Handleiding. Handleiding



Vergelijkbare documenten
Deel 1. In actie voor het Rode Kruis Hoeveel kleding kan jouw klas inzamelen?

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Vergaderen vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Vaardigheden - Vergaderen vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Ik heb geen idee wat het betekent. Ik heb dit woord wel eens gezien of gehoord.

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Gefeliciteerd!! Wat gaan jullie doen?

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

ontdekken de kinderen hoe een regenboog ontstaat en maken daarbij aantekeningen.

DE INFOBEURS. School, regels, wonen, drugs, Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS 1

Lesbeschrijving Nederlands

JE EIGEN BUURT OMSTREEKS 1935

Lesonderwerp: De spelregels schrijven voor een zelfverzonnen spel.

Projectintroductie e. Projectintroductie les 1

Met hulp: ophelderen van onduidelijkheden

SCHOON GENOEG van ZWERFAFVAL? Een lespakket voor groep 5 & 6

WERKVORMEN MAGAZIJN. Wat is netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Dag van Respect & Twinning

Docentenhandleiding Digitale les Studiekeuze123

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Werkvormen Vooraf aan EduMedia

? Hier heb ik een vraag bij.?? Dit snap ik niet.! Dit valt me op! N Dit is nieuw voor me.

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Voordoen (modelen, hardop denken)

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

MAGDA? REGELS OP SCHOOL EN DE WERKVLOER. Magda op school? Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Lesbrief Strip maken. Doel Leerlingen te laten nadenken wat ze op het internet doen en hoe ze hier op een positieve manier mee om kunnen gaan.

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Handleiding leerkrachten. Eigen strip maken. Kerndoelen: Taal en ict 1x per week 4 tot 5 weken

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Voordoen (modelen, hardop denken)

Lesbrief thema: Identiteit

Sammie en opa. - Vakantiebestemmingen - Je dood vervelen

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

LESBRIEF BEROEPENORIËNTATIE

Aan de slag met het. Leren Inhoud Geven

Anders voeren. Les b r i e f

RECHT OP ANDERS ZIJN DOELSTELLING

Docentenbijlage An Eye-Opener Eureka!Cup 2010: Movin On! Beste docent(e),

Onderzoek doen 1. Algemene start

Hulpmiddel voor sterke medezeggenschap

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Een overtuigende tekst schrijven

Lesbrief nr 1. Opdracht 1. voor Groep

HANDLEIDING Leerkracht

De leerlingen wandelen de vooraf uitgestippelde route op de wandelkaart. Ze observeren en leggen de knelpunten inzake de verkeersveiligheid vast.

2. Naar het pretpark!

Lesbrief: Sporten met een doelgroep Thema: Waar ga ik heen?

Kruistocht in Spijkerboek opdracht

BELAND JIJ OP EEN VULKANISCH EILAND?

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

Powered by ESA NEMO NSO SPACE EXPO WNF DE ISS-KRANT. Introductieles bij het project Ruimteschip Aarde VOORTGEZET ONDERWIJS. Science Center NEMO/NSO

Discussiëren Kun Je Leren:

Liefde en fijne relaties

QUESTIONBOXLES PALMOLIE

Vind je eigen geld uit

Anders voeren. lesbrief

Beroepsgerichte Vorming, opleiding handel en administratie of Project Algemene Vakken

Grenzeloze vrijheid? Discussiebijeenkomst tienerclub

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Verdiepingsopdrachten challenge 2: Spinaziekrachtproef

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Beleidsplan Leerlingenraad o.b.s. de Schuthoek

Organiseer een feestdag!

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

Groep 8 Verdiepingsles: Beroepen

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

Wat wil jij worden? Docentenhandleiding. Juni 2018 Spirit4you.

Leerlingboekje les 11 en 12. Schrijfopdracht 6 Echte vrienden. Groep 7

BREEK DE MACHT KORTE OMSCHRIJVING SPEL SPELDOELEN LEERDOELEN AANTAL DEELNEMERS

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Banger voor spinnen dan voor terreur.

