Goed gehecht. Dr. Edward Campforts



Vergelijkbare documenten
Nieuwe autoriteit en geweldloos verzet. Debatlunch 09/06/2017

New Authority en Nonviolent Resistance in kinderpsychiatrie

Een inspirerende prikkel vanuit het gedachtegoed van Haim Omer rond Nieuwe Autoriteit en Geweldloos Verzet

Webinar Nieuwe Autoriteit. Prof. Dr. Sarah Bal (UZ Gent)

Nieuwe Autoriteit of verbindend gezag

Waakzame zorg bij tieners, een uitdagende opdracht voor ouders. OO-camp: ondersteuning aan gezinnen met jongeren 30/11/2015 Frank Van Holen, PhD

Nieuwe Autoriteit & Geweldloos Verzet. 16 oktober 2015 Prakticum

Nieuwe Autoriteit. Geweldloos Verzet

Achtergrond. NA/GV in onderwijs: een wereld van verschil? Vormingsnetwerk NA/GV op school 27/08/2015.

Opvoedingsondersteuning

Leerlabo Nieuwe Autoriteit

Stilte is soms het beste antwoord! Dalai Lama

VERBINDEND GEZAG / NIEUWE AUTORITEIT EN HET ANGSTIGE OF TERUGGETROKKEN KIND. Lenny Rodenburg, 18 april 2018

#verbindendgezag. Van straf naar geweldloos verzet. bij agressief en oppositioneel gedrag

Omgaan met moeilijk gedrag. CLZ studiedag 29 april 2016

Nieuwe Autoriteit Children s Zone Kiel

Zelfbeschadiging; wat kun jij doen om te helpen?

(c) en 1

Wacht maar tot ik groot ben!

Zelfbeschadiging bij leerlingen Een inleiding

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Training voor ouders van angstige kinderen op basis van geweldloos verzet

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Emoties, wat is het signaal?

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

Geweld in huis raakt kinderen. Informatie en advies voor ouders. huiselijkgeweldwb.nl cent per minuut

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Deel 12/12. Ontdek die ene aanpak waarmee je al je problemen oplost

GRIP OP PRIKKELBAARHEID

Als opvoeden even lastig is

KINDEREN LEKKER IN HUN VEL

Informatie en advies voor ouders

Vertel aan je kind dat het nodig is de school in te lichten om het pesten te laten stoppen;

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Zorgen voor getraumatiseerde kinderen: een training voor opvoeders

Kinderen, lief maar. Wegwijzer Steenwijk Woensdag 12 november Carolien Boschma en Sjoukje Huisman Centrum voor Jeugd en Gezin

De Inner Child meditatie

Geestig Omgaan met (ongewenst) gedrag van kinderen in groep

workshop? 2. In welke situatie(s) voel je je wel eens onveilig in je werk? 3. Wat heb je nodig om je veilig te voelen

Kanjertaal voor ouders

Waar gaan we het over hebben?

Deze gevoelens en emoties blijven bestaan totdat jij er aan toe bent om ze te uiten.

Ouder zijn en blijven na een moeilijke echtscheiding

Verbindingsactietraining

Protocol veilig klimaat

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Vaktherapie en groepstrainingen bij De Hoenderloo Groep

6.2.1 Dealen met afleiding onderweg

Handvatten voor het omgaan met zelfbeschadiging

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

bespreekbaar stellen en ontrafelen van geweld 1

ASSERTIVITEIT

Protocol gedrag. Recht op veiligheid Iedere leerling heeft recht zich veilig te voelen in de klas en in de school.

DOEL: INZICHT IN CONFLICTHANTERING

PROTOCOL GRENSOVERSCHRIJDEND GEDRAG

Wees duidelijk tegen je klanten

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

Doel. Wat heb je nodig? Spelregels.

Hoe haal ik het beste uit mijn medewerkers? 2016 Christine Bender Coaching & Consulting 1

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Kind & echtscheiding. Geen lid van het gezin? ook dan kun jij een kind steunen!

Wiekslag Speciaal. Vanuit het kamertje

Adviesgesprekken met Spreken tegen ouders

HEB JE HUISWERK VANDAAG?

3/12/2013. Mijn broer heeft ADHD. Mijn broer heeft ADHD. Mijn grote broer heeft ADHD. Het zal je broer maar wezen. Ouders opgepast

Gezinsinterventie Gezinsgesprekken voor gezinnen waarbij de ouder psychische problemen heeft

Informatie voor ouders

Leonie Linssen

AUTISME EN CONFLICTHANTERING. Anneke E. Eenhoorn

Zorg voor Jezelf Gids

Jonge kinderen met afstemmingsproblemen in hun relatie tot de omgeving. Rob Neyens

Inhoudstafel Leermeermoment Chicago Jongeren Lees dit alvorens te beginnen... 2 Doelstelling van de activiteit... 2 Overzicht...

COMPLEXERE MAATSCHAPPIJ:

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Probleemgedrag begrijpen en preventief aanpakken

Hoe kunt u voor uw bijzondere kleinkind zorgen? Tips voor opa s en oma s. Foto Britt Straatemeier. Deze brochure werd mogelijk gemaakt door:

Identiteit en Autoriteit een contextuele benadering

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Hechtingsproblemen. Wat betekent dit en hoe ga je hiermee om?

