Gastlessen hiv en aids Middenbouw Bovenbouw



Vergelijkbare documenten
Draaiboek voor een gastles

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Het houden van een spreekbeurt

Hoe maak ik... Naam: Groep:

Lesbrief. Introductie

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

De Drakendokter: Gideon

lesmateriaal Taalkrant

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

UNICEF Kinderrechten SPORT EN VRIJE TIJD GELIJKE BEHANDELING VOEDING FAMILIE GEZONDHEIDSZORG ONDERWIJS SCHOON WATER

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Werkboek Het is mijn leven

Tips voor Taal Hoe stimuleer je de taalontwikkeling van je kind?

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Ruilen groep 5-6. Ruilen

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

HUISWERKGIDS SCHOOLJAAR

Studielessen voor kinderen van 4-7 jaar

3 Hoogbegaafdheid op school

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Kinderrechten. gastlessen. Middenbouw/Bovenbouw

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Document vertellen en presenteren voor de groepen 1, 2, 3 en 4. Doelen van vertellen en presenteren in groep 1 en 2:

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

RV 07 R.K. Basisschool de Vlinder groep 8 Stockholm 3 / SG Schiedam Tel.: /

Sociaal netwerk. Handleiding voor begeleiders

OPBOUW ZELFSTANDIGE BASISHOUDING BIJ KINDEREN

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Docentenhandleiding Les4Life

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Gedicht groep 7-8. Gedicht

Prettige en niet prettige aanrakingen

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Reflectiegesprekken met kinderen

Les 33. Zwangerschap

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Thema Kinderen en school

ADHD en lessen sociale competentie

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

- Een docent controleert of jij je huiswerk op hebt geschreven. - Je hebt aanmoediging nodig om je huiswerk te noteren.

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Basisschool de Triangel. Het houden van een spreekbeurt.

Een informatieve bundel en vragenlijst voor kinderen die gepest worden.

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Vragenlijst Prettig Schoolgaan versie voor de basisschool

Liefde, voor iedereen gelijk?

A. Jouw rechten! Kinderrechten

Instructieboek Koken. Voor de Mpower-coach

De Huiswerkgids beschrijft de doorgaande lijn van het huiswerk dat we geven en de aanbevolen aanpak.

Hoe je je voelt. hoofdstuk 10. Het zal je wel opgevallen zijn dat je op een dag een heleboel verschillende gevoelens hebt. Je kunt bijvoorbeeld:

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Stappenplan voor het maken van een presentatie

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

Benodigdheden: A. Inleiding: voorbeeld 5 minuten. B. Spel: wat klopt wel, wat klopt niet? 15 minuten.

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Gezond thema: DE HUISARTS

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

Wij een werkdag, zij een schooldag.

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Op bezoek. bij Sam op de Intensive Care

Spreekbeurt, en werkstuk

Wil jij minderen met social media?

Tekst lezen en vragen stellen

PeerEducatie Handboek voor Peers

Hoe gaat het in groep 1/2 b

Inkijkexemplaar INLEIDING. zelfbeeld. Leskatern 1

Voordoen (modelen, hardop denken)

Seksualiteit bij jongeren met een (chronische) aandoening

werkbladen thema 7 DE BASISSCHOOL

Transcriptie:

Gastlessen hiv en aids Middenbouw Bovenbouw

Inhoud Voorwoord 3 1. Inleiding 6 2. Kern van de les: gevolgen van hiv en aids voor kinderen 8 3. Keuzeonderwerpen en bijbehorende verwerkingsopdrachten 10 A Hulpverleners 10 Kopieerblad Hulpverleners: help de hulpverlener! 10 Samen is niet alleen! Twee zussen en hulpverleenster Victoria 10 B Voorlichting 11 Kopieerblad Voorlichting: zelf voorlichting geven 11 Educatieve DVD + opdracht 11 C Gratis aidsmedicijnen 12 Puzzelopdracht 'Pillen-pech' 12 Quiz (groep 7-8) 12 D Extra opdrachten 13 Kopieerblad Opdrachten 13 Materiaal Nationale Spreekbeurtactie 13 Kids United magazine 13 Wereldklassen 13 4. Controle, evaluatie en slot 14 Bijlage 1 Kopieerblad Informatie 15 Bijlage 2 Kopieerblad Mozambique 17 Bijlage 3 Kopieerblad Hulpverleners 18 Bijlage 4 Kopieerblad Voorlichting 19 Bijlage 5 Kopieerblad Gratis aidsmedicijnen 20 Bijlage 6 Kopieerblad Opdrachten 22 Bijlage 7 Draaiboek gastlesgevers 24 Bijlage 8 Evaluatieformulier 29 2

