app. voor Groep

Over taaie taboes en lastige liefdes

EXODUS - SPIEGELKAMER Nicolas Provost

Informatie toetsweek 2, leerjaar 1 juni 2014

1. Probleemstelling. Wij maken van drankblikjes uit de PMD-zak nieuwe voorwerpen en dragen zo ook ons steentje bij tot het recyclageproces.

1. Probleemstelling. Hoe kunnen we dit probleem oplossen?

Jongerenverwerking Franciscus Spreekt (duur: 60 minuten)

ALGEMENE INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

U vraagt voor de expositie natuurlijk ook enkele (installatie)gidsen. Wedden dat de bezoekers nog nooit zo n visueel wereldbeeld konden ervaren?

IPADKUNSTACADEMIE LES 1 PORTRET SCHILDEREN

Lessen- en activiteitenpakket voor de 2de leerjaar LO BLO eindklassen type 1 en BUSO opleidingsvorm 2 eerste fase. Uitwerking van het project

De algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij het lespakket.

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Plasticvervuiling in de oceaan - De Oceaan

Les 11. Meetkundige begrippen. Lijnen. een gebogen lijn een gebroken lijn een rechte. Een rechte benoemen we met een kleine letter.

ZWERFVUIL BIOLOGISCH AFBREEKBAAR PLASTIC MAKEN

Hoe werkt een balpen?

Inleiding. Les kalligrafie of sierschrijven met wasknijpers. doel. duur van de les. materialen. groep 5 t/m 8

WAT ZIE IK? KLEUR WAT ZIE IK? KLEUR KIJKEN WETEN VOELEN MAKEN KIJKEN, WETEN, VOELEN, MAKEN

januari 2013 vanaf 7 jaar Priklied tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

Workshop Schilderen. Succes! Beste docent,

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Tijdsduur Doen Vertellen/ vragen. verzamelen en klaarzetten voor de les.

Bos- en Landschapswandeling: jaar (materiaal)

Lesvoorbereiding: Metaal en Technologie (beroepen: lasser, elektricien,

Begrippen binnen en buiten de vorm Repeterende beweging maken met kwast. Kleine motoriek. Kleine motoriek. Kleine motoriek

Sheet 2: Bekijk met de kinderen de tussenstand van Afval the Game op Instagram en/of Facebook. Hoe gaat het bij de kinderen met inzamelen?

Wij zijn een Mooi Schoon school

Spiegelen en symmetrie

Druk met Kunst Lesbrief ter voorbereiding op het project Druk met Kunst, groep 6.

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 1. wat is jouw talent?

Leidraad leerkracht 5 de en 6 de leerjaar

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

Naam: Sara Michels. Vakkencombinatie: Wiskunde Aardrijkskunde. Stagebegeleider: Mevr. Ann Schellemans

BEELDANALYSE IN DE AARDRIJKSKUNDE

Educatiemateriaal Hotel Perdu

Workshop Handleiding. Karakters tekenen. wat is jouw talent?

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren problemen op te lossen door pijltjes in een bepaalde volgorde te plaatsen en blokjes te herhalen.

klas 3 beeldende vormgeving buitentekenen

beeldeiland keith haring juf Eline W a t h e b j e n o d i g? W a t g a j e d o e n? Een leeg blad Een potlood Een schaar

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

SPELFICHE: WAT WORD IK?

Het stappenplan om snel en goed iets nieuws in te studeren

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Transcriptie:

