Ontdek de Bibliotheek

Vergelijkbare documenten
Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Project Mens&Maatschappij. Hoofdstuk 5. Mensen en regels. Namen: Klas:

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Zorg dat je een onderwerp kiest, waarvan je echt meer wilt weten. Dat is interessanter, leuker en makkelijker om mee bezig te zijn.

werkblad Scheldeberoep verkennen Veel beroepen hebben met de Schelde te maken. Welk beroep zou jij verder willen verkennen?

Begrijpend lezen Strategie 6 & 7. Extra oefenen Niveau B

1.1 Vragenlijst: Wat ik leuk Vind

lesmateriaal Taalkrant

eigen woonplaats Oorlog: geschiedenis in de geschiedenis monumenten hebben te maken met oorlogen? Welke oorlogen

Basisschool de Triangel. Het houden van een spreekbeurt.

Een spannend project!

Stappenplan: een spreekbeurt maken

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

Hier vertel je wat je hebt gedaan om informatie te vinden. Wat en waar gezocht? Wie geïnterviewd, enz.

Mediawijsheid. Werkblad Auteursrecht bij films. Films en auteursrecht

Werkwijzer Verslagkring:

11 SLIMME TACTIEKEN OM NIEUWE KLANTEN TE KRIJGEN

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

TIPS VOOR EEN PERFECTE BLOG. Van voorbereiding tot uitvoering

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Inhoud. 1. Introductie Nederlands... 3

Begrijpend lezen Strategie 6 en 7. Extra oefenen Niveau A

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Persoonlijk én succesvol bloggen vanuit jouw passie

- Treffende titels: grabbelzakje - Treffende titels: kaartjes. - Tijdschriften/kranten. - Kopieerblad. - Kopieerblad

Uitleg Werkwijzers Bovenbouw Dit zijn de beschrijvingen van alle presentaties die je moet doen en het werkstuk dat je maakt.

Activiteitenblad 8.1: Weet wat je ziet. Maak een commerciële vlog!

2.4 Tekstopbouw In deze paragraaf oefen je in het schrijven van een tekst met een indeling in inleiding, kern en slot.

Inhoud. Mijn leven. mijn vrije tijd

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

BEGRIJPEND LEZEN 1 NEDERLANDS TEKSTSOORTEN EN TEKSTDOELEN

Kraanwater, je hebt het elke dag nodig. Om te drinken bijvoorbeeld, maar

Dit stappenplan is ingevuld door:

FICTIEDOSSIER NEDERLANDS LEERJAAR 3 EN 4 BK

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Gedocumenteerd schrijven Schrijfopdracht klas 2. Brainstorm maak hieronder je brainstorm inzichtelijk

Beoordeling power-point groep 5

Werkstuk of verslag. de vormvoorschriften

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

Samenvatting Zorg en welzijn SPW handboek vaardigheden

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

6 tips voor het schrijven van een goede wervende tekst

Lever je verslag in een snelhechter in. Zorg dat je een mooi titelblad hebt, waar de naam van je boek, je eigen naam, klas en inleverdatum op staat.

Opdracht 1: Krantenartikel schrijven. Opdracht 2: Tekstballonnen maken. Opdracht 3: Artikel over hondsdolheid schrijven

LEERKRING. GEERT 50 KGleest

Overijse Overlegt. Samen dromen & denken over de toekomst van onze gemeente. Leidraad voor grotere toekomsttafel

Bepaal eerst de probleemstelling of hoofdvraag

CVO Persprotocol. Definitieve versie,

s Heeren Loo Samen mediawijs Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media s Heeren Loo Advisium September 2017

Leren als een expert!

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

De bedoeling van een recensie is om anderen een indruk te geven van het boek dat je gelezen hebt.

i J N i E vul hier je naam in

Zelfbeeld. Basisonderwijs

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

Presenteren vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Jouw werkstuk lever je uiterlijk in op donderdag 20 maart 2014!!