Voorwoord Ieder jaar maakt Unicef een campagne gastlespakket voor jeugdvoorlichters. Dit derde exemplaar uit deze serie heeft als thema 'de gevolgen van hiv en aids voor kinderen'. Om dit zware thema een positieve draai te geven wordt de nadruk gelegd op oplossingen. Het pakket kan dienen als houvast voor gastlesgevers met minder ervaring of ter inspiratie voor ervaren jeugdvoorlichters. Het richt zich vooral op gastlessen voor de middenen bovenbouw van de basisschool (groepen 5 t/m 8). Een praktisch draaiboek met daarin uitgebreide tips en handvaten voor het geven van gastlessen vindt u in bijlage 7. Dit gastlespakket bestaat uit een inleiding, een kern met algemene informatie over het thema, keuzeonderwerpen, verwerkingsopdrachten en een afsluiting. De kern van de les stelt de problematiek rond hiv en aids aan de orde. De keuzeonderwerpen gaan in op de verschillende oplossingen die Unicef aandraagt (hulpverleners, voorlichting en lobby voor gratis aidsmedicijnen). De lesonderdelen samen (inleiding, kern, keuzeonderwerp, verwerkingsopdracht en slot) vormen een les van ongeveer 45 tot 50 minuten. De les kan gemakkelijk worden uitgebreid met extra onderwerpen en (bijbehorende) opdrachten. Denkt u ook eens aan de mogelijkheid van een PowerPoint presentatie met foto's. U vindt een opzet voor een Unicef presentatie en handleiding op extranet. 1 Opmerkingen of suggesties? Graag ontvangt de sectie Jeugd en Educatie een ingevuld evaluatieformulier met daarop uw reactie of aanvullingen op deze gastles (bijlage 8). 1 Ga naar www.unicef.nl. Ga naar vrijwilligerswerk in het hoofdmenu, kies dan log in in het submenu. Gebruikersnaam: vrijwilliger. Wachtwoord: kindereneerst. Zoek nu onderin de functie van Trainer en daar zie je de PowerPoint presentatie Unicef algemeen inclusief een practische handleiding. 3

Overzicht educatieve materialen (al ontvangen of te bestellen) Educatieve DVD over aidsvoorlichting in Mozambique - DVD68 (beschikbaar vanaf begin november 2006) Informatieboekje Nationale Spreekbeurtactie voor kinderen - SB06BOEK (vanaf eind september te bestellen) Handleiding Nationale Spreekbeurtactie voor docenten - SB06HAND (vanaf eind september te bestellen) Poster Joaninha - SB06AFCAM Kids United magazine- KU065 (novembernummer 2006 te bestellen vanaf half oktober) Kids United Clubactie-pakket (inclusief een actieboekje, stickervel, een Kids United magazine, poster en een polsbandje) - SETACTIE Lespakket Wereldklassen 2006/2007 - WK06 (vanaf eind november te bestellen; graag alleen gebruiken voor de gastles, of als showmodel) Spreekbeurt- en werkstukboekjes over 10 verschillende onderwerpen: Unicef en kinderrechten (SWBKR), gezondheidszorg (SWBGZ), kinderarbeid (SWBKA), onderwijs (SWBOW), straatkinderen (SWB1), oorlogskinderen (SWBOK), alleenstaande kinderen (SWBAK), sport en spel (SWBSP), voeding (SWBVO) en water (SWBWA) 4

Achtergrondinformatie over kinderrechten en hiv en aids Een handig overzicht van achtergrondinformatie vindt u in de Nationale Spreekbeurtactie handleiding voor docenten. Meer achtergrondinformatie, speciaal voor Unicef-vrijwilligers, vindt u in de Campagne Special 2006. TIP! Leg een horloge of klokje neer om te zorgen dat de les niet te veel uitloopt. Neem beeldmateriaal mee: posters en videomateriaal maken de les interessanter. Neem een actieve houding aan (staan, rondlopen). Maak de les interactief door vragen te stellen en opdrachten te doen. Stel open vragen i.p.v. gesloten vragen. Meer tips vindt u in het draaiboek in bijlage 7. 5

1. Inleiding Duur ongeveer 10 minuten Doelen (groep 5-8): Kennismaking Afspraken maken Inschatten beginsituatie Eerste introductie van het thema: voorleesverhaal over de broers João en Paulo uit Mozambique. Kennismaking - Korte introductie van uzelf (naam, eventueel leeftijd, relatie met Unicef, eventueel beroep). - Introductie van het thema van de gastles: gevolgen van hiv en aids voor kinderen. Afspraken maken - Als kinderen vragen hebben, kunnen ze deze direct stellen door hun hand op te steken. - OF: Als kinderen vragen hebben, kunnen ze die na afloop van de uitleg stellen. - Eventueel eigen aanvulling (bij voorkeur niet te veel). Inschatten van de beginsituatie - Vooraf door contact met de school/docent. - Door een inleidende vraag te stellen in de klas (vermijd uitgebreide antwoorden), bijvoorbeeld: Wie weet wat hiv en aids zijn? De broers Paulo en João met hun oma 6

