Blokboek Startsemester. Periode P1. Oriëntatie op ICT



Vergelijkbare documenten
Blokboek Startsemester. Periode P1. Oriëntatie op ICT

Digitaal Portfolio: Ontwerp je eigen website CMD project: Jaar 1, kwartaal 2 (winter, )

Blokboek Startsemester. Periode P2. Oriëntatie op ICT

Media Outlook 2 HOGESCHOOL ROTTERDAM / CMI CDMMOU02-2. Aantal studiepunten:2 Modulebeheerder: Ayman van Bregt. Goedgekeurd door:

Marketing met Interactieve Media

Plan van Aanpak. Project: Portfolio Online Jeremy de Jager INHOLLAND

WORKSHOP 02. Typography is what language looks like Ellen Lupton. Vormgeving CMD P Nicole Frank

studentengids mediavormgeven grafische vormgeving training 068 Infographics vormgeven met Adobe Illustrator CS3 leerjaar 2 t 068 versie 001

Studiewijzer. Bachelor Informatica. Inleiding Programmeren Studiejaar en semester: jaar 1, semester 1 (blok 1)

PTA grafimedia KBL, deelvak printmedia/sign Media & Design: cohort

Het beste idee van Nederland

Het beste idee van Nederland

Informatica. VWO 5 en 6 HAVO 4 en 5

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Vormgeving Werkgroep 05! Presenteren en vastleggen van vormgeving. Bron:

Porfolio. Politie Vormingscentrum

Het beste idee van Nederland

Plan van aanpak. Project: Webrealisatie. Bedrijf: Inholland

BOL OPLEIDINGEN MAATSCHAPPELIJKE ZORG AVENTUS APELDOORN / DEVENTER STUDIEWIJZER

Werkgroep portfolio & coaching. portfolio handleiding

Voor het beoordelen en het becijferen van de modules en projecten wordt door de docenten een scoringsformulier van competenties ingevuld.

Tijdens dit blok richten wij ons op een van de volgende ontwerpdisciplines: Grafisch Ontwerp Product Ontwerp (ook wel Industrieel Ontwerp)

DRENTHECOLLEGE.NU STUDIEGIDS ICT-LYCEUM Programma van Toetsing en Afsluiting. TE nr1

Inhoud. Subject: Taak Wat is een portfolio? Paul van der Linden MT1a Periode 2 School Docoments, user 9994 Year

INTERNATIONAL LIFESTYLE STUDIES. Studiegids LSW 1 DROMEN Jaar 1

Bijlage 5 Interviewformulier studieadviseurs

Inhoud. Inleiding 9. 5 Planning Leerdoelen en persoonlijke doelen Het ontwerpen van het leerproces Planning in de tijd 89

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

BACHELOROPLEIDING DEELTIJD

Studiewijzer Digitale Systeemengineering , versie 1.7, , J.E.J. op den Brouw

ICTM-44 Internetmarketing Analytics

SECTORPROJECT 4 VMBO - T

Wiskunde Lesperiode 1

INtheMC. Niveau (NQF) Startdatum: Einddatum: Aanvinken v=voldoende a = aanpassen 2=2e gelegenheid

Spoorboekje ZWKOK 3.2 Emmen

ROC Zeeland Introductie Grafi-Media

Studiehadleiding. Opleiding: hbo-masteropleiding Islamitische Geestelijke Verzorging

Voorblad Inhoudsopgave Inhoud

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Vormgeving Werkgroep 04! Gebruik van een grid en interactie. Bron: smashingmagazine.com, image credit: Kristian Bjornard

HOGESCHOOL ROTTERDAM / CMI

Informatie werkplekleren

Onderwijseenheid INLMIC Inleiding microcontrollers

Plan van aanpak. Project Digitaal Portfolio. Project: Webdesign. Organisatie: InHolland Haarlem. Opdrachtgever: Maya Schmuki

HBO Bedrijfskunde Bachelor of Business Administration (BBA)

Studiewijzer Keuzedeel Verdiepingsoftware (AO)

2 jarig Verzorgende IG BOL

Verantwoording van de te bezoeken les

Business Ondernemingsplan opstellen en uitvoeren. Inleiding

EEN OPEN DAG BEZOEKEN

kunstbv beeldende vorming Afsluiting kunstbv 5 Havo / 6VWO afsluiting Naam:... Klas...

Ondernemen is een vak... bij Hogeschool INHOLLAND Den Haag!

ASSESSMENTS VAN DE BACHELOR LGL en GPW

Studiewijzer Inleiding Digitale Techniek, versie 1.6, , J.E.J. op den Brouw

Het werkveld. Kennis en vaardigheden

Persoonlijk Ontwikkelingsplan

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Leer Opdrachten ontwerpen voor Blended Learning

A. Persoonlijke gegevens

Dit portfolio is eigendom van: Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon: Naam studieloopbaanbegeleider: Telefoon:

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

SQL & Relationele datamodellen in interactieve media

Begeleidershandleiding Voedingscentrum Meer dan lekker in de super

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Jan des Bouvrie Academie, interior design & styling - hbo bachelor

Het Profielwerkstuk HANDLEIDING I. Organisatie, tijdpad en andere belangrijke informatie. Een handleiding voor Havo en Vwo Mei 2011.

Spoorboekje ZWKOK Emmen 3.2

SECTORWERKSTUK

Inhoud. Introductie tot de cursus

COMPETENTIE- ONTWIKKELPLAN. Tim Veerman. Klas: IG_203 Studentnummer: Periode: Loopbaanadviseur: Alexander Mulder

ICTM-44 Internetmarketing Analytics

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

BPV werkboek. Technicus elektrotechnische industriële installaties en systemen niveau 4 BBL Crebonummer: BPV-werkboek 25262/versie sept.

