ALINA (Activerende Leerruimtes in de Associatie) Collaboratief leren in ruimte en tijd: bridging the gap Next generation classrooms

Vergelijkbare documenten
Oriëntatie op ondernemerschap

Startbijeenkomst ptaak jaar 2. Ontwerpen en innoveren

Concept mapping en klinisch redeneren een uitdagende manier van leren en doceren

ALO! Workshop 11 oktober Ontwerpen van blended leren. Welkom

Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

Handleiding reflectietool

Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

twee initiatieven Academisch Nederlands

HOGESCHOOL WINDESHEIM

Lunchlezing KCNR VastgoedLAB Groningen V&M 26 mei 2016

Het waardenkompas van Woonzorggroep Samen

StudieThermometer. Temperatuur wat aan de lage kant? Mw Demo Kandidaat Instelling Demo

Nieuw curriculumontwerp De nieuwe rol van de docent. Willy Reijrink Innovatiedocent Innoverend onderzoeken/ onderzoekend innoveren

Flipping the classroom: een oplossing? Nov. 2013

Lesvoorbereidingsmodel

Wat zijn Actiekaarten?

Oudercursus: Mijn kind op het voortgezet onderwijs, wat nu? Docenten handleiding. Programma Oudercursus VO. Bijeenkomst 1

Hoe kunt u passende sturing en ruimte geven aan uw team?

Onderzoeksvraag 1. Aanleiding

Awards Formulieren voor het opzetten en uitvoeren van een project. Formulier 1: Onderzoeksformulier voor het uitwerken van de verschillende stappen

Inhoud. Inleiding 9. 5 Planning Leerdoelen en persoonlijke doelen Het ontwerpen van het leerproces Planning in de tijd 89

Programma. Inleiding. Project LOB - Codename Future. Arrangeren. Begeleiden van studenten

Hoe aardgasvrij woon jij?

Flexibel onderwijs, waar staat u? Congres Bouwen en binden, 12 december 2016 Lex Jansen

Bijlage 2-9. Richtlijnen voor de prestatie

Cursus Rekenspecialist. Amarantis derde bijeenkomst 2 november 2010

Interactief college: voorbeelden uit de praktijk. Erwin van Vliet. Universiteit van Amsterdam Center for Neuroscience

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Professionaliseren van de didactische aanpak van het informatievaardighedenonderwijs

Eindverslag Academische Opleidingsschool Sophianum, juni 2011

Handleiding voor docenten

Lesbrief: Sporten met een doelgroep Thema: Waar ga ik heen?

Thema 1: Het leren (bevorderen) 19

Verleg je grenzen! Waarom kiest ú voor het nieuwe Taalblokken? Taalblokken Nederlands Brochure MBO

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

User Centered Design. Analyseren van de interviews

Hoe aardgasvrij woon jij?

ONDERWIJSONTWIKKELING - ACTIVERENDE DIDACTIEK

Online Gitaar Spelen. Online Gitaar Spelen

E- portfolio & Afspraken

Hoe werkt u met Nieuw Nederlands 6 e editie onderbouw

Plannen en zelfstandig werken

Inspraakladder: onderwijskundig model voor leerlingparticipatie

Internationale leerresultaten in het curriculum. Workshop

Diversiteit op de Faculteit Theologie en Religiewetenschappen Studenten

Loopbaangericht gesprek voeren. Dag 2. Juni 2016 Loopbaangerichte dialoog

ALINA Activerende leerruimtes in de Associatie Collaboratief leren in ruimte en tijd: bridging the gap

Samen met leerlingen elke dag een beetje beter. Jonas Voorzanger & Celia van der Does

Differentiëren. Met de busopstelling. 11december Masja Mesie

Whitepaper Flipping the Classroom. Mei IT-Workz B.V. 1

Checklist: mijn college geflipt!

LA KOL Bijeenkomst

Implementatie: stappen, tips en trucs

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Hoe aardgasvrij woon jij?

Voorbij de kunst. Anders kijken naar kunst met jongeren. Yotka Kroeze & Jobbe Holtes

11/20/2017. AOS docentonderzoek bijeenkomst 5 Methode van onderzoek Rian Aarts & Kitty Leuverink.

Sectorwerkstuk

Communiceren met ouders. Silke Jansen Orthopedagoog Gezin en Gedrag REC 4 Vierland

De deelnemers maken per tafel een gedeeld Google document waarin ze per groep een antwoord geven op de volgende vragen:

Opleidingsfiche voor "Ontdek als leidinggevende het talent binnen je team via jobcrafting"

Studenten ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

15 16 Evaluatie Docentencursus Zuyd, juni Inhoudsopgave. 1 Algemeen...1

Op weg naar een competentiegericht curriculum

ECTS-fiche. Specifieke lerarenopleiding Praktijk oriëntatie

Workshop Job Crafting. 22 november 2012

aan de slag. handige tips voor een goed resultaat.

15 16 Evaluatie Korte Docentencursus Zuyd, april Inhoudsopgave. 1 Algemeen...1

OR-verkiezingen van kandidaat tot resultaat en de rol van de AS

De Blauwe Schuit Onderwijs, gemaakt als onderdeel van het project Cultuleren.

