Algemene lessen. Les 6: Poppenkast

Vergelijkbare documenten
Thema kinderportretten

Thema kinderportretten

Thema Beroepen. Les 2: Hoe verloopt het beroep van?

Algemene lessen. Les 9: Zoeken naar gelijkaardige beelden

Thema kinderportretten

Algemene lessen. Les 8: Ik hoor je wel, maar ik zie je niet!

Algemene lessen. Les 5: Kaders maken

Algemene lessen. Les 2: Gevoelens

MUSEUM. (voorbereiden en openen)

Thema Beroepen. Les 3: Spelen met beroepen

Algemene lessen. Les 4: Maak een portret van jezelf!

Algemene lessen. Les 7: Zie ik mezelf wel?

Algemene lessen. Les 1: Het mysterie van de verdwenen portretten

Thema Beroepen. Les 1: Beroepen doorheen de tijd

Algemene lessen. Les 3: Het fototoestel op verschillende manieren bekeken

Accent op improvisatie

Accent op improvisatie

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Accent op materiaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Accent op materiaal. onderdeel: schimmenspel. Titel les/thema Schaduwbeelden Graad: 2. Leerplandoelnummer Leerplandoel uitgeschreven

Accent op beweging. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Accent op improvisatie en taal

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Leerplan VVKBaO. Verbondenheid door middel van rituelen tijdens speciale gelegenheden. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen

Piratenmaal. (2de graad) (75 )

Stripverhalen komen tot leven (Les 2 van 2)

Praten over boeken in de klas Het vragenspel van Aidan Chambers

Accent op improvisatie en taal

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Piramide 4: muzische vorming

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

Thema: Emoties. Lesduur: ong. 50 min

Lijst van de gebruikte leerplannen binnen het katholiek onderwijs

eindtermen basisonderwijs

All italiana. Nr. Thema Leeftijd Werkvorm Duur Materiaal Leergebied

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Tuin van Heden kleuters (4- en 5-jarigen) Werken met kunst in de paasperiode

DURVEN, ZIEN, ERVAREN & DELEN HET CREATIEF PROCES IN HET BASISONDERWIJS

Vertel eens - aanpak van Aidan Chambers

Accent op improvisatie en taal

Soorten gezinnen. 2. Vakgebied en vakonderdeel: Wereldoriëntatie / Godsdienst. Eerste graad Tweede graad Derde graad

OVERZICHT VAN DE LEERLIJNEN KIEZEN DELEN MAKEN

Accent op verhaal. onderdeel: dialoog

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER BASISSTAGE

Fiche nummer: ACTIVITEITENFICHE

Rollenspel. Opdracht 1. Opdracht 2. Opdracht

Onderwijskundige doelen

Thema: Lente. Lesduur: ong. 50 min

Doelenlijst G-start voor VVKBaO

Leerplan OVSG. Verbondenheid door middel van rituelen tijdens speciale gelegenheden. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen

De zorg moet steeds beter.

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Brief voor ouder over thema 1

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

VISIE. Met opvoeden en onderwijzen beogen leerkrachten de harmonische ontplooiing van de totale persoon.

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Competentie Werkplan Resultaat Tijd

Sint-Nicolaas, de bisschop van Myra

Accent op materiaal. Titel les/thema Vingerpopjes Graad: 3 Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Spot 2+ La Baracca (Italië)

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Tuin van Heden kleuters (4-jarigen en 5-jarigen) Werken met kunst in de kerstperiode

Prettige en niet prettige aanrakingen

Steekkaart: nummer 3B

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

Onderwerp. VVKBaO. De kinderen wegwijs maken in Scratch Junior en ze laten experimenteren.

Een wereld vol verhalen

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Steekkaart: nummer 4G

Vliegende Koe de Stilte (Nederland)

Schuilt er een onderzoeker in jou?

Standbeelden uit een verleden

Respectvol reageren op gevoelens

Samenvatting Nederlands Module 1 t/m 3

Communicatieproblemen door een beschadiging in de rechter hersenhelft

Thema: Dwergen en reuzen. Lesduur: ong. 50 min

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

in de klas Opzet lesbrief

Naam student Leergroep OLO 1 Naam mentor Klas 3A Aantal lln. 20 School

Media & Privacy Lessenserie Gotcha!

Verbondenheid met zichzelf, anderen, gemeenschappen, natuur en cultuur

3 LEERPLANDOELEN. De katholieke basisschool stelt zich als algemeen streefdoel voor mediaopvoeding:

Solidariteit zonder omwegen (Vrienden zonder grenzen) Werkdocument lesimpulsen Onderbouw

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

Thema: Muziekinstrumenten. Lesduur: ong. 50 min

Verbindingsactietraining

Voorbeeldles VSO/Zorgonderwijs/MG/Blok 3 We zijn aardig voor elkaar Les 9 a+b: Blij!»