Tweede wereldoorlog:

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * website * voorlezen

Verslagen maken. Feenstra & Houter. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

HALLO WERELD WERKSTUK

Introduceren thema 80 jarige oorlog. Thema: 80 jarige oorlog. centraal: 2. Maak een nieuw eigentijds volkslied.

Boekje voor: spreekbeurt, boekenkring en werkstuk

Reisbureau de Meent. Werkboekje van:. Landenproject groep 8, maart Plak hier je eigen vakantiefoto

Basis Boekpromotieplan

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

De logo s heb ik zelf gemaakt.

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Werkboek Maatschappelijke stage. Stichting Oude Groninger Kerken

Online profileren voor zorgprofessionals

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

;k;lk. Verdieping. Werkblad Reportage

Spreken - Presenteren HV 1. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Inhoudsopgave 1. Waarom maak je een werkstuk? 2. Zo begin ik met mijn werkstuk 2. De onderdelen van het werkstuk 3

Naam: Groep: Willem Teellinckschool 15 juni 2016

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

Tekst lezen zonder hulp: samenvatten

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

VERVANGTAAK LICHAMELIJKE OPVOEDING VOOR LANGDURIG GEBLESSEERDEN

Dit stappenplan is ingevuld door:

De doelgroep. Wat is eenvoudig schrijven

Richtlijnen Verslaglegging AG

Val op bij je ideale klant met je eigen verhaal in je eigen taal

Hoe schrijf ik een artikel?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Uitleg boekverslag en boekreclame

Instructie. Werkstuk. Bovenbouw 10 e Montessori de Meidoorn Schooljaar

Beeld en opmaak vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Schrijven kun je leren! Schrijven kun je leren! Leefmilieu, 4 oktober Peter Waterkoort info@waterkoort.nl. Agenda

Teleblikles 'Dit ben ik! Mijn ideale online profiel'

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

Spreekbeurt, en werkstuk

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

project Escher Je werkt tijdens dit project individueel en samen. Welke opdracht je alleen doet en welke samen wordt per opdracht beschreven.

Transcriptie:

Ontdek de Bibliotheek

Welkom in de bibliotheek. Je gaat op ontdekking in de bibliotheek. Hierbij doe je een onderzoek naar verschillende soorten media; zoals boeken, tijdschriften, video, audio etc. Zo maak je kennis met alles wat de bieb te bieden heeft. Wat is media? Dit zijn de middelen die gebruikt worden om met elkaar en met grote delen van de bevolking in contact te treden. Soms is dat een telefoon, of krant, maar het kan ook YouTube, Facebook of een televisieuitzending zijn. Media zijn dus hulpstukken die uitwisseling van informatie mogelijk maken.

Onderzoek alle soorten media binnen de bibliotheek. 30minuten 4 personen In het eerste half uur ga je met een groep van vier personen onderzoek doen naar de verschillende bronnen in de bibliotheek. Wat is een bron? Een bron is datgene waar je informatie vandaan haalt. Het kan zowel analoog als digitaal zijn. Dus bijvoorbeeld een muurschildering of een muziekalbum.

Opdracht 1.1 1.2 1.3 In groepen van vier bedenk je naar welke bekende sporter/ zanger/ kunstenaar/ schrijver je vanmiddag onderzoek gaat doen. Als je eenmaal iemand hebt gekozen zoek je zoveel mogelijk bronnen over deze persoon op. Dit kunnen interviews in kranten zijn, foto s in tijdschriften, geluidsfragmenten van cd s, beeldmateriaal enz, enz. Maak foto s van alle verschillende bronnen die jullie vinden/ gevonden hebben. Welke verschillende bronnen kwamen jullie tegen? Overleg met elkaar welke bron het meest interessant is voor het vervolg van de opdracht.