Vakgebonden eindtermen - Door te kijken, te voelen, te luisteren en te beschouwen aandachtig waarnemen: van globaal naar detaillerend waarnemen. - Via waarneming het essentiële van het bijkomstige onderscheiden: de waarnemingsstudie herleiden tot de essentie. - Door gebruik te maken van allerhande technieken naar waarneming schetsen: via verschillende kijken/of meettechnieken studies naar vorm, kleur, textuur, plasticiteit, ruimtelijkheid uitvoeren. Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket. Werkwijze Eerst wordt een inleiding gegeven op zwerfvuil. Wat is het? Wat zijn de gevolgen? Hoe staan de leerlingen er tegenover? Daarna gaan de leerlingen zelf aan de slag. Ze schetsen een stuk zwerfvuil naar waarneming. Achteraf wordt over het eindresultaat en het proces gereflecteerd. Het thema zwerfvuil wordt eveneens tijdens de evaluatie besproken en gelinkt aan de eigen schetsen. Materiaal/media - Een stuk zwerfvuil (eventueel door de leerlingen laten meebrengen, of koppelen aan een opruimactie op school, in de buurt) - Potloden (HB, B) - Gom - Potloodscherper - Kladpapier - Tekenpapier (als het kan: gerecycleerd) - Bijlagen: zie achteraan dit document Informatie over materiaal: Canson is een courant merk dat ook gerecycleerd teken- en schetspapier maakt. Onder andere te vinden bij Lucas Creativ (heeft verschillende filialen in Vlaanderen). Stabilo heeft een heel gamma aan ecologische schrijfwaren. Die bevatten onder andere tekenpotloden, kleurpotloden, pennen en stiften. Het complete gamma is hier te vinden: http://www.stabilo.com/ pages-be_nl/environment/index.php Mogelijke uitbreidingen en variaties voor de les: - Kleur toevoegen - Nadruk leggen op textuur - Andere materialen verkennen: * Houtskool * Inkt * Balpen * Verf * Ecoline * Wasco/oliepastel * Bister - Affiche laten maken met tekening als onderwerp. Hierbij kunnen eveneens ict vaardigheden betrokken worden (bv. Photoshop).

Legende Afkortingen Lln= leerlingen KB = Kunst- en Beeldbeschouwing PPT= PowerPoint OLG = onderwijsleergesprek Andere Verwijzingen naar bijlagen worden in blauw aangeduid. Tekst waar een streepje voor staat, is een richtvraag. Daaronder staat meestal een antwoord na een bolletje. Dat zijn antwoorden die leerlingen kunnen geven. Enkel de antwoorden die je inductief uit de leerlingen moet halen, zijn opgegeven. Bijv.: - Waarmee kun je verhoudingen meten? (= de vraag) o Potlood Bronnen Afbeeldingen werkblaadje Ogen: http://the-big-brothers.clubs.nl/afbeeldingen/album/2757863/ogen.jpg Lintmeter: http://2.bp.blogspot.com/_g1um2sypv5w/rqvxpap_ovi/aaaaaaaaatq/eofwktrpe9c/ s400/lintmeter.jpg Blikje: http://www.janaelslander.be/layout/lightbox/images/ingedeukt%20blikje%20sprite.jpg Afbeeldingen KB Van Gogh: http://www.harpers.org/media/image/blogs/misc/van-gogh-a-pair-of-shoes.jpg Da Vinci: http://cache2.allpostersimages.com/p/lrg/14/1452/opor000z/poster/leonardo-da-vinciproportions-of-the-face.jpg Nijntje: http://www.prenatal.nl/shop/images/productsmedia/456/26/z_2369257_001.jpg Literatuur Zwerfvuilteam Green Belgium. (2012). Zwerfvuil Impuls.

Lesbegin - Sfeerschepping Doel: De lln maken kennis met zwerfvuil en zien er de problematiek van in. Werkvorm en/of organisatie: - OLG - Vraaggesprek Materiaal: - Vuilnisemmer met zwerfvuil erin en errond - Eventueel o Bijlage 1: afbreektijd van zwerfvuil o Bijlage 2: afbeeldingen gesprek Tijd: - 10 minuten In bijlage 2 zijn afbeeldingen toegevoegd die ter illustratie kunnen worden getoond. Plaats de vuilnisemmer met zwerfvuil in de kijker. Voer een OLG rond zwerfvuil: Richtvragen OLG/Vraaggesprek - Wat zien jullie hier? - Waar vinden we dit afval? - Welke verzamelnaam wordt er gebruikt voor afval dat bv. op de grond ligt? o Zwerfvuil - Waarom zou dat zo heten? Kan je specifieke kenmerken noemen? - Kan je nog andere voorbeelden geven? o Kauwgum o Sigarettenpeuken o Papier dat op straat ligt - Laat jij wel eens vuil rondzwerven? - Waarom dan? Waarom gooi je het niet in een vuilnisemmer, op de daarvoor bestemde plaats? - Hoe lang duurt het vooraleer een sigarettenpeuk verdwijnt of volledig is afgebroken? (Zie bijlage 1 voor een overzicht van andere stukken zwerfvuil met hun afbreektijd) o 1-5 jaar - Vind je dat zwerfvuil een probleem is? Waarom wel of waarom niet? - Er drijven 2 grote afvalbergen op de Stille Oceaan. Hoe groot is één van die bergen? Laat de lln vergelijken met aardrijkskundige groottes. Geef zelf enkele suggesties (Oost-Vlaanderen, België, Vlaanderen ) o Even groot als de Verenigde Staten - Er bestaan verschillende manieren om met zwerfvuil of afval om te gaan. Eén ervan is het hergebruiken ervan. Er zijn nog 4 andere. Ken je ze? o Recycleren o Preventie o Verbranden o Storten - Wat zou de slechtste oplossing zijn en wat de beste? Rangschik van slecht naar steeds beter. o Storten verbranden recycleren hergebruik preventie - Is je mening nu anders, na ons gesprek? Vind je zwerfvuil nog steeds een probleem/geen probleem? Lesfase 1: Inleiding op waarnemingstekenen Doel: De lln hebben inzicht in het stappenplan om naar waarneming te tekenen. Werkvorm en/of organisatie: - Oefening - OLG Materiaal: - Bijlage 3: Werkblaadje - Bijlage 4: KB Tijd: - 15 minuten Deel het werkblaadje uit. De leerlingen gebruiken de achterkant om te tekenen. Zo is er geen papierverspilling, want het gaat slechts om een oefening.

