Doelgroep. Jongeren geloven in blits en snel scoren Enkele ethische reflecties over arbeid en jongeren. Overzicht voordracht 30 januari 2008



Vergelijkbare documenten
Lesimpulsen i.v.m. het stakeholdersmodel 28/02/2008. Lesopbouw (voorbeeld)

Opdracht Soorten plannen

IVV Sint-Vincentius. Zorgsector: iets voor jou? Verzorging - Voeding 2de graad BSO

Hoe kan de school in het algemeen werk maken van het nieuwe concept (stam + contexten)?

ACTUALISATIE LEERPLAN 1 SEPTEMBER 2019

Gids voor de leraar rooms-katholieke godsdienst

1 Goedkeuring verslag vorige vergadering Algemene afspraken Volgende vergadering Actielijst... 2

DOELSTELLINGEN LESPAKKET OVERAL DNA

ECTS-fiche. Graduaat Orthopedagogie Gesuperviseerde praktijk

Ik geloof, geloof ik. Levensbeschouwelijk dossier Griftland college Bovenbouw. Mijn naam en klas:

Ethische optiek = hoe is de benadering dat mensen het uiteindelijk goede behoren te doen.

Een voorlopige balans (Periode 1)

Leerplan rooms-katholieke godsdienst voor het secundair onderwijs in Vlaanderen, Brussel, Licap, 2000 D/2000/0279/034 = D/2007/0279/066

HANDLEIDING TOOL VOOR STAKEHOLDERMANAGEMENT OP MAAT VAN KMO S MET DE STEUN VAN

Solidariteit zonder omwegen (Vrienden zonder grenzen) Werkdocument lesimpulsen Onderbouw

Webwinkel ongekend populair

stimuleert ondernemerschap BRochure STEVE

Opdracht Klachten, en wat nu?

Vakgebonden Vakoverschrijdend Over welk(e) vak(ken) gaat het?... Doel: eerder formatief eerder summatief Formuleer uw doelen:...

Training. Coachend begeleiden

IVV Sint-Vincentius. Iets voor jou? Sociale en Technische Wetenschappen 2de en 3de graad TSO Jeugd- en Gehandicaptenzorg 3de graad TSO

Introduc)e Pitchen en profileren! André Jager

Gemiddelde. Gemiddelde

2. Als ik nu voor mijn kind(kinderen) een school moest kiezen zou mijn voorkeur weer uitgaan naar een katholieke school

Good Practice. Literatuur onderwijs Bovenbouw IJburg College

Entree 2016/2017. Bouwen, wonen en onderhoud. novacollege.nl/entree. Dienstverlening en zorg. Horeca, voeding of voedingsindustrie

NAAM:... Voornaam:... Klas: 4T... Volgnr.:... Datum:... LEERVAK:Nederlands... Leerkracht:... Gebundelde Controletoets periode Einde schooljaar

Beste. In concreto betekent dit:

Onderzoek Hoe scoren je docenten?

Burgerschapsvorming LVGS

Beoordelingscriteria scriptie Nemas HRM

Voorbereiding op de studiekeuzecheck 1. Lees aandachtig het meegezonden artikel. 2. Maak hiervan een samenvatting van 10 regels. 3.

Ik heb geen idee wat het betekent. Ik heb dit woord wel eens gezien of gehoord.

Organisatiehulp. 26 januari Leerplantoelichting 3de graad OH 1

LESONDERWERP IN CONTEXT

Communicatie Crash Course

Dinsdag 20 maart 2012 Ingrid Molein Annick Van der Stricht. Dpb Gent

Onderwijssociologie & Diversiteit

LOOPBAANVAARDIGHEID LOOPBAANLEREN HOOFDSTUK 1

Borgloschool, locatie Groenewold, Deventer, Leerlingen

1. Een ondernemingsplan ontwikkelen

IK LEER HET SECUNDAIR ONDERWIJS KENNEN Wat na het lager onderwijs?

PVA Jaar 2. Stefan Timmer S Klas: CE 2b

VMBO praktische leerweg VMBO theoretische leerweg HAVO VWO

MAGDA? REGELS OP SCHOOL EN DE WERKVLOER. Magda op school? Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Beoordelingscriteria scriptie Nemas HRM

Voorbereiding websiteproject. Bijlage bij e book HTML5 en CSS3 - Joris Geens

Opdracht 2 Lees de tekst De omroep levert weinig journalistiek voor veel geld en beantwoord de vragen.

