Reis naar andere hemellichamen

Vergelijkbare documenten
De planeten Reis door het zonnestelsel

Reis naar andere hemellichamen

Reis door het zonnestelsel

lende hemellichamen verschillende zijn qua temperatuur, zwaartekracht, atmosfeer en zuurstof andere hemellichamen anders uit zouden zien

Reis door het zonnestelsel

van zwaartekracht hebben weet dat hoe groter de zwaartekracht van een hemellichaam is, hoe kleiner hun sprong is

Grote en kleine planeten Reis door het zonnestelsel

De leerling: weet dat de aarde groter is dan de maan ontdekt dat iets kleiner lijkt als het verder weg staat. aarde en de maan

Reis naar andere hemellichamen

Kijken naar sterrenbeelden

om te zien waarvan sommige uit zichzelf licht geven en andere door mensen gemaakt zijn geen kleuren kunt zien

Uit welk land komt deze raket?

Tijd. 10 min. 55 minuten

van Mars is nagemaakt

Afstanden in het zonnestelsel Reis door het zonnestelsel

Test je kennis! De heelalquiz

Vormen van een raket Raketten

Licht en donker Licht

Ontdekdoos Drijven en zinken

Het eetbare zonnestelsel groep 5-7

lesbrieven een plastic eiland avonturenpakket de uitvinders en het werkbladen Lesbrief 1:

lesdoelen De leerling: oefent zijn motoriek kan iets nabouwen kan activiteiten benoemen die hij dagelijks doet weet waaruit een dorp is opgebouwd

De ruimte. Thema. Inhoud

Vormen van een raket Raketten

aan het water koeler is dan op het land langzamer afkoelt dan aarde

met Marskanalen 15 min.

TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Onderwerp : Drijven of zinken. Doelgroep: 1 e gr

Reis naar andere hemellichamen

Lesmateriaal Drijven en Zinken

dag- en nachtdieren land dag is het dan nacht is aan de andere kant van de wereld de zon op is de zon onder is

thermometer, luchtvochtigheidsmeter met internet

Drijven maar! 3-5. Auteur : Kristof Van de Keere, VIVES, Belgium. jaar. Wetenschappelijke inhoud: Natuurwetenschap

Les 2 Ophelderen Leestekst: Het zonnestelsel

ONTDEK HET PLANETARIUM! DE ANTWOORDEN GROEP 5-6

Zoek je weg op de wereld Wonen

Sterrenkunde. Materialen Karton Meetlat Passer Touw Potlood Schaar Lange stok

dag en nacht Vragen behorende bij de clip dag en nacht op

T2b L1 De ruimte of het heelal Katern 1

van een plant en zonlicht nodig heeft om te leven voor zuurstof die mensen nodig hebben om te leven bakjes met tuinkers 10 min.

1) Mercurius. 2) Zoek informatie over vallende sterren. Muurkrant opdracht in 2-tallen

Machten van natuurlijke getallen G wedstrijden. 4 2 (ieder lid speelt tegen vier tegenstanders = 4 4).

Webkwestie planeten. Brechtje van Laatum. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Zonsverduistering Kijken naar de sterren

Lesbrief Uitvinders. Inleiding

dampkring voorstelt en een fles die een planeet zonder dampkring voorstelt

Op onderzoek! Contextgebied Transport Drijven en zinken

gesproken tekst dat de zon warmte geeft van het doeblad Maak voor de activiteit De zon geeft warmte twee ijsklontjes.

Tip. In de herfst en winter is de maan vroeg in de ochtend goed te zien.

Kijken naar het heelal

DOCENT. Thema: Water BEESTJES IN DE SLOOT. groep 1 en 2. Stadshagen

Zelf aan de slag. Lesbrief Wetenschap & Techniek-lessen voor kinderen in groep 1 t/m 3 van het basisonderwijs

FILMPROGRAMMA HEELAL PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Lesmateriaal bovenbouw

inhoud 1. Inleiding 2. Wat is een planeet 3. Soorten planeten 4. Het ontstaan van planeten 5. De planeten 1.Mercurius 2. Venus 3. De Aarde 4.

