Heksenpad. Heksenpad Breukelen groep 3 en 4



Vergelijkbare documenten
Materiaal Groen. Deel 3: Groen groeit

Dieren in de winter 3

Voorbereiding post 3. Er was eens Groep 1-2-3

Voorbereiding post 1. Met de dieren mee Groep

De grond waarop wij wonen

Een zadenwandeling over het Dreuzelpad door Natuurtuin t Loo voor kinderen van groep 1-4 onder begeleiding van een volwassene.

De lesactiviteit Het Beste Bos Ede is een samenwerking van Het Groene Wiel en IVN Ede.

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

De eekhoorn. œ œ œ œ œ. Ó Œ œ œ. œ œ œ œ. œ j. œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ Œ. œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ. œ J. - hoorn, de eek - hoorn eet.

Naam:...

inh oud 1. Dieren in de winter 2. De egel 3. De vleermuis 4. De eekhoorn 5. De merel 6. De ree 7. De pad 8. Het lieveheersbeestje 9.

Krak de eekhoorn, mag naar het verjaardagsfeestje van zijn vriendinnetje Friedel.

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

inhoud Herfst 1. Het weer 2. Overal blad 3. Zaden 4. Paddenstoelen 5. De eekhoorn 6. De egel 7. Insecten 8. Vogels op reis 9. Filmpje Pluskaarten

Voorbereiding post 1. Met de dieren mee Groep

1. Geheimen. 2. Zwammen

Volg de aanwijzingen en ontdek met de cijfercode wat de naam van de boom is. Onze boom heet :...

Plattegrond. Een zadenwandeling door de tuin voor kinderen van groep 1,2,3 en 4

Lente. Lente. Zomer. Herfst. Winter

Doe- pad Watertorenweg

Het konijnenpad van Lars en Lineke. docentenhandleiding

Een zadenwandeling door de tuin voor kinderen van groep 4,5 en 6.

Een zadenwandeling door de tuin voor kinderen van groep 4,5 en 6.

H1 en 1+ Eekhoorn-herfsttocht. Suggesties voor inleiding en afsluiting:

,:,- ::s (\') ., - n. -==-. (\) ==} (\) (\) (ih. (\) (h. b,. (\)

inhoud 1. Bloemen 2. Planten 3. Wat is een bloem? 4. Binnen in de bloem 5. De bloem krijgt bezoek 6. Van stamper naar vrucht

Doe- pad Watertorenweg

Welkom bij de spannendeschemerspeurtocht

dan stonden we hier nu niet zo verloren in het land

in elk seizoen anders uitzien uit de seizoenen geknutselde seizoenshoek

Auditieve oefeningen thema het bos

Lesbrief Vlinderkids 1

Opdrachten thema. Veluwe

Pluim de Eekhoorn. Maak kennis. met Pluim de Eekhoorn.

Het is herfst in de poppenkast. door Nellie de Kok

Maak een feestmaaltijd voor de dieren in het bos. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar

Winterboek. Met filmpjes, werkblad en puzzels. Groep 3/4. uitgave januari 2013

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Raar, maar waar! deel 1. groep 3 en 4

Bezoek aan de Stadsboerderij

De paashaas schildert eieren

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

inhoud De oude eik 1. In het park 2. De delen van de eik 3. Herfst 4. Dieren helpen de eik. 5. Winter 6. Lente 7. Rupsen 8.

Natuur, Buiten Activiteit:

Een meneer heeft veel ballonnen. Hij roept: Kinderen, kom erbij! Mijn ballonnen die zijn gratis. Wie wil een ballon van mij?

Herfst in de kleuterklas

Waarom zijn er ongelukkige mensen?

Verjaardagsfeestje. Materiaal: Het nodige materiaal wordt uitgeleend aan de balie van het bosinfocentrum.

Herfstwerkboekje van

Het Beverpad. Handleiding voor ouders/begeleiders

1 In het begin. In het begin leefde alleen God. De Heere God is er altijd geweest. En Hij maakte de hemel en de aarde.

Lente Winter. Zomer. Herfst. Herfst

Ontdek de eekhoorn. Ontdek de eekhoorn!

