INSTRUCTIEKAART GROEPJES TECHNIEK IN HET BASISONDERWIJS DE FIETSBEL. Opdracht 1: Beantwoord mondeling deze strategische vragen in je groepje.

Vergelijkbare documenten
INSTRUCTIEKAART GROEPJES TECHNIEK IN HET BASISONDERWIJS DE FIETSBEL. Opdracht 1: Beantwoord mondeling deze strategische vragen in je groepje.

kleuteronderwijs lager onderwijs secundair onderwijs 1 ste graad A- stroom en B-stroom eindtermen en en ontwikkelingsdoelen techniek

Kijkwijzer technologische opvoeding

De leerlingen maken van bamboestokken en elastiekjes een brug en gebruiken hiervoor verschillende technische inzichten.

1 Concept. 2 Instructie voor de leraar. 2.1 Het toetsverloop KERMISATTRACTIE. TOETS einde zesde leerjaar. Oriënteren op de proef

Schematisch. Ontwikkelingsdoelen kleuteronderwijs. Eindtermen basisonderwijs

Nieuwsbrief. Techniek, (g)een zorg voor later - technische geletterdheid bevorderen Leerlijnen technische geletterdheid

Aartsbisdom Mechelen-Brussel Vicariaat Onderwijs. Diocesane Pedagogische Begeleiding Secundair Onderwijs

TECHNIEK OP SCHOOL VOOR DE EENENTWINTIGSTE EEUW

STEM op school. A.M. Tytgat

HANDLEIDING TECHNO BOXEN

Naam:. Datum :.. Realisatie : servetring afstudeerproject Steffi Dekinder KHL

Duiding bij het pakket Kijk, Wat(t) een huis! Pagina 1

6 Mens en techniek ICT 1ste graad

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie

Duurzaamheid in het curriculum

Timing: 50 min. Graad: 2-3. Leerplandoelen: VVKBaO

Eindtermen Techniek De leerlingen onderzoeken waarneembare eigenschappen van courante materialen en grondstoffen i.f.v. een technisch proces.

Naam:. Datum :.. Realisatie : lesrooster afstudeerproject Steffi Dekinder KHL

HANDLEIDING EENVOUDIG PROGRAMMEREN MET SPHERO SPRK

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Governance. Informatiemanagement. Architectuur. Gemeenschappelijk

1 Vooraf. 2. Doelgerichte opdrachten voor in de klas. Lesbrief voor leerkrachten: Tinkercad en 3D-printen

Tablet of smartphone

Tablet of smartphone

Deze activiteit is een verkorte en beperktere workshop van een workshop die wordt aangeboden in de LEGO Education Innovation Studio van VIVES.

Tablet of smartphone

TECHNISCHE ACTIVITEITEN

Techniek 3D. Michel Bommerez Koen Goossens Els Verhaeghe

TECHNIEK project LEERKRACHTENBUNDEL. Jeroen De Meutter Olivier Foets Jeroen Smets

Schuilt er een onderzoeker in jou?

1. Wereldoriëntatie - Natuur

Een project met de steun van het Departement Onderwijs

Samenvatting. Context. Doelstellingen. Vaardigheden computationeel denken. Katholiek onderwijs. Gemeenschapsonderwijs

Vooraf. Lesbrief voor leerkrachten: Sketchup

Project. Laurence Deckers

Tablet of smartphone

Het ICF schema ziet er als volgt uit. (Schema uit hoofdtekst hier opnemen)

Vaartuig bouwen Deel 1 & deel 2

OPLEIDINGENSTRUCTUUR VERHUIZER-DRAGER

Indien uw project geselecteerd wordt, krijgt u ongeveer 6 sessies coaching verspreid over de periode januari 2016 december 2016.

7-8. Fietsbel. Waarvoor worden geluiden gebruikt?

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Profielen. Inhoud. 1. Het profielwerkstuk. Stappenplan, tips en ideeën Profielwerkstuk

Scan: docentactiviteiten in de FE-cyclus

Talentmeting in korte trajecten

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

LESDOELEN LEERINHOUD WERKVORMEN/MEDIA/ORGANISATIE TIJD

TECHNIEK EERSTE GRAAD A-STROOM LEERPLAN SECUNDAIR ONDERWIJS

Praktische proef techniek De rekkerende racer

Workshop voorbereiden Authentieke instructiemodel

OPLEIDINGENSTRUCTUUR VERHUIZER-DRAGER

CURIEUZE NEUZEN WERKBOEK

INLEIDING. Alles loopt op wieltjes. Inleiding. Opdracht. Beoordeling. Kennis en vaardigheden. Bronnen. Leerkrachten. Emmy Van D huynslager

1 De kennisbasis Nederlandse taal

Pagina 1 van 5. Examenprogramma Profielvak: dienstverlening & producten. De kern

Tablet en smartphone

Taxanomie van Bloom en de kunst van het vragen stellen. Anouk Mulder verschil in talent

INLEIDING. Ik heb een bijpassende bundel gemaakt in functie van het nieuwe leerplan techniek.

