ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht



Vergelijkbare documenten
Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboeken: Filmpje: Les 2: Ik verander in de puberteit (meisje) Lesoverzicht

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 11: Wat is seks? Lesoverzicht

De nieuwe zorgmedewerker

LEERKRACHTGEDEELTE HOE-FILES: HOE ZIE IK ER SEXY UIT?

en gezinsvorming Voortplanting Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 5: Hoe ben ik geboren? Lesoverzicht Basis

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

lezen veilig leren Kinderboekenweektip Voorbereiding Les 1 - kookboeken en recepten Benodigde materialen Werkwijze

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Filmpjes: Les 10: Verliefd en verkering. Lesoverzicht

Hoe reageer jij op professionele media?

KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Mooie muts! gemeente Kampen

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Hang de Kwink van de Week onder de deelposter Zelfmanagement (zie Vooruitblik/ deelposter bij les 8 op de website).

Vollenhove Wonen op een havezate

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

Familiekwesties (respect voor diversiteit en privacy)

Ontwerp je eigen superbijzondere dier

Wanneer je de opdracht klaar hebt, stop je het werkblad in je werkmap of vraag je je docent. Noteer jouw score in je Elektronisch Logboek.

Een goede vangst! Een goede vangst

OOST WEST THUIS BEST

Spider(wo)man. Doelstellingen

Niet Normaal. Hetero s zijn niet normaal, ze zijn gewoon met meer.

en gezinsvorming Voortplanting Werkvormen: Lesdoelen: Kinderboeken: Benodigdheden: Filmpje: Les 7: Voortplanting en veilige seks Lesoverzicht

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Spreekoefeningen. Oefenen voor het eerste deel van het examen spreken: Vragen beantwoorden. 1 enkele vragen. (voor het inburgeringsexamen - spreken)

Een filmpje kijken en reflecterend bespreken. Film 2:50 min op youtube: Asking Strangers For Food! (Social Experiment)

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Handleiding basiswoordenschat.

Reflectiegesprekken met kinderen

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Is jouw maand ook altijd iets te lang? Onderzoek Jongerenpanel Tilburg

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Leskist THEMA-handleiding Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Er was eens. Naar: Compasito (Raad van Europa) Leeftijd: 9 tot 12 jaar Duur: 60 minuten

Nationaal Gevangenismuseum

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Studielessen voor kinderen van 4-7 jaar

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Van nodig of leuk? tot kinderrechten in de krant

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

Spider(wo)man. Doelstellingen

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 7-8

Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

Jongens & meisjes, snap jij het?

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

wie ben k? Ik ben... Samen aan de slag met de Ik ben teksten van Jezus

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Werkvormen beroepenkaarten

Training. Vergaderen

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

De Drakendokter: Gideon

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Werkbladen Groep 7 & 8

EN ALS HIJ KAN LEZEN, STUUR IK M NAAR DE CHINESE LES.

Sire Filmpjes maken - Docent

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

Les 1.3 Lichamelijke beperking

Suc6 Cursussen voor mensen. Suc6 Cursusboek 2014/2015

Brugklastraining 2015 Groep 8

INTERNETMEMORIE. Maak in één les een 3D doosje met de App Foldify. Les in het kader van Code Kinderen project Mijn Kind Online.

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP

Les 3 Samenvatten Leestekst: Verhuizen. 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen welke vraag we onszelf moesten stellen om te kunnen samenvatten?

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

LESBRIEF POEZIE OVER DE POST. Beste leerkracht,

HANDLEIDING VOOR LEERKRACHTEN

Aantal groepjes Leerlingen per groepje Werkgevers: 3 Werknemers: 3 Kabinet: 2

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Lesideeën groep 3 en 4

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

Transcriptie:

III Sociale en emotionele ontwikkeling Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht Lesdoelen: Kinderen hebben inzicht in het ontstaan van seksetypisch gedrag en hoe dit wordt aangeleerd. Kinderen zijn zich ervan bewust dat in de media sekse-stereotype beelden worden bevestigd en uitvergroot. Kinderen zijn zich ervan bewust dat de beelden in de media over schoonheidsidealen niet overeenkomen met de realiteit. Kinderen leren kritisch nadenken over de rolverdeling tussen mannen en vrouwen. Werkvormen: Basis 8.1 Wie doet wat? Reflectie Subgroepen 20 min 8.2 Wat zie je in de media? Reflectie Klassikaal (digi) 30 min Extra/verdiepend 8.3 Wat zegt deze reclame! Reflectie Subgroepen 30 min Benodigdheden: Basis Kopieerblad 19 (huishoudelijke taken) (per kind twee kopietjes). Blanco A4 tjes (6 vellen per kind) Kopieerblad 20, voor ieder kind (checklist). Extra/verdiepend Tijdschriften, blanco A3 papier, lijm, scharen, potloden, viltstiften. Kinderboek: Zoek de verschillen. Martine Delfos, Trude van Waarde Produkties, 2002. 56

