Het belang van het experimenteren met de boogvorm voor het latere reken- en leesproces



Vergelijkbare documenten
Uk & Puk Breek de dag tik een eitje

Vlindervrij. Spelen met klanken en creëren met open materialen. Auteurs: Wieteke Hassing en Mignon van Ophuizen (Artisjok & Olijfje)

Fruit eten: Appel, kiwi en banaan Fruit, dat moet je eten. Brood eten:

Vrije expressie en creativiteit stimuleren bij jonge kinderen

Een rondje met een gat erin

Lesopdracht. Benodigdheden (ochtend) Leerdoelen voor de kinderen. Lesinhoud. Verteltafel rondom het prentenboek Rupsje nooit genoeg

Met vormen spelen en patronen ontdekken om grip te krijgen op de wereld

UK & Puk Scharnierende manieren

Weer n liedje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

De Stilte danst Alice

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Regen. ( 20 oktober 14 november)

Polka. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Tips voor Taal Hoe stimuleer je de taalontwikkeling van je kind?

Adewiedewanseltje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

verstoppertje spelen Woezel waar zit je?

De wakkere wekker. Benodigdheden: - Een luid tikkende wekker

Krachtpatsers. Primair Onderwijs. Oosterdok VX Amsterdam tel ( 0,10 p/min.) info info@e-nemo.

Voorbeeld les uit het boek: Bewegingsexpressie met kleuters. 1 Inleiding: Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Kinderdagverblijf programma Dit ben ik

Weekprogramma: 3+ Voorstellen aan puk (naam leeftijd, gezinssamenstelling)

Tip. In de herfst en winter is de maan vroeg in de ochtend goed te zien.

geeft de planten water

Leerlingen leren hoe ze zelf (zonder hulp van de leerkracht) conflicten constructief kunnen oplossen.

D O EN P R A T EN B E W EGEN

Dino en het ei. Duur activiteit: 30 minuten Lesdoelen: De kleuters: kunnen een prent linken aan een tekst; kunnen het verhaal navertellen.

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

Klap, stamp en sla. Opmerking. Tijd: 1-5 min. Deelnemers: minimaal 2 Materiaal: niets Opstelling: kinderen vormen tweetallen. Verloop van het spel:

Adem in, en til het rechterbeen iets op, hou even vast, en laat hem op de uitademing weer zakken.

november 2013 vanaf 7 jaar Er is een boot tekst: Judith Nieken muziek: Axel Holsbergen

1. Inleiding. 2. Materiaal. 3. De delen van de dwarsfluit?

Spel 0 Adam woont in het paradijs. God praat elke dag met Adam. Hij mag alle dieren een naam geven. Wij gaan Adam helpen.

AAN DE SLAG DIT BEN IK

Webboek. Taalontwikkeling spelletjes

Sherborne. KS Het Moleke Rijkevorsel 24/2/2014

Speelplezier. Thema: Start: Nieuwe woorden: Week 1: ontbijt, dienblad Week 2: zie dagverslagje. Demonstratiespel; woorden voorbewerken en uitleggen

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

september 2014 vanaf 7 jaar Lach! tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte

Calcimatics start steeds met een opwarming. Zo is de overgang dan niet-bewegen naar actief worden niet te bruusk en voorkom je letsels.

Speel mee met de dieren in het bos

Spelactiviteiten voor groep 1-2: Vertelspel tafel: Spelactiviteiten:

Welke voorkeur heb jij?

thema: Huis Opzegliedje: we bouwen een huis We bouwen een huis, een heel groot huis Deurtje open en deurtje toe; Kiekeboe!

