Kinderopvang Dikkertje Dap. BPV Beleidsplan. Document: 3.12 Eigenaar: Gerrie Behet. Versie: Pagina 1 van 8

Vergelijkbare documenten
BPV infomap Dikkertje Dap

Informatie opleidingsstandaard voor de EVC procedure. Praktijkopleider

Overzicht kerntaken, werkprocessen, prestatie-indicatoren gekoppeld aan examenproducten

beleid BEROEPSPRAKTIJKVORMING (BPV)

Competentieprofiel werkbegeleider

Kinderopvang Heyendael

Kinderverblijf Het Strand. Organisatie: 1e locatie Burgemeester Amersfoordtlaan DM Badhoevedorp

Voorwoord. Den Haag, Augustus 2010, drs. K. Keep, manager Kenniscentrum PMLF. Profielschets, PRAKTIJKBEGELEIDER PMLF November 2010

BPV. Profiel praktijkopleider. Norm. Toelichting. Aanpak. Prestatie

STAGEWERKBOEK. 1. Functies bij de praktijkopleiding

Rollen, verantwoordelijkheden en taken docent-praktijkopleider-werkbegeleider-teamleider (leerafdelingen)

ALGEMEEN BPV BELEID 1 ALGEMEEN

BPV Stagebeleid Kinderopvang t Olefantje Nieuwegracht

Nieuwe. Handleiding voor leerlingen/stagiairs Versie 2013

Profiel Praktijkopleider juli Standaard rapportopmaak 2

Beleid SKPC begeleiding van pedagogisch medewerkers in opleiding: BOL + BBL. Inleiding pag. 2. Soorten stages pag. 2

LEERCOACH IN DE NETWERKSCHOOL. Verantwoordelijkheden

Reglement erkenning leerbedrijven SBB Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB d.d. 24 april 2015

Stagebeleid. Elite Gastouderbureau

Als stagebedrijf wilt u stagiairs uitgebreid kennis laten maken met uw vakgebied;

Proeve van Bekwaamheid. kerntaak 2. Uitvoeren van taken ten behoeve van het jongerenwerk, de organisatie en het beroep

Gezamenlijke aanpak BPV en het BPV-protocol van:

BBL-OPLEIDINGEN ZORG & WELZIJN KRAMERSGILDEPLEIN ARNHEM ROC A12

Voorwaardelijk voor de erkenning is dat de leerplaats aantoonbaar voldoet aan de wettelijke eisen voor veiligheid. 3

Programma van Eisen m.b.t. leren in de Kinderopvang

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB d.d. 24 april 2015

gezamenlijke aanpak bpv

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB d.d. 30 juni 2017

2 Kwalificaties voor erkenning Afspraken over selectie en aanname van stagiaires Faciliteiten voor stagiaires... 3

Reglement erkenning leerbedrijven SBB

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB d.d. 13 mei 2016

BBL-OPLEIDINGEN ZORG & WELZIJN. Kleinschalig BBL-onderwijs Kramersgildeplein Arnhem. Astrum College is onderdeel van ROC A12

Beroeps Praktijk Vormingsplan

Internet resultaten sites ROC Leiden en ROC ID college

Stageplan kinderdagverblijf madelief

Stagebeleid Stagebeleid Gastouderbureau Gideon s Kids 1 Versie: februari 2018

NEDERLANDSE KANO BOND Aangesloten bij: NOC*NSF / European Canoe Association / International Canoë Fédération Commissie Opleidingen

Het BeroepsPraktijkVormings-plan (BPV)

Reglement erkenning leerbedrijven SBB

Artikel 1. Begripsbepalingen In dit reglement wordt verstaan onder:

Beroepspraktijkvorming (BPV)

Bijlage C behorende bij artikel 2 lid 3 Besluit personeel veiligheidsregio

datum: december 2005 versie: 3 KNVB, KNZB, KNGU en NeVoBo in samenwerking met CINOP 0 vakman/vakvrouw niveau 4

1. BPV werkplan Leerdoelen Naam : Opleiding : ICT- en mediabeheer Niveau: 4 Stageperiode : Leerbedrijf : Praktijkopleider / begeleider :

handvatten bij de begeleiding van stagiairs voor de MBO opleiding administratief medewerker

Erkend leerbedrijf. dáár wordt het vak geleerd. horeca bakkerij reizen recreatie facilitaire dienstverlening

Functiecompetentieprofiel Praktijkopleider

Leerdoelenmatrices lmp 1.5_GEREV.doc. Leerdoelenmatrices LMP per werkproces op basis van servicedocument Versie 1.

