Zicht op... Cultureel erfgoed



Vergelijkbare documenten
CKV Festival CKV festival 2012

Definities kernbegrippen sector

DEEL I WEGWIJS IN HET ERFGOEDEDUCATIEVELD

GEDURFD OF DUF? cultureel erfgoed en de kunstvakken

Teamtrainingen & ouderavond

Teamtraining MEER DOEN MET JE CULTURELE OMGEVING

Het beleidsplan cultuureducatie

SEZ/ Lbr. 06/183

Centrum voor muziek, dans en cultuureducatie

Doorgaande leerlijnen cultuureducatie, hoe werkt dat in de praktijk?

Els De Smet, VSKO (2012)

Mentor Datum Groep Aantal lln

Ook voor de basisschool zijn nieuwe er kerndoelen gemaakt die duidelijk aansluiten bij de kerndoelen van de onderbouw VO.

Hoe ontwikkel ik. Lezing van Ineke Strouken op 19 maart in Nieuwegein. Geachte dames en heren, Volkscultuur

CKV-VMBO EN CKV1 HAVO/VWO

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

CKV EEN KWALITEITSIMPULS

Mentor Datum Groep Aantal lln

Onderzoek/ontwikkeling gesteund met de PWO-middelen van de Arteveldehogeschool

Zicht op... cultuureducatie in de nieuwe onderbouw. achtergronden, literatuur, lesmethoden, projecten en websites

Beweging die nu te zien is m.b.t. cultuureducatie binnen het primair onderwijs

Erfgoededucatie in het nieuwe curriculum

Zicht op erfgoededucatie

WAARDEGOED. betekenisvol leren en werken WIE? WAT? WAARDE! Methode voor waardengericht leren in bestaande lessen. HANDLEIDING voor docenten

Presentatie VTOI 8 april Paul Schnabel

Cursus Coördinator Cultuureducatie Onderbouw V.O

Docentenhandleiding Educatieprogramma

ERRATUM PTA SCHOOL VOOR JONG TALENT

Cultuureducatie in het basisonderwijs

KUNSTDAG 4 de jaars. Praktijk Nee 1. Diverse workshops Theoretische opdracht 1

Community arts en cultuureducatie. Gudrun Beckmann, Amsterdam 6 februari 2013

(Zelf)evaluatie-instrument leerlingen Cultuurprofielscholen

Erfgoedonderwijs als cultuuronderwijs. Barend van Heusden Afdeling Kunsten, Cultuur en Media

Budget Educatie en Participatie Projecten (BEPP)

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Examenprogramma CKV havo en vwo. nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling

Specifieke subsidieregels voor cultuur

Cultuur op school; een hele kunst

Inleiding Dit beleidsplan is tot stand gekomen door visieontwikkeling met het team van Basisschool Bösdael.

Over doorgaande leerlijnen en talentontwikkeling binnen kunst en cultuur Bureau BABEL, 's-hertogenbosch

Cultuur in de Spiegel

Basispakket Kunst- en Cultuureducatie

kijk op

3.6 Diversiteit is meer dan verschil in cultuur Antwoorden uit de gezondheidswetenschappen

Binden, bewaren, bezielen en betalen

Mentor Datum Groep Aantal lln

Regeling versterking cultuureducatie in het primair onderwijs

logoocw Instellingsbesluit Commissie Ontwikkeling Nederlandse Canon BOA/2005/37330 van 1 september 2005

Beleidsplan cultuureducatie OBS de Driepas

Erfgoedonderwijs. 1. Wat is erfgoed? 2. Waarom erfgoedonderwijs? 3. Erfgoedonderwijs en 21e eeuws leren. 4. Erfgoed in de klas voorbeelden

Sprekende Portretten

Naar een doorlopende leerlijn cultuureducatie van PO t/m VO Uitgangspunten, model en werkwijze

AANDACHT VOOR JOUW TALENT! INFO VOOR HET VWO EN HOOGBEGAAFDE LEERLINGEN

Cursus cultuureducatie voor ambtenaren

Universitaire Pabo van Amsterdam Studiehandleiding CE RF Cultuureducatie en Erfgoed

De studielast is voor de tweede fase vwo in totaal 4800 uur (drie maal 1600), voor het havo 3200 uur (twee maal 1600). Dit is als volgt verdeeld:

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Kunstgebouw Beleidsplan

Docentenvragenlijst. Jongeren en Cultuur

Welkom in mijn Museum

WORKSHOP LEERLIJNEN. Dag van de Cultuureducatie: workshop leerlijnen

Alvast hartelijk dank voor het invullen! De teams van Kunststation C, IVAK de Cultuurfabriek, Cultuur Educatie Stad en Museumhuis Groningen