Voorleesverhaal over Paulo en João: twee broers uit Mozambique woont er eentje, en daar.' João weet er ook nog wel een paar. Ook hij wijst naar een paar huisjes. 'En daar eentje, en daar nog twee.' Unicef zorgt dat er regelmatig een hulpverlener langskomt bij deze kinderen. De hulpverlener zorgt bijvoorbeeld dat oma en de jongens genoeg te eten hebben. En voor schoolspullen. Oma een handje helpen Voetballen, karatefilms en vrachtwagens kijken Paulo is 12 jaar en zijn broertje João is 10. Na schooltijd gaan ze het liefste voetballen met hun vrienden. Ze spelen met de bal van hun buurjongens. De bal is gemaakt van plastic zakjes en een daaromheen gewikkeld touw. Hij stuitert niet zo goed, maar je kunt er wel goed tegenaan schoppen. Hij klinkt net als een echte voetbal. Als ze uitgevoetbald zijn, lopen de jongens naar de truckstop. Via een paar kleine zandpaadjes ben je er zo. Bij de truckstop moet iedereen die over de snelweg rijdt, afremmen voor controle. Bij de truckstop staan vandaag veel vrachtwagens bij de verkeerspolitie. Politieagenten, in uniforms en met grote petten op, inspecteren alle trucks. João, Paulo en hun vriend Isaía lopen nieuwsgierig om de vrachtauto's heen. Ze kijken naar de blinkende gevaartes en lezen wat er op de trucks geschreven staat: Zimbabwe, Zuid-Afrika, Malawi. Allemaal namen van landen rondom Mozambique. De jongens kijken ook graag naar karatefilms in een kleine bioscoop. De karatetrappen doen ze daarmee meestal met veel kabaal na. De broers helpen oma met klusjes in huis. Paulo vertelt: 'Ik veeg elke ochtend het erf. En ik kook ook wel eens, als oma er niet is. Vis, maismeel, of rijst.' Hij heeft leren koken van zijn oma. João moet altijd afwassen. 'Maar dat is mijn favoriete klusje', zegt hij. João: 'Ik haal ook altijd water bij de put. 's Ochtends en 's middags. Ik haal alijd 5 liter'. 'Nee joh', zegt Paulo. 'Je haalt altijd drie liter!' Lachend beginnen de jongens met elkaar te stoeien. '3 liter!' 'Nee, 5 liter!' roepen ze door elkaar. Want zoals bijna alle broers hebben ze best wel eens ruzie. 'Meestal begint João', vertelt Paulo. De jongens kunnen er wel om lachen. 'Maar we hebben niet altijd ruzie hoor', zeggen ze. Wat willen ze later worden? Paulo moet heel lang nadenken. Plotseling weet hij het. 'Ik wil bij de verkeerspolitie.' Waarom? 'Omdat je dan zo'n motorfiets krijgt.' João kijkt enorm ondeugend als hij vertelt, dat hij later dokter wil worden. 'Maar eigenlijk vooral omdat ik het witte uniform zo gaaf vind', zegt hij glimlachend. Paulo en João wonen bij oma De twee broers zijn ook best vaak verdrietig. En dat is niet gek. De ouders van Paulo en João zijn namelijk allebei overleden. Het is niet helemaal zeker, maar waarschijnlijk hadden ze de ziekte aids. Nu wonen de jongens bij hun oma. Paulo weet zo drie kinderen uit de buurt die ook geen ouders meer hebben. Hij wijst naar een huisje links, en een huisje rechts. 'Daar 7

TIP! 2. Kern van de les Informatie over de gevolgen van hiv en aids voor kinderen Duur ongeveer 10 minuten Aanwijzing voor de gastlesgever U kunt de algemene informatie op verschillende manieren overbrengen. De tekst kan gepresenteerd worden in de klas. U kunt leerlingen laten meelezen (dit vereist wel een tekstvaste presentatie) of leerlingen van groep 7-8 kunnen de tekst zelf bestuderen. U kunt gebruik maken van het kopieerblad 'Informatie' voor groep 5-6 en 7-8 in bijlage 3. Deel ook het werkblad over Mozambique uit in de klas (bijlage 4). U kunt de leerlingen de landkaart laten inkleuren. Een kleurenvoorbeeld vindt u in Kids United. Doelen: Groep 5-8 Leerlingen weten dat alle kinderen recht hebben op zorg en bescherming. Leerlingen leren hoe kinderen last kunnen hebben van de ziekte aids. Leerlingen begrijpen wat hiv en aids zijn en waar de ziekte vooral voorkomt. Leerlingen weten wat Unicef doet om kwetsbare kinderen te helpen. Groep 7-8 (extra informatie) Leerlingen leren hoe hiv en aids voorkomen kunnen worden Het recht op zorg en bescherming Alle kinderen hebben recht op zorg en bescherming. Toch krijgen niet alle kinderen in de wereld waar ze recht op hebben. De ziekte aids zorgt voor problemen in veel ontwikkelingslanden. Kinderen die last hebben van deze problemen zijn erg kwetsbaar. Heel belangrijk vindt Unicef de zorg en bescherming voor deze 'kwetsbare' kinderen. Dat zijn eigenlijk 3 groepen kinderen: 1) kinderen die niet naar school gaan omdat ze voor hun zieke ouders moeten zorgen 2) kinderen die zelf aids hebben 3) kinderen die hun ouders door aids verloren hebben. Problemen door de ziekte aids Iedereen kan aids krijgen: arme, rijke, jonge en oude mensen. En ook kinderen. Maar kinderen hebben op nog meer manieren last van aids. Sommige kinderen moeten voor hun zieke ouders zorgen en hebben geen tijd meer om naar school te gaan. Andere kinderen worden zelf ziek. Zij vertellen dit meestal aan niemand. Iemand met aids wordt namelijk vaak gepest. Kinderen verliezen door de ziekte aids belangrijke mensen: ouders, broers, zussen en de meester of juf kunnen dood gaan. En dat is heel verdrietig. De ziekte aids zorgt dus voor heel wat problemen voor deze kinderen. Wat zijn hiv en aids precies? Hiv is een virus. Als je dit virus krijgt ben je hivpositief. Mensen die besmet zijn met hiv krijgen na vele jaren de ziekte aids. Het virus maakt de cellen dood, die ziektes bestrijden. Die cellen heten witte bloedlichaampjes. Als je te weinig witte bloedlichaampjes hebt, is je lichaam heel vatbaar voor allerlei ziektes. Mensen met aids worden daarom vaak ziek. En ze worden dus ook steeds zwakker. Uiteindelijk gaan ze vaak dood aan iets waar ze normaal niet aan dood zouden gaan. Een griepje bijvoorbeeld. Mensen met aids moeten daarom vaak een heleboel medicijnen nemen tegen al die ziektes. En ze moeten goed eten, zodat ze sterk blijven. Er is nog geen medicijn dat de ziekte aids kan genezen. Maar er bestaan wel aidsremmers. Deze pillen kunnen mensen met de ziekte aids niet helemaal beter maken, maar wel zorgen dat ze langer blijven leven. Ze remmen dus de ziekte aids af. Helaas zijn die aidsremmers vaak nog moeilijk te verkrijgen. Wie aids heeft en dagelijks aidsremmers slikt en goed eet, kan ermee leven. 8

