SCHOOLSMAKER FEEDBACK. CVO Crescendo 12 maart 2015

Vergelijkbare documenten
FEEDBACK COMENIUSPROJECT THE POWER OF FEEDBACK

FEEDBACK VOLGENS DE REGELS VAN DE KUNST. Verzamelde 0ps&tricks door Koen Ma=heeuws & Saskia Vandepu=e

Ouderavond Bataafs Lyceum 4H/V. Executieve vaardigheden. Welkom! Nancy Lussing

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

Carol Dweck. Wat is Intelligentie?

BREED EVALUEREN. 29 september 2017 MMI Kortemark

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

ONDERNEMEN IS VOOR HELDEN

Assessment as learning. Van lesgeven naar leren. Over leren, ontwikkelen en vormen. Over aanleren en toepassen. Hoe doe ik dat in mijn school?

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

HET BELANGRIJKSTE OM TE WETEN OM MEER ZELFVERTROUWEN TE KRIJGEN

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Verslag van dataverzameling in functie van het onderzoek van de NTU naar het schrijfleven van leerlingen

Daarom hebben IKEA-kastjes een handleiding en auto s een gps-toestel. Mensen moeten nu eenmaal op weg geholpen worden.

Doelstellingen van PAD

Mentale Sportbegeleiding. 4 inzichten over trainerschap

Reflectiegesprekken met kinderen

Aan de hand van 11 kleine stapjes, kan deze methode jou helpen om jou einddoel te bereiken!

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

Gemiddelde. Gemiddelde

Personal Branding voor Ingenieurs

Stap 1 Doelen vaststellen

Borgloschool, locatie Groenewold, Deventer, Leerlingen

Werkboek MEER KLANTEN OP JOUW MANIER! ANNEMIEKE TISSINK KRIJG MEER KLANTEN DOOR MARKETING IN TE ZETTEN OP EEN MANIER DIE BIJ JOU PAST

Notitieboekje. Allemaal Taal

Beoordelingsformulieren

Workshop Mindfulness Gemeente Halderberge Betsie Wagemakers. Het enige moment wat telt is:

Workshop Solliciteren

Doel van de workshop

- Je spreekt leerlingen aan op ongewenst gedrag. Je geeft af en toe positieve feedback.

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

Carol Dweck Minka Dumont -

Blok 3. Gesprekstechnieken, 2 uur

Bonus: Hoe goed ben jij momenteel?

De rol van formatief toetsen binnen taalonderwijs. Joanneke Prenger CPS 13 oktober Welkom aan boord!

Bewust worden van je overtuigingen over leren en ontwikkeling

Leren zichtbaar maken

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

Tien &ps om de kloof tussen training en werkplek te overbruggen

Feedback. Soorten feedback Evaluatieve feedback: Goed gewerkt. Descriptieve feedback: Goed gewerkt. Je hebt alle belangrijke elementen opgenomen.

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Bijlage interview meisje

Onderwijstechnieken.nl. Opbrengstgericht Werken zonder Groepsplan? Dat Kan!

Training Verbindend Leiderschap

Ouderavond Bataafs Lyceum 4H/V. Executieve functies. Welkom! Nancy Lussing

Introductie. Mindset. Aanleiding. Waarom. Mindset theorie van Carol Dweck

Anna en Noah starten met een opleiding in een avondschool. Ze doen een graduaat marketing. Tijdens de eerste pauze praten ze met elkaar.

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

Workshop Solliciteren

Effectieve samenwerking: werken in driehoeken

Dag van de uitvoering

Leergang Leiderschap in verbinding

Stap 3 Leeractiviteiten begeleiden

FOLLOW YOUR SUN LESSENREEKS GROEP 7 & 8 SCHOOLJAAR 2018 / Missie: ieder kind straalt!

Welke ruimte en skills hebben leerlingen nodig om bevlogen en gemotiveerd te werken. Astrid van den Hurk 22 januari 2015

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

MODULE #7 CORE PURPOSE

Het Communicatie Identiteitsbewijs: ComID. en de ComID app

ogen en oren open! Luister je wel?

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

Coaching als je puber moet kiezen

Inspirerend Presenteren

Visible Learning - John Hattie. Miljoenen leerlingen. Effect van het leerkracht. Effectgrootte

Gratis online training. Show up & Shine! Voel je weer licht, vol plezier, energiek en in balans.

