Hoe aardgasvrij woon jij?

Vergelijkbare documenten
Hoe aardgasvrij woon jij?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Criteria. De beroepencarrousel

Wíllen wat moet. 3 Energizer - Doe wat ik zei, niet wat ik zeg. 1 Inleiding - Gamification helpt om iets dat moet leuk te maken

Draaiboek voor een gastles

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

OP BEZOEK BIJ EEN TECHNISCH BEDRIJF. Handleiding voor bedrijven

Criteria. Profielendag voor derdejaars

HOE GEEF IK DE WEEK VORM? Handvatten voor de invulling van een werkplek tijdens de Week van de Mobiliteit

Presenteren vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Criteria. Draaiboek interactieve ouderbijeenkomst: presentaties door jongeren over hun stage

KiesWijzer. een les over kiezen voor het voortgezet onderwijs

Beoordeling: Het belangrijkste is altijd je argumentatie. Denk ook aan bronvermelding. Daarnaast let je op je Nederlandse spelling en vormgeving.

Criteria. Doel. Leerlingen leren kiezen en nemen steeds meer de regie in handen, hetgeen het eigenaarschap en de motivatie bij leerlingen vergroot.

Een close-up illustratie maken bij een spannend verhaal

project: Kunst en cultuur

Herinrichting Schoolplein mavo 3

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Wie ben jij? HANDLEIDING

SPELINSTRUCTIE - JE GAAT HET MAKEN EEN SPEL VAN BOUWEND NEDERLAND

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

Lesbrief online gastles. Een bek vol tanden. Een kijkje achter de schermen van museum Naturalis voor groep 5, 6, 7 en 8

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Introduceren thema Op vakantie in Europa. centraal rondom vakantie in Europa: Thema: Op vakantie in Europa

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Snuffelstage leerjaar 2

Reflectiegesprekken met kinderen

Overstroming in samenwerking met Lucas Onderwijs en Jet-Net Junior

Spreken - Presenteren vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Sectorproject op De Dijk: leren door te doen! Inleiding: Situatiebeschrijving 3 VMBO-TL: Situatiebeschrijving 4 VMBO-TL:

Beroepsproduct Project Wetenschap en technologie op de basisschool

stimuleert ondernemerschap BRochure albert

Loopbaan Oriëntatie en Begeleiding. 2 VMBO, HAVO en VWO. Mijn beroep. Dit is de werkmap van :.. Klas :..

BIJLAGEN DOCENTENHANDLEIDING. Doel van de lessenserie

Al spelend reflecteren met Kwaliteit Troef. Nicky Ingels Fien Lannoye Annelies Roelandt

Een gebouw ontwerpen en dan.

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Periode 1 & 2: Manier van inleveren.

PRESENTATIE BEROEPENSTAGE

Kennismaken met de beroepsbeoefenaar

topklas randstad. human forward.

Startles: Beroepen top 3 Thema: Waar ga ik heen?

DURVEN ZIEN ERVAREN DELEN HET CREATIEF PROCES IN 5 DISCIPLINES

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

HET CONCEPT WAT JE SCHRIJFT BEN JE ZELF

MELANCHTHON MATHENESSE

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Criteria. Ervaren op school

Scholen ondersteunen bij EDUCATIE DUURZAME ONTWIKKELING

Een uitvinding hoeft niet alleen je eigen leven een stukje makkelijker te maken, denk ook aan de wereldproblemen

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Inhoudsopgave. Stages. Het zoeken van een stageplaats Stappenplan

Communicatiemateriaal

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Introduceren thema Voeding en Bewegen. Wat doe je als leerkracht? Omschrijving van de opdracht: Thema: Voeding en bewegen

NU en LATER PROFIELWERKSTUK KLAS 4 NAAM: klas:4_

Professionaliseringsaanbod

GASTLESSEN EN EXCURSIES Hoe pak ik dat aan?