KWALIFICATIESTRUCTUUR SPORT 2012

Week van het zwemonderwijs

Reglement erkenning leerbedrijven SBB. Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB op 27 juni 2019.

Convenant Kindercentra & ROC s Groningen en Noord-Drenthe. Informatiegids voor Stagiairs

Breidt netwerk min of meer bij toeval uit. Verneemt bij bedrijven wensen voor nieuwe

* Inleiding De opleidingen. 1.1 Opleidingseisen / opleidingsniveau 4. * 2. Begeleiding/coachen leerlingen Wie is waarvoor verantwoordelijk

Stage beleid Cavent. KD- 17 Stage beleid Cavent Pagina 1

Gevraagd: Bekwame praktijkopleiders!

Reglement erkenning leerbedrijven SBB. Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB op 29 juni 2018.

Het BeroepsPraktijkVormings-plan (BPV)

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Vastgesteld door het Algemeen Bestuur van SBB op 29 juni 2018.

Programma van Eisen. Afspraken op vlak van Instroom, Werving & Selectie Voordat aan de opleiding wordt begonnen

Algemene informatie over kwalificatie

Protocol Stagiaires / BPV

1. Algemene informatie over kwalificatie

Instructie Werkbegeleiders opleiding HBOV Henk Chevalking

Trainer-coach 3 Kwalificatieprofiel

Werkplekleren: de Nederlandse casus

Profiel Praktijkbegeleider. Kwalificatieprofiel Praktijkbegeleider Algemene informatie. Specifieke informatie. datum: december 2005 versie: 4

DEFINITIE VAN DE BEGRIPPEN FUNCTIEPROFIEL EN COMPETENTIEPROFIEL

Kerntaak 1: Organiseren, coördineren en bewaken van het opleidingstraject

Wielertrainer 3. Kwalificatieprofiel

I. Algemene informatie

Hoofdstuk 3 Beoordeling en evaluatie. 3.1 Beoordelingsformulier beroepshouding. Instructie beoordeling: Beoordeling

Nieuwe. Handleiding Versie 2012

Hartekamp Collectief, schilderij nr. 223: Feest INFORMATIE OVER BEROEPSOPLEIDINGEN BIJ DE HARTEKAMP GROEP

Opleidings- en examenplan

Inhoud. Pagina. 1. Formulering Stagebeleid Definities 3

Examenplan Danscoördinator Bij kwalificatie Coördinator sportinstructie, training en coaching

KWALIFICATIESTRUCTUUR SPORT 2012 KWALIFICATIEPROFIEL IJSHOCKEYTRAINER/COACH 3

Profiel personal coach WelSlagen Diversiteit

Stagebeleid Kindercentrumoverhoven 2012

PROEVE VAN BEKWAAMHEID

SWOT-ANALYSE. 1 Interpersoonlijk competent. 1.1 Eisen. 1.2 Mijn ontwikkelpunten. 1.3 Mijn leerdoelen

Functienaam: Pedagogisch Medewerker(st)er Naschoolse Opvang (NSO) Organisatie: Stichting Professionele Kinderopvang Bonaire Schaal: 4

Krammer HE Brielle / BEGELEIDINGSPLAN INHOLLAND STUDENTEN

Protocol leerlingbegeleiding

Hartekamp Collectief, schilderij nr. 223: Feest. Informatie over beroepsopleidingen bij de Hartekamp Groep

Samenwerkingsovereenkomst ROCKO

Kerntaak 1 Bieden van zorg en ondersteuning op basis van een werkplanning. STER opdracht: helpen bij een creatieve activiteit

