Curriculum, vaardigheidsniveaus en gradaties Martial MindFulness. Uitgifte 20-01-2016



Vergelijkbare documenten
Curriculum, vaardigheidsniveaus, gradaties en dojo-etiquette. Martial Mindfulness Martial Mindfulness

NCS DANgraad exameneisen. Sandan

Dan-graden examen eisen zijn in opdracht van het Stijlplatform Kyokushinkai, aangesloten bij de Karate - do bond Nederland, gemaakt.

Karate. 空 手. Een werkstuk gemaakt door Chuck Beekhuizen.

SPREEKBEURTMAP KENPO KARATE

Voorwoord. Kijk voor actuele informatie over onze vereniging ook eens op onze website Welkom bij Majuso en veel leesplezier.

NCS DANgraad exameneisen. Nidan

Calligrafie: Rei Shaolin Kempo Handboek Etiquette / 2-1

NCS-Budo Vaardigheidseisen. Karate-Do. Versie 1.0t, 24 September 2008

De les begint Tijdens de les

Voorwoord pag. 1. Hoofdstuk 1 Geschiedenis van karate. pag. 2. Hoofdstuk 2 Karatestijlen pag. 3

Kyu graad eisen Shotokan Karate bij Budosport Heerlen.

Kyokushin Karate Handleiding voor het trainen van het Kyokushin Karate Karateschool Kiyozumi Gebr. Smit Datum:

Dan examen programma Stichting Wado Kai Nederland

Huishoudelijk reglement Karateclub Tomodachi

Exameneisen 1 e DAN. Examenonderdelen: Kihon, Kata, Kumite, Jiyu Kumite. 1. Kihon

Exameneisen Shotokan Karate-Do.

Praktische informatie over leer zwaardvechten als een samoerai

Zelfverdediging Krijgskunst Jujutsu

Informatie- & Kids Program Oefenboek Ge-Baek

Judo Examengids Fit & Wellness Center Oosterbeek

Wadokai Nederland. EXAMENEISEN kyu graden. speciaal programma t/m 4e kyu voor kinderen t/m 12 jaar

EXAMENEISEN NEDERLANDSE SHINKYOKUSHINKAI ORGANISATIE Versie 15 juli 2009

Tellen in Japans 1 = Ichi 2 = Ni 3 = San 4 = Shi 5 = Go 6 = Roku 7 = Shichi 8 = Hachi 9 = Kyu 10 = Ju

Exameneisen Karateclub Samoerai Leuven vzw V7.2

Huisregels Kendo Leeuwarden

Aikibudo voor 15 jaar en ouder

Instructeurs Instructeurs zijn zij die door het bestuur zijn gevraagd één of meerdere lessen te verzorgen.

Shin tai ryu Tai jitsu. Jiu jitsu zelfverdediging nyunanshin

Protocol/ werkafspraken scheidsgerecht

Exameneisen 2 e DAN. terug zetten, achterste been ASHI BARAI / KISAME TSUKI JODAN, GYAKU TSUKI CHUDAN;

Judo. De geschiedenis

Dojo. Aikido lifestyle Informatieboekje voor leden

Protocol /werkafspraken scheidsgerecht

mindfulness workshop

Aikido. No Kokoro. Het wezen van Aikido 1. Yamaguchi Shihan

6 de Kyu. WIT met gele streep. hoofdthema: Bevrijdingen. - 6 de Kyu / wit -

Tevredenheidsonderzoek. Rapportage over de tevredenheid van de jongeren die een programma volgen bij Prins Heerlijk.

Interview met Sugano sensei

Bij alle technieken in de verschillende standen dient er sprake te zijn van een relatie tussen arm c.q. voet, hara en achterste voet.

Doelstelling; Onderwijsleersituatie;

INLEIDING GKH EXAMEN EISEN

Mushin. Exameneisen Jeugd Aikido. [tiende tot en met zesde kyu]

Exameneisen AIKIKAI AIKIDO Stijl: Christian Tissier

Overzicht Examens. - Algemeen. - Kyu-graden: Algemeen

Examenregelement Kanshu-Do

INFORMATIEBOEKJE VOOR JUNIOREN

Dojo etiquette. Hoe ziet zo'n traditionele dojo er eigenlijk uit?