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

- Duploblokjes en legoblokjes (nodig bij het oplossen van de rekenvraag)

Let s talk about sex Eerste hulp bij seksuele voorlichting

Transcriptie:

2

Het lespakket van het Rode Kruis is ontwikkeld naar aanleiding van de inzamelingsactie in oktober. In de week van 3 t/m 7 oktober hebben zij in samenwerking met stichting KICI een inzamelingsactie georganiseerd. Stichting KICI heeft landelijk een groot aantal containers staan waar mensen kleding in kunnen deponeren. Dit wordt verzameld en verder verwerkt. Het geld dat zij hiermee verdienen schenken zij aan goede doelen. Het Rode Kruis is de belangrijkste begunstigde. Het is de bedoeling om via het lespakket leerlingen van basischolen aan te zetten om mee te doen met de inzamelingsactie en tegelijkertijd informatie over het goede doel, het Rode Kruis, te geven. Het lespakket bestaan uit drie delen. Er is per onderdeel een algemeen informatiegedeelte en een aantal opdrachtkaarten en de daarbij behorende werkbladen. In principe zijn alle opdrachtkaarten los te gebruiken en zijn ze niet afhankelijk van eerder gemaakt materiaal. De enige uitzondering hierop is opdrachtkaart 1.4. Het resultaat hiervan dient gebruikt te worden voor opdrachtkaart 1.3. Per opdrachtkaart hebben wij voor u een verwijzing gemaakt naar de kerndoelen. Dit zijn de kerndoelen geformuleerd volgens de Stichting Leerplan Ontwikkeling. Bron: tule.slo.nl. U vindt hier het overzicht: Deel 1 In actie voor het Rode Kruis Kerndoelen Opdrachtkaart 1.1 Aidswezen in Afrika 1, 2, 7 en 34 Opdrachtkaart 1.2 Maps 47, 49 en 50 Opdrachtkaart 1.3 Speel het spel 6, 9 en 37 Opdrachtkaart 1.4 Spelkaart ontwerpen 54 en 55 Deel 2 Verhalen van... Kerndoelen Opdrachtkaart 2.1 Eens - Oneens 3 en 37 Opdrachtkaart 2.2 Een dag uit het leven van... 4, 9 en 54 Opdrachtkaart 2.3 Wie - Wat - Waar 34, 35 en 54 Opdrachtkaart 2.4 Schrijf een brief 5 en 8 Deel 3 Stappenplan actie Kerndoelen Opdrachtkaart 3.1 Pimp up your shoe 54 en 55 Opdrachtkaart 3.2 Maak een flyer 5, 8 en 54 Opdrachtkaart 3.3 Jullie actie op internet! 4, 5, 8, 9 en 54 Per deel geven wij uitleg, achtergrondinformatie en suggesties voor gebruik van opdrachtkaarten in de klas. 3

