COPPELIA. Docentenhandleiding. operaballet.nl/meercoppelia

Vergelijkbare documenten
THE SLEEPING BEAUTY. Docentenhandleiding Lesmateriaal schoolmatinee. operaballet.nl/meerbeauty

DON QUICHOT. Docentenhandleiding Lesmateriaal schoolmatinee. operaballet.nl/meerdonquichot

DE L CKER JAPANSE MANGACULTUUR ALS HOBBY

LESBRIEF HARTENJAGERS 3.0

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

LA BAYADÈRE. Docentenhandleiding schoolmatinee

LA BAYADÈRE. Docentenhandleiding schoolmatinee

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Adios. Beste Docent(e), D O C E N T E N H A N D L E I D I N G

VOOR DOCENTEN: voorbereiding in de les THEATER LEJO. en Het Gelders Orkest.

Begeleide externe stage

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Ik ben ook heel benieuwd hoe onze/jouw leerlingen de toekomst zien. Wat

DE L CKER DATEN VIA GRINDR

BALLET MET JE KLAS. Docentenhandleiding. operaballet.nl/meerballet

WHO AM I - ONLINE? EEN LESBRIEF OVER ONLINE IMAGO TER VOORBEREIDING OF NA AANLEIDING VAN DE 2.0 VAN STUDIO BOCK&BAAS

DE L CKER DOELEN STELLEN

Taal op niveau Spreken Op weg naar niveau

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

DE L CKER IKBAL: MEISJE IN JONGENSKLEREN

DE L CKER EEN LEUKE ONTDEKKING: MASTURBEREN

Het houden van een spreekbeurt

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Hang de Kwink van de Week onder de deelposter Zelfmanagement (zie Vooruitblik/ deelposter bij les 8 op de website).

LESMATERIAAL ONDERBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 1-

Win Samsam. voor de hele groep! Samsam heeft een Facebook pagina. Like ons! Volg samsam_magazine ook op Twitter voor extra lessuggesties en nieuws.

LESBRIEF THEATERBEZOEK

Inhoudsopgave BIJLAGEN

Lesbrief bij de voorstelling Eendagsvlieg (Annemarije Chamuleau)

KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Mijn werkwijze en en andere informatie

Bekijk het introductiefilmpje op de homepagina en lees het onderstaande verhaal hierbij.

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

DE L CKER ZELFVERTROUWEN NA PESTEN

Films kijken op internet: verboden of niet?

------TAALREDACTIE MOET NOG Twee lessen voorafgaande aan een workshop Foto-film verzorgd door Roombeek Cultuurpark Educatiecluster (RCE)

Leve de Opera! Lerarenhandleiding

EDUCATIE bij Voorstelling GEEFT NIKS Job Raaijmakers & Stip Theaterproducties

KOMmetjeKUNST VMBO. Ik laat jou mijn wereld zien, laat jij de jouwe zien. 2 en 3 februari 2016

DE L CKER PANIEKAANVALLEN

1b nr. 1 Wie of wat?

VOORSTELLING UITVINDERS

Lesbrief Alles goed? Alles goed is een voorstelling van Timo van den Heuvel De Spraakversterker. Voor meer informatie:

Inkijkexemplaar KIJK! mijn leven. Leerjaar 3. VOEDING SEKSUALITEIT OP JEZELF Leskatern. Ontwikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

DE L CKER. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra. Dit lesmateriaal is ontwikkeld door Human en IDFA educatie.

Drukte bij de molen groep 5/6

Lesbrief. Mongens en Jeisjes

REIMSREISJE. Lesmateriaal

LESBRIEF. Informatie VOOR DOCENTEN LEERDOELEN. Let op! Wanneer u het lesmateriaal

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Hoogbegaafd en gevoelig

Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Een bezoek aan een voorstelling van Artemis laten we graag verlopen als een sprong met afzet, zweeffase en landing.

DE L CKER SOPHIE: ORALE BEVREDIGING

Lesbrief Waar de Wind Woont

PeerEducatie Handboek voor Peers

DE L CKER BAD TRIP. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra. Dit lesmateriaal is ontwikkeld door Human en IDFA educatie.

