Combineer raak met beelden

Vergelijkbare documenten
Niveau: klas 3 h/a, ook te gebruiken in bovenbouw h/a

Om een zo duidelijk mogelijk verslag te maken, hebben we de vragen onderverdeeld in 4 categorieën.

STEDELIJKE DYNAMIEK IN DE LAGE LANDEN ( ) Nascholingsconferentie geschiedenis 2019

Puzzel: Wie zit waar in de Ridderzaal?

Introduceren thema 80 jarige oorlog. Thema: 80 jarige oorlog. centraal: 2. Maak een nieuw eigentijds volkslied.

Behandelde onderwerpen Internationaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind (eventueel: verbanden tussen kinderrechten)

victorie! onderdelen Lesstofvervangend voor tijdvak Ontdekkers en Hervormers Nederlandse Opstand Stedelijk Museum Alkmaar

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Docentenhandleiding. Project Storesafari

Link it: Republiek in tijd van Vorsten

200 JAAR STATEN-GENERAAL

NEDERLAND IN DE 16e EEUW

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

Calvijn. Vrede van Augsburg. Margaretha van Parma. Hertog van Alva. De keurvorst van Saksen. Karel V. Buitenlandse zaken en oorlog

DE GRAFIEK VAN EEN FUNCTIE KOPPELEN AAN DE GRAFIEK VAN DE AFGELEIDE

Opdracht Inhoud Hoe uitvoeren? Inleveren? Becijfering 1. Onthouden Leswijsopdrachten

1c. Losse opdracht- Memoryspel

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Werkvorm Escape Room. Voorbereidingen

Landenspel. Duur: 30 minuten. Wat doet u?

Puzzel orde in de ruimte

Naam: DE BEELDENSTORM Ketters Luther en Calvijn

5. Klassen-of groepsgesprek

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Dynamiek en stagnatie in de Republiek

4 De Nederlandse opstand

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Samenvatting Geschiedenis 2.1 t/m 3.1

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Moord Willem van Oranje hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Een overtuigende tekst schrijven

plaatjesbrainstorm Afbeeldingen zorgen voor inspiratie tijdens het verzinnen van ideeën Ontwerpvaardigheid Denk alle kanten op Ontwerpstap

Om een zo duidelijk mogelijk verslag te maken, hebben we de vragen onderverdeeld in 4 categorieën.

Vragen over de tekst beantwoorden Discussiëren over stellingen Functioneringsniveau begrijpend lezen M7 E7

helemaal niet niet mee eens niet mee eens mee eens helemaal mee eens. In deze vragenlijst staan een aantal uitspraken over leren en kennis.

Hoofdstuk 1C8. Hoe ontstond Nederland?

HOE KOM IK VAN LEERDOELEN TOT EEN LES?

Tweede wereldoorlog:

Mediawijsheid. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Blauwe stenen leer je zo

1 Friesland 2 Stad en Lande 3 Drenthe 4 Overijssel 5 Gelre 6 Limburg 7 Sticht 8 Holland 9 Zeeland 10 Brabant 11 Vlaanderen 12 Artesië

Nederlands in Uitvoering

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Samenwerkend leren: makkelijker gezegd dan gedaan? Brigitte van Hilst en Regine Bots, Het Projectbureau, Rotterdam

Leerstofaspecten Breuken(taal), eerlijk verdelen, vergelijken, meetkunde

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

ONDERSTEUNING BIJ HET LEZEN

Leren over het leerdoel van de praktische opdracht en de komende lessen.

Docentenhandleiding KIES VAARDIG! klas 1/2 VMBO-TL/HAVO/VWO

Handleiding Leskist bomen groep 7

Reflectie verslag Vakdidactiek

9. Schrijfopdrachten

Tijd van ontdekkers en hervormers ( ) / Renaissance

Oranje stappers maak je zo

Om een zo duidelijk mogelijk verslag te maken, hebben we de vragen onderverdeeld in 4 categorieën.

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Les 1: Het ontstaan en de splitsing van het Koninkrijk der Nederlanden ( )

ANIMATIE-FILM-DOMINO KIJKEN, WETEN, SAMENWERKEN

Leerdoel Leerlingen herhalen op een speelse manier kennis over het ontstaan en het bestuur van de Republiek.