Werkboek LES 1. Je eerste E-Learning Programma

Een close-up illustratie maken bij een spannend verhaal

Welkom bij de Gezond & Zeker Innovatiedag 2018

2 Inleiding op de hoofdstukken 3, 4 en 5 21

Evaluatie Grassrootsproject : KENNISCLIPS VOOR ACTIVEREND ONDERWIJS (FNWI)

Pilot EPA-gericht opleiden: toelichting, vragen en instructie

Module 9 Kennis delen en coachen

Vragenlijst Professionals

Leeratelier: NOTITIES NEMEN

Internationalisering bij CBE Brusselleer

eflectietool Reflectietool Reflectietool Reflectietool Test jezelf op professioneel ondersteunen

ondernemers die een boek willen schrijven

Van beleidsplan naar docentgedrag in de klas. Etalageconferentie 7 februari 2013 Geppie Bootsma

REFLECTIE-INSTRUMENT BIJ SAMENWERKING TUSSEN ORGANISATIES

REFLECTIE-INSTRUMENT BIJ SAMENWERKING TUSSEN ORGANISATIES

Opleiding docent rekenen MBO. 9 november 2015 Eerste bijeenkomst

Taalzwakke studenten? Stimuleer taalontwikkeling óók in de vaklessen

WHITEPAPER Nectar 5 e editie onderbouw

OnzeLes Samen met leerlingen elke dag een beetje beter Mei 2016

Didactiek en ICT in het hoger onderwijs. Wilfred Rubens

behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

GROEIDOSSIER Praktijk SOV

Sita (VWO2) Aaron Sams. Natuurkunde en Flipping the Classroom

Korte Handleiding EMPLOY

21 september MEDMEC01- les 4

Leren over het leerdoel van de praktische opdracht en de komende lessen.

Transcriptie:

ALINA (Activerende Leerruimtes in de Associatie) Collaboratief leren in ruimte en tijd: bridging the gap Next generation classrooms Traditioneel Congres onderwijsvernieuwing 27/02/2016 1

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 2

Poll Everywhere From any browser Pollev.com/ebalina From a text message 0460 / 20 00 56 ebalina 3

We Transfer Lync 4

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 5

Oorsprong van ALINA Groep 1. Materiaal: beleidsplan Wat in een student wil de universiteit specifiek aanspreken volgens het beleidsplan? Op welke manier draagt dit bij tot beter leren? (tip: p.12) Groep 2. Materiaal: begripsafbakening Wat is activerend leren? Welke onderliggende verschuiving illustreert deze term? 6

Oorsprong van ALINA 7

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 8

Opzet van ALINA «ALINA in 6 vragen» Materiaal: projectaanvraag ALINA Opdracht: omschrijf het opzet van ALINA zo helder mogelijk. Tijd om te spreken: 2 minuten 1. Aanleiding 2. Ambitie van ALINA 3. Werking 4. Planning 9

Opzet van ALINA 10

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 11

Literatuurstudie Materiaal: Literatuurstudie Opdracht: de literatuurstudie ging op zoek naar de ideale (actieve) leeromstandigheden wat betreft: - Leerruimte - Werkvorm Wat verwacht je te lezen? 12

Literatuurstudie Materiaal: Literatuurstudie Opdracht: de literatuurstudie ging op zoek naar de ideale (actieve) leeromstandigheden wat betreft: - Leerruimte - Werkvorm In welke mate komt wat je las overeen met je wat je voordien in gedachte had? Geef jezelf een score. 13

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 14

Enquête «Ik vroeg aan 845 docenten» 56,2% mannelijk 43,8% Vrouwelijk 15

Enquête 16

«Ik vroeg aan 845 docenten» Hoeveel % van je lestijd spendeer je aan En hoeveel tijd zou je er graag aan spenderen? o Doceren en uitleg geven? o Opdrachten tijdens de les? o Groepsdiscussie? o Voting systemen? 17

Enquête 18

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 19

Piloten «speeddate» 1. Arne Vandenbussche 2. Gert Verstraeten 3. Karen Van Eylen 4. Laurens Luyten 20

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 21

Instrument «ontwerp een instrument» Voor docenten: Inspiratie en tips verstrekken over werkvormen en het gebruik van bestaande lokalen en faciliteiten. Uitdagen om ruimtes en werkvormen anders te bekijken en te gebruiken. Voor beleidsmakers: Aanzetten tot reflectie over het bestaande lokalenaanbod. Motiveren tot een doordacht lokalenbeleid aangepast aan de noden en verwachtingen van docenten én de onderwijsvisie. Suggesties doen en tips geven m.b.t. lokalenbeleid 22

Onderzoeksvoorstel Model o 6 kolommen a. Werkvorm b. Parameters werkvormen c. Parameters lokalen d. faciliteiten e. Archetypes lokalen f. Reële lokalen Tips & suggesties i.v.m. werkvormen (job aids, draaiboeken, ) a b c d e f Tips & Flipped classroom Individueel bekijken lesmateriaal Mogelijkheid tot individueel bekijken Voldoende stopcontacten Activerende leerruimte 1, X ##.## X ##.## suggesties i.v.m. lokalen (job aids, draaiboeken, ) 23

Onderzoeksvoorstel Instrument o o o o o Op basis van de parameters uit het model Voor docenten en beleidsmakers Adviseren Inventariseren Vergelijken 24

Agenda 1. Inleiding 2. Oorsprong van ALINA 3. Opzet van ALINA 4. Literatuurstudie 5. Enquête 6. Piloten 7. Instrument 8. Slot 25

Slot Dankjewel voor de medewerking! Vragen? Bedenkingen? Op de hoogte blijven? Evert.binnard@kuleuven.be 26