Leidraad Begeleid zelfstandig leren

Vergelijkbare documenten
ECTS-fiche. 1. Identificatie

HUISWERK IN VBSH. Huiswerk in VBSH 1

Wijzigingen worden door de docent in Edmodo of in de les doorgegeven. Hoofdstuk 1 Lineaire en exponentiële functies. Week Onderwerp Opgaven

VOET EN WISKUNDE. 1 Inleiding: Wiskundevorming

WISKUNDIGE TAALVAARDIGHEDEN

attitudes zelfstandig leren kennis vaardigheden

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Onderwijsbehoeften: - Korte instructie - Afhankelijk van de resultaten Test jezelf toevoegen Toepassing en Verdieping

Hoe werken met de portfolio s? In de portfolio s is een duidelijke leerlijn ingebouwd.

Video samenwerkend leren

WISKUNDE D HAVO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.7.0

Examenprogramma wiskunde D vwo

Informaticalessen

Mogelijke opdrachten voor een vakgroep techniek.

ECTS-fiche. Elektro-mechanica HBO5. toegepaste mechanica

Thema 1: Getallen. 1. Leerplandoelen die in dit thema aanbod komen:

Strategie: Kennis van leerstrategieën. Kenzo weet hoe hij het beste kan leren. Ikke weet waar hij goed in is en waar hij nog in kan groeien.

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep Nederlands

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep mode

AGENDA KENNISMAKING HISTORIEK 27/11/2008

BIJLAGE 1.1 Lesplan les 1

DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

Praktische opdracht Wiskunde Statistiek

PTA VWO wiskunde A 1518

VRAGENLIJST STUDIEKRING Competentie Studievaardigheden en vak inhoudelijke kennis

Opvoedingsproject. Nieuwen Bosch Humaniora Gent

Werkblad 1 Normale dichtheidsfunctie als benadering voor een klokvormig histogram

Vertaalde ET ICT. ET 1: ik wil, ik kan. ET 2: Ik werk veilig, ik draag zorg voor. Ik kan hulp vragen. Ik durf iets uitproberen.

Examenprogramma wiskunde D havo

DIDaCtIsCHe tips Voor DoCenten

Fiche 2: Proactieve klasmanagementstrategieën

Het gaat niet om de verpakking, maar om wat er in zit!

LEERPLANSTUDIE Tweede graad TSO/KSO leerplan d

Handleiding. Toets Nederlands leesvaardigheid

Maaike Verschuren en Kris Verbeeck. Handelingsgericht observeren van rekenen en wiskunde. Panamaconferentie 21 januari 2011 Noordwijkerhout

Populaties beschrijven met kansmodellen

Apps in de wiskundeles

PTA wiskunde A HAVO Belgisch Park cohort

2 fr. Schooljaar: 2012 / Frank Thienpondt. Klassenleerkracht :

Checklist examenvoorbereiding en planning

GO! Middenschool Halle A.Demaeghtlaan Halle. Resultaten tevredenheidsenquête

0. Intro 1. Timing en structuur 2. Leerkrachten 3. Leerlingen 4. Persoonsgebonden ontwikkeling 5. Zorg 6. Hybride leeroplossing 7.

Sessie 2: Hoe werk je aan de eindtermen Nederlands, ook in andere vakken?

Algemene maatregelen: basiszorg voor alle leerlingen van VISO, afspraken voor elk personeelslid

ICT-LEERLIJN (met GeoGebra) Luc Gheysens WISKUNDIGE COMPETENTIES

Onderwerp. Voorkennis. VVKBaO WIS DO 8 In wiskundige situaties samenwerken en communiceren met anderen

dag van de wiskunde 2013

Biekorfstraat Heist-op-den-Berg website: hhc-basis.be. Huiswerkbrochure voor ouders

WISKUNDE D VWO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.7.0

LEREN LEREN WAT? HOE?

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Quickies. Meetkundeleerstof van de tweede graad kort, snel en leuk inoefenen en herhalen. 22 november 2014 Heleen Van Maldeghem Kortrijk

Algemene maatregelen: basiszorg voor alle leerlingen

Huistaken in Vrije Basisschool DE KIEVIT Een zorg van de school, de ouders en de kinderen Versie

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep geschiedenis en/of esthetica

LANDSEXAMEN MAVO

Waarom een nieuwe reeks?

INLEIDING. Alles loopt op wieltjes. Inleiding. Opdracht. Beoordeling. Kennis en vaardigheden. Bronnen. Leerkrachten. Emmy Van D huynslager

Voorbeeld van een diagnostische toets bij de getrapte verwerking van de tekenregels (eerste jaar A-stroom)

Naam:... ZELFEVALUATIE WISKUNDE A-STROOM (het 60-puntenplan) WAT KAN IK AL? / WAT MOET IK NOG HERHALEN? / WAT MOET IK NOG INOEFENEN?