Portfolio 2014 / 2015 CKV Voor klas 3

Erfgoededucatie Stadsmuseum Zoetermeer in transitie

Overzicht verkiezingsprogramma s over cultuur/erfgoed/monumenten

Ben jij volgend jaar een havo 4 leerling? januari

PTA CKV vwo Belgisch Park cohort

Inleiding. Keuzes in:

Zicht op... beleidsonderzoek Cultuur en School. achtergronden, literatuur en websites

Kunst en cultuur voor kinderen? Reflecties vanuit de ontwikkelings- en de onderwijspsychologie. Paul van Geert Universiteit Groningen

Docent Kunsteducatie in de schijnwerpers

PTA CKV havo Belgisch Park cohort

MULTIPERSPECTIVITEIT EN ERFGOEDEDUCATIE

Erfgoed- en cultuureducatie Stadsmuseum Zoetermeer

Kies je vakkenpakket. 2 en 3 MAVO

EtuConsult. cursus Cultuur en Creativiteit. Voor pedagogisch medewerkers

Kiezen voor de toekomst!

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie

Kies je vakkenpakket. 2 en 3 MAVO

Leren op een prachtige school

KUNST- EN CULTUUREDUCATIE VOOR HET ONDERWIJS IN OOSTSTELLINGWERF

Kiezen voor de toekomst!

De rol van cultuureducatie bij het bevorderen van culturele diversiteit in het primair onderwijs

Kiezen voor de toekomst!

Definities. Welke landschappen men kan onderscheiden. Hoe architectuur is gedefinieerd. Het verschil tussen een registrerende en creatieve benadering.

BAOZW/U Lbr. 08/191

Welke bouwste(e)n(en) mist u in het raamwerk als uitwerking van de grote opdrachten? Licht uw antwoord toe.

De 5 D s: handvat voor diversiteit in praktijk

REGELING CIJFERGEVING/BEOORDELING EN BEVORDERINGSNORMEN. Stedelijk Dalton College Alkmaar schooljaar

Zicht op... cultuureducatie en basisonderwijs: beleid en praktijk. achtergronden, literatuur, lesmethoden, projecten en websites

1: Definities 1 Introductie 2 Landschap 3 Architectuur 7 Samenvatting 9

De gereserveerde 15 miljoen euro voor Maastricht Culturele Hoofdstad wordt over de hele provincie ingezet voor culturele doeleinden.

Inhoudsopgave. Inleiding 4. Les 1. Introductie filosofie Hebben alle vragen een antwoord? 10. Les 2. Denken Kunnen dieren denken?

PTA ckv VWO, Belgisch Park, cohort

Samen werkt het beter? De samenwerking tussen scholen en de culturele omgeving

1.Inleiding. 2.Profielen per 1 augustus 2007

Basis voor cultuureducatie als basis voor vernieuwing

Literatuur 23 ZICHT OP... BELEIDSONDERZOEK CULTUUR EN SCHOOL

Van mavo-4 naar havo R. Schouten sectordirecteur havo

Archeologie Bouwen en verbouwen.

Transcriptie:

CULTUURNETWERK_ nl Expertisecentrum cultuureducatie Zicht op... Cultureel erfgoed Deze uitgave is een oorspronkelijke uitgave van het voormalige LOKV Nederlands Instituut voor Kunsteducatie. Cultuurnetwerk Nederland stelt de inhoud van deze publicatie in PDF-formaat beschikbaar.

Inhoud Vooraf 4 Kunsteducatie en cultureel erfgoed in het onderwijs: living apart together? 7 Literatuur 24 Websites 28 Adressen provinciale instellingen cultureel erfgoed Cultuureducatie is een term die de laatste jaren vaak wordt gebezigd in kringen van kunst en cultuur en onderwijs. Niet alleen in ambtelijke notities, maar ook in het programma-aanbod van culturele instellingen, zoals bibliotheken en steunfunctie-instellingen voor het onderwijs, is cultuureducatie een terugkerend begrip. Zonder hier uitvoerig in te gaan op een definitie, is het duidelijk dat cultuureducatie een ruimere invulling heeft dan het engere kunsteducatie. Cultureel erfgoed is een aspect van cultuureducatie dat steeds meer aandacht krijgt in onder andere lesprogramma's in het onderwijs en in het aanbod van culturele instellingen. Voor het toekomstige landelijk expertisecentrum cultuureducatie wordt cultureel erfgoed naast kunsteducatie een niet te verwaarlozen onderwerp. In deze Zicht op cultureel erfgoed willen wij u alvast een voorproefje geven. Erfgoed Actueel, het door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen ingestelde bureau voor cultureel erfgoed, beschrijft in deze aflevering van Zicht op... wat het onder cultureel erfgoed verstaat en wat de rol en betekenis van erfgoededucatie in het onderwijs kan zijn. Erfgoed Actueel heeft geadviseerd bij de aanschaf van publicaties en de samenstelling van de literatuurlijst over cultureel erfgoed. Verder vindt u hierna een lijst met interessante websites en een lijst met adressen van erfgoedinstellingen. 3