Bottenbeest. Activiteit in de klas Docentblad

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

DOCENTEN HANDLEIDING

eigen woonplaats Oorlog: geschiedenis in de geschiedenis monumenten hebben te maken met oorlogen? Welke oorlogen

De kinderrechtenprijswinnaar

Hoofdstuk 2: De Nederlandse Opstand ( )

Lesbrief Couppoging in Turkije.

Opbrengsten van CNV thema onderwijsdag 20 april 2016 Masterclass leerstrategieën door Karin Nijman & Inge Verstraete

Lespakket over verantwoorde voeding voor mens, dier en milieu. Lerarenhandleiding Groep 7 & 8

REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN

Inhoudsopgave. Overzicht van activiteiten tijdens kralenlessen 7

1 Friesland 2 Stad en Lande 3 Drenthe 4 Overijssel 5 Gelre 6 Limburg 7 Sticht 8 Holland 9 Zeeland 10 Brabant 11 Vlaanderen 12 Artesië

Inhoud van de les. Doelgroepen * jaar regulier basisonderwijs * jaar speciaal onderwijs * jaar regulier voortgezet onderwijs

Toetsvragen Geschiedenis - Toelating Pabo. Tijdvak 5 Toetsvragen

Inleiding Motivatie & Leerstijlen. Hoogste scores. Motivatie overzicht. Uw resultaten in een overzicht. Naam:

LESVOORBEREIDING - MODEL DA. Titel lessenserie : Lessenserie onderwerp: versie:

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Constant van den Heuvel & Arie Westerhout Ichthuscollege Veenendaal 2 havo en 2 vwo

- Je spreekt leerlingen aan op ongewenst gedrag. Je geeft af en toe positieve feedback.

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

H A N D L E I D I N G

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN

3-5 uur Mozaïek. Beeldende aspect Voorkennis

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

NEDERLAND LEEST JUNIOR HANDLEIDING DOCENTEN VMBO 1 EN 2

Puzzel: Wie is wie in de kinderrechtszaal?

Handleiding Leskist bomen groep 7/8

VOLLEDIGE INSTRUCTIES LEESVAARDIGHEID

de koude oorlog geschiedenis Tijdens de Koude Oorlog stonden er twee grote machtsblokken kinderen. Maak dan gebruik van het werkboekje (zie bijlage).

WIJ DENKEN OVER DE MENS EN HET GOEDE. Verwerkingsboek. Philippe Boekstal DAMON. Boekstal, vwb WD denken mens en goede.indd :32

Handleiding Willem van Oranje

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

Een nieuwe wereld. Patrick Lubach. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Leerstofoverzicht Lezen in beeld

Om een zo duidelijk mogelijk verslag te maken, hebben we de vragen onderverdeeld in 4 categorieën.

EMOTIE IN KUNST EMOTIE IN KUNST KIJKEN, VOELEN KIJKEN VOELEN SAMENWERKEN WETEN NADENKEN

Lesontwerp 7. Een verklaring voor het uitroepen van de Indonesische onafhankelijkheid door Soekarno en Hatta op 17 augustus 1945

Transcriptie:

Combineer raak met beelden De Nederlandse Opstand voor beeldslimme leerlingen Ronald Becx

