Nederland zoemt voor SCHOLEN Handleiding bovenbouw basisonderwijs

Vergelijkbare documenten
Nederland zoemt voor SCHOLEN Handleiding bovenbouw voortgezet onderwijs

Nationale Bijentelling. Onderzoeksactiviteit 1

Bestuivingskracht. Onderzoeksactiviteit 3

De zuur-base tabel van Dr. Alex Guerrero De volgende tabel komt uit het boek In Balance for Life van Dr. Alex Guerrero.

(Ge)wilde bijen monitoren! Bijen in het algemeen. Geleedpotigen. Bijen, wespen en vliegen. Dezelfde soort? Waar gaan we het over hebben vanavond?

Imkervereniging de korenbloem. Bart Bakker Jan Breembroek


Vanaf heden kan u op fytoweb de maximale residulimieten (MRL s) ook per gewas opzoeken.

Resultaat Test Reactiesterkte Aantal voedselallergenen Eenheden

B&B voor wilde bijen. Onderzoeksactiviteit 2

Voorjaarsweekend Tuinplezier EEN TUIN VOL LEVEN. De Botanische Tuinen van de Universiteit Utrecht maart 2017.

Marktmonitor Turkije groenten en fruit 2011

VERTEERB. KOOLHYDRATEN TRANSVETZUREN CHOLESTEROL LINOLZUUR ZETMEEL VEZELS SUIKERS

Hoe krijg je wilde bijen in de tuin. In de Oude Ijsselstreek. Arie Koster. Arie Koster

Wat is groente en wat is fruit? Opdracht 1-2A. Opdracht

De Voedingswijzer. Calorie wijzer Product wijzer Groente en fruit wijzer Drinkwijzer

januari Z M D W D V Fruit: Appelen, Bananen, Citroen, Mandarijnen, Mango, Peren, Sinaasappelen Dit is een product van SaskiaVanOmmen.

Bijen en hommels. En alles dat je moet weten om ze te beschermen. John Smit EIS Kenniscentrum Insecten

Inhoud Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Algemeen doel van de lescyclus...

Drachtverbetering!!! Van het grootste belang!!!!! Aat Rietveld,

Bloemen en hun bezoekers

De Bij hoort erbij. 10 juni 2015 Probus 1 Maastricht Guus Gerards

Sebastiaan van Doorn 30 smoothie recepten. 2013, Sebastiaan van Doorn Uitgegeven in eigen beheer

Bloemen en hun bezoekers

Wat hebben bijen nodig?

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Diversiteit van bestuivers behouden en bevorderen

Base ++ Base + Zuur - Zuur - -

Bijen en volkstuinen

Klachtenanamnese voedselovergevoeligheid

Klachtenanamnese voedselovergevoeligheid

Onderzoeksresultaten. Onderzoeksresultaten. Onderzoeksnr. Patiënt A. Patiënt Onderzoeksnr

Hoe gaat het met de wilde bijen?

Wat hebben bijen nodig?

FERTILIZERS.

Materiaal Groen. Deel 3: Groen groeit

Kopieerblad 1. Kleur de groenten en fruit in de juiste kleuren. Banaan. Appel Peer. Tomaat Sinaasappel. Wortel. Komkommer. Paprika

Iets over mijzelf. Wilde Bijen. Dit zijn wel bijen. Wat zijn bijen en wat niet? Honingbij. Goudwesp. Zweefvlieg. Sluipwesp Zweefvlieg

Bijenmonitoren docentendeel

Meloen Abrikozen. Blauwe bessen Bramen. Perziken Cranberries. Nectarines Zwarte bessen. Frambozen

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

De waarde van Bijenlandschappen

Wilde planten voor wilde bijen

februari maart april mei

Lesideeën Groente & fruit voor kleuters

Genieten van zelfgekweekte groenten, fruit en kruiden is het einde! Alleen komen die verse tomaten, knapperige sla, pittige rucola, zoete appels,

Recepten voor de Jammakerij

Indien u vragen heeft over uw ImuPro resultaat of over voedingsintolerantie type III, neem dan gerust contact met ons op.