Examenprogramma Profielvak: dienstverlening & producten

WERKVORMEN MAGAZIJN. Wat is netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

Maak het, met hout Leerkrachtenbundel

In deze vraag wordt om je eigen mening en ervaring gevraagd. Op het antwoord krijg je dan ook geen feedback.

Dillema s kunnen niet in een keer worden opgelost en voor de meeste is er niet een oplossing maar verschillende oplossingen.

x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x

OVERZICHT MODULES PAV

Lesbrief: ff offline Thema: Waar ga ik heen?

Samengevat door Lieve D Helft ICT-coördinator Scholengemeenschap InterEssen

Verzorgende-IG basisdeel kerntaak 1 werkproces 3 oefenopdracht A

Ga positief om met het gebruik van de eigen taal (dialect, andere moedertaal) van de kinderen.

DOELSTELLINGEN EN VOET BUURTAMBASSADEURS

Opdracht. Radiatoren 2. Als de aanvoer- en retourleiding vanaf de bovenliggende verdieping bij de radiator komen, heet dat een bovenverdeling.

Problemen herformuleren Leerlingen drukken de probleemstelling uit in eigen woorden.

De oude molen groep 7/8

Tablet en smartphone

Eindtermen Techniek. Voor de eerste graad A van het secundair onderwijs.

De Taxonomie van Bloom Toelichting

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Toetstermen en taxonomiecodes

WAT IS DE ROL VAN HET SOCIAAL- CULTUREEL VOLWASSENENWERK OP HET VLAK VAN GEMEENSCHAPSVORMING?

Laag Vaardigheden Leerdoelen Formulering van vragen /opdrachten

OPLEIDINGENSTRUCTUUR MACHINAAL HOUTBEWERKER

MISSIE - VISIE - MOTTO

Vakoverschrijdende eindtermen die van toepassing zijn tijdens de klimaatexcursie

Heikamperweg AZ Asten-Heusden

1 TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Hoofdthema: elektriciteit / energie Onderwerp : Eenvoudige stroomkring maken Doelgroep: 2 e graad

OPLEIDINGENSTRUCTUUR FIETSMECANICIEN

Verslag over de opvolgingsdoorlichting van GO! middenschool Domein Speelhof Sint-truiden te Borgloon

Lesbrief: Safe! Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Rijke Lessen. zetten je aan het denken. Handleiding(etje) Minka Dumont 26 november 2009 SLO - Landelijke Plusklasnetwerkdag

Verslag over de opvolgingsdoorlichting van Berthoutinstituut-Klein Seminarie 1 te MECHELEN

OPLEIDINGENSTRUCTUUR VERHUIZER-INPAKKER

Opleiding Systemisch Organisatie Management

Raamgeleiders vervangen

OPLEIDINGENSTRUCTUUR ONDERHOUDSTECHNICUS INDUSTRIËLE INSTALLATIES

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Actualisatie Studierichting STW. Integrale Opdrachten. December 2010

Timing: 50 min. Graad: 2-3. Leerplandoelen: VVKBAO:

De Leren Zichtbaar Maken Impact cyclus, (Ervaringen met de aanpak van John Hattie) Lunteren, 2016

Het uitdeuken van een carrosseriedeel

Transcriptie:

INSTRUCTIEKAART GROEPJES TECHNIEK IN HET BASISONDERWIJS DE FIETSBEL Opdracht 1: Beantwoord mondeling deze strategische vragen in je groepje. 1. Wat is het? Hoe heet het? 2. Waarvoor wordt het gebruikt? 3. Hoe gebruik je het? 4. Wat weet je er nog meer over? 5. Hoe ziet het eruit? 6. Waarom ziet het er zo uit? 7. Welke delen vind je aan de buitenkant? 8. Uit welke materialen is het gemaakt? 9. Hoe kun je het demonteren? 10. Hoe kan je er voor zorgen dat je het terug kan monteren? 11. Demonteer het voorwerp maar zorg dat je het terug kan monteren! 12. Welke delen vind je aan de binnenkant? 13. Uit welke materialen zijn deze gemaakt? 14. Waarom zitten die delen daar binnen in? 15. Waarom is het er gekomen? 16. Ken je andere systemen? 17. Op welke manier heeft dat voorwerp het leven van mensen veranderd? 18. Wat doe je als het stuk is?