DE L CKER. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra.

WELKOM. Walter Groenen. Anneke van der Vaart. Directeur CJP. Account manager CJP

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

Voor jezelf? Les 1 Welkom!

Lesideeën Het VerhAal Stiftgedicht

Het Beste Van DieDrie

Handleiding voor het maken van je eigen webpagina op de schoolsite

spreekbeurtpakket introdans

Het meisje in mijn hoofd. Naam: Emma Oude Weernink Klas: 3T2 Docent: Mevrouw Scholten

Lesbrief Theater Dakota

Mentorlessen. Klas:...

DE L CKER LUCA: ADHD

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

INTERNETMEMORIE. Maak in één les een 3D doosje met de App Foldify. Les in het kader van Code Kinderen project Mijn Kind Online.

Werk Veld Oriëntatie de eerste weken van je nieuwe opleiding. Filmacteur

Thema Op zoek naar werk. Lesbrief 5. Werk vragen in een winkel

Vul dat in het Bekend-Benieuwd-Bewaard-schema in bij de kolommen Bekend en Benieuwd. Let op: De kolom Bewaard vul je pas in bij vraag 4!

DANS MET MIJ! LESBRIEF

Dieren deel 1 luisteren en noteren X Muziek noteren X Luisteren O Individueel X Duo 1. Inleiding: Oriëntatie: 3. Delen oefenen:

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

N A Ï S I S S U E N O. 1. NaïS Zine. Download tijdelijk gratis INSPIRATIE STORYTELLING B2P BUSINESS TO PERSONAL

LESBRIEF bij de schoolvoorstelling HOERA VOOR HANS

Tiresias Verdiepend materiaal in verband met armoede. Inleefspel: Zet een stap voorwaarts. Doelstelling:

Mongens en Jeisjes De Stilte (Nederland)

Filmvertoning Primair Onderwijs SEPT 2017 NFF DOCENTENHANDLEIDING KAMPIOENEN VAN AMSTERDAM ... NFF Educatie ... Lesmateriaal ...

Vertel eens - aanpak van Aidan Chambers

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Handleiding niveau A. Speciale les over auteursrecht - handleiding niveau A

Thuis films kijken. Acteurs spelen het verhaal na. de acteur = iemand die voor zijn beroep toneelspeelt of in een film speelt

KUNSTCENTRALE INSPIRERENDE ONTDEKKINGEN

Mijn computer is leuk

7 in 1 klap. 7 in 1 klap

Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een poëziekaart. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Meisje Hallo Jongen Hoi Meisje Heb jij eigenlijk enig idee wat je later wilt worden? Jongen Ja. Meisje

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Kijkkaarten bij spelpresentaties

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

Alice in Wonderland.

STIPPIE EN JAN een voorstelling van De Zingende Harp voor iedereen vanaf 4

Ik ben Alice - docenten

Transcriptie:

COPPELIA Docentenhandleiding operaballet.nl/meercoppelia

Beste docent, Op 20 december bezoekt u de schoolmatinee Coppelia gedanst door Het Nationale Ballet. Dit is de beknopte docentenhandleiding bij de websites: operaballet.nl/meercoppelia en operaballet.nl/meerballet. Deze handleiding bestaat uit een toelichting op het online materiaal en enkele aanvullende opdrachten die niet op de website staan. Wij hopen dat u hiermee de leerlingen wilt voorbereiden op hun dikwijls eerste bezoek aan ons theater. Als leerlingen goed zijn voorbereid zullen zij meer genieten van het ballet, de muziek en het verhaal. We danken u alvast voor uw medewerking. Het orkest begeleidt de voorstelling. Indien de kinderen voor het eerst een orkest gaan horen, raden we u aan de volgende onderwerpen te behandelen: instrumentherkenning, de orkestgroepen en de functie van de dirigent. Te vinden op operaballet.nl/meerballet het orkest. Op de website vindt u de animatiefilm Coppelia, gemaakt door Nicolien Opdam. Nadat u deze film heeft gezien zal het verhaal zeker toegankelijk zijn. Interessant om daarna met uw klas het kernthema te bespreken. Hoe denken uw leerlingen over uiterlijke schoonheid en ware liefde? Wij kijken ernaar uit u in ons theater te ontvangen. Afdeling Educatie en Participatie Nationale Opera & Ballet Amsterdam Met dank aan de docenten Evelien Rikken van de Wijde Blik, Woerden en Ilse Oomen van Het Gein, Amsterdam.