K unsteducatie en cultureel erfgoed in het onderwijs: living apart together? Cultureel erfgoed. Wat moeten we daaronder verstaan? Uit een recent onderzoek van het SCO-Kohnstamm Instituut blijkt dat onderwijsgevenden uiteenlopende definities hanteren. Docent primair onderwijs T. ziet het breed: Cultureel erfgoed is alles wat onze voorouders van waarde achter hebben gelaten op welk gebied dan ook. Daar zit ook bijvoorbeeld muziek en literatuur in. Docent voortgezet onderwijs M. kleurt het beeld heel specifiek in: Je denkt aan sibbenkunde en dat soort nationalistische dingen. Ons erfdeel, Groot-Nederlandse gedachte, dat soort enge zaken Onderwijsbegeleider H. beweert neutraal: Cultureel erfgoed omschrijf ik als omgevingsgeschiedenis. De directe materiële omgeving is primair, want die is bepalend voor wat kinderen zien. Het is de wereld waarin ze zich in de toekomst moeten bewegen. Kortom, het lijkt een goed idee om deze Zicht op cultureel erfgoed te beginnen met een definitie. Erfgoed Actueel, bureau voor cultureel erfgoed en educatie, omschrijft het begrip cultureel erfgoed als: Sporen uit het verleden in het heden, die zichtbaar en tastbaar aanwezig zijn. Dat kunnen voorwerpen zijn in musea, archeologische vondsten, archieven, monumenten en landschappen. Maar ook de daaraan verbonden gebruiken, verhalen en gewoonten. Cultuur en School Cultureel erfgoed kwam in het onderwijs pas goed in beeld dankzij de notitie Cultuur en School van het ministerie van OCenW in 1996. Samen met culturele diversiteit en aandacht voor het Voorbereidend Middelbaar Beroepsonderwijs (VMBO) werd cultureel erfgoed aangemerkt als prioriteit binnen het landelijke project Cultuur en School. In 1997 richtte hetzelfde ministerie het projectbureau Erfgoed Actueel op om het gebruik van cultureel erfgoed in het onderwijs te stimuleren. Vraaggestuurdheid staat voorop; de behoeften van het onderwijs zijn richtinggevend. Gereedschapskist Erfgoed heeft daarbij het tij zeker mee. Dankzij de nieuwe opvattingen over kennisverwerving is het onderwijs op zoek naar een inspirerende leeromgeving voor actief en zelfstandig leren. Erfgoed Actueel heeft daarom voor een instrumentele strategie gekozen: niet zozeer de inhoud, maar vooral het gebruik van cultureel erfgoed staat centraal bij de benadering van het onderwijs. Cultureel erfgoed is een gereedschapskist, waaruit docenten doelbewust een greep kunnen doen als zij invulling willen geven aan begrippen als onderzoekend, bronen ervaringsgericht leren. Een abstracter doel kan men omschrijven in termen van identiteit: door je te verdiepen in de materiële wereld die je omgeeft, weet je waar je vandaan komt, als individu of als groep. Kennis hiervan geeft meer inzicht in het hier en nu. Daarnaast is deze kennis een voorwaarde bij het omgaan met de culturele achtergronden van anderen. Historische context Hoe verhoudt het gebruik van cultureel erfgoed in het onderwijs zich tot de kunsteducatie? Allereerst zijn er verschillen. Waar binnen de kunsteducatie het object als kunstuiting centraal staat, gaat het bij cultureel erfgoed vooral om de historische context. Dit leidt tot verschillende benaderingen en tot - voor een deel - verbintenissen met andere vakken binnen het onderwijs. Voor cultureel erfgoed zijn dit in de eerste plaats de mens- en maatschappij- 4