Karate Club Eerbeek. Algemene informatie

KYU-GRAAD REGLEMENT SENIOREN

Reglement van Inwendige Orde

Keiko ho voor bokken en jo

Shaolin Kempo Kung-fu

KARATE DO BOND NEDERLAND

DOJO REGELS EN ETIQUETTE SCHOOLJAAR Als je les volgt in onze dojo dien je je te houden aan de dojo etiquette.

Ai hanmi Positie waarbij de partners gelijkzijdig staan t.o.v. elkaar, beiden hebben dezelfde voet voor staan

Termen. Tellen. Obi-kleuren. Woordenlijst. Contact:

Geschiedenis 11/01/2013

Onze karate club, Katana Goju-Kan Tienen stelt zich graag voor aan de hand van deze brochure.

Snelle gids door de les. Technisch programma Groep 1. Technisch programma Groep 2. Dojo-etiquette en woordenlijst

NKA / IFK EXAMENEISEN

SPORT en Conditie. Bron: Module 2. Datum:...

Nieuwsbrief. Budocentrum Junansei Voorschoten Leiden Wassenaar December Welkom! Landelijke Aikido examens.

Een korte geschiedenis van het Ryu Kyu Kobujutsu. bron: Ryu Kyu Kobujutsu deel I door Wim van de Leur.

Jade-Opleidingen - Doorn

Tevredenheidsonderzoek. Rapportage over de tevredenheid van de jongeren die een programma volgen bij Prins Heerlijk.

G-Gym. Een. frisse kijk. op Autisme. Marjan Bruurs

Normen stapjes maandag 26 oktober 2015 V4.3 Jeugd Hans Harthoorn

U kunt na een afspraak een keer komen kijken én een keer meedoen, gratis én vrijblijvend ( & telefoon: ).

Etiquette in de dojo. Een publicatie van Judoclub Hokkaido Lochristi

Exameneisen Judo Shi-Sei

WEERBAARHEID ZELFVERDEDIGING RUST CH I KATA KARATE ASSERTIVITEIT RITME COMMUNICATIE ONTSPANNING KARATE-JITSU VEILIGHEID SOCIAAL PERSONAL TRAINING

Exameneisen ½ gele en hele gele band

INSTELLINGSREGLEMENT IMAF-NEDERLAND ALGEMEEN

tel: homepage:

Exameneisen Judo Shi-Sei

Handleiding BPV-beoordeling voor de deelnemer. Dossiers

Workshop Mindfulness Gemeente Halderberge Betsie Wagemakers. Het enige moment wat telt is:

Een Dojo in Breda. Laten we van Breda het Centrum maken van Japanse Martial Arts!

Het Dojo reglement Muga Mushin Ryu - Karate Do. Dojo adressen: Alleeweg 36 en dependance Torenstraat 1-5.

9 e KYU gevorderde: Wit met Streepje

tel: Inschrijfformulier Sportgroep Jujutsu Raifu

CLUBREGLEMENT Karate Club Tenkai Lokeren VKF clubnummer 4090

WEERBAARHEIDSTRAININGEN

Aikibudo voor de jeugd 7-11 jaar

De opzet van de sessies

SAI SEI KAN. J.K.A. Shotokan Karateclub Oudenaarde. sinds 1994 lid van de Vlaamse Karate Federatie v.z.w. nr 4051 lid van v.z.w.

Mindfulness voor mensen met longkanker en naasten

Techniekenboekje. geel-oranje U9

Gedragscode. Dojo Kun:

Peter Vluggen JBN Judo & Jiu Jitsuleraar B. 1 e Dan Jiu Jitsu examen

COMMUNICATIE training. effectief communiceren met iedereen

Nieuwsbrief Budocentrum Junansei Voorschoten Aikido Kobudo (Jeugd) Ju-Jutsu Weerbaarheid Zelfverdediging

In dit boekje vindt u informatie over de activiteiten die het Nuenens College aanbiedt buiten het reguliere lesprogramma LO.

WELZIJN BURGERSCHAPSLEREN THEMA 1

Dojo-kun (dojo-regels) voor alle leerlingen en leraren bij ShoShin

KARATE CODE Voor de karateka jonger dan 12.