Achtergrond Hoe betrouwbaar vind je de bron? Denk aan hoe oud de bron is, wie de auteur/maker is, worden er feiten of meningen vermeld? Bij het inschatten van de betrouwbaarheid moet je twee dingen vaststellen: Is de bron echt? Oftewel, is de bron écht gemaakt door degene die zegt dat hij/zij hem gemaakt heeft? Is de bron waar? Oftewel, is de maker van de bron te controleren en kan ik de bronnen checken op feiten en meningen? Let op: Als iemand veel bronnen vermeld is de controleerbaarheid veel groter.

Voorbeeld Je wilt meer weten over Johan Cruijff. Hij heeft een boek geschreven, een liedje opgenomen, hij heeft in tijdschriften gestaan, in kranten en hij is op de radio geweest. Ook is er een documentaire over hem en een audioboek dat hij heeft gemaakt: Ik hou van voetbal. Als je je wilt verdiepen in zijn zangkunsten is de cd met zijn liedje misschien wel de beste bron. Dan heb je niet zoveel aan een tijdschriftartikel met zijn mening over het Nederlands elftal, want dat vertelt jou immers niks over zijn zangkunsten. Zo kun je het liedje kiezen voor de volgende opdracht.

Uitvoering realisatie van de verschillende media 165minuten 4 personen De komende twee uur en driekwartier heb je de tijd om iets nieuws te maken, niet alleen een nieuw document, maar je gaat het ook converteren. Converteren betekent dat je van het ene medium een ander medium maakt. Op de kaart op de volgende pagina staat een type media (afbeelding/ video/ tekst/ audio). De ene kaart beschrijft waarin jullie onderzoek gaan doen, de andere kaart beschrijft waar dit type media in geconverteerd moet worden.

Opdracht 2.1 2.2 Wat ga je maken? Een afbeelding, video, tekst of audio? Welke bron is daar als basis het meest geschikt voor? Om dit te realiseren mag je de bibliotheek uit om het eindproduct te perfectioneren. Let op de criteria die bij het eindproduct horen. De bedoeling is om je product plus de door jullie gemaakte keuzes later te delen met belangstellenden, denk daarover na bij het proces. Je kunt tijdens het proces bijvoorbeeld een video maken als making of.

VAN NAAR

Tips audioconversie Een tekst voor luisteraars is anders dan een tekst voor lezers. Dat betekent dat je spreektaal gebruikt in plaats van schrijftaal. Alsof je het aan een goede vriend vertelt. Gebruik korte zinnen van maximaal 7 á 8 woorden. Zorg dat zinnen actief zijn. Het betekent dat je werkwoordvervoegingen van zijn en worden zoveel mogelijk vermijdt. Dus in plaats van: Ik ben over straat aan het lopen gebruik je ik loop over straat. Gebruik niet alleen gesproken woord, maar ook geluid. Met geluid creeër je heel veel sfeer. Rijdt er een auto voorbij? Zeg niet dat het zo is, maar laat het horen. Een luisteraar ziet, hoort, ruikt en voelt niet hetzelfde als jij. Het betekent dat je veel moet omschrijven of laten horen. Vraag jezelf af hoe bepaalde onderdelen van wat je wilt zeggen zouden klinken. Die geluiden gebruik je bij het maken van de audio. Eventueel kun je wat je niet kunt laten horen, vertellen.