Handleiding profielwerkstuk HAVO examen 2016

In de volgende paragraven worden de zes fases in de methodiek toegelicht:

POP. Persoonlijk Opleidings Plan. Tim Tegelaar. Lekkerkerk De Haagse Hogeschool

Autoschadehersteller. Crebonummer / PvB 01. Voertuig afleveringsklaarmaken na reparatie. Handleiding Proeve van Bekwaamheid

Sensoren en maatschappij

2 Stappen en fasen bw.indd :35

Albeda Muzikant Producer Keuzedeel Audio Opname

Vormgeving van SLB in de praktijk

Projectmatig werken. Eisma-Edumedia bv, Leeuwarden

WELKOM!! Workshop Het vervolg van matching: doorstroom naar studieloopbaanbegeleiding. Indra Newton Willem Vrooland

HANDLEIDING TELESHOPPEN

Programma van Toetsing en Afsluiting VWO 4

Teamscan op accreditatiewaardigheid

Programma van toetsing en afsluiting Schooljaar vmbo kb

Bijlage 3: Format beschrijving opdrachten onderzoekend leren

Kwaliteitseisen. 4.1 Praktijk Reflectie Kwaliteitseisen voor toetsing Portfolio 30

Studentenstatuut (opleidingsspecifiek deel)

(Docentenhandleiding) Rollenspel

Meer succes met je website

De eiersaladekit. Project in samenwerking met de Johma en TYF. BGI: Klas 3. Een smakelijk project! Versie

Scenario s voor Leren op Afstand in het MBO

Examenwijzer. Praktijkopleiding AA

stimuleert ondernemerschap BRochure STEVE

Transcriptie:

Blokboek Startsemester Periode P1 Oriëntatie op ICT versie augustus 2013

Voorwoord Welkom bij Fontys Hogeschool ICT! Dit is het begin van een innoverende studie aan Fontys Hogeschool ICT. Een hogeschool waarin je vanaf de eerste dag aan de slag gaat met het opdoen van kennis, het aanleren van vaardigheden en het krijgen van een goede houding die nodig zijn om in jouw toekomstige beroep goed te functioneren. Het echte werk begint dus vanaf NU! Zó krijg je goed in de gaten waarom je bepaalde kennis en vaardigheden aanleert en hoe die in de praktijk gebruikt worden. Wij begeleiden je dan ook alsof je al aan het werk bent in het toekomstige beroep van jouw keuze. Met afspraken over en weer. Kortom: Fontys Hogeschool ICT leeft! Docenten, studenten en onze faciliteiten vormen hier een leeromgeving die inspireert en stimuleert. Met goed toegankelijke kennisbronnen, met praktijkgerichte oefeningen en met actuele projecten uit de praktijk wordt ons onderwijs vorm gegeven. Wij wensen je een succesvolle studie toe in een inspirerende omgeving Door de samenwerking van Fontys Hogeschool ICT met verschillende bedrijven (Partners in Education) brengen we het onderwijs zo dicht mogelijk bij de praktijk. Wil van Erp, Marian Jager, Propedeusecoördinatoren

1 Inleiding Je begint je studie in het startsemester. worden. Dit is het eerste half jaar van je studie en is bedoeld als oriëntatie op alle ICT-profielen waarvoor Fontys Hogeschool ICT onderwijs aanbiedt. Het gaat dan om de volgende profielen: ICT & Business ICT & Media Design ICT & Software Engineering ICT & Technology Het doel van het startsemester is je visie op ICT te vergroten en op basis daarvan een juiste keuze te maken voor de ICT richting die je uiteindelijk het meeste aanspreekt. Je hebt bij de aanmelding al een eerste keuze gemaakt. Dat betekent dat je in het startsemester er achter zult komen of dit een goede keuze is óf dat je je keuze wenst te wijzigen zonder studieachterstand op te lopen. In deze eerste periode (P1; eerste 10 weken) van het startsemester krijg je te maken met onderwijs uit alle bovenstaande profielen. Deze zullen geïntegreerd toegepast worden in een project, de zogenaamde proftaak. Het lesrooster zal per dag onderwijs van een bepaald profiel aanbieden en je krijgt ook 1 dag voor het werken aan de proftaak. Aan het einde van periode 1 (P1) kies je met welke twee profielen (van de vier bovenstaande) je in de tweede periode (P2) van het startsemester door wilt gaan. Na de tweede periode (P2) kies je het profiel wat je het meeste aanspreekt. Dit wordt je hoofdrichting waar je verder in opgeleid gaat Na het eerste half jaar ontvang je ook een tussentijds studieadvies dat gebaseerd is op je studievoortgang (studieprestaties) en je professionele houding. Wanneer je een half jaar in je hoofdrichting onderwijs hebt gevolgd wordt het eerste jaar (de propedeuse) afgerond met een assessment (=examen). In dit propedeuse-assessment (Passessment) wordt je door twee assessoren (docenten) beoordeeld op je prestaties in het hele jaar. Ook ontvang je daarna een studieadvies. Dit advies geeft aan hoe je de studie kunt voortzetten. In sommige gevallen kan het ook zijn dat we aangeven dat je niet geschikt bent voor de gekozen studie en dat je niet verder mag studeren. Bij aanvang van de studie ben je ingedeeld in een klas en in een groep van 5 á 7 klasgenoten waar je de proftaak mee gaat uitvoeren. Verder krijgt iedere klas een studieloopbaanbegeleider (SLB-er) toegewezen, die je gedurende het eerste half jaar zal begeleiden bij de oriëntatie op je studie en je toekomstige beroep. De SLB-er is dan ook je eerste aanspreekpunt bij vragen, problemen, twijfels, enz. enz. Bij Fontys Hogeschool ICT ontwikkel je beroepsgerichte competenties. Competenties zijn de mix van kennis, vaardigheden en houding, die je nodig hebt om straks in je beroep succesvol te kunnen handelen. Het werken aan je competenties 4

en deze op een steeds hoger niveau krijgen, is waar het om gaat. Je kunt het vergelijken met het halen van een rijbewijs. Ook dat bestaat uit het opdoen van kennis (de verkeersregels), het aanleren van vaardigheden (het besturen van een auto) en het ontwikkelen van een houding (de manier waarop je deelneemt aan het verkeer). Alleen die combinatie van weten, kunnen en doen maakt je klaar voor werken in de praktijk. Periode 1 (P1) staat in het teken van het ontwikkelen van een software- multimedia toepassing. Dit zul je dan vooral in de proftaak duidelijk terug kunnen zien. 5