Fysieke vaardigheden 1 FYSIEKE VAARDIGHEDEN 1 (CVV04.1/CREBO:55029)

EISEN & BEVOEGDHEDEN LERAREN

Werkstuk bewegingsonderwijs

Transcriptie:

Curriculum, vaardigheidsniveaus en gradaties Martial MindFulness Uitgifte 20-01-2016

Inleiding Sinds het midden van de 20e eeuw worden in het toekenningscriteria en bijhorende gradaties en titels gebruikt om de competenties en de status weer te geven van de martiale beoefenaar. OORSPRONG Graduatiesystemen van het hedendaagse karate zijn afkomstig van het door Kano Jigoro (de grondlegger van het judo) ontwikkelde judosysteem. Voordat de moderne term karate was geformeerd bestond er geen gradatiesysteem. Eind jaren 20 van de vorige eeuw werden gradaties binnen het karate geïntroduceerd en pas in de jaren 50 was dit binnen de meeste Okinawaanse karateorganisaties geïntegreerd. De titels met diepgaande filosofische betekenissen die nu in de Japanse krijgskunsten, waaronder het hedendaagse karate, worden toegepast, zijn voor aanvang van de Tweede Wereldoorlog binnen het Okinawaanse karate geïntroduceerd en afkomstig van de Japanse martial arts organisatie Dai Nippon Butokukai. TOEPASSINGEN BINNEN HET MMF Binnen het MMF worden alleen die titels, gradaties en de verschijningsvormen gebruikt die toepasbaar zijn volgens de visie en trainingsdoeleinden van Lex Opdam. Deze zijn: Mudansha (junior) -deshi 3e kyu (student) -deshi 2e kyu (student) -deshi 1e kyu (student) Yudansha (senior) -zwarte band Sempai (assistent) Sensei (docent) Toekenningscriteria, gradaties en titels verschillen vaak per martial systeem, organisatie en beoordelingen zijn afhankelijk van de visie en de persoonlijke interpretatie van de beoordelaar/ toekenner. Dit boekje beschrijft het curriculum, de werkwijze en regels die worden gehanteerd bij de toekenningscriteria van de technische vaardigheidsniveaus en bijhorende fysieke aanduidingen in de bewegingsactiviteit van het Martial MindFulness. CURRICULUM, VAARDIGHEIDSNIVEAU EN GRADATIES BIJ MARTIAL MINDFULNESS De toekenningscriteria gericht op het technisch vaardigheidsniveau en verbonden gradaties bij het Martial MindFulness (MMF) curriculum dienen om: tijdelijke doelen en daarmee overzicht en houvast aan de student te geven ondersteuning aan de trainingsstructuur te bieden Gradaties Behaalde vaardigheidsniveaus worden met een gradatieaanduiding fysiek zichtbaar door middel van het dragen van een stoffen gekleurde band (obi) die men om het middel en over de trainingskleren (gi) heen draagt. Hiermee wordt de differentiatie tijdens de trainingen direct fysiek zichtbaar en draagt deze bij aan de methodische afstemming ter ondersteuning van de trainingsstructuur. Dojo-graden Bij de MMF hebben gradaties de status van dojo-graden. Dit impliceert dat de gradatie enkel en alleen door de MMF op waarde is getoetst en praktisch toepasbaar is. De MMF is niet verbonden aan enige andere organisatie dan de stichting Nederlandse School voor Krijgskunst en is daarmee niet afhankelijk van externe regulaties. De aangewezen sensei (docent) is verantwoordelijk voor de toekenning van de gradaties. Mudansha en yudansha Niveaus worden uitgedrukt in mudansha (zij die nog geen senior niveau hebben bereikt) en yudansha (zij die het senior niveau hebben bereikt). Bij het MMF worden de mudansha verder gedifferentieerd in 3 zogenaamde kyu-graden. Dit zijn treden van erkende ontwikkeling op basisniveau die leiden tot het yudansha niveau. Bij het MMF worden geen toekenningen gedaan betreffende differentiaties op yudansha niveau (in Japanse Budo-systemen uitgedrukt in dangraden), ondanks verschillen in competenties bij de individuele yudansha. Het curriculum, de criteria en toekenningen binnen het MMF zijn toegesneden op de visie en praktische inrichting van het MMF.

