lezen Kinderboekenweektip 2013

Vergelijkbare documenten
lezen Kinderboekenweektip 2013

Tips spelend leren kern 2

lezen veilig leren Kinderboekenweek 2010 Tips voor regio zuid Zinnen maken met woorden én beeldtaal zijn Les 1

Tips spelend leren kern 3

Tips spelend leren kern 4

Kern 6: geit-pauw-duif-ei

Meer doen met de rijtjesboeken

Kern 3: doos-poes-koek-ijs

Spellen bij kern 3 Spel 1: Schrijven op je rug Spel 2: Winkeltje spelen Spel 3: Lezen voor het slapen gaan Spel 4: Blijven voorlezen

Schooljaar : Spelletjes in je taal- en rekenles

Artikel - Ringboekje: een veelzijdig leermiddel

Kern 2: teen - een - neus - buik - oog. Spellen bij kern 2. In deze kern leert uw kind: Letters: t n b oo ee Woorden: teen - een - neus - buik - oog

De golf spoelt op het strand. 1. golf 2. strand

lezen veilig leren Thematip bij kern 5 Verhalen en vertellingen Verhaaltjes maken Letterdoosopdrachten Schrijfopdrachten Variaties

De ontwikkelde materialen per unit.

flitsletters spellenbundel Voor speelse oefenmomenten, thuis en in de klas.

lezen veilig leren Ouderavond Hoe moeilijk is leren lezen? Materialen Verloop van de activiteit Voorbereiding Kopieerblad 1

lezen veilig leren Kinderboekenweektip Voorbereiding Les 1 - kookboeken en recepten Benodigde materialen Werkwijze

Vijf minuten actief met kleuters. Joyce van den Boogaard 3 februari 2016

Lesideeën beroepenkaarten WERKEND NEDERLANDS

Kwartetten met klinkers

Thema-opdracht: Arbeiten im Tourismus

Thema-opdracht: Arbeiten im Hotel

lezen veilig leren Veilig leren lezen Thematip bij kern 5 Sprookjes: verhaaltjes maken Letterdoosopdrachten Schrijfopdrachten Variaties

WOORDENSCHAT - MIDDENBOUW Met woorden aan de gang

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

LEERJAAR 3 WERELDORIËNTATIE

Gespreksspel. gespreksspel. Ontdek meer over elkaars pleegzorg-ervaringen. Ontdek meer over elkaars pleegzorgervaringen

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

11. Hele en halve uren met klokkaartjes. - dagelijkse activiteiten aan de halve uren koppelen

Spelenderwijs rijmen. Linda Willemsen.

Spelregels voor de kaarten Beroepskwaliteiten en Leerpunten. Het Beroepskwaliteitenspel

Veilig leren lezen Kern 1: ik - maan - roos vis

BLIJ MET EEN EI. Blij met een ei, april 2011 Speel-o-theek De Dobbelsteen

Maak de afstand kleiner. Maak de afstand groter. Te makkelijk? afstand in een rechte lijn zo snel

Spellen bij kern 2 Spel 1: Stickers plakken Spel 2: Wie maakt de meeste woorden? Spel 3: Woorden maken Spel 4: Zelf typen Spel 5: Letterboek maken

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Thema-opdracht: Arbeiten im Restaurant

Spelregels IK BOX spel (3 of 4 personen)

Is leren lezen moeilijk?

lezen Veilig leren lezen Artikelen - Ringboekje: een veelzijdig leermiddel veilig leren Stickers en stramienbladen Vier verschillende ringboekjes

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Nieuwsbrief groep 3 juli 2017

getalkaartjes 20 spelsuggesties voor thuis!

Nieuwsbrief groep 3 augustus 2016

Tienminutenopdracht 2

Samenhang tussen liter en deciliter, centiliter en milliliter (spel)

Met plezier beter lezen :

lezen Thematip bij kern 5

Li Lefebure & Margot Senden

Leespromotie. De klassenbieb en de boekentafel. De leeshonger die bij kinderen ontstaat als zij tijdens de eerste kernen van Veilig

Samenhang tussen kilogram en gram (spel)

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Dalton (samenwerking/ samenwerkend leren) en Coöperatief leren

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

lezen veilig leren Thematip bij kern 11 Leespromotie De klassenbieb en de boekentafel De leeshonger die bij kinderen ontstaat als zij tijdens

E 036: Het tienminutengesprek 1

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

LEERJAAR 3 WISKUNDE VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX. P Metend Rekenen RONDJES LOPEN De leerlingen berekenen de omtrek en duiden hem aan.