Lesintroductie Vandaag gaan we kijken naar de taakverdeling tussen mannen en vrouwen bij jullie thuis en hoe jullie dat later zelf zouden willen doen. Verder gaan we kijken naar een aantal videofragmenten om te kijken wat deze beelden zeggen over mannen en vrouwen en wat jullie daarvan vinden. Op tv, op internet of in tijdschriften wordt soms een beeld van mannen en vrouwen getoond dat niet altijd overeenkomt met de werkelijkheid. Werkvormen 8.1 Wie doet wat? Deel de kinderen op in groepjes van vier. Geef ieder kind twee kopieën van het kopieerblad ( 19) waarop verschillende huishoudelijke taken worden genoemd. Laat ze de kaarten uitknippen en per kopieerblad een aparte stapel maken. Met iedere stapel kaarten wordt een opdracht uitgevoerd. Tevens krijgt ieder kind 6 blanco velletjes. Op de eerste twee vellen tekenen ze in het midden een groot mannelijk icoon ( ), op de volgende twee het vrouwelijke icoon ( ) en op de laatste twee het mannelijke ( ) en het vrouwelijke icoon ( ). Om de tekening moet ruimte vrij zijn om de kaartjes met huishoudelijke taken op te plakken. Met het eerste stapeltje kaarten en het eerste setje vellen met het mannelijke, het vrouwelijke en de gezamenlijke iconen voeren de kinderen de eerste opdracht uit. De kinderen stellen zichzelf bij elke huishoudelijke taak de vraag: Wie doet deze huishoudelijke taak bij ons thuis? De mannen (vader/broers), de vrouwen (moeder/zussen) of beide? Laat ze elk kaartje rondom het door hun gekozen icoon plakken. Hierdoor ontstaan er 3 collages waarop te zien is hoe de taken bij de kinderen thuis zijn verdeeld. Vervolgens gaan de kinderen op dezelfde wijze aan de slag met de tweede stapel kaarten. Bij elke huishoudelijke taak stellen ze zichzelf nu de vraag: Hoe zou ik later in mijn eigen gezin de huishoudelijke taken het liefst willen verdelen?. Laat de kinderen de verschillende collages van elkaar bekijken. Laat hen bekijken of er verschillen zijn in de huidige taakdeling thuis en hoe ze het zelf later zouden willen doen en verschillen tussen de collages van de andere groepen. Vragen voor een klassikale nabespreking: Zijn er binnen jouw groepje verschillen in de manier waarop de huishoudelijke taken in jullie gezin zijn verdeeld? En overeenkomsten? (wijs de genoemde huishoudelijke taken ter ondersteuning aan op het digibord). Wat vind je van deze taakverdeling? Zijn er specifieke mannen- en vrouwentaken? Zou jij het zelf later anders doen? Hoe dan? Wat zouden jouw ouders ervan vinden als jij het later anders zou doen? 8.2 Wat zie je in de media? Als u geen digibord heeft, kunt u ook gebruikmaken van de werkvorm Wat zegt deze reclame die te vinden is onder de extra werkvormen. In deze werkvorm is het de bedoeling om kinderen zelf te laten nadenken of wat in de videoclips getoond wordt over mannen- en vrouwengedrag voor hen acceptabel is en of dit overeenkomt met hun dagelijks leven. Hierbij wordt gekeken naar het uiterlijk van mannen en vrouwen en hoe ze zich gedragen. Op deze manier kunnen kinderen een eigen mening vormen over wat zij zien in de media. Instructie vooraf: Selecteer een videoclip of een reclame van YouTube waarin stereotype beelden te zien zijn van mannen en vrouwen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de reclame van Heineken inloopkast of videoclips van Rihanna, Beyonce, Chris Brown of Usher. Vertel dat op tv of internet beelden te zien kunnen zijn die niet overeenkomen met ons dagelijkse leven. Ga samen kijken naar een aantal videoclips en tv-fragmenten om te beoordelen wat deze beelden zeggen over mannen en vrouwen, en wat de kinderen daar van vinden. 57