KNOPEN VAN BAND Bij het toekennen van een deshi (student) naar yudansha, wordt deze gradatie fysiek aangeduid door het dragen van de zwarte band. De betekenis hiervan is gelegen in het feit dat de deshi voldoende basiscompetenties en inzicht verworven heeft in (ongewapende) zelfverdediging. Ook heeft men voldoende referentiekader en inzicht ontwikkeld omtrent zelfverdediging om een bewuste keuze te maken om bij de MMF of elders, verdere verdieping, specialisatie, verbreding en beoefening van zelfverdediging en/ of krijgskunst in te zetten. Met de overgang van de deshi van mudansha naar yudansha verschuift de rol van de docent (sensei) bij de trainingen binnen de MMF van een leidende naar een meer begeleidende rol. Toekenningscriteria De criteria voor het toekennen van een dojograad bestaat uit de beoordeling van techniek en vaardigheid en is gekoppeld aan trainingsintensiteit en dojoetiquette. De (karate)techniek dient men in beoordeling te zien als een alleenstaande voorgeschreven beweging en/of beweegpatroon. Hieraan gekoppeld is de vaardigheid (jutsu) ofwel het vermogen om technieken, afhankelijk van de gevraagde/vereiste situatie, in de juiste keuze met de juiste snelheid, kracht, souplesse/flexibiliteit, ritme en balans te kunnen uitvoeren. Afhankelijk van de technische vaardigheden van de deshi kan een graduering toegekend worden en behoeft deze niet afhankelijk te zijn van een aantal voorgeschreven trainingen of leeftijdsgrens (echter is de minimale leeftijdgrens voor toekenning tot yudansha bij de MMF wel 18 jaar). Lesstof moet echter niet alleen worden aangereikt, maar ook geïntegreerd ofwel eigen worden gemaakt. Dit impliceert direct dat hier tijd voor nodig is. Afhankelijk van de individuele beoefenaar zal de sensei periodiek vaststellen of de technische vaardigheden voldoende geïntegreerd en ontwikkeld zijn. De trainingsintensiteit omhelst de actieve inzet van de deshi gedurende een trainingsperiode. Bij actieve inzet zijn wilskracht, concentratie en doorzettingsvermogen belangrijke elementen en zijn deze direct terug te vinden in de technische vaardigheden alsook in de overall performance van de beoefenaar tijdens de trainingen. Bij het in aanmerking komen van een toekenning worden deze elementen door de sensei meegenomen ter beoordeling. Indien voldaan wordt aan de gestelde criteria, waarbij de normen en waarden van de school en bijhorende dojo-etiquette bij het MMF zijn toegepast, zal de deshi voor toekenning en daarmee graduatie in aanmerking komen. Kyu-graduaties vinden zonder examens plaats, maar worden onaangekondigd persoonlijk door de sensei aan desbetreffende deshi meegedeeld. De deshi dient bij toekenning zelf de desbetreffende fysieke band aan te schaffen en bij de eerst volgende training om zijn/haar middel te dragen. Een zwarte band gradatie kan door middel van een van te voren aangekondigd (besloten) examen plaatsvinden. De deshi verkrijgt bij toekenning de desbetreffende fysieke band van de sensei uitgereikt en dient deze bij de eerstvolgende training om zijn/haar middel te dragen.

