Magnetische velden groep 7-8



Vergelijkbare documenten
Het eetbare zonnestelsel groep 5-7

De Melkweg groep 3-4. Lesbeschrijving De Melkweg. Inleiding 15 minuten. 1 Bron:

Een vreemde planeet groep 5-8

OntdekZelf - magnetisme

Lesmateriaal Geluid. Tijdsduur: 50 minuten

Astronautenpak groep 7-8

Sheet 2: Bekijk met de kinderen de tussenstand van Afval the Game op Instagram en/of Facebook. Hoe gaat het bij de kinderen met inzamelen?

Nanotechnologie werkboekje graad 3 - zelfstandig experimenteel werk

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Test je kennis! De heelalquiz

Lesmateriaal Geluid. deel 1. Tijdsduur: 30 minuten

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

Ontwerp je eigen superzwever

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

staat waar iedereen uit de klas woont

lezen veilig leren Kinderboekenweektip Voorbereiding Les 1 - kookboeken en recepten Benodigde materialen Werkwijze

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Energieopwekkers van vroeger en nu

S C I E N C E C E N T E R

Zon, aarde en maan. Expertgroep 3: De seizoenen. Naam leerling:... Leden expertgroep:...

S C I E N C E C E N T E R

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

Het weer. Expertgroep 5 : Donder en bliksem. Naam leerling:... Leden expertgroep:..

Zeker weten?! Docentenhandleiding. Lesmateriaal 1-2 havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in de klas én in NEMO

Werkboekje Grote Wetenschapsdag

Werkblad. LES 7: Hygiëne. GROEP 5-6. Namen groepje:

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Lesmateriaal bovenbouw

Doktor Proktor lesbrief groep 3-4. behorend bij de verteltheatervoorstelling: 'Doktor Proktor's Schetenpoeder' door Marjo Dames/ Sterk-Verhaal

Les 1.3 Lichamelijke beperking

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 1, 2017

Ventilator les 3 Leerkrachthandleiding. groep 5/6

LES: Wie van de drie? 2

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

Reis naar andere hemellichamen

van Mars is nagemaakt

Energie. Docentenhandleiding. Lesmateriaal onderbouw havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in de klas én in NEMO

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

BENODIGDHEDEN o Werkbladen o Antwoordkaarten o Eventueel verdiepingsopdracht

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Voordoen (modelen, hardop denken)

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

S C I E N C E C E N T E R

Groep 7 - Les 3 Wat als het misgaat?

Groep 6 - Les 3 Kan deze stroomkring ook?

Wat is CO2? (koolstofdioxide) een gas is dat in de lucht zit, net als zuurstof. ervaren of je CO 2

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Vormen van een raket Raketten

Magneten en zo. 1 Heb je al een idee waardoor een kompas altijd naar het noorden wijst? ...

Mr Finney. Lesbrief Een tuin onder water. Deze lesbrief is een uitgave van Hogeschool Utrecht 1

Ter voorbereiding. Lente 2 De Groene Kracht januari 2017

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Ontdekdoos Magneten. voor groep 3 en 4. docentenhandleiding

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

Beeldende opdracht Duur van de les: 60 min

Ruimteziek groep 5-6. Lesbeschrijving Ruimteziek. Inleiding Leven in de ruimte 5 minuten. 1 Bron:

Lesmateriaal. groep 3-4 van het basisonderwijs

Een overtuigende tekst schrijven

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

THEMA 1 MENS & AARDE. LES 3 Lekker kwartetten. Deze les gaat over: Bij dit thema horen ook:

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

S C I E N C E C E N T E R

Lesbrief Uitvinders. Inleiding

Laat de kinderen ook opzoeken in een woordenboek en/of spreekwoorden boek

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

lesbrieven vervuild water avonturenpakket de uitvinders en het werkbladen Lesbrief 2:

THEMA 3 WEER & KLIMAAT. LES 2 Golfstromen. Deze les gaat over: Bij dit thema horen ook: Golfstromen in de oceanen Verschil landijs zee-ijs

Lesbeschrijving Nederlands

Het houden van een spreekbeurt

LES: Groepjes maken 2

Samen appelflensjes bakken

Wa W rm r t m e Inlage

Kwelder. Planten en zout water. Proefje. VO onderbouw

Sectoren. Inhoud. 1. Het sectorwerkstuk. Stappenplan, tips en ideeën Sectorwerkstuk

Inleiding Tijdens deze les programmeren de leerlingen hun eigen verkeerslicht. Lesdoelen. Materiaal

Zaden en Kiemplanten

Lesbeschrijving Nederlands

Zintuigen. Expertgroep 2 : Ruiken doe je met je neus! Naam leerling:... Leden expertgroep:...

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

Licht en donker Licht

Elektriciteit en stroom, wat is het? Proefjes met stroom en electriciteit

Ik plaats mijn boog in de wolken; die zal het teken zijn van het verbond tussen mij en de aarde.

