groep 5-6 bureau meestervervalsers Handleiding bibliotheek media spoor

Vergelijkbare documenten
Even voorstellen. Wie zijn wij, wie ben jij?

groep 5-6 bureau meestervervalsers Handleiding leerkrachten media spoor

Portfolio van uit groep

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

BiblioMemo Handleiding voor de leerkracht Groep 5

groep 5-6 bureau meestervervalsers Handleiding vakdocenten media spoor

Designopdracht Groenten pimpen

Opdracht. Doelen waar je aan gaat werken:

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

Bibliotheekaanbod. Culturele Commissie Avereest

Informatieboekje. Spreekbeurt, leeskring en nieuwskring / 2016 groep 8

Boekverslag & presentatie

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

200 JAAR STATEN-GENERAAL

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

lesmateriaal Taalkrant

Wij gaan (voor)lezen

Lesbrief Planologie van een wijk Waarom is mijn wijk zo ingericht? En hoe zou ik zelf een eigen wijk inrichten?

Kijken naar sterrenbeelden

Kleine Ezel. Handleiding voor de bibliotheek Groep 1-2

Doe-het-zelfpakket: geschiedenis

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Hoe maak je een werkstuk?

LEERJAAR 3 WERELDORIËNTATIE

Kobe maakt een museum Docentenhandleiding Groep 1 t/m 3

HANDLEIDING VOOR LEERKRACHTEN GROEP 1-2

Architectuur. Naam: Klas:

Doel. Doelgroep. Een film in je hoofd

groep 7 de bewaarplaats Handleiding archief (incl. voorbeeldvragen) media spoor

BiblioMemo. Handleiding voor de bibliotheek Groep 5

Beoordeling power-point groep 5

Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Zoek op wat de betekenis is van het woord media en. in de witte kader.

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Een verhaal schrijven

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Hoe werk je met het projectenboek?

Stappenplan schoolbiebscan: Hoe fit is uw schoolbieb?

BIBLIOTHEEKBEZOEK GROEP 2 óf GROEP 3

BIBLIOTHEEKBEZOEK GROEP 2 óf GROEP 3

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 3. wat is jouw talent?

Hallo wereld! Schrijf een reisverhaal

Training 4 Werkbespreking en vergadering

Hoe maak ik een werkstuk?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

In groep 8 gaan we een aantal dingen door het jaar heen doen, namelijk het maken van een:

Inhoudsopgave. Inleiding Leerdoelen, kerndoelen en referentiekader 3

Openbare bibliotheek Venlo voor het primair onderwijs

Aanbod School en Bibliotheek

Jij als onderzoeker Docentenhandleiding Groep 4 t/m 8

Voeding. Handleiding voor begeleiders

Speklappen en rookworsten

Werken met de Na-Kaarten

Een muziekles in aansluiting op het dagproject Een beestenboel op school.

Leesbevordering in de BSO

Visie leesbevordering

Ontdek de Bibliotheek

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

What s up Zuiderzeeland? maatschappijleer/geschiedenis praktische opdracht

Handleiding voor de leerling

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * website * voorlezen

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Maak samen met Kobe een museum Docentenhandleiding Groep 1 t/m 3

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

Eerste hulp bij kiezen!

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Lees vooraf beide lessen door. Bereid de directeur voor dat hij of zij een map met overtuigende teksten zal ontvangen.

WIE ZIT WAAR IN DE RECHTBANK?

Geloofsopvoeding 3. Leeftijd: Soort bijeenkomst: Soort werkvorm: Thema: 3e bijeenkomst - Communiceren met je kind

Scoor een Boek! is begonnen. De leerlingen gaan de komende 10. Planning. Trainingsdoelen

What s up Zuiderzeeland? maatschappijleer/geschiedenis praktische opdracht

School en Bibliotheek

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

Handleiding schrijfles: Een uitdaging

Inhoudsopgave. Bijlage:

Logeer boeken. Groep 1-2

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Tijdsplanning werkstuk groep 5

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

FICTIEDOSSIER NEDERLANDS LEERJAAR 3 EN 4 BK

Draaiboek Workshop Merkbare vaardigheden

Wie ben jij? HANDLEIDING

Drukte bij de molen groep 5/6

Een overtuigende tekst schrijven

Docentenhandleiding Museumassistent Groep 4

Boekje voor: spreekbeurt, boekenkring en werkstuk

Het leesspel Voorbereiding: Doel van het spel: Het spel:

Hallo wereld! Schrijf een reisverhaal

Inhoudelijk draaiboek voor leerkrachten basisonderwijs

Docentenhandleiding. Jij als onderzoeker. Groep 4 t/m 8. mei 2017

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

Een poster voor een goed doel maken

Wat betekent het wanneer je drie talen spreekt? Hoe organiseer je dat? Zouden ze dit spreken en schrijven?