FILMPROGRAMMA HEELAL PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Oost, west, thuis best Wonen

Planeten. Zweven in vaste banen om een ster heen. In ons zonnestelsel zweven acht planeten rond de zon. Maar wat maakt een planeet nou een planeet?

Lessenserie De hellingbaan

Leven in jouw woonplaats

Kijken naar het heelal

Kijken naar het heelal

Licht. Tip. De leerlingen maken in deze les allemaal een eigen periscoop. 10 min. 60 minuten

Snel, sneller, snelst Raketten

weet dat een zonnepaneel net als een batterij energie levert weet waar een auto aan moet voldoen om op zonnepanelen een auto die op zonneenergie

Vrijdag 20 maart: Zonsverduistering! LESBRIEF. Hoi, ik ben Eduard Clips! Ga je met mij mee op avontuur?

Waarom zijn er seizoenen?

Lichtweerkaatsing Licht

SPA+ MET VOORBEELDEN UIT DE NATUURKUNDE

Naam: Janette de Graaf. Groep: 7. Datum:Februari Het heelal.

SPECIAAL WEEKJOURNAAL: THEMAWEEK STERREN EN PLANETEN

Drijven en Zinken. Naam: Leeftijd: Datum:

Zorg voor de activiteit Licht door wrijving voor vuursteentjes.

Materiaal (per groep):

LESBRIEF. Vrijdag 20 maart: Zonsverduistering! Geniet van de zonsverduistering: bescherm je ogen met een eclipsbril!

Projectboekje ruimte Oudste kleuters

De leerling: weet dat astronauten robotarmen

Beschrijving van de materialen van de NEMO-Workshop Drijven en Zinken

Mercurius Op bijna 58 miljoen kilometer afstand van de Zon staat Mercurius. Met de Zon vergeleken is het maar een kruimeltje. Hij staat op 57 miljoen

Zomervakantie thema: Wonderland s Verkeersland Week 28. Week 29. Maandag 10 juli. Dinsdag 11 juli. Donderdag 13 juli.

Maken in de klas als Begrijpend doen

Extra: Eise Eisinga hv123. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Werkbladen In de klas. Leven in het heelal. Naam. School. Klas 2 en 3 havo-vwo. Klas

6.1. Boekverslag door K woorden 22 mei keer beoordeeld

1. Het Heelal. De aarde lijkt groot, maar onze planeet is niet meer dan een stip in een onmetelijke ruimte.

Lessencyclus De Planeten van ons Zonnestelsel

Drijven of zinken? Miranda Bouma. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

in elk seizoen anders uitzien uit de seizoenen geknutselde seizoenshoek

VEROVER DE RUIMTE. webversie

lend uit kunnen zien kunt maken met een tuinslang een regenboog zitten

Noten schieten 9 april 2009

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

Werkstuk Nederlands De Ruimte werkstuk

Instapmodule ter voorbereiding op het werken met Nieuwsrekenen

Webquest. Mathijs Verschoor. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Inleiding Tijdens deze les gaan de leerlingen een raket maken van een fles en de onderdelen van de CloudProfessor. Lesdoelen.

Weeg je overal hetzelfde?

zich wast last kan hebben van misselijkheid gewichtsloos is om in de kleding van een astronaut te werken

Een vreemde planeet groep 5-8

LESSENSERIE HEELAL GROEP 3/4

Harmonia Caelestium. Bart Dierickx, caeleste

Transcriptie:

Reis naar andere hemellichamen GROEP 1-2 04 55 minuten De leerling: zonnestelsel verschillend zijn ringen heeft voorwerp drijft of zinkt met stukje ijzer dichtbindstrip Zorg voor de activiteit Zijn alle planeten hetzelfde? voor de foto s van de acht planeten uit de bijlage. Kopieer voor de activiteit Wat drijft ook? het doeblad op 15 min. De leerlingen gaan in de kring zitten. Vraag of zij er allemaal hetzelfde uitzien. Kom tot de conclusie dat dat niet zo is. Hoe zou dat bij planeten zijn? Leg de foto's van de acht planeten op de grond. Vraag de leerlingen of de planeten er hetzelfde uitzien. Welke verschillen zien ze? Denk hierbij aan verschillen in kleur en of ze al dan niet ringen hebben. Vraag: Op welke planeet wonen wij? Pak de foto van de aarde. Is die anders dan de andere planeten? Laat ze de aarde nu uitgebreider vergelijken met de planeet Saturnus. Welke verschillen zien ze? Vertel dat Saturnus bijna de grootste planeet in ons zonnestelsel is. Laat de voetbal en de knikker zien. Vertel dat als Saturnus zo groot als een voetbal is, de aarde dan de grootte van een knikker heeft. De leerlingen onderzoeken verschillen tussen de planeten aarde en Saturnus. PAGINA 29 Reis naar andere hemellichamen LES 4