Voorbereiding post 5. Iedere vogel zijn eigen plekje Groep 1-2-3

Suchmann. Natuur, hoofdstuk Lente en natuurverschijnselen

Johan van Caeneghem. Het Schemerhuis

Onderzoek op de Boerderij 2010 Buitenopdrachten

Voorbereiding post 5. Iedere vogel zijn eigen plekje Groep

Themawandeling Herfst

Kasteelexpeditie. Kasteelexpeditie. Opdrachten in en rondom het Kasteel van Boxmeer

Lente. groep 3, 4 en 5

Doe- pad Watertorenweg

Geachte ouders/verzorgers,

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

Handleiding Groente- en fruitles

Regenwormen Tijdstip: in september, oktober en november, na een regenbui.

Uitwerking van de natuurexcursie in Merkelbeek. Britt Kramer en Tanja Lindelauf

Wie eet wie en wie eet wat?

Speciaal voor peuters en kleuters paddenstoelenpad. Hippe heksen en. 3,50 inclusief heksenmuts. Dit boekje is van:...

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

De heks van het bos door Nellie de Kok. Samenvatting

Planten voor de Prins Werkmap Eerste graad Basisonderwijs

Lesbrief Vlinderkids. Doelgroep: Groep 5 t/m 8. Lesduur: ± 30 minuten. Leerstofgebied: Wereldoriëntatie, Kunstzinnige oriëntatie. Werkvorm: Tweetallen

Ik laat je ontdekken hoe de mensen hier vroeger leefden. En je leert over de omgeving; over de grond, de bomen en de beestjes.

Wat is hij nou onhandig! Eindelijk krijgt hij een lucifer aan.

Planten voor de Prins Werkmap Tweede graad Basisonderwijs

ALLES WAT JE WILT WETEN OVER BOMEN

2. Maak met de 4 buizen een vierkant op de grond. Dit is het zoekraam.

BIOBOER. Maar vandaag is het aardoliealarm. Kijk op je aardoliekaart of er voor jou een probleem is.

Leskist THEMA-handleiding Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Rivierenhof. Handleiding. Opgesteld door de domeinwachters. >> Ontdekkingstocht voor het 4, 5 en 6 leerjaar. Tjakkie de specht Ontdekt de Herfst

Werkblad Natuurlijk water in de Kwebben

Wriemelbeestjes. Als je een holletje gaat graven kom je kleine beestjes tegen. Kun jij kleine beestjes vinden als je in de bladhoop graaft?

Werkblad bij de voorstelling de Mier

Aardoliealarm in het bos

Handleiding Leskist bomen groep 7

uitga uitg v a e v 2013

Dit is het lenteboekje van:

Molsla Paardenbloem. Achtergrondinformatie

Opdrachten thema. Veluwe

Leskist THEMA-handleiding Opgeruimd houdt netjes Groep 3 en 4

Je school vogelvriendelijk! Voor vogel én mens

Op weg met Jezus. eerste communieproject. Hoofdstuk 5 Bidden. H. Theobaldusparochie, Overloon

Dieren in de Winter. Inleiding: 2012 Minka Dumont Vaardigheden: Onderzoeksvaardigheden.

Ik ben Stephanie. Ik ben Stephanie

Limburgs Landschap. natuurboekje van

natuurboekje van winter 2008

Transcriptie:

Heksenpad

Heksenpad Inleiding Met het heksenpad laat u uw leerlingen op speelse wijze kennismaken met zaden en vruchten. Ze leren dat er zaden en vruchten zijn in allerlei soorten en vormen. Het verhaal achter het pad gaat over Iris de Heks die zaden en vruchten gebruikt om dieren beter te maken. De leerlingen leren dat veel dieren zaden en vruchten eten en ook dat ze vaak erg gezond zijn als bron van vitamines en andere voedingsstoffen. Materialenlijst 4 tassen met daarin: 5 potjes 1 mesje Doelen De les sluit aan bij kerndoel 40 (nieuwe kerndoelen basisonderwijs) De leerlingen leren in de eigen omgeving veel voorkomende planten en dieren onderscheiden en benoemen en leren hoe ze functioneren in hun leefomgeving. Specifieke lesdoelen zijn: De leerlingen maken kennis met de eigenschappen en kenmerken van vruchten en zaden De leerlingen weten dat veel dieren vruchten en zaden eten. De leerlingen weten dat bepaalde vruchten en zaden goed werken voor de gezondheid van dieren. 2

