Schatten en meten (spel)

Vergelijkbare documenten
Samenhang tussen kilogram en gram (spel)

Samenhang tussen liter en deciliter, centiliter en milliliter (spel)

Een heleboel voorwerpen Groep / niveau Groep 4/ 5 Leerstofaspecten Gebruik van meetinstrumenten, meten met standaardmaten Benodigdheden

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Les 4 lengtematen m, dm en cm

centimeter decimeter meter decameter

Doelenlijst 9: METEN onderdeel LENGTE, INHOUD, GEWICHT en OPPERVLAKTE

Van een verdeling naar een stambreuk

1. Wat is de temperatuur vandaag? Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Les 7 de meter: een groeimeter maken en meten met de meter.

Lesopbouw: instructie. Start. Instructie. Blok 4

Kijken naar de sterren

Thema: Wat gebeurt er in 2014? Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

klas "Eenheden"

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

1 Inleiding 2 Lengte en zijn eenheden 3 Omtrek 4 Oppervlakte 5 Inhoud. Meten is weten. Joke Braaksma. November 2010

(Eerlijk) verdelen, breuken (taal), meetkunde, meten

BLAD 6: KARWEITJES EN KOZIJNEN

Meetschrift METEN METEND REKENEN

Op weg naar een leerlijn rekenen.

De leerling: weet dat de aarde groter is dan de maan ontdekt dat iets kleiner lijkt als het verder weg staat. aarde en de maan

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

1. Wat zie je vanuit de lucht?

Inhoudsopgave. Omtrek is lengte eromheen 3

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3.1 en 3.2. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

Lessenserie Oppervlakte

METEN EN METEND REKENEN EERSTE LEERJAAR

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

3. Klusjes in school. Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Lengte, omtrek en oppervlakte

TOELICHTING METRIEK STELSEL

LEERPLANDOELEN METEN EN METEND REKENEN 3E LEERJAAR

Tijd: seconden, minuten, uren, dagen, weken, maanden, jaren

Deze les bestaat uit twee delen. Het eerste deel kunnen de leerlingen zelfstandig in groepjes uitvoeren en het tweede gedeelte doe je klassikaal.

neerslag: regen, hagel en sneeuw ringen in het weer waarnemen regen meten

bijlagen bij vmbo VMBO ruimte voor leerlingen

METEN EN METEND REKENEN TWEEDE LEERJAAR

Opleiding docent rekenen MBO. 11 december 2015 vierde bijeenkomst Groep Nova 3

Tussendoelen rekenen-wiskunde voor eind groep 5

Schaal. Met behulp van de werkelijke grootte en de afgebeelde grootte kun je de schaal berekenen.

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

De waddendijk. Kringgesprek werkblad meten

verder aan de slag met meten te lijf

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: MIJN KAR MOOIE KAR

Curriculum Leerroute 4 Rekenen, meten, tijd en geld

Tafelkaart: tafel 1, 2, 3, 4, 5

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

De functie van een rekenconflict

Lesideeën beroepenkaarten WERKEND NEDERLANDS

1 Hallo, dit ben ik! 1ste leerjaar. 2de leerjaar. 4de leerjaar 3de leerjaar. 6de leerjaar 5de leerjaar

Strategieën bedenken om ongestructureerde hoeveelheden te schatten. liniaal, potlood kopieerblad Olifanten 1970 en 1989

Het Metriek Stelsel. Over meten, omtrek, oppervlakte en inhoud

maken de kinderen een lijst om hun schilderij. De focus ligt daarbij op het passen en meten.

kilometer hectometer decameter meter decimeter centimeter milimeter km hm dam m dm cm mm

kommagetallen en verhoudingen

Groep 7, blok 1, week 1 Passende Perspectieven, leerroute 3

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Lesopbouw: instructie. Start. Instructie. Blok 4. Lesinhoud Kommagetallen: vermenigvuldigen met kommagetallen Kommagetallen: delen met kommagetallen

Cursus voor Rekenondersteuners rekenen de 3 e slag. Bijeenkomst 3 28 februari 2012 Ceciel Borghouts & Monica Wijers Freudenthal Instituut

7. Van huis naar school. Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Een Meet- en Ontdekpad gemaakt door Maaike Kuijer. Pabo De Eekhorst Assen.

