POSITIVE BEHAVIOR SUPPORT



Vergelijkbare documenten
Positive Behavior Support (PBS)

Omgaan met een moeilijke klas. Susan de Bruin

Het Pedagogisch Klimaat en SWPBS

PBS Schoolwide Positive Behavior Support. Sigrid Bokkers

School Wide Positive Behavior Support

Ouderavond de Triangel. Werken aan een positief pedagogisch klimaat voor leren met behulp van School Wide Positive Behavior Support

SWPBS: meer dan behaviorisme? W i n d e s h e i m z e t k e n n i s i n w e r k i n g

PBS conferentie Eindhoven Inge Reijnders 14/11/2014

De kern van SWPBS in 6 pijlers: Schoolwide PBS is een: School Wide Positive Behavior Support (SWPBS) De kern van SWPBS in 6 pijlers: Doel van SWPBS

STOP 4-7 programma. Samen sterker Terug. Pad

Omgaan met gedrag op Basisschool De Bareel

PBS Schoolwide Positive Behavior Support. Sigrid Bokkers

De toegevoegde waarde van taakspel binnen BAG.

PBS Schoolwide Positive Behaviour Support Het Aventurijncollege Verkorte handleiding

Gedragsprotocol RKBS De Flamingo

Taakspel binnen PBS. Yvette Laman Barbara Janssens 15 november

Leerlijn Omgaan met ongewenst gedrag Workshop 4: Oplossingsgerichte gesprekken voeren, Aandachtsemmers vullen in jouw klas

Protocol Goed gedrag is onze zorg. Onderdeel: Anti pestbeleid.

Probleemgedrag begrijpen en preventief aanpakken

DE PREVENTIEPIRAMIDE voor een preventiebeleid in de zorg

Voor een veilige school. Handleiding en lessen. Goed Gedrag. Goed Gedrag. Bij deze handleiding hoort de usb-kaart. Goed Gedrag

DE PREVENTIEPIRAMIDE

Respectprotocol de Wierde

RECHT OP MENSWAARDIGE BEHANDELING AVE REGINA VZW

Omgaan met moeilijk gedrag. CLZ studiedag 21 april 2017

Weerbaarheid en zelfsturing voor particulieren. Bouwen aan zelfvertrouwen. Jeugd

Observatielijst Zelfregulatie in het Onderwijs

1 e BAG conferentie. Wim Claasen Pedagogisch handelen: voorkomen en ondervangen

Ik praat aardig tegen iedereen. Ik houd mijn handen bij mezelf

Inhoud: Inleiding. Algemene omgangsregels: aandacht, respect, samen. Algemene gedragsregels. Regels voor de leerlingen

Angstige leerlingen in de klas en het Vriendenprogramma. Drs. N.E. de Vries

Leerlijn Omgaan met ongewenst gedrag Workshop 2: Systematisch kijken & aanpakken volgens PBS

Competenties De Fontein

R.K Basisschool De Molenwiek

Thecla Radersma,,PBS-coach. 14 november 2014 PBS-Coach SWPBS Conferentie 2014

Pas op voor gevaar en doe voorzichtig met elkaar.

Gedragscode en gedragsregels voor leerlingen van het Kennemer College Beroepsgericht. A. Uitgangspunten

Tekst: Monique Baard. Drie elementen zijn essentieel binnen SWPBS: preventie, ondersteuning in drie lagen en datagestuurd werken 2. Oregon, 2008.

Met SWPBS schoolbreed in een positieve beweging naar een sociaal veilige school!

Pijnpunten PBS. W i n d e s h e i m z e t k e n n i s i n w e r k i n g

Positive Behaviour Support. Gezamenlijke gedragsaanpak OBS De Spiegel

PBS Positive Behavior Support

Omgaan met Gedragsproblemen

de 9 mentale vaardigheden van een succesvolle atleet Topsport Limburg Sittard, 28 maart 2012 drs. Joep Teeken, VSPN -sportpsycholoog

Protocol ongewenst/grensoverschrijdend gedrag

Pedagogisch klimaat. Na.v. leerling-ouder en personeel enquête Beoordeling uitslagen

Sociaal emotionele ontwikkeling. Jenaplanbasisschool Vlinderbos

Doelstellingen van PAD

INTERACTIEVE STUDIEDAG GEDRAG

Een Positief. leer en leefklimaat. op uw school

Van Rijslaan 8, 2625 KX Delft,

De kracht van direct positief belonen

Wacht maar tot ik groot ben!