Lesoverzicht Lesmoment Les 1 Introductie Les 2 Buitenactiviteit Les 3 Verwerking Duur 30 minuten Activiteit Lees de brief voor Bespreek de inhoud 1 uur Doe de opdrachten 1 uur Lees de bedankbrief van Iris voor. Voorbereiding Kopieer de brief uit de bijlage 3, maak een mooie heksenenvelop met adres. Zorg voor extra begeleiding.(brief in bijlage 1) Kopieer de bedankbrief van Iris (bijlage 4) Materiaal in de leskist De brief van Iris de heks Opdrachtkaarten Per groepje een linnen tas met: 5 potjes, 1 mesje. Bedankbrief van Iris Materiaal van de school Mooie heksenenvelop met adres van de klas. Per groepje een plastic tas voor materiaal herfsttafel Meegenomen herfstmateriaal Les 4 Evaluatie 30 minuten Maak een herfsttafel De leerlingen maken Een werkblad als toets Zorg voor een tafel waar de kinderen een herfsttafel van kunnen maken. Kopieer het toetsblad (bijlage 5) 3

Les 1: Introductie In de klas komt een brief binnen zonder afzender (zie bijlage 2). Op de envelop staat het adres geschreven in vreemde hanenpoten. Bespreek met de leerlingen, wie zo n brief geschreven kan hebben. Laat daarna een van de leerlingen de brief openen. Lees de brief voor. In het kort staat er in dat: Iris de Heks tegen een boom gevlogen is. Haar vraag aan de kinderen is: Willen jullie helpen een toverdrank te maken, lekkernijen en cadeautjes te maken voor de zieke dieren. Bespreek wie er zieke dieren in de natuur helpt. Bedenk: alle antwoorden zijn goed. Laat kinderen hun antwoorden argumenteren, en geef andere leerlingen de gelegenheid om op de antwoorden in te gaan. Mogelijke vragen vindt u hieronder: Wie helpt zieke dieren in de natuur? Gaan zieke dieren dood of worden ze ook wel eens beter? Helpt de dierenarts ook wilde dieren? Zijn er meer heksen die de dieren helpen? Helpen kinderen zieke dieren? Wie heeft daar ervaringen mee? Welke zieke dieren zou je nooit willen helpen? Welke wel? Afspraken voor het buitenwerk: De heks steekt nooit bladeren, besjes, vruchten en zaden in haar mond. Een aantal vruchten en zaden zijn giftig. De heks laat wel sporen achter, maar nooit afval. De kinderen ook niet! Neem niet alles mee: alleen wat nodig is Als je iets leent uit de natuur, doe het zo dat het niet te zien is. Zorg b.v. dat de plant waar je bessen van meeneemt heel blijft. Blijf samen bij de ouder en de andere kinderen. Les 2: Buitenles Locatie: Gemeentetuin Breukelen De kinderen worden ontvangen bij een bankje midden in het gras voor het gemeentehuis. Het lopen van de excursie De begeleiders krijgen een tas mee met de benodigde spullen. Ze gaan met de leerlingen rondlopen in de tuin. Elk groepje begint bij een ander opdrachtbordje. Voor elke opdracht is ongeveer 5 minuten de tijd. Spullen worden verzameld in de potjes die in de linnen tas zitten en in een plastic tas. Afsluiting Alle groepjes verzamelen zich op de plek van de heksenketel. De heks ontvangt de leerlingen rond de ketel. Als alle groepjes er zijn, maakt de heks samen met de kinderen de toverdrank. Les 3: Verwerking in de klas In bijlage 3 vindt u de bedankbrief van Iris de Heks. Lees deze bedankbrief in de klas voor. Bespreek met de leerlingen welke zaden en vruchten ook alweer gezond zijn voor de verschillende dieren. Deel het werkblad (bijlage 4) uit. Op het werkblad doen de leerlingen een puzzel, waarbij ze lijntjes zetten tussen verschillende dieren en de zaden en vruchten die ze lekker vinden. 4