JUST BE YOU.NL. Het mooiste wat je kunt worden is jezelf! 23 tips voor direct meer zelfvertrouwen. Marian Palsgraaf -

Feedback aan leerkrachten

WORKSHOP JONGEREN MOTIVEREN

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

Het WOORD van GOD. Emmaus Correspondence School te Dubuque, U.S.A. (Dutch The Word of God )

KENNISMAKING. Motiveren kan je leren 23/01/ manieren om te beïnvloeden. Wanneer Plaats Doelstelling. Beleid Vooraf Regisseurstoel Anticiperen

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Gesprekstechniek voor de manager met o.a. The one minute manager

Welkom bij Sociaal Succesvol Ondernemen. Week 2: je bedrijf op orde Les 2: een goed businessmodel

Doel van deze presentatie is

Formeel en informeel. Formeel: Je gebruikt u om iemand aan te spreken. Je noemt iemand bij zijn achternaam.

Uit het resultaat van mijn test kwamen voornamelijk de doener en beslisser naar voren.

Vragenlijst: Wat vind jij van je

4 INZICHTEN. De vier inzichten in dit boekje zijn gebaseerd op de uitkomsten van het Trainer-Kind-Interactieonderzoek,

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

Jaar Werkboek 4 weken Challenge

TALENTPUNT. Een Development Program speciaal voor HR professionals

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

Training KED-Coach Basis

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Docenten beschouwen als professionals en ze toch leren verbeteren

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Zelfbeeld. Het zelfvertrouwen wordt voor een groot deel bepaald door de ideeën die het kind over zichzelf heeft: het zelfbeeld.

Leerstraf TACt Individueel. Informatie voor jongeren

Het geven van effectieve feedback bij formatief evalueren WORKSHOP WERKCONFERENTIE SCHOOLINFO RIANNE NEERING

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

1. Ik zorg voor een inspirerende leeromgeving waarin de leerlingen zelfstandig leren

Transcriptie:

SCHOOLSMAKER FEEDBACK CVO Crescendo 12 maart 2015

WELKOM! Saskia Vandepu:e

DE BEDOELING VAN VANAVOND inspireren met inzichten, >ps & voorbeelden. prikkelende vragen stellen om u aan het denken te ze:en. u laten uitwisselen tijdens korte interac>eve momenten.

WILT U MIJ (NA) VANAVOND SMS-EN MET 0498 61 55 30 Saskia

WIE ZIT HIER?

OP HET PROGRAMMA 1. Wat is feedback? 2. Wat is het belang ervan? 3. Wanneer werkt het? Tussendoor: inspira>e uit de prak>jk Good to know: presenta>e komt online

1. WAT IS FEEDBACK?

WANNEER KREEG U VOOR HET LAATST FEEDBACK? WANNEER GAF U VOOR HET LAATST FEEDBACK?

WE ZWEMMEN IN EEN OCEAAN VAN FEEDBACK. Schoolmakers, 2014

ALLE INFORMATIE die ons gedrag stuurt in de rich>ng van een bepaald doel is feedback.

WAT IS LEERGERICHTE FEEDBACK? Instrument dat onderwijsmensen in handen hebben Om info over het leren van leerlingen Te verzamelen via observa>es en presta>es En om te ze:en in zinvolle vragen en adviezen Om het leren van leerlingen Te bevorderen (HaRe & Timperley, 2007 in: Castelijns, Segers, Struyven, 2011)

HOE VERHOUDT FEEDBACK ZICH TOT EVALUATIE?

VRAAG AAN 100 ONDERWIJSMENSEN Waartoe dient evalueren?

2 GROTE FUNCTIES VAN EVALUATIE De kracht van feedback Evalueren OM te leren (forma>ef) Gebeurt vaak onbewust en onbenoemd Evalueren VAN het leren (summa>ef) Gebaseerd op: Segers, M., Struyven, K. & Castelijns, J. (2011).

FEEDBACK GEEFT RICHTING

FEEDBACK VERBINDT LEREN MET EVALUEREN

FEEDBACK WERKT ALS HEFBOOM

2. WAT IS HET BELANG VAN FEEDBACK?

WAARVOOR DOEN WE HET? Leer- mo>va>e Leer- eigenaarschap Leer- winst

WAARVOOR DOEN WE HET? Leer- mo>va>e Leer- eigenaarschap Leer- winst

JA, IK WIL!

JA, IK WIL tonen wat ik kan en iets verwezenlijken. keuzes kunnen maken, mij verantwoordelijk voelen en groeien in zelfstandigheid. mij posi>ef verbonden voelen met anderen. Bewerking van Deci & Ryan (1985, 2000) Bron: h:p://www.de- raet.be/mo>va>e/ streven naar wat ik belangrijk vind.

GOESTING Evalua>e buiten de school? Mo>va>e Evalua>e binnen de school? Mo>va>e

JA, IK WIL! DUS zeg me wat ik al wel goed doe. waardeer mijn inzet. toon mij hoe ik kan leren van anderen. vraag of ik daar en dan feedback wil. vervang vijf >ps door één vraag die mij aan het denken zet. maak het onderscheid tussen mijn presta>e en wie ik ben. luister naar hoe het komt dat wat ik nodig heb om wat mij aanspreekt in hoe ik het zie.