Deel 1 Inhoud Deel 1 bestaat uit: - een algemene informatiebrochure over het Rode Kruis, KICI, Aids en Aidswezen in Afrika - vier opdrachtkaarten - vier werkbladen Algemene informatiebrochure Het Rode Kruis werkt samen met stichting KICI voor een inzamelingsactie van kleding. KICI heeft in Nederland een groot aantal containers staan waar de kleding in verzameld wordt. Deze kleding wordt verder verwerkt. Bruikbare kleding wordt naar andere landen gestuurd. Onbruikbare kleding wordt gerecycled en de opbrengsten worden aan goede doelen geschonken. Het Rode Kruis is de belangrijkste begunstigde. Het Rode Kruis wil met deze inzamelingsactie het geld dat zij ontvangen speciaal inzetten voor de Aidswezen in Afrika. In de brochure kunnen de leerlingen informatie vinden over: Doel van de actie Hiv en Aids Het Rode Kruis KICI Aidswezen in Afrika Betekenis van moeilijke woorden De informatie spreekt voor zichzelf. Voor meer informatie verwijzen wij u naar: www.rodekruis.nl www.kici.nl www.stopaidsnow.nl www.wikipedia.nl Opdrachtkaart 1.1 en werkblad 1.1 Aidswezen in Afrika Benodigd materiaal: computers met internetverbinding De leerlingen wordt gevraagd om naar een filmpje op de schooltv beeldbank te kijken en naar aanleiding daarvan een vergelijking te maken tussen het leven van Bernard en dat van henzelf. Bron: http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20051031_aids01 Het is de bedoeling dat leerlingen in een groepje van vier samenwerken volgens de placemat werkvorm. Dit betekent dat ze eerst zelf nadenken over de vergelijking en hun gedachten in trefwoorden noteren in één van de vier buitenste gedeelten van het werkblad. Daarna gaan ze om de beurt uitleggen aan elkaar wat ze hebben opgeschreven en dienen ze de overeenkomsten van hun bevindingen te noteren in het middelste gedeelte van het werkblad. De leerlingen wordt gevraagd om de placemat op te hangen en de placemats van andere groepen te bekijken. De tweede opdracht wordt leerlingen gevraagd om een mindmap te maken over (het leven van) Bernard. U kunt dit eventueel als een klaar-opdracht gebruiken. Ook is het mogelijk om de mindmaps op te hangen en op een later tijdstips nog eens te bespreken. Voor het maken van mindmaps verwijzen wij naar www.onderwijsmaakjesamen.nl/e-colleges/e-college-wat-is-eenmindmap/. 4

Opdrachtkaart 1.2 en werkblad 1.2 Maps Benodigd materiaal: computers met internetverbinding De leerlingen gaan via Google Maps de omgeving van Oeganda verkennen en maken kennis met de mogelijkheden binnen Google maps. Er zijn enkele vragen waarop een vast antwoord te geven is. Hiervan vindt u hieronder de antwoorden. Antwoorden van opdrachtkaart 1.2: a. Je komt uit in het centrum van Kampala. d. Er zijn verschillende mogelijkheden: rond de 20, 19 en 17 kilometer. Dit hangt af van de gekozen route. Opdrachtkaart 1.3 en werkblad 1.3 Speel het spel Benodigd materiaal: dobbelsteen en pionnen. De leerlingen gaan een bordspel spelen. Zij dienen hiervoor op het bordspel eerst nog wat informatie toe te voegen en te bepalen welke spelregels er gelden voor een aantal nummers. Via het stappenplan kunnen de leerlingen het bordspel zelf spelen. U kunt er ook voor kiezen om het bordspel te laten uitbreiden door de leerlingen zelf door ze opdrachtkaarten te laten maken. Dit kunnen zij doen met opdrachtkaart 1.4. Opdrachtkaart 1.4 en werkblad 1.4 Spelkaart ontwerpen Benodigd materiaal: kleurpotloden en stiften. De leerlingen gaan zelf opdrachtkaarten maken voor het bordspel. Hiervoor volgen zij de aanwijzingen op de opdrachtkaart. 5