03 VRAGEN EN OPDRACHTEN 1) HET VERHAAL 2) WIE IS WIE? Bekijk met de klas de animatie. [ga naar website] Vragen: welke personen zag je? (Zwaantje, Frans, dokter Coppelius, Anna Marx (assistent van dokter Coppelius) vrienden en vriendinnen van Zwaantje en Frans, tante Lydia met het chique hondje, Fritz en Frida zijn de ouders van Frans. Kijk verder bij Wie is wie voor nog meer namen. U ziet kostuumtekeningen met de namen erbij en de foto s van de dansers in het kostuum. De opdracht is bedoeld om de juiste foto bij de kostuumtekening te zoeken. Een kernvraag die u daarbij kunt stellen is: kun je aan de buitenkant zien wat iemands persoonlijkheid is? In het ballet Coppelia is er een directe link tussen de karakters van de personages en hun kleding en bewegingen. Emma is een verlegen meisje. Ze draagt een bril, geruite rok en kniekousen. Haar bewegingen zijn voorzichtig en haar blik is naar beneden gericht. In het echte leven zijn uiterlijk en gedrag niet zo makkelijk aan elkaar te koppelen. Een grote man in te krap T-shirt hoeft niet per se een bullebak te zijn en een keurige man met nette kleren kan heel gemeen zijn. Antwoorden bij Wie is wie 1-F, 2-A, 3-L, 4-J, 5-H, 6-K, 7-D, 8-C, 9-E, 10-B, 11-I, 12-G NB De Erasmus Universiteit heeft in samenwerking met Wetenschapsknooppunt Zuid-Holland een les over persoonlijkheid ontwikkeld voor groepen 7 en 8. Een van de opdrachten is om een aantal plaatjes van mensen op het digibord te plaatsen en met elkaar te raden welk karakter deze persoon zou hebben. Onderling zullen kinderen verschillen van mening. Dat maakt het interessant. De conclusie is natuurlijk: het is niet aan te raden om een persoon te labelen naar aanleiding van het uiterlijk. Onder de docentenknop op de website vindt u de pdf van deze les.

04 3) HET MAKEN 4) LUISTER Coppelia ging in première op Valentijnsdag 14 februari 2008. Destijds heeft Het Klokhuis een leuke aflevering gemaakt over de kleding en het decor. De in 2014 overleden ontwerper Sieb Posthuma vertelt in de uitzending enthousiast over het maakproces en de camera neemt een kijkje in het Decoratelier van Nationale Opera & Ballet. Ook een keer een kijkje achter de schermen nemen?. Kijk op: operaballet.nl/rondleidingen. Muziek bij ballet is altijd belangrijk. Op de webpagina operaballet.nl/meerballet vindt u onder het orkest alle informatie over orkest, instrumenten en orkestgroepen. Bij luister staan enkele muziekfragmenten die heel duidelijk een situatie of persoon verbeelden. De omschrijvingen moeten geplaatst worden bij de juiste track. Deze opdracht is leuk om van tevoren te doen, zodat de leerlingen al vooraf kennismaken met de muziek. Antwoorden: A. track 2 B. track 6 C. track 5 D. track 4 E. track 3 F. track 1

