Rekenapps Selectie, Kwaliteit en Implementatie



Vergelijkbare documenten
Ontwerpsessie professionaliseringstraject digitale media. Wilfred Rubens

Voorbespreken en voorbereiden van een nieuw blok uit de rekenmethode

Projectdefinitie. Plan van aanpak

Tekst Rob Voorwinden Beeld Fred van Diem

Werkdocument Montessori voor een nieuwe tijd

Docenten die hun onderwijs meer willen afstemmen op de individuele verschillen tussen leerlingen en hun leeropbrengst willen vergroten.

Workshop Methodekeuze rekenen

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

Reflectiegesprekken met kinderen

Eindopdracht RKCS workshops Mediawijsheid

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

Onderzoek Hoe scoren je docenten?

ʻIk heb het niet verstaan, kunt u het nog een keer uitleggen?ʼ

Opbrengstgericht omgaan met verschillen. Bijeenkomst 4 Onderwijsbehoeften en differentiatievormen: differentiatie bij verwerking

OnzeLes. september AUTEURSRECHTELIJK BESCHERMD Gebruik van dit materiaal alleen met uitdrukkelijke toestemming van stichting leerkracht

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Masterplan ERWD. Differentiëren in subgroepen 10 december Arlette Buter

Checklist Presentatie geven 2F - handleiding

inhoud Dyscalculie Rekenproblemen Presentatie_gebruikersdag_najaar Onderhoudsproblemen

Leerlingen 1 e leerjaar; 108 responses / 194 = 55%

Bijvoorbeeld: ik wil dat mijn leerlingen in de derde klas de werkwoorden op de juiste manier kunnen vervoegen.

PASSIE VOOR ONLINE LEREN.

Workshop opleiding op leeftijd. Margreet Verbeek

Hoe aardgasvrij woon jij?

Resultaten Peiling lerarenregister

Beleidsnotitie ICT Onderwijsteam: Datum vaststelling: Versie:

Pieter Jonkers Studentnummer:

De nieuwe rekenmethode is het eind van een keuzeproces maar het begin van een leerproces.

maandag 11 mei inleveren! STAGE BOEK 2015 VAN.AFDELING...

pilootproject eboekentas handleiding voor het gebruik van de eboekentas ipad-app ipad app in het lager onderwijs

Jaarplan obs De Daverhof. Schooljaar

Online leefwereld. Ontdekken wie je bent. Wat doet havo 4 leerling online? De sociale online leefwereld van de havo 4 leerling

IC T Beleidsplan

Wetenschap & Technologie Ontwerpend leren. Ada van Dalen

Hoe aardgasvrij woon jij?

Elke rekencoach een VIP bij de implementatie het van het ERWD Protocol. 11 december Henk Logtenberg

PTA maatschappijleer 1 (gemeenschappelijk deel) BBL - Kijkduin / Statenkwartier - cohort

Kwaliteitsinstrument

Informatievaardighedenplan als onderdeelvan het Leesplan

Verslag ouderavond FIT(s) OP DE KRING

Opbrengstgericht werken in het Voortgezet onderwijs

Rapport Docent i360. Test Kandidaat

Virgo + WPS Office. Tabletproject

Zwakke rekenaars sterk maken

LOOPBAANVAARDIGHEID LOOPBAANLEREN HOOFDSTUK 1

Hoe aardgasvrij woon jij?

Samenvatting van het projectverslag. Passend onderwijs voor hoogbegaafde leerlingen met sociaal-emotionele problemen en/of een ontwikkelingsstoornis

TravelNext LOBKE

Werkconferentie Transities en Toegankelijkheid

Gebruik het onderstaande formulier om feedback te geven bij een presentatie van een medeleerling. Feedback van (naam)

DE SINGAPORE AANPAK. Dé reken- en wiskundemethode voor echt goede rekenprestaties, gebaseerd op de Singapore-rekendidactiek

Samen met leerlingen elke dag een beetje beter. Jonas Voorzanger & Celia van der Does

Verslag van dataverzameling in functie van het onderzoek van de NTU naar het schrijfleven van leerlingen

Hoe leer ik kinderen rekenen in groep 3 en 4? Weekschema PABWJ314X

Categorieënsysteem voor het in kaart brengen van feedbackgedrag

VMBO praktische leerweg VMBO theoretische leerweg HAVO VWO

Hoe aardgasvrij woon jij?

Leerdoelen, leerlijnen en leeractiviteiten

Cultuureducatie, geen vak apart

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT TEKST IN BEELD

Differentiëren met een groepsplan

Kom erbij! -Week van de eenzaamheid 2017-

KUNSTENBAD. Studiedag GO! 16 juni 2015 KUNSTENBAD BEELD EN DANS EN DRAMA EN MEDIA EN MUZIEK

De kwaliteit van educatieve activiteiten meten. Universiteitsmuseum Utrecht

Stedelijk Museum. Ontwerpspecificatie. VMBO leerlingen interactieve rondleiding. Meesterproef Minor UXD V Jasper Bunschoten

Stap 1 Doelen vaststellen

Bekijk de Leerdoelen die bij deze casus horen. Beantwoord daarna de vraag.