Inhoudsopgave: Hoe werkt het? 25 Voorbeeld ontbijt/middag maaltijden. 25 Voorbeeld tussendoortjes. 25 Voorbeeld avond maaltijden

Handleiding Groente- en fruitles

aardbeien-115, bosbessen-95, frambozen-85, grapefruit-85, nectarine-90, netmeloen-115, perzik-75, papaja-85, watermeloen-75.

Al het natuur- en milieuaanbod in Holland Rijnland onder één dak. Samen Duurzaam wordt mogelijk gemaakt door de gemeenten in Holland Rijnland.

KALENDER VAN PLAATSELIJK GETEELDE SEIZOENSGROENTEN EN -FRUIT UIT VOLLE GROND

Wilde bijen in de betuwe

Bij-scholing voor de groenprofessional. Titel presentatie. subtitel

Streekwinkel Het Weckparadijs

KALIUMARME VOEDING. Freija Debruyn: Scarlett Imberechts:

Komkommers. Koolraap. Paprika (alle soorten) Pastinaak. Pompoen. Postelein. Raapstelen. Rode bieten. Rodekool. Romaine sla

Organisatie van de moestuin

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg

Bleekselderij zomer 30 x 35 centimeter

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg? 1

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Bestuiving = instandhouding van soorten

Over bijtjes, bloemetjes en mensen

Over bijtjes, bloemetjes en mensen

Vernauwing in de darm bij dikke darmkanker Dieetadviezen.

De zuur-base tabel van Dr. Alex Guerrero.

Producten Tarwe Gluten Soja Melk Selderij ei sulfieten mosterd noten zaden pinda's Vis/schaaldieren Kan sporen bevatten van

BIJENGIDSJE. Ontdek de bijen en hommels die in het voorjaar in de tuin vliegen. Wat zoemt er in jouw achtertuin?

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

ALLES WAT JE WILT WETEN OVER BOMEN

Bij-vriendelijk Beheer

KALIUMARME VOEDING. Freija Debruyn: Scarlett Imberechts:

Allergenenlijst Atal-Medial

voedingsvezeltabellen

Beneluxseminarie, workshop bestuivers 08/11/2011 Jens D Haeseleer. Beneluxseminarie Educatie over Biodiversiteit via Voeding. Workshop Bestuivers

TIPS OM EEN GEZOND WEEKMENU OP TE STELLEN

De shopper's guide to Bestrijdingsmiddel

workshop klimaat &energie elektrische boiler

Bestuiving : Borden en Bijen

Sonne Copijn, Bee Foundation

Werkboekje. Natuur en milieu educatie. Groep 7. Naam: Fruit in de mix. Dit is een product van Stichting Vogelpark Avifauna

Chocolade Avocado Proteïne Smoothie

Bijen in Stappengoor Inventarisatie van de wilde bijen op de wilgen

Over de Tong. Kerndoelen basisonderwijs. Educatief platform Ik eet het beter. Doelstellingen. foto kok berry happend in groente

VRUCHTWISSELING OP KINDERTUINEN BIJ SCHOOL EN BIJ HUIS

Verdiepingsopdrachten challenge 3: Watermeloenspektakel

Den Haag Bij voorbeeld. Initiatiefvoorstel voor bijvriendelijk handelen

ijsbereiding GEBRUIKSTABEL VOOR DIEPGEVROREN VRUCHTEN-EN GROENTE- PUREE 100% smaak nul toegeving, my-vb.com

2 e West-Vlaams Bijensymposium 22/10/2011 Jens D Haeseleer. Vlaanderen, bij-zonder landschap?

Boodschappenlijstje week 1

De Verenigde Staten: een koersgevoelige exportmarkt Een kwantitatieve analyse van de kansen voor de Nederlandse export naar de VS.