TIP! Waar komt de ziekte het meeste voor? Miljoenen kinderen over de hele wereld hebben te maken met hiv en aids. Er zijn zelfs 2,2 miljoen kinderen in de wereld die zelf hiv-positief zijn of aids hebben. Zij worden meestal als baby besmet door hun moeder. En er zijn 15,2 miljoen wezen van wie één of beide ouders overleden zijn door aids. Het is helemaal niet leuk om je dit voor te stellen, maar elke dag raken bijna 1500 kinderen onder de 15 jaar besmet met hiv. Vooral in Afrika hebben veel mensen de ziekte aids. Maar ook in Rusland. Is er ook aids in Nederland? Ja, er zijn ongeveer 18.000 mensen met hiv in ons land. Omdat de gezondheidszorg in Nederland beter geregeld is dan in de meeste ontwikkelingslanden, kunnen zieke mensen gemakkelijker aan medicijnen komen. En er is veel informatie in Nederland over de ziekte. Met genoeg voedsel en aidsremmers hoeven mensen niet snel dood te gaan door aids. Gebruik ter illustratie de afbeelding van de wereldkaart met daarop de verspreiding van aids in het boekje van de Nationale Spreekbeurtactie. De oplossingen van Unicef Alle kinderen hebben recht op zorg, bescherming, onderwijs, gezondheidszorg, voedsel, schoon water en een schone wc. Unicef werkt hard om te zorgen dat steeds meer kinderen krijgen waar ze recht op hebben. Unicef zorgt bijvoorbeeld voor beter onderwijs. Want het is belangrijk dat kinderen goed les krijgen. En dat hun school schoon en veilig is. Unicef leert meesters en juffen ook hoe ze kwetsbare kinderen kunnen herkennen. Want als kinderen thuis voor zieke ouders moeten zorgen of als ze thuis alles alleen moeten doen zijn ze vaak erg moe. De meester of juf in de klas kan extra letten op deze kinderen, en zorgen dat ze extra hulp krijgen via Unicef. In het land Mozambique heeft Unicef verschillende oplossingen om deze kwetsbare kinderen te helpen: 1. Unicef traint speciale hulpverleners die bij kinderen zonder ouders langsgaan. 2. Unicef zorgt voor voorlichting over hiv en aids. 3. Unicef zorgt samen met de regering voor gratis aidsmedicijnen. Groep 7-8 Hoe kun je de ziekte voorkomen? Het is belangrijk om te voorkomen dat je besmet raakt met hiv. Je kunt besmet raken met het virus als jouw bloed in aanraking komt met besmet bloed van iemand anders. Het is daarom belangrijk om altijd schone naalden te gebruiken voor een injectie. Ook door onveilig vrijen (zonder condoom) kun je hiv van iemand krijgen. Het is daarom verstandig om een condoom te gebruiken tijdens het vrijen. Zwangere vrouwen die met hiv zijn besmet, kunnen het virus tijdens de bevalling overbrengen op hun baby. Ook kunnen baby's het virus krijgen tijdens de zwangerschap en heel soms door borstvoeding. Moeders moeten daarom weten of ze besmet zijn met hiv. Met aidsremmers hebben ze de helft minder kans dat de baby in hun buik ook besmet wordt. Deze oplossingen komen aan bod in de keuzeonderwerpen A, B en C. 9