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

LEEFREGELS EN IK-BEN OPVATTINGEN HERKENNEN

Oplossingsgerichte vragen (Het Spel van Oplossingen IKB & TS)

Mindfulness voor kinderen en ouders

Omgaan met lastige leerlingen op de ISK

Susanne Hühn. Het innerlijke kind. angst loslaten

Waar een wil is, is een Weg!

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Opleiders in de school: Els Hagebeuk Sjef Langedijk Begeleiden van pabostudenten

[IN 3 STAPPEN JE EX TERUG.]

TIPS VOOR HET COMMERCIËLE TELEFOONGESPREK

Koffieochtend 20 oktober 2016 OPVOEDING IN DE FAMILIE

In gesprek gaan met ouders in verband met een vermoeden van kindermishandeling

Voel jij wat ik bedoel? 17/5/2008

Bewustwording dag 1 Ik aanvaard mezelf zoals ik nu ben.

Pedagogische opleiding theorie. Doelstellingen. Doelstellingen. Hoofdstuk 1 Communicatie en feedback. De kennis over de begrippen:

Aflevering 2: Solliciteren

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Geweldloos Verzet & Nieuwe Autoriteit versus hechting en veiligheid: verenigbaar? A. Lampo Kind & Gezin,

Transcriptie:

Goed gehecht Dr. Edward Campforts

Romus en Remulus 2 titel

Konrad Lorenz 3 titel

Konrad Lorenz 4 titel

Harlow 5 titel

Waarom gehechtheid? 6 titel

Waarom gehechtheid? 7 titel

Waarom gehechtheid? 8 titel

Gehechtheid voor bescherming 9 titel

Ontstaan van gehechtheid Biologisch ingeprente impulsen Gehechtheidsreflexen zijn zeer sterke reflexen Herkenning door geur, geluid, kleur, vorm Baby s proberen zich te hechten aan elke mogelijke beschikbare hechtingsfiguur 10 titel

Ontstaan van gehechtheid Bij de geboorte aanwezig Zeer vlug uitgebreid door wederzijds contact en communicatie Steeds specifieker 11 titel

Verloop van gehechtheid Eerste levensjaar: versterken en uitbouwen gehechtheid Vanaf 1 jaar vreemdenangst en separatieangst Vanaf 2 jaar individuatie Proces bij ouder en kind 12 titel

Verloop van gehechtheid Kwaliteit van gehechtheid wordt bepaald door de - kwantiteit: beschikbaarheid - kwaliteit: afstemming van de interactie - herstel na separatie 13 titel

Effecten van gehechtheid op ontwikkeling I. Veiligheid - Veilige basis - Voorwaarde voor lichaamsregulatie, relaxatie, eten, slapen - Voorwaarde voor vervullen van andere noden: exploreren, de wereld verkennen 14 titel

Effecten van gehechtheid op ontwikkeling I. Veiligheid - Veilige basis - Cirkels of security 15 titel

16 titel

Effecten van gehechtheid op ontwikkeling I. Veiligheid II. Relationele groei Correct leren aanvoelen en herkennen van de emotie bij de andere en de bedoeling hierachter correct interpreteren (= mentalisatie) Intimiteit als een positieve emotie 17 titel

Effecten van gehechtheid op ontwikkeling I. Veiligheid II. III. Relationele groei Emotieregulatie Binnen een veilige gehechtheid leren kinderen hun emoties reguleren: de intensiteit aanpassen tot een gepast niveau 18 titel

Still face experiment 19 titel

Verschillende hechtingsstijlen Grote variatie, van aangepast tot zeer onaangepast Kan veranderen gedurende het leven Flexibel 20 titel

Veilige gehechtheid 21 titel

Angstig-aanklampende gehechtheid 22 titel

Angstig vermijdende gehechtheid 23 titel

Gehechtheid en agressie Agressie is nodig om een eigen ruimte te creëren, een eigen territorium te krijgen. Dmv agressie jaag je anderen weg uit je territorium of dwing je hen te doen wat je wilt. De aanwezigheid van gematigde agressie bij kinderen is normaal en gezond Angst verhoogt agressie Gehechtheid stabiliseert agressieve impulsen en zorgt dat agressie geen relaties in de weg gaat staan 24 titel

Agressie en ambivalente gehechtheid Angst voor separatie agressie 25 titel

Agressie en vermijdende gehechtheid Agressie Niet afgeremd door gehechtheid 26 titel

Herstel van gehechtheid Plasticiteit van de hersenen Nieuwe ervaringen Een nieuw pad < 2 jaar < 6 jaar 27 titel

Herstel van gehechtheid Uitbreiden van cirkels Herval bij gevaar 28 titel

De drie biggetjes 29 titel

Gehechtheid en pleegzorg Pleegzorg: een groot risico Pleegzorg: een zeer mooie zorg 30 titel

Gehechtheid en pleegzorg Pleegouder en pleegkind; twee verschillende werelden 31 titel

Gehechtheid en pleegzorg Pleegouder: (veilig gehecht) Pleegkind: (onveilig vermijdend gehecht) 32 titel