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Instapmodule Niveau A2

Thema: Zelfrijdende vrachtwagens. Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

gewicht, tijdsduur en hoekgrootte nagegaan wordt hoeveel keer de maateenheid in de te meten grootheid gaat

Les 5: Hoe lang en hoog stuitert die bal?

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

Middenbouw: Proefjes doen

De lengtematen. Naam:...

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Les 1 Kleine stukjes Decompositie met groep 2 en 3

Tellen Meten Meetkunde

DOELEN METEN EN METEND REKENEN 4 E LEERJAAR

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Wie ben jij? HANDLEIDING

TOETS REKENEN / WISKUNDE. Naam:... School:...

Brug van papier. Lesblad voor de leerling. Materiaal dat nodig is 200 velletjes papier (A4, 80 grams) Plakband Meetlat of meetlint

Meten is weten, dat geldt ook voor het vakgebied natuurkunde. Om te meten gebruik je hulpmiddelen, zoals timers, thermometers, linialen en sensoren.

Winkelen in het bos?

Beginsituatie: De leerlingen zijn vertrouwd met het maken van constructies zoals keitjes.

BLAD 1: PLEINTJES, ZAKKEN DROP EN WORST

Instructie voor Docenten. Hoofdstuk B2 WERKEN MET GETALLEN

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Rekenportfolio. Naam: cm 2. m 3 + = 1 _ 12

Vervolgcursus Rekenen Tweede bijeenkomst 4 februari 2015 vincent jonker & monica wijers

Genoeg ruimte? In de methodes

1 Uit de map: Probleemoplossen in interactie

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3: de leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Vervolgcursus Proeftuin Rekenen Tweede bijeenkomst 3 februari 2016 vincent jonker & monica wijers

REKENMODULE LENGTE/SCHAAL

bijlagen bij groep 5 en 6

Groep 8, blok 1, week 1 Passende Perspectieven, leerroute 2. Groep 8, blok 1, week 2 Passende Perspectieven, leerroute 2

BLOK 1 thema 1 Kennismaking

Transcriptie:

Schatten en meten (spel) Domein - Lengte Plaats in de leerlijn - Le 8.1 - Le 7.3 Doel - Le 8.1: voorstelbaar maken van afstanden, lengtematen (schatten). - Le 7.3: kennis van referentiematen lengte gebruiken Samengesteld door - Moment van aanbieden - Groep 5 en 6 Materiaal - Meetinstrumenten als: meetlinten, papieren meetlinten (Ikea of bouwmarkt), rolmaten, duimstokken. - Touwtje van een mm, cm, dm, m en dam. - Krijt (als de activiteit buiten wordt uitgevoerd), touw of stroken (als de activiteit binnen wordt uitgevoerd). - Wisbordjes met stift en/of werkblad. Voorbeeld Stuur je voorbeeld in! Rekenvoorwaarden De leerling - kan lengte meten met een meetinstrument (rolmaat) - kan een meetresultaat aflezen en noteren. - kent referentiematen voor verschillende lengtematen (mm, cm, dm, m, dam). Succesfactoren De leerling - kan een lengte schatten - kan vertellen hoe hij/zijn de lengte heeft geschat - gebruikt referentiematen bij het maken van een schatting Essentiele vragen en opdrachten Doel: - Ik kan een lengte schatten. - Ik maak gebruik van de lengtes die ik ken. Lesverloop: Ophalen referentiematen: - Laat de touwtjes zien van verschillende lengtes (mm, cm, dm, m, dam). Laat de leerlingen de maat bij de touwtjes noemen. Hang de touwtjes op aan de rekenmuur met de maat erbij. - Vraag de leerlingen om voorwerpen te noemen van 1 millimeter (bijv. dikte van een nagel of munt), 1 centimeter (bijv. breedte van een nagel), 1 decimeter (bijv. handspan, breedte van je gezicht), 1 meter (bijv. grote stap, bordliniaal) en 1 decameter (bijv. een bus of kleine vrachtwagen) lang zijn. - Vertel dat we die maten gaan gebruiken om lengtes te schatten. Lengtes schatten: De leerlingen werken in tweetallen of in kleine groepjes. 1