3. Keuzeonderwerpen A Hulpverleners Aanwijzing voor de gastlesgever De onderstaande informatie is voor groep 5-8. U kunt de tekst presenteren, of uitdelen aan de leerlingen (zie bijlage 3). Doelen: Leerlingen leren dat Unicef speciale hulpverleners traint en steunt. Leerlingen weten wat deze hulpverleners voor alleenstaande kinderen kunnen betekenen. Hulpverleners Alle kinderen hebben recht op zorg en bescherming. Unicef steunt daarom hulpverleners die kwetsbare kinderen helpen. Als kinderen voor hun zieke ouders moeten zorgen kan de hulpverlener soms verzorging regelen, zodat kinderen toch naar school kunnen. Kinderen die zelf aids hebben, krijgen medicijnen zodat ze zo normaal mogelijk kunnen leven. Verwerkingsopdrachten A Gebruik het kopieerblad 'Hulpverleners' (bijlage 5). U kunt de gemaakte opdracht bespreken in de klas: hulpverleners hebben allerlei spullen nodig om hun werk te doen. Unicef zorgt dat er genoeg spullen zijn (zoals een fiets om kinderen te bezoeken, maar ook cursussen voor hulpverleners). Samen is niet alleen! Kopieer het verhaal over de zussen Joaninha en Chica uit het boekje van de Spreekbeurtactie. Victoria is een goed voorbeeld van een door Unicef gesteunde hulpverleenster. In de tekst en afbeeldingen komt duidelijk naar voren dat de zussen er gelukkig niet helemaal alleen voor staan. Bespreek met de leerlingen de afbeeldingen van alle belangrijke mensen om de zussen heen. Het is ook interessant om met de leerlingen te bespreken welke mensen belangrijk zijn voor hun. U kunt ze dit ook eerst laten opschrijven, of laten tekenen (met de leerling zelf in het midden met daar omheen zijn of haar belangrijke mensen). Zorg en liefde Als kinderen hun ouders door aids verloren hebben komen ze er vaak alleen voor te staan. Sommige kinderen kunnen bij familie gaan wonen. Als dit niet kan, blijven kinderen alleen achter. Zij krijgen dan regelmatig bezoek van een hulpverlener. De hulpverleners kijken dan hoe het met de kinderen gaat. Ze helpen hen met klusjes thuis. Ze troosten de kinderen als ze verdrietig zijn. Ze geven hen de liefde en aandacht die ouders normaal gesproken aan kinderen geven. Geboortebewijs De meeste alleenstaande kinderen hebben geen geboortebewijs. Alleen met een geboortebewijs kunnen ze naar school en krijgen ze andere belangrijke papieren. Bijvoorbeeld een speciale kaart waarmee ze voedselhulp krijgen. Of een papier waarop staat dat het huis van hun overleden ouders van de kinderen is. Unicef zorgt er voor dat hulpverleners alsnog een geboortebewijs regelen voor kinderen die er geen hebben. Hulpverleenster Victoria komt langs bij de zussen Joaninha en Chica 10

B Voorlichting Doelen: Leerlingen weten wat voorlichting geven is, en waarom dat belangrijk is. Leerlingen leren dat Unicef voorlichting over hiv en aids in Mozambique steunt. Leerlingen gaan zelf aan de slag om voorlichting te geven. Bespreek in de klas wat voorlichting precies is. U kunt beginnen door de volgende vraag aan de klas te stellen: wie weet wat voorlichting precies is? Bespreek met de leerlingen een aantal voorbeelden. Voorlichting is bedoeld om te helpen een eigen mening te vormen. Voorlichting is bijvoorbeeld iets vertellen over Unicef (zoals deze gastles); voorlichting is ook informatie op een poster, in een (muur)krant, of in een boek; voorlichting kun je ook geven door een toneelstukje te spelen of een lied te zingen. In Mozambique wordt voorlichting over de ziekte aids vaak op muren geschilderd (een voorbeeld hiervan staat op het kopieerblad). Voorlichting is belangrijk, omdat iedereen moet weten wat de gevaren van de ziekte aids zijn. hoe je jezelf kunt beschermen tegen deze ziekte. waar je een test kunt doen om te kijken of je besmet bent. waar je gratis medicijnen kunt krijgen. Verwerkingsopdracht B Zelf voorlichting geven! Gebruik het kopieerblad Voorlichting. De leerlingen kunnen nu in groepjes aan de slag om zelf voorlichting te geven (bijvoorbeeld 3-6 leerlingen per groep, de groepsindeling is afhankelijk van de grootte van de klas). De voorlichting kan over verschillende onderwerpen gaan: over de ziekte aids, over Mozambique, over het recht op zorg en bescherming of over kinderrechten. Maak zelf een keuze uit deze onderwerpen, of laat de groepjes zelf kiezen (het is dan handig om de onderwerpen op het bord te schrijven). De kinderen kunnen op het kopieerblad verschillende manieren van voorlichting zien: een radioprogramma, een toneelstuk of een muurschildering. Maar leerlingen kunnen bijvoorbeeld ook een lied (op bestaande muziek), een poster of muurkrant maken. U kunt ook hier zelf een manier van voorlichting kiezen of de keuze aan de leerlingen overlaten. Maak eerst wel een inschatting van de voorbereidingstijd voor elke opdracht en houd rekening met de tijd die u hebt voor de gastles. Educatieve video over Aramiss De video gaat niet alleen over het wereldwijde aidsprobleem, maar juist ook over de voorlichting die Aramiss geeft aan zijn leeftijdgenootjes bij het kinderradiostation in Mozambique. De 14-jarige jongen uit Mozambique is eigenlijk dus ook jeugdvoorlichter. Al vanaf zijn 6e is hij te horen op de radio. Als kleuter zong hij liedjes in een koor, en nu maakt hij reportages voor leeftijdgenoten. Laat de leerlingen voor zichzelf of in groepjes verschillende redenen opschrijven waarom voorlichting zo belangrijk is. Of laat ze een eigen radiovoorstelling 'maken' die ze presenteren in de klas (gebruik hiervoor eventueel het kopieerblad). NB: deze laatste opdracht kost meer voorbereidings en uitvoeringstijd, afhankelijk van de grootte van de groep. Bespreek daarna klassikaal de antwoorden/reportages. Vul de antwoorden van de kinderen eventueel zelf aan. TIP! De educatieve DVD gaat over Aramiss die zijn leeftijdsgenoten voorlichting geeft via de radio 11

