Lessenserie Wat is racisme? Opdracht 1. Bronnen les 1:

Vergelijkbare documenten
Antwoorden Maatschappijleer Pluriforme samenleving

Zijn wij allemaal gelijk??? Eén van de grootste gepropageerde leugens aller tijde is wel: De gelijkheids-leugen!

Toespraak 4 mei 2010 dodenherdenking Ds. A.J. Haak 1

Spreekbeurten.info Spreekbeurten en Werkstukken Racisme

Dag tegen Racisme. 21 maart Lieve Hoet. In 'racisme' zit het woordje 'ras'. Vroeger deelde men de mensen in. verschillende rassen in.

30 mei Onderzoek: Racisme in Nederland?

Module 7 Staatsinrichting en rechtsstaat

Welke woorden komen bij je op als je deze beelden ziet?

Wat is rechtswetenschap 1718? En wat is recht?

6,4. Antwoorden door een scholier 1268 woorden 14 januari keer beoordeeld. Maatschappijleer

b98809f0f

Samen met Jezus op weg

Dag tegen Racisme. Kijk eens naar jezelf! Kijk eens naar de anderen! Gudrun Peperstraete. hoe je eruitziet? Of is er meer? Is

14 november Onderzoek: De intocht van Sinterklaas en Zwarte Piet

Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen een (zelf)portret in klei gemaakt.

Dit is een anonieme vragenlijst. Wees alstublieft heel eerlijk bij het beantwoorden. Dank U.

Gemeenteviering rond Jesaja 9:5b

Weer naar school. De directeur stapt het toneel op. Goedemorgen allemaal, zegt hij. * In België heet een mentor klastitularis.

, (JLK)

Stelling Wanneer een man met een ander geloof, of zonder geloof, in de synagoge komt, moet ook hij een keppeltje opzetten.

Jaarverslag MiND Meldpunt Internet Discriminatie

Les 2: De vier vrijheden van president Roosevelt

De schepping. Leerplan r.-k. godsdienst

6.3. Werkstuk door een scholier 1395 woorden 20 mei keer beoordeeld. Maatschappijleer. Hoofdstuk 1 Discriminatie in het verleden

Leve de rechtsstaat! VMBO

Programma. Weten en Geloven. Basis van de Islam. Geschiedenis Islam inleiding Islam en Wilders vragen. Het evangelie tussen

Docentenhandleiding Botsende grondrechten

De Wandeling. Drie toevallige verhalen over discriminatie. voor de leerling. naam : klas : Artikel 1 Overijssel Stichting Synagoge Enschede

Oorspronkelijk tekst: "So, What about the familie" door: Yahiya Emerick Vertaald door: Team Moslima

PROTESTANTSE KERK CASTRICUM. Dorpskerk. Zondag,26 november 2017 Aanvang 17.00uur

Gemeente van onze Heer Jezus Christus, lieve mensen,

8 tips voor een gelukkiger leven. Sint-Niklaas 17/03/13

Schoongewassen! 1 Kor. 6:10-11

Werkstuk Geschiedenis Tweede Wereldoorlog

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Scholengroep Amnesty International Nijmegen WERKBLADEN - 2

De band heeft een mooi samenspel.

35 oefenvragen over de Tweede Wereldoorlog 1

Protestantse Gemeente Heerhugowaard. orde van dienst. voor 29 november eerste zondag van de advent

Inleiding Christendom

Lees het verhaal over master Roelof en slaaf Tomboy (deel 1).

Opgedragen aan Helen Waldrep, mijn geweldige overgrootmoeder

Tweede ronde Nederlands voor buitenlanders

1. Wat is een controverse? Praktijk en theorie. 2. Vaardigheden: empathie, denken vanuit meerdere perspectieven en een kritische houding

Daadwerkelijk luisteren naar Gods boodschap, In afhankelijkheid en vertrouwen voortdurend bidden Geestelijk en praktisch zorgen voor elkaar en

Inhoud. Inleiding...4 Hoofdstuk 1 Het ontstaan van mensenrechten...6 Hoofdstuk 2 Dertig mensenrechten...14

Samen zingen. Zwaai, zwaai, zwaai, met jonge groene takken. Zing, nu nader komt op een ezel nooit bereden Hij die doet wat moet gedaan.

