groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Vergelijkbare documenten
Wilgenhof. Lesaanbod

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Blijde Wei. Lesaanbod

Blijde Wei. Lesaanbod

Blijde Wei. Lesaanbod

Kooi. Lesaanbod

Les groep aug. sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Les groep sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Les groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

K i n d e r b o e r d e r i j. Thema / onderwerp Voorbereiding bezoek kinderboerderij. Thema s : voeding, huisvesting, uiterlijke kenmerken.

Donderdag 28-jan 6:30 8:27 11:54 12:54 15:34 17:23 19:20

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

Aanbod NME voorjaar 2014

Overzicht NME aanbod

milieu- en natuureducatie

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Opbouw van de lescyclus Doelstellingen...

Natuur en milieueducatie

Groep: 1-2 Lesduur: ± 1 uur Periode: september - oktober (Heksenpad) en april - juni Dora- en Diegopad

Inschrijfformulier

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Algemeen doel De doelstellingen...

Gravin Elisabeth en de dieren

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

Lang leve de buitenkids!

Leren hoe het werkt (begrijpen)

Scholenprogramma

milieu- en natuureducatie

1. Doelgroep. 2. Relatieschema. Vogels. Reiger. Eend. Knobbelzwaan. Uil Kievit. Merel. Halsbandparkiet. Duif. Kraai. Meeuw. Woonomgeving: Voedsel:

Inhoud Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Algemeen doel van de lescyclus...

milieu- en natuureducatie

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 2de graad

Bezoek aan de Stadsboerderij

Natuur en milieueducatie

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 3de graad

Informatieboerderij Zorgvrij

Leerdoelen en kerndoelen

Overzicht NME aanbod

Bijen. groep 5 t/m 8. uitvoering door leerkracht. uitleentermijn 3 weken. periode voorjaar, zomer

De Pannenkoekfabriek

Samenstelling Levensloop Platina Fonds in 2015

Bijlage VMBO-KB. biologie CSE KB. tijdvak 1. Deze bijlage bevat informatie. KB-0191-a-11-1-b

Stadswerken. Dierverzorgen. Foto: Hans Kraaijkamp. Informatieblad en handleiding. Groep 5 t/m 8.

januari maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag week 53 OUDJAAR NIEUWJAAR kdv en bso kdv en bso

augustus 2017 ma di wo do vr za zo 3 zomervakantie 31 juli zomervakantie 2 Zomervakantie 6 zomervakantie 4 Zomervakantie 1 Zomervakantie

BIOLABO. Voorbereiding in de klas

Oude bomen. Opdracht 1 - Bijzondere bomen. Opdracht 2 De leeftijd van een boom meten. Benodigdheden

Aanbod NME schooljaar 2015/2016

Lang leve de buitenkids!

Inleiding Doelgroep Opzet van de lescyclus Algemeen doel Doelstellingen... 4

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Handleiding leskist (groep 1-2) De Kleine Mol. Recreatieterrein Oortjespad

N a t u u r e n t a a l

Op speurtocht in De Maashorst

Sociaal Vitaal Smallingerland

maandag - dinsdag - woensdag of woensdag - donderdag - vrijdag Groep van ±25 leerlingen

Aan de kinderen en de ouders van de kinderen van de jeugdnatuurgroep De Biesboschonderzoekers

Alles voor een Pannenkoek

Taak Splitsing Voortgang. Mijlpaal Samenvatting Projectsamenvatting. Externe taken Externe mijlpaal Deadline

Buitenles THEMA-handleiding Ribbeltje is zijn geheugen kwijt Groep 3 en 4

TULE inhouden & activiteiten Oriëntatie op jezelf en de wereld - natuur en techniek. Kerndoel 40. Toelichting en verantwoording

WEEKBULLETIN. Week 5. Kinderfilmfestival

WEEKBULLETIN. Week

VERSTOP PLEKKEN. Inleiding- Aanleiding

Inhoudelijke activiteit: het dierenpaspoortenspel

,:,- ::s (\') ., - n. -==-. (\) ==} (\) (\) (ih. (\) (h. b,. (\)

KNABBELENDE KNAGERS lesprogramma voor groep 1/2 (3)

Bijlage VMBO-GL en TL

I NSECTEN 2. Kleine Beestjessafari

herfstvakantie vr. 23 okt. herfstvakantie

Lang leve de buitenkids!