WAARVOOR DOEN WE HET? Leer- mo>va>e Leer- eigenaarschap Leer- winst

HOOR JE JOUW LEERLINGEN, STUDENTEN OF CURSISTEN? Is het goed (genoeg) zo? Ik weet niet wat ik nu moet doen. Ik wacht gewoon tot de Mevr. Germonprez zegt wat ik moet doen. Moet het zo?

ZELFREGULERING De mate waarin mensen ac>ef deelnemen aan hun eigen leerproces (Zimmerman, 1994)

WAT HELPT OM ONZE LEERLINGEN AAN HET STUUR TE KRIJGEN? Schakelen naar hogere feedbackniveau s Feedbackvragen (leren) stellen Praten over a:ribu>e Samen nadenken over kwaliteit

4 FEEDBACKNIVEAUS Taak Proces Zelfregula>e Zelf (persoon)

SCHAKELEN NAAR HOGERE FEEDBACKNIVEAU E F F E C T Taak: de mate waarin een resultaat bereikt is; goed/fout Proces: strategieën en aanpak Zelfregula>e: vaardigheden ontwikkelen om zichzelf te evalueren Zelf (persoon): inspanning of persoon

ZELFREGULERING BIJ COMPLEXE TAKEN Voorbij de beertjes van Meichenbaum? 1. Wat moet ik doen? 2. Hoe ga ik het doen? 3. Ik doe mijn werk. 4. Ik kijk mijn werk na, wat vind ik ervan?

FEEDBACKVRAGEN (LEREN) STELLEN 1. Waarom is dit belangrijk? 2. Hoe ziet het mogelijke eindresultaat eruit? 3. Wat is een eerste stap? 4. Hoe heek die eerste stap gewerkt? 5. Brengt dit mij dichter bij mijn resultaat? 6. Ik zit vast. Wie of wat kan mij helpen?

SPREKEN OVER ATTRIBUTIE A:ribu>e Hoe verklaar je je eigen of andermans gedrag of presta>e?

ATTRIBUTIE (WEINER, 1986 IN: SEGERS, EA 2011)

SAMEN NADENKEN OVER KWALITEIT

WANNEER IS MIJN WERKSTUK EEN GOED WERKSTUK?

WANNEER IS MIJN PRESENTATIE EEN GOEDE PRESENTATIE?

WANNEER IS MIJN EINDWERK EEN GOED EINDWERK?

WANNEER IS ONZE SAMENWERKING GOEDE SAMENWERKING?

WANNEER ZIJN ONZE EVALUATIES GOEDE EVALUATIES?

WAARVOOR DOEN WE HET? Leer- mo>va>e Leer- eigenaarschap Leer- winst

HaRe, 2009 EFFECT OP LEERRESULTAAT D 0.79 2x zo groot als het gemiddelde effect van alle andere onderwijseffecten In de top 10 van invloeden op het leerresultaat

3. WANNEER WERKT FEEDBACK?

DOEN WE WAT WE AL LANG WETEN DAT GOED WERKT?

WAT WERKT?

GELOVEN WE IN DE KRACHT VAN FEEDBACK? Carol Dweck

HET EFFECT VAN ONZE COMPLIMENTEN

KIJKTIP: ZOEK CAROL DWECK A STUDY ON PRAISE AND MINDSETS

GEVEN WE ZELF HET GOEDE VOORBEELD IN ONS TEAM?

OF EERDER NIET?

MOOIE OEFENKANS OM FEEDBACK TE ONTVANGEN

LEREN WE OM FEEDBACK TE ONTVANGEN?

FEEDBACK ONTVANGEN FEEDBACK BLINDELINGS AANVAARDEN

MAKEN WE DE FEEDBACKLOOP ROND? Hoe komt de feedback binnen? Onderzoeken we de feedback? Kunnen leerlingen herwerken op basis van feedback? Kunnen leerlingen de feedback in de toekomst benu:en voor een gelijkaardige opdracht? Hoe kunnen leerlingen samen de feedback bespreken?

DRAGEN WE ZORG VOOR DE RELATIE? Gegronde complimenten op inzet Posi>ef klasklimaat Vertrouwensband

ÉN ZETTEN WE IN OP DE KWESTIE? In een veilige groep kunnen mensen tegen een (leer)stootje. VerwachEngen hoog houden voor iedereen. Kwes>e Rela>e We kunnen het meest aanvaarden van de mensen die we het liefst zien. Van wie heb jij het meest geleerd?

POSITIEVE WAARDERING VERMENGEN MET FEEDBACK Leidt de aandacht af van de taak, het proces of de zelfregula>e. Leidt zelden tot meer taakgerichte inzet, betrokkenheid, verbetering of begrip. Pos>eve feedback op persoon kan leren tot aangeleerde hulpeloosheid of compe>>e. (Diverse verwijzingen in: HaRe, 2012)

KIJKEN WE GENOEG IN DE SPIEGEL?

