Het leven in de Amazone



Vergelijkbare documenten
Docentenhandleiding. Museumles groep 5&6 Het grootste schilderij van Nederland! Panorama Mesdag. Detail Panorama Mesdag Dorp Scheveningen

Ontwikkelingsgericht Onderwijs in de praktijk

Leerlingen verdiepen zich in de standpunten rondom biobrandstof. Iedere klas vertegenwoordigt een groep.

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Doorlopende leerlijnen (groep 1-8) voor kunst- en erfgoededucatie binnen de basisschool, inclusief teamcursus!

Cultuurbeleidsplan

CKV Festival CKV festival 2012

Voorbereiding en planning van een thema

Waarom Wetenschap en Techniek W&T2015

Vakgebieden Methoden Omschrijving Taal Groep 1-2. Schatkist

INHOUD DE TIJDSWINKEL. groep 3-4 HOE MENSEN IN VERSCHILLENDE TIJDEN LEVEN

Lespakket over verantwoorde voeding voor mens, dier en milieu. Inleidend katern Groep 7 & 8

Alles over. Moet je doen. Achtergrondinformatie, bestellijsten en additionele materialen

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Samen het beste uit jezelf halen!

DaVinci: Wereldverkenning

Lesbrief online gastles. Een bek vol tanden. Een kijkje achter de schermen van museum Naturalis voor groep 5, 6, 7 en 8

School en computers. Paulusse BedrijfsOpleidingen

Lesgeven over Werelderfgoed

Het PENTA college in Hoogvliet is sinds augustus 2014 een gecertificeerde BUSINESS SCHOOL voor mavo en havo-top.

Schoolfruit in de les Handleiding bij de lessen van EU-Schoolfruit en SchoolGruiten

Portfolio 2014 / 2015 CKV Voor klas 3

Fase 7: Presenteren en exposeren

Het beleidsplan cultuureducatie

Ook voor de basisschool zijn nieuwe er kerndoelen gemaakt die duidelijk aansluiten bij de kerndoelen van de onderbouw VO.

together forever is het motto van het Europees Jaar van de Interculturele Dialoog 2008 in Nederland Parents` Love

Kleding met een boodschap

...paspoort naar grenzeloos onderwijs...

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

STOOM, MACHINES EN ARBEIDERS

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Leerdoelen en kerndoelen

& Sociale Integratie. Beleidsstuk ACTIEF BURGERSCHAP. Actief burgerschap & Sociale integratie. Het Palet MeerderWeert 1

Workshop: Dit pestcongres werkt wel

Schoolfruit in de les Handleiding bij de lessen van EU-Schoolfruit en SchoolGruiten

Olympisch Lespakket 2004

ISBN Eerste druk, derde oplage

LOCATIE PARKWIJK 13 MAART 2015 AGENDA:

Dat vinden wij niet raar dat vinden wij bijzonder

Technisch lezen Methode: Lijn 3 - Alle letters kennen. - Van deze letters woorden kunnen maken. - Correct en vlot kunnen lezen van. woorden.

Stadswerken. Kerndoelen. Programma NMC. Groep 1 t/m 8.

Wie ben jij & wie ben ik?

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Schilderspraktijken. Ary Lamme, Ary Scheffer aan het werk in het atelier, Primair Onderwijs groep 7 en 8

Onder onze voeten Schoolbezoek Min40Celsius. Lesbrief

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

DE RODE DRAAD VAN TWENTE

Sjaan de haan draaiboek

PowerPoint 2: Paar bekende voorbeelden van symbolen; kruis pictogram geweld OM teken- peace- Live strong armband- red ribbon- toilet pictogrammen

Welkom in de derde klas!

Docentenhandleiding. Museumles groep 7&8 Skyline Scheveningen. Panorama Mesdag

De Huiswerkgids beschrijft de doorgaande lijn van het huiswerk dat we geven en de aanbevolen aanpak.

OUD RHENEN - tweeentwintigste jaargang -mei no. 2 - blz. 6

Pedagogisch beleid Lunchkids

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

PTO Aardrijkskunde

Kasteel Ammersoyen ligt in Ammerzoden en is 700 jaar oud! Het is een van de best bewaarde middeleeuwse kastelen in Nederland.

HET KLOKHUIS ZOEKT ONTWERPERS. Handleiding docent

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

Projecten Teambegeleidingen. 1. Drama met kwaliteit

Slotdocument. Groepsgesprekken Interactie 3

Groep 8. jouw. school! Leerlingmiddagen Informatieavond ouders. openbare scholengemeenschap te Heerhugowaard voor vwo, havo en vmbo

Praktijkonderwijs. praktijkonderwijs. Elke leerling telt

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

Inhoudsopgave. Inleiding 4. Les 1. Introductie filosofie Hebben alle vragen een antwoord? 10. Les 2. Denken Kunnen dieren denken?