C Gratis aidsmedicijnen Aanwijzing voor de gastlesgever De onderstaande informatie is voor groep 5-8. U kunt de tekst presenteren, of uitdelen aan de leerlingen (zie bijlage 5). Doelen: Leerlingen weten dat Unicef en de regering in Mozambique voor gratis aidsmedicijnen zorgen. Leerlingen leren dat niet iedereen weet dat ze deze medicijnen gratis kunnen krijgen. Leerlingen weten dat het voor veel mensen te duur is om de medicijnen op te halen: ziekenhuizen zijn vaak te ver weg. Gratis aidsmedicijnen Unicef zorgt over de hele wereld voor kinderen die er alleen voor komen te staan door aids. Ook in Mozambique. Unicef doet dit niet alleen. Zo zorgt Unicef samen met de regering van Mozambique bijvoorbeeld voor gratis aidsmedicijnen. Deze aidsmedicijnen worden ook wel aidsremmers genoemd. De pillen kunnen mensen met de ziekte aids niet helemaal beter maken, maar wel zorgen dat ze langer blijven leven. Ze remmen dus de ziekte aids af. Slechts 10 % van de kinderen in Mozambique die besmet zijn met het virus krijgen deze gratis medicijnen. Hoe dat komt? Omdat veel mensen niet weten dat ze deze medicijnen gratis kunnen halen. En omdat zij niet genoeg geld hebben om naar het ziekenhuis te gaan, dat vaak ver weg ligt. Daarom is het werk van Unicef nog erg belangrijk. Unicef zorgt dat steeds meer mensen weten dat de gratis medicijnen er zijn. Ook helpt Unicef mee om meer ziekenhuizen en gezondheidscentra te bouwen. Dan kunnen straks meer mensen de medicijnen ophalen. En hoe meer ziekenhuizen er komen, hoe meer mensen zich kunnen laten testen op aids. Als ze besmet zijn, kunnen ze in het ziekenhuis goede hulp en informatie krijgen. Verwerkingopdrachten C Groep 5-8: Puzzelopdracht 'pillen-pech' Groep 7-8: Quiz! De leerlingen lezen de tekst op het werkblad en maken de opdracht. Wie weet als eerste wat de oplossing van de Quiz is? 12

D Extra opdrachten Deze opdrachten kunt u gebruiken om uw gastles uit te breiden. Ook is het handig om deze opdrachten achter de hand te houden voor leerlingen die eerder klaar zijn. Deel het kopieerblad Opdrachten uit (bijlage 6), met daarop een leuke invul-strip. De opdracht over 'Een dag uit het leven van ' past goed bij het verhaal over een dag uit het leven van Joaninha in het novembernummer van Kids United. Maak kopieën van de opdrachten uit het spreekbeurtboekje van de Nationale Spreekbeurtactie en deel deze uit. Deel (kopieën van) de puzzelpagina van het Kids United magazine (november 2006) uit. U kunt natuurlijk ook gebruik maken van de verschillende lessen van Wereldklassen. Wereldklassen gaat in schooljaar 2006/2007 ook in op het thema hiv en aids. U kunt bijvoorbeeld gebruik maken van leuke liedteksten en de bijbehorende muziek. Dit lintje staat wereldwijd symbool voor de strijd tegen aids TIP! Deze invul-strip staat ook op het kopieerblad Opdrachten (bijlage 6). Laat de leerlingen het laatste plaatje afmaken, en bespreek daarna hoe het aidslintje er in het echt uitziet. Laat bijvoorbeeld een afbeelding zien van het rood-blauwe lintje, of teken hem zelf op het bord. 13

4. Controle, evaluatie en slot Duur ongeveer 5 minuten Doelen: Controle: zijn de leerdoelen bereikt? Evaluatie: tips en feedback verzamelen voor een volgende gastles Slot: een leuke en positieve afsluiting Hoe kunt u controleren of de leerdoelen bereikt zijn? Tijdens en aan het einde van uw gastles ruimte geven voor vragen. Een vraag 'terugkaatsen' naar de klas: 'wie weet er een antwoord op deze vraag?' Kort terugvragen of de leerlingen de informatie tot aan dat moment begrijpen. Het is belangrijk om na zo'n vraag even te wachten op reacties vanuit de klas. De gemaakte opdrachten en vragen kort klassikaal bespreken. In de evaluatie kunt u aan de leerlingen vragen hoe zij de les vonden. Het is belangrijk om positieve en negatieve opmerkingen van de leerlingen serieus te nemen. Als u een beginnende gastlesgever bent, kunt u ook overwegen om (na de gastles) de docent te vragen om feedback. Hij/zij is immers een expert op het gebied van lesgeven, en zal uw open houding waarschijnlijk alleen maar waarderen. U kunt nuttige tips of opmerkingen van de leerlingen en de docent opschrijven en gebruiken bij de voorbereiding van uw volgende gastles. 14