Workshop. Bijenhotel

SPANJE: s WERELDS BELANGRIJKSTE EXPORTEUR VAN VERSE GROENTEN EN FRUIT

Werkdruk & Vitaliteit

Paleo Dieet Plan Boodschappenlijst & Weekmenu

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

GEZONDE DARMEN VOOR HET ULTIEME KOOKBOEK. recepten voor een goede darmflora. Vanessa Bedjaï-Haddad

Transcriptie:

Nederland zoemt voor SCHOLEN Handleiding bovenbouw basisonderwijs

COLOFON Beschrijving Nederland Zoemt voor scholen is een citizen science lespakket waarmee leerlingen wetenschappers helpen bij hun onderzoek naar wilde bijen. Om meer informatie te verzamelen over wilde bijen, waar ze voorkomen en met hoeveel ze zijn. Tekst Jeroen van der Brugge (Naturalis Biodiversity Center) Tekeningen Jeroen de Rond (Natural Media), ErikJan Bosch (Naturalis Biodiversity Center), Bas Blankevoort (Naturalis Biodiversity Center) Foto's Tim Faasen (ecologica), Pieter van Breugel Vormgeving DeUitwerkStudio.nl Nederland Zoemt is een project van LandschappenNL, Naturalis, IVN en Natuur & Milieu, mogelijk gemaakt dankzij een etra bijdrage van de Nationale Postcode Loterij, met als doel het structureel vergroten van voedselaanbod en nestgelegenheid voor wilde bijen in Nederland.

Inhoud Nederland Zoemt Nederland Zoemt voor scholen Lespakket Modules Activiteiten Aansluiting op de lespraktijk Doelgroep Algemene doelen Aansluiting op curriculum Leerdoelen per module Bronnen Materiaal Informatie Filmpjes Plantkalender Wilde bijenkalender Informatieblad: Lunch met een bijsmaak VOOR MEER INFORMATIE EN HET DOORGEVEN VAN JE WAARNEMINGEN:

Nederland Zoemt Nederland Zoemt komt in actie voor de wilde bijen. Dat is hard nodig, want wilde bijen hebben het moeilijk in Nederland. En dat terwijl ze heel belangrijk zijn voor onze voedselvoorziening. Tachtig procent van onze eetbare gewassen is afhankelijk van bestuiving door bijen en andere insecten. Ook voor de bestuiving van de wilde planten zijn ze onmisbaar. In het project Nederland Zoemt gaan we onderzoek doen naar wilde bijen. Wetenschappers van Naturalis onderzoeken hoe het met de wilde bijen gaat in Nederland en hoe we ze het beste kunnen helpen. Daarbij roepen ze de hulp in van kinderen en volwassenen. Scholieren, gezinnen, natuurliefhebbers en volkstuinders kunnen zich inzetten voor de wilde bijen. Niet alleen door het bijvriendelijker maken van schoolplein of (volks)tuin, maar ook door bij te dragen aan het onderzoek naar wilde bijen. NEDERLAND ZOEMT VOOR SCHOLEN Met het lespakket Nederland Zoemt voor scholen kun je met je leerlingen meedoen aan het onderzoek aan wilde bijen. De verschillende activiteiten zijn opgebouwd rond drie vragen die wetenschappers van Naturalis willen beantwoorden: 1 2 3 Vincent Kalkman: Hoe gaat het met de wilde bijen in Nederland? Lisette van Kolfschoten: Hoe kunnen we de wilde bijen het beste helpen? Koos Biesmeijer: Zijn er voldoende wilde bijen voor de bestuiving van onze voedselgewassen?