Dojo-etiquette GROETCEREMONIE Bij binnenkomst en het verlaten van de dojo(vloer) is men vrij om een korte buiging te maken. -Aan het begin van een les roept de sensei iedereen aan met: Shugo wat verzamelen en opstellen betekent in de zogenaamde sempaivolgorde, waarbij de hoogst gegradueerde leerling links voor staat en de laagst gegradueerde rechts achter (voeten in V-positie). De sensei, of bij afwezigheid de sempai, begroet vervolgens alle aanwezigen waarbij de linkerhand op keelhoogte de rechtervuist omsluit met de knokkelzijde tegen linkerpalm (symbolische betekenis geen gevecht ) en hierbij buigt. Hierop beantwoorden de aanwezigen door dezelfde groet uit te brengen richting de sensei. -Aan het einde van de les komt dezelfde groetceremonie terug. -Tijdens de les is een korte groet aan het begin van een trainingsonderdeel richting de trainingspartner(s) gewenst, alsook bij ieder nieuw onderdeel en bij iedere wissel van trainingspartner; breng de voeten in v-positie en breng de linker open hand op keelhoogte, zet de rechtervuist met de knokkelzijde tegen linkerpalm (symbolische betekenis geen gevecht ) kijk elkaar in de ogen en maak hierna een korte buiging. Martial Arts onderwijs vindt plaats op een locatie waar de lerende met toewijding de kunst leert en de beoefenaar zijn kunst met toewijding beoefent om tot ontwikkeling te komen. Dit kan iedere willekeurige plek zijn, maar wordt vaak als een daarvoor aangewezen fysieke ruimte bedoeld. Een dergelijke ruimte draagt bij het MMF de naam dojo. Het MMF kent een aantal geschreven en ongeschreven regels en gedragingen die als etiquette gevolgd worden om de gezamenlijke waarden en normen tot uiting te brengen. Deze waarden en normen zijn gekoppeld aan de sfeer, saamhorigheid, focus en respect voor de omgevingscultuur waarbinnen het onderwijs en de beoefening plaatsvindt. De dojo-etiquette is onlosmakelijk verbonden met de trainingsdeelname en daarmee onderdeel van de toekenningscriteria. In de linkerkolom staat het groetritueel als onderdeel van de dojo-etiquette en hieronder de bijhorende aandachtspunten: -wees attent op de trainingstijden -zorg ervoor (indien mogelijk) altijd op tijd aanwezig te zijn - deelnemers die gezondheidsproblemen/blessures hebben, dienen deze kenbaar te maken bij de sensei en korte uitleg te geven over de aard hiervan; in overleg wordt bekeken of er aan de les kan worden deelgenomen en op welke manier. -deelnemers die voortijdig de les moeten verlaten dienen dit voor de training aan de sensei te melden mobiele telefoons dienen te worden uitgezet; indien telefoons noodzakelijk aan moeten blijven staan, dient dit aan de sensei te worden gemeld. -zorg dat je vóór de training het toilet hebt bezocht. -als men tijdens de les naar het toilet wil gaan, dient dit te worden kenbaar gemaakt bij de sensei -trek altijd je schoenen voor het binnengaan van de dojo (de dojo-vloer) uit -concentreer je net vóór het binnentreden en bij het verlaten van de dojo (vloer) een moment en tracht aandacht aan de omgeving te schenken; neem de tijd voor inspectie van de ruimte; probeer zaken die niet in orde zijn bij of aan deze omgeving, in orde te maken (vieze vloer, materialen niet opgeborgen) -als je je tijdens de les tot de sensei richt, of diens plaatsvervanger, spreek hem/haar dan aan met sensei resp. sempai -zorg dat je altijd beleefd bent naar de sensei, sempai, seniors en anderen -als je een training observeert of tijdens een training moet gaan zitten, zorg ervoor dat je je benen niet uitstrekt of ergens tegenaan gaat hangen (uit respect) en voor zover je lichamelijke staat dit toelaat, zit dan in seiza, in kleermakerszit en anders op een bank -luister altijd aandachtig en praat niet terwijl er iets wordt uitgelegd; vraag alleen wanneer het moment geschikt is; onderbreek de sensei of sempai nooit indien deze dit niet vermeldt! -mocht je door de sensei of sempai gevraagd worden om klassikaal iets voor te doen, maak dan eerst een korte buiging en neem de natuurlijke gevechtshouding (kamae) aan. -zorg dat je in de dojo, ook in de pauze of wanneer de les nog niet begonnen is, geconcentreerd bij de training bent; alleen voor of na de les kan gekletst worden.