Nog 1 nachtje slapen Docentenhandleiding. September 2017

de Bibliotheek aan den IJssel

Uitleg boekverslag en boekreclame

Transcriptie:

groep 5-6 bureau meestervervalsers Handleiding bibliotheek media spoor

Inleiding Deze lesmodule voor groep 5/6 is een samenwerking tussen school en bibliotheek. Mediaspoor is ontwikkeld als leerlijn voor mediaeducatie, waarbij samengewerkt wordt met partners uit de omgeving van de school. Bibliotheken zijn logische partners van scholen. Ook zijn bibliotheken de aangewezen plek als het om mediawijsheid gaat. Bibliotheken zijn in het algemeen binnen redelijke afstand van scholen te vinden. De bibliotheek is de plek waar onpartijdige informatie te vinden is. Voor iedereen. Toch is waarheid ook in de bibliotheek een relatief begrip. Ook een kaft en een achterflap zijn bedoeld om jou als lezer/gebruiker te verleiden. Het kerndoel van dit project is dat leerlingen nooit meer hetzelfde naar beelden en teksten zullen kijken. Dat ze niet zonder meer geloven wat ze zien, horen of lezen. Kijk voor meer informatie over Mediaspoor op de homepage. Voorbereiding Lees de handleiding voor de leerkracht door en bekijk de (digibord)les, les 1 Met de leerkracht afspreken op welke datum en welk tijdstip de groep komt Overleg met de leerkracht of deze foto s van de leerlingen (proefopdracht) op USB meeneemt of fotokopieën. USB kan alleen als de bibliotheek de mogelijkheid heeft de foto s digitaal te presenteren Is er een ruimte in de bibliotheek waar de foto s (hoofdopdracht) van de leerlingen gepresenteerd kan worden? Ontvangstruimte in orde maken Opdrachtkaartjes per groepje klaarleggen op de tafels (bijlage 1) Leg een plattegrond van de stad of het dorp klaar Print wat foto s uit van lokale bezienswaardigheden of laat voorbeelden zien via Google Maps of Afbeeldingen Leg boeken klaar over de stad of het dorp Verzamel materialen ter illustratie van je verhaal* *Verzamel materialen aan de hand waarvan je kunt bespreken of alles wat in de bibliotheek staat, wel waarheidsgetrouw is. Of is er in de bibliotheek ook wel het een en ander gemanipuleerd? Zoek hiervoor sterke voorbeelden van fictie en non-fictie rond een thema uit de eigen collectie. Bijvoorbeeld: een informatief boek over buitenaardse wezens of over de toekomst, en een fictieboek over een reis naar de maan. Of een informatief boek over honden of katten, en fictie waarin een hond of kat de hoofdrol speelt. Titellijstje ter illustratie Groeten uit 2030 / Jan Paul Schutten (of het echt is, weet je pas in 2030) Naar de maan / Frank Cottrell Boyce (lijkt net echt, maar het kan echt niet!) Honden, vrolijke kameraden / Valerie Tracqui (betrouwbare informatie over honden) Toen kwam Sam / Edward van de Vendel (een waargebeurd verhaal, maar toch fictie). Plattegrond van de stad of het dorp. Overzicht van de lokale bezienswaardigheden. Liefst ook al op de foto (bijvoorbeeld gevonden via Google Maps of Afbeeldingen). Boeken over de stad of het dorp. Handleiding bibliotheek lesmodule media-educatie groep 5-6 2

Welkom Wij hebben bericht gekregen dat Bureau Meestervervalsers jullie proefopdracht hebben goedgekeurd. Dat jullie hier zijn, betekent dat jullie de Meestervervalsers gaan helpen met een opdracht. Onder welke voorwaarden doen jullie mee? De bibliotheek is ook benaderd door Bureau Meestervervalsers. Bij jullie stond in de brief: omdat jullie juffen en meesters er zo vrolijk uitzien etc. Bij ons in de brief staat geen reden, alleen maar: of wij de hoofdopdracht willen uitreiken. Maar waarom denken jullie: de bibliotheek? En waarom niet de voetbalclub, of de hobbyfarm, of de gemeente etc.? Geef de leerlingen de ruimte om hierover na te denken. Uiteindelijk gaat het om de materialen. Boeken, films etc, alles wat in de bibliotheek aanwezig is. Maar: is alles wel echt en waar wat in de bibliotheek staat? Wat zijn echte (waarheidsgetrouwe) boeken? Laat zien: sterke voorbeelden van fictie en non-fictie rond een thema. Vragen ter ondersteuning Hoe weet je of die boeken echt zijn? Wat is een betrouwbare bron? Waar zijn fictieboeken voor? Wat gebeurt er met je als je fictie leest? Waarom zijn reisboeken eigenlijk ook vervalst? De bibliotheek is er voor iedereen. Sommige mensen willen iets leren, iets weten, iets ontdekken. Andere mensen willen zich ontspannen, door lekker te lezen. En door zich te verplaatsen in een andere werkelijkheid. Die is bedacht vervalst! Proefopdracht Samen met de leerlingen bekijk je de meegebrachte proefopdracht. Die was: de werkelijkheid mooier te maken, met de bedoeling dat je de verschillen niet ziet. Wat is er precies vervalst? Is dat moeilijk te ontdekken? Hoe moeilijker, hoe beter de vervalsing gelukt is. Zoekopdracht Het is heel moeilijk om de werkelijkheid écht te laten zien. Voor iedereen is die toch weer anders. Dat gaan we ontdekken met een zoekopdracht. Groepjes van 3, stapel kaartjes met opdrachten. Zoek een plek voor je stapel kaartjes, en pak de bovenste eraf. Zoek iets wat hoort bij dit kaartje. Alles kan: fictie, informatieve boeken, tijdschriften, cd s, dvd s. Gevonden? Leg het (boek, film etc.) bij je stapel kaartjes, en pak een nieuw kaartje. Na afloop bespreken. Niet per vraag, maar per categorie Wat ziet er helemaal echt uit? Zou er toch iets bewerkt kunnen zijn? Wat ziet er sterk overdreven uit, dit kan echt niet? Bij elke categorie kijkt ieder groepje de eigen stapel gevonden media door. Wat past het best bij die categorie? Dat wordt omhoog gehouden. Enkele groepjes lichten hun keuze toe (zorg ervoor dat er verschillende materialen aan bod komen). Handleiding bibliotheek lesmodule media-educatie groep 5-6 3