Lespakket Het lespakket Nederland Zoemt voor scholen bestaat uit drie modules. In elke module staat een van de onderzoeksvragen centraal. Elke onderzoeksvraag is uitgewerkt in een onderzoeksactiviteit waarin beschreven staat hoe je met je klas mee kunt helpen met het beantwoorden van die vraag en wat je daarvoor nodig hebt. Ter voorbereiding of verrijking van het onderzoek staan per module twee of drie kleinere activiteiten uitgewerkt voor in de klas. Die activiteiten zijn meestal kort en laagdrempelig en kun je ook geven los van de onderzoeksactiviteit. Naast activiteiten vind je per module de onderzoeksmaterialen zoals zoekkaarten, telformulieren, werkbladen en achtergrondinformatie. Onderzoek doen Nationale Bijentelling voor scholen De Nationale Bijentelling voor scholen richt zich op het tellen van hommels. De meeste hommels zijn redelijk makkelijk te herkennen, ook voor leken. Naast de verschillende soorten hommels geef je ook het aantal honingbijen, wilde bijen, zweefvliegen en wespen door. Als voorbereiding op de telling kun je de activiteiten Drophommels en Hommelszoekkaart in de klas uitvoeren. Zo raken leerlingen spelenderwijs bekend met het herkennen van de meest voorkomende hommelsoorten in Nederland. LET OP! MATERIAAL AANPAK Probeer de verschillende hommelsoorten te herkennen. Zoekkaart 'Nationale Bijentelling voor scholen' Als je niet zeker weet om welke Telformulier 'Nationale Bijentelling voor scholen' soort het gaat, vul dan hommel onbekend in. Vul ook in of je een honingbij, wilde bij, zweefvlieg of wesp ziet. 1. Leerlingen werken samen in tweetallen. 2. Wanneer tellen? Bijen vliegen bij zonnig of half bewolkt weer en weinig wind. Hommels Etra kijkopdracht: zijn wat minder gevoelig en vliegen bij lagere temperaturen en meer wind. Kijk dus van te voren naar de weersvoorspelling en kies een Hebben hommels, bijen of geschikt moment uit. zweefvliegen een voorkeur voor een bloemkleur? Volg een 3. Waar tellen? hommel, bij of zweefvlieg een Zoek een bloemrijke plek op of rond je school. Dat kan het minuut lang en kijk wat schoolplein zijn, maar ook een bloemrijke berm of een park in voor kleur bloemen de buurt van school. ze bezoeken. 4. Strookje grond Elk groepje meet een strookje grond af van ongeveer vijf vierkante meter met daarop bloeiende planten en struiken. Meet de strook af met een lengte van ongeveer 5 meter (een flinke stap is ongeveer een meter) en ongeveer een meter (een armlengte) diep. 5. Hommels en andere bijen tellen Kijk voor het tellen eerst rustig rond en probeer de verschillende hommelsoorten, bijen en zweefvliegen te herkennen. Loop tijdens de telling rustig rond en kijk ondertussen op de bloemen. Tel een kwartier lang de hommels die de strook bezoeken. Turf dat op het telformulier 'Nationale Bijentelling voor scholen'. 6. Doorgeven gegevens Schrijf in en geef gegevens door op https://www.nederlandzoemt.nl/doemee/bijentelling/. 1 BLOEMVOORKEUR Telformulier Bloemmengsels ALGEMENE GEGEVENS 1. Naam:... 2. School:... 3. Locatie (postcode):... 4. Datum:... 5. Tijd van de dag:... 6. Weer: zonnig half bewolkt bewolkt regenachtig OMGEVING ONDERZOEKVELDJES 7. Directe omgeving binnen straal van 25 meter: (vink alles aan wat van toepassing is) huizen grasveld park berm school tuin landbouw 8. Onderdelen omgeving: (vink alles aan wat van toepassing is) bestraat gazon kale grond planten struiken bomen 9. Ligging: stad dorp of stadsrand platteland Waar liggen jouw onderzoeksveldjes? 2 Activiteit voor in de klas Lunch met een bijsmaak MATERIAAL Presentatie Lunch met een bijsmaak Onderleggers Lunch met een bijsmaak (een onderlegger per twee leerlingen) Kaartjes producten Lunch met een bijsmaak (een setje van 12 kaartjes per twee leerlingen) Informatieblad Lunch met een bijsmaak (met aanvullende informatie over gewassen en hun bestuivers) AANPAK 1. Leerlingen werken samen in tweetallen. 2. In welke mate zijn de 12 producten afhankelijk van bestuiving door bijen en andere bestuivers? Waag een gok en deel de producten in in een van de vier categorieën op de onderlegger. 3. Bespreek de activiteit na a.h.v. de presentatie. Knip uit en plaats de producten op de onderlegger 3 MODULES Module 1: Nationale Bijentelling Onderzoeksvraag: Hoe gaat het met de wilde bijen in Nederland? Onderzoeksactiviteit 1: De Nationale Bijentelling voor scholen Activiteiten voor in de klas: Allemaal wilde bijen Drophommels Hommelzoekkaart Module 2: B & B voor wilde bijen Onderzoeksvraag: Hoe kunnen we de wilde bijen het beste helpen? Onderzoeksactiviteit 2: Bed & Breakfast voor bijen Activiteiten voor in de klas: Bijenhotel Zaadbommetjes Wilde bij van de maand Module 3: Bestuivingskracht Onderzoeksvraag: Zijn er voldoende wilde bijen voor de bestuiving van onze voedselgewassen? Onderzoeksactiviteit 3: Bestuivingskracht Activiteiten voor in de klas: Lunch met een bijsmaak Buitenbeentjes