2 Inhoud Overzicht Centraal in dit blok staat het ontwikkelen van een softwaremultimedia toepassing in de proftaak. Tijdens de lessen OIB, OIM, OIS en OIT leer je vaardigheden en technieken om deze proftaak goed te kunnen uitvoeren. Binnen de lessen van PT11 leer je vaardigheden over het (samen) werken binnen de proftaak en wordt je begeleid in je studievoortgang Globale beschrijving proftaak Jij en je groep doen mee aan een Competition of Innovation. Je vormt met je groep een bedrijf/bureau dat een innovatief product ontwikkelt in één van de volgende twee sectoren: Game Design; Security & Organisatie. Bij de beoordeling van de ideeën zal rekening worden gehouden met de getoonde samenwerking, creativiteit en technisch en bedrijfskundig inzicht. Je wordt als student in groepen verdeeld. Gedurende tien weken wordt deze groep wekelijks van gerichte opdrachten voorzien. In lesweek 10 presenteert je groep, samen met de andere groepen, de resultaten op een groot feest (de finale), het zogenaamde P1-event. Je wordt beoordeeld door al je vakdocenten. s Avonds wordt het P1-event bezocht door uitgenodigde ouders, vrienden en kennissen en ook zij zullen een oordeel over de verschillende producten geven. Aan het einde van dit feest wordt een prijs uitgereikt aan de twee groepen met het meest innovatieve product. Vooraf zul je als student een keuze moeten maken tussen de thema s Gamedesign en Security & Organisatie. Deze thema s zijn bewust gekozen omdat dit momenteel twee veelbelovende groeimarkten zijn. Op basis van deze keuze wordt je groep samengesteld. Voorkennis Dit is de allereerste periode van je opleiding aan Fontys Hogeschool ICT. Op basis van je vooropleiding ben je aangenomen en de kennis, kunde en vaardigheden die je hebt opgedaan in die vooropleiding is het uitgangspunt van deze periode. Specifieke voorkennis is dan ook niet nodig. Onderwijsactiviteiten binnen P1 Onderwijseenheid Code Vakeigenaar Studiepunten Proftaak PT11 Marian Jager (JGR) 5 Oriëntatie ICT & Business OIB11 Rob van Stratum (STRA) 2 Oriëntatie ICT & Media Design OIM11 Frank Roosen (RSN) 2 Oriëntatie ICT & Software Engineering OIS11 Inge van Engeland (EGLD) 2 Oriëntatie ICT & Technology OIT11 Joeri van Belle (BEL) 2. 6

PT11 PROFTAAK Aantal EC: 5 Inleiding Naast de vakken vanuit de vier basisprofielen is er een dag in de week gevuld met studieloopbaanbegeleiding en de proftaak. Op deze dag is je studieloopbaanbegeleider de hele dag aanwezig. Hieronder de uitleg waarom deze twee vakken zo belangrijk zijn in de eerste periode. Elke opleiding laat in projecten zien wat het toekomstbeeld van de uitvoerder zal zijn. Zo ook bij FHICT. Wij doen dit in de proftaak, wat wil zeggen dat we een zo professioneel mogelijk situatie opzetten, waarin de student moet laten zien dat hij het totale beeld van de opleiding snapt. In de eerste periode werken we met vier verschillende basis profielen en van daaruit komen dan ook de opdrachten. In een team ga je of een game of een security oplossing maken, waarbij je de kennis uit de vakken gebruikt om je product te maken. Dit geeft dan een beeld van mogelijke toepassingen in de ICT in het werkveld. De combinatie van verschillende invalshoeken is belangrijk voor je totaalbeeld van ICT, maar ook voor je keuze in deze opleiding. Na de eerste periode moet je namelijk gaan kiezen voor twee basis profielen en dan is het belangrijk dat je die ook in een project hebt gezien. Zo kun je beter bepalen wat bij je past en wat je echt leuk en uitdagend vindt. elkaar om en hoe beoordelen jullie elkaar? De tutor (dit is je SLB-er) zorgt voor deze beoordeling. Het product is natuurlijk dat wat de groep uiteindelijk oplevert: de game of de security oplossing waarmee je de gebruiker iets laat doen. De docenten bekijken de onderdelen zoals die in de verschillende takken van ICT passen en geven daar een oordeel over. Die verschillende beoordelingen zorgen samen voor de eindbeoordeling van het product. Dus daarmee laat de groep zien de losse delen binnen ICT te begrijpen, maar ook dat er een geheel is met al die verschillende profielen. Bij studieloopbaanbegeleiding (SLB) gaat het er in de eerste periode om dat je weet wat je allemaal te wachten staat in deze opleiding en dat je ook bewust bent van je eigen kunnen en wensen. Wat wordt er van je verwacht, waar voldoe je al aan en wat is er allemaal te kiezen binnen FHICT? Het is natuurlijk belangrijk dat je zelf de regie neemt over je opleiding en dat jij bepaalt wat jouw aandachtspunten zijn. Daarom zul je tijdens deze eerste periode regelmatig een gesprek hebben met je studieloopbaanbegeleider en naar aanleiding van opdrachten je eigen koers gaan bepalen in de opleiding. De beoordeling van de proftaak bestaat uit twee delen: het proces en het product. Beide onderdelen wegen even zwaar en gelden voor de hele proftaakgroep van maximaal 6 personen. Het proces is dat wat er afspeelt ion de groep: hoe komen jullie tot afspraken, hoe gaan jullie met 7

