Het vak expressie omvat meer dan knutselen

Vergelijkbare documenten
Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

OLYMPIASCHOOL. Schoolmaatplan Beeldend. Huidige situatie beeldend onderwijs

Maak je eigen tentoonstelling

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

Volg vanaf de trap het spoor van rode vogelpootjes langs schilderijen over monsters en mythische fantasiedieren.

Groep: AGL fase 1 Vak: Culturele oriëntatie en creatieve expressie

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Filosoferen over kunst. Educatief programma over kunst voor primair en voortgezet onderwijs. 4 k i d s

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Kleur het bos van je dromen

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

Wegwijs in de wereld van de schilderkunst / Schilderijen Salon van de 21 e eeuw

Een les cardboards maken in aansluiting op het dag project Een beestenboel op school.

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

MUZISCHE VORMING. Visie en voorbeelden

De Jeroen Bosch krant

FOLLOW YOUR SUN LESSENREEKS GROEP 7 & 8 SCHOOLJAAR 2018 / Missie: ieder kind straalt!

Lesvoorbereiding. Datum: 5 maart 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Zoals gebruikelijk presenteert Cultura aan het einde van het cursusseizoen met trots de resultaten van de cursisten van Cultura.

IK ZIE, IK ZIE... BENNER

MOERASBOS IN STADSHAGEN. Thema: natuur

KUNSTDAG 4 de jaars. Praktijk Nee 1. Diverse workshops Theoretische opdracht 1

Gravin Elisabeth en de dieren

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Thema-overzicht

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Eigen werk maken. Kunstwerk namaken. Lesformat onderzoekscyclus kunstles (OOL) Lisanne Vinke Verwonderen Introduceer het kunstwerk.

Architectuur: zien, beleven en doen.

Inlichtingen Bij Als je iets wilt vragen, bel De lesbrief staat ook op de website: studio76dordt.

ASJEMENOU 8 t/m 15 april PROJECTWEEK Ter land, ter zee en in de lucht

Kunst op straat. WerKwijzer leerlingen. Locatie Kunst Laren. Pagina 1

2master. express. De eerste schoolweek zit er weer op!

HERFSTBLOK

JANUARI leerlingen nieuwe ervaringen kunnen opdoen. Vrijwilligers zullen vanuit school begeleid worden op vakinhoudelijk en didactisch gebied.

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

Thema te land, ter zee en in de lucht

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

Sjaan de haan draaiboek

Activiteitenboekje mei-juni-juli 2016

Inleiding van het project: Benodigdheden: - handpop - kist - versje

Samen Inspireren Ontdekken. Informatiegids. IKC de Plattenburg.

Nutsbasisschool Boeimeer Jan Nieuwenhuyzenstraat 2, 4818 RJ Breda tel: website :

Ik wilde een opdracht ontwikkelen voor leerlingen die voldoet aan de uitgangspunten van competentiegericht leren.

SDN creative studio Workshops & cursussen

HANDLEIDING BLOEMPOT ONDERBOUW

Hoe je met je ipad razendsnel je eigen stijl ontdekt. Met GRATIS test.

B O O M A C T I V I T E I T E N H O E K

Wat is Highschool? Op de volgende bladzijden hebben we de verschillende programma s uitgewerkt.

KUNST. voor groep 5 en 6 van het primair onderwijs

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT IK SPEEL

Agenda. Donderdag 21 februari Kennismaken met juf Mirella - groep 2 & Groepen 3 t/m 8 krijgen rapporten mee

nieuwsbrief. 05 nieuwsbrief voor ouders

Piramide 4: muzische vorming

Competentiescan Propedeuse Academie voor Beeldende Vorming Tilburg

Lesvoorbereiding. Datum: 26 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: tot Groep: 4

Stads- en dorpsgezichten en landschappen in de gemeente Woerden

Valkinfo 20 2 februari 2017

Naam: Beschrijving: Deelnemers: min 5 max 15 Lokaal: Duur: 2 uur Leeftijd:

Masterclassprogramma klas 1 periode

16/01/ Griezelmondmasker en grime Waterverf, penselen, stiften

Nieuwsbrief 2 Levelwerk

Vliegende Koe de Stilte (Nederland)

Het was even vroeg opstaan voor ons maar om 7.15 uur zaten wij samen in de trein met een grote thermoskan koffie.

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT PRIVACY, NOODZAKELIJK OF NIET?