ACTIVITEITEN OPBOUW Elke activiteit heeft een vaste opbouw en bestaat uit een inleiding, materiaal en aanpak. In de inleiding van de onderzoeksactiviteit ontmoet je de onderzoeker (in beeld en geluid) die jij gaat helpen met zijn of haar onderzoek. Welke vragen wil hij of zij beantwoorden en hoe kun je meedoen met het onderzoek? Alle activiteiten in de klas bereiden voor op het onderzoek of behandelen onderwerpen uit het dagelijks leven ter verrijking van de onderzoeksopdracht. TIJD EN MATERIAAL activiteit duur materiaal etra MODULE 1 Nationale bijentelling 12 lesuur lespakket met etra kijkopdracht voor scholen Allemaal bijen minder dan 1 lesuur lespakket Drophommels minder dan 1 lesuur lespakket Venco kleurendrop Hommelzoekkaart minder dan 1 lesuur lespakket MODULE 2 Bed & Breakfast minder dan 1 lesuur lespakket zaden, mogelijkheid om voor bijen per dag (35 dagen lang) kratten, potten, activiteit aan te opkweken planten potgrond passen, zowel qua tijd gedurende 2 maanden als materiaal* Bijenhotel 23 lesuur lespakket bouwmaterialen bijenhotel Zaadbommetjes 12 lesuur lespakket zaden, potgrond, klei Wilde bij van de maand minder dan 1 lesuur (per maand) pakket MODULE 3 Bestuivingskracht minder dan 1 lesuur per lespakket kratten, mogelijkheid om dag (35 dagen lang) potten, potgrond, activiteit aan te opkweken planten aardbeiplanten, passen, zowel qua tijd gedurende 2,5 maand tuinboonzaden als materiaal* Lunch met een bijsmaak minder dan 1 lesuur lespakket Buitenbeentjes minder dan 1 lesuur lespakket appels, aardappelschilmesjes, snijplankjes *Met het aanpassen van het onderzoek, behoudt de activiteit haar educatieve waarde en mogelijkheid tot onderzoek doen. Het is echter niet zeker of de resultaten dan nog bijdragen aan het wetenschappelijk onderzoek van Naturalis.

AANVULLENDE ONDERZOEKSMATERIALEN Fototoestel en smartphone: Losse waarnemingen kun je verzamelen met smartphone of fototoestel. Geef je foto s door op waarnemingen.nl of via de mail aan nederlandzoemt@naturalis.nl. Let wel op, je waarnemingen zijn pas echt waardevol als we weten wanneer de foto is genomen en waar. Met loeppotjes, vlindernet of insectenzuigpotjes kun je de wilde bijen vangen en van heel dichtbij bekijken. loeppotje vlindernet insecten zuigpot IEDEREEN EEN ONDERZOEKER Iedereen kan onderzoek doen. Je hebt alleen een gezonde dosis nieuwsgierigheid nodig en het vermogen om vanuit die nieuwsgierigheid een vraag te stellen. Soms kan je met een simpele observatie een vraag beantwoorden, b.v.: Op wat voor kleur bloemen komen hommels af? Of: Welke bijen nestelen in een bijenhotel? Het is ook zo dat niet elk onderzoek geschikt is voor iedereen. Sommige onderzoeken zijn zo ingewikkeld of kosten zo veel tijd en materiaal dat niet iedereen ze kan uitvoeren. De Nationale bijentelling voor scholen vraagt niet veel tijd en heeft geen etra materialen nodig. Het Bloemmengselonderzoek uit module twee en het Bestuivingskrachtonderzoek uit module 3 vragen meer investering qua tijd en materiaal, maar dan doe je wel mee met echt spannend wetenschappelijk onderzoek, waarvan we nog niet weten wat de uitkomst is. Binnen beide onderzoeken bestaat de mogelijkheid om het onderzoek te veranderen. In het materiaal worden daarvoor mogelijkheden aangedragen. Nadeel is wel dat de onderzoeksactiviteit dan niet meer vergelijkbaar is met de originele opzet en de onderzoeker de gegevens niet goed kan gebruiken voor zijn of haar onderzoek. ADRES Onderzoeksresultaten kun je doorgeven via het digitale telformulier (in de onderzoeksactiviteit) of via: Emailadres: nederlandzoemt@naturalis.nl Postadres: Postbus 9517, 2300 RA Leiden