Deel 2 Inhoud Deel 2 bestaat uit: - Informatie over Aidswezen in Afrika - vier opdrachtkaarten - vier werkbladen Informatie over Aidswezen in Afrika Leerlingen lezen over drie verschillende kinderen in Afrika. Naar aanleiding van deze verhalen kunnen de leerlingen de opdrachtkaarten maken die bij dit deel van het lespakket horen. Opdrachtkaart 2.1 en werkblad 2.1 Eens-Oneens Benodigd materiaal: geen. De leerlingen gaan met elkaar discussiëren over stellingen. Zij dienen in tweetallen met elkaar te bespreken of ze het eens of oneens zijn met een gegeven stelling. Alle stellingen worden met elkaar besproken en zij dienen vervolgens aan te geven met welke drie stellingen zij het helemaal eens zijn. U kunt naar aanleiding van deze besprekingen het onderwerp nog eens centraal onder de aandacht brengen. Welke stellingen zijn het meest gekozen? Hoe komt dat? Hierna vindt u de stellingen waarover de leerlingen met elkaar in discussie gaan. 1. In Afrika hebben de Aids-wezen vooral geld nodig. 2. Er is nog weinig bekend over Aids in Afrika. 3. Ik kan niet veel doen voor de Aids-wezen in Afrika. 4. De doktoren in Oeganda moeten meer weten over Aids. 5. Ik vind het vreemd dat de kinderen daar ook op 6. Vertellen over vervelende dingen die je zijn zaterdag naar school willen. overkomen, geeft je steun. Opdrachtkaart 2.2 en werkblad 2.2 Een dag uit het leven van.. Benodigd materiaal: (kleur)potloden. De leerlingen gaan een stripverhaal maken naar aanleiding van de informatie over de kinderen in Afrika. Zij dienen een verhaal te bedenken over één van deze kinderen. Hierbij gebruiken zij naast de informatie ook hun eigen voorstellingsvermogen. In het stappenplan krijgen de leerlingen tips voor het maken van een stripverhaal. Opdrachtkaart 2.3 en werkblad 2.3 Wie-Wat-Waar Benodigd materiaal: eventueel attributen. De leerlingen gaan zelf theatersport uitvoeren via de werkvorm wie-wat-waar. De leerlingen zorgen ervoor dat de kaartjes uitgeknipt zijn en kunnen aan de slag. Zij verzinnen zelf een kort toneelspel waarin alle onderdelen (wie, wat en waar) terugkomen. U kunt ze het laten opvoeren en de andere leerlingen laten raden. Opdrachtkaart 2.4 en werkblad 2.4 Schrijf een brief Benodigd materiaal: eventueel een computer voor een brief in Word. De leerlingen gaan zelf een brief schrijven aan iemand die ze kennen. Zij dienen diegene ervan te overtuigen dat ze kleding nodig hebben voor hun inzamelingsactie. Via het werkblad krijgen zij informatie over de lay-out van de brief. 6

Deel 3 Inhoud Deel 3 bestaat uit: - Actie stappenplan - drie opdrachtkaarten - vier werkbladen Actie stappenplan De leerlingen krijgen een stappenplan die als leidraad kan dienen om een eigen bedachte actie op te zetten in de klas of op school. Opdrachtkaart 3.1 Pimp up your shoe Benodigd materiaal: oude schoenen, stofverf, stof, naaigerei, plakkralen, enz. De leerlingen krijgen aanwijzingen en ideeën om schoenen te pimpen. Deze schoenen kunnen tentoongesteld worden, maar ook verkocht. Hiervoor kunnen geïnteresseerden dan met kledingstukken betalen, zodat deze toegevoegd kunnen worden aan de inzameling voor het Rode Kruis. Opdrachtkaart 3.2 Maak en flyer Benodigd materiaal: kleurpotloden, stiften en/of verf. De leerlingen krijgen aanwijzingen en ideeën om een flyer te maken om hun actie bekendheid te geven. Wellicht is het mogelijk om deze flyers te laten vermenigvuldigen. Als er een kleurenprinter aanwezig is, kan deze hiervoor gebruikt worden. Ook kunt u proberen een sponsor in de buurt te vinden, die voor u en uw leerlingen de flyer kosteloos wil printen. Opdrachtkaart 3.3 Jullie actie op internet! Benodigd materiaal: computers met internetaansluiting. De leerlingen krijgen aanwijzingen en ideeën om een website of internetpagina in elkaar te zetten om aandacht te vragen voor hun actie(s). U kunt zelf kiezen of u de leerlingen hiervoor een Hyvespagina laat ontwerpen. Ook is er een suggestie voor het bouwen van een website via www.orbs.com. Wanneer u dat geschikt lijkt, kunt u het werkblad aan de leerlingen geven voor informatie hierover. 7

Colofon Het lesmateriaal is ontwikkeld door Onderwijs Maak Je Samen. www.onderwijsmaakjesamen.nl