Begeleidershandleiding Voedingscentrum Meer dan lekker in de super

Ethische reflectie Moreel beraad. Axel Liégeois KU Leuven Broeders van Liefde


Je eigen potje koken: VOEDING Leerkrachtenbundel

De opleiding Sociaal - Cultureel Werk (SCW) is een graduaatopleiding binnen een centrum voor volwassenenonderwijs.

IVV Sint-Vincentius. Welkom in de eerste graad! Eerste en tweede jaar A-stroom

Pakket 5: auteursrechten

BIJEENKOMST 1- KENNISMAKING

Studentopdracht INtheMC

SPOT EEN JOB! Op bezoek bij een interimkantoor. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Tweede graad tso. Techniek-wetenschappen

M A D E I N A R T I Z A N atelier groot eiland - deelwerking artizan (arbeidszorgproject)

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Inhoudsopgave. Deel 1: Aan de slag met groeien en verdiepen. Deel 2: Oefeningen en samenvattingen bij het leesboek

Vaardigheidsmeter Communicatie

3 daagse cursus: Train de Trainer Morele Dilemma s

Visie Jokri begeleiders 2.0

Studentopdracht INtheMC

REFLECTIE IN SERVICE- LEARNING. Een herlezing van ervaringen

4 Testen en optimaliseren

MANTELZORG VANAF JANUARI 2015 EEN GROTERE ZORG VOOR GEMEENTEN

Nr. HANDLEIDING PORTFOLIO GROEPSLESDOCENT INFORMATIE VOOR DE CURSIST / EXAMENKANDIDAAT

THOMAS IN DE KIJKER THOMAS THOMAS THOMAS THOMAS 3/02/2012

Begrippenkader Studieloopbaanbegeleiding en Reflectie

Docentenhandleiding bij

Beroepsgerichte Vorming, opleiding handel en administratie of Project Algemene Vakken

Stap 1 Doelen vaststellen

WERKBOEK AANBIEDERS RONDE 1 WERKBOEK AANBIEDERS RONDE 1

Liefde, voor iedereen gelijk?

Ethiek in de praktijk Over waarden in dialoog

Visualisatie Talenten

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

WORKSHOP. Type ASO TSO BSO KSO DBSO (mits afstemming vooraf)

Lééf je dag. Prikkelende workshops om samen te leren

Inhoud en competenties leer-werkboeken

Docentenhandleiding KIES VAARDIG! klas 1/2 VMBO-TL/HAVO/VWO

Leren kiezen: Van ervaring naar zelfsturing

Ondernemerschapsblokkades

Thema Op het werk. Lesbrief 16. Herhaling thema.

De handreiking Gegevensuitwisseling in het kader van Bemoeizorg ( 2005) biedt een helder kader voor besluitvorming binnen netwerken.

Actualisatie Studierichting STW. Integrale Opdrachten. December 2010

INtheMC. Niveau (NQF) Startdatum: Einddatum: Aanvinken v=voldoende a = aanpassen 2=2e gelegenheid

Loopbaan & Burgerschap VERANTWOORDINGSDOCUMENT

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

PRESENTATIE LERAAR, WIE BEN JE?

Een overtuigende tekst schrijven

Het GROW-model. Deze onderdelen worden hieronder toegelicht. Per onderdeel worden er voorbeeldvragen aangegeven.

FREDERIK DECLERCQ ARBEIDSCOACH MIRABELLO

Laat de jongeren de test conflictstijlen maken (zie bijlage 1). Naar aanleiding van de uitslag ga je in gesprek.

Mindmappen met kleuters

Transcriptie:

Jongeren geloven in blits en snel scoren Enkele ethische reflecties over arbeid en jongeren Myriam Willaert Myriam.Willaert@fulladsl.be Overzicht voordracht 30 januari 2008 Inleiding Het stakeholdersmodel Overlopen lesimpulsen Mogelijkheid tot het stellen van vragen Doelgroep jongeren uit het 7e jaar hotel voeding (drankenkennis, wereldkeuken, patisserie, ) die door hun vele stages en weekendwerk reeds ondervonden hebben wat arbeid nu betekent. lesimpulsen zijn ook toepasbaar in andere 7 e BSO 1