Basis. Inhoud Onderwerpen die in de basiscursus aan bod komen zijn:

Wat wil de leerkracht in 2016? Probleemgedrag aanpakken Zo weinig mogelijk extra tijd Eenvoudig implementeerbaar

ZO GAAN WIJ MET ELKAAR OM

Gedrags- en pestprotocol ODS Windkracht 10

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

Inleiding De praktijk 26 Inleiding 26 Het werken met film/beeld in relatie tot PBS 28 Werkvormen aan de hand van de pijlers 29

Borgloschool, locatie Groenewold, Deventer, Leerlingen

Verwijderingsprotocol. Basisschool: PCBS de Driemaster

Anti-pest protocol OBS De Viermaster Papendrecht

Schoolondersteuningsprofiel

PREVENTIE VAN ZIEKENHUISCRIMINALITEIT. een integrale benadering vanuit de preventiepiramide

Reflectiegesprekken met kinderen

Leerlijn Omgaan met ongewenst gedrag Workshop 1: HGW, gedrag kennen en zien

Doe mee, doe RVV! Hallo, Ik ben Ravi, de mascotte van t Ravelijn. Doe jij ook mee? Doe jij ook RVV?

GEDRAGSCODE NICOLAASSCHOOL TE ZANDVOORT

Be Gold Vlaamse TennisVereniging

Maak de test YOUNGWORKS MOTIVATIE BINNENSTEBUITEN. Het geheim achter gemotiveerde pubers, enthousiaste leerlingen en gedreven studenten.

APRIL 2013 HAAL HET BESTE UIT JE TEAM/SPORTERS MENSGERICHT COACHEN

Leerlijn Omgaan met ongewenst gedrag. Workshop 2: Systematisch kijken & aanpakken volgens PBS

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

De Kanjertraining Wat moet je weten over de kanjertraining? Doelen Aanpak

PESTPROTOCOL OBS DE BONGERD. Pestprotocol obs de Bongerd

Correctie van gedrag en toepassen van time-out. Werken vanuit de kernwaarden

Studiemiddag Dr. Kees van Overveld

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

PBS op het schoolplein. Schooljaar

LIEVERWIJS. kindercoaching & training. kindercoaching basisschool trainingen kindercoach op bestelling. Een rups kan altijd nog een vlinder worden

"The significant problems we have can not be solved at the level of thinking we were at when we created them."

Stellingen leerlingvragenlijst

STICHTING SCHOLENGROEP PRIMATO

Gemiddelde. Gemiddelde

DE PREVENTIEPIRAMIDE. rijker aan de slag met probleemgedrag INLEIDING 1. INLEIDING 2. PROBLEEMGEDRAG 3. EVEN NADENKEN

Onderwijsinspectie. Opbrengstgericht werken! Socialiseringsfunctie scholen Sociale cohesie en burgerschap

Gedragsprotocol. Gedragsprotocol

P ositive Behavior Support. Monique Nelen, Windesheim Expertisecentrum PBS 6 november 2013

team De gelukkige groep

UTRECHT, 13/11/2015. Monique Baard. Noëlle Pameijer

Een mooie toekomst voor ieder kind

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

PESTPROTOCOL CBS De Borgh

Pestprotocol. Plagen en pesten. Pesten op school, hoe gaan we er mee om?

Transcriptie:

POSITIVE BEHAVIOR SUPPORT OP DE LEIDSE BUITENSCHOOL (CLUSTER IV) PRESENTATIE OP DE LANDELIJKE SWPBS CONFERENTIE : 16 NOVEMBER 2012 1 Brit Slotboom brit.slotboom@aloysiusstichting.nl

HANDOUT Krijg je na de quiz.. 2

WAT GAAN WE DOEN: Voorstellen Filmpje: PBS op de LBS Korte quiz, idee voor in je team Voorbeelden van visualisaties Introductie gedragsladder Introductie pro-actief en reactief handelen Vragen / discussie 3

VOORSTELLEN (KORT) Noem je naam, Je functie, Hoeveel jaren bezig met PBS. Heb je een vraag voor deze bijeenkomst? 4