Inleiding/ Verantwoording: Het idee voor deze opdracht kreeg ik in de les toen we bezig waren met de Mystery van Sjaak van der Lee. Hij had verschillende strookjes papier gemaakt met daarop een onderdeel van een verhaal. Doel ervan was om een moord op te lossen. Het bleek erg activerend te werken, ook voor volwassenen. Ik zat toen te denken om het idee wat aan te passen. In plaats van strookjes tekst kun je zoiets ook doen met afbeeldingen. Dit refereert in het model van Gardner aan beeldslim. Juist het gebruik van afbeeldingen maakt geschiedenis levendiger en aantrekkelijker. Dat is tenminste mijn mening. De opstand is een lastig onderwerp om moderne leerlingen te laten begrijpen want er komt zoveel samen. Het gebruik van afbeeldingen schept overzicht en zorgt ook voor herkenning. In de Nederlandse geschiedenis zijn de gebruikte afbeeldingen bekend en de leerlingen zullen ze later ook terug zien, of dat nu in een krantenartikel is of op het internet. Op de afbeeldingen staan personen, kaarten, uitvindingen, etc. Ik zal de periode 80 jarige oorlog als voorbeeld nemen. Eventuele afbeeldingen kunnen zijn: Karel V. Filips II. Willem van Oranje. Alva. De Beeldenstorm. De moord op Willem van Oranje. Een kaart van de gewesten voor de deling in noord en zuid. Een kaart van de gewesten na de deling in noord en zuid. Een kaart met daarop steden waar belangrijke gebeurtenissen plaatsvonden, zoals Den Briel. Afbeeldingen over zowel protestanten als katholieken. (Dan bij de protestanten iets met Luther en bij de katholieken iets met de paus) De Staten Generaal. Het uitroepen van de onafhankelijkheid van de gewesten. De vrede van Munster. De hoofdrolspelers zijn uiteraard aanwezig. De kaartjes heb ik gekozen want dat vind ik een overzichtelijke manier om de tijdslijn uit te beelden. De Uitvoering: De leerlingen moeten in groepjes van 3 samenwerken. De bedoeling is dat ze de kaartjes bij elkaar leggen en daarbij uitleg kunnen geven waarom ze dit gedaan hebben. Afbeeldingen over de gewesten bij elkaar leggen of juist niet. Filips II en Willem van Oranje kunnen ook bij elkaar met als argument dat ze allebei leiders in het conflict waren. Er mogen minimaal 2 kaarten bij elkaar maar meer mag ook. Als het maar te verantwoorden is. Er moeten zoveel mogelijk combinaties gemaakt worden. Een afbeelding kan dus meerdere malen gebruikt worden. De samenwerking refereert aan de interpersoonlijke intelligentie van Gardner. Overleggen is belangrijk in het leven en is zeker te leren. Juist door dit soort dingen leren leerlingen naar elkaar te luisteren en eigen standpunten op te werpen. En ook verbaal / linguïstisch intelligent komt aan bod. Leerlingen leren om begrippen in hun eigen woorden te omschrijven omdat ze hun keuzes moeten verantwoorden. Als extra motivatie zal het groepje dat de meeste goede combinaties kan maken een prijs krijgen. Dan wordt het competitief. De

winnaar wint een doos met marsen of zoiets. De gastdocent gaf een mooi voorbeeld waar ik mij wel in kon vinden: laat ze vrije tijd verdienen. Dat motiveert zeker. Het is wel noodzakelijk dat het onderwerp van de afbeeldingen bekend is bij de leerlingen. Ze moeten dus voorkennis hebben. Ik zie deze werkvorm als een mooie manier om behandelde stof te herhalen en samenwerking en discussie tussen leerlingen te ontwikkelen. Ook is het te gebruiken om te controleren of de voorkennis goed is over gekomen. Als er een bepaalde combinatie ontbreekt bij alle groepen weet je als docent, dat er wat is blijven liggen. Daarom zou ik de resultaten van de groepjes ook klassikaal bespreken. Tips voor een goede uitvoering: Zorg voor voldoende plaatjes. Houd de uitleg kort en helder. Zorg dat de voorkennis afdoende is behandeld. Benadruk dat de argumenten voor de keuzes belangrijk zijn. Geef de afbeeldingen nummers. Dat werkt sneller voor de leerlingen. Deel antwoordbladen uit met daarop een vakje om de nummers van de combinaties in te vullen en daarnaast ruimte voor de argumentatie. Zie bijlage 1. Zie bijlage 2 voor globale tijdsindicatie.

Bijlage 1: Een globale tijdsindicatie van een les waarbij Combineer Raak uitgevoerd wordt. Ik ben uitgegaan van een les van 50 minuten. 10 minuten: Leerlingen komen lokaal binnen en gaan zitten. Docent legt de opdracht uit en deelt de kaarten en de antwoordformulieren uit. 20 minuten: Leerlingen gaan aan het werk en maken zoveel mogelijk combinaties en bijbehorende verantwoording. Docent houdt supervisie. 30 minuten: Nabespreken van de resultaten. De bedoeling is om zoveel mogelijk kennis te herhalen. Aan het einde wordt de winnaar bekend gemaakt.

Bijlage 2: Voorbeelden van afbeeldingen. Er zijn op het internet nog vele andere voorbeelden te vinden die geschikt zijn. Ik heb slechts een kleine keuze gemaakt. Karel V Alva Willem van Oranje De Beginfase van de Opstand

De Moord op Willem van Oranje De Beeldenstorm Europa tijdens de 80 jarige oorlog De Statengeneraal Luther Vrede van Munster en de deling van de gewesten