VOORJAARSBLOK

OK ZOMERBL

NIEUWSBRIEF MAART 2016

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Nieuwsbrief 1 / 2. Deze week: 6 februari 2017

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Werkboek bij. CoBrA 60 Knoeiers, Kladders,Verlakkers. Samenstelling: Lieke Fijen en Hester Stork

Lesplan Keith Haring (2 lessen)

Introductie. Kunst 1.1

Teken en leesles nummer 1 (groep 3 en 4) groot en klein. Inleiding

WAT DOEN WE IN HET VOORJAAR?

BASISSCHOOL DE ZEVENSPRONG

Lesvorm: Onderwijsleergesprek en creatieve opdracht

Architectuur: zien, beleven en doen.

FIONA REMPT - KINDERBOEKEN - WORKSHOPS - GROEP 1 T/M 8

Plan van aanpak horizon verbreden Zuid-Afrika

Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag de Grote Rekenochtend. Schoolvoetbal jongens. IEP toets groep 8.

Blocks 2+ Puppet Theatre Maribor (Slovenië)

JOODS VAN DE 17DE EEUW TOT NU LESSUGGESTIES

Kunstproject Voerman en Voerman & Co

Werkplan vakverdieping kunstvakken

Criteria. Draaiboek interactieve ouderbijeenkomst: presentaties door jongeren over hun stage

RIETVELDS MEESTERWERK LEVE DE STIJL!

Bee l d e n d e v o r m i n g, n a t u u r, t e c h n i e k

Activiteitenboekje maart-april Workshop koekjes bakken. Workshop Drumble Dance. Workshop eieren beschilderen

PTA ckv VWO, Belgisch Park, cohort

Geluk zit in een klein kunsthoekje Goedepraktijkvoorbeeld bij de bachelorproef van Els Maldoy

AAN DE SLAG IN JE KLAS MET HEDENDAAGSE KUNST DE VANITASBEELDEN VAN GIJS ASSMANN

Spot 2+ La Baracca (Italië)

Deel 2 voor groep 5 & 6 Bezoek aan de tentoonstelling

Transcriptie:

Het vak expressie omvat meer dan knutselen Deze laatste schoolweek wil ik graag iets over mijn vak expressie/beeldende vorming vertellen. Daarnaast wil ik een compilatie van enkele foto s laten zien van wat de kinderen van het Startnest afgelopen half jaar gemaakt hebben tijdens de expressielessen. U heeft zelf vast al enkele kunstwerken van uw kind kunnen bewonderen die mee naar huis zijn genomen afgelopen de maanden. Bijvoorbeeld in het kader van het thema 'plasticsoep' hebben de leerlingen van groep 3-4-5 zeemonsters gemaakt van afvalmateriaal en daarna een presentatie gegeven waarin zij hun werkzaamheden, materiaal en achtergrond van hun werkstuk toelichten aan de klas. Best spannend om je eigen ideeën en denkbeelden te vertellen aan de groep. Toch heeft elk kind dat gedaan. Achteraf waren zij trots dat zij hun eigen verhaal voor de klas durfden te vertellen en verbaasd dat zij toch best veel wisten te vertellen. Toch kreeg ik ook de reactie dit heeft toch niks met expressie te maken juf? Ik heb de leerlingen uitgelegd dat het vak expressie meer omvat dan knutselen. Reflectie is een belangrijk onderdeel van mijn lessen en projecten en ik laat deze bij de afronding van een les of project mondeling of schriftelijk terugkomen. Een presentatie is daar vaak een belangrijk onderdeel van. Zo leren kinderen bij mij in de les; verder door te denken en te verwoorden waarom zij een werkstuk maken, hoe zij dat doen en waarom zij bijvoorbeeld bepaalde keuzes maken. Voor mij als juf interessant om een kijkje in hun denkwereld te krijgen en voor de leerlingen interessant om te zien hoe klasgenoten tot een werkstuk komen en wat voor keuzes hiervoor gemaakt zijn en waarom. Zo krijgt bij groep 3-4-5 in dit geval een Zeemonster meer betekenis en wordt het meer dan een knutsel in mijn ogen. De kinderen stelden elkaar ook vragen naar aanleiding van hun presentaties. Er werd zelfs gevraagd; hoe oud is jouw monster? Waar gaat jouw monster naar school? Hun fantasie werd ook door de presentaties geprikkeld. Deze groep heeft ook bij het thema feest gewerkt aan hoe teken je smaak van taart en gebak met oliekrijt en daarna hebben zij van klei een zelf bedacht gebakje of taartje gemaakt waarbij reliëf, patronen en versiering belangrijk waren. Ook werd het in prachtige kleuren beschilderd. Een elfje gedicht is er ook gemaakt over de taart. Bij het thema zomer hebben we insecten heel groot getekend met Oost-Indische inkt en kleurpotlood.