FILMPJE! Kennismaken met de LBS in Katwijk aan Zee: PBS in cluster IV. 5

6

PBS QUIZ WEET JE DE ANTWOORDEN? Zelf scoren en bijhouden Ieder goed antwoord levert punt(-en) op Als je overlegt, krijgt ieder bij een goed antwoord een halve punt NIET AFKIJKEN! 7

WAT BEHOORT TOT DE ESSENTIE VAN PBS? (4 punten) 8

DE ESSENTIE VAN PBS preventief werken - sociaal gedrag aanleren, schoolbreed. gewenst gedrag/regels, voorspelbaarheid, veiligheid, oefenen, bekrachtigen datagestuurd werken, good practise, kapstokmodel (4 punten) 9 Andere opties? Meer punten!

TEKEN DE FIGUUR VAN DE PREVENTIEVE WERKING VAN PBS. 6 punten 10

FIGUUR VAN DE PREVENTIEVE WERKING VAN PBS Niveau 3: 5-10% Niveau 2: 10-15% Niveau 1: 75-80 % 6 punten totaal te verdienen: driehoek met 3 niveau s = 3 punten niveau 1 = 75 80 % = 1 punt niveau 2 = 10 15 % = 1 punt niveau 3 = 5 10% = 1 punt 11

WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK ZEGT: Kinderen zijn meer (intrinsiek) gemotiveerd om een opdracht uit te voeren als: (2 punten) 12

INTRINSIEKE MOTIVATIE ALS Het voltooien van de opdracht hen iets oplevert waar zij waarde aan hechten Zij een goede band hebben met de opdrachtgever (2 punten) 13

WAAROM BEKRACHTIGEN? (1 punt) 14

BEKRACHTIGEN OMDAT positieve feedback zorgt voor groei van een gezond zelfbeeld. 2 bonuspunten als je de verhouding 4:1 hebt genoemd!! : 15

HOE VERBAAL BEKRACHTINGEN? (3 punten) 16

WE BEKRACHTIGEN VERBAAL door te zeggen: ik zie dat jij. / wat goed dat jij. ( gewenst gedrag noemen) dat is heel ( waarde noemen ) loopt. veilig. (3 punten) 17

NOEM 4 KERNELEMENTEN VAN POSITIEVE FEEDBACK? (4 punten) 18

KERNELEMENTEN VAN POSITIEVE FEEDBACK Relevant, oprecht en specifiek Kort en duidelijk Direct na het gewenste gedrag Onvoorwaardelijk, dus zonder maar (4 punten) 19

KINDEREN WORDEN AFHANKELIJK VAN EXTRINSIEKE MOTIVATIE ALS DEZE TE VOORSPELBAAR WORDT...dus wat doen we om dat te voorkomen? (2 punten) 20

VOORKOMEN VAN VOORSPELBARE FEEDBACK Bekrachtiging moet relevant zijn you never know when you get a surprise (2 punten) 21

WAAR OF NIET WAAR? Extrinsieke beloningen (kaartjes, fiches) zijn extra waardevol tijdens het leren van vaardigheden. Beloningen hebben een ondersteunend effect op de intrinsieke motivatie als ze direct volgen op het gewenste gedrag. ( 2 x 1 punt) 22

ANTWOORDEN: Waar. Waar. Erken dus pogingen van kinderen en Beloon het nemen van risico. (2 punten) 23

WAAR OF NIET WAAR? De balans 4:1 levert kinderen meer vrienden op en helpt hen emotioneel te groeien. (1 punt) 24

ANTWOORD. Ja, misschien ook wel waar, maar officieel geldt.. De balans 4:1 geeft kinderen zelfvertrouwen ( = ½ punt) en helpt hen sociaal vaardiger te maken ( = ½ punt) punten: 2 x ½ punt = 1 punt 25

(HALVE PUNT AFRONDEN NAAR BOVEN) EN DE WINNAAR IS. UITMUNTEND: 25 PUNTEN OF MEER HEEL GOED: 21, 22, 23, 24 EN 25 PUNTEN JE BENT GOED OP WEG: 0 20 PUNTEN 26

UITGANGSPUNTEN PBS Schoolbreed programma dat preventief gericht is op gedrag van alle leerlingen Aanleren van gewenst gedrag Gebaseerd op good practise Datagestuurd Kapstok waar andere interventies onder passen 27