Bijlage 1 Kopieerblad Informatie Het recht op zorg en bescherming Alle kinderen hebben recht op zorg en bescherming. Toch krijgen niet alle kinderen in de wereld waar ze recht op hebben. De ziekte aids zorgt voor problemen in veel ontwikkelingslanden. Kinderen die last hebben van deze problemen zijn erg kwetsbaar. Heel belangrijk vindt Unicef de zorg en bescherming voor deze 'kwetsbare' kinderen. Dat zijn eigenlijk 3 groepen kinderen: 1) kinderen die niet naar school gaan omdat ze voor hun zieke ouders moeten zorgen 2) kinderen die zelf aids hebben 3) kinderen die hun ouders door aids verloren hebben. Problemen door de ziekte aids Iedereen kan aids krijgen: arme, rijke, jonge en oude mensen. En ook kinderen. Maar kinderen hebben op nog meer manieren last van aids. Sommige kinderen moeten voor hun zieke ouders zorgen en hebben geen tijd meer om naar school te gaan. Andere kinderen worden zelf ziek. Zij vertellen dit meestal aan niemand. Iemand met aids wordt namelijk vaak gepest. Kinderen verliezen door de ziekte aids belangrijke mensen: ouders, broers, zussen en de meester of juf kunnen dood gaan. En dat is heel verdrietig. De ziekte aids zorgt dus voor heel wat problemen voor deze kinderen. Wat zijn hiv en aids precies? Hiv is een virus. Als je dit virus krijgt ben je hivpositief. Mensen die besmet zijn met hiv krijgen na vele jaren de ziekte aids. Het virus maakt de cellen dood, die ziektes bestrijden. Die cellen heten witte bloedlichaampjes. Als je te weinig witte bloedlichaampjes hebt, is je lichaam heel vatbaar voor allerlei ziektes. Mensen met aids worden daarom vaak ziek. En ze worden dus ook steeds zwakker. Uiteindelijk gaan ze vaak dood aan iets waar ze normaal niet aan dood zouden gaan. Een griepje bijvoorbeeld. Mensen met aids moeten daarom vaak een heleboel medicijnen nemen tegen al die ziektes. En ze moeten goed eten, zodat ze sterk blijven. Er is nog geen medicijn dat de ziekte aids kan genezen. Maar er bestaan wel aidsremmers. Deze pillen kunnen mensen met de ziekte aids niet helemaal beter maken, maar wel zorgen dat ze langer blijven leven. Ze remmen dus de ziekte aids af. Helaas zijn die aidsremmers vaak nog moeilijk te verkrijgen. Wie aids heeft en dagelijks aidsremmers slikt en goed eet, kan ermee leven. Waar komt de ziekte het meeste voor? Miljoenen kinderen over de hele wereld hebben te maken met hiv en aids. Er zijn zelfs 2,2 miljoen kinderen in de wereld die zelf hiv-positief zijn of aids hebben. Zij worden meestal als baby besmet door hun moeder. En er zijn 15,2 miljoen wezen van wie één of beide ouders overleden zijn door aids. Het is helemaal niet leuk om je dit voor te stellen, maar elke dag raken bijna 1500 kinderen onder de 15 jaar besmet met hiv. Vooral in Afrika hebben veel mensen de ziekte aids. Maar ook in Rusland. Is er ook aids in Nederland? Ja, er zijn ongeveer 18.000 mensen met hiv in ons land. Omdat de gezondheidszorg in Nederland beter geregeld is dan in de meeste ontwikkelingslanden, kunnen zieke mensen gemakkelijker aan medicijnen komen. En er is veel informatie in Nederland over de ziekte. Met genoeg voedsel en aidsremmers hoeven mensen niet snel dood te gaan door aids. 15

De oplossingen van Unicef Alle kinderen hebben recht op zorg, bescherming, onderwijs, gezondheidszorg, voedsel, schoon water en een schone wc. Unicef werkt hard om te zorgen dat steeds meer kinderen krijgen waar ze recht op hebben. Unicef zorgt bijvoorbeeld voor beter onderwijs. Want het is belangrijk dat kinderen goed les krijgen. En dat hun school schoon en veilig is. Unicef leert meesters en juffen ook hoe ze kwetsbare kinderen kunnen herkennen. Want als kinderen thuis voor zieke ouders moeten zorgen of als ze thuis alles alleen moeten doen zijn ze vaak erg moe. De meester of juf in de klas kan extra letten op deze kinderen, en zorgen dat ze extra hulp krijgen via Unicef. In het land Mozambique heeft Unicef verschillende oplossingen om deze kwetsbare kinderen te helpen: 1. Unicef traint speciale hulpverleners die bij kinderen zonder ouders langsgaan. 2. Unicef zorgt voor voorlichting over hiv en aids. 3. Unicef zorgt samen met de regering voor gratis aidsmedicijnen. Extra voor groep 7 en 8 Hoe kun je de ziekte voorkomen? Het is belangrijk om te voorkomen dat je besmet raakt met hiv. Je kunt besmet raken met het virus als jouw bloed in aanraking komt met besmet bloed van iemand anders. Het is daarom belangrijk om altijd schone naalden te gebruiken voor een injectie. Ook door onveilig vrijen (zonder condoom) kun je hiv van iemand krijgen. Het is daarom verstandig om een condoom te gebruiken tijdens het vrijen. Zwangere vrouwen die met hiv zijn besmet, kunnen het virus tijdens de bevalling overbrengen op hun baby. Ook kunnen baby's het virus krijgen tijdens de zwangerschap en heel soms door borstvoeding. Moeders moeten daarom weten of ze besmet zijn met hiv. Met aidsremmers hebben ze de helft minder kans dat de baby in hun buik ook besmet wordt. Dit zijn voorlichtings-boekjes over aids uit Papoea Nieuw Guinea Het meisje Joaninha (11 jaar) uit Mozambique is haar ouders verloren door de ziekte aids 16