GELUKKIG LEREN ONTWIKKELEN

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

2 jarig Verzorgende IG BOL

Determinatieavond leerjaar 2

Presenteren. Oriëntatie

Initiatieven onderwijs & arbeidsmarkt

Criteria. Bezoeken van een open dag of meeloopdag in bovenbouw havo/ vwo

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

PLG Leerkrachten 4 groep 1-2

Meesterproef. Dienstverlening & Commercie. Pleincollege Nuenen

Criteria. Draaiboek interactieve ouderbijenkomst: een spel over motieven, kwaliteiten en beroepen

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

COMMUNICATIE MATERIAAL

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Thema-avond 7 juni 2012 Werk55plus Etten- Leur. Solliciteren en Rekruteren via Social Media, in het bijzonder met Linked-in.

PRESENTATIE BEROEPENSTAGE MVI

Schrijf je leerwensen voor deze training op. Laat je hierbij inspireren door je standpunten bij de uitspraken die de trainer net gedaan heeft.

Met atheneum op weg naar succes!

Samen met leerlingen elke dag een beetje beter. Jonas Voorzanger & Celia van der Does

Maatschappelijke Stages

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Informatie voor alle leerlingen in groep 8

Kraanwater, je hebt het elke dag nodig. Om te drinken bijvoorbeeld, maar

LEERJAAR 2 KADERBEROEPSGERICHTE LEERWEG

1

Talentenkijker: instructie voor beroepsbeoefenaars

DURVEN, ZIEN, ERVAREN & DELEN HET CREATIEF PROCES IN HET BASISONDERWIJS

die werken! Checklist & voorbeelden uit de klas

Move Your Skills Draaiboek Hotshop

Lessenserie bedrijfsbezoek PO. voorjaar 2016

Wetenschap & Technologie Ontwerpend leren. Ada van Dalen

CONCEPT TOOL ONTWERPEN IN BEELD VOOR EIGEN GEBRUIK

energie Natuur & Techniek Bespreek met de kinderen waar in huis allemaal energie voor alleen nadenken over de verschillende soorten energie, maar

Maatschappelijke Stages

Transcriptie:

JOUW GASTLES Gastles Hoe aardgasvrij woon jij? Je gaat een gastles verzorgen voor leerlingen in het voortgezet onderwijs waarin je laat zien hoe je in je werk dagelijks bezig bent met het thema aardgasvrij wonen en bouwen. Deze gastles is de tweede les in een serie van drie. In deze lesbrief vind je ook de opbouw van les 1 en les 3, zodat je de gastles hierop kunt laten aansluiten. Veel succes! DOELGROEP vmbo bovenbouw: profiel Produceren, Installeren en Energie (PIE) INDELING Les 1: kennismaken met het thema Les 2: beroepsbeoefenaar in de klas Les 3: presentaties en reflectie

Zijn we klaar voor 2050? Van fossiel naar groen: in 2050 moet onze energievoorziening volledig duurzaam zijn. Voor die tijd moet iedereen in Nederland overstappen op nieuwe manieren om huizen te verwarmen, water te verwarmen en te koken. De leerlingen verkennen dit thema vanuit hun vakken op school. In drie lessen onderzoeken ze wat aardgasvrij bouwen en wonen voor hen betekent. Niet alleen in hun woonsituatie, maar ook voor hun carrièreperspectief in de techniek! Jij gaat ze daarbij helpen met een aansprekende, interactieve gastles. PROBLEEMSTELLINGEN Hoe gaan we in de toekomst onze huizen duurzaam verwarmen? Hoe gaan we in de toekomst ons tapwater duurzaam verwarmen? Hoe gaan we in de toekomst koken met duurzame energie? LEERDOELEN De relatie leggen tussen het thema, het vakgebied en het beroepenveld. Leerlingen herkennen bestaande technieken en nieuwe technische innovaties. Leerlingen maken kennis met beroepsmogelijkheden in de techniek. Hoe verzorg je een inspirerende gastles? We helpen je graag op weg: op de volgende pagina s vind je een voorbeeld voor de invulling van de gastles en een voorbeeld voor een doe-opdracht die je de leerlingen kunt laten uitvoeren. Op basis van deze voorbeelden kun je zelf een gastles uitwerken over je bedrijf, beroep en/of product.