Gehechtheid en pleegzorg 33 titel

Zorgen voor een kind met gehechtheidsproblemen, een gehechtheidsstoornis Pleegouder: (veilig gehecht) Pleegkind: (onveilig vermijdend gehecht) Vertaling 34 titel

Je liefde voor je kind vertalen.. - Veiligheid - Stabiliteit/voorspelbaarheid - Zoeken naar communicatie - Kleine gebaren van liefde 35 titel

Maak je sterk als pleegouder Veiligheid 36 titel

Maak je sterk als pleegouder Stabiliteit/voorspelbaarheid 37 titel

Maak je sterk als pleegouder Zoeken naar communicatie 38 titel

Maak je sterk als pleegouder Kleine gebaren van liefde Hit and run 39 titel

Maak je sterk als pleegouder Zorg voor jezelf Laat voor jezelf zorgen Zoek steun 40 titel

Bedankt voor de aandacht 41 titel

42 titel

43 titel

Overzicht workshop De methode Werken met een oudergroep Discussie 44 titel

Oudergroep geweldloos verzet Voor ouders van kinderen met ernstig dwingend en destructief gedrag Waarom ouders in groep? Planning oudergroep 45 titel

intro 46 titel

47 titel

Gevolgen van agressie/destructie Angst, twijfel Vertrouwen verdwijnt Draagkracht verdwijnt 48 titel

Vroeger.. was het allemaal beter... toen luisterden de kinderen nog! 49 titel

Een nieuwe pedagogie.. 50 titel

Geweldloos Verzet Prof. Dr. Haim Omer 51 titel

Geweldloos Verzet Gandhi Luther King 52 titel

Gedragsproblemen leiden tot Escaleren 53 titel

Gedragsproblemen leiden tot en vermijden Soms sluipend! 54 titel

Vicieuze cirkel Escalatie Vermijding 55 titel

Geweldloos Geen fysiek geweld Geen vernedering Geen bedreiging Geen vernedering Geen verwaarlozing 56 titel

.. Verzet Actief Vraagt veel en soms heftig Een strijd Zonder akkoord van het kind 57 titel

Verzet Je voert strijd.. - wanneer je voorbereid bent - op het terrein van je keuze - op het moment van je keuze - wanneer je sterk bent - wanneer er steun beschikbaar is Je voert strijd tegen gewelddadig gedrag, niet tegen je kind Je hoeft niet te winnen, alleen vol te houden 58 titel

Verzet Je hoeft niet te winnen, alleen vol te houden 59 titel

Tools. Aankondiging Bladwijzer Sit-in Supportersgroep Telefoonlijst Relatiegebaar Herstelbeweging Drie manden 60 titel

en principes Aanwezigheid Steun Volhouden Uitstellen Eenzijdig verzet 61 titel

Van traditionele autoriteit Formeel, afstandelijk Gelijk halen Hij moet en zal luisteren. Onmiddellijkheid Ik sprak haar aan en ze stapte gewoon weg, wat een lef! Ongehoorzaamheid = Falen van de leider Als er niet geluisterd wordt, ben ik een zwakke opvoeder. Controle, gehoorzaamheid Je moet doen wat ik zeg. Hiërarchisch, individualistisch Hier ben ik de baas! 62 titel

naar nieuwe autoriteit Persoonlijk, nabijheid Ik ben geïnteresseerd in wat je doet omdat dat mijn verantwoordelijkheid is. Hulp halen Ik moet dit niet alleen verdragen Volharding Ik sprak haar aan, ze stapte weg en 2 dagen later hadden we het erover in de auto. Ontspoord gedrag=gedeelde verantwoordelijkheid Ik moet dit doen om jou te helpen een oplossing te vinden. Autonomie Ik moet doen wat ik zeg. Verbindend netwerk Ik ben geautoriseerd door jouw familie, de gemeenschap, om dit gedrag te stoppen. 63 titel

Helpt Geweldloos Verzet ook bij depressie? En ADHD? En Autisme? En angststoornis? En hechtingsstoornis? En mentale handicap? En 64 titel

De drie manden.... sorteren van probleemgedrag 65 titel

De aankondiging Je laat je kind op een geweldloze manier weten dat je zijn ouder bent, en dat je daarom de verantwoordelijkheid neemt om er alles aan te doen wat je kan om te zorgen dat er een einde komt aan zijn/haar destructief gedrag 66 titel

Een brief die je voorleest en dan ga je weg! Waarom een brief? 67 titel

Waarom een brief.. Je voert strijd.. - wanneer je voorbereid bent - op het terrein van je keuze - op het moment van je keuze - wanneer je sterk bent - wanneer er steun beschikbaar is 68 titel

Waarom voorlezen? En weer weggaan? Een vast script dat je geoefend hebt. Je vermijdt de valkuilen van escalatie en vermijding. 69 titel

Op zijn/haar kamer.. Je stelt je aanwezig als ouder in zijn ruimte 70 titel

Wat staat erin Je spreekt je kind aan. Je kan beginnen met een korte positieve boodschap. Je benoemt dat je zijn ouder bent en blijft Je benoemt duidelijk welk gedrag je niet meer accepteert (rode mand). Je zegt dat je alles zal doen wat je kan, om dit gedrag te laten stoppen, en dat je hiervoor ook hulp zal vragen. Een afsluitende boodschap 71 titel