Eerste yoga les voor de kinderen. Dinsdag 10 juli Tijdsduur: 2x 30 minuten. Locatie: Hoppas, Woudrichem. Aantal kinderen: max: 4

De gymles van begin tot eind

Bal in de hoepel gooien

Tips voor activiteiten in de winter, lekker knutselen

Vzw Homerun Stukkenstraat Heusden-Zolder Coördinator Johnny Clerckx

Mijn baby heeft een voorkeurshouding... Wat nu?

basisoefeningen workshops Alphons Laudyschool, fase 1

Deze liedjes zingen we met de kinderen

Kiezelsteenmeditatie voor een beginnersgeest Een oefening voor kinderen van alle leeftijden

Gezinsstrategieën om met woedeuitbarstingen

Mobiliserende oefeningen voor thuis

mei 2014 vanaf 9 jaar Doe normaal tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Oefeningen voor patiënten met reumatoïde artritis

Een muziekles in aansluiting op het dagproject Een beestenboel op school.

Kijk naar de prenten van de bekende kunstenaar Andy Warhol. Kan je bij elke afbeelding het juiste product en de keersom geven?

Dans. Marijke Vancoillie Nico Van den Abeele

Speel- & Leerbrief MAART Marja Baeten. Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar KINDEREN IMITEREN OM TE LEREN MAART 2015.

Geen tijd om elke dag te sporten? Kom thuis in actie met 1-minuut oefeningen!

Aan de ouders van de kinderen van groep 1en 2: Nieuwbrief voor het nieuwe thema.

!!"#$%"&#'((&)"*%'+",-../!

Huisregels. voor. kinderen

Kinderopvang De Palmboom Professionele kinderopvang in je eigen buurt! Programma

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

2012 Editie v1.0 EquestrianMassage.nl F.S.A. Tuinhof. Oefeningen voor een gezond lichaam en geest

LEESTIP. Speel- & Leerbrief JULI Marja Baeten. Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar SPELEN MET WATER! JULI 2015.

VoorleesExpress. Samen met ouders aan de slag. Praktische tips

oktober 2013 vanaf 9 jaar Klaar voor de start tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

lend uit kunnen zien kunt maken met een tuinslang een regenboog zitten

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Huisregels. voor. kinderen

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Adam geeft de dieren namen

POETS JE PEUTER! Tips en tools om de tandjes van je dwarse peuter schoon te houden

Shake Song Fort van de Verbeelding. Bovenbouw Groep 7 en 8

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Warming-up Dit is voor alle groepen geschikt: de warming-up bestaat uit verschillende trucjes met de bal.

Hoe gaat het in groep 1/2 b

Mijn baby heeft een. voorkeurshouding... Wat nu? Adviezen voor de hantering van uw baby

40 Suggesties met...

NAAM ORGANISATIE: KDV DE KNUFFEL ACTIVITEIT:

Cursus Rust. Het Slotervaart, een ziekenhuis met ambitie KINDERGENEESKUNDE TELEFOONNUMMER

Knabbel en Babbeltijd.

Activiteit 13. Klein Schrijfoefeningen. Doelen. Materiaal. Voortaak

Liefde, voor iedereen gelijk?

Kleuren. Meten en wegen. Tellen en getalbegrip. Vormen. Doel: Bouw een kasteel voor Ridder Ruighart. Doel: Kleuren herkennen op het ridderschild

Hoofdstuk 4 Wonen in de ruimte

Voor het eerst naar school

Hoor de trommel en de fluiten

Transcriptie:

Pluk de regenboog uit de lucht! Het belang van het experimenteren met de boogvorm voor het latere reken- en leesproces Auteurs: Wieteke Hassing en Mignon van Ophuizen (Artisjok & Olijfje) In dit artikel staan activiteiten voor baby, dreumes en peuter die het ruimtelijk inzicht stimuleren en toegevoegd kunnen worden aan het katern Regen bij het onderwerp regenboog. De activiteiten zijn erop gericht het onderzoekende gedrag van jonge kinderen te ondersteunen. Pluk de regenboog uit de lucht en laat kinderen de boog ervaren van heel dichtbij met materialen en heel hun lijf. In het artikel Het pasta-avontuur is ingegaan op het stimuleren van vrije expressie en creativiteit bij jonge kinderen. In dit tweede artikel wordt voortgebouwd op deze aspecten en ingezoomd op het beleven en ervaren van de vorm boog en hiermee te (de)construeren en te opereren. Door jonge kinderen te laten onderzoeken en experimenteren met deze vorm, leren zij hem van alle kanten en op allerlei manieren kennen. Door concreet en tastbaar de vorm te laten ervaren, verankert de boog zich in het kind. Zij zullen op een gegeven moment deze vorm herkennen; bij zichzelf (eigen lichaamsruimte en vormen) en in de wereld om hen heen. 1