18 tips om te werken aan je eigen inzetbaarheid

Plan passend rekenonderwijs. Invoering ERWD-protocol. Trivium

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Juf, wat gaan we eigenlijk leren? Jouw vakkennis - hun basis

Hoe aardgasvrij woon jij?

Lesgeven met Kernmethodes AK

NIEUWSBRIEF. Gebruik van het dossier We zien dat er een aantal mentoren al gebruik maken van Het Dossier. Complimenten daarvoor.

OPDRACHT FORMATIEF EVALUEREN: VAN CONTROLEREN NAAR INFORMEREN

Nu: Wiskunde HAVO 1 Hierna: Engels VWO 1 09:00-10:00 10:00-11:00. Jouw leerlingen. Wat ga je doen deze les? Chris Janssen.

Checklist Rekenen Groep Tellen tot Getallen splitsen. Hoe kun je zelf het tellen controleren?

Snappet 3.0. video. Extra ruimte. Effectief. Eenvoudig. al je aandacht kunnen richten op onderwijzen. en zelf bepalen waar je die voor gebruikt

GO LAB: VIRTUELE LABS BIJ HET NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

Meer interactie in de les door educatieve apps!

Handleiding voor het maken van je eigen webpagina op de schoolsite

Opbouw sollicitatiegesprek

pilootproject eboekentas handleiding voor het gebruik van de eboekentas Android-app Android app in het lager onderwijs

Handout PrOfijt. - Versie Versie: 1.1 Datum: Mike Nikkels / Olav van Doorn

Communiceren is teamwork

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Professionaliseren van de didactische aanpak van het informatievaardighedenonderwijs

Strategisch beleidsplan O2A5. De dialoog als beleid

Verslag snuffelstage week St. Aloysiuscollege. 12 t/m 16 oktober Naam: Klas 3:

Vroeg vreemd (buur)taalonderwijs

Begaafde leerlingen komen er vanzelf... Implementatie van een verandering van de pedagogische beroepspraktijk op basis van praktijkgericht onderzoek.

Werken met een Android Tablet: goede applicaties voor het onderwijs. Woensdag 9 januari 2013

Dyscalculie én meer. Het protocol ERWD, een praktische aanpak voor ernstige rekenwiskunde problemen en dyslaculie

Scan: docentactiviteiten in de FE-cyclus

Van werkdruk naar werkplezier

Uitleg bij de resultaten. Kleuring in de rapportage. Resultaat & Actie

F.A.Q. / Veel gestelde vragen

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

Transcriptie:

Intro

Rekenapps Selectie, Kwaliteit en Implementatie Panamaconferentie 17 januari 2014 Noordwijkerhout Door: Martine den Engelsen Credutien

Inhoud werkgroep Inleiding, doel en peiling Selectie Kwaliteit Implementatie Afronding

Inleiding en doel Inleiding Interesse voor rekenapps Start blog op www.rekenapps.com Panamaconferentie 2012 Opbouw netwerk, presentaties en inspiratiesessies Panamaconferentie 2013 werkgroep apps voor rekenen Samenwerking met app-developers gestart Doelstelling en visie Doel werkgroep Panamaconferentie 2014: Deelnemers verdiepen zich in het selecteren van kwalitatief goede rekenapps en de implementatie daarvan in het rekenwiskundeonderwijs.

Doelstelling en Visie Doelstelling: Rekenapps die een plek krijgen in de les, sluiten aan bij de doelen en zijn afgestemd op de leerling; Leerkrachten weten welke rekenapps geschikt zijn en hoe deze een bijdrage kunnen leveren aan de reken-/wiskundige ontwikkeling van de leerling; Scholen sluiten aan bij de digitale wereld van leerlingen en laat hen op een hippe / eigentijdse manier het gewenste niveau behalen. Visie: Het goed leren gebruiken van de ipad; Rekenogen ontwikkelen voor app(let)s; Ontwikkelaars en leerkrachten verbinden.

Peiling Ik gebruik een ipad / tablet in het werkveld (voor een ander). Ik kan vrij snel een betere app voor rekenen van een slechtere onderscheiden. Bij het selecteren van apps voor rekenen, maak ik me niet druk om de prijs ervan, maar let ik alleen op de kwaliteit. Kennis die ik tijdens deze werkgroep opdoe, wil ik delen met collega s/leerkrachten/studenten op de werkvloer.

Selectie

App Stores

Citaat Bedenk bij iedere app die je gevonden hebt of deze past bij de les en de voorkennis van de leerlingen, of er relaties te leggen zijn met andere lesstof en of de verpakking van de app past bij de doelgroep leerlingen (van Osch, 2013).