Uiteindelijk komt de beoordeling van SLB aan het eind van het eerste jaar, de propedeuse onder de noemer van Professionele Ontwikkeling (PO). De afsluiting vindt plaats in het Life Performance Assessment (LPA). Maar elke periode zal daar op voorbereidend binnen SLB jou je portfolio laten vullen met alle gegevens die voor dat assessment voor je Propedeuse nodig zijn. De concrete beoordeling komt dus uit het LPA, de PO-lijn en de studievoortgang. Het LPA is niet bij alle profielen op dezelfde manier georganiseerd, maar leidt overal wel tot een beoordeling van een praktische uitvoering door de assessoren. Deze beoordeling is ter bespreking in het CGI (criterium gericht interview) De PO-lijn wordt begeleid door de SLB-er. Dat wordt uiteindelijk afgesloten met een reflectieverslag dat refereert aan het PI-profiel. De student heeft met de SLB-er zijn Professionele Ontwikkeling bekeken en is daar gedurende de propedeuse mee aan de slag gegaan. Vooral de reflectie en de vorderingen daarin leveren het resultaat voor deze PO-lijn. De studievoortgang bestaat uit de cijfers, op een schaal van 1-10, voor de verschillende vakken. Beschrijving Jij en je groep doen mee aan een Competition of Innovation. Je vormt met je groep een bedrijf/bureau dat een innovatief product ontwikkelt in één van de volgende twee sectoren: Game Design; Security & Organisatie. Jullie krijgen als groep elke week een briefing. Deze briefing wordt uitgegeven door de organisatie van de Competition of Innovation. In de briefings staan de opdrachten die moeten worden uitgevoerd per week per vak. Over briefings worden hieronder nader toegelicht. Naast de briefings kan jullie bedrijf/bureau elke week feedback vragen op de uitwerkingen van de opdrachten die in de briefing staan. Je moet dat zelf doen; de docenten bij wie je terecht kunt, komen je dus niet zomaar helpen! Aan het einde van P1 week 10 - zal de organisatie de producten en de bijproducten dit noemen we ook wel deliverables beoordelen tijdens het P1 event, een presentatiemarkt. Deliverables, een beschrijving van wat je op moet leveren, zullen nogmaals duidelijk in laatste briefing worden gegeven. Zorg ervoor dat je van elk vak alle deliverables netjes documenteert en bijhoudt. Briefings: In de aankomende acht weken doorloop je met je groep verschillende stadia: week 1 en 2: de oriëntatiefase van jullie eigen bedrijf en de productontwikkeling; week 3: de ontwerpfase waarin initiële ideeën concreet worden, rekening houdend met jullie doelgroep en randvoorwaarden; vanaf week 4: de realisatiefase waarin je bedrijf meer en meer aan productontwikkeling doet; vanaf week 6: de integratiefase waarin je bedrijfsopzet en je multimediale softwareproduct optimaal op elkaar worden afgestemd; week 8 en 9: oplevering eindproduct. Een belangrijk aspect van de proftaak in de eerst periode is oriëntatie. Dat wil zeggen dat je geacht 8

wordt goed rond te kijken en te proeven van alle profielen binnen FHICT. Er wordt je alle ruimte gegeven om de profielen te onderzoeken. wat de aankomende proftaakdag van jou/jouw groep wordt verwacht. De briefing van week 1 en 2 ontvang je in één keer in de eerste week. Wat zijn Briefings? Wekelijkse briefings geven je aan wat je moet doen. Een briefing is een geschreven aanwijzing die aangeeft hoe jouw onderwijsactiviteiten terugkomen in de proftaak. Jouw staat met vette letters gedrukt omdat het gaat om activiteiten die jij gaat doen. Elke week ontvang je een briefing met daarin de uitleg Zorg dat de opdrachten zo uitgebreid mogelijk worden uitgewerkt. Zo kun je laten zien dat je goed weet waar het allemaal om gaat. Ben daarom niet te snel tevreden met de uitwerkingen. Dagindeling proftaakdag Lesuur (wanneer) Activiteit (wat) Begeleiding (wie) 1 + 2 Bijeenkomst met je SLB-er SLB-er/Tutor 3 + 4 Inspiratiesessie + Werken aan briefings Experts 5 Pauze Maken activiteitenplan voor het realiseren van de opdrachten uit 6 + 7 de briefings. Voortgangsbespreking met tutor SLB-er/Tutor De werkdocumenten en de uitwerking van de opdrachten op je 8 + 9 groepsite zetten. Groepsafspraken vastleggen. Toetsing De beoordeling van de proftaak bestaat uit een procesbeoordeling en een productbeoordeling Procesbeoordeling: Het proces wordt beoordeeld door je tutor en is gebaseerd op de inspanningen van de student tijdens de gehele periode. Er wordt vooral gelet op zaken als aanwezigheid, (op tijd) inleveren van opdrachten et cetera De procesbeoordeling wordt in lesweek 9 en lesweek 10 gedaan. Productbeoordeling: Het eindproduct is een verzameling van deelproducten die de studenten per week gemaakt hebben en wordt beoordeeld door de OIx docenten Security. De productbeoordeling wordt per groepje voorafgaand aan het P1-event. Om de beoordeling aan de hand van de criteria te kunnen uitvoeren hebben studenten een rapportagedocument gemaakt. Dit moet tijdens het P1-event handzaam beschikbaar zijn. De OIx docent kijkt op basis van de criteria naar het product en bevraagt waar nodig de studenten. Er wordt dus niet naar alle deelproducten afzonderlijk gekeken en ook hoeft een docent niet het gehele eindrapport te bestuderen. Iedere OIx docent let vooral op feedback en de verwerking hiervan in het eindproduct. Het leerproces van een groep om tot eindproduct te komen staat centraal. Dit betekent dat een groep met een goed feedback-proces en een niet-werkend eindproduct toch een voldoende kan halen. Voor een uitmuntende beoordeling moet zowel het product als feedback-verwerking van hoge kwaliteit is. Beide beoordelingen tellen even zwaar mee in het vaststellen van het eindresultaat voor het onderdeel PT11, Een voldoende eindresultaat voor PT11 levert 5 (vijf) studiepunten op. 9