Activiteit 1 Oog voor een regenboog De kinderen verkennen en onderzoeken de regenboog en de kleuren. 0-4 jaar Spontane activiteit en verwondering van één kind of een groep kinderen. In de ruimte. Het moment dat de zon schijnt en de lichtstralen door het kristal regenboogjes vormen in de ruimte. raam op het zuiden (in de zon) kristal(len) sterk visdraad wit papier Hang een of meer kristallen op ooghoogte van de kinderen voor het raam waarop vaak de zon schijnt. Bevestig ze met sterk visdraad zodat ze er niet zomaar afgetrokken kunnen worden. 1. Laat de kinderen de regenboogjes zelf ontdekken of nodig de kinderen uit: Kom eens kijken, (naam) wat ik hier zie! 2. Laat de kinderen de regenboogjes aanraken. 3. Beweeg het kristal rustig zodat ook de regenboogjes bewegen. Gaan de kinderen op onderzoek uit naar wat jij heen en weer beweegt? Laat de peuter zelf ook voorzichtig het kristal bewegen. 4. Indien de muren en/of vloeren niet wit zijn, kunnen de peuters de regenboogjes vangen op wit papier door het vel papier op de regenboog te plaatsen. Uitbreiding baby s 5. Een regenboog op de vloer is toegankelijk voor baby s die op hun buik kunnen spelen. In de box of een (wip)stoel kunnen baby s kijken naar regenboogjes op het plafond of op de muur. Volg de reacties van de kinderen. Zeg niet dat het een regenboog is en benoem niet de diverse kleuren, maar laat de kinderen komen met hun eigen woorden, verhalen en verbeelding die zij daaraan willen geven. Wellicht zegt een kind zelf dat het een regenboog is of welke kleuren hij/zij ziet. Volg het onderzoekproces van de kinderen zonder het in te vullen. 2

Zing het volgende liedje op de melodie van In de maneschijn en maak de bewegingen erbij. Dit kan zowel voor de baby, als de dreumes, de peuter en de jonge kleuter. Herhaal dit liedje op momenten wanneer de regenbogen zichtbaar zijn in de (groeps)ruimte. Tips voor verwerking Prentenboek Lotta en de regenboog van Diane Put, Clavis (2009) Ook digitaal te bekijken https://www.youtube.com/ watch?v=aglchmhnmto. Liedje In de zonneschijn. ------------------------------------ In de zonneschijn. ------------------------------------ Keek ik op de muur* naar een kleurige lijn. ---- En je ziet het goed. ----------------------------------- En je ziet het goed. ----------------------------------- Zo straalt de zon door het kristal.--------------------------------------- Zo komen regenboogjes overal. ------------------ Bewegingen Maak met de arm(en) een cirkel. Maak met de arm(en) een cirkel. Wijs naar de regenboog en teken een lijn in de lucht. ja knikken. ja knikken. Wijs het kristal aan en geef hem een tikje. De regenboogjes bewegen door de ruimte. En dat is rood. En dat is blauw. En al die andere kleuren waar ik zo van hou. En hij is laag. ---------------------------------------- En hij is hoog. --------------------------------------- En zo zie je hier en daar een regenboog met je oog. ------------------------------------------- Wijs naar de grond of maak je klein en raak de grond aan. Wijs naar het plafond of maak je lang en reik naar boven. Wijs je oog aan. * i.p.v. op de muur: op de grond, op de kast, op de stoel, naast mij enz. 3