Hoe ziet die brief er uit? Kort Duidelijk Krachtig 72 titel

Wat niet? Geen contract, geen vraag tot samenwerking, geen smeekbede Geen bedreigingen, geen verbale agressie, geen beledigingen, geen vernederingen Geen proces Geen oude koeien 73 titel

Voorbeeld Beste Lisa, We zijn fier dat je onze dochter bent. We zien je graag en je hebt een grote plaats in ons hart die je altijd zal hebben. We zijn jouw ouders en we zullen ook altijd jouw ouders blijven. Daarom is het ook onze verantwoordelijkheid als ouders om er alles aan te doen wat we kunnen om jou goed en veilig te laten opgroeien. Daarom willen we je laten weten dat we niet meer accepteren dat je ons uitscheldt, ook niet als je heel boos bent. We willen je laten weten dat we ook niet accepteren dat je wegloopt van huis zonder onze toestemming. We zullen doen wat we kunnen om je te helpen het uitschelden en het weglopen te stoppen. We zullen er ook hulp voor vragen. Je ouders, Mama en Papa. 74 titel

De bladwijzers 75 titel

Bladwijzer Ik ben niet akkoord met wat je nu doet. Wij gaan bespreken wat we daaraan gaan doen en we komen er later op terug. Je doet ook je uiterste best om dit effectief met iemand te bespreken. Hierna kan je er op terugkomen met je kind. Je laat minstens 1 dag tussen. 76 titel

Bladwijzer Je smeedt het ijzer wanneer het koud is Emotionele hersenen denkhersenen hete hersenen koele hersenen 77 titel

Huiswerk 1 uur oudertijd om de aankondiging te schrijven Elke dag, als de kinderen in bed zijn, de dag mentaal overlopen: waren er escalaties? Vermijding? Eventuele bookmarks die je hebt gegeven noteren. 78 titel

Een anker voor je kind Einde 79 titel

Welkom terug Je hoeft niet te winnen, alleen vol te houden 80 titel

De bladwijzers 81 titel

De aankondiging 82 titel

Voorlezen van de aankondiging Op de kamer : aanwezigheid Op een redelijk goed moment: je smeedt het ijzer als het koud is Kort en krachtig: geen vermijding, geen escalatie Je steunt elkaar: supporters 83 titel

Hoe reageert je kind? Voor het effect is dit NIET belangrijk 84 titel

Hoe reageert je kind?.. Wel om voorbereid te zijn. 85 titel

Valkuilen Escalatie Vermijding Beloftes 86 titel

Stick to the message mantra Visueel beeld 87 titel

Ouderlijke aanwezigheid Je volgehouden aanwezigheid in het leven van je kind maakt een positief verschil! Je aanwezigheid bekrachtigt positief gedrag Je aanwezigheid remt negatief gedrag 88 titel

Respectvolle aanwezigheid Als ouder heb je het recht en de verantwoordelijkheid om aanwezig te zijn in het leven van je kind Je kan dit doen met respect voor de eigenheid, de eigen ruimte van het kind 89 titel

Open dialoog -> gerichte vragen -> éénzijdig ingrijpen 90 titel

Respectvol toezicht Privacy ~ geheimhouding ~ eigen ruimte Van respect voor privacy naar respect voor je kind Privacy waar het veilig kan Transparantie waar geen plaats is voor privacy Transparantie versus spionage 91 titel

Van vertrouwen naar transparantie Let op met ik vertrouw je, bewijs dat je het waard bent -> leidt zeer vaak tot escalaties We waarderen je inspanningen om het beter te maken. We zijn jouw ouders, dus blijven we mee toezien hoe het gaat Wij zullen de volgende stappen zetten, omdat het onze taak is als ouders om te zorgen dat je veilig bent:.. 92 titel

Van vertrouwen naar transparantie Wij zullen de volgende stappen zetten, omdat het onze taak is als ouders te zorgen dat je veilig bent:.. Vertrouwen komt vanzelf (en dit kan lang duren), je kan dit niet forceren. Wat je wel kan doen is transparant aanwezig zijn. 93 titel

relatiegebaar 94 titel

relatiegebaar Gratis. Niet gekoppeld aan gedrag, niet gekoppeld aan verwachtingen Meestal een klein gebaar Realistisch Afgebakend 95 titel

Hoe reageert je kind op een relatiegebaar? Dit is NIET belangrijk Je kind moet het cadeau mogen weggooien 96 titel

Een relatiegebaar brengt dichterbij. Wees hier voorzichtig mee! *hechtingsstoornis oppositionele stoornis * Hit and run 97 titel

Huiswerk De aankondiging De fases Probeer twee relatiegebaren te doen 98 titel

Principes van een nieuwe autoriteit We zijn aanwezig We zoeken steun We hoeven niet te winnen, alleen vol te houden We kunnen uitstellen, we smeden het ijzer als het koud is We voeren een geweldloze strijd tegen destructief gedrag Eenzijdig verzet 99 titel

Werktuigen voor geweldloos verzet De bladwijzer De drie manden De aankondiging Het relatiegebaar Sit-in Supporters Herstelgebaar 100 titel