Les 1: Kennismaken met het thema De les wordt verzorgd door een docent Produceren, Installeren en Energie (PIE), een decaan of een mentor. De docent gaat in op een installatietechnisch onderwerp dat te maken heeft met aardgasvrij bouwen en wonen. De decaan of mentor legt de nadruk op vervolgopleidingen en technische beroepen die passen bij dit thema. OPDRACHTEN LEERLINGEN De leerlingen zoeken in groepen informatie over de drie probleemstellingen. Die verwerken ze in een mindmap. Vervolgens bedenkt elke leerling (als huiswerk) twee vragen over de activiteiten van je bedrijf en je dagelijkse werkzaamheden. Deze vragen stellen ze tijdens de gastles. Les 2: Beroepsbeoefenaar in de klas Je gaat een gastles verzorgen. Voor een geslaagde gastles is het essentieel om vooraf contact op te nemen met de docent, decaan of mentor, om na te gaan welke invalshoek hij/zij gekozen heeft en welk niveau de leerlingen hebben. Zo kun je jouw verhaal goed laten aansluiten en worden de drie lessen één geheel. Stem het volgende af met de docent, decaan of mentor: Hoeveel tijd heb je voor je presentatie? Wat moet de opbrengst van de gastles zijn en hoe kun jij daaraan bijdragen? Welk voorwerk heeft hij of zij al met de leerlingen gedaan? Zijn er specifieke wensen die hij of zij graag in de gastles ziet terugkomen? Welke ideeën heb je voor de doe-opdracht? Heeft de docent nog tips? Vraag welk niveau de leerlingen hebben en wat dit betekent voor de gastles. Zijn er specifieke opmerkingen over de leerlingen? Moet je ergens rekening mee houden? Welke afspraken zijn gewenst over het handhaven van orde? Verifieer de datum, tijd en plaats waar je je kunt melden. Voorbeelden van doe-opdrachten Een quiz over het bedrijf, het product/proces en de bijbehorende functies Een ontwerp maken voor een nieuw product van je bedrijf Een oplossing bedenken voor een probleem Een proef of experiment doen (Versimpeld) nabootsen van een werkproces Beroepsdilemma s voorleggen: wat zou jij doen als? Een rollenspel voorbereiden en uitvoeren, bv. over je bedrijf en zijn klanten Een wordcloud maken over je bedrijf en zijn producten Tips Gebruik geen vaktaal (tenzij er is aangegeven dat de leerlingen bepaalde termen kennen). Sluit aan bij de (dagelijkse) belevingswereld van de leerlingen: probeer het onderwerp zo dichtbij mogelijk te brengen. Voor meer ondersteuning en info over het niveau van de leerlingen, techniektypes of aanpak van een gastles, kun je terecht in je dashboard op www.gastlessenzogeregeld.nu (zie tips en hulpmiddelen).

Les 3: Presentaties en reflectie In deze laatste les presenteren de leerlingen hun adviezen over aardgasvrij wonen aan elkaar en reflecteren ze op de lessen. Vind je het leuk om de resultaten te zien? Geef dit dan aan bij de docent, decaan of mentor. Je kunt vanuit je eigen expertise mogelijk ook feedback geven op de presentaties en het beste resultaat belonen. Bespreek met de docent, decaan of mentor hoe jullie dit kunnen aanpakken. Voorbeeld invulling gastles Wat is de doelgroep? (aantal leerlingen, leerjaar, niveau, voorkennis) 20 leerlingen vmbo PIE leerjaar 3 bovenbouw Wat heeft de docent, decaan of mentor behandeld tijdens de eerste les? Opwekken, transport en opslag van duurzame energie Doel van de activiteit De leerling weet welk(e) product(en) ons bedrijf levert: warmtepompen. De leerling heeft inzicht in hoe ons bedrijf bijdraagt aan het thema aardgasvrij bouwen en wonen. De leerling weet op welke manier het onderwerp duurzame energieopwekking in ons bedrijf speelt. De leerling weet hoe mijn gemiddelde werkdag eruitziet. Na afloop kan de leerling ten minste drie functies noemen die zich binnen ons bedrijf bezighouden met aardgasvrij bouwen en wonen (bv. monteur, adviseur, ingenieur, directeur).