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Kijken naar sterrenbeelden

Potloden, doppen en papier

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Zintuigen. Expertgroep 5: Sterretjes zien. Naam leerling:... Leden expertgroep:...

LES: Wie van de drie?

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

Leerdoelen. Alle leerlingen begrijpen dat: Infecties kunnen overgedragen worden door vuile handen.

Tijd. 10 min. 55 minuten

Lessuggesties voor groep 5-8

Transcriptie:

Magnetische velden groep 7-8 Zonder magnetisch veld zouden we niet op aarde kunnen leven. Zonnewinden zouden de atmosfeer rond de aarde laten verdwijnen en schadelijke straling zou het leven op aarde vernietigen. De aarde wordt dan onbewoonbaar. In deze les leren de leerlingen over het magnetisch veld en maken ze magnetische velden zichtbaar. Lesdoelen De leerlingen maken kennis met magneten en magnetische velden; krijgen een beeld van het magnetisch veld van de aarde. Lesopbouw De les begint met een klassikale inleiding over magneten en het magnetisch veld van de aarde. Daarna voeren de leerlingen in tweetallen de opdrachten uit van het Werkblad 2D magnetisch veld en het Werkblad 3D-model magnetisch veld. De les eindigt met een klassikale afsluiting. Voorbereiding 10 minuten Lees de lesbeschrijving en de werkbladen door. Voer beide proeven een keer uit, zodat u weet hoe ze werken. Leg de materialen klaar. Bij het Werkblad 3D-model magnetisch veld gebruiken de leerlingen glycerine; dit is een vettige stroperige vloeistof. Zorg daarom dat de werkplekken van de leerlingen eenvoudig schoon te maken zijn. Benodigdheden Werkblad 2D magnetisch veld: Staafmagneet 2 andere vormen magneten IJzervijlsel 1 vel stevig A4-papier (± 300 grams) 2 houten latjes of plankjes (hoger dan de magneten) Werkblad 3D-model magnetisch veld: Ronde staafmagneet Plastic reageerbuis waar de magneet in past ± 150 ml glycerine (te koop bij drogist of apotheek) 1 theelepel ijzervijlsel Doorzichtig (beker)glas Theelepel Tijdsduur 45 minuten Kerndoelen 42, 44 Materiaalkosten NN Lesbeschrijving Magnetische velden Inleiding magneten 5 minuten Vertel de leerlingen dat de les over magnetische velden gaat en dat ze gaan werken met magneten. Vraag de leerlingen wat ze al weten over magneten en waar magneten voor gebruikt worden. Als het kompas ter sprake komt, leg dan uit hoe dat werkt in combinatie met het magnetisch veld van de aarde. Vertel dat de aarde een magnetisch veld heeft en dat dit magnetische veld ons ook beschermt tegen stralingen uit de ruimte. Laat hierbij de afbeelding van het magnetisch veld van de aarde zien. (Voor meer informatie: zie Achtergrondinformatie.) 1 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

Werkblad 2D magnetische velden 20 minuten In deze opdracht maken de leerlingen in tweetallen de lijnen van een magnetisch veld zichtbaar met ijzervijlsel. Het is belangrijk om netjes en voorzichtig te werken: Zorg dat het ijzervijlsel niet direct met de magneet in aanraking komt! Wrijf niet in je ogen als je werkt met het ijzervijlsel. Gebruik een klein beetje ijzervijlsel anders werkt het niet goed. Het ijzervijlsel in een strooipotje doen is handig om het gelijkmatig over het vel te verdelen. Het is de bedoeling dat de leerlingen meerdere magneten onderzoeken. Dit is te vereenvoudigen door drie of meer groepjes samen te laten werken. Elk groepje werkt met een ander soort magneet. Bij stap 7 wisselen de groepjes van tafel om het magneetveld van het andere groepje te bekijken en te tekenen. Deel de werkbladen en materialen uit. Begeleid de leerlingen waar nodig. Bespreek na afloop van de opdracht de vragen. De verschillende magneten hebben verschillende magnetische velden. De vorm van het magnetisch veld van de aarde is hetzelfde als het magnetisch veld van een staafmagneet. Werkblad 3D-model magnetisch veld 30 minuten In deze opdracht maken de leerlingen in tweetallen een 3D-beeld van het magnetisch veld van een staafmagneet, dat er net zo uitziet als het magnetisch veld van de aarde. Deel de werkbladen uit en begeleid de leerlingen waar nodig. Bespreek de vragen van het werkblad. Een video van deze opdracht vindt u op: www.bit.ly/1s2exlu. Afsluiting 5 minuten Bespreek de opdrachten met de leerlingen. Leg aan de hand van de magnetische velden uit dat de aarde door het magnetische veld beschermd wordt tegen zonnewinden. Laat eventueel een filmpje zien van het noorderlicht en leg uit wat er gebeurt: www.bit.ly/sjjimd. 2 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