Voor je me vertelt hoe ik het beter kan aanpakken, voor je met grote plannen komt om mij te veranderen, te repareren en te verbeteren, voor je me leert hoe ik weer overeind kom en het stof van me af sla zodat ik kan schitteren en slagen, moet je weten: ik heb het allemaal al eens gehoord. Ik ben beoordeeld, gewaardeerd en gerangschikt. Ze hebben me gechoacht, getest en een cijfer gegeven. Ik ben als eerste gekozen, als laatste en helemaal niet. En dat was nog maar op de kleuterschool.

DOSEREN WE? Voor je me vertelt hoe ik het beter kan aanpakken, voor je met grote plannen komt om mij te veranderen, te repareren en te verbeteren, voor je me leert hoe ik weer overeind kom en het stof van me af sla zodat ik kan schitteren en slagen, moet je weten: ik heb het allemaal al eens gehoord. Ik ben beoordeeld, gewaardeerd en gerangschikt. Ze hebben me gechoacht, getest en een cijfer gegeven. Ik ben als eerste gekozen, als laatste en helemaal niet. En dat was nog maar op de kleuterschool. Uit: feedback is een cadeautje (2014)

FOCUSSEN WE OP HET DOEL?

EN OP DE WEG DAARNAARTOE? Schoolmakers, 2014

DE KERN VAN FEEDBACK OP SCHOOL? Verminderen van het verschil tussen huidig begrip en/of gedrag en gewenst resultaat (Bos & Voerman, 2010 in: Castelijns, Segers, Struyven, 2011) De kloof verkleinen tussen waar de leerling is (huidige resultaten) en waar hij hoort te zijn (succescriteria) (Sadlers, 1989 in: HaRe, 2012)

Meerdere studies hebben uitgewezen dat feedback het meest nurg is als ze op de leerdoelen gericht is en minder op andere kenmerken van de taak, zoals netheid, handschrik, lengte, geleverde inspanning, gebruik van leestekens, hoofdle:ers en spelling. (Dochy, Schelkhout, Janssens, ea, 2009)

DE SCHAALVRAAG IN COACHINGSGESPREKKEN Bron: Visser, C. (2009). Doen wat werkt. Oplossingsgericht werken, coachen en managen.

ONDERZOEKEN WE ONZE AANNAMES? Feedback moet je individueel geven. Leerlingen kijken alleen naar de punten. Ik heb daar geen >jd voor. Leerlingen willen geen feedback. Feedback is iets extra, het komt erbij. Nega>eve feedback moet ik proberen verbloemen.

WELKE AANNAMES HERKEN JE? WAT GEBEURT ER AL JE ZE ONDERZOEKT?

GEDACHTEN OVER TIJD

Van 10 oefeningen naar 5 oefeningen met feedback. Feedback en leren zijn één. Van feedback leer je. Een leerplan zien of een leerplan begrijpen? (Hoe) zit feedback geven en ontvangen in de leerlijn leren leren? Durven we kiezen voor Effect? Bij LL Voldoening? Bij LK en LL

GEDACHTEN OVER PUNTEN

Punten zijn (ook)feedback! We oogsten wat we zaaien. Wie feedback naast punten zet Punten geven weinig tot geen Specifieke informa>e Aanmoediging Rich>ngaanwijzer Wie meteen punten afschak,

INSPIRATIE OVER INDIVIDUELE FEEDBACK

Correct, to the point Correct & naast de kwes>e (bijzaak) Fout (+ verbetering)

Correcte examenvraag Dit is bijzaak, dit zou ik niet vragen Dit is een foute vraag

5 VOORDELEN DIE IK ZIE Je bent geneigd om te gaan kijken waar jouw samenvarng staat. Vrij kleine inspanning voor veel taakgerichte feedback. Mooie zelfgemaakte samenvarng van de leerstof in de eerste kolom. Geek je zicht op mate van beheersing/begrip van de leerstof. Wie wil, kan leren uit de derde kolom.

DE KRACHT VAN PEER FEEDBACK Grote groepen Onder gelijken Eigen taal Leren evalueren Forma>ef of summa>ef?

TOT SLOT Hoe goed ben je al bezig? Welk voornemen maak je tussen nu en 12 mei - graag waar?

VERGEET U NIET TE SMS-EN MET 0498 61 55 30 Saskia

BEDANKT SchoolSmakers Schaalvergro>ng Peer media>on Co- crea>e Focus op Verandering Samenwerking Lange termijn Maatwerk Wat werkt Saskia Evalueren Differen>ëren Het nieuwe leren Intervisie Diversiteit

VRAGEN? Saskia Vandepu:e saskia@schoolmakers.be www.schoolmakers.be +32 498 61 55 30