Principes: We voeren een geweldloze strijd tegen destructief gedrag We voeren geen strijd tegen ons kind, enkel tegen destructief gedrag Ons kind krijgt de kans om een partner te worden in onze strijd tegen destructief gedrag 101 titel

Het parlement van stemmen 102 titel

Het parlement van stemmen Vele verlangens bij een kind Vele stemmen in zijn hoofd Wisselende coalities en meerderheden Constructieve en destructieve partijen 103 titel

Geweldloos verzet Verhindert dat de destructieve partij altijd de overmacht krijgt Geeft de constructieve partijen een stem 104 titel

Sit-in Zeer krachtig werkmiddel, sterke uiting van geweldloos verzet Je zit in stilte gedurende een uur bij je kind nadat je hem gevraagd hebt om oplossingen te zoeken voor zijn probleem Altijd omwille van gedrag waarvoor je een aankondiging hebt gedaan Geplande actie 105 titel

Verloop sit-in Je plant en overloopt de sit-in met je partner of steunfiguur Je kiest wie de sit-in zal leiden Je gaat binnen in de kamer waar de jongere is, je zet je beiden neer, voor de deur maar zodat de jongere nog weg kan. 106 titel

Wat zeg je tijdens een sit-in We kunnen niet langer aanvaarden dat je nog (dit gedrag stelt concrete omschrijving). We zijn hier gekomen om een oplossing voor het probleem te vinden. We blijven hier zitten en wachten tot jij met een oplossing komt. Hierna zwijg je de rest van de sit-in 107 titel

Wat kan je nog zeggen tijdens een sitin? We vinden dit nog geen goede oplossing. (of: We hebben dit al geprobeerd, dit heeft nog niet genoeg gewerkt) We blijven wachten op een goede oplossing. We blijven wachten tot je een goede oplossing hebt gevonden 108 titel

Wat kan je nog zeggen tijdens een sitin? Dit kan een goede oplossing zijn. We zullen het proberen. (einde van de sit-in) We hebben nog geen oplossing gevonden (als je de sit-in beëindigt) 109 titel

Hoe lang duurt een sit-in Je bespreekt dit vooraf en je probeert je hieraan te houden. Richtlijn: één uur voor een 15-jarige of ouder, aan te passen aan de leeftijd. Je past dit aan je eigen draagkracht aan. De leider rondt de sit-in eerder af als iemand voelt dat hij/zij niet meer aan de voorwaarden kan voldoen. Je spreekt hier een signaal voor af. 110 titel

Wat doe je NIET voor en na een sit-in? Een sit-in is geen strafmiddel. Je dreigt nooit om een sit-in te doen Je verontschuldigd je niet voor een sit-in 111 titel

Wat doe je NIET tijdens een sit-in? Je discussieert niet met elkaar. De leider neemt de beslissingen. Stilte is je werkmiddel. Al de rest hoort misschien elders, maar niet in de sit-in. 112 titel

supporters 113 titel

Huiswerk Supporterslijst Minstens één bladwijzer Minstens één relatiegebaar Een sit-in, als het nodig is 114 titel

Herstelgebaar 115 titel

Herstelgebaar Herstellen van aangebrachte schade Ouders zijn verantwoordelijk voor de veiligheid in huis. Daarom zijn ze ook verantwoordelijk om te zorgen dat aangebrachte schade herstelt wordt Het kind krijgt steun om een herstelgebaar te stellen 116 titel

Herstelgebaar: wat kan je zeggen je hebt (vb. je zus geslagen). We zullen ervoor zorgen dat dit goed gemaakt wordt. Wat denk je dat je kan doen om dit goed te maken? Je zou kunnen een tekening maken Denk er wat over na, ik vraag het morgen opnieuw Kijk zus, we komen samen een tekening afgeven die je broer gemaakt heeft. Hiermee laat hij zien dat slagen niet kan en dat hij het wil goed maken 117 titel

Herstelgebaar en straf Een kind zet zich door destructief gedrag buiten zijn gemeenschap Een straf kan een kind nog verder buiten zijn gemeenschap zetten Een herstelgebaar brengt een kind terug in de gemeenschap 118 titel

Herstelgebaar Als ouder draag je mee het herstel. Het kind hoeft er niet alleen voor op te draaien. Blijft je kind weigeren, kan je het herstelgebaar volledig zelf opnemen. 119 titel

Herstelgebaar: timing Eerst laten afkoelen Geef een kind tijd om op je voorstel in te gaan, herhaal zo nodig Gebruik zo nodig bladwijzers, aankondigingen, sit-in, supporters 120 titel

Supporters In de oude autoriteit maak je je sterker door dreiging, agressie, charisma, In de nieuwe autoriteit maak je je sterker door de mensen die achter jou staan. 121 titel

Supporters Je hoeft geen heldhaftige ouder te zijn. maar een effectieve ouder 122 titel

Supporters Maken jou als ouder sterker Maken gewelddadig gedrag zwakker 123 titel

Doorbreken van het geheim Is vaak de sterkste stap in de strijd tegen geweld Geeft je kind een kans terug in de gemeenschap te komen 124 titel

Supporters en Schaamte Schaamte is niet gelijk aan vernedering Schaamte en sociale aanpassing 125 titel