Tip: Afhankelijk van de hoeveelheid computers die u beschikbaar heeft, kunt u de kinderen ook zelf in subgroepen naar reclames of videoclips laten zoeken, die stereotyperende beelden laten zien van mannen en vrouwen. Kinderen kennen allemaal wel een reclame die ze via trefwoorden op YouTube terug kunnen vinden. Laat ze de URL of de trefwoorden opschrijven, zodat u de geselecteerde reclames klassikaal op het digibord kunt bekijken en bespreken. Laat de kinderen de geselecteerde videoclip(s) en/of reclame(s) zien van YouTube met stereotype beelden en typisch rolgedrag van mannen en vrouwen. Laat de kinderen na het bekijken van de geselecteerde videofragmenten of reclames de volgende vragen beantwoorden en er met elkaar over in gesprek gaan. Hoe gedragen de vrouwen zich in de videoclip? En de mannen? Wat voor idee krijg jij hierbij? Wat zegt de reclame of de videoclip over mannen en vrouwen? Ben jij het daarmee eens? Gedragen de vrouwen en mannen zich in jouw familie ook zo? Hoe zou het volgens jou ook kunnen? Verschilt dit ook per cultuur? Geef vervolgens ieder kind een checklist ( 20) en vraag ze om aan de hand van deze lijst de mannen en vrouwen in het onderstaande filmpje te beoordelen. Laat ze een filmpje zien over beelden van mannen en vrouwen in de media ( 42) (1:35 min). Aan de hand van de antwoorden op de checklist kunt u vragen stellen als: Als je naar je antwoorden in je checklist kijkt, wat kun je dan zeggen over het uiterlijk van de vrouwen in het filmpje? En de mannen? Wat zeggen deze (reclame)beelden over hoe mannen en vrouwen zich moeten gedragen? Wat vinden jullie daarvan? Wisten jullie dat het uiterlijk van veel mensen op film en foto met een computerprogramma (fotoshop) wordt bijgewerkt? Wat vind jij daarvan? Wanneer vind jij een man/jongen mooi? Wanneer vind jij een vrouw/meisje mooi? Toelichting: Iedereen heeft zijn eigen ideeën over wat ze mooi vinden aan een man en/of vrouw. De ene vindt het mooi als iemand brede heupen en blond haar heeft, terwijl de ander juist van slank, een bruine huidskleur en bruin haar houdt. Het is goed om te onthouden, dat iedereen zijn eigen schoonheidsidealen heeft. Ook al lijkt het er soms op dat alle meisjes en jongens er hetzelfde uit moeten zien. Je hebt naast je uiterlijk ook nog heel veel andere kwaliteiten waar je trots op kunt zijn. Is het belangrijk om tevreden te zijn met je eigen lichaam of uiterlijk? Waarom? Tip: Op de site fotoflexer.com kunt u kinderen zelf foto s laten bewerken, naar grappig of lelijk of juist mooier, zodat ze zelf kunnen ervaren hoe gemakkelijk foto s te bewerken zijn en dat dit niet overeenkomt met het alledaagse leven. 58

Afsluiting In sommige families is het zo dat alleen de vrouwen de afwas doen, koken en voor de kinderen zorgen, terwijl de mannen buitenshuis werken en de klusjes om het huis doen. Het is echter ook mogelijk dat mannen huishoudelijke klusjes doen en voor de kinderen zorgen, terwijl de vrouw het geld verdient voor het gezin. In ieder gezin is het weer anders. Zoals het bij jou thuis is, hoeft ook niet de manier te zijn waarop jij het later wilt doen. Hier mag je een eigen keuze in maken. Soms denk je dat er van vrouwen en mannen een bepaald gedrag wordt verwacht. Dat zie je soms ook op tv of in tijdschriften. De beelden zijn vaak niet echt en heel stereotiep. Toch wordt je hier soms door beïnvloedt, zonder dat je er erg in hebt. Het is dan ook belangrijk dat je je hiervan bewust bent. Extra/verdiepend 8.3 Wat zegt deze reclame! Deze activiteit is een vervanging van de digiles Wat zie je in de media? maar kan ook als extra les gebruikt worden. De kinderen gaan in groepjes zitten met voor iedere groep één groot vel. Ze knippen reclame uit tijdschriften en plakken die op één groot vel. Ze schrijven bij elke reclame wat de reclame eigenlijk zegt. Bijvoorbeeld: Als je rookt, vinden vrouwen je stoer, vrouwen doen altijd de was of vrouwen moeten er mooi uitzien. Laat kinderen hierop ook reageren (wat vinden ze ervan dat vrouwen er altijd mooi moeten uitzien? Of dat mannen altijd stoer moeten zijn?) Hang de vellen daarna op in de klas. Bespreek wat de kinderen ervan hebben geleerd. 59

19 De was strijken Kamers opruimen Boodschappen doen Kinderen verzorgen als ze ziek zijn Kleren voor de kinderen kopen Vuilnis buiten zetten Ramen wassen Was ophangen Afwassen/vaatmachine in- en uitruimen Tuinieren Stofzuigen Auto wassen Kinderen van school halen Fiets repareren Koken Huisdier eten geven Taart bakken Klussen in huis

20 Checklist Wat zie je in de media? Mannen Vrouwen Lichaam Dik Dun Lang Klein Haar Lang Kort Blond Bruin Verzorging Opgemaakt Onverzorgd Uitstraling Sexy Stoer Sterk Lief