OIB Orientatie BUSINESS Aantal EC: 2 meest productieve en optimale vorm van samenwerking tussen mensen. En samenwerking vindt niet alleen plaats tussen Inleiding Bedrijfskunde is een boeiend vak. Zoals een dokter mensen gezond houdt en beter maakt, zo maakt een bedrijfskundige bedrijven gezond. Of hij houdt ze in een goede conditie. Bovendien kan een bedrijfskundige iets wat een dokter niet kan in zijn eentje: hij kan een bedrijf laten ontstaan, oprichten. Gezonde bedrijven, organisaties, ondernemingen, wat het verschil is leer je nog wel, zijn gemakkelijk te herkennen, want die bedrijven hebben tevreden klanten die terug blijven komen, daar werken tevreden mensen, en de eigenaren van het bedrijf zijn tevreden omdat het kapitaal dat ze in hun bedrijf hebben gestoken een goed rendement oplevert. Je ziet dat een bedrijfskundige van veel zaken verstand moet hebben: klanten, werknemers, geld, maar ook kwaliteit, producten en diensten, inkoop, ondernemingsklimaat, duurzaam produceren en maatschappelijk verantwoord ondernemen. Een bedrijfskundige staat midden in het bedrijf en in de maatschappij en het vak bedrijfskunde is dan ook voortdurend in ontwikkeling. Voor een ICT-er is bedrijfskundige kennis erg belangrijk. Niet alleen voor studenten die kiezen voor het basisprofiel ICT&Business, maar ook voor alle andere basisprofielen. Toepassingen van ICT grijpen rechtstreeks in op de gang van zaken binnen een bedrijf en om dat in goede banen te leiden heb je bedrijfskunde nodig. Verder vinden veel activiteiten binnen de ICT plaats in groepsverband, een ICT-er zit zelden alleen in hoekje een probleem op te lossen; meestal is er samenwerking. Bedrijfskunde is op zoek naar de mensen; moderne ondernemingen halen veel toegevoegde waarde uit samenwerkingsverbanden met andere, veelal internationale organisaties. Letterlijk werken in netwerken is de toekomst en ook daarbij komt bedrijfskunde van pas. Bedrijven stoppen niet zomaar geld in ICT omdat het glimt of omdat de buurman er ook zo een thuis heeft. Bedrijfskunde houdt zich bezig met het voortbestaan van ondernemingen en de bijdrage die ICT daar aan kan leveren. Tenslotte: veel ICT-ers richten hun eigen bedrijf op en ook dan is bedrijfskundige kennis onmisbaar. Beschrijving Hoe ziet het leven van een student aan de FHICT eruit op de OIB dag? De dag begint met een hoorcollege. In het hoorcollege geeft de docent een samenvatting van de stof van deze week, veelal op basis van een korte presentatie, met multimedia en andere inspiratiebronnen. Het rooster vermeldt altijd 2 uur van 50 minuten maar dat is alleen maar om een uitloop na 50 minuten mogelijk te maken; het 10

komt bijna niet voor dat we de volle 100 minuten nodig hebben. Bij het hoorcollege zit je meestal in een grotere zaal met meerdere klassen bij elkaar. Na het hoorcollege is er zelfwerkzaamheid. Je gaat aan de slag met de opdrachten uit de reader, de vragen uit het boek Kijk Op Bedrijfsprocessen, de opdracht over de Bestaande Organisatie en het managementgame. De docent is beschikbaar voor vragen maar is niet voortdurend in de klas aanwezig, je kunt hem natuurlijk altijd bereiken op zijn kantoor, met SMS of Whatsapp of iedere andere vorm van communicatie die je afspreekt. Na de zelfwerkzaamheid is er het werkcollege. Hier zit je 2 lesuren in je eigen klas en krijg je de volle aandacht van de docent. Die zal de vragen over en de uitwerkingen van de opdrachten bespreken, er is altijd een diagnostische toets met de digitale kennisbank, er is gelegenheid voor korte tussenpresentaties en groepsdiscussies. De docent zal ook een rondje maken langs alle groepen om de vorderingen daadwerkelijk te bekijken en van feedback te voorzien. Geleidelijk groeit je portfolio met daarin alle beroepsproducten. Op het eind van de dag moet je nog even je logboek bijwerken. Het logboek is de basis waarop je op het eind van OIB het procesverslag kunt maken. Het logboek bevat per week hoeveel uur je aan OIB hebt gewerkt, wat je in die tijd hebt gedaan en wat daarvan het resultaat was. Op een andere dag van de week heb je de proftaakdag. In die proftaak zit ook een OIBcomponent, namelijk het oprichten en inrichten van een EB (Eigen bedrijf). Daarvoor maak je een ondernemingsplan, je vult een CANVAS in en je realiseert een managementdashboard. De ingevulde CANVAS (als poster) en het werkende managementdashboard laat je zien tijdens het P1-event. De noodzakelijke kennis om dat alles in de proftaak succesvol af te ronden wordt aangeboden op de OIB dag. De OIB docent is dan ook beschikbaar om daarover vragen te beantwoorden. Je ziet het: tijdens OIB dien we er alles aan om je kennis te laten maken met ICT&Business. We zijn niet zoals de belastingdienst: leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker. We gaan het namelijk niet makkelijker maken, we proberen een zo volledig mogelijk beeld van de interessante combinatie van Bedrijfskunde met ICT te laten zien. We proberen het juist wel leuker te maken. Dus ons motto is: niet makkelijker, wel leuker. We hopen daarin geslaagd te zijn, verbetertips zijn natuurlijk altijd welkom. Toetsing Er vindt een Final Assessment plaats, waarbij de volgende groeps- en individuele resultaten besproken en gewaardeerd worden. BO opdrachten + presentaties(groep) RDR vragen(groep) Spelverslag (groep) Procesverslag (individueel) Tijdens het assessment vindt de verdediging van de resultaten plaats. Daartoe dienen de individuele studenten alle groepsresultaten te kunnen verdedigen. Dus ook de resultaten van de andere groepsleden. De hiervoor benodigde informatieuitwisseling dient binnen de werkgroep plaats te vinden. Vorm en wijze waarin de resultaten worden aangeboden geschiedt in overleg met de docent. Bij de beoordeling worden de volgende criteria gehanteerd; De volledigheid en kwaliteit van de groepsresultaten. De kwaliteit van de individuele verdediging van de groepsresultaten. De beoordeling van de theoretische kennis. BO-opdrachten, RDR-vragen en spelverslag zijn groepsproducten. 11