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER (LVF)

Koppeling leren leren met executieve functies

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep geschiedenis en/of esthetica

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep technologische opvoeding.

DEEL II DOEN! - Praktische opdracht statistiek WA- 4HAVO

Type 1: De Docent TEST LEERKRACHTSTIJL LAGER. Centrum voor Taal en Onderwijs MIJN PROFIEL

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren moeilijkere problemen oplossen door pijltjes te verslepen en door stukjes te herhalen.

SAM-schalen voor veldwerk. Inzet en doorzettingsvermogen (bij staalname, peerevaluatie door leerlingen)

Huiswerk op de Sint Josephschool.

Herinrichting Schoolplein mavo 3

ONDERZOEK HOUT 4. Wat zijn de eigenschappen van hout?

Statistiek: Spreiding en dispersie 6/12/2013. dr. Brenda Casteleyn

Leren kan je leren 1 ste jaar leerlingenfiche 1. TechnOV. Zennelaan School voor wetenschap en technologie

Beste leerling, Om een zo duidelijk mogelijk verslag te maken, hebben we de examenvragen onderverdeeld in 4 categorieën.

Leraar en verantwoordelijkheden (LEV) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 Semester 2 Semester 3 Semester 4 X

3 fr. Schooljaar: 2012 / KA Sint-Niklaas Parklaan 89 l 9100 Sint-Niklaas tel l fax

2017: VERNIEUWING PIENTER 3 TSO

ECTS-fiche. 1. Identificatie. Opleiding Didactische Competentie algemeen. Lestijden 80 Studiepunten 6 Ingeschatte totale

Open en Gepersonaliseerd Statistiekonderwijs (OGS) Deliverable 1.1 Requirements

Mogelijke opdrachten voor een vakwerkgroep informatica

EINDTERMENTABEL OVERZICHT. Flos en Bros werkboekjes. x x. x x x x x. x x x. Werkboekje blz e Leerjaar 6 e Leerjaar

Enkel opmerkingen noteren wanneer de situatie afwijkt van het HPPE!!! Doel Voorbereidings en uitvoeringsfase Evaluatie

Geïntegreerd werken. met differentiatie in het vooruitzicht

Handleiding voor de afname van de toets wiskunde BW 3.11 (einde derde leerjaar / begin vierde leerjaar)

CST: Leergroep rond samenwerkend leren via on line discussiegroepen

Leerstof voortentamen wiskunde A. 1. Het voortentamen wiskunde A

Student: Manuel Groebbens en Sarah Guillaume

De ontwikkelde materialen per unit.

VOOR HET SECUNDAIR ONDERWIJS

luisteren: ET 4, 6 spreken: ET 15, 18, 23 lezen: ET 10, 12 schrijven: ET 28, 30, 31, 34 mondelinge interactie: 24, 27

Workshop. Timmeren. - de oppervlakte van de plank berekenen, en de oppervlakte van het binnenwerk berekenen: basis x hoogte

luisteren: dialoog beluisteren en

De eerste stappen met de TI-Nspire 2.1 voor de derde graad

DUITS VOOR HET ASO EN TSO

WISKUNDE A HAVO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.7.0

Leerlingen hebben een introductie les gekregen rond Scratch. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

Checklist: mijn college geflipt!

olvp ieder1 telt Kies voor jouw talent juiste accent! het

Transcriptie:

Leidraad Begeleid zelfstandig leren Materiaal Handboek: Delta 5/6, Statistiek (6/8 lesuren) Werktekst ivm normale verdelingen. Grafisch rekentoestel en verbindingskabeltje. Handleiding grafisch rekentoestel Info-materiaal beschrijvende statistiek Computer, in het bijzonder www.woltersplantyn.be/delta/statistiek/ ntwoorden en oplossingen van de oefeningen Wiskunde op een bankbiljet, oefening bij het verloop van exponentiële functies Extra oefeningen lgemene afspraken Het is de bedoeling dat jullie zelfstandig het grootste deel van dit hoofdstuk doormaken. Vooraan wordt aangegeven wat je moet kunnen. Je zal zelf moeten reflecteren over deze doelstellingen: je controleert je resultaten van de oefeningen en probeert ze eventueel zelf te verbeteren, indien nodig vraag je uitleg aan een medeleerling of aan mij. na een onderdeel vraag je je af of je kan wat je moet kunnen; of je kent wat je moet kennen; of je een stukje theorie beter nog eens zou nakijken; of je nog extra herhalingsoefeningen zou moeten maken; of je bij een bepaald onderdeel nog extra uitleg nodig hebt;

Een groot deel van de verwerking kan in de klas gebeuren maar je zal er thuis ook nog heel wat tijd in moeten steken. Bij elk onderdeel wordt aangegeven na hoeveel lessen je het moet verwerkt hebben. Steekproefverdelingen Wat moet je kunnen Centrum- en spreidingsmaten en grafische voorstellingen van statistische gegevens interpreteren. In betekenisvolle situaties inzien of de normale verdeling al dan niet gebruikt kan worden als continu model. In betekenisvolle situaties de normale verdeling gebruiken als continu model bij data met een klokvormige verdeling. Bij een normale verdeling de relatieve frequentie van eenheden tussen twee gegeven grenzen, groter dan een grens en kleiner dan een grens kunnen berekenen en interpreteren als een oppervlakte. Eenheden bij verschillende normaal verdeelde gegevens kunnen vergelijken (via oppervlakte en z-score). De ingevoerde notaties correct gebruiken. De functies op je rekentoestel vlot gebruiken.