Achtergrondinformatie De aarde wordt beschermd door een magnetisch veld. Dit veld houdt schadelijke straling van de zon, de zonnewind en kosmische straling uit het heelal tegen. Hierdoor is het leven op aarde beschermd tegen deze gevaarlijke straling. Het magnetisch veld rond de aarde strekt zich uit tot tienduizenden kilometers de ruimte in. Het magnetisch veld rond de aarde ontstaat vanuit de kern van de aarde zelf. Het aardmagnetisch veld is vermoedelijk ontstaan door stroming van magnetische mineralen en elementen in de aardkern. Dit magneetveld omspant de hele aarde van pool tot pool. De noord- en zuidpool van het magnetisch veld zijn niet gelijk met de geografische polen op aarde. Een kompas, dat werkt door het aardmagnetisch veld, wijst dus niet naar de echte Noord- of Zuidpool, maar naar de magnetische noord- en zuidpool. Het magnetisch veld op de Noord- en Zuidpool is zwakker. Hierdoor kan straling de aarde bereiken. Als dat gebeurt, ontstaat het noorderlicht (aurora borealis). Extra filmpjes School TV-filmpje over magneten: www.bit.ly/1hlotoy Klokhuisfilmpje over magnetisme: www. bit.ly/1pzp60w Beelden van het aurora australis (zuiderlicht) vanuit het ISS: www. bit.ly/1mbhbqz ESA-animatie beschrijft de aard van een magnetisch veld: www. bit.ly/1pzpgeo 3 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

4 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

werkblad 2D magnetisch veld groep 7-8 Zonder magnetisch veld zouden we niet op aarde kunnen leven. Zonnewinden zouden de atmosfeer rond de aarde laten verdwijnen en schadelijke straling zou het leven op aarde vernietigen. De aarde wordt dan onbewoonbaar. In deze les leren de leerlingen over het magnetisch veld en maken ze magnetische velden zichtbaar. Wat heb je nodig? Verschillende vormen magneten 1 theelepel ijzervijlsel A4-papier (± 300 grams) 2 houten latjes van 25 centimeter lang Potlood Wat ga je doen? Je gaat onderzoeken of alle magneten hetzelfde magnetisch veld hebben. Voer de volgende stappen uit: 1 Leg twee latjes ongeveer 20 centimeter van elkaar op tafel. 2 Leg een magneet tussen de latjes. 3 Leg het A4 tje op de latjes. 4 Strooi een dun laagje ijzervijlsel gelijkmatig over het papier. Let op, echt heel weinig strooien! 5 Als je geen mooie vorm ziet, tik dan een paar keer zachtjes tegen het papier. 1 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

6 Teken hieronder in het linkervak de magneetvorm en in het rechtervak het magnetisch veld van de magneet. 7 Doe het ijzervijlsel terug in het potje. Herhaal stap 1 t/m 6 voor een andere vorm magneet. Magneetvorm Magnetisch Veld 2 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

Vragen Zijn je, naast de vorm van de magneet, nog andere verschillen opgevallen? Zijn de magnetische velden allemaal hetzelfde? Leg je antwoord uit. Ja / nee, want Bij welke magneet zie je hetzelfde magnetisch veld als rond de aarde? Welke magneet heeft het kleinste magnetisch veld? Hoe komt dat denk je? 3 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

4 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

werkblad 3D-model magnetisch veld groep 7-8 Wat heb je nodig? een ronde staafmagneet een plastic reageerbuis waar de magneet in past glycerine ijzervijlsel een doorzichtige beker waar de reageerbuis in past theelepel potlood lange pincet Tip Glycerine is kleverig spul. Zorg dat het niet aan je Let op! handen komt of aan de magneet. Meteen schoonmaken als het per ongeluk wel gebeurt. Zorg dat de magneten schoon blijven. Er mag geen glycerine en ijzervijlsel aan de magneten komen. Wat ga je doen? 1 Giet een laagje van ongeveer 5 centimeter glycerine in de beker. 2 Roer er een theelepel ijzervijlsel door, zorg dat het ijzervijlsel goed verdeeld is door de glycerine. 3 Doe de magneet in de reageerbuis. 4 Laat de reageerbuis met magneet langzaam in het midden in de beker zakken. 1 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

5 Kijk goed wat er gebeurt. 6 Teken hieronder de magneetlijnen die zichtbaar zijn geworden in de glycerine. 7 Til de reageerbuis voorzichtig uit de glycerine, maar houd hem boven de beker. Wat gebeurt er met het ijzervijlsel? Zet de reageerbuis eerst weer terug in de beker en schrijf dan je antwoord op. 2 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

8 Laat de buis in de beker staan. Haal de magneet met een lange pincet uit de reageerbuis. Wat gebeurt er nu met het ijzervijlsel? 9 Bedenk een experiment om het ijzervijlsel in een ander magnetisch veld te krijgen. Schrijf eerst op welk experiment jullie hebben bedacht. 10 Voer jullie experiment uit en kijk wat er gebeurt. Beschrijf en teken hieronder wat er tijdens jullie experiment gebeurt. 3 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl

4 Bron: www.ruimtevaartindeklas.nl