Aansluiting op de lespraktijk DOELGROEP Bovenbouw basisonderwijs (groep 78) ALGEMENE DOELEN Leerlingen komen in aanraking en doen mee met echt wetenschappelijk onderzoek. Leerlingen raken betrokken bij de wilde bijen en dragen bij aan een bijvriendelijkere omgeving. Leerlingen staan stil bij de onmisbare rol die bijen en andere bestuivers spelen in onze voedselvoorziening en in de natuur. AANSLUITING OP CURRICULUM Basisonderwijs, kerndoelen oriëntatie op jezelf en de wereld Natuur en techniek 40. De leerlingen leren in de eigen omgeving veel voorkomende planten en dieren onderscheiden en benoemen en leren hoe ze functioneren in hun leefomgeving. 41. De leerlingen leren over de bouw van planten, dieren en mensen en over de vorm en functie van hun onderdelen. Binnen de thema s: Dieren en planten Ecologie Mens en milieu

LEERDOELEN PER MODULE Module 1: Nationale Bijentelling 1 Onderzoeksactiviteit 1: Nationale Bijentelling voor scholen 2 Activiteit voor in de klas: Allemaal bijen 3 Activiteit voor in de klas: Drophommels 4 Activiteit voor in de klas: Hommelzoekkaart Leerlingen leren verschillende bijen en op bijen lijkende insecten kennen. act. 2 Leerlingen leren verschillende soorten hommels te onderscheiden. act. 3, 4 Leerlingen leren verschillende determinatiemiddelen te gebruiken zoals zoekkaart en determinatietabel. act. 1, 4 Leerlingen leren om op gestructureerde wijze bijen te inventariseren (te tellen). act. 1 Module 2: B & B voor wilde bijen 5 Onderzoeksactiviteit 2: Bloemmengsels 6 Activiteit voor in de klas: Bijenhotel 7 Activiteit voor in de klas: Zaadbommetjes 8 Activiteit voor in de klas: Bij van de maand Leerlingen leren over de levenswijze van wilde bijen in hun directe omgeving, met een focus op voedsel (waardplanten) en voortplanting (nestgelegenheid). act. 5, 6, 7, 8 Leerlingen leren hoe ze wilde bijen kunnen helpen door zorgvuldig te werken en gebruik te maken van verantwoorde, duurzame materialen. act. 6, 7 Leerlingen doen mee aan een bestaand wetenschappelijk onderzoek en leren op gestructureerde wijze onderzoek te doen aan bloemvoorkeuren van wilde bijen en andere bestuivers. act. 5 Leerlingen zetten een eigen onderzoek op rond voedselplanten of nestelgelegenheid aan de hand van een eigen of bestaande vraag. act. 5 Module 3: Bestuivingskracht 9 Onderzoeksactiviteit 3: Bestuivingskracht 10 Activiteit voor in de klas: Lunch met een bijsmaak 11 Activiteit voor in de klas: Buitenbeentjes Leerlingen leren over de cruciale rol die bijen en andere bestuivers spelen in onze voedselvoorziening (bestuiving van onze voedselgewassen) en voortbestaan (voortplanting) van wilde planten. act. 10, 11 Leerlingen leggen het verband tussen vruchtvorming bij planten en bestuiving door wilde bijen. act. 11 Leerlingen doen onderzoek naar de hoeveelheid bestuivers in hun eigen omgeving door gebruik te maken van een nieuwe meetmethode (fytometers meten met aardbeien en tuinbonen). act. 9