Activiteit 2 Hollekebolleke De kinderen onderzoeken, experimenteren, spelen en creëren met bogen. 0-4 jaar Vrij spel in een kleine groep of individueel. Op de grond. Tijdens vrij spelen, voor het fruit eten. houten regenbogen (van Grimm s) grote, ronde spiegel(s) houten treinrails (alleen de gebogen rails) en treintje bananen, mandarijnen of sinaasappels hobbelpaard Verzamel de materialen. Leg alleen de houten regenbogen op de grond. Laat de grote, ronde spiegel nog achterwege om later in de activiteit aan te bieden. 1. Laat de kinderen op eigen initiatief naar de houten regenbogen toe gaan of geef het materiaal aan. 2. Laat de kinderen de houten bogen onderzoeken, ermee experimenteren en spelen. 3. Observeer het experiment en speel mee. Baby s sabbelen op het materiaal, voelen eraan en bewegen het. Dreumesen gaan ermee sjouwen. Peuters creëren en verbeelden ermee. De mogelijkheden van deze houten regenbogen zijn namelijk eindeloos: op elkaar stapelen van groot naar klein, zodat een toren ontstaat, in de breedte achter elkaar plaatsen, zodat één lange tunnel ontstaat, in de lengte achter elkaar plaatsen, zodat een lange rups ontstaat, een boog omdraaien, zodat die kan hobbelen, in elkaar klemmen, zodat cirkelvormige (lijn)figuren ontstaan, in de verbeelding als telefoons, bruggen, poorten, hekken, huisjes enz. 4. Herhaal deze activiteit op een ander moment en leg ook een ronde spiegel op de grond. De bogen komen in een ander perspectief terecht en een andere dimensie ontstaat. De bogen worden cirkels. Uitbreiding 1-4 jaar 5. Laat de kinderen een spoorbaan (om de spiegel) maken met de gebogen rails. 6. Laat het treintje eroverheen rijden. 7. De houten regenbogen kunnen eventueel bruggen en tunnels voorstellen. Na het opruimen van de materialen, is het tijd voor het fruit eten. Laat kinderen de boogvorm van de banaan opmerken en voelen. Dit geldt ook voor de boogvorm van de partjes van een mandarijn/sinaasappel. Tips voor verwerking 1-4 jaar Zet een hobbelpaard neer. De kinderen ervaren het hobbelen op een boog met hun hele lijf. Dit kan ondersteund worden met het volgende versje op het ritme van hun schommelen: (H)olleke bolleke Rubisolleke (H)olleke bolleke Knol! Bouw de activiteit op met betrekking tot het aangeven van materiaal: niet alles tegelijk maar een voor een. Wanneer kinderen nog vol aandacht zijn, hoeft er niet direct ander materiaal aangeboden te worden. Voeg nieuw materiaal toe als de betrokkenheid afneemt. Ga wel in op initiatieven van kinderen als u daaraan kunt voldoen. 4

Activiteit 3 Boogie (be)woogie De kinderen ontdekken en spelen met de bogen in het lichaam. 1½ - 4 jaar Begeleid spel in een kleine groep. Op de grond. Aan tafel. Als ochtend- of middagactiviteit. Verken en oefen welke bogen zich allemaal in het eigen lichaam bevinden of die gemaakt kunnen worden: Met de voeten en handen plat op de grond, de rug is bol. Met de voeten en handen plat op de grond, de rug is hol en naar de grond toe. Een kommetje maken met de hand, binnenkant van de hand naar beneden draaien. Met alleen duim en wijsvinger samen. Met de arm en de elleboog. Een treurige mond met de mondhoeken naar beneden. 1. Vertel aan de kinderen dat je een regenboog bent. Stel de vraag: Hoe moet ik gaan staan als regenboog? 2. Laat de kinderen reageren en het voordoen. 3. Richt je vooral op een boog maken met de voeten en handen plat op de grond waarbij de rug bol is. Kan ieder kind zo gaan staan? 4. Nodig de kinderen uit om onder jouw boog door te kruipen: Wie komt er onder mijn regenboog door? Uitbreiding 3 jaar en ouder 5. Wie kan een boog maken met de armen? Welke bogen zitten in mijn gezicht? 6. Maak met de kinderen samen een erepoort door twee kinderen tegenover elkaar te laten staan. Zij pakken elkaars handen vast en brengen deze omhoog zodat een boog/poort ontstaat. Laat de andere kinderen eronderdoor gaan. 7. Maak de ereboog/poort zo lang als er tweetallen zijn. Laat steeds de achterste kinderen door de boog naar voren gaan. Vooraan pakken zij weer elkaars handen weer vast en maken een boog. De kinderen zitten aan tafel. Zing het liedje: Met de vingertjes. Dit eindigt met de ellebogen. Liedje Met de vingertjes, met de vingertjes. ------------------- Met de platte, platte handjes. ---------------------------- Met de vuistjes, met de vuistjes. ------------------------- Met de ellebogen, boem boem boem. ------------------ Bewegingen Met de wijsvingers om beurten op de tafel tikken. Met de platte handen om beurten op de tafel slaan. Met de vuisten om beurten op de tafel slaan. Met de ellebogen om beurten op de tafel trommelen. Kinderen komen met initiatieven bij punt 2. Honoreer dit door samen het initiatief van het kind na te doen. Het kind ervaart dat zijn/haar inbreng ertoe doet. Ook al is het geen boogvorm, dan wordt het samen toch uitgevoerd. Verbeter het kind niet. 5