SAMENWERKINGSOVEREENKOMST TUSSEN ILO EN SCHOOL VOOR VOORTGEZET ONDERWIJS (inzake het praktijkdeel van Bachelor-Minor-studenten met een aanstelling)

Kerntaak 3 opleiding doktersassistent: Uitvoeren van organisatie- en professiegebonden taken

Wielertrainer 3 Kwalificatieprofiel

FUNCTIEBESCHRIJVING Medior adviseur Expertisecentrum

Praktijkkaart basisfase SAW Jeugdzorg

Portfolio Pedagogisch Werk. Studiewijzer. Opleiding Pedagogisch Werk niveau 3 instroom Helpende (KD 79140)

Profiel schoolopleider en schoolcoördinator 1

EXAMENPLAN 2018 Combi GHZ-BGZ

BPV HANDLEIDING. Voor de opleidingen verpleegkunde, AG, VIG/MZ3. Scholen voor Zorg en Welzijn

Kwalificatie profiel Wielertrainer 2. Annelies Martijn Wieleracademie

Talentcoach Kwalificatieprofiel

1. Interpersoonlijk competent

Transcriptie:

1 Versie: 21-04-2015 Pagina 1 van 8

2 Inhoudsopgave Pag. Inleiding 3 Missie 4 Visie opleiden De Beroepspraktijk Vorming (bpv) 5 1. Voorwaarden voor het leerproces Taken en verantwoordelijkheden van alle bpv betrokkenen 6 1. Directeur 2. Coördinatie en praktijkbegeleiding vanuit onderwijsinstelling. 3. Praktijkopleider 4. Werkbegeleider 7 5. Collega s Voorwaarden praktijkopleider 8 Voorwaarden werkbegeleider Versie: 21-04-2015 Pagina 2 van 8

3 Inleiding Dikkertje Dap wordt regelmatig benaderd met de vraag of er een stageplek is bij Dikkertje Dap. Soms komt de vraag vanuit de school. De stagevraag is doorgaans in kader van een beroepsgerichte opleiding zoals Pedagogisch Werker, voor een beroepsoriënterende stage in kader van Helpende Welzijn of een kortdurende oriëntatie van het vakgebied kinderopvang. (snuffelstage). Dikkertje Dap stelt Beroeps Praktijk Vorming, BPV - plaatsen beschikbaar voor de Beroeps Opleidende Leerweg (BOL). Indien mogelijk bieden wij een BPV plaats voor de Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL). Dit houdt in dat een nog niet gekwalificeerde medewerker in dienst komt en werkend leert. Dit is mede afhankelijk van formatieruimte. Versie: 21-04-2015 Pagina 3 van 8

4 Missie Dikkertje Dap biedt op deskundige, respectvolle en verantwoordelijke wijze kinderopvang op maat aan kinderen en ouders. De geboden dienst draagt bij aan de optimale ontwikkeling van kinderen en ondersteunt de ouders / verzorgers om zorg en maatschappelijke activiteiten te combineren. Dit alles binnen financiële en wettelijke kaders. Dikkertje Dap stelt zich bij de dienstverlening op als maatschappelijke ondernemer. Visie opleiden Dikkertje Dap wil een bijdrage leveren aan het maatschappelijk belang om mensen op te leiden tot gekwalificeerd personeel voor de kinderopvang. Dikkertje Dap laat zich met haar keuze voor opleidingsberokkenheid leiden door regionale ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en ontwikkelingen binnen de branche. Om die reden zullen wij niet alleen jonge leerlingen van ROC s een bpv- plaats bieden, maar in voorkomende gevallen zullen wij participeren in arbeidsmarkt projecten waarin deelnemers uit andere doelgroepen aangetrokken worden. Het doel om goed opgeleide mensen die aansluiten bij de vraag vanuit de praktijk vinden wij zo belangrijk dat wij actief participeren binnen het samenwerkingsverband tussen werkveld Kinderopvang en Peuterspeelzaalwerk in de procincie Gelderland en ROC s. Het doel gezamenlijk is te komen tot resultaatgericht, marktgericht en competentie gericht opleidingsaanbod voor de kinderopvang in de provincie Gelderland te realiseren. In 2009 is het vastgelegd in een verbindend convenant: Gezamenlijke afspraken tussen werkveld en opleidingen over leren in de kinderopvang en peuterspeelzaalwerk. Hierin staan de uitgangspunten en afspraken die zijn en/ of worden gemaakt over het verbeteren van de samenwerking, van de kwaliteit en de gewenste kwantiteit van de opleidingen Pedagogisch Werker 3 en 4 kinderopvang en sociaal / cultureel werk en sport en bewegen voor de BSO. Om als erkend leerbedrijf op te treden voldoet Dikkertje Dap aan de criteria gesteld door het kenniscentrum voor leren in de praktijk, Kenniscentrum. De criteria is terug te vinden in de regeling voor erkenning van Kenniscentrum. Motieven voor het begeleiden van leerlingen. De beroepsoefenaar van morgen wordt opgeleid. De praktijk en theorie kunnen verbonden en getoetst worden. Medewerkers van Dikkertje Dap kunnen leren van de meegebrachte actuele kennis en vaardigheden van de leerling. De inbreng van de leerling kan een eye-opener zijn. Leerlingen nemen, op den duur, werk uit handen. Leerlingen zijn potentiële kandidaten voor toekomstige vacatures. Versie: 21-04-2015 Pagina 4 van 8

