Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Vergelijkbare documenten
lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Dag van Respect & Twinning

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Over taaie taboes en lastige liefdes

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Liefde, voor iedereen gelijk?

Draaiboek voor een gastles

Werkboek leerlingen Sociale media & Digitaal pesten

Studiekeuzedag CMD voorbereidingswerkboek

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Nederlands in Uitvoering

Wie ben jij & wie ben ik?

Kinderboekenweekprogramma. Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

voorbereiding Maatschappelijke Stage VERANTWOORDELIJKHEID IS EEN DEUGD

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

4 manieren om Samsam te gebruiken

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Benodigdheden: A. Inleiding: voorbeeld 5 minuten. B. Spel: wat klopt wel, wat klopt niet? 15 minuten.

EEN OPEN DAG BEZOEKEN

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

Formeel en informeel. Formeel: Je gebruikt u om iemand aan te spreken. Je noemt iemand bij zijn achternaam.

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Training. Coachend begeleiden

Mirjams mama en moekie

Lekker belangrijk. Handleiding voor leerkrachten en ouders. - Samen in de klas -

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Lesbrief Strip maken. Doel Leerlingen te laten nadenken wat ze op het internet doen en hoe ze hier op een positieve manier mee om kunnen gaan.

WERK AAN DE WINKEL Hoe vind je een job?

Solliciteren (2) Waar gaat deze kaart over? Wat wordt er van je verwacht? De sollicitatiebrief

Waar een wil is, is een Weg!

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Winkelen in het bos?

Powered by ESA NEMO NSO SPACE EXPO WNF DE ISS-KRANT. Introductieles bij het project Ruimteschip Aarde VOORTGEZET ONDERWIJS. Science Center NEMO/NSO

Werken met Paint 2014

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

De Drakendokter: Gideon

Cursus. Diversiteit in sociaal werk

1 Introductie. We wensen je veel plezier met deze kaarten! Pieternel Dijkstra en Petra Bunnik

De dubbele rol van praktijkopleiders: ingrijpen tijdens de les van de student?!

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Thema 1 LP 2: De leerlingen kunnen het begrip toegevoegde waarden omschrijven en het verband leggen met het begrip welvaart

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Perspectief 3 e editie 3 hv Project duurzaamheid

Klas 4m2 Economie Leerling instructie Koehandel

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

SPEELWIJZE WERKPLEZIER SPEL - Bladzijde 1 / 11

Wij menen het! Vertel de leerlingen dat je een brief hebt gekregen van een aantal onderzoekers die hulp nodig hebben.

Werkloos, hoezo? Bij lesmateriaal, bij deze les op de site, vind je het nodige lesmateriaal voor deze les:

Je eigen nieuwjaarsbrief

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Module 9 Kennis delen en coachen

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? 3 VMBO. docentenhandleiding

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

Ik ben Alice - docenten

Voordoen (modelen, hardop denken)

Tips bij het handhaven van de orde in de klas

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

(S)Cool on Wheels. Lerarenhandleiding bij het lesmateriaal

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP

Tekst lezen en vragen stellen

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Respectvol reageren op gevoelens

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

ATTRIBUEREN OF TOESCHRIJVEN

Voor de paboopleider. Werkvorm 9: voor de opleider (1) Reageren op discriminatie

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

Informatie voor nieuwe brugklasleerlingen 2015

Voordoen (modelen, hardop denken)

HEY WAT KAN JIJ EIGENLIJK GOED? VERKLAP JE TALENT IN 8 STAPPEN

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

HANDLEIDING TELESHOPPEN

MOTIVATIE INTRODUCTIE

TIPS. voor een succesvolle. beurs. Kom naar de beurs om iets te brengen en te halen.

Hoe gelukkig ben je? Opdracht 1

WERKVORMEN MAGAZIJN. Wat is netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

KiesWijzer. een les over kiezen voor het voortgezet onderwijs

Transcriptie:

Dag van Respect & PABO DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Beste Pabo-studenten, Elk jaar ontwikkelt Stichting Dag van Respect nieuw lesmateriaal over respect. Respect voor jezelf, Respect voor elkaar en Respect voor je omgeving.dit zijn de drie focuspunten van ons lesmateriaal. Het primair onderwijs is een van onze hoofddoelgroepen. Elk jaar willen we zo veel mogelijk kinderen en jongeren inspireren en stimuleren om in hun dagelijks leven respect te herkennen, te waarderen en te gebruiken. Maar hoe bereik je al deze scholen? Alles begint volgens ons bij een enthousiaste en gedreven docent. Om meer kinderen te bereiken hebben we jullie docenten in de dop nodig! Wij hopen dat jullie deze basis-les Wordle van Respect op 8 November willen gebruiken op jullie stageschool. Wil jullie school meer lessen over respect? Wil jij meer weten over de Dag van Respect en wat we doen? Kijk dan op www.dagvanrespect.nl. Of stuur een mail naar info@dagvanrespect.nl We hopen dit jaar weer veel leerlingen, jongeren en docenten te inspireren! Alvast bedankt en succes!