Het procesverslag is een individueel product met de volgende onderdelen: Individuele tijdbesteding Leerdoen en realisatie van die leerdoelen Resultaten peer-review Resultaten quizzen Tios en tops naar de student zelf (zelfreflectie) en Tips en tops naar de opleiding Het eindresultaat voor OIB wordt als volgt vastgesteld media vakgebied te bewerkstelligen. Het zal dan ook duidelijk worden dat een media designer niet alleen posters en visite kaartjes ontwerpt maar digitale media bedenkt, ontwerpt en realiseert. Je leert bij OIM het doorlopen van een ontwerpproces en het technisch realiseren van hetgeen wat je heb bedacht en vormgegeven. Hoewel je werkt aan een website is dit ontwerpproces toe te passen op allerlei soorten product ontwikkelingen. Dus zelfs als je niet voor media zou kiezen is OIM een waardevolle toevoeging op je vaardigheden. Wat heb je aan OIM in relatie tot de rest van de ICT & Media Design opleiding? Bij OIM leer je basiskennis over het ICT & media vakgebied. Deze basiskennis heb je nodig om de vakken in de komende kwartalen te kunnen volgen. Op basis van een gewogen gemiddelde van de vier producten wordt een eindcijfer vastgesteld voor OIB. De wegingsfactoren zijn: 30 % BO opdrachten 30 % RDR vragen 20 % spelverslag 20 % procesverslag NB dit laatste onderdeel wordt INDIVIDUEEL beoordeeld en het resultaat moet 6 of hoger zijn. Een voldoende eindresultaat voor OIB levert 2 (twee) studiepunten op. OIM Orientatie Media Design Aantal EC: 2 Inleiding OIM is een vak met een multidisciplinair karakter. Communicatie, Design en ICT vaardigheden worden gecombineerd om een duidelijke oriëntatie in het Zo leer je onder andere coderen in HTML & CSS. Een vaardigheid die je alle komende ICT & Media Design kwartalen nog nodig zult hebben en uit zult gaan breiden. Beschrijving Tijdens de OIM lessen krijgt de student een inleiding in; Het opstellen van een merkdocument, Het maken van een doelgroep analyse, Het werken met Adobe Photoshop, Het vormgeven van een website, Het schrijven en ontwerpen van teksten voor web, Het structureren van een webpagina met HTML5, Het vormgeven van een webpagina met CSS3. Alle theorie die gegeven wordt tijdens de lessen brengt de student in de praktijk binnen 1 centrale 12

opdracht, het maken van een website ter promotie van de opleiding ICT & Media Design. De site zal bestaan uit drie delen. Informatie over het curriculum (welke vakken worden er gegeven) Informatie over het beroepsprofiel van een IMD er Informatie over IMD in combinatie met een innovatieroute. De website wordt ontworpen, gevuld en technisch gerealiseerd door de student. doorlopen? Hierbij wordt gelet op: - Merkdocument - Moodboard - Schetsen op papier - 5 inspiratie websites - Doelgroep analyse - Sitemap - Typografie keuze - Photoshop schetsen - Definitieve schets - Website content Kan de student aangeven wat de invloed is van de afzonderlijke onderdelen op het eindresultaat? Alle teksten schrijf je dus zelf speciaal voor de doelgroep gebaseerd op eigen onderzoek Naast dat de website foutloos moet functioneren is de visuele uitstraling en de tone of voice natuurlijk erg belangrijk. De beste website per klas wordt gekozen. Uit deze websites worden er drie gekozen die op de open dag getoond gaan worden. Toetsing Aan het einde van de periode wordt de student beoordeeld op één beroepsproduct. Dit beroepsproduct is de eindpresentatie waarin de student het doorlopen proces presenteert en het eindproduct, dat beschikbaar is gesteld op de FHICT Athena Webserver, demonstreert. Bij de beoordeling wordt gelet op het ontwerpproces, de technische realisatie en de presentatie Criteria voor de Technische uitvoering - De realisatie komt overeen met de schets. - 1 centrale CSS extern geplaatst. - Code voorzien van zinvol commentaar en opgemaakt met tabjes. - Zowel HTML als CSS code gevalideerd. - Alles werkt naar behoren. - HTML & CSS code indeling verzorgd. Criteria Presentatie - Heeft de student binnen 5 minuten op professionele wijze een duidelijk beeld kunnen geven van het proces wat hij doorlopen heeft voor het ontwikkelen van de website? - Is de presentatie goed doordacht en verzorgt afgewerkt? Een voldoende eindresultaat voor OIM levert 2 (twee) studiepunten op. Criteria voor het ontwerpproces: Heeft de student alle opdrachten gemaakt en het ontwerp en het ontwikkelproces in zijn geheel 13