Bronnen MATERIAAL www.bolster.nl (leverancier van biologische zaden) www.biologischzaad.nl (leverancier van biologische zaden) bijenhotelkopen.nl (leverancier van verantwoorde bijenhotels) winkel.ivn.nl/ivnmateriaal/ (natuurwebwinkel met o.a. loeppotjes, insectenzuigpotjes) www.vosinstrumenten.nl/onderwijs/biologie/ (natuurwebwinkel met o.a. loeppotjes, insectenverzamelaar/vangers, vlindenetjes) https://crownbees.com/beetube6mmbulk (leverancier van kartonnen kokers voor in het bijenhotel) https://www.tuinkenner.nl/shop/bodemverbetering/zandgrond/p/bentoniet25kg/ (leverancier van bentoniet ) INFORMATIE www.bestuivers.nl/publicaties/gastenvanbijenhotels (pdf boek Gasten van bijenhotels Pieter van Breugel, 2014) www.bestuivers.nl/publicaties/bijenplanten (pdf boek Bijenplanten Arjen Neve & Raymond van der Ham, 2014) www.bestuivers.nl/publicaties/denederlandsebijen (pdf boek De Nederlandse bijen Theo Peeters e.a., 2012) www.denederlandsebijen.nl (website met informatie over bijen en bijenplanten) www.bijenhelpdesk.nl (website met informatie over bijvriendelijke inrichting en beheer) www.wildebijen.nl (website met informatie over de levenswijze van bijen en foto s en determinatietabellen van bijensoorten) www.bijenlandschap.nl/wpcontent/uploads/2016/06/lespakket_bijen_in_de_buurt3.pdf (lespakket Bijen in de buurt voor het primair onderwijs met praktische tips over o.a. het opkweken van planten en het onderhoud van tuinen) https://natuurwijzer.naturalis.nl/ (artikelen over o.a. bijen en andere bestuivers) www.dierenzoeker.nl (website over dieren in en rond je huis) FILMPJES Zonder bijen geen groente en fruit (Schooltv: Bijen in de knel zonder bijen geen groente en fruit) De wilde bij is in gevaar (Schooltv: De wilde bij is in gevaar andere soort dan de honingbij) De wilde bij (De Kennis van Nu in de klas de wilde bij) Stad beter voor bijen dan platteland (Omroep Gelderland) Hoe groeien aardbeien? (Het Klokhuis)

PLANTKALENDER Over planten genoemd in de activiteiten plant jan feb maa apr mei jun jul aug sep okt nov dec Bloemmengsels Rode klaver Witte klaver incarnaat klaver Phacelia/Bijenbrood Gele mosterd Klaproos Wikke Lupine Fytometers Tuinboon o v Aardbei o v Rucola o o o Andere planten Gevlekt longkruid Ezelsoor Prikneus Fluitenkruid Klimop Krokus Blauwe druif Bolgewassen Sierui inzaaien () inzaaien/bloeien () bloeien () bloeien/vrucht dragen (o) vrucht dragen (v)

WILDE BIJENKALENDER Vliegtijden van wilde bijen genoemd in de activiteiten soort jan feb maa apr mei jun jul aug sep okt nov dec Wormkruidbij Gewone maskerbij Witbaardzandbij Meidoornzandbij Vosje Roodgatje Viltvlekzandbij Grijze rimpelrug Gewone geurgroefbij Grote wolbij Grote klokjesbij Rosse metselbij Grote bladsnijder Gewone wespbij Gewone sachembij Tuinhommel Boomhommel Steenhommel Veldhommel Akkerhommel Weidehommel Aardhommel Gewone koekoekshommel Vierkleurige koekoekshommel Grote koekoekshommel