5 De Beroeps Praktijk Vorming (bpv) BPV is een essentieel onderdeel van de beroepsopleiding. Leren door ervaring is zeer geschikt voor de competentieontwikkeling van beroepskrachten voor en in de kinderopvang. Dikkertje Dap is een werkomgeving waar de leerling veel kan leren over het werken binnen de kinderopvang zoals: omgaan met flexibele kinderopvang en werktijden; omgaan met wisselende groepssamenstelling; omgaan met kinderen van 0 tot 12 jaar; omgaan met ouders en collega s. Hieronder staat beschreven wat de algemene voorwaarden zijn die moeten bijdragen aan een succesvolle BPV. Vervolgens welke functionaris en betrokkenen zijn en wat hun verantwoordelijkheden zijn. Alle betrokkenen zijn op de hoogte van de inhoud van de informatiemap Bpv De kwaliteit van de begeleiding wordt regelmatig geevalueerd en zo nodig bijgesteld. De leerling heeft voor aanvang van de bpv een selectie- plaatsingsgesprek met de praktijkopleider. De leerling heeft een proeftijd van 1 maand, deze wordt afgesloten na een evalutatiegesprek. Voorwaarden voor het leerproces Tijdens de bpv wordt bekeken waar de leerling het beste de kernactiviteiten en leerdoelen kan behalen. Het kan dus zijn dat de leerling op meerdere groepen haar bpv doorloopt. De leerling staat boventallig ingeroosterd. Wanneer de leerling een beroepsgerichte opleiding volgt, verwachten wij dat ze in het laatste opleidingsjaar uitgroeit tot een volwaardige collega en ook zelfstandig inzetbaar zal zijn. De duur van de introductieperiode is ongeveer vier weken. Het aantal uren per dag / per week is afhankelijk van de opleiding en soort stage. Meestal betreft het hele dagen. Er vindt minimaal 1 x per 14 dagen een voortgangsgesprek plaats tussen werkbegeleider en de leerling van ongeveer 20 tot 30 minuten. De regelmaat is afhankelijk van de opleiding en duur van de stageperiode. De praktijkopleider kan aanwezig zijn op eigen initiatief, op verzoek van de werkbegeleider en / of leerling. De praktijkopleider zal indien nodig bij het voortgangsgesprek aanwezig zijn. De tussenevaluatie vindt plaats in aanwezigheid van werkbegeleider en praktijkbegeleider van uit de onderwijsinstelling. (Indien wenselijk is de praktijkopleider aanwezig). Aan het eind van de bpv periode vindt de eindbeoordeling plaats in aanwezigheid van werkbegeleider en praktijkbegeleider van uit de onderwijsinstelling. (Indien wenselijk is de praktijkopleider aanwezig). Per groep is er per dag maximaal één leerling aanwezig. Versie: 21-04-2015 Pagina 5 van 8