OIS Oriëntatie Software Engineering Aantal EC: 2 Inleiding Software-engineering is het vakgebied waarin software gemaakt wordt. Software is feitelijk een verzameling instructies waarmee een computer een bepaalde taak kan uitvoeren. gebruiken van die programmeeromgevingen kan al behoorlijk ingewikkeld zijn. In dit blok wordt je vaardigheid in programmeren aangeleerd in moderne professionele programmeeromgeving Visual Studio met de programmeertaal C# en XNA. De soort taken die software kan uitvoeren loopt inmiddels enorm uiteen. Al dit soort producten zijn het resultaat van het werk van software-engineers die daarvoor verschillende taken moeten uitvoeren. Het schrijven van instructies voor de computer ofwel programmeren is de meest kenmerkende taak van de softwareengineer. Daarnaast moet natuurlijk vooraf eerst goed bepaald worden welke instructies gegeven worden. Achteraf moet bepaald worden of de computer met de geprogrammeerde instructies ook doet wat de bedoeling is. Ook dit zijn taken van de software-engineer. Het maken van software is zelf ook een van de taken waarbij computers gebruikt worden. Je hebt dus software als gereedschap nodig om andere software te maken. Doordat de software die gemaakt moet worden steeds omvangrijker wordt, zijn daarvoor inmiddels heel geavanceerde softwaregereedschappen (programmeeromgevingen) beschikbaar. Het Beschrijving OIS bestaat uit een ochtendprogramma, waarin de basistechnieken van het programmeren aangeleerd worden en een middagprogramma dat in het teken staat van de verschillende taken van een software engineer (bijvoorbeeld analyseren, ontwerpen, testen etc). De docent bepaalt op basis van je inzet en resultaten van het werk tijdens het practicum en de afrondende opdrachten of je voldoende actief hebt deelgenomen. Als student heb je de gelegenheid om tijdens de uitvoering van OIS bewijsmateriaal te verzamelen voor je portfolio. Dit kan door (deel)producten hiervoor te selecteren en daarover een oordeel te vragen door je docent. Dit oordeel schrijf je vervolgens zelf uit. Nadat de docent dit ondertekend heeft kan het samen met het product in je portfolio opgenomen worden. Toetsing OIS kent een tweetal beroepsproducten, C# programmeercode en een opdrachtenbundel Criteria C# programmacode (individueel) Op drie momenten wordt een individuele toets afgenomen. Deze maak je met pen en papier. Er mogen hierbij geen hulpmiddelen gebruikt worden. 14

Als je de korte toetsen in week 4 en week 6 goed maakt kun je er voor kiezen de behaalde punten voor deze opdrachten in te zetten voor de toets in week 9 welke over dezelfde opdrachten gaan (dat geef je aan op het antwoordblad van de toets in week 9). Als je voor de toets uit week 9 minimaal 15 punten hebt behaald is dit onderdeel voldoende. Het eindresultaat voor dit product is een cijfer op een schaal van 1-10 Criteria Opdrachtenbundel (groepswerk) Iedere week wordt in het middagprogramma gewerkt aan oriënterende opdrachten. In een aantal van deze weken wordt na afloop door de groep een kort verslag geschreven. Dit verslag wordt dezelfde dag per e-mail bij de docent ingeleverd. De vakdocent bepaalt op basis van de inzet tijdens de lessen en de kwaliteit van de verslagen de uiteindelijke beoordeling per groepslid. In sommige onvoldoende gevallen kan met een individuele opdracht in week 10 de beoordeling alsnog voldoende gemaakt worden (zo niet, dan wordt de beoordeling omgezet naar een onvoldoende). Het eindresultaat voor dit product is een cijfer op een schaal van 1-10 Het totale eindresultaat voor OIS wordt vastgesteld op basis van de eindresultaten van beide beroepsproducten. Hierbij telt de eindtoets 2x en de oriëntatie 1x. Ook moeten beide onderdelen met een voldoende zijn afgesloten. Een voldoende eindresultaat voor OIS levert 2 (twee) studiepunten op. OIT Aantal EC: 2 Inleiding Technology (Technische Informatica) kan worden gekenmerkt als het vakgebied dat zich bevindt op het snijvlak van de vakgebieden Elektrotechniek en Informatica. Elektrotechniek houdt zich bezig met het ontwerpen van elektronische schakelingen (hardware) en informatica houdt zich (veelal) bezig met het maken van software waarbij typische hardware aspecten door middel van abstractie geen of nauwelijks een rol spelen. Technology (Technische Informatica) kenmerkt zich juist door het ontwikkelen van software waarbij men vaak juist kennis van de hardware nodig heeft om een succesvol ontwerp of geslaagde implementatie te leveren. Denk hierbij aan: systemen die sensoren uitlezen en/of actuatoren aansturen systemen die zeer tijd kritisch zijn systemen waarbij betrouwbaarheid van essentieel belang is systemen waarbij resources (geheugen, processorkracht, vermogen) vaak beperkt zijn Voorbeelden van typische producten waarbij een TI expert tijdens ontwikkeling of implementatie betrokken is zijn: een smart Phone een insulinepomp die op basis van een gemeten bloedglucose niveau een suikerziekte patiënt voorziet van de juiste dosis insuline een ipod of MP3 speler een settop box om (digitale) televisie 'on demand' te ontvangen een pick and place machine die volautomatisch met hoge snelheid printplaten bestukt een robothuisdier dat het gedrag van een echt huisdier nabootst Beschrijving 15

Als student krijg je kennis van de interne werking van een computer systeem. Je weet hoe computers omgaan met code en opslag van gegevens, je kent de belangrijkste bouwstenen waaruit een computersysteem is opgebouwd, je weet van de belangrijkste bouwstenen op globaal niveau de werking en je kent de belangrijkste taken van een operating system Ook kun je een relatief simpel embedded programmeerprobleem oplossen, dat wil zeggen je kunt analyseren, je kunt het probleem omzetten in een algoritme (in woorden) en dit algoritme implementeren op een sterk afgebakend embedded systeem met sensoren en actuatoren m.b.v. een programmeeromgeving. Aan het eind van het studieonderdeel wordt door de begeleidend docent aan de hand van het logboek een advies gemaakt dat aangeeft hoe je gepresteerd hebt. In dit advies wordt de gedemonstreerde en besproken practicumopdrachten in duo s (zowel aantal als kwaliteit) evenals de presentatie meegenomen. Er ontstaan een tweetal beroepsproducten binnen OIT Presentatie onderzoeksresultaten van een klein onderzoek naar een onderwerp binnen het Technology domein Software voor Lego Mindstorms NXT Robot die op basis van sensoren en actuatoren een aantal door de docent vastgestelde problemen kan oplossen Toetsing Beide beroepsproducten dienen met een voldoende te zijn afgesloten Criteria voor de presentatie: Tijdens de presentatie voor je klas wordt door de docent een oordeel gegeven over de inhoud en de geleverde inspanning Criteria voor de software: De wekelijkse opdrachten moeten allen met een voldoende resultaat worden afgesloten. De software die door jou is geschreven dient binnen de voorwaarden van de opdracht te werken en je zult je moeten verantwoorden voor de docent of je dat zelf hebt geschreven Het gemiddelde van beide producten is het eindresultaat voor OIT Een voldoende eindresultaat voor OIT levert 2 (twee) studiepunten op. 16