Marcus 14,1-11 Maak Jezus blij met jouw liefde

De straf op de zonde 15

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

BLEEK MEISJE. Daphne de Bruin

Welke wapens worden voor het eerst gebruikt in de Eerste Wereldoorlog? 1. Geweren en gifgas. 2. Machinegeweren en gifgas. 3. Gifgas en pistolen.

weetje weetje weetje weetje weetje weetje weetje

De Wandeling. Drie toevallige verhalen over discriminatie. voor de docent. Artikel 1 Overijssel Stichting Synagoge Enschede

Hebreeën 4, Bidden dankzij Jezus onze hogepriester

Leerdienst: Is het christelijk geloof het enig ware geloof?

GK 206: 1a, 2v, 3m, 4v, 5m, 6a, 7a (De Heer is waarlijk opgestaan; = GK06 44)

Melkweg. Een fijne wijk. Lezen van Alfa A naar Alfa B. Wonen: buren

Wij Willem-Alexander, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, enz. enz. enz.

16 oktober 2016, gereformeerde kerk Zevenhuizen-Moerkapelle

Les 1: het kruis, bekering en geloof

Boekje over de kerk. voor kinderen van ca jaar gemaakt door de jongste catechisatiegroep

Zintuigen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Discriminatie Iedereen is altijd gelijk. Zonder uitzonderingen!

GAMMA VAKKEN Aardrijkskunde, Economie, Filosofie, Geschiedenis en Maatschappijeer.

DORPSKERK WASSENAAR ZONDAG PAASZONDAG 2019

De introductievideo De four freedoms van Franklin D. Roosevelt o Bekijk de video hier:

zondag 5 feb 2017 in het Kruispunt

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Kastelen in Nederland

1. Onrust op het strand

Lieve mensen, jong en oud, gemeente van de Opgestane Heer!

Zondag 23 gaat over : rechtvaardig voor God.

Orde van dienst Protestantse Gemeente Heemskerk Morgensterkerk. Zondag 3 juni 2012 Trinitatis

De islam begrijpen. (5)

Om je al warm te maken voor de inhoud geven we nu al een korte samenvatting:

Verkondiging Maartenskerk 21 mei 2017 Johannes 14, Teun Kruijswijk Jansen

Programma Nederlands Praten

5,9. Samenvatting door een scholier 1448 woorden 6 februari keer beoordeeld. Maatschappijleer Thema's maatschappijleer

Discriminatie? vmbo12. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

DAVID DE JONG. bij de derde selectie liederen uit eigen kring en uit andere bronnen

Voorbereiding bezoek Humanity House Doelstellingen Introductie Huiswerkopdracht

Preek Pasen 2019 Lieve Gemeente, Opstaan en verder gaan. Dat is het thema vanmorgen op deze Paasmorgen. En het verhaal dat we zojuist in het evangelie

Gemeente van onze Heer Jezus Christus, lieve mensen,

Heer, U bent wel,om, welkom

zondag 23 oktober 2016 in het Kruispunt

Ouderling v. dienst. : mw. W. Brinkhuis : mw. P. Meijer. Welkom in de Menorah

Mensen rondom de Mensenzoon

1 systematische werkzaamheid om aanhangers te winnen voor zekere principes

Leerpad Natuurbeleving kleuters Lesduur: ca 60 minuten Bestemd voor groep 1/2/3 Sluit aan bij kerndoel: 39, 40a

Johannes 8 : 11. dia 1

6,1. Wat is migratie? On the move. Samenvatting door een scholier 1685 woorden 3 juni keer beoordeeld. Aardrijkskunde. 2.

Preek over Lucas 15,1-7 (themadienst kerk en school): Wie is Hij?

Het huis van de angst en het huis van de liefde Preek van Jos Douma over Romeinen 8:15

Drempelgebed. De mensen stromen binnen. Het gaat nu echt beginnen de dominee gaat spreken met zijn beroemde preken.

Les 18: De man op het matje.