05 5) NATIONALE BALLETACADEMIE 6) MOOI EN LELIJK Hier ziet u een filmpje over de kinderen van de Nationale Balletacademie, die hard oefenen om mee te dansen in de voorstelling. Dit filmpje komt uit 2009. Sophie Schuitemaker en Dex van der Mey dansen dit keer niet mee, zij zijn al te groot. a. Wat is mooi eigenlijk? In de carrousel staan een willekeurig aantal beelden van schilderijen. Laat iedereen 3 plaatjes selecteren die ze mooi en 3 die ze lelijk vinden. Conclusie: mooi en lelijk is heel verschillend, iedereen heeft een andere smaak. De kunst is om elkaar die smaak te gunnen! b. Vraag alle kinderen op een blaadje te schrijven wat zij mooi vinden aan hun ideaal een popster, voetballer, iemand van televisie of film. Vraag de kinderen ook om karaktereigenschappen op te schrijven die ze mooi vinden. Ze hoeven niet hun naam op het briefje te zetten. U verzamelt de briefjes in een bak en inventariseert op het bord welke kenmerken ze hebben opgeschreven. Maak een woordweb met kenmerken zoals bijvoorbeeld: mooi haar, witte tanden, gave huid, leuke kleren, sieraden, mooie stem, sportief, vrolijk, slim, handig, etc. Vraag de klas: welke kenmerken heb je nodig om een leuk mens te zijn? Kinderen in de bovenbouw zijn erg bezig met hun uiterlijk en innerlijk. Wie is leuk? Wie is te dik? Welke positie heb ik in de rangorde en hoe kan ik die verbeteren? Opmerkingen van anderen kunnen heel pijnlijk zijn. Door het te hebben over filmsterren en andere idolen maken we het onderwerp minder persoonlijk en kunnen ze er toch een mening over vormen. Kernvraag is: zou hun idool/held succesvol zijn zonder de mooie uiterlijke kenmerken?

07 7) ROBOTS JA OF NEE? NA DE VOORSTELLING Robots zijn allang niet meer ondenkbaar in de samenleving. In bedrijven en ziekenhuizen worden robots dikwijls ingezet om werk te verlichten, of om precisie-operaties uit te voeren. Er wordt volop geëxperimenteerd met de mogelijkheden om robots ook bepaalde emoties te geven. Een robot inzetten bij senioren die weinig aandacht krijgen, behoort ook tot de mogelijkheden. Coppelia is een robot. Dr. Coppelius zou haar graag tot leven brengen. Hoe denken de leerlingen over robots? Wanneer en waarvoor zouden ze wel een robot willen hebben? Hoe ziet de wereld er over 200 jaar uit als de robot misschien wel volop deel uitmaakt van onze samenleving? Wij hopen dat u de voorstelling na afloop met de klas nabespreekt. Mogelijke vragen zijn: - hoe vonden jullie het om in een grote theaterzaal te zijn? - wat vond je het grappigste moment? Wat gebeurde er toen? - wat vond je het gekste? - wat vond je lelijk? - was er iets wat je stom vond en waarom dan? - wat vond je heel mooi en waarom? U kunt ook nogmaals naar de muziekfragmenten luisteren en terughalen wat er ook al weer gebeurde op die muziek. OM OP TE SCHRIJVEN Herken je jezelf in een van de personen van de voorstelling? Wie dan? Wat doet hij of zij wat jij ook wel eens doet? Zou jij naar een schoonheidskliniek willen gaan om iets aan je uiterlijk te veranderen? Waarom? TOEKOMST Op de website onder de docentenknop vindt u een opdracht voor de leerlingen om een verhaal te schrijven over de toekomst. Wij zijn benieuwd naar hun ideeën.

08 TOT SLOT U krijgt een evaluatielink toegestuurd. Voor de leerlingen hebben we een evaluatieformulier gemaakt dat u kunt downloaden van de website. Het formulier zit ook in de goodiebag die u na afloop van de voorstelling krijgt. We hopen zoveel mogelijk reacties te ontvangen. Wij zouden het ook erg leuk vinden om verslagen of persoonlijke verhalen te ontvangen. U kunt alles opsturen naar: Afdeling Educatie& Participatie Nationale Opera & Ballet postbus 16822 1001 RH Amsterdam Hartelijk dank!