Bijlage 1 Beste meneer of mevrouw, Hartelijk dank voor uw opgave om de leerlingen te begeleiden. Zonder u kon dit heksenpad niet doorgaan. Nog enkele belangrijke zaken: In de tuin voor het gemeentehuis van Breukelen staan de opdrachten van het heksenpad. De kinderen hoeven de opdrachten niet zelf te lezen, maar het mag wel. Laat de kinderen zelf de opdracht uitvoeren. Moedig de kinderen aan en maak gebruik van hun ideeën. Laat elke opdracht niet langer dan 5 minuten duren. Het totale pad duurt maximaal 60 minuten. Niet alle opdrachten hoeven uitgevoerd te worden. Voor vragen kunt u altijd bij de NME begeleidster terecht. Hierbij zijn de opdrachten toegevoegd. Leest u deze van tevoren goed door zodat u niet voor verrassingen komt te staan. Veel plezier!

Bijlage 2: Mogelijke opdrachten Eikels Mark Muis heeft kiespijn. De tanden zijn te lang geworden. Hij heeft te weinig geknaagd en te veel gesnoept van zachte vruchten. Harde noten moet hij kraken had de dokter gezegd. Zoek harde noten met een schil. Hij lust er wel vijf per dag. Hoeveel zal hij er dan in een week nodig hebben? Doe dit in een ander potje. Magisch water Het water dat voor je is, heet de Zoete Zee. Hier haalt de heks het water voor de toverdrank, zodat ze kan koken. Bedenk een plan, zodat je zonder dat je in het water valt een leeg potje met water vult. Heilige aarde Neem wat van de heilige aarde ook mee. Wat? Heilige aarde. Ja, net als het water magisch is, is de aarde heilig. Alleen de aarde bij de eik. Waarom? Dat zal ik je vertellen. Kijk een goed naar deze oude boom. Zie je er wat in? Precies. Het is de boom waar je zo veel in kunt zien. Vandaar: heilig! Schep wat aarde in een leeg potje en neem het mee. Linde De bladeren van de linde lijken op hartjes. De boom houdt van veel dieren, maar vooral van bijen. De bijen halen nectar uit de bloemetjes. Hiervan maken zij lekkere honing. Nu zijn de bloemetjes veranderd in kleine bolletjes, die de heks als versiering op haar mantel wil borduren. Stop een trosje van deze bolletjes in een potje. Toverspreuk bedenken Als je straks een toverdrank gaat maken, moet je een spreuk hebben. Als je deze uitspreekt, krijgen de vruchten en zaden, het magische water en de heilige grond extra krachten. Abracadabracadeter, de zieke dieren worden weer beter is één van de toverspreuken. Verzin er zelf eentje bij. Hulst Deze hulst is niet zomaar een plant. Ik zal je vertellen wat hier gebeurd is: Hier leefde vroeger oude rijke man. Hij had nooit iets over voor een ander. De heksen uit die tijd hebben de man uitgelegd dat de man ook best iets kon geven aan de armen. Maar dat deed de gierige man niet. Daarna toverden de heksen de man om in een struik: deze struik! En nog steeds geeft deze struik zijn bessen niet graag weg! Probeer een besje te plukken en stop hem in een potje. Indiaanse boon Deze boom lijkt op een sperziebonenboom, maar het zijn geen echte sperziebonen. Deze lust alleen de heks. Voor kinderen zijn deze bonen giftig! Maak een sperzieboon open en kijk of er ook kleine boontjes in zitten. Weet je toevallig welke bonen langer zijn? De sperziebonen of de indiaanse bonen? Kastanje De Vlaamse Gaai heeft de kastanjes die hij voor de winter wilde bewaren, zo goed verstopt dat hij ze niet meer terug kan vinden. Kunnen jullie hem helpen om weer een nieuwe voorraad te maken? Stop allemaal vier kastanjes in de tas. Berk Dit is een heel treurige berk. Zijn takken hangen allemaal naar beneden. Toch hangen er feestelijke trosjes zaad aan de takken. Als je ze pakt, vallen ze als confetti uit elkaar. Probeer het maar eens! Stop ook een paar zaadjes in een potje voor de toverdrank, dan kan de heks de boom zelf misschien ook weer vrolijk toveren.