MENTALE INZET Wanneer je gekozen hebt om aan de MMF activiteit deel te nemen, wordt er van je verwacht dat je gedurende de trainingen binnen de voor jouw mogelijk bereikbare grenzen 100% inzet toont. Alleen dan kan de sensei je onbevooroordeeld tegemoet komen. Wanneer je lui, ongeduldig en afwezig in gedachten bent, weerspiegelt dat zich in je beoefening en zal je vooruitgang beperkt blijven. Ook zal de aandacht die de sensei je kan schenken evenredig zijn. Probeer iedere les onbevangen te zijn. Iedere les is een nieuwe uitdaging, een nieuwe ervaring, ook al zijn de oefeningen hetzelfde, wordt er hetzelfde uitgelegd en denk je het wel te weten. Probeer niet alleen het uiteindelijke doel te zien, maar tracht bij de oefening te blijven, dan boek je het beste resultaat. Heb je ambities, probeer deze dan te vergeten en concentreer je op de training van het moment. Emoties, verwachtingen en frustraties houden je tijdens de trainingen tegen in de ontplooiing van je krijgskunst. Bovendien kan het anderen schaden waarmee je in de dojo traint. Wanneer je alléén het einddoel in zicht houdt, struikel je over de obstakels voor je voeten. -wees behulpzaam met het wegbrengen van gebruikt oefenmateriaal en behandel dit met zorg -wees aandachtig voor verdere regels binnen de dojo en mededelingen die gedaan worden. -probeer altijd in schone kleding (gi) te trainen; neem ook de nodige lichaamshygiëne in acht. -houd je lichaamsconstitutie in de gaten; forceer jezelf nooit. -zorg ervoor zoveel als mogelijk je nagels van zowel tenen als vingers kort te houden en geen sieraden te dragen; zorg dat je piercings met een pleister of sporttape afplakt ter bescherming van je eigen lichaam en voor het ombelemmerd samen trainen met je partner(s). -lange haren dienen op orde te worden gebracht op een zodanige manier dat zij het gezichtveld niet belemmeren en niet hinderlijk zijn bij gevechtsapplicaties rondom de hals en het nekgebied. -neem geen zware maaltijd voor de training (lichte maaltijden één uur voor de training en zwaardere maaltijden twee/drie uur voor de training). -vergeet nooit de warming-up oefeningen te doen, ook al train je alleen. -neem nooit te hete baden na de training; drink tijdens en net na de training nooit koud water (afkoeling hart!). -indien je een blessure hebt, laat deze dan eerst genezen, maar probeer de trainingen wel te observeren. -zorg ervoor dat je op tijd aan je verplichtingen t.a.v. de dojo voldoet en waak ervoor dat de sensei of een ander je hier niet op moet wijzen.

OVERZICHT LESSTOF MARTIAL MINDFULNESS MMF CURRICULUM Trainingsonderdelen KIHON Verhoudingen lesstof dojograden mudansha yudansha 3e 2e 1e KIHON Gevechtstechnieken vanuit het Okinawaanse karate Alleenstaande en gecombineerde statische alsook dynamisch solo uitgevoerde technieken in het luchtledige en tegen en met weerstanden zoals trainingspartners en stoot- en trapkussens. KUMITE Gevechtshandelingen vanuit het Okinawaanse karate Geri waza (trappen) Hazusa waza (bevrijding) Hiki waza (trekken) Kansetsu waza (gewricht) Naga waza (werpen) Ne waza (grond) Osea waza (onderdrukken) Oshi waza (duwen) Shime waza (verwurgen) Tsukami waza (grijpen) Tsuki waza (stoten) Uchi waza (slaan) Uke waza (weren) Ura waza (overnemen) Alleenstaande en gecombineerde dynamische gevechtshandelingen ondersteund door gevechtstechnieken die worden uitgevoerd met of tegen één of meerdere trainingspartners. KUMITE Kakete (klevend contact) Yakusoku (drills) Tanren (contact conditionering) UNDO Ondersteunende oefeningen UNDO Alleenstaande en gecombineerde statische en dynamische oefenmethodes zoals krachttraining, conditietraining, ademhalingstechnieken en spanning- en ontspanningsvormen ter ondersteuning van gevechtshandelingen en technieken alsook ter bevordering van de algemeen lichamelijke en mentale fitheid. Yobi undo (warming-up) Seiri undo (cooling-down) Hojo undo (krachttraining) Ibuki undo (ademhalingstraining) KATA & BUNKAI SYNTHESE Toevoegende en aanvullende traditionele alsook moderne wetenschappelijke confrontatietaktieken, technieken en beweegvormen vanuit verschillende Oosterse en Westerse zelfverdedigingssystemen. Okinawa kata Bunkai SYNTHESE Divers Het hierboven aangeven MMF curriculum omvat geen gedetailleerde omschrijving per onderdeel/techniek. Het is een verkort overzicht van trainingsonderwerpen waarbij de relatieve verhoudingen betreffende de aangeboden lesstof richting de verschillende vaardigheidsniveau s (mudansha en yudansha) wordt weergegeven.