Wat kunnen supporters doen? Aanwezig zijn: fysiek, per telefoon, per email, met de post Je boodschap versterken Voor veiligheid zorgen bij een crisis Voor afkoeling zorgen bij een crisis Helpen bij een sit-in, een relatiegebaar Onderhandelen met je kind 126 titel

Wie is een geschikte supporter In principe kan iedereen supporter zijn: familie, vrienden, buren, kennissen, leerkrachten, collega s, Mensen die wat verderaf staan kunnen een zeer belangrijke impact hebben, als vertegenwoordiger van de ruimere samenleving. 127 titel

Wie is geen geschikte supporter Mensen die (blijven) domineren, hun eigen wil volgen ipv de ouders te steunen. Mensen die gewelddadig gedrag naar het kind stellen. Goed is beter dan perfect 128 titel

De supportersmeeting Vooraf: Maak een lijst met alle mogelijke supporters Zoek een moment dat voor veel mensen zal uitkomen stel een brief op met een uitnodiging en verstuur deze naar je supporters (zie voorbeeld) 129 titel

Beste, We schrijven u omdat we graag uw steun willen vragen. We hebben kinderen en zien ze allemaal heel graag. Onze zoon/dochter (naam) stelt op dit moment echter vaak extreem gedrag, waardoor we erg ongerust zijn over zijn/haar ontwikkeling. We vinden het onze taak en verantwoordelijkheid als ouders om alles te doen wat we kunnen om dit gedrag in goede banen te leiden. We volgden een training waar we leerden hoe we de methode van geweldloos verzet kunnen gebruiken. Eén van de pijlers van deze methode is het opbouwen van een netwerk van supporters, die ons in onze taak als ouders kunnen ondersteunen. Als ouders zouden we uw steun hierin erg waarderen. Als u zelf bereid bent ons te ondersteunen, willen we u dan ook vriendelijk uitnodigen op een bijeenkomst die zal doorgaan op. Hier zullen we de basis van deze methode uitleggen en samen nadenken hoe een supportersnetwerk hierbij kan helpen. Als u ons graag wil steunen, maar niet aanwezig kunt zijn op deze bijeenkomst, sturen we u het verslag door, zodat u ook op de hoogte bent. Ook als u ons enkel mentaal steunt, en op dit moment geen ruimte hebt voor meer praktische steun, is dit voor ons erg waardevol! Met vriendelijke groeten, 130 titel

De supportersmeeting De meeting zelf: 1. gedetailleerde probleemomschrijving door de ouders 2. supporters beschrijven hun relatie tot het kind en de ouders. 3. ouders leggen uit dat ze het negatieve gedrag van hun kind niet langer accepteren, dat ze zich hiertegen zullen verzetten zonder gebruik te maken van geweld, en vragen welke steun ze van supporters kunnen krijgen 4. de supporters bedenken welke rol ze hierin kunnen spelen 5. de ouders leggen uit hoe het verdere verloop zal gaan na de meeting 6. opstellen van een mailinglist, telefoonlijst 7. de ouders maken een verslag 131 titel

De supportersmeeting Achteraf: Het verslag wordt doorgestuurd naar supporters die niet aanwezig konden zijn, zij kunnen zo hun steun aanvullen. Alle supporters contacteren het kind (schriftelijk, telefonisch, bezoekje). Ze vertellen dat ze op de hoogte zijn van het probleem en dat ze de ouders zullen ondersteunen in hun poging dit op te lossen Bij een crisis contacteren de ouders de supporters, deze contacteren opnieuw het kind.. 132 titel

Geweldloos verzet en nieuwe autoriteit Goed is beter dan perfect I did it My Way 133 titel

Ouders in groep Transparantie, delen van het geheim Aanmoediging Structuur Efficientie 134 titel

Geweldloos verzet: een anker voor je kind 'Een schip moet maar 5 van richting te veranderen, om in een andere haven te komen.' 135 titel

Inhoud Voorstelling Gevolgen van agressie/destructie New authority NVR toolkit Oefenen Vragenrondje. 136 titel

voorstelling PAika: psychiatrische afdeling infants, kinderen en adolescenten Drie leefgroepen: - t Ketje: 5 kleuters, daghospitalisatie - Kids: 6 kinderen, opname - Teens: 9 tieners, opname Diagnostiek en eventueel behandeling 137 titel

138 titel

Gevolgen van agressie/destructie machteloosheid, angst, controleverlies, twijfel strakke regels en structuur, straffen besmettingsgevaar Gebrek aan vertrouwen Splitsing binnen team op alle niveau s Oordeel en veroordeel Falen van communicatie Falen van ondersteuning Vervroegd beëindigen van opnames Falen van communicatie en ondersteuning van ouders 139 titel

Gevolgen van agressie/destructie Meer van hetzelfde : strakkere regels, meer regels Minder van hetzelfde : opgeven, onvoorwaardelijk blijven graag zien en wachten ESCALATIE 140 titel

Escalatieprocessen Types van escalatie : complementaire ouders geven toe voor de lieve vrede toegevingen leiden tot verhoging eisen / bedreiging / extremer gedrag toegeeflijke houding over hele linie, soms uit angst (instorten, weglopen, zelfmoord) symmetrische vijandigheid creëert vijandigheid escalatie van vijandigheid