LES 2. GROEP: 3 t/m 8 BADMINTON

Cultuureducatie met Kwaliteit

Hoe leer ik uit... Naam: Klas:

Werken met de Na-Kaarten

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

Speels oefenen. Relaties tussen vermenigvuldigsommen. Vermenigvuldigen

Lespakket. Ssst de tijger slaapt. Door: Maike Douglas jufmaike.nl. De lessen met een * ervoor zijn alleen geschikt voor kleuters. ã jufmaike.

VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX LEERJAAR 5 WERELDORIËNTATIE

Breuknotatie, breuken in verschillende verschijningsvormen

Schoolbrede start (15 min) Zie hoofdstuk Schoolbrede start.

Klap, stamp en sla. Opmerking. Tijd: 1-5 min. Deelnemers: minimaal 2 Materiaal: niets Opstelling: kinderen vormen tweetallen. Verloop van het spel:

Kern 5: reus-jas-riem-bijl

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

Doe-tips bij Pauline Oud prentenboeken

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

lezen veilig leren Kinderboekenweektip 2008 Klikklakrijmdoosjes Rijmdoosjes maken Rijmparen maken met het klikklakboekje

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

lezen Ouderavond veilig leren maan roos vis Is leren lezen moeilijk? Voorbereiding Materialen Verloop van de activiteit

en een buitenkring. Voor de leerkracht Van groep 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 Stappen: Coöperatief leren

Sorteren Mikken Meppen Overgooien

Bewegen, bewegen, blijven bewegen. Doelstellingen. De leerlingen beleven plezier aan beweging.

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Benodigdheden: Filmpje brein uitleg: overtuigingen en het effect op leren Kaartjes helpende en remmende gedachten, zie bijlage 1

LEERKRACHTGEDEELTE: LETTERS MET JE LIJF

Carnavalsschilderij: Doel: Het stimuleren van de fijne motoriek en de hand oog coördinatie. Materiaal: Schilderspapier Verf Kwasten Plakband Schorten

Lesplan theaterlezen. Voorlezen? Herhaald lezen?

Rekenactiviteiten voor de onderbouw

De kinderen zitten in een hoefijzeropstelling, omdat er iets gaan gebeuren vooraan in de klas. Iedereen moet dat goed kunnen zien.

De leerling: weet dat de aarde groter is dan de maan ontdekt dat iets kleiner lijkt als het verder weg staat. aarde en de maan

Opdracht: de kinderen gaan zelf een verhaal bedenken, prenten bij het verhaal ontwerpen en het verhaal presenteren.

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

lezen Zonaanpak veilig leren Suggesties bij kern 6 Boeken Feestneus kern 6 In het artikel Uitmuntende lezers kunnen heel wat

De boom staat op de berg Door Kim Wagemans

Hoofdstuk 10. Trijntje de Wit. LwjkC10: Titelpagina

Start met voorlezen van het verhaal. De kinderen kunnen lekker luisteren en griezelen, of lachen.

lezen Sinterklaastip

Actief en creatief aan de slag met de Belevingskaart: 8 inspirerende werkvormen

Transcriptie:

veilig leren lezen Kinderboekenweektip 2013 Auteur: Josée Warnaar De Kinderboekenweek 2013 heeft als thema: Klaar voor de start. Sport, ballet, streetdance: het gaat om veel bewegen, want bewegen is gezond. Als lesgeven wordt afgewisseld met bewegen, is dat goed voor de gezondheid en de leerresultaten van de kinderen. In deze thematip vindt u vijf lesideeën met bewegen. En ook na de Kinderboekenweek kunnen deze werkvormen op het programma blijven staan! Mix en ruil met letters/woorden Met de coöperatieve werkvorm Mix en ruil komt u tegemoet aan de bewegingsbehoefte van jonge kinderen. In een korte tijd vinden veel oefenmomenten plaats. U kunt Mix en ruil gedurende het hele schooljaar inzetten om diverse doelen op het gebied van woordenschat, letterkennis, lezen en rekenen te bereiken. Zorg voor een set kaartjes met opdrachten, passend bij het doel dat u wilt bereiken. Het aantal kaartjes moet gelijk zijn aan het aantal kinderen in de klas. Op de voorkant van de kaartjes staat de opdracht in de vorm van een letter, een woord of een som. Op de achterkant staat een vorm van zelfcontrole: bij letters oefenen staat er op de achterkant een plaatje van het structureerwoord waarmee de letter is aangeleerd. Bij leeswoorden staat er een plaatje van het woord dat op de voorkant van het kaartje staat en bij sommen staat het antwoord op de achterkant van het kaartje. Maak de kaartjes van stevig materiaal en lamineer ze. Zo kunnen ze meer dan één keer ingezet worden en kunt u ze ook het volgende jaar weer gebruiken. Deel de kaartjes uit. Vertel de kinderen welk doel ze gaan oefenen. (Vraag ook eens of zij zelf weten wat ze met de uitgedeelde kaartjes gaan oefenen.) Geef het startsein. De kinderen mogen door de klas lopen en iemand zoeken met wie ze high five doen. Zo vormen zij een tweetal dat de opdracht gaat uitvoeren. Het kleinste kind begint: hij/zij laat de voorkant van zijn/haar kaartje zien en het andere kind antwoordt. Het kleinste kind checkt het antwoord met de achterkant van het kaartje en zegt of het antwoord goed is. Nu is het grootste kind aan de beurt. Ook dit kind laat de voorkant van zijn/haar kaartje zien. Het andere kind antwoordt. Het grootste kind zegt of het antwoord goed is. Daarna worden de kaartjes geruild en zoekt ieder een nieuw kind om high five mee te doen. Let erop dat er geen kinderen ontweken worden. Leg uit dat het niet gaat om vriendjes opzoeken maar om oefenen en dat ze zo veel mogelijk verschillende kinderen moeten opzoeken. 1

Doe-zinnen het gebied van woordenschat, letterkennis, lezen en Met doe-zinnen maken de kinderen opdrachten voor rekenen te bereiken. het leescircuit. De kracht van Zoek iemand die is, dat kinderen een ander kind op een speelse manier opdrachten laten uitvoeren waarbij veel geoefend wordt. Gebruik hier- Knip de zinnen van kopieerblad 1 en 2 uit en lami- voor Veilig & vlot op de volgende manier: neer ze. Maak een doosje voor de maan-aanpak en een doosje voor de zon-aanpak. Plak er etiketjes op. Maak een oefenblad voor Veilig & vlot met drie dui- Maak van beide doosjes een foto en maak er plan- delijk omlijnde opdrachten (leesrijtjes), passend bordkaartjes van. bij de fase van het leesproces. Waak voor te veel rijtjes. Per opdracht zijn twee of drie rijtjes vol- doende. Deel de groep in tweetallen in. De tweetallen verdelen de kaartjes blind. Elk kind krijgt een stapeltje kaartjes. De helft van de kinderen krijgt een oefenblad. Het grootste kind begint en laat een kaartje zien. De andere helft krijgt een pen. Het kleinste kind beeldt uit wat er op het kaartje Vertel de kinderen welk doel ze gaan oefenen. staat. (Vraag ook eens of zij zelf weten wat ze met de uit- Als alle kaartjes geweest zijn, worden de stapel- gedeelde kaartjes gaan oefenen.) tjes geruild en wordt het spel nogmaals gespeeld. Op uw teken lopen alle kinderen in het rond en zoeken een maatje met een pen. Ze vragen vriendelijk of hij/zij de eerste opdracht wil lezen. Variant: het tweetal voert de opdracht voor de klas Het kind met de pen leest de rijtjes van de op- uit, de andere kinderen raden wat wordt uitgebeeld. U kunt bij elke kern setjes doe-zinnen maken pas- dracht, de ander let goed op of dit kind de rijtjes send bij de inmiddels opgedane letterkennis. De correct leest. Als de lezer klaar is, wordt een handtekening gezet in het vak van de gelezen rijtjes. doosjes van de zon-aanpak bij kern 1 zijn na kern 6 ook geschikt voor de maan-aanpak. Het kind met het oefenblad gaat op zoek naar een Zoek iemand die nieuw iemand die de volgende rijtjes wil lezen. De oefening is klaar als alle handtekeningen verza- Met de coöperatieve werkvorm Zoek iemand die, meld zijn. komt u ook tegemoet aan de bewegingsbehoefte van De volgende keer dat Zoek iemand die ingezet jonge kinderen. In korte tijd vinden veel oefenmo- wordt, worden de rollen omgedraaid. menten plaats. U kunt Zoek iemand die gedurende het hele schooljaar inzetten om diverse doelen op 2