Beuk Uit deze boom vallen allemaal stekelige bolletjes. Het zijn net hele kleine egeltjes. Als ze open klappen zitten er nootjes in. Deze nootjes vindt de eekhoorn heel erg lekker! Hij heeft een grote voorraad nodig om in de winter geen honger te krijgen. Kunnen jullie hem helpen? Stop zes nootjes in een potje. Gouden regen Deze boom bloeit in het voorjaar met zulke grote gele bloemtrossen dat het net is of het goud regent. Nu hangen er trosjes met zaden in de boom. De zwarte zaadjes zijn voor ons heel erg giftig! De heks wil ze graag in haar toverdrank hebben om de dieren te beschermen tegen kwade bosgeesten.

Bijlage 3 [opmaak in heksenhandschrift] Beste kinderen Vannacht was het slecht weer; veel wind en regen. Ik vloog op mijn snelle bezem door de wijk en langs jullie school. Plotseling stak Vincent Vleermuis over. Ik moest uitwijken en knalde met een rotvaart tegen een boom. Mijn bezem brak door midden! (Kunnen jullie nog zien welke boom het was?) OEPS! Nou vergeet ik mezelf helemaal aan jullie voor te stellen. Ik ben Iris de Heks. Schrik niet; ik ben een lieve heks. De wijk waar jullie wonen is mijn huis en de dieren zijn mijn vriendjes. Elke week maak ik toverdrank in mijn heksenketel om de zieke dieren beter te maken. Voor deze toverdrank heb ik van alles uit de wijk nodig. Ook geef ik de dieren lekkernijen. Soms geef ik ook cadeautjes. Nu mijn bezem stuk is en ik een blauw oog heb, kan ik zelf de toverdrank en medicijnen niet meer maken. Wat moet ik nou doen? Vannacht komen de dieren al naar in de buurt van De Kievit om uit de ketel te drinken. Kunnen jullie mij helpen? Ik geef jullie het geheime heksenrecept van de toverdrank mee. Ook vertel ik jullie wat over cadeautjes en lekkernijen voor de dieren. Heel veel dank, ook namens de dieren, Iris de Heks

Bijlage 4: Beste kinderen, Hier Iris de Heks weer. En hoe is het verder gegaan?? Nou, best goed! Miesje Merel vliegt weer ouderwets. En de kater, daar past Miesje een volgende keer wel beter op. De tanden van Mark Muis zijn korter geworden. En de kiespijn is over! Van af nu knaagt hij de noten stuk. De jonge vogels van Gerda Groenling vliegen als grote vogels. En Gerda snoept zelf weer van de rozenbottels. Beste kinderen, bedankt voor alle hulp! O, ja. Mijn bezemsteel is weer gemaakt, dus vliegen kan weer. Het is nu net middennacht. Ajuuuuuhuhuhuh! Iris de Heks

Bijlage 5 De dieren zijn hun eten kwijt. Trek een lijntje tussen het dier en zijn eten.

Woordzoeker S Y H F E A K P M R F M H I I A T P T B I R M E R E L F S T D E I O E W A L N O O T V V K K C V L M H O H E D C H U D Y U I H R W H I O S L B I A H O Q E T O V E R S P R E U K K R O H E N P W E S S Y N V E I K E L X H F F U I O A R L O G C M Zoek de volgende woorden: eekhoorn, appel, walnoot, merel, toverspreuk, heks, muis, eikel,