Escalatieprocessen Interactie tussen beide processen Escalatie gekoppeld aan incident vs escalatie die zich over de tijd installeert

Traditionele Autoriteit Formeel, afstandelijk Late werkuren, gsm, Gelijk halen Hij moet en zal luisteren. Onmiddellijkheid Ik sprak haar aan en ze stapte gewoon weg, wat een lef! Ongehoorzaamheid = Falen van de leider Als er niet geluisterd wordt, ben ik een zwakke opvoeder. Controle, gehoorzaamheid Je moet doen wat ik zeg. Hiërarchisch, individualistisch Hier ben ik de baas! Nieuwe Autoriteit Persoonlijk, nabijheid Ik ben geïnteresseerd in wat je doet omdat dat mijn verantwoordelijkheid is. Hulp halen Ik moet dit niet alleen verdragen Volharding Ik sprak haar aan, ze stapte weg en 2 dagen later hadden we het erover in de auto. Ontspoord gedrag = Gedeelde verantwoordelijkheid Ik moet dit doen om jou te helpen een oplossing te vinden. Autonomie Ik moet doen wat ik zeg. Verbindend netwerk Ik ben geautoriseerd door jouw familie, de gemeenschap, om dit gedrag te stoppen.

NA - Waakzame zorg De basis van de praktische uitwerking van de Nieuwe Autoriteit Een breder concept dat de ideeën van geweldloos verzet omvat Waakzame zorg verwijst naar inspanningen van ouders om een aandachtige en betrokken aanwezigheid in het leven van het kind te vestigen terwijl ze actie ondernemen om risico s terug te dringen en weerstand te bieden aan negatief en gevaarlijk gedrag

Waakzame zorg Varieert volgens kind, leeftijd, familiale omstandigheden, en risico dat kind loopt 3 niveau s *Alerte zorgzame aandacht = Informele open dialoog *Gefocuste aanwezigheid = Gerichte aandacht en bevragen = Heldere afspraken en gevolgen *Bescherming = Eenzijdige actie op initiatief van de autoriteitsfiguur = Geweldloos Verzet

NA - Netwerk Een netwerk als alternatief voor ik-gebonden autoriteit Indien ik hulp van buitenaf nodig heb, wil dit zeggen dat ik niet competent ben ik-gebonden autoriteit = hoe haal ik mijn gelijk of hoe doe ik hem of haar gehoorzamen Netwerk gedragen autoriteit = welke hulp kan ik krijgen of hoe kan ik anderen vinden die mij steunen Opnieuw waarderen en activeren van een ondersteunend netwerk haalt de autoriteitsfiguur uit zijn hulpeloosheid en machteloosheid Ik sta er niet alleen voor Mijn autoriteit wordt gelegitimeerd vanuit de gedragenheid ervan door mijn persoonlijke of maatschappelijke netwerk

NA - Zelfcontrole Je kan enkel je eigen handelen sturen en onder controle houden Pogingen tot controle over het gedrag van de jongere leiden tot escalatie Niet-controlerende houding aannemen: Kijk naar jezelf Vermijd acties met de boodschap ik ben de baas Je neemt de verantwoordelijkheid om escalatie te vermijden Laat u niet provoceren Stel uw reactie uit (smeed het ijzer als het koud is) Markeer (bv. bookmark)

NA - Aanwezigheid Aanwezigheid ipv afstand en onvoorwaardelijk vertrouwen Paradox van privacy (= afstand ipv nabijheid) Onvoorwaardelijk vertrouwen en acceptatie van ongezonde grenzen Haar kamer is haar territorium. Zij heeft privacy nodig en dit moet ik respecteren Als hij niet doet wat ik zeg zet ik hem buiten NA: ik ben jouw opvoeder. Ik ben hier en ik zal hier blijven ook al is dat lastig voor jou en voor mij. Ik zal niet toegeven aan de druk jou met rust te laten. Ik kan, wil en zal jou als opvoeder niet opgeven.

Basisprincipes NA Gebruik gezag zonder te forceren. definieer de doelen op een goede en duidelijke manier. zelfcontrole. Smeed het ijzer als het koud is. respecteer het kind. 150 titel

NVR - toolkit Bookmark Announcement - Aankondiging SMS Herstelbeweging verzoeningsgebaar- - relatiegebaar Andere interventies 151 titel

bookmark Voorbeeld: ik kan dit gedrag niet accepteren, ik ga met mijn collega overleggen wat we gaan doen en dan kom ik er later op terug bladwijzer korte zin die de discussie sluit Uitstel van reactie om escalatie tegen te gaan Minder spanning bij kind en begeleider Smeed het ijzer als het koud is 152 titel

bookmark en jij denkt dat het kind dan stopt met dat gedrag, het is hier wel kinderpsychiatrie en dan doen de andere kinderen vrolijk mee zeker onze kinderen zijn niet sterk genoeg, ze kunnen de spanning niet aan om te moeten wachten de kinderen verwachten toch een sanctie en daardoor escaleert het toch het wordt toch time out, dus waarom dan niet direct ingrijpen, dan hebben we dat al achter de rug 153 titel

announcement Tekst geschreven door het team Voor een individueel kind of leefgroep Wat? - gedrag dat men niet langer accepteert -verantwoordelijkheid en aanwezigheid van team benoemen -eigen gedragsverandering benoemen (je kan enkel je eigen gedrag controleren) -eigen engagement benoemen -ceremonie - ritueel Voorlezen in de kamer van het kind of in de leefgroep, zittend op de grond, door verschillende teamleden Ophangen in kamer of leefgroep Gedrag neemt vaak toe SMS 154 titel