6 Per groep zijn er per week maximaal twee verschillende leerlingen aanwezig. Om een zo objectief mogelijke begeleiding te waarborgen is het niet toegestaan dat de werkbegeleider en de leerling voorafgaand de bpv al een relatie op privé-gebied met elkaar onderhielden (als vrienden of familie). Indien dit het geval is, wordt de leerling op een andere groep geplaatst en wordt een andere werkbegeleider gezocht. Bij problemen kan de leerling en / of de werkbegeleider een beroep doen op de praktijkopleider. Taken en verantwoordelijkheden van alle bpv betrokkenen 1. Directeur De Directeur faciliteert de randvoorwaarden voor een succesvolle bpv binnen Dikkertje Dap en is eindverantwoordelijk voor alle processen rond de bpv op Dikkertje Dap 2. Coördinatie en praktijkbegeleiding vanuit onderwijsinstelling. Coördinatie De onderwijsinstelling inventariseert jaarlijks het aantal beschikbare bpv-plaatsen en benut deze volgens de opgave van Dikkertje Dap. De opleiding geeft (afhankelijk van de opleiding) de opdracht aan de leerlingen om een sollicitatiebrief te sturen naar Dikkertje Dap. De opleiding onderhoudt contacten met Dikkertje Dap. Praktijkbegeleiding van de opleiding (pb) Praktijkbegeleider (praktijkdocent van onderwijsinstelling) geeft voorlichting en begeleidt de leerling op school tijdens de bpv-periode. Praktijkbegeleider onderhoudt contact met de praktijkopleider / werkbegeleider van Dikkertje Dap t.a.v. de voortgang van de bpv. Praktijkbegeleider neemt deel aan evaluatie - en beoordelingsgesprekken op de locatie van Dikkertje Dap. Praktijkbegeleider signaleert eventuele problemen tijdens de bpv, helpt deze oplossen en neemt zo nodig contact op met de praktijkopleider of werkbegeleider van Dikkertje Dap. 3. Praktijkopleider (po) Dikkertje Dap De praktijkopleider inventariseert jaarlijks het aantal beschikbare bpv-plaatsen en maakt dit kenbaar bij de onderwijsinstellingen waarmee wordt samengewerkt. De praktijkopleider selecteert de binnengekomen brieven en nodigt leerlingen uit voor een selectie - plaatsingsgesprek. De praktijkopleider maakt eventuele afwijzing na het selectiegesprek schriftelijk kenbaar aan de leerling en motiveert de afwijzing mondeling of schriftelijk. Versie: 21-04-2015 Pagina 6 van 8