vakken, daarna de kunstvakken en tot slot ook vakken als techniek, economie of wiskunde, waar erfgoed gebruikt kan worden om abstracte zaken aanschouwelijk te maken. Toch zijn er ook overeenkomsten tussen kunsteducatie en het onderwijs met erfgoed als uitgangspunt. Beide nemen menselijke artefacten als vertrekpunt. Hierdoor neemt een activiteit als beschouwen bij beide een belangrijke plaats in. Hoe is iets gemaakt? Waarom is je eigen wijk zo ingericht? Zou jij het als leerling anders doen? Ook beleving en ervaring staan in beide gevallen centraal. Als je het over de kunstvakken hebt, behoeft dit geen betoog. Maar voor leerlingen kan het ook eens nuttig zijn om te ervaren hoe zwaar een ridder het had onder het gewicht van zijn maliënkolder, hoe moeilijk het is om met twee stenen vuur te maken of om, in het kader van een vak als techniek, te zien hoe overbrengingstechnieken van energie werken in bijvoorbeeld een oude molen of een textielfabriek. Definities van cultuur variëren van smal - de kunsten - tot ruimer: het belangrijkste dat in de beschavingsgeschiedenis tot stand is gekomen. Kunstzinnig Bij de invulling van cultuureducatie zijn velen geneigd alleen te denken aan de eerste definitie. Een voorbeeld daarvan is het vak CKV1 (Culturele en Kunstzinnige Vorming), dat ondanks de C voornamelijk een kunstzinnige invulling heeft gekregen. Denk alleen maar eens aan termen als kunstmentor, kunstcoördinator en kunstdossier. Of kijk eens naar de methoden, waar museumbezoek vaak synoniem is voor kunstmuseumbezoek, terwijl er ook volop volkenkundige, maritieme en historische musea zijn waar kunst te zien. Het aantrekkelijke van deze musea is dat kunst wordt gepresenteerd in haar concrete context: historisch, geografisch of sociaal-cultureel. Dit bevordert weer de reflectie, een van de domeinen van CKV1. Inhoudelijk versterken Toch is het geenszins de bedoeling van erfgoedinstellingen om zich af te zetten tegen de kunstensector. Het belangrijkste is dat het onderwijs een duidelijk beeld heeft van wat het een en het ander is. Daarom is het in de eerste plaats van belang om het onderscheid tussen de beide terreinen te erkennen. Pas dan kunnen kunsteducatie en de inzet van cultureel erfgoed elkaar inhoudelijk versterken, zeker in het basisonderwijs, waar de verschillende vakdisciplines nog niet zo duidelijk omschreven zijn. In het voortgezet onderwijs kan erfgoed een middel zijn voor een meer vakoverstijgende aanpak, waarmee ook de kunstvakken hun voordeel kunnen doen. Het cultureel erfgoed kan daarentegen weer veel voordeel hebben van de distributiekanalen van de kunsteducatie. Cultuurmenu Een goed voorbeeld van living apart together is de taakverdeling in Zuid-Holland tussen Kunstgebouw en het Erfgoedhuis Zuid-Holland. In het kort geleden opgerichte Erfgoedhuis zijn de sectoren geschiedbeoefening, monumentenzorg, industrieel erfgoed, cultuurtoerisme, volkscultuur, musea én educatie verenigd. Als primaire taak richting onderwijs ziet het Erfgoedhuis als taak de inhoudelijke ontwikkeling van materiaal en projecten en het opzetten van specifieke netwerken met bijvoorbeeld docenten aardrijkskunde, geschiedenis en economie. In het kader van samenwerking met Kunstgebouw denkt het Erfgoedhuis aan projecten die zich op het snijvlak van kunst en erfgoed bevinden. Een module foto en video voor de kunstvakken in het voortgezet onderwijs kan bijvoorbeeld gecombineerd worden met monumentenbezoek. Van beide disciplines is dan een inhoudelijke inbreng gewenst. Dit soort aanbod, dat nu wordt weggezet onder de naam kunstmenu, zou dan nog beter onder de naam cultuurmenu gepromoot kunnen worden. De kunsteducatiesector is soms gebaat bij de inhoudelijke kennis van het erfgoed en vice versa. Terug naar de ambtelijke realiteit: Cultuur en School gaat zijn tweede periode in met nog steeds als prioriteiten culturele diversiteit, aandacht voor het VMBO en cultureel erfgoed. Erfgoed Actueel is gevraagd om in deze periode 5

wederom invulling te geven aan laatstgenoemde prioriteit; het zal de komende vier jaar gebruiken om de achterstanden op het gebied van cultureel erfgoed weg te werken. Daarbij wordt gedacht aan de ondersteuning van netwerken tussen scholen en erfgoedhuizen, maar ook aan afstemming met steunfunctieinstellingen en - op landelijk niveau - het begeleiden van de erfgoedkoepels in hun educatieve taken en de afstemming met het toekomstige landelijk expertisecentrum cultuureducatie. Michiel van der Kaaij Erfgoed Actueel 6

Link naar literatuur en websites Zicht op... cultureel erfgoed