Opdracht 2: Vul samen de kerncomponenten van het kader van technische geletterdheid in. Wat is techniek? 1. Welke technische systemen 2. Welke stappen van het technisch proces 3. Welke hulpmiddelen 4. Welke keuzen.herken je in deze technische realisatie Als je een technische realisatie vanuit deze vier invalshoeken beschrijft en de relatie ertussen weet samen te vatten, ben je in staat techniek te doorgronden. We maken dit duidelijk aan de hand van de fietsbel. Definities: 1. Een technisch systeem is een geheel van elkaar wederzijds beïnvloedende elementen en onderdelen die gericht zijn op het bereiken van (een) bepaald(e) doel(en). 2. Een technische realisatie komt tot stand na het doorlopen van het technisch proces, dat vertrekt vanuit een behoefte en verloopt volgens 5 stappen: 1. probleemstelling, 2. ontwerpen, 3. realiseren, 4. in gebruik nemen en 5. evalueren 3. De kerncomponent hulpmiddelen omvat alles wat nodig is om technische realisaties efficiënter te laten functioneren, te verwezenlijken en hun werking te doorgronden. Daarmee wordt onder ander bedoeld: materialen en grondstoffen, energie, machines en gereedschappen, meetinstrumenten, mensen, kapitaal, tijd, Beschouwt men een technische realisatie vanuit hulpmiddelen dan kijkt men naar de materiële of menselijke middelen die nodig zijn om ze te maken, te laten werken of te onderzoeken. Men houdt geen rekening met de eventuele systeemkenmerken ervan. 4. De criteria waaraan technische realisaties moeten voldoen, zijn afhankelijk van keuzes. Die keuzes kunnen door de maatschappij of vanuit de technische realisatie zelf worden bepaald. Beschouwt men een technische realisatie vanuit keuzes dan kijkt men naar beslissingen die zijn genomen en afwegingen die zijn gebeurd om deze realisatie op deze wijze vorm te geven.

Je kan de fietsbel als een technisch systeem beschouwen. Je kan de fietsbel beschouwen als het resultaat van een technisch proces. Je kan de fietsbel beschouwen als een verzameling van hulpmiddelen die nodig zijn om een fietsbel te maken of te gebruiken. Je kan ook de keuzes beschouwen die nodig zijn om een fietsbel te maken of te gebruiken. Buitenkant: De beugel, het huis (huls) en de uitstekende schuifknop als hefboom. Binnenkant: De hefboom is verbonden met een tandheugel. De tandwielen doen een vleugel ronddraaien tegen de schel. Dit veroorzaakt het rinkelen. Nood aan: De fietsbel is ontstaan vanuit de behoefte om zich in het verkeer te laten opmerken. Het proces: De fietsbel is het resultaat van het kiezen van geschikte materialen en het maken en afstellen van onderdelen. maken van een fietsbel: metaallegering, een mal, tangen, handschoenen en koelvloeistof. (de)monteren van een fietsbel: schroevendraaier Het doen rinkelen van een fietsbel: fysieke kracht kunststofknop: warm en weersbestendig tandwielmechanisme: Dit mechanisme is veelvuldig en meermaals snel na elkaar te gebruiken. spierkracht: houdt de bel op elk moment functioneel. Het veertje plaatst de hefboom terug op zijn plaats.

Opdracht 3: Vul samen de dimensies van het kader van technische geletterdheid in. Technische geletterdheid betekent dat je op een competente en verantwoordelijke manier en met enige vlotheid techniek kan gebruiken. Technische geletterdheid omvat drie componenten: begrijpen, duiden, hanteren. Die drie componenten zijn evenwaardig. In het TOS 21 rapport worden die componenten dimensies van het leren van techniek genoemd. Aan de hand van het voorbeeld van de fietsbel wordt duidelijk wat competent en verantwoordelijk techniek gebruiken inhoudt en hoe je daar als technisch geletterde mee omgaat. Definities: 1. Techniek begrijpen: Inzicht verwerven in het gebruik, de werking en de ontwikkeling van technische realisaties. - De werking van een technische realisatie kunnen uitleggen. - Kunnen uitleggen hoe een technische realisatie tot stand komt. - Weten waarvoor een technische realisatie wordt gebruikt. 2. Techniek hanteren: De techniek gebruiken of maken. - Een technische realisatie gebruiksklaar maken. - Een technische realisatie herstellen. - Een technische realisatie maken. 3. Techniek duiden: Techniek duiden: de werking, de ontwikkeling en het gebruik van techniek verbinden met een context buiten de techniek zelf. - Kennis hebben van de historische ontwikkelingen in het wetenschappelijke en technische vlak door de eeuwen heen - Technische ontwikkelingen kunnen plaatsen in de maatschappelijke context waarin mensen leven. - Technische ontwikkelingen objectief kunnen bekijken en evalueren.

Je begrijpt de fietsbel als je weet. Uit welke onderdelen ze bestaat en wat hun functie is. Hoe de onderdelen op elkaar zijn afgestemd. Wat er fout kan lopen bij de werking ervan. Je kan de fietsbel duiden als je weet Welke maatschappelijke impact ze heeft. Wanneer je ze mag gebruiken. Hoe ze is geëvolueerd. Hoe ze een toepassing is van wetenschappelijke principes en inzichten. Wat de economische waarde ervan is. Hoe de vormgeving een bijdrage levert tot functioneel gebruik. Je kan een fietsbel hanteren als je weet. Hoe je ze kan onderhouden, een disfunctie ervan kan voorkomen of herstellen. Hoe je de technische informatie moet inspecteren om ze te kunnen monteren. Hoe je een geschikt model kan kiezen of aankopen.