VOORBEELD DRAAIBOEK GASTLES TOTALE LESDUUR: 50 MINUTEN Tijd Onderwerp Werkvorm 0-5 min Kennismaken met het bedrijf en met jou als beroepsbeoefenaar 5-15 min Verdieping thema aardgasvrij bouwen en wonen: energieopwekking Stel jezelf voor en vertel wat je dit lesuur gaat doen. Laat een foto zien van een warmtepomp. De leerlingen moeten raden wat er te zien is op de foto. Geef een korte introductie van je bedrijf: Hoe groot is het? Wat is jullie product of dienst? Wie zijn jullie klanten (wat is hun vraag?) Wat is jullie maatschappelijke relevantie? Ga in op wat de leerlingen de eerste les hebben gedaan en maak een bruggetje naar hoe jullie bezig zijn met aardgasvrij wonen en bouwen, specifiek voor het onderwerp energieopwekking. Bijvoorbeeld: Hoe kan een warmtepomp duurzame energie opwekken? Voor welk type huizen is een warmtepomp geschikt? Waarom? Wat zijn de voor- en nadelen van een warmtepomp? 15-30 min Doe-opdracht aardgasvrij Beroepsdilemma: De meeste mensen in Nederland gebruiken nog een gasketel voor het verwarmen van hun huizen en hun tapwater. Een warmtepomp werkt op een andere manier en heeft ook ander onderhoud nodig. Informatie zoeken en verwerken: Geef de leerlingen servicehandleidingen van een gasketel en een warmtepomp. Verdeel de klas in duo s. Eén leerling zoekt uit welk onderhoud een HR-ketel nodig heeft. De andere leerling zoekt uit welk onderhoud een lucht/water-warmtepomp (monoblock) nodig heeft. Laat de leerlingen het onderhoud dat aan beide apparaten nodig is met elkaar vergelijken (soort onderhoud, frequentie). Vraag elk duo naar hun conclusies. Laat de andere duo s aanvullingen geven. 30-35 min Beroepen in jullie bedrijf Breng kort in beeld welke beroepsbeoefenaar(s) er binnen jullie bedrijf bezig zijn met energieopwekking (van werkvloer tot de directeur). 35-40 min Jouw werkdag Laat met foto s zien hoe jouw werkdag eruitziet, inclusief pauze en contact met collega s en/of klanten. Vertel hierbij: Wat vind je leuk en minder leuk aan je werk? Waar moet je goed in zijn om dit werk te doen? Welke opleiding(en) heb je gedaan? Leuke anekdotes. 40-50 min Afsluiting/huiswerk Laat de leerlingen vragen stellen die ze nog niet hebben gesteld. Afhankelijk van de tijd, kun je een afsluitende quiz doen over het bedrijf en de functies, om na te gaan of ze goed hebben opgelet. Deel eventueel een prijs/beloning uit. De docent licht de huiswerkopdracht toe.

Vragen? Mail naar info@gastlessenzogeregeld.nu of bel 0348-744 066 TechniekTalent.nu is een samenwerkingsverband van technische sectoren in opdracht van werknemers- en werkgeversorganisaties. Het is ons doel om jongeren te enthousiasmeren voor de techniek om daarmee technisch talent te winnen voor de technische sectoren. Dit doen we samen met schoolleiders, decanen, docenten en leerkrachten én technische bedrijven. Door hen te inspireren, te adviseren en te faciliteren met kennis over integratie van techniek en technologie in het funderend onderwijs, en door de samenwerking tussen scholen en bedrijven te stimuleren. Ga voor meer informatie over al onze activiteiten naar www.techniektalent.nu. foto s: www.techniekbeeldbank.nu november 2018