Welke attitudes? 1. zelfwerkzaamheid ik kan leerstof zelfstandig verwerven. Pas als alle hulpmiddelen uitgeput zijn,vraag ik hulp aan de leraar. Ik werk thuis verder aan onafgewerkte opdrachten (timing). De studiewijzer helpt mij bij mijn planning. Ik evalueer mezelf eerlijk. 2. betrokkenheid Ik werk actief mee in de les. Ik betoon interesse voor de behandelde onderwerpen. Ik hou mij alleen bezig met zaken uit de les. 3. doorzettingsvermogen Ik bereid de volgende sessie voor volgens de gemaakte afspraken. Bij een zwak resultaat vraag ik naar extra uitleg op remediëringsoefeningen. Ik werk constant door. 4. verantwoordelijkheidszin Ik hou mij aan de deadlines. Ik heb mijn materiaal bij. Mijn notities zijn steeds in orde. 5. houding Ik ga respectvol om met medeleerlingen en leraars. Ik heb respect voor materiaal en infrastructuur. Ik draag in positieve zin bij tot het resultaat van groepsopdrachten en help anderen.

V = verplicht lesdeel G = je moet in groep(2 tot 4) werken I = je moet individueel werken. Je vraagt zelf uitleg aan de leerkracht. = je mag in groep of individueel werken F = facultatief = aanvullende, extra-opdracht (thuisopdrachten) T = toets STUDIEWIJZER Je kijkt goed na of het over de werktekst gaat of over je handboek. Je kan je handboek vaak gebruiken om oprdrachten in de werktekst op te lossen, dan vind je in het vakje hulpmiddelen welke bladzijden je misschien eerst moet doornemen in je handboek. Met de nodige opzoekingen / leesmomenten / discussies doe je : Lesonderwerp Opdracht Werkvorm Hulpmiddelen timing Steekproefverdelingen : inleiding Zoek in de inleiding het belang van Hdb. p 50 5 dit hoofdstuk 2.1 Het beschrijven van verdelingen 1) opdracht 1 van de werktekst (dus enkel p1) 2)Maak test 1 3)Verbeter deze test en bespreek. 4)Vat 2.1 samen in je schrift 5)Lees de roze kaders door om alles te laten bezinken! 6) oefeningen 2,3,7,10 F I Werktekst De normale verdeling Hdb. p 50-65 Handleiding GRM Handboek 3 de jaar 150 7) Maak TEST 2, vraag de correctie, bespreek je resultaat met je leerkracht T

2.2 Dichtheidskrommen 1) opdracht 2 van de werktekst 2) Beantwoord tevens de extra vraagjes die bij 2.2 horen 3) opdracht 3 van de werktekst 2.3.De normale verdeling 2.4.Rekenen met de normale verdeling 1) opdracht 4/5 van de werktekst 2) beantwoord 7) van de extra vraagjes 3) opdracht 6 van de werktekst 4) beantwoord 8-9 van de extra vraagjes 5) opdracht 8 tem 16 van de werktekst 6)oefeningen 12,13 7) beantwoord 10-11-12 van de extra vraagjes 8) opdracht 17 tem 23 van de werktekst 9) kader p. 8-9 van de werktekst 10) Schematiseer de tekstjes bij Niet alle gegevens zijn normaal verdeeld en relatieve frequentiedichtheden uit de werktekst. Leg zelf de link met eerder geziene leerstof! Bespreek de vragen met je buur! 11) opdracht 27 tem 33 uit de werktekst 12) oefening 18 13) maak oefening 51 (hint p.86 : 5. kansberekeningen met de normale verdeling!!!) F I T Wiskunde op een bankbiljet Werktekst De normale verdeling Handboek p. 66-67 Handleiding GRM Werktekst De normale verdeling Handboek p. 70-87 Handleiding GRM 100 200

14) Maak TEST 3, vraag de correctie, bespreek je resultaat met je leerkracht 2.5 De centrale limietstelling en steekproefverdelingen voor proporties 1) Leg het verband tussen hoofdstuk1 en de normale dichtheidsverdeling ahv 2.5 De centrale limietstelling en steekproefverdelingen voor proporties 2)Maak oefening 26, 44.2,62 3) oefening 63 Handboek p. 88-90 50