6,6. Praktische-opdracht door een scholier 3862 woorden 23 juni keer beoordeeld. Maatschappijleer. Voorwoord

1. De gemeente Venlo is vrij in de keuze om deelnemers uit het eigen gemeentepanel kiezersvragen over de PVV te stellen

Lieve mensen, Doopouders, familie en vrienden, mensen die vandaag gast bij ons zijn, Allemaal samen: gemeente van Christus

Transcriptie:

Bronnen les 1: Bron 1: "Wanneer je een Jood ziet of aan een Jood denkt, zeg dan tegen jezelf: die tronie die ik daar zie, vervloekte, verwenste en bespuwde alle zaterdagen mijn lieve Heer Jesus Christus, die mij met zijn dierbare bloed verlost heeft." (...) "Ten eerste moet men hun synagogen of scholen in brand steken en wat niet wil branden moet men met aarde overdekken, zodat geen mens er een steen of een sintel meer van ziet, voor eeuwig niet." (...) "Ten tweede ook hun huizen afbreken en verwoesten. Want daar binnen doen ze hetzelfde als in hun scholen. In plaats daarvan brenge men hen onder een (simpel) dak of wijze hun een stal toe, zoals in het geval van de zigeuners." (...) "Ten vijfde moet men de Joden het vrijgeleide geheel ontzeggen en hun een straatverbod geven. Ze hebben buiten op het land niets te zoeken, omdat ze geen heren, geen beambten noch handelaars of dergelijke zijn. Ze moeten thuis blijven." Bron: Maarten Luther, 'Von den Jüden und ihren Lügen' (Over de Joden en hun leugens) uit 1543. Bron 2 Bron 3: Siegfried Verbeke verspreidde in 1992 pamfletten met als opschrift De zes miljoen / Holocaust / Wat u steeds heeft willen weten maar wat men altijd heeft verzwegen', en 'Amerikaanse holocaust deskundige vernietigt de gaskamer legende'. Verbeke noemde daarin het bestaan van de gaskamers een verzinsel van de Joden om er economisch beter van te worden. Later zou hij nog de soortgelijke brochure 'De Rudolf Expertise' aan leraren maatschappijleer in Nederland toezenden. Bron 4: De mensen van het europide ras worden gekenmerkt door een lichtbruine tot blanke huidkleur, een smalle neus en vrij dunne lippen. Het haar is golvend tot sluik. (...) Voor dit (mongolide) ras gelden als raskenmerken een geelbruine huidkleur, uitstekende jukbeenderen, de (mongolen)plooi en zwart sluik haar. (...) De kenmerken van het negride ras zijn een donkere huid, zwart kroeshaar, een brede platte neus en dikke lippen. Bron: Geografisch Milieu basisboek1980: 117.

Bron 5 Bron 6

Bron 7 Bron 8: Op het Waterlant College in Amsterdam is Mees (13) de enige witte leerling van de klas. Na nog geen 2 maanden halen zijn ouders hem van school. Het Waterland College bleek een zwarte school te zijn. Wat heet: Mees was het enige blanke kind in zijn klas. En al snel doodongelukkig (...). In de pauzes praatten zijn klasgenootjes Turks en Marokkaans. Hij werd uitgemaakt voor 'tatta', kaaskop en kut-hollander. Bron: Roelf Jan Duin, AD.nl (17-10-16) Bron 9: Nederlanders staan al eeuwenlang bekend als goede kaasmakers en kaaseters. Al in 1596 verbaasde een Engelsman zich er over dat wij zoveel boterhammen met kaas aten. Toen in 1830-1839 de Belgen in opstand kwamen tegen Nederland, scholden zij Nederlanders uit voor kaaskoppen. Bron: Willem Wever Bron 10: Toen zich vorige week (december 2014) een Nederlands stel wilde vestigen in een Molukse wijk in Hoogeveen is hun tussenwoning beklad: 'Molukse wijk, alleen Molukkers'. Bron 11: De islam is niet louter een godsdienst; het is vooral een totalitaire ideologie. Islam wil alle aspecten van het leven, van de wieg tot het graf domineren. (...) Ik denk dat de islam niet verenigbaar is met onze westerse manier van leven. De islam is een bedreiging voor de westerse waarden. De gelijkheid van mannen en vrouwen, de gelijkheid van homoseksuelen en heteroseksuelen, de scheiding van kerk en staat, vrijheid van meningsuiting, ze staan allemaal onder druk, dankzij de islamisering. ( ) Fragmenten uit de speech van Geert Wilders in Londen (5 maart 2010): Bron 12

Bron 13 Bron 14 Bron 15

Bron 16 Bron 17

Opdrachten: Welke bronnen zijn het meest racistisch? Waarom? Wat maakt deze bronnen racistisch? Welke bronnen zijn sowieso niet racistisch? Waarom? Wat onderscheidt deze bronnen van de racistische bronnen? Over welke bronnen twijfelen jullie? Waarom?