De conclusie is uiteindelijk: eigenlijk is alles bewerkt. Het boek, om zoveel mogelijk gelezen te worden. De foto s, de teksten De vraag is: is het erg? Het is in elk geval goed om je daarvan bewust te zijn. Wie goed oplet, laat zich niet foppen! Hoofdopdracht De leerlingen voldoen aan alle voorwaarden om de hoofdopdracht te maken. Dit is de opdracht die Bureau Meestervervalsers wil uitbesteden aan de leerlingen. Laat eerst zien wat voor informatie er over de stad of het dorp te vinden is. Over het algemeen is dit voor toeristen niet heel aantrekkelijk (oude dorpsaanzichten bijvoorbeeld, of geschiedenisboeken). Is er een VVV-kantoor? Of een goede internetsite? Wat er is: is dat echt, of vervalst? Het kan in elk geval altijd beter. Leg de hoofdopdracht uit De gemeente wil graag meer toeristen aantrekken. Toerisme is goed voor de woonplaats en brengt gezelligheid en meer inkomsten. Mensen komen graag naar een plek waar het mooier, gezelliger en bijzonderder is dan in hun eigen woonplaats. Wat zouden de leerlingen kunnen maken zodat er meer toeristen komen? Pak de plattegrond erbij: wat zijn de aantrekkelijke plaatsen? Laat de foto s van lokale bezienswaardigheden zien of laat voorbeelden zien via Google Maps of Afbeeldingen In groepjes van twee kiest ieder een locatie of gebouw. Die gaan de leerlingen op school een stuk aantrekkelijker maken! Wanneer de foto s bewerkt zijn, wordt er een tentoonstelling ingericht. Dan mogen andere mensen kijken of zij de vervalsingen kunnen ontdekken. Handleiding bibliotheek lesmodule media-educatie groep 5-6 4

groep 5-6 bureau meestervervalsers Bijlage 1 - Bibliotheek opdrachten media spoor

Zoek een film waarbij de hoofdpersoon iets meemaakt dat ook in het echte leven kan. Tip: lees de achterkant van de box. Zoek een game waarbij je in een andere wereld bent die niet op de echte wereld lijkt. Tip: lees de achterkant van de box en bekijk de voorkant. Zoek een boek over kinderen in een ander land. Om het zeker te weten, lees de achterflap van het boek. Tip: Deze Nederlandse schrijvers schrijven veel over andere landen: Rindert Kromhout, Ellen Tijsinger, Hans Hagen. Schrijvers uit andere landen schrijven vaak over hun eigen land. Bijvoorbeeld: Astrid Lindgren, Roald Dahl, Anthony Horowitz, John Flanagan, Lucy Daniels, Suzanne Collins Zoek een boek dat je vertelt over een andere tijd, bijvoorbeeld de tijd van Ridders en kastelen. Tip: kijk bij de jeugd, informatieve boeken over geschiedenis. Bijlage 1 bibliotheek lesmodule media-educatie groep 5-6 1

Zoek een boek over hoe je dieren verzorgt, een band plakt, hoe een ziekenhuis werkt. Elke informatie over de werkelijkheid is goed. Tip: kijk bij de informatieve jeugdboeken. Zoek een boek over pratende dieren. Tip: kijk bij de prentenboeken voor kleuters. Zoek een boek met dit pictogram. Dit is een superleugenboek! Bijlage 1 bibliotheek lesmodule media-educatie groep 5-6 2