Bijen. Bovenbouw. groep 5 t/m 8. uitvoering door leerkracht. uitleentermijn 3 weken

Docentenhandleiding Onderzoek Leefomgeving

Natuuractiviteiten voor Basisscholen 2013 / 2014

BIOLABO NAVERWERKING

WEEKBULLETIN. Week 7. Gefeliciteerd. Vreedzame school blok 4. Vorige week waren jarig: 08/02 Numair Bokazini 10/02 Ethan Rutetebya

Primair Onderwijs Gemeente Lingewaard

Activiteiten seizoen 2018 Vrijwilligersrooster_ / 7

Natuur, Buiten Activiteit:

Activiteiten o.l.v. Gidsenbureau

(omgeving) kleuters Graad 1 Graad 2 Graad 3 kleuters Graad 1 Graad 2 Graad 3 verzamelen + info opzoeken waarneming van bomen

Bijlage VMBO-KB. biologie CSE KB. tijdvak 1. Deze bijlage bevat informatie. KB-0191-a-11-1-b

Verzuimgegevens BVE 3e kwartaal 2014 t/m 2e kwartaal 2015

september aug sep 2 MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG 11:30 Jaaropening

Programma Natuur Avonturen

Lespakket/Training Programma-aanbod overzicht

Algemeen reglement Atelier Nina Moon schildercursussen

Handleiding. jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Aanbod NME schooljaar 2014/2015

Aanbod natuurlessen. schooljaar Scholenwerkgroep van het IVN de Maasdorpen

Bovenbouw. groep 5 t/m 8. uitvoering door leerkracht. uitleentermijn 3 weken. periode voorjaar, zomer kosten Vanwege een gemeentelijke bijdrage lenen

Lang leve de buitenkids!

prijslijsten 2o16 waddenstaete hoeve landleven

Filmlinks. Voorbereiding op de lessen

PRIJSLIJST 2O20 LANDLEVEN DE WITTE HOEK DE WITTE HOEK WADDENSTAETE BUNGALOWS VILLA S

Dierenarts in Ouwehands Dierenpark. Jan H. Bos Presentatie Toppen 8 juni 2016

Onderbouw. Ontdektocht Jonge dieren op Zorgvrij. Speurtocht Op handen en voeten. Op schoolreisje naar Zorgvrij

De composthoop Een composthoop bij school

Transcriptie:

Lesaanbod 2016-2017 Bokkesprong Les groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli Kleine beestjes 1/2 X X X Alles voor een pannenkoek 1/2 X X Melk 3/4 X X X In de sloot, uit de sloot 3/4 X X Amfibieën en reptielen 5/6 X X Paddenstoelen 5/6 X X X Leven van de natuur 7 X X X Leven(de) zee 7/8 X X Schooltuinieren* 5/6/7 X X X X X X X *Schooltuinieren loopt door tot oktober 2017 Let op: Iedere groep mag zich 1x inschrijven voor een les. Ieder kind mag in zijn basisschoolperiode 1x meedoen met een Schooltuinieren programma. Dit is naast het jaarlijks inschrijven voor een losse les.

van de lessen Kleine beestjes Groep 1 en 2 Periode Augustus, september en oktober 2016 Stadstuin Vreelust De leerlingen zijn zich bewust van de hoeveelheid aan kleine beestjes en hebben respect gekregen voor deze dieren. Eventuele angst is verminderd of weggenomen. Tijdens een kringgesprek worden de diertjes bekeken en besproken. Vervolgens gaan de leerlingen in kleine groepjes buiten beestjes zoeken. De gevonden diertjes worden mee naar binnen genomen om verder bekeken te worden. Na afloop worden de diertjes weer teruggebracht naar hun eigen plekje. Aanwijzingen In verband met het werken in groepjes is per 5 à 6 leerlingen een begeleider noodzakelijk. Er kunnen maximaal 6 groepjes gemaakt worden. Deze les is voornamelijk buiten. Alles voor een pannenkoek Groep 1 en 2 Periode Maart en april 2017 90 minuten De leerlingen ervaren dat we voor ons dagelijks voedsel afhankelijk zijn van dieren en planten. Ze weten waar melk, meel en eieren vandaan komen. Na een korte introductie over wat er nodig is om pannenkoeken te bakken, gaan de leerlingen op de boerderij de ingrediënten hiervoor verzamelen. Terug in het lokaal wordt er beslag gemaakt. Na enkele bakvoorschriften en veiligheidsaanwijzingen, gaan de leerlingen onder leiding van een begeleider zelf hun eigen pannenkoek(en) bakken. Uiteraard ligt de nadruk van deze les op de herkomst en gebruik van de ingrediënten die nodig zijn voor een pannenkoek. Aanwijzingen Per 5 à 6 kinderen is een actieve begeleider noodzakelijk. Er kunnen maximaal 6 groepjes gemaakt worden. Melk Groep 3 en 4 Periode Mei, juni, juli 2017