Alle documenten On-line via Thomas-website Communities 4 e graad 7 e jaren Bisdom Gent Paper Myriam Willaert, lesimpulsen, Leerplansituering Terreindoelstelling: Beginnend professioneel engagement. Spoor 2: Conflicten en ethische keuzes in werksituaties. Doelstelling B2-1: In arbeidssituaties (in het bedrijfsleven, de zakenwereld en het beroepsveld) de ethische problematiek opsporen en omschrijven Doelstelling B2-2: In geformuleerde oplossingen op ethische vraagstukken in de arbeidswereld, levensbeschouwelijke motieven opsporen en situeren Enkele ingrediënten uit het leerplan: De plaats van geld verdienen: verloning en belangeloosheid (het begrip gastvrijheid in de horeca bijvoorbeeld) Persoonlijk ervaren van conflictsituaties op het werkveld Arbeidsflexibiliteit: leven en levensritme Taakverwachting van anderen en eigen invulling, de zelfrealisatie. Werken om te leven of leven om te werken: zwartwerk, zondagsrust, 2

Hermeneutische knooppunten 1. Arbeidsproces versus arbeidsproduct. 2.Arbeid als bron van rijkdom of van armoede. 3. Arbeid en loonverschillen. 4. Gastvrijheid zonder sterren. 5. Arbeid op zondag of zondagsrust. 6. Bij de natuur te gast? 7. Arbeid als lust of last. 8. Arbeid als godsdienst of mensendienst. Het Stakeholdersmodel Het stakeholdersmodel biedt ons een denkpiste die kan leiden tot een mensbevorderende beslissing. Het is dit model dat ik wens aan te leren aan de studenten 7e jaar BSO om de ethische perspectieven rond arbeid in de horeca te verduidelijken en aan hen posities binnen de ethische (christelijke) niveaus te duiden. Stakeholdersmanagementmodel Ondernemen volgens dit model houdt dus in dat de kerndoelstelling van de organisatie niet beperkt is tot het creëren van financiële waarde voor de aandeelhouders, maar dat men ook een maatschappelijke en duurzame toegevoegde waarde wil ontwikkelen voor de bredere groep bestaande uit zij die een direct of indirect belang hebben bij de werking van de onderneming. 3

Stakeholdersimperatief een situatie (handeling, beslissing of standpunt) is ethisch als er wordt rekening gehouden met alle belangen van alle betrokken partijen, inzonderheid de zwaksten. Dit laatste is bekend als de "optie voor de zwaksten". Volgende meta-normen zijn belangrijk in het ethisch denken: Doe slechts aan een ander wat je zelf wenst dat een ander aan jou doet Het categorische imperatief van Kant, met twee formuleringen, respectievelijk behandel een ander slechts als doel, nooit als middel (ultimiteit) en je handeling moet algemeen toepasbaar zijn (universaliteit). Het no-harm -principe: iedereen is volkomen vrij in doen en laten zolang hij daarbij niemand anders benadeelt Concrete voorbeelden (in functie van lessen godsdienst) Het solidariteitsbeginsel: men dient solidair te zijn, niet enkel in woorden, maar ook in daden. Het subsidiariteitsbeginsel: men hoort respect op te brengen voor het eigen kunnen van de ander. Optie voor de zwaksten: onder alle betrokkenen dient de ultieme aandacht naar de zwaksten te gaan, zeker ook de toekomstige generaties. 4

Lesopbouw voorbeeld Start uitleg theoretisch model Keuze uit 2 teksten Of keuze uit 2 films Werken met dilemma s individueel en/of groepswerk Cartoons, wetgeving, kaartenspel, muziek Stappen in het model 1. Omschrijven van de situatie, het probleem zo juist mogelijk uitleggen. 2. Welke zijn de verschillende keuzes die mogelijk zijn? (brainstorming) 3. Wat is je ethische intuïtie? 4. Opstellen van de lijst van ALLE betrokken partijen. 5. Belangen van de directe stakeholders noteren. 6. Overlopen van de verschillende keuzes door ze te toetsen aan de directe stakeholders. 7. Beslissing: concreet, contextueel, beperkt in tijd, Overlopen uitgewerkt voorbeeld Lesvoorbeeld werd uitgewerkt voor deze presentatie. Andere uitgewerkte lessen kunt u in mijn paper vinden Vragen? Latere vragen of hulp bij uitwerken lessenreeks kan altijd via Myriam.Willaert@fulladsl.be 5