Oefening - Jullie krijgen 2 minuten de tijd om jullie stuk zwerfvuil op papier te zetten. OLG rond oefening - Hoe ging dat? - Waarom goed of niet goed? o Te weinig tijd o Gevoel opgejaagd te zijn en dus niet kunnen concentreren o Vormen kloppen niet - Waarop moet je letten als je dat stuk zwerfvuil straks opnieuw gaat tekenen? o Vorm o Verhoudingen Overlopen van het stappenplan voor het waarnemingstekenen: - Hoe ga je te werk bij een tekening? Wat doe je eerst? o Goed kijken - En daarna? Kijk eens op het werkblaadje. Wat zou de volgende stap kunnen zijn? o Meten - Hoe doe je dat? o Met een potlood - Waarom is dat belangrijk? o Verhoudingen, grootte van de vormen, zien waar je moet tekenen Toon de KB rond verhoudingen (Da Vinci) - Hoe kun je zien dat Da Vinci hier rekening heeft gehouden met verhoudingen? o Door de lijnen - Wat is de bedoeling van die hulplijnen? o Zien waar hij precies moest tekenen - Hoe kon hij weten waar die lijnen moesten staan? o Door te meten - Wat doe je na het meten? o Grote vormen/grondvormen tekenen Toon de KB rond basisvormen (Nijntje) - Wat is een basisvorm? o Eenvoudige vormen, vb. rechthoek, driehoek, cirkel - Wat doe je nadat de basisvormen op je blad staan? o Detailleren dmv. schaduw Toon de KB rond sfeer (schoenen Van Gogh). - Wat zie je hierop? Waaraan denken jullie als jullie dit werk zien? o Eenzaamheid, versleten, afgeleefd - Als je naar je stuk zwerfvuil kijkt, wat komt er dan in je op? o Vies, moet weggegooid worden, kapot, afgeleefd, ongelukkig - Probeer dat ook te laten zien in je tekening. Je kunt bijvoorbeeld de nadruk leggen op het afgeleefde of ongelukkige gevoel van zwerfvuil. Daarvoor kun je bijvoorbeeld zachter tekenen, grillige lijnen gebruiken. Of net meer met contrast werken, harde lijnen en vlakken tekenen. Lesfase 2: Uitvoeringsfase 1 - tekenen Doel: De lln maken op een geconcentreerde manier een tekening van een stuk zwerfvuil naar waarneming. Werkvorm en/of organisatie: - Demonstratie - Stappenplan Materiaal: Papier, potlood, gom, stuk zwerfvuil Tijd: - 65 minuten