Aanwijzingen De leerlingen verwonderen zich over de herkomst van dierproducten, het gebruik en de verwerking hiervan en ontdekken welk dier op de boerderij een zoogdier is en welk dier niet. Indien mogelijk start de les op de boerderij met het melken van een geit. Tijdens een kringgesprek in het lokaal wordt de herkomst van melk behandeld. Ook wordt besproken waarom koeien (en andere zoogdieren) melk geven. Daarna gaan de leerlingen in kleine groepjes aan de slag met gevarieerde doe-en kijkopdrachten. Na afloop van de les binnen, gaan de leerlingen onder leiding van een begeleider op de boerderij op zoek naar wel/geen zoogdieren. In verband met het werken in kleine groepjes, is extra begeleiding (1 begeleider per 5 à 6 leerlingen) noodzakelijk. Er kunnen maximaal 6 groepjes gemaakt worden. In de sloot, uit de sloot Groep 3 en 4 Periode Augustus, september en oktober 2016 Educatieve tuin de Essenburgsingel en de sloten rondom de tuin. De leerlingen maken kennis met de grote verscheidenheid aan dieren in de sloot. Bij aankomst op de locatie worden de leerlingen direct meegenomen naar één van de sloten in de omgeving van de tuin. Bij de sloot volgt een korte introductie over de beste manier om diertjes te vangen en over veiligheid. Met behulp van een schepnet gaan de leerlingen in tweetallen diertjes vangen uit de sloot. De dieren worden meegenomen naar het lokaal, waar zij goed bekeken kunnen worden en eventueel op naam worden gebracht. Uiteraard worden de dieren na de les door de leerlingen weer vrijgelaten. Aanwijzingen Het is verstandig als de leerlingen kleren en schoenen aan hebben die vies mogen worden. De les is voornamelijk buiten. Extra begeleiding is noodzakelijk (1 begeleider per 4 a 5 leerlingen). Amfibieën en Reptielen Groep 5 en 6 Periode Maart en april 2017 Na afloop van de les herkennen en benoemen de leerlingen, de belangrijkste kenmerken van amfibieën en reptielen; zijn de leerlingen vertrouwd met deze bijzondere diergroepen; weten de leerlingen waarom deze dieren minder geschikt zijn als huisdier.

Aanwijzingen In het lokaal zijn verschillende soorten amfibieën en reptielen aanwezig. Tijdens het inleidende kringgesprek worden de verschillende kenmerken van deze dieren besproken. Ter illustratie zullen diverse dieren gehanteerd worden. Dan volgt er een opdrachtencircuit waarbij de leerlingen de dieren kunnen observeren en tevens vragen kunnen beantwoorden middels een opdrachtenkaart. Bij deze les is geen extra begeleiding nodig, maar zijn ouders natuurlijk welkom. Let er op dat ouders met angst voor deze dieren hun angst niet projecteren op de leerlingen. Paddenstoelen Groep 5 en 6 Periode Oktober en november 2016 De leerlingen verwonderen zich over hoeveelheid verschillende soorten paddenstoelen. Ze kennen de levenscyclus van de paddenstoel en weten wat de rol is in de voedselkringloop. De voorbereidende les op school betreft een aantal eenvoudige proefjes over de omstandigheden waaronder schimmels voorkomen. Tijdens de les wordt hier verder op ingegaan. Na het kringgesprek gaan de leerlingen met behulp van een opdrachtkaart aan de slag. Extra begeleiding is prettig. Leven van de Natuur Groep 7 Periode Mei, juni en juli 2017 Hele ochtend Stadstuin Vreelust De leerlingen leren dat de mens basisbehoeften heeft om te overleven en dat de mens voor zijn basisbehoeften afhankelijk is van de natuur De klas wordt een stam, die moet zien te overleven in de natuur. De leerlingen komen erachter dat alles wat nodig is om in leven te blijven in de natuur te vinden is. Samenwerken is hierin een belangrijke sleutel. Stamgroepen zijn een goed voorbeeld van samen de handen ineen slaan om te overleven. Leve(n)de zee Groep 7 en 8 Periode Januari en februari 2017

Aanwijzing De leerlingen maken kennis met een groot aantal dieren dat samenleeft in het ecosysteem zee. De leerlingen beseffen de kwetsbaarheid van dit ecosysteem inclusief de invloed en de rol van de mens. Het leven in de zee, dat meestal onzichtbaar is, wordt in aquaria en ondiepe bakken tentoongesteld. In een kringgesprek wordt gesproken over de aanpassingen die de dieren hebben om in de zee te overleven. Deze les biedt leerlingen een unieke kans om Noordzeedieren van dichtbij te bewonderen. In verband met het welzijn van de dieren is de temperatuur in het leslokaal laag. Het is handig als de kinderen warm aangekleed zijn. Schooltuinieren Groep 5, 6, 7 Periode Het betreft een programma dat meegroeit met de seizoenen en na de zomervakantie doorloopt tot en met de oogst. Variabel, ongeveer per les. locatie en de leerkracht. Educatieve Tuin en in de klas. De leerlingen onderhouden zelf een tuin. Zo leren ze waar hun voedsel vandaan komt, hoe ze hun producten kunnen bereiden en wat gezonde voeding is. De leerlingen gaan zelfstandig en samen aan de slag. Zij leren wat een plant nodig heeft om te groeien en bloemen en vruchten te maken. Ter informatie De educatief medewerker van de tuin bij u in de buurt neemt voor aanvang van het tuinprogramma contact met u op, om de mogelijkheden voor schooltuinieren door te nemen en het programma in te plannen.