Evaluatie Topondernemers groepen 8. 8 april 2015

Verslag ouderavond FIT(s) OP DE KRING

Leren wie je nog meer kunt zijn

Werkblad 3.1 Opdracht 3, module 3, les 3

Jenaplanschool Lindekring. brengt de wereld dichterbij. Liesmortel 19, 5435 XH St.Agatha

Tussenschoolse opvang

De kunst van het opzetten

niet apart, maar samen

KJS- nieuwsbrief 14 Schooljaar maart 2017 *Volgende nieuwsbrief 6 april 2017

Merel Borgesius Kaatje Dalderop Willemijn Stockmann

Ouderbijeenkomst Basisschool Eerschot Week van de Lentekriebels

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

KBS De Schothorst. En het beste idee is... Z E L F S T A N D I G I N O N T W I K K E L I N G. In dit nummer:

Aan de slag met een leerlijn Erfgoededucatie. 13 Juni 2013 World Trade Center Rotterdom

Activiteitenboekje. Brede School Kei 13 Brede School Kei 13 Wezenland JM Deventer september december 2014

Draaiboek voor een gastles

HIDDEN TREASURES. Patronen zichtbaar maken. Naam: Klas:

Inhoudsopgave curriculum drama op de basisschool. 1. Definitie. 2. Visie. 3. Doelen. 4. Werkvormen. 5. Leerlijnen. 6. Materialen. 7.

Cultuureducatiebeleidsplan

1) ipad als persoonlijk gereedschapskist. 2) Inzet creatieve apps. 3) Veilige afspraken

Startpunt. Handleiding voor het bijbelonderwijs op de basisschool. Wat is Startpunt?

Wereldverkenning in samenhang Taal & de thema s van DaVinci HEEFT TE MAKEN MET AL HET ANDERE, LEONARDO DAVINCI

My name is Tom is een methode Engels voor alle groepen van de basisschool.

Transcriptie:

Het leven in de Amazone Opzet voor projectonderwijs (samenstelling: Emil Roes, ACT Europe)

Inleiding In het noorden van Zuid-Amerika leven in het Amazone gebied (Amazonia Rainforest) verschillende inheemse volken (Amerindian). Zo ook in het zuiden van Suriname. De volken leven in stamverband in kleine dorpen met weinig faciliteiten. Als er in die dorpen al een schooltje is, en indien er een leerkracht in het dorp is om onderwijs te geven, dan gaat dat met de daar spaarzaam aanwezig boekjes. Boekjes uit Nederland, boekjes die weinig herkenningspunten hebben voor de kinderen: Roodkapje is nog nooit in het regenwoud opgedoken, een wolf nog nooit gesignaleerd. Het boekje Lija, Sawo en Arimi, drie vriendjes uit Eluwima is een boekje over en een boekje vóór de Trio en Wayana indianen in het zuiden van Suriname. Daarom wordt Lija, Sawo en Arimi, drie vriendjes uit Eluwima door de indianenkinderen zo enthousiast ontvangen: het gaat over hen, het is in het Nederlands geschreven maar ook in hun eigen taal. En er staan prachtige tekeningen in van hun eigen leefwereld. Bijzonder is het natuurlijk ook dat in deze dorpen formeel gesproken Nederlands de taal is waarin onderwijs plaatsvindt. Suriname behoort tot de Nederlandse Taal Unie, Nederlands is in heel Suriname de officiële voertaal. De Nederlandse taal speelt verder in Suriname een zeer belangrijke rol: als je verder wil leren moet je wel goed Nederlands spreken. De taal is hiermee dé exponent van de onderlinge verbondenheid tussen Suriname en Nederland. Van de andere kant is het opmerkelijk hoe weinig Nederlandse kinderen leren over Suriname. Kinderen die diep in het woud van Suriname wonen zijn voor Nederlandse kinderen erg ver weg. Maar het feit dat deze kinderen ook Nederlands leren, haalt hen meteen een stuk dichterbij. Dit alles maakt dit boekje dus erg interessant voor kinderen in Nederland. Het brengt hen dicht bij het leven in een volstrekt andere samenleving. Het biedt enorm veel aanknopingspunten om met kinderen over te praten. Maar ook om iets te doen: met eenvoudige materialen een miniatuur kano maken om mee te spelen op de natte tafel, of om sierraden te maken die de inheemse kinderen ook dragen. De tekeningen in Lija, Sawo en Arimi, drie vriendjes uit Eluwima maken dat het boekje in de onderbouw van de basisschool al kan worden ingezet. De kleine zinnetjes en de losse woordjes maken dit boekje heel bruikbaar voor kinderen die leren lezen (middenbouw: 6-8 jaar). De leerling van de Sjamaan is een verhaal over de dreiging van het verlies van kennis van de bewoners van het regenwoud en de veranderingen die optreden nadat bewoners in contact komen met mensen uit een andere cultuur. Dit bijzonder mooi geïllustreerde boekje is voor m.n. leerlingen van de bovenbouw interessant: het vertelt over de rijkdom van het regenwoud waar de inheemse volken gebruik van maken om te overleven. Zoals in het lessenplan staat vermeld, kan dit boekje heel goed ingezet worden bij een viertal kerndoelen. We hopen dat met deze boekjes het regenwoud van de Amazone ook in Nederland aandacht krijgt: een gebied dat het om meerdere facetten verdient om behouden te blijven. Al was het maar omdat er kinderen wonen 2