Proces van het leren rekenen

Voorliefde van app-ontwikkelaars

Aansluiten bij onderwijs(leer)doelen De tablet ter vervanging van de methode? Kennis van bestaande apps én de methode, liever nog: de kerndoelen, tussendoelen, leerdoelen. Bij het kiezen van apps nagaan welke doelen ermee te behalen zijn, waar ze aansluiten bij huidige doelen. Voorbeeld: aansluiten bij de methode (leerstof) en deze gedeeltelijk vervangen door het gebruik van apps.

Bron: Pluspunt, 8a Voorbeeld 1

App: Visual fractions, decimals & percentages

Handelingsmodel ERWD

Bron: Wereld in Getallen, 7b Voorbeeld 2

App: Visual fractions, decimals & percentages

AppWijzer bij rekenmethode Nov. 2012

Platform met apps, lijsten en lesideeën A B

1. Slice it! 2. Wings 3. MathDoodles 4. SymShuffle 5. Doodle Fit 6. Bloki HD 7. Zet de klok 8. Growing garden HD 9. Bricks 4 Kids 10. Math Series 11. Zoom 12. Motion Math 13. Visual M Table 14. FactorSamurai 15. Zahl & Menge 16. Week Planner 17. Numberland 18. Math + & - 19. Toca Builders 20. Letterschool NL En voor leerkrachten: ireken Top 20 Rekenapps juli 2013

Dec. 2013

Kwaliteit

Wat of wie bepaalt de kwaliteit van een app? Zijn apps goed als kinderen niet in de gaten hebben dat ze aan het rekenen zijn, of zijn ze goed als ze het wel door hebben en het geweldig vinden?

Citaat Alleen de echte kanjers zullen in staat zijn met beperkte middelen (een tablet, een beperkte hoeveelheid apps) toch excellent les te geven. En een slechte leraar zal in een klas van de toekomst met alle beschikbare faciliteiten nog steeds moeite hebben met het geven van een kwalitatief goede les. Henk van de Hoef, mede-eigenaar O21, nov. 2013

Aan het werk Bepaal de criteria waaraan apps zouden moeten voldoen, willen ze zinvol ingezet worden in ons reken-wiskundeonderwijs:

1. Bespreek kwaliteiten en verbeterpunten bij screenshots. 2. Noteer zoveel mogelijk criteria op de flap. 3. Vul de prioriteitenlijst bij deze criteria gezamenlijk in. 4. Vaardig een vertegenwoordiger af naar subgroep. 5. Beoordeel apps aan de hand van de flapcriteria. 5. Subgroep: stel criteria namens alle deelnemers vast aan de hand van de prioriteitenlijsten. 6. Plenaire presentatie van vastgestelde criteria, door subgroep.

Implementatie Bron: curricular spider s web (van den Akker, 2003)

Reproduced by permission of the publisher, 2012 by tpack.org Bron: http://tpack.org

Integratie van technologie en onderwijs Fullan, Stratosphere, interview Edtech Hij noemt vier criteria: 1. Onweerstaanbaar boeiend / in flow 2. Elegant efficiënt: het leren eenvoudiger en interessanter maken 3. 24/7 beschikbaar, alomvertegenwoordigd 4. Het moet allemaal gaan om het oplossen van problemen uit het echte leven

Belangrijke vragen ter afronding Zijn de huidige educatieve apps voldoende toereikend om het reken-wiskundeonderwijs te ondersteunen? Zo ja, hoe geven we ze een plek op de werkvloer? Zo nee, wat moet er worden verbeterd? Welke tips geeft u (aanstaande) leerkrachten als zij met apps aan de slag gaan in het werkveld?

Bijlagen

Artikel in Onderwijsblad van Aob Over invoering van o.a. Snappet tablets Lees hier meer.

Meningen over SJ-Scholen http://raoulteeuwen.blogspot.nl/2013/12/meni ngen-over-steve-jobsipad-scholen.html

Nieuw rapport van Kennisnet, november 2013: https://start.kpz.nl/info/kopraza/bijlagen/niot_ Onderzoeksrapport_lr.pdf Over de belevingswereld van kinderen van 6 16 jaar. Mooie uitspraken en afbeeldingen over digitale dingen, verschil school en thuis, en nog veel meer!

Bron: Kennisnet

Dosering door de leraar Bij een langdurige en eenzijdige inzet van een app voor rekenen blijkt dat de aanvankelijke leerwinst na verloop van tijd verloren gaat. Leraren moeten weten in welke dosering icttoepassingen optimaal werken. Bron: Kennisnet

"Kinderen moeten voorbereid worden op de wereld van 2030, niet op de wereld van gisteren", stelt Maurice de Hond O4nt en meer