Wordle van respect docenthandleiding Duur: ca. 30-60 min Materialen: Voorbeeld Wordle, een computer met internetverbinding groep 3/4, groep 5/6 en groep 7/8 klassikaal / kringgesprek Introductie Op 8 november is het de Dag van Respect. Deze les is een leuke en toepasselijke dagopening voor deze dag. Schrijf het woord Respect midden op het bord. Vraag de leerlingen of ze weten wat het betekent. Al snel zal je merken dat de leerlingen moeite hebben met het definiëren van dit begrip. Respect is... uuuh... nou gewoon... weet je wel Klassikaal; samen nadenken over respect Leg de leerlingen uit dat de Dag van Respect zich bezig houdt met 3 thema s, 1-Respect voor jezelf, 2-Respect voor elkaar 3-Respect voor je omgeving. 1 Schrijf deze 3 thema s op het bord (rondom het woord Respect ) Probeer uit te zoeken of de leerlingen begrijpen wat de verschillen zijn tussen deze thema s. Stel vragen om zoveel mogelijk input van de leerlingen te krijgen. Schrijf verschillende bijzondere antwoorden op het bord bij het aansluitende thema. Vraag de leerlingen om nog even goed naar alles wat er op het bord staat te kijken. Geef ze hiervoor 2 minuten de tijd. Veeg nu alles uit wat rond het woord respect staat. 2 voorbeeldvragen bij 1 : Hoe zou je willen dat iemand je aanspreekt? Hoe wil je dat iemand tegen jou doet? Hoe spreek je je oma aan en waarom is dat anders dan je broer of zus? Wat zou er bedoeld worden met omgeving? Hoe vind jij het prettig dat deze omgeving eruit ziet? Hoe ziet jouw eigen kamer er uit? Wat is het verschil tussen jouw kamer en de huiskamer thuis?

Wordle van respect docenthandleiding Vraag de leerlingen nu beurtelings 1 woord te zeggen wat volgens haar/hem bij respect past. Schrijf deze opnieuw rond het woord Respect Als iedereen geweest is kun je nog een rondje maken tot niemand meer iets heeft toe te voegen. Dit zijn de woorden die voor deze klas inhoud geven aan respect. 3 * variant op stap 3 voor groep 5/6 Laat de leerlingen na het bestuderen van het bord ieder individueel op een blad een lijst maken met woorden die zij hebben onthouden. Laat ze vervolgens de nummers 1 t/m 10 noteren en laat ze de woorden rangschikken in een top 10. Op nummer 1 staat het woord wat zij het belangrijkst vinden. Bespreek nu klassikaal de resultaten en noteer deze op het bord. ** variant op stap 3 voor groep 7/8 Verdeel de klas in tweetallen en laat ze samen zo veel mogelijk respect-woorden noteren op een blad. Vervolgens gaan de leerlingen samen een top 5 opstellen. Achter elk woord geven de leerlingen aan waarom ze het een belangrijk woord vinden en waarom ze ervoor hebben gekozen. Bespreek klassikaal de resultaten en noteer de woorden op het bord. Zo denkt de klas over respect! 4 Gebruik de Wordle-software online dit kunt u zelf doen of klassikaal (smartboard). U kunt dit onderdeel ook door een aantal leerlingen laten uitvoeren. Surf naar: www.wordle.net en druk op create your own Noteer vervolgens in het witte vlak alle woorden die de klas verbond aan het begrip respect. Druk vervolgens op GO en je wordle wordt gemaakt. U kunt daarna de wordle bewerken, geef hem een andere kleur, lettertype of layout. Druk vervolgens op print om de wordle te printen of op te slaan als PDF. U kunt je wordle altijd terug vinden op de www.wordle.net. Print de wordle groot uit en hang hem als poster in de klas Zo denkt uw klas over respect! Leerdoelen: de leerling......kunnen hun gedachtes verwoorden...luisteren naar anderen...hebben begrip van de term respect...zijn in staat persoonlijke waarden te koppelen aan woorden en deze te rangschikken...zijn in staat hun mening te geven...kunnen samenwerken.

Voorbeeld Wordle Wat zie je allemaal in de klas?