Klaar voor de start : een speurtocht naar voorwerpen met de geleerde letters Met Klaar voor de start oefenen de kinderen de auditieve analyse door afbeeldingen en voorwerpen te zoeken met een bepaalde letter. Er zijn twee varianten: 1. Speurtocht in groepjes door de school Voor deze variant zijn een begeleider (tutor of ouder) en een digitaal fototoestel per groepje nodig. Maak groepjes van 4 kinderen. Elk groepje met een begeleider krijgt een fototoestel en een letter op groot formaat mee. (Kies letters die net geleerd zijn.) Geef de volgende opdracht: maak binnen een half uur een foto van zo veel mogelijk voorwerpen waarin je deze letter hoort. De groepjes lopen zachtjes door de school op zoek naar voorwerpen waarin ze de letter die ze bij zich hebben, horen. Het wordt nog leuker als de kinderen ook buiten mogen zoeken. Om de beurt mogen de kinderen een gevonden voorwerp fotograferen. De begeleider houdt bij hoeveel goede voorwerpen zijn gevonden. Bij terugkomst in de klas wordt de winnaar bekendgemaakt. Op een later moment kunnen de foto s per letter op het digibord getoond worden. 2. Speurtocht in tweetallen als onderdeel van het leescircuit De bij 1 beschreven variant kan ook in tweetallen zonder begeleider worden uitgevoerd. Maak een foto van deze opdracht en maak er een planbordkaartje van. Tijdens het leescircuit gaan twee kinderen met deze opdracht aan de slag. Letterestafette Deze oefening voor letterkennis kan het beste in een speellokaal gedaan worden. Schrijf de zes laatst geleerde letters op een kaartje en maak van elk kaartje een ketting. Neem zes bakjes of mandjes mee. Leg in een grote hoepel allerlei voorwerpjes (circa 60). Trek op 60 centimeter afstand van de hoepel een cirkel met krijt. Stel zes groepjes van vier of vijf kinderen samen. Van elk groepje gaat één kind aan de rand van de krijtcirkel zitten. De andere kinderen van het groepje gaan in een rijtje achter het eerste kind zitten. Elk eerste kind krijgt een letter omgehangen en neemt het bakje in zijn handen. Het doel van de estafette is om met je groepje zo veel mogelijk voorwerpen te verzamelen van de letter die nummer één heeft gekregen. De nummers één beginnen, zoeken een voorwerp met de letter, stoppen die in het bakje, geven het bakje aan nummer twee en gaan zelf achter aan het rijtje zitten. Geef een stopsein als bijna alle kinderen twee keer aan de beurt zijn geweest. Controleer per groepje of de voorwerpjes de betreffende letter bevatten en tel de goedgekeurde voorwerpjes. Nadat de groepjes en letters gewisseld zijn kan het spel opnieuw beginnen. 3

kop ieerb lad 1 ik raak ik raap ik mik ik vis ik vaar ik ren ik mis ik rem ik mep ik sis ik rook ik koop Veilig leren lezen Kinderboekenweek 2013: doe-zinnen voor de maan-aanpak na kern 1

kop ieerb lad 2 ik kruip ik lig ik buig ik klim ik zwem ik praat ik blaas ik boks ik bouw ik dans ik slaap ik roer Veilig leren lezen Kinderboekenweek 2013: doe-zinnen voor de zon-aanpak na kern 1