LBS 2008-2011 Directiewisseling 3 x Interne coach Gemotiveerd gedragsteam (soms directeur, geen conciërge, taxichauffeurs, ouders) Acceptatie: het is geen sprint maar een marathon Posters van de regels met pictogrammen Mascotte Zelfbeoordeling 28

WAARDEN Betrokkenheid: Veiligheid Respect Duidelijkheid 29

MASCOTTE 30

DOELEN LBS 2012-2013 Schoolbreed omgaan met probleemgedrag verbeteren Inzicht in gedragsregels in klassen verbeteren Ondersteuning van individuele leerlingen verbeteren Contacten met ouders verder vorm geven 31

REGELS HERSCHRIJVEN EN PICTO S TOEVOEGEN (CA. 12 MAANDEN) Je mag elkaar geen pijn doen Alle volwassenen in de school spreek je aan met juf of meester Loop op het plein met je fiets aan de hand Op het speelplein speel je binnen de gele lijnen en paaltjes Op de trap en in de gang wordt rustig gelopen Je draagt in de klas geen pet Kleding met voor anderen kwetsende teksten of opdrukken en/of uitdagende kleding is niet toegestaan 32

NIEUW GEFORMULEERDE REGELS Ik blijf van een ander af Ik noem een ander bij zijn naam Ik loop naast mijn fiets op het plein Ik blijf binnen de gele lijnen Ik loop rustig in school In het schoolgebouw doe ik capuchon, pet en zonnebril af 33

34

35

36

37

SURPRISE KAARTJE 38

KEUZE VOOR VERVOLG Teamdoel vanuit zelfbeoordeling: Schoolbreed omgaan met probleemgedrag verbeteren 39

BEWUSTWORDING VAN handelen leerkracht bij handelen leerling proactief en reactief beleid 40

TWEE BOEKEN Twee theoretische uitgangspunten: Managing the cyle of of acting out behavior: Geoff Colvin (via Amazon): wij noemen het in school: De gedragsladder De preventiepiramide: Johan Deklerck wij noemen het in school: Pro-actief en reactief handelen 41

MET DANK AAN KEES VAN OVERVELD. 42

FASEN ESCALATIEGOLF FASEN GEDRAGSLADDER 1.Basisrust 2.Trigger 3.Agitatie 4.Versnelling 5.Uitbarsting 6.De-escalatie 7.Herstel NB Doet denken aan PBS piramide, IS HET NIET! Doet denken aan signaleringsplan, LIJKT HET OP. 43

BASISRUST Coöperatief gedrag Volgt regels en afspraken Accepteert lichte correcties Negeert afleiding Accepteert positieve feedback, complimenten 44

TRIGGER Directe trigger Indirecte trigger Reeks onopgeloste conflicten Herhaalde mislukking Te veel correcties Te weinig positieve feedback (aandachtsemmertje) 45

AGITATIE Ongericht gedrag Onrust Niet taakgericht Blijft niet zitten Praat met anderen Trekt zich sociaal terug Wil niet praten Ogen/handen zonder focus 46

VERSNELLING Gericht gedrag Provoceren Zeer intens Dreigend Persoonlijk 47

UITBARSTING Controleverlies (geen zelfbeheersing, weet niet meer wat hij doet) Internaliserend: zelfverwonding, paniek, wegkruipen, hyperventileren, ontsnappen, vermijden Externaliserend: fysiek, vernielen 48

DE-ESCALATIE Verward, doodmoe, energie zit in woede en angst Geen focus Ontkennen, anderen beschuldigen Minimaliseren van probleem Sociaal terugtrekken Er is mij onrecht aangedaan 49

HERSTEL Rust keert weer Geen zin in interactie Behoefte aan werk, repetitief 50

MOMENTEEL Zijn we bezig de gedragsladder per fase uit te werken 51

GEDRAGSLADDER Per fase inventariseren: (WAT ZIE JE) WAT DOE JE METHODIEKEN Fase Wat zie je Wat doe je Uitgangspunten (GEDRAG) (STRATEGIE) handelen verbaal (METHODIEKEN) 1. Basisrust Coöperatief. regels, bekrachtiging gewenst gedrag, negeren,... GIP PBS. 52