7 De praktijkopleider stuurt een schriftelijke bevestiging van de plaatsing aan de leerling en de onderwijsinstelling. De praktijkopleider tekent de BPV- overeenkomst. De praktijkopleider informeert de Directeur en het team welke leerling (en) vanuit welke opleiding komt stage lopen en wie de werkbegeleider wordt. Ze maakt hiervan een overzicht tbv de Directeur en team. De praktijkopleider introduceert de leerling binnen Dikkertje Dap. De praktijkopleider geeft instructie en / of coacht de werkbegeleiders. De praktijkopleider ondersteunt leerling en werkbegeleider met het maken van Persoonlijk Activiteiten Plan in kader van de opleiding. De praktijkopleider voert voortgangsgesprekken met leerlingen gericht op kerntaken, leerdoelen en persoonlijke ontwikkeling. (kennis, vaardigheden en beroepshouding) De praktijkopleider is aanspreekpunt voor alle leerlingen en werkbegeleiders. De praktijkopleider houd zich bezig met de beoordeling van de leerlingen aan de hand van de opleidingseisen met als doel een zo valide en objectief mogelijke beoordeling De praktijkopleider informeert werkbegeleiders over alle geldende regelingen en voorwaarden i.v.m. bpv De praktijkopleider zorgt er voor dat in de krant van Dikkertje Dap de ouders worden geïnformeerd. Welke leerling waar stage loopt en soort opleiding ze volgen. De praktijkopleider zorgt dat haar deskundigheid op niveau blijft. De praktijkopleider stimuleert goed leerklimaat op de groepen. De praktijkopleider signaleert relevante ontwikkelingen en levert een bijdrage aan de bijstelling van het bpv plan. De praktijkopleider onderhoudt contact met de praktijkopleiders van andere Kinderopvang organisaties en de opleidingsinstellingen. (scholen / kenniscentrum e.d) De praktijkopleider geeft na elke stageperiode het waarderingsformulier Kenniscentrum aan de leerling en de werkbegeleider en vraagt hen deze in te vullen. Het BPV plan wordt jaarlijks geëvalueerd. Ook de opleiding ontvangt per twee jaar het waarderingsformulier dat ontworpen is door Kenniscentrum. De praktijkopleider maakt jaarlijks van de gegevens een samenvatting en stelt verbeterpunten voor. Met de uitkomsten van de evaluatiegegevens zal Dikkertje Dap voordurend de kwaliteit van de geboden bpv versterken. De praktijkopleider informeert en legt verantwoording af aan de Directeur. 4. De werkbegeleider (wb) De werkbegeleider stelt zich op de hoogte van de betreffende opleidingseisen (praktijkboek) en ze begeleid overeenkomstig aan deze gestelde eisen. De werkbegeleider stemt de begeleiding af op het niveau en de fase van de opleiding. De werkbegeleider houdt rekening met de beginsituatie van de leerling. De werkbegeleider verzorgt de introductieperiode, en bewaakt dat de werktijden van de leerling zoveel mogelijk worden gekoppeld aan het rooster van haar zelf. De werkbegeleider adviseert bij opstellen, uitvoeren en evaluatie van leerdoelen. Versie: 21-04-2015 Pagina 7 van 8

8 De werkbegeleider begeleidt zo nodig bij het uitvoeren van diverse opdrachten. De werkbegeleider leest logboeken in het werkboek van de leerling en ze gebruikt de informatie voor feedback, en voert voortgangsgesprekken met de leerling. De werkbegeleider beoordeelt de leerling in samenspraak met de praktijkopleider. De werkbegeleider signaleert eventuele problemen tijdens de bpv periode, bespreekt dit met de leerling en koppelt dit terug naar de praktijkopleider. De leerling valt onder de verantwoordelijkheid van de werkbegeleider. De werkbegeider zorgt voor een attentie bij het afscheid. 5. Collega s Collega s ondersteunen de werkbegeleider d.m.v. meekijken en informeert werkbegeleider m.b.t. het leerproces van de leerling. Collega s stellen zich op de hoogte van het doel van de opleiding. Voorwaarden praktijkopleider (po) De praktijkopleider heeft haar eigen functiebeschrijving conform CAO kinderopvang en is door opleiding en ervaring toegerust op haar taken. Voorwaarden werkbegeleiders (wb) De rol van de werkbegeleider vereist specifieke competenties. Het is belangrijk dat de werkbegeleider gevoelig is voor de behoeftes en emoties van de leerling. Ze geeft de leerling vertrouwen. Ze kan de beginsituatie van de leerling inschatten en haar begeleiding afstemmen op het leerproces van de leerling. Ze beschikt over een relevant diploma. Gelijkwaardig of hoger aan het niveau van de kwalificatie waarvoor opgeleid wordt. Ze heeft tenminste 1 jaar relevante praktijkervaring. Ze heeft bij voorkeur een training stagebegeleiding gevolgd. Ze werkt minimaal 50 % van de tijd samen met de leerling. Ze staat positief tegenover de begeleidingstaak en is zich bewust van de verantwoordelijkheid zowel tegenover de leerling als het toekomstige werkveld Ze is in staat in te spelen op de leerstijl van de leerling Ze is in staat het eigen functioneren te motiveren en professioneel te verantwoorden Ze is in staat kritisch te kunnen kijken naar de eigen aanpak als begeleider en vraagt naar feedback. Ze is in staat feedback te geven met het oog op het doel de leerling de kansen te bieden om hiervan te leren Ze is gespreksvaardig en staat open voor coaching door PO. Versie: 21-04-2015 Pagina 8 van 8