De werkwijze: - De leerkracht noemt een voorwerp, dier, etc. (bijvoorbeeld een paard). - De leerlingen overleggen en schrijven op een wisbordje hoe lang ze denken dat het voorwerp, dier, etc. is. - De leerkracht vraagt een paar leerlingen hoe ze hebben geschat. - De leerlingen tekenen met krijt een lijn (buiten), of leggen met touw of stroken (binnen) de lengte die ze denken dat het voorwerp/dier heeft. - De leerlingen meten de lengte van hun lijn, touw of stroken op en schrijven de lengte onder de schatting. - De leerlingen laten hun wisbordjes zien. De leerkracht kijkt naar de verschillen tussen de schatting en de meting. Bespreek opvallende (kleine en grote) verschillen. - De leerkracht noemt de werkelijke lengte van het voorwerp/ het dier. - De leerkracht geeft punten voor de gemaakte schatting en een punt voor de gemeten lengte (bijvoorbeeld als kinderen minder dan 10% van het antwoord af zetten, dan is het antwoord een punt waard). - Wie heeft na de verschillende rondes de meeste punten? Voorwerp Lengte 1. Een paard 1,5 tot 2 meter 2. Een eierdoos voor 10 eieren 25 centimeter 3. Een bus 12 tot 18 meter 4. Een tube tandpasta 12 tot 18 centimeter 5. Het wereldrecord verspringen 8,95 meter 6. Een bezem 120 tot 140 centimeter 7. Een rugzak (hoogte) 25 tot 40 centimeter 8. Een auto 4 meter (gemiddeld) 9. Het digibord 1,5 tot 2 meter 10. Een dolfijn (tuimelaar) 2 tot 4 meter Organisatie: Bij deze rekenactiviteit kunnen verschillende werkvormen gekozen worden: - Werkvorm: klassikaal allemaal gelijktijdig één voorwerp of in circuitvorm langs afbeeldingen van de voorwerpen (schatting noteren op een werkblad, zie bijlage). - Werkplek: in het lokaal, in de gang, in een centrale ruimte of buiten op het schoolplein. - Materiaal: met stroken, touw of met krijt Evaluatie: - Vraag de leerlingen wat belangrijk is om te onthouden bij het schatten van lengtes (gebruik van referentiematen, in gedachten een meetlat er langs leggen, ). Tips: - Bepaal op basis van het niveau van de groep welke voorwerpen/dieren/dingen je gaat gebruiken (moeilijkheidsgraad) en hoeveel opdrachten je gaat gebruiken. - Maak zelf opgaven bij als je het spel nog een keer wilt spelen. Aandachtspunten - Laat de leerlingen steeds benoemen hoe ze schatten, welke referentiemaat ze gebruiken. Differentiatie Makkelijker: - Gebruik eenvoudige voorwerpen die in de klas te vinden zijn. - Leg het voorwerp op een afstandje neer zodat de leerlingen het voorwerp zien liggen. 2

Moeilijker: - Gebruik ook moeilijker voorwerpen zoals de lengte van een kerktoren in de eigen woonplaats of de afstand tussen twee plaatsen. Hierbij wordt alleen de schatting gescoord. - Geef aan of de leerlingen de schatting moeten noteren in mm, cm, dm, m of dam. - Laat leerlingen eventueel ook zelf voorwerpen noemen/zelf opdrachten maken voor het spel. Links - Voorbeelden: - (stuur uw voorbeelden in). 3

Schatten en meten Een paard Naam: Een eierdoos Een bus Een tube tandpasta Het wereldrecord verspringen Een bezem Een rugzak (hoogte) Een auto Het digibord Een dolfijn (tuimelaar) 4

Schatten en meten Een paard Naam: Een eierdoos Een bus Een tube tandpasta Het wereldrecord verspringen Een bezem Een rugzak (hoogte) Een auto Het digibord Een dolfijn (tuimelaar) 5

6