HET PREVENTIEMODEL VAN JOHAN DEKLERCK TWEEDE HERWERKTE EDITIE Deklerck, J. (2011), De preventiepiramide. Preventie van probleemgedrag in het onderwijs. Acco, Leuven 53

HET PREVENTIEMODEL VAN J. DEKLERCK Waar steek je op in bij de gedragsladder? PREVENTIE (algemeen welzijn)? of CURATIE (probleemgericht)? NIET OF-OF WEL EN-EN 54

PREVENTIEMODEL 4. curatieve maatregelen toenemend op probleem georiënteerd 3. specifieke preventiemaatregelen ------------------------------------------------------- 2. algemene preventiemaatregelen 1. algemene leefkwaliteitsbevordering ------------------------------------------------------- 0. de samenleving toenemend op welzijn georiënteerd 55

PREVENTIE Kwaliteit samenzijn verbeteren Samen beter voelen Positief denken Tijd voor elkaar hebben Sociaal basisklimaat 56

CURATIE Probleemgericht werken Gericht op herstel Ingrijpen Oorzaken opsporen Interventies 57

VOORBEELDEN VAN NIVO 4: CURATIEVE MAATREGELEN Afweer en zelfbescherming bij agressie Alarm-interventies, achterwacht Sancties, straf, time-out, schorsing Schade herstel Slachtofferbegeleiding Rampenplan, veiligheidsinterventies, aangifte Verzekeringen 58

VOORBEELDEN VAN NIVO 3: SPECIFIEKE PREVENTIE MAATREGELEN Agressietraining van het team, weerbaarheidstraining, zelfverdediging Waarschuwen, grenzen geven, dreigen met straf Controle en toezicht Begeleiding van probleemleerlingen Alarmprocedures Controle op drugs en wapens Cameratoezicht Sleutelsloten, slagbomen Politiepatrouille 59

VOORBEELDEN VAN NIVO 2: ALGEMENE PREVENTIEMAATREGELEN Geweldloze communicatietechnieken, overleg Zorg voor nieuwe leerlingen, begeleiders, medewerkers Verfraaiing van de infrastructuur, groen, schoolinrichting Goede verlichting, zwerfvuil, graffiti Teamfeesten Activiteiten aanbieden tijdens lege momenten Sociale vaardigheden Positieve beeldvorming Informele sociale controle 60

VOORBEELDEN NIVO 1: ALGEMENE LEEFKWALITEIT BEVORDEREN Positieve basissfeer Respect voor verscheidenheid Volwaardige inspraak en participatie Positieve relationele sfeer Positief pedagogisch project Verhoogde betrokkenheid en welbevingen Aantrekkelijke activiteiten aangepast aan groep Teambuilding, teamspirit Goede dienstverlening, cultuur van verbondenheid en respect 61

VOORBEELDEN NIVO 0: DE SAMENLEVING Overheidsmaatregelen Subsidies Media Internationale ontwikkelingen Normen, waarden, ethiek 62

HOE BELEID VERDER VORM GEVEN? Herstel (LSCI) De-escalatie (LSCI) Uitbarsting (LSCI) Versnelling CURATIE RE-ACTIEF Probleemgericht Ingrijpen Oorzaak opsporen Interventies Bescherming tegen agressie Alarm Achterwacht Sancties Time-out Schadeherstel Rampenplan, veiligheidsinterventies Agressietraingen Controle, toezicht, monitoring Sloten, hekken Stappenplannen protocollen Agitatie Trigger Basisrust (PBS) (Ped Tact ) (SCM) (PAD) (GIP) (Kanjertraining) (.) PREVENTIE PRO-ACTIEF Samen zijn Goed voelen Positief denken Tijd hebben Sociaal klimaat Communicatietechnieken Overleggen Zorg voor leerlingen, elkaar Verfraaiing omgeving Verlichting Zwerfvuil (team)feesten Activiteiten, teambuilding, teamspirit Sociale vaardigheden aanleren Positieve beelden vormen Informele sociale controle Respect, betrokkenheid, welbevingen Volwaardige inspraak en participatie Positieve relationele sfeer Positief pedagogisch klimaat 63

VERVOLG OP DE LBS Bewustwording fasen gedragsladder Handelen van de leerkracht Bewustworden van pro-actieve en reactieve middelen Afstemming wat wanneer inzetten Verder met protocollen en stappenplannen Borging, borging, borging.. 64

Dank voor je aandacht!