VAN NAAR

Tips tekstconversie Een tekst bevat alleen maar woorden. Het betekent dat je bij een conversie van video, audio of een afbeelding alles wat je ziet en hoort in woorden moet vatten. Het helpt om niet alleen te omschrijven wat je ziet en hoort, maar ook treffende vergelijkingen te maken. Wissel zinnen af in lengte. Afwisseling in zinslengte geeft een tekst een fijn leesritme. Zorg dat een tekst een pakkende introductie heeft. Begin dus met een spannend fragment, een introductie op het onderwerp of een kernachtige samenvatting. Verleid de lezer met de eerste alinea. Zorg dat zinnen actief zijn in plaats van passief. Het betekent dat je werkwoordvervoegingen van zijn en worden zoveel mogelijk vermijdt. Dus in plaats van: Ik ben over straat aan het lopen gebruik je ik loop over straat. Eén lange lap tekst vindt niemand fijn om te lezen. Deel je tekst daarom op in kleine blokjes die inhoudelijk bij elkaar horen. Zo n blokje heet een alinea. In de allerlaatste alinea schrijf je een conclusie of samenvatting. De aandacht van de lezer trek je met een goede titel boven je stuk. Deze geeft informatie over het onderwerp. Zorg dat je alle tekst zelf schrijft. Het is strafbaar en tegen de wet om andermans teksten te kopiëren en te plakken in jouw eigen stuk. Wil je toch een zin van iemand anders gebruiken? Zorg dan voor een goede bronvermelding.

VAN NAAR

Tips videoconversie Een tekst voor kijkers is anders dan een tekst voor luisteraars. Dat betekent dat je spreektaal gebruikt in plaats van schrijftaal. Alsof je het aan een goede vriend vertelt. Gebruik korte zinnen van maximaal 7 á 8 woorden. Zorg dat zinnen actief zijn in plaats van passief. Het betekent dat je werkwoordvervoegingen van zijn en worden zoveel mogelijk vermijdt. Dus in plaats van: Ik ben over straat aan het lopen gebruik je ik loop over straat. Een beeld zegt meer dan duizend woorden. Vervang zoveel mogelijk van de tekst die je wilt vertellen door beelden. Heb je het bijvoorbeeld over een fiets? Zorg dan dat er tegelijk ook een fiets te zien is en geen trein. Wanneer beeld en tekst elkaar tegenspreken wordt het voor een kijker erg verwarrend.

VAN NAAR

Tips afbeeldingconversie De kracht van een afbeelding is dat het in één oogopslag heel veel duidelijk maakt. Denk na over de kijkrichting. Waar wil je de aandacht op focussen of waar wil je dat de kijker naar kijkt. Zet dit op een juiste plek in de foto. Tip: wij kijken van links naar rechts. Is de oorspronkelijke tekst, video of audio heel strak en serieus? Dan houd je daar tijdens het maken van de afbeelding rekening mee. Een cartoon met neonkleuren is dan wellicht te heftig en jolig. De stijl en toon van het bronbestand zet je zo om in een bijpassende stijl en toon van de afbeelding.

Voorbeeld Geluid > Beeld Je kiest bijvoorbeeld de hit van Johan Cruijff Oei oei oei, dat was me weer een loei. Dit ga je onderzoeken; wat betekent de tekst, wat bedoelen ze met het liedje etc. Hiervan maak je een typerende foto voor dit nummer. Bijvoorbeeld iemand die een koe en een voetbal op de foto zet en hier een mooie collage van maakt.

Afronding presentatie van de verschillende media In de laatste 45 minuten presenteren jullie je resultaten en gaan jullie bedenken hoe jullie eindproduct bekendheid kan krijgen in de media. Tijdens de presentaties geven jullie elkaar feedback op verschillende onderdelen. 45minuten 4 personen Presentatie: houding, taalgebruik, overtuiging, opbouw Inhoud: onderbouwing onderzoek, onderbouwing conversie en onderbouwing vormgeving

Opdracht 3.1 3.2 3.3 Bij de afronding geef je een korte presentatie van het eindresultaat en je afwegingen bij de keuzes in maximaal 2 minuten. Beschrijf hoe je onderzoek heeft geleid tot dit eindresultaat. En tot welke keuzes je werd gedwongen door het medium waarmee je werkte. Bij iedere presentatie geef je een tip en een top over de presentatie op een post-it. Iedere deelnemer van een groepje let op een ander onderdeel. Wat zou jij kunnen doen om dit eindresultaat te delen met zoveel mogelijk mensen? Tip: #mediawijsheid #bibliotheek

http://mbomediawijs.nl