3 Organisatie Docenten P1 Het P1-team is het team docenten dat ingezet is in deze lesperiode. Het zijn jouw docenten voor de vijf studieonderdelen PT11, OIB11, OIM11, OIS11 en OIT11. Zij zijn voor jou het eerste aanspreekpunt op de gebieden waar zij verantwoordelijk voor zijn. In het rooster van deze periode kun je afkorting vinden van de docent. Zijn of haar gegevens zijn verder te vinden op het intranet onder Studenten Overzicht Medewerkers Leermiddelen Op het intranet van FH-ICT vind je diverse handleidingen, roosters en aanvullende informatie (incl. leermiddelen. URL: https://portal.fhict.nl/startsemester/p1/default.aspx Boekenlijst P1 Vak ISBN Titel Druk Auteurs Uitgever Prijs Status OIB 978-90-01-78430-0 Kijk op Bedrijfsprocessen 1 Rob van Stratum Marc Mittelmeijer Noordhoff 42,50 x Licentiekosten Ondernemingsspel HTML & CSS, OIM 978-11-18-00818-8 x=verplicht, o=in overleg Design and Build Websites. 1 John Duckett Wiley 24,99 x Software P1 OIB (Mogelijke) Licentiekosten Ondernemingsspel (Dit is een online spel) OIM (aanbevolen) Adobe Photoshop CS4 of hoger 17

Studievoortgang en doorstroming Het aantal studiepunten in het startsemester is als volgt verdeeld Na afloop van het startsemester krijg je een voorlopig studieadvies. Bij dit advies spelen het totaal aantal behaalde studiepunten een rol Lesperiode P1 Lesperiode P2 Combikeuze BS MB MS TB TM TS PT11 5 PT12 4 4 4 4 4 4 OIB 2 DB12 3 3 3 3 3 3 OIM 2 BK12 2 2 2 OIS 2 ES12 2 2 2 OIT 2 SE12 4 4 4 VC12 2 2 2 WP12 2 2 2 Totaal P1 13 Totaal P2 13 13 13 13 13 13 Je kunt aan het einde van het startsemester maximaal 26 studiepunten scoren. Het voorlopig studieadvies wordt positief indien je 24 of meer studiepunten hebt gescoord. Het voorlopige studieadvies wordt negatief indien je minder dan 24 studiepunten hebt gescoord. Als je daarna nog steeds vakken open hebt staan, dan beslist de examenkamer van het startsemester óf je in semester 2 mag blijven, waardoor je semester 1 volledig afsluit (je hoeft dus niets in te halen) óf dat je alsnog teruggeplaatst wordt naar semester 1. Je mag doorstromen naar semester 2 indien je een positief studieadvies hebt óf als je studieloopbegeleider je bij een negatief studieadvies adviseert om je te laten doorstromen. Bij terugplaatsing in semester 1 wordt studiemaatwerk voor je gemaakt op het gebied van je achterstand, zoals extra aandacht voor onvoldoende onderdelen en/of het kiezen van een ander profiel / combikeuze. In alle andere gevallen word je teruggeplaatst in semester 1 (je wordt dan herstarter) Als je in semester 2 wordt geplaatst dan krijg je In lesweek 3 van lesperiode P3 je de gelegenheid om alle onvoldoende resultaten uit lesperiode 2 herkansen.. Indien je aan het einde van semester 2 slaagt voor je P-assessment sluit je de propedeuse af en kun je doorstromen naar leerjaar 2. Rond je je propedeuse niet af, dan krijg je het volgende halfjaar de gelegenheid om, via maatwerk, je achterstand in semester 2 weg te werken. 18

Inzageregeling Herkansing Voor alle producten, waar niet direct een beoordeling is gegeven (practicum, presentatie enz), wordt tijdens het P1-event een inzage georganiseerd. Daar kun je al student inzage krijgen in je gemaakte werk en zo controleren of de beoordeling correct is geschiedt. Je krijgt dan feedback van de docent. over de wijze van de beoordeling. Indien je het dan niet met de beoordeling eens bent kun je direct met de docent in overleg en een nieuwe beoordeling aanvragen. Wanneer je daarna nog steeds niet eens bent met de beoordeling dan kun je verzoek tot herziening in dienen bij de examenkamer van het startsemester. In dat geval stuur je een email naar fhict-examenkamerstart@fontys.nl waarin je duidelijk uitlegt waarom je het niet eens bent met de beoordeling. Aan het einde van het P1-event is het duidelijk welke vakken je hebt afgerond en welke (helaas) nog niet. Voor de vakken die je nog niet hebt afgerond wordt in lesweek 2 van de volgende lesperiode P2 een extra service geleverd waar je dit kunt repareren. Dat is handig in verband met de doorstroming die aan het einde van het startsemester wordt bepaald De extra service vindt plaats in de avonden van lesweek 2. Voor de vakken OIB, OIM, OIS en OIT zal per vak één avond worden georganiseerd. Je dient je echter wel in te schrijven voor deze herkansingen via Progess en dat kan uiterlijk tot het einde van lesweek 1 van periode P2. 19