Announcement Emma, We zien dat je het de laatste weken zeer moeilijk hebt in de leefgroep. Soms lukt het je om zeer constructief deel te nemen aan de groepsactiviteiten, soms lukt dit minder (of helemaal niet) ondanks je inzet en goede bedoelingen. Wij zijn en blijven er voor jou. We zullen hulp, verzorging en afgrenzing blijven aanbieden omdat we dat belangrijk vinden, omdat dat onze verantwoordelijkheid is. Als PAika willen we staan voor een rustig en veilig klimaat, op elk moment, voor elke jongere. Agressief gedrag bedreigt deze groepssfeer en we kunnen dat dan ook niet accepteren. Emma, we aanvaarden het niet meer dat voorwerpen uit de leefgroep worden gehaald om ze te vernietigen en te misbruiken, om jezelf of anderen te verwonden. We zullen er alles aan doen opdat de leefgroep ook voor jou een positieve en veilige omgeving wordt en blijft. Het PAika team 155

announcement Ze gaan ons uitlachen en scheuren dan het blad kapot, heel constructief ze luisteren toch niet ze lopen weg en dan wordt het nog erger?? Ja, laat maar 156 titel

SMS SMS = silent message sending = sit in op afdeling 3 soorten: - T-SMS of Team-SMS - G-SMS of gecombineerde SMS - I-SMS of individuele SMS In stilte aanwezig zijn om boodschap van protest over te brengen 157 titel

SMS 158 titel

T-SMS Eergisteren heb je opnieuw twee stoelen kapot gegooid, we hebben je vorige week gezegd dat we dat niet langer konden accepteren. We zullen nu wachten op een voorstel tot oplossing van jou SMS door het team; 2 op kamer, 1 op gang Niet enkel leefgroepbegeleiding Op de kamer van het kind; 20 minuten Achteraf wordt er niet meer op teruggekomen 159 titel

T-SMS Wat niet? - geen dialoog of uitnodiging tot communicatie (= Kracht van de stilte en aanwezigheid) - het is niet de bedoeling dat het kind zich goed gedraagt tijdens de SMS bespreek op voorhand mogelijke reacties teamlid op de gang om kind op te vangen - niet gericht op het zoeken naar een oplossing kind zal zelden een goede oplossing kunnen aanreiken - we moeten winnen 160 titel

T-SMS Bepaal op voorhand het tijdstip/duur Bespreek het goed met collega s Zorg voor tijd achteraf Bespreek op voorhand wanneer men de SMS stopt 161 titel

T-SMS onze kinderen flippen dan helemaal ik ben bang van die jongen, en dan moet ik daar in die kamer gaan zitten en mag ik niks zeggen, mij niet gezien structureren is zo belangrijk, en nu moet dit kind dat opeens zelf kunnen en mag ik geen structurerende interventies geven? arm kind, ik krijg dat niet over mijn hart, ze hebben al zo veel meegemaakt 162 titel

G-SMS Teamlid vergezeld van ouders; tweede teamlid op de gang Op afdeling Bevordert betrokkenheid ouders Bv. Agressie van het kind in het weekend, ernstige conflicten in de leefgroep die ouders komen al amper op bezoek, en dan moeten ze nu nog een keer extra komen 163 titel

G-SMS 164 titel

I-SMS Door 1 teamlid; geen betrokken partij, smeed het ijzer als het koud is ik vind het spijtig wat er gisteren gebeurd is Geen preek, geen discussie, geen vragen, geen waarom Kort Betrokkenheid tonen 165 titel

herstelbeweging Basisidee: - veilige leefgemeenschap - verantwoordelijkheid van HV - uitnodigen van kind Verschillende vormen 166 titel

herstelbeweging 167 titel

herstelbeweging Zo komen ze er wel makkelijk van af ze menen het toch niet die grijns als ze dan een lelijke tekening op onze tafel gooien 168 titel

verzoeningsgebaar = RELATIEGEBAAR Belangrijke relationele waarde je bent de moeite waard Niet afhankelijk van het gedrag van het kind Voorbeeld: uiting geven van waardering, lekkere maaltijd klaarmaken, aangeven dat je zelf spijt hebt van kwaadheid, Gaat soms verloren in alle negativiteit en spanning 169 titel

verzoeningsgebaar wij zijn op en moe, we hebben geen energie meer Ze vragen al zoveel aandacht de kinderen moeten dat dan ook doen is het weer aan ons, kunnen de psychologen of therapeuten dat niet doen? ik geef al zo veel positieve bekrachtiging 170 titel

Supportersmeeting Steun van het netwerk Gezag krijg je van elkaar Geheimhouding doorbreken = isolatie doorbreken, taboe doorbreken 171 titel