Ter info. Een voorwerp blijft drijven als de dicht - heid van dat voorwerp lager is dan de dichtheid van water. De dichtheid van Saturnus is maar 70% van de dichtheid van water. Hoewel Saturnus heel groot is, drijft Saturnus daarom toch op water. 20 min. Pak de twee ballonnen. Blaas de rode ballon groot op. Vul de blauwe met zand. Vertel dat de rode ballon Saturnus is en de blauwe ballon de aarde. Welke ballon zal blijven drijven? Laat de kinderen raden. Pak nu de bak met water. Leg de ballonnen op het water. Wat gebeurt er? drijven, terwijl hij toch groter is. Het is onwaarschijnlijk dat de echte planeten Saturnus en aarde ooit op water terecht zullen komen. Dit experiment is alleen bedoeld om de leerlingen te laten zien dat Saturnus en aarde uit andere materialen bestaan. 20 min. De leerlingen gaan onderzoeken wat er nog meer blijft drijven. Kijk samen naar het knipblad en laat ze de voorwerpen benoemen. Vraag of de leerlingen met een potlood de plaatjes willen omcirkelen waarvan zij denken dat ze zullen zinken. leerlingen in groepjes van vier. Ze gaan bij de watertafel verschillende objecten in het water leggen en bekijken of die drijven of zinken. Na het proberen leggen ze de objecten op de juiste plek op het geplastificeerde doeblad. De objecten die zonken leggen ze in het water en de objecten die bleven drijven op het water. Als de leerlingen klaar zijn, knippen ze de plaatjes van het knipblad uit. De objecten die bleven drijven, plakken ze nu op hun eigen doeblad boven de bak met water en objecten die zonken, plakken ze in de bak met water. Zo heeft iedere leerling een logboek van welke objecten drijven en welke objecten zinken. Laat de leerlingen na afloop eventueel nog andere voorwerpen uitproberen. Wat drijft en wat zinkt? De leerlingen kunnen die voorwerpen op het doeblad boven of in de bak met water tekenen. Bespreek met de leerlingen welke verschillen ze nu kennen tussen de aarde en Saturnus. Bekijk daarna samen de uitkomsten van het doeblad. Ga daarbij ook in op de voorspellingen van de leerlingen. Zonken de voorwerpen waarvan zij dachten dat die zouden zinken inderdaad? Belangrijk is dat de leerlingen ontdekken dat of een voorwerp zinkt of drijft afhankelijk is van het materiaal waarvan het gemaakt is en de vorm die het heeft. Het is dus niet afhankelijk van de grootte dat een voorwerp heeft. Tip. De leerlingen kunnen zelf Saturnus en aarde maken door de planeten te knutselen. PAGINA 30 Reis naar andere hemellichamen LES 4

GROEP 1-2 04 PAGINA 31 Reis naar andere hemellichamen LES 4

PAGINA 32 Reis naar andere hemellichamen LES 4

GROEP 1-2 04 PAGINA 33 Reis naar andere hemellichamen LES 4

PAGINA 34 Reis naar andere hemellichamen LES 4

PAGINA 513 Zon LES Mercurius LES X 4

PAGINA 515 Zon LES Venus LES X 4

PAGINA 517 Zon LES Aarde LES X 4

PAGINA 519 Zon LES Mars LES X 4, 43

PAGINA 521 Zon LES Jupiter LES X 4

PAGINA 523 Zon LES Saturnus LES X 4

PAGINA 525 Zon LES Uranus LES X 4

PAGINA 527 Zon LES Neptunus LES X 4