INFORMATIEBLAD LUNCH MET EEN BIJSMAAK Etra informatie over voedselgewassen en de afhankelijk van die gewassen van bestuiving BESTUIVING Bestuiving is onmisbaar voor mens en natuur. Van de gewassen die wij eten is zo n 75 % afhankelijk van bestuiving. Verdwijnen de bestuivers dan leidt dat tot een afname van landbouwgewassen waardoor die duurder worden. Ook zullen sommige landbouwgewassen, waaronder een aantal onvervangbare voedingsmiddelen verdwijnen. In de activiteit Lunch met een bijsmaak worden vier categorieën gebruikt om het belang van bestuiving aan te geven voor de productie van een voedselgewas. Bestuiving niet van belang: Voedingsmiddelen die voor minder dan 5% afhankelijk zijn van bestuivers. Verdwijnen de bestuivers, dan merk je daar weinig van. banaan, erwt, artisjok, asperge, sla, wortel, komkommer, cassave, bloemkool, broccoli, kikkererwt, knoflook, druif, hazelnoot, champignon, haver, ui, olijf, ananas, pistachio, (zoete) aardappel, suikerriet, mandarijn, walnoot, tarwe, thee, mais, pindakaas Bestuiving matig van belang: Voedingsmiddelen die tussen de 5% tot 19% afhankelijk zijn van bestuivers. Verdwijnen de bestuivers, dan merk je daar weinig van. Wel stijgen enkele producten in prijs. paprika, sperzieboon, chilipeper, grapefruit, citroen, limoen, lijnzaad, palmolie, sinaasappel, papaya, tomaat Bestuiving belangrijk: Voedingsmiddelen zijn voor 20% tot 50% afhankelijk zijn van bestuivers. Verdwijnen de bestuivers, dan merk je vooral dat deze voedingsmiddelen duurder worden of soms niet meer verkrijgbaar zijn. tuinboon, kastanje, kokosnoot, koffie, zwarte bes, aubergine, vijgen, okra, sesam, sojaboon, aardbei, zonnebloem Bestuiving zeer belangrijk: Voedingsmiddelen die voor meer dan 50% afhankelijk zijn van bestuivers. Verdwijnen de bestuivers, dan verdwijnen deze voedingsmiddelen of stijgen deze enorm in prijs. amandel, appel, abrikoos, avocado, blauwe bessen, aalbessen, paranoot, cashewnoten, kers, cacao (chocolade), cranberry, kiwi, mango, (water)meloen, perzik, peer, pompoen, framboos, vanille, honing

EEN AANTAL GEWASSEN OP EEN RIJ naam bestuiver product belang regio bestuiving thee zelfbestuiving blaadjes niet van belang tropisch banaan zelfbestuiving vrucht niet van belang tropisch ui honingbijen, solitaire bijen, zaden niet van belang gematigd, bromvliegen tropisch broccoli, witte honingbijen, solitaire bijen zaden niet van belang gematigd kool, spruitjes sinaasappel, honingbijen, hommels vrucht niet van belang subtropisch grapefruit citroen honingbijen vrucht matig van belang subtropisch aardbei honingbijen, angelloze bijen, hommels, vrucht matig van belang gematigd solitaire bijen (o.a. Groefbijen), zweefvliegen sperzieboon zelfbestuiving, solitaire bijen, zaden matig van belang gematigd honingbijen tuinboon honingbijen, hommels, solitaire bijen zaden matig van belang gematigd tomaat zelfbestuiving, hommels, solitaire bijen vrucht matig van belang gematigd, (o.a. Groefbijen) tropisch zonnebloem hommels, solitaire bijen, honingbijen zaden belangrijk gematigd cashewnoot honingbijen, angelloze bijen, hommels, noten belangrijk tropisch solitaire bijen, vlinders, vliegen, kolibries durian vleermuizen, vogels vrucht belangrijk tropisch koffie honingbijen, angelloze bijen, vrucht belangrijk tropisch solitaire bijen aardbei, braam, honingbijen, hommels, solitaire bijen, vrucht belangrijk gematigd framboos zweefvliegen appel, peer honingbijen, hommels, solitaire bijen, vrucht zeer belangrijk gematigd zweefvliegen suikermeloen, honingbijen, hommels, solitaire bijen, vrucht zeer belangrijk gematigd watermeloen (o.a. Ertsbijen, Langhoornbijen) pompoen honingbijen, hommels, solitaire bijen, vrucht zeer belangrijk gematigd (o.a. Langhoornbijen) paranoot hommels, Pracht bijen, Houtbijen noten zeer belangrijk tropisch macadamia honingbijen, angelloze bijen, noten zeer belangrijk tropisch solitaire bijen, wespen, vlinders passievrucht Houtbijen, solitaire bijen, hommels, vrucht zeer belangrijk tropisch kolibries