Kinderen in Mozambique Bijlage 2 Kopieerblad Mozambique Wist je dat Mozambique? Een land is in Zuidoost Afrika? Kijk maar op het kaartje. Het vroeger een Portugese kolonie was en sinds 1975 onafhankelijk is? De officiële taal Portugees is? Er tot 1992 een burgeroorlog aan de gang was in Mozambique? Er ruim 19 miljoen mensen wonen? Mensen in Mozambique meestal niet zo oud worden? Gemiddeld worden mensen maar 38 jaar. In Nederland worden mensen gemiddeld 79 jaar oud. Mozambique bijna 20 keer zo groot is als Nederland? De kust van Mozambique wel 2655 km lang is? De hoofdstad van Mozambique 'Maputo' heet? Er in Mozambique heel veel wilde dieren zijn, zoals olifanten, neushoorns, leeuwen, luipaarden en buffels? Dit bord waarschuwt mensen in Mozambique voor de gevaren van de ziekte aids. 17

Bijlage 3 Kopieerblad Hulpverleners Hulpverleners Alle kinderen hebben recht op zorg en bescherming. Unicef steunt daarom hulpverleners die kwetsbare kinderen helpen. Als kinderen voor hun zieke ouders moeten zorgen kan de hulpverlener soms verzorging regelen, zodat kinderen toch naar school kunnen. Kinderen die zelf aids hebben, krijgen medicijnen zodat ze zo normaal mogelijk kunnen leven. Zorg en liefde Als kinderen hun ouders door aids verloren hebben komen ze er vaak alleen voor te staan. Sommige kinderen kunnen bij familie gaan wonen. Als dit niet kan, blijven kinderen alleen achter. Zij krijgen dan regelmatig bezoek van een hulpverlener. De hulpverleners kijken dan hoe het met de kinderen gaat. Ze helpen hen met klusjes thuis. Ze troosten de kinderen als ze verdrietig zijn. Ze geven hen de liefde en aandacht die ouders normaal gesproken aan kinderen geven. Geboortebewijs De meeste alleenstaande kinderen hebben geen geboortebewijs. Alleen met een geboortebewijs kunnen ze naar school en krijgen ze andere belangrijke papieren. Bijvoorbeeld een speciale kaart waarmee ze voedselhulp krijgen. Of een papier waarop staat dat het huis van hun overleden ouders van de kinderen is. Unicef zorgt er voor dat hulpverleners alsnog een geboortebewijs regelen voor kinderen die er geen hebben. Help jij de hulpverlener? Hieronder zie je allemaal plaatjes van dingen die een hulpverlener nodig heeft. Deze hulpverleenster is al haar spullen kwijt! Help jij alles terug te vinden? Verbind de woorden met de goede plaatjes. fiets? aidsmedicijnen schoolspullen voedselbonnen? tas 18

Bijlage 4 Kopieerblad Voorlichting Voorlichting is belangrijk, omdat iedereen moet weten wat de gevaren van de ziekte aids zijn. hoe je jezelf kunt beschermen tegen deze ziekte. waar je een test kunt doen om te kijken of je besmet bent. waar je gratis medicijnen kunt krijgen. (vul zelf in) Voorbeeld 1: Aramiss (14 jaar) geeft zijn leeftijdsgenoten voorlichting over aids via de radio Voorbeeld 2: op een school in Mozambique maken jeugdvoorlichters een toneelstuk over aids Voorbeeld 4: in Mozambique wordt aidsvoorlichting vaak op muren geschilderd En nu zelf voorlichting geven: zo doe je dat! Op de foto's zie je allemaal voorbeelden van verschillende manieren om voorlichting te geven. Maak hieronder je eigen plan om ook voorlichting te geven! Mijn plan: Ik ga voorlichting geven over: Manier van voorlichting (toneelstukje, poster, lied): Ik ga voorlichting geven samen met: Spullen die we nodig hebben (vraag de juf of meerster): Veel succes! 19

D Bijlage 5 Kopieerblad Gratis aidsmedicijnen Gratis aidsmedicijnen Unicef zorgt over de hele wereld voor kinderen die er alleen voor komen te staan door aids. Ook in Mozambique. Unicef doet dit niet alleen. Zo zorgt Unicef samen met de regering van Mozambique bijvoorbeeld voor gratis aidsmedicijnen. Deze aidsmedicijnen worden ook wel aidsremmers genoemd. De pillen kunnen mensen met de ziekte aids niet helemaal beter maken, maar wel zorgen dat ze langer blijven leven. Ze remmen dus de ziekte aids af. Slechts 10 % van de kinderen in Mozambique die besmet zijn met het virus krijgen deze gratis medicijnen. Hoe dat komt? Omdat veel mensen niet weten dat ze deze medicijnen gratis kunnen halen. En omdat zij niet genoeg geld hebben om naar het ziekenhuis te gaan, dat vaak ver weg ligt. Daarom is het werk van Unicef nog erg belangrijk. Unicef zorgt dat steeds meer mensen weten dat de gratis medicijnen er zijn. Ook helpt Unicef mee om meer ziekenhuizen en gezondheidscentra te bouwen. Dan kunnen straks meer mensen de medicijnen ophalen. En hoe meer ziekenhuizen er komen, hoe meer mensen zich kunnen laten testen op aids. Als ze besmet zijn, kunnen ze in het ziekenhuis goede hulp en informatie krijgen. X W Pillen-pech! Ojee... deze jongen laat zijn medicijnen vallen en alle pillen liggen door elkaar. Op alle pillen staat een letter. Streep de pillen met de letters W en X weg. Maak met de letters die overblijven een woord wat staat er? X A W S R X X E X S X M W R I E W X W X M Vul hier het goede woord in: 20