Demonstratie De lln staan rond een tafel terwijl je de demonstratie uitvoert. Meettechniek: - Armen gestrekt - Potlood steeds recht houden - Linkeroog dichtknijpen - Afmeten met duim - Potlood nooit diagonaal houden om te meten, steeds verticaal of horizontaal - Wel diagonaal houden om richtingen/ hoeken te bepalen. Toon hoe je verhoudingen kunt inschatten d.m.v. meten. Teken de globale vorm. Toon hoe je kunt detailleren: - schaduwen aanbrengen - letters op doos aanbrengen - logo tekenen -. Herhaal het stappenplan met behulp van een OLG: 1. Kijken 2. Meten 3. Basisvorm 4. Verder uitwerken/detailleren Richtvragen voor het stappenplan - Voor je begint met tekenen, wat doe je? - Hoe ga je de verhoudingen ook alweer bepalen? Met welk hulpmiddel? - Dan zet je de eerste aanzet. Waarmee begin je? Wat is er nog niet belangrijk? - Wat is de laatste stap? Lesafsluiting Doel: De tekeningen worden als groep gepresenteerd en besproken. Lln zien, dat als iedereen zorg draagt voor zijn eigen zwervuil, het geheel als problematiek kan worden aangepakt. Ze begrijpen dat zwerfvuil hier letterlijk in de kijker wordt geplaatst en de toeschouwers laat nadenken over de problematiek die zwerfvuil met zich meebrengt. Werkvorm: - Vraaggesprek Materiaal: - Tekeningen van de lln Tijd: - 10 minuten De leerlingen nemen plaats rond een tafel waarop de tekeningen liggen. Stel vragen over de werken. - Kijk naar de verschillende tekeningen. Wat valt op? - Hoe zit het met de verhoudingen en de vorm? - Wat vind je goed aan je eigen werk? En aan het werk van iemand anders? - Kun je een sfeer benoemen op een bepaald werk? Wat straalt het stuk zwerfvuil uit? Hoe komt dat? Hoe heeft die leerling dat gedaan? - Wat vonden jullie moeilijk? Wat was er gemakkelijker? - Je hebt nu even kunnen stilstaan bij zwerfvuil. Wat vind je daar nu van? (Denk terug aan het gesprek bij het begin van de les.) - Vind je dat je zelf iets kan bijdragen om zwerfvuil te verminderen? Waarom wel of niet? - - Vele kleine beetjes kunnen helpen om een groot probleem aan te pakken!

papier kartonnen drankbeker dun natuurrubber sigarettenpeuk wollen sok metalen blikje PVC Een plasticfrisdrank PET-fles Stevige plastic zak Draagtasjes: - plastic - biologisch afbreekbare - papieren kauwgum plastic filmkokertje nylon leer aluminium blikje plastic sixpackhouder glazen fles piepschuim bekertje / polystyreen bekertje Een paar dagen tot een half jaar minstens een half jaar 1 jaar 1 tot 5 jaar 5 jaar 1,5 tot 50 jaar 5 tot 10 jaar 5 tot 10 jaar 10 tot 20 jaar 5 tot 10 jaar 90 tot 400 dagen 90 tot 400 dagen 20 tot 25 jaar 30 jaar 40 jaar maximaal 50 jaar 80 tot 1 miljoen jaar 100 jaar 1 miljoen jaar eeuwig Banaanschil, sinaasappelschil 1 tot 3 jaar!!! Opvallende constatatie: Misschien minder erg, maar wel erg verrassend is dat een sinaasappel- of bananenschil er één tot drie jaar over doet om te vergaan. Bron: Afval en vergankelijkheid. (n.d.). Retrieved maart 18, 2012 from Zemst: www.zemst.be/afval%20en%20vergankelijkheid.doc

Zwerfvuil hoort hier niet thuis: Bron: http://www.marinaschriek.nl/wp-content/uploads/2011/03/zwerfvuil_1067511b.jpg Sluikstorten: Bron: http://www.zillebeekse-vijvervissers.be/galleri/2009/zwerfvuil-sept-09.jpg

Sluikstorten: Bron: http://venray.sp.nl/include/afd/afd_pickies/0809zwerfvuil-harpstraat.jpg Zwerfvuil hoort hier wel thuis: Bron: http://www.sp.nl/nieuws/tribune/200204/enron_vuilnisbak.jpg

Bron: http://www.samenwerkenaaneenschonernederland.nl/images1/acm35/images/blikvanger(1).jpg Bron: http://www.tukhut.nl/images/containertukhut20090423.jpg

Afvalbergen in de Stille oceaan: Bron: http://www.stichtingmilieunet.nl/andersbekekenblog/wp-content/uploads/2008/02/vuilnisbelt-in-de-oceaan.jpg

Ladder van Lansink: manieren om met afval om te gaan. Bron: http://www.ivarem.be/userfiles/image/afvalbeleid/ladder%20van%20lansink/ladder-van-lansink.gif

Stappenplan tekenen naar waarneming Stap 1: KIJKEN Stap 2: Meten Opmerking: Opmerking: Stap 3: globale vorm Stap 4: verder uitwerken Opmerking: Opmerking:

V. Van Gogh - schoenen L. Da Vinci verhoudingen Nijntje (Dick Bruna) Basisvormen