Groep 1 en 2 hebben afgelopen zes maanden gewerkt aan gezichten en gezichtsuitdrukkingen met kosteloos materiaal. Bij het thema tijd hebben we twee jaargetijden behandeld waarin winterbomen en lente landschappen van gescheurd papier en propjes gemaakt werden. Daarna hebben we bij thema verkeer; verkeersborden behandeld en een zelf bedachte en getekend verkeersbord geknipt en gemaakt. Bij thema zomer hebben we insecten getekend en van kosteloos materiaal gemaakt. Met de kinderen heb ik ook nagedacht over vakantie en wat dat is, wat je dan allemaal doet. Uiteindelijk hebben we kabouter Joppe en of vriendin Thessa van hout gemaakt. Joppe en Thessa wilden logeren in een koffer waar een logeerbed of hangmat zat. Want zij wilden weten wat vakantie is en wat je dan allemaal doet Super geconcentreerd en enthousiast werden er vakantie/logeer koffers gemaakt. Natuurlijk hebben aan het einde van de lessen elkaars kunstwerken bewonderd en verteld waar de vakantie/logeerpartij naar toe ging. Met groep 5 en 6-7-8 hebben we Selfieboeken gemaakt met thema s als Dit ben ik/ Wie ben ik. Wat is vriendschap en wie is een vriend en waarom. Wat is familie, wie is familie? Hoe is het om oudste, jongste, middelste of enig kind te zijn in je familie. De kinderen werden uitgedaagd dit vooral in beeld om te zetten. Zij gebruikte gemengde media, collage, tekenen en schilderen om dit uit te drukken. Ook werd er geëxperimenteerd met verf en sjablonen, huis tuin en keuken materiaal om prachtige achtergronden te maken. Aan het einde van de les werd er een presentatie gegeven over een bladzijde uit hun eigen boek door elk kind. Groep 6-7-8 hebben bij het thema feest, maskers gemaakt naar aanleiding van de CoBrA kunst. We hebben gekeken wat CoBrA kunst is welke kenmerken die heeft, hun inspiratiebronnen zoals Picasso en primitieve kunst. Daarnaast gekeken naar de Nederlandse kunstenaars Karel Appel en Corneille die bij de CoBrA groep horen. Eerst werden er met oliekrijt op groot papier maskers naar eigen ontwerp getekend. Daarna gingen we ruimtelijker werken. De opdracht was een masker te maken

groter dan je hoofd, een gezichtsuitdrukking te maken met reliëf en te beschilderen volgens de CoBrA kenmerken. De kinderen hebben met snijmessen hun maskers uit karton gesneden en met allerlei kosteloos materiaal gewerkt om de reliëf te maken. Na de les werd er gekeken wat iedereen gemaakt had en verteld waarom bepaalde keuzes gemaakt zijn bij het maakproces. Wat de volgende keer anders zou kunnen en waar je juist heel trots op bent of wat een goede tips is voor de groep. Er werd ook een tentoonstelling georganiseerd in school van deze maskers. De kinderen hebben nagedacht over wat er allemaal gedaan moet worden om een tentoonstelling te organiseren, promotie te maken en goed op te hangen. Er werd samengewerkt om posters te maken. Ieder kind maakte een persoonlijke uitnodiging voor wie zij wilden uitnodigen. Er werd een afgevaardigde uitgekozen die de groep mocht vertegenwoordigen tijdens de opening van de tentoonstelling. Er werd samengewerkt om een goed openingswoord te kunnen houden per groep. De tentoonstelling is tenslotte ingericht door de kinderen en er werden zoals je ook in een museum ziet naamkaartjes gemaakt en opgehangen bij de maskers. Super trots gidsten de kinderen hun ouders en belangstellenden langs de kunstwerken op de tentoonstelling. Naast het creatief leren denken en werken dat belangrijk is bij de vorming van de 21 ste -eeuwse vaardigheden, wil ik kinderen tijdens mijn lessen leren om buiten hun kaders te kijken, hun gedachten over bepaalde thema s en onderwerpen te verwoorden en te verbeelden. Elkaar en elkaars werkt te respecteren en te laten ervaren dat anders zijn en denken heel waardevol kan zijn. De werkwijze van onderzoeken, creëren, reflecteren, presenteren, individueel en samenwerken hanteer ik bij alle stamgroepen. Aan de foto s kunt u zien dat het enthousiasme en creativiteit ervan afspat. Wat een leuk vak heb ik toch! Hartelijke groet, Bianca Kooij

Compilatie van foto s van enkele kunstwerken gemaakt tijdens de expressielessen. Groep 1-2 Groep 3-4-5

Groep 6-7-8