Doelstellingen: - Kinderen in Nederland in aanraking brengen met andere leefwijzen, kinderen respect bijbrengen voor een andere cultuur - Kinderen op de hoogte brengen over het leven in het regenwoud en de noodzaak om duurzaam met het regenwoud om te gaan Nevendoelstellingen: - Financiering van leesboekjes voor scholen van inheemse kinderen - Financiering van het ontwikkelen van nieuwe leerboekjes. Uit de opbrengst van de verkoop van 2 boekjes, minimaal 1 boekje voor Surinaamse kinderen bekostigen. 3

Onderbouw De klassen in de onderbouw kunnen het boekje inzetten in een kringgesprek: de leerkracht leest het voor en toont de tekeningen. Vervolgens kunnen kinderen zelf van natuurlijke producten een bootje knutselen en er mee spelen op de natte tafel of in de zandbak. Of de kinderen kunnen sieraden maken naar het voorbeeld van Liwa en Sawo in het boekje. Middenbouw School schaft boekje Lija, Sawo en Arimi, drie vriendjes uit Eluwima aan i.h.k.v. projectonderwijs. Eén leesboekje voor elk kind (per klas 25 30 boekjes) En één voorleesboekje De leerling van de Sjamaan (ten behoeve van een klassikale werkmethode). Docenten krijgen informatie aangeleverd in geprinte vorm of als pdf te downloaden op de website. Deze achtergrondinformatie dient om vragen van de kinderen te kunnen beantwoorden. Aan ouders kan in een flyer aangeboden worden ook een boekje aan te schaffen: flyer wordt in geprinte vorm aangeleverd bij de Docenteninformatie, en als pdf op de site. Werken in (blok-)uur: - docent leest voor uit De Sjamaan - kinderen lezen in het leerlingen boekje - docent neemt met de kinderen het boekje door en stelt vragen 4

Bovenbouw De boekjes zijn in te zetten bij het SLO-doel: Orientatie op jezelf en de wereld. In dit leergebied oriënteren leerlingen zich op zichzelf, op hoe mensen met elkaar omgaan, hoe ze problemen oplossen en hoe ze zin en betekenis geven aan hun bestaan. Leerlingen oriënteren zich op de natuurlijke omgeving en op verschijnselen die zich daarin voordoen. Leerlingen oriënteren zich ook op de wereld, dichtbij, veraf, toen en nu en maken daarbij gebruik van cultureel erfgoed. De kerndoelen van dit leergebied kennen 4 domeinen - Mens en samenleving - Natuur en techniek - Ruimte - Tijd Vorm en inhoud van De leerling van de sjamaan geven veel mogelijkheden om te ontdekken en te bespreken. Het verhaal biedt mogelijkheden om je te verdiepen in het alledaagse leven van de inheemse volken in Suriname. Centraal staat daarbij de veranderingen die zich voordoen door de komst van externe invloeden. Binnen de bovenbouw is het heel goed mogelijk om bijvoorbeeld in een discussievorm over veranderingen binnen volken en culturen te praten. Om kinderen te helpen bij de bewustwording van verandering in een cultuur kun je bespreken hoe in Nederland kennis is veranderd maar ook verloren gegaan (denk aan het toepassen van kruidenmiddeltjes als weegbree om brandneteljeuk tegen te gaan). De boekjes geven tevens een unieke mogelijkheid om een kijkje te nemen in het dagelijkse leven van natuurvolken. De boekjes kunnen een aanzet zijn om het onderwerp verder te exploreren via boeken en internet: - Waar ligt Suriname, waar het regenwoud? - Waar wonen de verschillende volken? - Welk klimaat is er? - Hoe leven mensen daar? - Welke gereedschappen gebruiken ze? - Wat doen ze als ze ziek worden? - Hoe krijgen ze daar les? - Welke bedreigingen zijn er? - Wat weten we over de natuur daar? - Enz. De verwerking en de presentatie van de gevonden informatie kan op verschillende manieren, van muurkrant, verslag, website, animatie, tot een powerpoint. De boekjes zijn daarnaast ook nog eens in te zetten op andere momenten: - Beeldend: schilder- en tekentechnieken. - Dramatiserend: toneel of film - Techniek: gereedschappen of werktuigen maken - Meningvormend: discussie of debat 5

6

7

8

9

10