Activiteit 4 Op en neer met de regenboogtrapveer De kinderen manipuleren en spelen met een regenboogtrapveer. 0-4 jaar Individueel spel. Ergens in de ruimte op de grond. Bij een vaste trap. Als ochtend- of middagactiviteit. regenboogtrapveren Leg een aantal regenboogtrapveren zichtbaar in de ruimte op de grond. 1. Laat de kinderen de trapveren vastpakken, verkennen en uitproberen. 2. De kinderen zullen het in- en uitrekken van de trapveer herhalen. Of gaan bewegen als een jojo. 3. Laat de kinderen experimenteren door de trapveer van allerlei dingen af te duwen bijvoorbeeld: een schoenendoos, opbergbox, emmer, enzovoort. 4. Laat zien hoe een armband te maken is, indien kinderen hier zelf niet mee komen. 5. Kunnen de kinderen bogen maken van de regenboogveer? Met beide handen of op de grond. Doe dit anders voor. Laat de kinderen zien hoe de regenboogveer van de trap kan lopen. Zorg ervoor dat ieder kind zijn/haar eigen regenboogtrapveer heeft. Hierdoor bied je ieder kind zijn/ haar eigen ontdek- en imiteerproces. De trapveren raken soms in de knoop. Help de kinderen dan om de trapveer in orde te maken. 6

Activiteit 5 Het regent dat het (ver)giet De kinderen maken bogen met chenilledraad in de gaten van een vergiet. 3-4 jaar Begeleid spel in een kleine groep. Zittend aan een tafel. Als ochtend- of middagactiviteit. chenilledraad in regenboogkleuren vergieten Ieder kind krijgt een eigen vergiet. Zorg dat er genoeg chenilledraden zijn. Leg deze klaar op de tafel. 1. Laat de kinderen op hun stoel om de tafel zitten. 2. Laat ze eerst (samen met jou) de vergiet verkennen. 3. Geef vervolgens ieder kind een chenilledraad. Wat doen de kinderen hiermee? 4. Doe eventueel voor hoe ze een boog kunnen maken met het draad in de gaatjes. Zing het liedje op de melodie van Het regent, het regent. Laat de kinderen in een kring of vrij door de ruimte bewegen met het vergiet op hun hoofd. Tips voor verwerking Prentenboek Rupsje Nooitgenoeg van Eric Carle, Gottmer (1990). Het regent, het regent. De vergietjes worden nat. Daar kwam opeens het zonnetje aan. Waardoor kleine boogjes ontstaan. Laat de kinderen vrij (de)construeren. Wees erop voorbereid dat kinderen sneller klaar zijn dan gedacht. Zorg ervoor dat deze activiteit de hele dag beschikbaar is voor de kinderen. Indien het werken met de vergiet te lastig is, bied dan een stuk klei aan waarin het draad geprikt kan worden. 7