3. Wat betekent dat voor de manier waarop lesgegeven zou moeten worden in de - voor jou - moeilijke vakken?

Introductie tot privacy

DURVEN ZIEN ERVAREN DELEN HET CREATIEF PROCES IN 5 DISCIPLINES

leerlijn muzische kleuters en 1ste lj.xls 1 van 10 Werken aan een degelijk en samenhangend onderwijsaanbod

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

Het leesspel Voorbereiding: Doel van het spel: Het spel:

> Ik luister met de bedoeling. > Ik leer jouw taal, zowel. > Ik maak het veilig voor jou, > Ik ga op zoek naar waar de

Een kasteel in de buurt bezoeken

LEERPLANDOELEN WONEN EN LEVEN IN INDIA

Transcriptie:

Algemene lessen Les 6: Poppenkast

Lestitel: Poppenkast Leerdomein: muzische opvoeding Lesduur: 50 minuten Leerplandoelen Leerplan wereldoriëntatie van het VVKBaO 8.14 Kinderen beseffen dat er naast een heden, ook een verleden en een toekomst zijn. Dat houdt in dat ze: - met voorbeelden uit hun leven, uit dat van hun familie en uit de schoolomgeving duidelijk kunnen maken wat verleden, heden en toekomst is. Leerplan muzische opvoeding, deelleerplan dramatisch spel van het VVKBaO 1.Kinderen kunnen de wijze waarop een dramatisch spel tot stand komt, herkennen en beschouwen. 1.1 Vormen van lichaamstaal herkennen en kunnen interpreteren. 3. Kinderen zijn verwonderd over de uitdrukkingsmogelijkheden bij dramatisch spel. 3.3 zich verwonderen over de mogelijkheden om via woord, gebaar, beeld en klank te communiceren. 4. Kinderen brengen waardering op voor het dramatisch spel van anderen. 4.1 waardering opbrengen voor de manier waarop een bepaald idee of personage, een bepaalde gebeurtenis of omstandigheid wordt gedramatiseerd. 5. Kinderen maken gebruik van dramatisch spel om eigen beleving, ervaring, gedachten en gevoelens in handelingen te verwerken. 5.3 Bewust de werkelijkheid verbeelden. 6. Kinderen leven zich in een ding, een idee, een personage, een gebeurtenis of omstandigheid in. 6.4 eigen ervaringen en kennis opdiepen om inhoud en vorm te geven aan het spelscenario. Lesdoelen - De leerlingen stemmen de situatie/verhaal af op de gekozen achtergrond. - De leerlingen kiezen hun personage afhankelijk van hun gekozen achtergrond. - De leerlingen verzinnen anekdotes die de personages kunnen vertellen over de gekozen achtergrond. - De leerlingen leren enkele monumenten kennen van Brugge. 2

Motivering Sommige leerlingen weten al heel wat meer over Brugge dan andere leerlingen. In deze les wordt ook een stuk cultuur meegegeven van Brugge. De leerlingen leren zich ook inleven in de personages. Media poppenkast 5 achtergronden 10 personages (x2) (deze zijn gekleefd op stokken poppen voor de poppenkast) 3

Lesverloop Inleiding De fotograaf vertelt dat hij als kind veel naar poppenkast ging kijken. Hij vond het altijd leuk dat er een verhaal verteld werd door poppetjes. Hij zegt dat hij vrienden heeft uitgenodigd die vroeger veel poppenkast hebben gespeeld. Leskern De fotograaf toont verschillende mensen op foto s aan de leerlingen. Hij vertelt dat deze mensen de stad Brugge eens gaan verkennen. Deze mensen vertellen anekdotes over gebeurtenissen die zich vroeger hebben afgespeeld. Dit kan zeer uiteenlopend zijn. Van een huwelijk in een kerk tot een geboorte van een kleinzoon in het ziekenhuis. Het mag ook allemaal heel gek zijn. Een kind kan bijvoorbeeld ook geboren worden in het stadhuis op hun trouwdag. De leerlingen kunnen kiezen uit 5 achtergronden waar het verhaal zich kan afspelen. De leerlingen gaan niet onbezonnen te werk. Eerst moeten ze goed nadenken over welke achtergrond ze gaan kiezen en welke situatie zich waar afspeelt. De leerlingen proberen meerdere gebeurtenissen aan eenzelfde plaats te koppelen. De leerlingen kiezen de personages en spreken af wie welke rol op zich zal nemen. De leerlingen oefenen dit per twee. De fotograaf loopt rond en begeleidt de leerlingen waar nodig. Enkele aandachtspunten voor de leerlingen: - Praat luid en duidelijk, als je verstopt zit achter het doek kunnen de anderen je al veel moeilijker horen. - Draai de foto naar het publiek, zodat ze het gezicht van de persoon zien. Jij houdt de witte kant naar jou. - Draai niet voortdurend je stokje rond, dit is vervelend voor de anderen om te volgen. - Lach niet tussendoor. - Zorg dat je de plaatsnamen juist benoemt. - Je leeft je in de tijd van vroeger in. Het gebouw is oud, de personen zijn ook oud. - Probeer stopwoordjes zoals euhm te vermijden. - Praat algemeen Nederlands. Slot De leerlingen mogen nu per groepje hun poppenkast spelen voor de klas. Na de voorstellingen volgt er ook een bespreking. 4

Colofon Met volle kracht vooruit, de beeldbank daagt je uit! is een project van Elien De Vreese, Ann- Sofie Martens en Jolien Sander, drie laatstejaarsstudenten van KATHO Tielt, in samenwerking met Erfgoedcel Brugge en Stadsarchief Brugge. Alle gebruikte afbeeldingen komen uit de fotoverzameling van Stadsarchief Brugge. Een groot aantal afbeeldingen is afkomstig uit de verzameling Brusselle-Traen. Er werd ook geput uit de verzameling J. A. Rau en de verzameling G. Michiels. Het door ons gebruikte beeldmateriaal is raadpleegbaar via de website www.beeldbankbrugge.be. Ook werden er nog enkele andere bronnen gebruikt bij het tot stand komen van dit lessenpakket: - Dada. (2000). Dada, het portret. Eindhoven: Plint. - Dada. (2004). Dada, zelfportret. Eindhoven: Plint. - Kiefer, A., & Lee, L. (2011). Fotograferen... voor kids. Estland: van Duuren Media. - Publishers, C. (2008). Praten met kinderportretten. Leuven: CEGO Publishers. 5